Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012SC0453

    KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS POVEIKIO VERTINIMO SANTRAUKA pridedamas prie EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų, reglamentuojančių tabako ir susijusių gaminių gamybą, pateikimą ir pardavimą, suderinimo pasiūlymo (Tekstas svarbus EEE)

    /* SWD/2012/0453 final */

    52012SC0453

    KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS POVEIKIO VERTINIMO SANTRAUKA pridedamas prie EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVOS dėl valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų, reglamentuojančių tabako ir susijusių gaminių gamybą, pateikimą ir pardavimą, suderinimo pasiūlymo (Tekstas svarbus EEE) /* SWD/2012/0453 final */


    1. ĮŽANGA

    2001 m. birželio 5 d. priimta Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/37/EB dėl valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų, taikomų tabako gaminių gamybai, pateikimui ir pardavimui, suderinimo[1] (tabako gaminių direktyva – toliau TGD). Nuo to laiko praėjo daugiau kaip dešimt metų ir atsirado būtinybė apsvarstyti ir įvertinti galimybes atnaujinti TGD, atsižvelgiant į rinkos, mokslo ir tarptautinius pokyčius, ypač PSO tabako kontrolės konvenciją (TKPK), kurią ratifikavo Europos Sąjunga ir visos valstybės narės. Tabako gaminių direktyvos peržiūros iniciatyva įtraukta į Komisijos 2012 m. darbų planą[2]. Bendras peržiūros tikslas – pagerinti vidaus rinkos veikimą kartu užtikrinant aukštą sveikatos apsaugos lygį. Taigi, pagrindiniai tikslai yra: 1) atnaujinti jau suderintas sritis, kad būtų galima įveikti kliūtis, trukdančias valstybėms narėms priderinti savo nacionalinius teisės aktus prie  naujų rinkos, mokslo ir tarptautinių pokyčių,[3] 2) aptarti su gaminiais susijusias priemones, kurios dar nėra numatytos TGD, atsižvelgiant į tai, kad labai skirtingi pokyčiai valstybėse narėse sukėlė ar gali sukelti vidaus rinkos susiskaidymą,[4] ir 3) užtikrinti, kad direktyvos nuostatos nebūtų apeinamos pateikiant rinkai gaminius, kurie neatitinka TGD[5].  Apibrėžiant ir svarstant įvairias politikos galimybes buvo atsižvelgta į aukšto lygio sveikatos apsaugą. Visų pirma atsižvelgta į veiksnius, skatinančius jaunimą pradėti vartoti tabaką. Daugelis priemonių pirmuoju etapu skirtos gamykloje pagamintoms cigaretėms, cigaretėms sukti skirtam tabakui bei bedūmiams tabako gaminiams.

    2. Konsultacijos, patirtis ir rinkos apibūdinimas

    Atliekant poveikio vertinimą vyko išsamios viešosios konsultacijos ir konsultacijos su tikslinėmis suinteresuotosiomis šalimis. Poveikio vertinime taip pat atsižvelgta į įvairius išorės tyrimus, Komisijos nepriklausomo mokslinio komiteto (SCENIHR) nuomones ir Eurobarometro tyrimus.

    Visa tabako rinkos vertė mažmeniniu lygmeniu, įskaitant mokesčius ir akcizą, yra 136,5 mlrd. EUR. Gamykloje pagamintoms cigaretėms tenka beveik 90 proc. (121,3 mlrd. EUR) visos tabako rinkos vertės; kartu su cigaretėms sukti skirtu tabaku tai sudaro apie 95 proc. tabako rinkos. Likusi dalis rinkos tenka pypkių tabakui, cigarams, cigarilėms ir bedūmiams tabako gaminiams. 2010 m. akcizai visoje ES sudarė per 79 mlrd. EUR.  

    ES tabakas yra didžiausias pavojus sveikatai, kurio galima išvengti, – dėl jo kasmet miršta apie 700 000 žmonių. Atliekant peržiūrą daugiausia dėmesio skirta veiksniams, skatinantiems (ypač jaunimą) pradėti vartoti tabaką, atsižvelgiant į tai, kad 94 proc. rūkančiųjų pradeda rūkyti iki 25 metų[6]. Apie 50 proc. rūkančiųjų miršta vidutiniškai 14 metų anksčiau nei nerūkantys. Jie didesnę gyvenimo dalį serga sunkiomis ligomis. Metinės ES viešųjų sveikatos priežiūros išlaidos, skirtos šešioms pagrindinėms su rūkymu susijusių ligų grupėms gydyti, sudaro maždaug 25,3 mlrd. EUR, o visuomenės nuostoliai dėl su rūkymu susijusio darbo našumo sumažėjimo (įskaitant ankstyvą išėjimą į pensiją, mirtį ir pravaikštas) per metus siekia 8,3 mlrd. EUR. Be to, dėl rūkymo prarastus gyvenimo metus išreiškus pinigais, kiekvieni metai atitiktų 517 mlrd. EUR.

    3. PROBLEMOS APIBŪDINIMAS 3.1. 1 problema. Bedūmiai tabako gaminiai ir apibrėžtosios srities išplėtimas

    a) Bedūmiai tabako gaminiai

    Visi bedūmiai tabako gaminiai sukelia priklausomybę ir yra susiję su įvairaus pobūdžio nepageidaujamu poveikiu sveikatai. Į rinką pateikta naujų patraukliai paženklintų ir malonaus kvapo ar skonio gaminių, siekiant ištirti naujas rinkos galimybes, susidariusias priėmus nacionalinius teisės aktus, kuriais draudžiama rūkyti viešose vietose (aplinka be dūmų). Skiriasi suinteresuotųjų šalių nuomonės dėl to, ar dabartinis draudimas vartoti oralinį tabaką (oraliniam vartojimui skirtas tabakas) tebėra pagrįstas ir ar oraliniam vartojimui skirto tabako draudimas turėtų būti taikomas ir kitiems bedūmiams tabako gaminiams. Suinteresuotųjų šalių nuomonės dėl bedūmių tabako gaminių reikšmės metant rūkyti skyrėsi. Bedūmiai tabako gaminiai vartotojams gali būti pirmas žingsnis pradedant vartoti tabaką.

    b) Gaminiai, kuriuose yra nikotino (NCP)

    Pastaraisiais metais atsirado daugybė naujų gaminių, kuriuose yra nikotino (įskaitant elektronines cigaretes) ir kurie buvo pateikti rinkai be išankstinio leidimo ir kontrolės. Nesant ES lygmens teisės aktų, valstybės narės, siekdamos spręsti netikrumo dėl tokių gaminių  sudėties ir poveikio sveikatai problemas, ėmėsi taikyti skirtingus reglamentavimo metodus (pvz., jokio specialaus reglamentavimo, tabaką ir vaistus reglamentuojantys teisės aktai, draudimai). Nikotinas yra toksiška ir priklausomybę sukelianti medžiaga; taip pat gauta pranešimų apie kitas pavojingas medžiagas, naudojamas elektroninėse cigaretėse. Nikotino pakaitinio gydymo gaminių gamintojai išreiškė susirūpinimą dėl to, kad nikotino pakaitinio gydymo gaminiams ir gaminiams, kuriuose yra nikotino, taikomos skirtingos nuostatos. Taip pat kyla pavojus, kad dėl nacionalinių teisės aktų (aplinka be dūmų) bus vartojama daugiau gaminių, kuriuose yra nikotino. Kiti pritarė tam, kad gaminiai, kuriuose yra nikotino, gali turėti tam tikros reikšmės metant rūkyti arba mažinant rūkymą, ir teigė, kad šie gaminiai turėtų būti laikomi vartojimo preke.

    c) Žoliniai rūkomieji gaminiai

    Žoliniams rūkomiesiems gaminiams taikomos skirtingos nacionalinių teisės aktų nuostatos, o tai daro neigiamą poveikį tarpvalstybinei prekybai. Nors šiems gaminiams nėra būdinga sukelti priklausomybę ir juose nėra tabako, tačiau jiems degant kyla pavojus sveikatai, panašus į tradicinių gamykloje pagamintų cigarečių keliamą pavojų. Žolinius rūkomuosius gaminius vartotojai dažnai laiko nekenksmingais ar mažiau kenksmingais.

    3.2. 2 problema. Pakuotės ir ženklinimas

    Kai kurios dabartinės TGD nuostatos dėl pakuočių ir ženklinimo nebeatitinka mokslinių duomenų ir įsipareigojimų pagal PSO Tabako kontrolės pagrindų konvenciją. Dabartinės suderintos TGD nuostatos neleidžia valstybėms narėms imtis veiksmų visuomenės sveikatai apsaugoti ir atnaujinti savo teisės aktus pagal jų TKPK įsipareigojimus. Pavyzdžiui, valstybės narės negali panaikinti nurodymo apie dervos, nikotino ir anglies monoksido kiekį ant pakuotės, nors žinoma, kad toks nurodymas yra klaidinantis, arba nustatyti vaizdinius įspėjimus apie grėsmę sveikatai abiejose tabako pakuočių pusėse, kurie, kaip įrodyta, yra veiksmingesni.

    Kiti pakavimo ir ženklinimo aspektai dabartinėje TPD nėra suderinti, o dėl nacionalinio lygmens pokyčių atsirado skirtumų valstybėse narėse. Pavyzdžiui, vaizdiniai įspėjimai naudojami aštuoniose valstybėse narėse ir dar dviejose juos bus pradėta naudoti 2013 m. Keliose valstybėse narėse šiuo metu vyksta diskusijos dėl standartinių pakuočių. Ši padėtis gali pablogėti ypač valstybėms narėms įgyvendinus PSO tabako kontrolės pagrindų konvenciją. Šie skirtingi metodai turės neigiamos įtakos vidaus rinkai.

    3.3. 3 problema. Sudedamosios dalys

    Naudojant skirtingus pranešimų teikimo formatus gamintojams, importuotojams ir valstybėms narėms sunku vykdyti pranešimų teikimo prievoles pagal galiojančius teisės aktus, o Komisijai – lyginti, analizuoti ir daryti išvadas remiantis gautais duomenimis.

    Kadangi sudedamosios dalys reglamentuojamos nevienodai, daromas neigiamas poveikis vidaus rinkos veikimui ir laisvam prekių judėjimui visoje ES. Kai kurios valstybės narės priėmė teisės aktus, kuriais leidžiama arba draudžiama naudoti įvairias sudedamąsias dalis, atsižvelgiant į tai, ar jos gali padidinti tabako vartojimą arba paskatinti pradėti jį vartoti. Nesuvienodinus nuostatų, per ateinančius metus veikiausiai dar labiau padaugės kliūčių vidaus rinkoje. Siekdamos vykdyti savo prievoles pagal Tabako kontrolės pagrindų konvenciją, valstybės narės tikriausiai ir toliau taisykles priims vienašališkai, visų pirma stengdamosi mažinti tabako gaminių patrauklumą ir atsižvelgdamos į prekybos plėtrą pastaraisiais metais, kai rinkai buvo pateikta vis daugiau aromatizuotų tabako gaminių.

    3.4. 4 problema. Tarpvalstybinė nuotolinė prekyba tabako gaminiais

    Dauguma atvejų tarpvalstybinė internetinė prekyba tabaku yra nelegali, nes tokie sandoriai yra itin patrauklūs dėl galimybės išvengti mokesčių ir (arba) apeiti amžiaus kontrolę.[7] TGD tarpvalstybinė internetinė prekyba laikoma susijusia su pavojumi, kad bus apeinamos Direktyvoje nustatytos apsaugos priemonės (pvz., prievolė ant tabako gaminio pateikti įspėjimus apie grėsmę sveikatai vartotojo šalies kalba (-omis)). Šioje srityje valstybės narės taiko skirtingus teisinius metodus, ir manoma, kad skirtumai dar padidės, kai valstybės narės laipsniškai įgyvendins Tabako kontrolės pagrindų konvenciją. Tarpvalstybinė prekyba jau savaime turi poveikio vidaus rinkos veikimui. Kadangi mažmenininkai, prekiaujantys internetu, paprastai siūlo savo gaminius vartotojams nepaisant jų buvimo vietos, nacionaliniai sprendimai Europos Sąjungoje nedaro jokio poveikio arba jis yra nedidelis.

    3.5. 5 problema. Atsekamumas ir saugumo elementai

    Galimybė gauti gaminių, kurie neatitinka direktyvos nuostatų (pvz., įspėjimų apie grėsmę sveikatai ir sudedamųjų dalių reglamentavimo) trukdo siekti direktyvos tikslų. Kol nebus priimta ES lygmens priemonių atsekamumo srityje pagal TGD 5 straipsnio 9 dalį, valstybės narės negalės imtis veiksmingų priemonių. Šiuo metu vidaus rinkoje nėra vienodų sąlygų ekonominės veiklos vykdytojams, nes tik keturi didžiausi tabako gamintojai sudarė teisiškai privalomus susitarimus su ES ir valstybėmis narėmis, įskaitant nuostatas dėl stebėjimo ir sekimo. Neteisėtai parduodant gaminius vartotojai negali pasinaudoti TGD nustatytomis apsaugos priemonėmis. Be to, jie negali patikrinti atitinkamų gaminių autentiškumo. Daugelis suinteresuotųjų šalių (tabako pramonės atstovai ir mažmenininkai) išreiškė susirūpinimą, kad dėl kai kurių peržiūrėtoje TGD aptartų ir numatytų priemonių padidėtų nelegali prekyba tabaku, nors įtikinamų įrodymų dėl to nebuvo pateikta.

    4. ES veiksmų pagrindas

    Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 114 straipsnio 1 dalį Europos Parlamentas ir Taryba įgaliojami patvirtinti priemones valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatoms, skirtoms vidaus rinkos sukūrimui ir veikimui, suderinti. Remiantis SESV 114 straipsnio 3 dalimi, Komisija savo pasiūlymuose, numatytuose 114 straipsnio 1 dalyje, turėtų siekti aukšto lygio sveikatos apsaugos.

    Kaip paaiškinta, kai kurios į poveikio vertinimą įtrauktos sritys jau suderintos dabartinėje TGD, tačiau jos turi būti atnaujintos atsižvelgiant į mokslo ir tarptautinius pokyčius. Kitose poveikio vertinimui aktualiose srityse valstybės narės taiko skirtingus teisinius metodus, todėl atsirado kliūčių laisvam prekių judėjimui.

    5. POLITIKOS TIKSLAI

    Bendras peržiūros tikslas – pagerinti vidaus rinkos veikimą kartu užtikrinant aukštą sveikatos apsaugos lygį. Pasiūlymu siekiama atnaujinti  jau suderintas sritis siekiant įveikti valstybių narių kliūtis derinant jų nacionalinius teisės aktus su naujais rinkos, mokslo ir tarptautiniais pokyčiais. Juo taip pat siekiama reglamentuoti su gaminiais susijusias priemones, kurios dar nėra numatytos TGD, atsižvelgiant į tai, kad labai skirtingi pokyčiai valstybėse narėse sukėlė ar gali sukelti vidaus rinkos susiskaidymą. Galiausiai pasiūlymu siekiama užtikrinti, kad direktyvos nuostatos nebūtų apeinamos pateikiant rinkai gaminius, kurie neatitinka TGD. Pasiūlymu taip pat bus užtikrinta, kad būtų darniai vykdomos tarptautinės prievolės pagal PSO Tabako kontrolės pagrindų konvenciją, kuri yra privaloma ES ir visoms valstybėms narėms, ir laikomasi nuoseklaus požiūrio į neprivalomus TKPK įsipareigojimus, jei esama pavojaus, kad TKPK bus skirtingai perkelta į nacionalinę teisę. 

    Atlikus peržiūrą bus galima lengviau siekti bendro ES tikslo – skatinti jos tautų gerovę (ES sutarties 3 straipsnis) ir strategijos „Europa 2020“ įgyvendinimą. Kai piliečiai yra ilgiau sveiki ir aktyvūs, daromas teigiamas poveikis darbo našumui ir konkurencingumui. Atliekant peržiūrą besąlygiškai laikomasi ES pagrindinių teisių chartijos. Dėl tam tikrų priemonių taip pat gali padidėti valstybių narių mokestinės pajamos.

    Norint pasiekti šiuos bendruosius tikslus, reikia įgyvendinti toliau nurodytus konkrečius politikos tikslus:

    A.        Pašalinti kliūtis tarpvalstybinei prekybai ir užtikrinti vienodas sąlygas gamintojams ir kitiems ekonominės veiklos vykdytojams.

    B.         Sumažinti ekonominės veiklos vykdytojų ir valdžios institucijų administracinę naštą, kylančią dėl dabartinės TGD sudėtingumo ir kitų teisės aktų skirtumų.

    Svarstant įvairias politikos galimybes buvo atsižvelgta į aukšto lygio sveikatos apsaugą. Todėl atliekant peržiūrą siekiama tabako gaminius reglamentuoti taip, kad būtų atsižvelgta į jų priklausomybę keliančias savybes ir su jų vartojimu susijusius patvirtintus neigiamus padarinius sveikatai (įskaitant burnos, gerklės ir plaučių vėžį, širdies ir kraujagyslių ligas, pvz., širdies priepuolius, insultus, arterijų užsikimšimą, didesnį apakimo pavojų, impotenciją, blogesnį vaisingumą, poveikį negimusiam vaikui). Tokia peržiūra siekiama užtikrinti, kad sudedamosios dalys ir pakuotė neskatintų jaunų žmonių rūkyti ir nepadėtų to daryti. Tai, kad daugiausia dėmesio skiriama jaunimui, rodo ir pasirinktos politikos galimybės bei prioritetiniai reglamentuojami gaminiai (gamykloje pagamintos cigaretės, cigaretėms sukti skirtas tabakas bei bedūmiai tabako gaminiai). Be to, atliekant peržiūrą turėtų būti sudarytos sąlygos visiems piliečiams ES priimti pagrįstus sprendimus, remiantis tikslia informacija apie tabako gaminių vartojimo padarinius sveikatai. Galiausiai, visiems rūkantiesiems turėtų būti naudingos TPD numatytos apsaugos priemonės (pvz., įspėjimai apie grėsmę sveikatai ir sudedamųjų dalių reglamentavimas). Šiomis aplinkybėmis, lyginant ir svarstant įvairias politikos galimybes buvo atsižvelgta į šį pagrindinį sveikatos klausimą:

    C.        Užtikrinti aukšto lygio piliečių apsaugą visoje ES.

    6. POLITIKOS galimybės

    Atliekant peržiūrą išnagrinėta nemažai politikos galimybių. Atsisakyta kai kurių iš pradžių numatytų priemonių (pvz., prašymas, kad tabako pramonė prisidėtų prie sveikatos priežiūros sąnaudų, taip pat priemonės amžiaus patikros mechanizmams visuose tabako gaminius parduodančiuose automatuose sukurti ir bendrosios nuostatos dėl tabako gaminių išdėstymo pardavimo vietose).

    Politikos srityje „Bedūmiai tabako gaminiai ir gaminių, kuriems taikoma direktyva, apibrėžtosios srities išplėtimas“ (t. y. gaminiai, kuriuose yra nikotino, ir žoliniai rūkomieji gaminiai) buvo aptartos tokios galimybės, kaip, pvz., nekeisti gaminių reglamentavimo pagal TGD (įspėjimai apie grėsmę sveikatai, sudedamosios dalys), arba siekti, kad laipsniškai išnyktų tam tikri gaminiai (žoliniai rūkomieji gaminiai). Bedūmių tabako gaminių srityje buvo įvertinta galimybė panaikinti oralinio tabako draudimą, o gaminių, kuriuose yra nikotino, srityje – išnagrinėta, ar reikia sukurti naują leidimų sistemą, ar naudoti dabartinę vaistams taikomą leidimų sistemą. 

     

    Politikos srityje „Pakavimas ir ženklinimas“ buvo aptartos tokios politikos galimybės, kaip nieko nekeisti, nustatyti didesnius ir privalomus vaizdinius įspėjimus, taip pat uždrausti reklaminius ir klaidinančius elementus arba sukurti paprastą bendrą pakuotę. Šiomis priemonėmis nustatoma, kad tabako gaminiams (išskyrus cigarus, cigariles, pypkių tabaką ir bedūmius tabako gamininius) netaikomos tam tikros nuostatos, tačiau ši išimtis turėtų būti panaikinta iš esmės pakitus aplinkybėms (pvz., pardavimo apimčiai arba paplitimo lygiui tarp jaunimo).

    Politikos srityje „Sudedamosios dalys“ aptartos tokios politikos galimybės, kaip privalomi arba savanoriški pranešimai, teikiami skirtingu formatu arba bendru elektroniniu formatu. Taip pat buvo įvertintos įvairios galimybės, susijusios su sudėties reglamentavimu: priedų, pasižyminčių patrauklumu, gebėjimu sukelti priklausomybę ar toksiškumu, reglamentavimas, būdingo kvapo ar skonio gaminių ir didesnio toksiškumo bei labiau gebančių sukelti priklausomybę gaminių draudimas arba draudimas naudoti bet kokius priedus, kurie nėra būtini gamybai. Šiomis priemonėmis nustatoma, kad tabako gaminiams (išskyrus gamykloje pagamintas cigaretes, cigaretėms sukti skirtą tabaką ir bedūmius tabako gaminius) netaikomos tam tikros nuostatos, tačiau ši išimtis turėtų būti panaikinta iš esmės pakitus aplinkybėms (pvz., pardavimo apimčiai arba paplitimo lygiui tarp jaunimo).

    Politikos srityje „Tarpvalstybinė nuotolinė prekyba“, aptartos tokios galimybės, kaip nieko nekeisti, nustatyti prievolę teikti pranešimus arba uždrausti tarpvalstybinę nuotolinę prekybą tabako gaminiais.

    Galiausiai politikos srityje „Atsekamumas ir saugumo elementai“ numatytos tokios galimybės, kaip nieko nekeisti arba sukurti ES stebėjimo ir sekimo sistemą su saugumo elementais arba be jų. Tabako gaminiams, išskyrus gamykloje pagamintas cigaretes ir cigaretėms sukti skirtą tabaką, būtų suteiktas pereinamasis laikotarpis.

    7. galimybių palyginimas ir PaSIRINKTA galimybė 7.1. Bedūmiai tabako gaminiai ir gaminio apibrėžtosios srities išplėtimas

    a) Bedūmiai tabako gaminiai

    Panaikinus oralinio tabako draudimą ir pradėjus taikyti griežtesnes taisykles dėl bedūmių tabako gaminių ženklinimo ir sudedamųjų dalių įvairios bedūmių tabako gaminių kategorijos nebebūtų vertinamos skirtingai. Manoma, kad pasirinkus šią galimybę ekonominiu požiūriu labai išaugs oralinio tabako pardavimas, o kitų bedūmių tabako gaminių pardavimas turėtų sumažėti. Ūkio subjektai, siekdami prisitaikyti prie nuostatų dėl ženklinimo ir sudedamųjų dalių, patirtų tam tikrų reikalavimų laikymosi sąnaudų, tačiau manoma, kad ES lygmens suderintas metodas turėtų privalumų palyginti su laipsniškais pakeitimais valstybėse narėse. Šiuo metu aptariama oralinio tabako žalos sveikatai laipsnis, tačiau bendra išvada yra tokia, kad oralinis tabakas – tai priklausomybę keliantis ir nepageidaujamą poveikį sveikatai turintis gaminys. Nėra įtikinamų įrodymų, kad panaikinus oralinio tabako draudimą sumažėtų rūkymo paplitimas; taip pat buvo nuomonių, kad gaminys gali turėti reikšmės pradedant vartoti tabaką (narkotinė medžiaga skatinanti perėjimą prie sunkesnes pasekmes sveikatai sukeliančių medžiagų) arba gali būti vartojamas kartu su gamykloje pagamintomis cigaretėmis (dvigubas vartojimas), ypač tose vietose, kuriose draudžiama rūkyti.   

    Pasirinkta galimybė – toliau taikyti oralinio tabako draudimą, nustatyti prievolę dėl visų naujų kategorijų tabako gaminių teikti pranešimus ir griežčiau reglamentuoti bedūmių tabako gaminių ženklinimą ir sudedamąsias dalis  (t. y. įspėjimai apie grėsmę sveikatai ant abiejų pakuotės pusių ir būdingo kvapo bedūmių tabako gaminių draudimas). Pasirinkus šią galimybę, būtų nustatyta bendra bedūmių tabako gaminių sudedamųjų dalių ir ženklinimo sistema, o šiuo metu taikomas oralinio tabako draudimas liktų nepakeistas. Sukūrus pranešimų apie naujus tabako gaminius sistemą taip pat būtų galima lengviau kaupti žinias apie minėtus gaminius ir jas panaudoti, jeigu ateityje prireiktų keisti direktyvą. Pasirinkta galimybė dera su TKPK rekomendacijomis dėl sudedamųjų dalių ir ženklinimo. Oralinio tabako draudimo išlaikymas laikomas vienintele veiksminga priemone siekiant apriboti šio gaminio vartojimą ir skatinti nerūkančiuosius bei jaunimą nepradėti vartoti bedūmių tabako gaminių, taip pat neleisti jiems tapti priklausomais nuo nikotino. Kadangi bedūmių tabako gaminių rinka ES vis dar labai maža, o jos augimo galimybės nedidelės, laikoma, kad būdingo kvapo ar skonio gaminių draudimas ir labiau matomi įspėjimai apie grėsmę sveikatai yra proporcingi.

    Toliau taikant oralinio tabako draudimą, nustačius, kad būtų leidžiama prekiauti tik tradiciniam vartojimui skirtais kitais bedūmiais tabako gaminiais ir pradėjus taikyti griežtesnes taisykles dėl bedūmių tabako gaminių ženklinimo ir sudedamųjų dalių (t. y. įspėjimai apie grėsmę sveikatai ant abiejų pakuotės pusių ir būdingo kvapo ar skonio bedūmių tabako gaminių draudimas) būtų galima taikyti vienodas nuostatas visiems bedūmiams tabako gaminiams ir užtikrinti aukštą sveikatos apsaugos lygį, tačiau atsižvelgiant į ribotesnį bedūmių tabako gaminių (išskyrus oralinį tabaką) augimo potencialą šiuo etapu šios galimybės atsisakyta, nes ji laikyta bereikalingai griežta. 

    Dar veiksmingesnė galimybė būtų buvusi uždrausti visus bedūmius tabako gaminius, išskyrus oralinį tabaką Švedijoje, kuri turėtų laikytis griežtesnių taisyklių dėl ženklinimo ir sudedamųjų dalių, ir neleisti valstybėms narėms taikyti išimčių tradiciniam vartojimui skirtiems gaminiams. Ši galimybė atmesta, nes ji laikyta neproporcinga.

    b) Gaminiai, kuriuose yra nikotino

    Jeigu gaminiai, kuriuose yra nikotino, būtų reglamentuojami pagal TGD, šie gaminiai taptų saugesni. Tačiau ši galimybė dėl minėtų gaminių funkcijos nedera su dabartiniais valstybių narių reglamentavimo srities pokyčiais.

    Sukūrus atskirą gaminių, kuriuose yra nikotino, leidimų suteikimo sistemą, nacionalinės institucijos patirtų daug administracinių išlaidų, prireiktų sudėtingų svarstymų nustatant vertinimo kriterijus ir kiltų pavojus, kad  ši sistema dubliuotųsi su farmacine sistema.

    Pasirinkta galimybė – gaminiams, kuriuose yra nikotino (jeigu nikotino kiekis viršija tam tikrą nustatytą kiekį) taikyti vaistus reglamentuojančius teisės aktus, o kitais gaminiais, kuriuose yra nikotino, leisti prekiauti kaip vartojimo prekėmis, jeigu jie paženklinti įspėjimais apie grėsmę sveikatai. Taip gaminiams, kuriuose yra nikotino, ir nikotino pakaitiniam gydymui (NPG) skirtiems gaminiams nebebūtų taikomos skirtingos nuostatos, padidėtų teisinis tikrumas ir būtų galima konsoliduoti valstybėse narėse vykstančius pokyčius. Gaminiai, dėl kurių būtų suteiktas leidimas, galėtų laisvai judėti ES, kiti – tik tuo atveju, jeigu jų nikotino kiekis yra mažesnis už nustatytą kiekį ir jie atitinka ženklinimo taisykles. Pagal šią galimybę būtų skatinami moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra metimo rūkyti srityje, siekiant maksimalios naudos sveikatai.  

    Griežčiausia iš aptartųjų galimybių – visiems gaminiams, kuriuose yra nikotino, taikyti vaistus reglamentuojančius teisės aktus, tačiau ši galimybė atmesta dėl proporcingumo motyvų.

    c) Žoliniai rūkomieji gaminiai

    Pasirinkta galimybė – žolinius rūkomuosius gaminius reglamentuoti pagal TGD (ženklinimo reikalavimai). Tai padėtų užtikrinti vienodą raidą ES palengvinant laisvą apyvartą, sukurti saugos tinklą vartotojams ir atkreipti dėmesį į gaminių klaidinimo potencialą.

    Laipsniškas prekybos žoliniais rūkomaisiais gaminiais sustabdymas sveikatos apsaugos požiūriu duotų daugiausiai naudos, bet turėtų neigiamą poveikį suinteresuotiesiems ūkio subjektams. Šis sprendimas iš esmės buvo atmestas dėl neproporcingumo atsižvelgiant į tai, kad pagrindinis susirūpinimą keliantis klausimas susijęs su tuo, kad nepageidaujamas poveikis sveikatai suvokiamas klaidingai. Be to, žoliniai gaminiai nepasižymi tokiomis pačiomis savybėmis (pvz., gebėjimas sukelti priklausomybę) kaip įprastos cigaretės ar kiti gaminiai, kuriuose yra nikotino.

    7.2. Pakuotės ir ženklinimas

    Nustačius didesnius privalomus vaizdinius įspėjimus ant abiejų tabako pakuočių pusių išnyktų dabartinis nenuoseklumas (vaizdiniai įspėjimai jau naudojami aštuoniose valstybėse narėse, o dar dvi pradės juos naudoti 2013-aisiais), – tai atitiktų tarptautinius įsipareigojimus (TKPK) ir būtų palengvinta tarpvalstybinė prekyba. Priėmus ES masto priemones pramonė sutaupytų lėšų, palyginti su dabartine padėtimi, kai pramonės sektorius kaskart turi prisitaikyti prie daugybės įvairių teisinių sistemų. Sveikatos požiūriu, naudojant didesnius privalomus vaizdinius įspėjimus būtų geriau informuojama apie neigiamas tabako vartojimo pasekmes sveikatai visose ES valstybėse narėse (valstybėse narėse, kuriose naudojami vaizdiniai ir tekstiniai įspėjimai apie grėsmę sveikatai, nauji vartotojai yra informuoti geriau nei tose šalyse, kuriose naudojami tik tekstiniai įspėjimai), skatinama keisti elgseną ir raginama nepradėti rūkyti (ypač jaunimui).

    Pasirinkta galimybė – nustatyti didesnius privalomus vaizdinius įspėjimus ir uždrausti reklaminius ir klaidinančius elementus. Tai padėtų dar labiau paspartinti vidaus rinkos veikimą ir sutaupyti daugiau lėšų, palyginti su daugybe nacionalinių pakeitimų. Pagal šią galimybę taip pat būtų sustiprintas teigiamas poveikis sveikatai ir geriau informuojama apie gaminį bei jo su sveikata susijusias pasekmes. Pagal šią galimybę taip pat būtų skatinama nepradėti rūkyti (ypač jaunimas). Valstybės narės ir toliau galėtų naudoti paprastas bendras pakuotes, jei tai nepažeidžia Sutarties.

    Nustačius paprastą bendrą pakuotę ES lygmeniu būtų padidintas poveikis vidaus rinkai ir toliau mažinamos pramonės sektoriaus reikalavimų laikymosi išlaidos. Pasirinkus šią galimybę būtų gautas didžiausias teigiamas poveikis sveikatos požiūriu. Tačiau, ES šiuo metu nesant tikroviškos gyvenimo patirties, nesibaigus teisiniams ginčams ir atsižvelgiant į kai kurių suinteresuotųjų šalių išreikštą susirūpinimą, šiuo etapu pageidautina rinktis mažiau griežtą galimybę ir praėjus 5 metams po perkėlimo į nacionalinę teisę parengti  ataskaitą šiuo klausimu, siekiant įvertinti pokyčius.

    7.3. Pranešimų teikimas ir sudedamųjų dalių reglamentavimas

    Nustačius prievolę teikti pranešimus suderintu elektroniniu formatu būtų užtikrintos vienodos sąlygos, būtų lengviau analizuoti ir stebėti duomenis, pramonės sektorius galėtų sutaupyti lėšų, palyginti su dabartine nenuoseklia padėtimi, kai valstybės narės naudoja skirtingus pranešimų formatus.

    Įpareigojus valstybes nares reglamentuoti toksiškus, priklausomybę keliančius ir patrauklius tabako gaminius valstybės narės turėtų tik neišsamias rekomendacijas, o vidaus rinkai būtų padarytas tik nedidelis teigiamas poveikis. Dėl šios priemonės suinteresuotiesiems ūkio subjektams kiltų teisinis netikrumas, o lėšų būtų sutaupyta minimaliai, palyginti su dabartine padėtimi, kai pramonės sektorius turi prisitaikyti prie skirtingų nacionalinių priemonių. Pagal šią galimybę poveikis veiksniams, skatinantiems pradėti rūkyti, veikiausiai būtų nedidelis. 

    Pasirinkta galimybė – uždrausti būdingo kvapo ar skonio ir  didesnio toksiškumo bei labiau gebančius sukelti priklausomybę tabako gaminius.[8] Ši galimybė leistų išvengti nacionalinių įstatymų mišinio ir palengvintų tarpvalstybinę prekybą. Pagal šią galimybę taip pat būtų sutaupyta lėšų, palyginti su dabartine padėtimi, kai galima tikėtis vis daugiau įvairių nacionalinių pakeitimų. Pasirinkus šią galimybę nėra draudžiama naudoti visus priedus; pagrindinis dėmesys skiriamas būdingo kvapo ar skonio (pvz., vanilė ir šokoladas) gaminiams, taip pat priedams, siejamiems su energija ir gyvybingumu (pvz., kofeinas ir taurinas), arba priedams, sudarantiems įspūdį, kad gaminiai naudingi sveikatai (pvz., vitaminai). Kadangi pagal šią galimybę nebūtų reglamentuojami priedai, kurie yra būtini tabako gaminių gamybai, būtų paveikta tik nedaug gaminių ir poveikis ūkininkams, pvz., auginantiems Burley ir Oriental rūšių tabaką, būtų nedidelis. Pagal šią galimybę jaunimas, kuriam patrauklūs aromatizuoti gaminiai, būtų skatinamas nepradėti rūkyti. Vykstant sprendimų priėmimo procesui padės tyrimų grupės. Pagal šią galimybę taip pat būtų galima nustatyti papildomų priemonių, gavus naujų mokslinių duomenų apie toksiškumą ir gebėjimą sukelti priklausomybę.

    Griežčiausia galimybė būtų uždrausti visus priedus, kurie nėra būtini gamybai.[9] Pagal šią galimybę būtų galima pagerinti vidaus rinkos veikimą ir, panašiai kaip pagal galimybę uždrausti būdingo kvapo ar skonio gaminius, – pasiekti masto ekonomiją. Tačiau pagal šią priemonę būtų uždrausta naudoti daugumą priedų, net ir tuos, kurie naudojami mažesniais kiekiais, nesuteikiant gaminiui būdingo kvapo ar skonio. Todėl pagal šią galimybę būtų padarytas poveikis beveik visiems rinkoje esantiems gaminiams, dėl to prireiktų pakeisti gaminio sudėtį ir gal net pašalinti gaminį iš rinkos. Poveikis pirmiausiai gali būti padarytas Burley ir Oriental rūšių tabako augintojams, nes gaminant šių tabako veislių rūšių tabako gaminius naudojama daugiau priedų. Sveikatos požiūriu, pagal šią galimybę būtų dar labiau padidintas poveikis vartojimui ir (arba) paplitimui, tačiau ne tiek, kad būtų galima pateisinti papildomas sąnaudas.

    7.4. Tarpvalstybinė nuotolinė prekyba

    Pasirinkta galimybė yra reglamentuoti tarpvalstybinę nuotolinę prekybą nustatant prievolę teikti pranešimus ir amžiaus patikros mechanizmus. Pagal šią galimybę tikimasi užtikrinti, kad būtų geriau laikomasi TGD reikalavimų ir pagerinti teisinę veiklą vykdančių mažmenininkų padėtį, tačiau ir toliau leisti pirkti gaminius, kurių negalima įsigyti visose valstybėse narėse. Manoma, kad amžiaus patikros mechanizmai ir didesnės kainos (parduodant legaliai) turėtų teigiamą poveikį paplitimui ir (arba) vartojimui. Kuriant šią sistemą nacionalinėms administracinėms įstaigoms tektų šiek tiek papildomų sąnaudų, tačiau šios sąnaudos laikomos proporcingomis atsižvelgiant į teigiamą poveikį legaliai prekybai ir mažesnį suvartojimą. Didžiąją sąnaudų dalį taip pat kompensuos geresnės vykdymo užtikrinimo galimybės.

    Uždraudus tarpvalstybinę nuotolinę prekybą būtų sprendžiama dabartinio iškraipymo problema, o įprastiniu būdu prekiaujantys mažmenininkai galėtų lengviau vykdyti savo teisėtą veiklą. Tai padėtų valstybėms narėms, kurios yra priėmusios griežtesnes taisykles, užtikrinti jų laikymąsi, ir būtų dar labiau sustiprintas TGD poveikis, nes būtų neleidžiama įsigyti gaminių, kurie neatitinka direktyvos reikalavimų. Kita vertus, pasirinkus šią galimybę būtų visiškai panaikintas vienas iš pardavimo kanalų. Atsižvelgiant į tai, kad TGD reikalavimų laikymąsi galima užtikrinti ir pasirinkus ne tokią griežtą galimybę, nutarta, kad tarpvalstybinės nuotolinės prekybos uždrausti nebūtina.

    7.5. Atsekamumas ir saugumo elementai

    ES masto stebėjimo ir sekimo sistema leistų užtikrinti vienodą metodą, o tai reiškia, kad pramonės sektorius sutaupytų daug lėšų ir būtų sukurtos vienodos veiklos sąlygos visiems ūkio subjektams vidaus rinkoje. Taip pat būtų sustiprintas TGD poveikis, nes būtų naudojami įspėjimai apie grėsmę sveikatai ir reglamentuojamos sudedamosios dalys, tuo pačiu apribojant galimybes gauti nelegalių ir reikalavimų neatitinkančių gaminių. Atsižvelgiant į tai, kad didžiojoje rinkos dalyje jau veikia sudaryti sutartiniai įsipareigojimai dėl stebėjimo ir sekimo sistemų, manoma, kad pramonės sektoriaus reikalavimų laikymosi išlaidos bus proporcingos, net jeigu duomenų saugojimas būtų patikėtas nepriklausomai trečiajai šaliai. Manoma, kad taikant minėtą priemonę padidėtų informuotumas ir būtų sunkiau gauti pigių nelegalių gamykloje pagamintų cigarečių ir cigaretėms sukti skirto tabako, todėl sumažėtų vartojimas. Stebėjimo ir sekimo sistema, kuri suteiks valdžios institucijoms prieigą prie duomenų, saugomų nepriklausomos trečiosios šalies, padės institucijoms (įskaitant Komisiją) sistemingai stebėti tabako gaminių judėjimą platinimo grandine nuo gamybos vietos iki numatytos mažmeninės prekybos vietos (stebėjimas).

    Pasirinkta galimybė – ES masto stebėjimo ir sekimo sistema kartu su saugumo elementais. Pasirinkus šią galimybę būtų maksimaliai padidintas TGD poveikis, palengvinta rinkos priežiūra ir suteikta daugiau galių vartotojams, nes jie galėtų patikrinti gaminių autentiškumą. Taip būtų išsklaidytas ir kai kurių suinteresuotųjų šalių (nepagrįstas) nerimas, kad peržiūrėjus TGD išaugtų nelegali prekyba.

    7.6. Bendra išvada ir poveikis 7.6.1. Palankiausiai vertinamų galimybių apžvalga

    Po pirmesnėje dalyje pateiktų išvadų, toliau pateiktoje lentelėje apžvelgiamos politikos galimybės, taip pat palankiausiai vertinamų galimybių (pažymėtų pilkai) pasirinkimo pagrindimas.

     

    PA/Galimybės || 1 || 2 || 3 || 4 || Pagrindimas

    1a. Bedūmiai tabako gaminiai || Oralinio tabako draudimo panaikinimas ir griežtesnės taisykles dėl bedūmių tabako gaminių ženklinimo ir sudedamųjų dalių || Toliau taikyti oralinio tabako draudimą, nustatyti prievolę dėl visų naujų kategorijų tabako gaminių teikti pranešimus ir griežčiau reglamentuoti bedūmių tabako gaminių ženklinimą ir sudedamąsias dalis || Toliau taikyti oralinio tabako draudimą, nustatyti, kad būtų leidžiama prekiauti tik tradiciniam vartojimui skirtais kitais bedūmiais tabako gaminiais ir griežčiau reglamentuoti bedūmių tabako gaminių ženklinimą ir sudedamąsias dalis. || Uždrausti visus bedūmius tabako gaminius, išskyrus oralinį tabaką Švedijoje. Oraliniam tabakui Švedijoje taikyti griežtesnes taisykles dėl ženklinimo ir sudedamųjų dalių.  || - suderintas visų  bedūmių tabako gaminių ženklinimo ir sudedamųjų dalių reglamentavimas; - vienodos sąlygos visiems; - proporcinga, siekiant, kad į vidaus rinką nepatektų ir (arba) joje neišplistų nauji priklausomybę sukeliantys žalingi gaminiai; - sveikatos problemos dėl visų bedūmių tabako gaminių; - nėra įrodymų, kad bedūmiai tabako gaminiai padeda mesti rūkyti, kyla pavojus, kad jie gali skatinti perėjimą prie sunkesnes pasekmes sveikatai sukeliančių medžiagų arba būtų vartojami kartu su kitais tabako gaminiais; - pavojus rinkos plėtrai (sudedamosios dalys ir aplinka be dūmų); - kompromisas ir (arba) poveikis MVĮ pateisinamas atsižvelgiant į pavojų sveikatai, susijusius su gaminio kūrimu, pardavimu ir plitimu naujose vartotojų grupėse. 3 ir 4 galimybės turėtų didesnį teigiamą poveikį sveikatai, bet atlikus sąnaudų ir naudos analizę 2 galimybė laikyta labiau proporcinga. 

    1b. Gaminiai, kuriuose yra nikotino || Gaminiams, kuriuose yra nikotino, taikyti TGD reikalavimus dėl ženklinimo ir sudedamųjų dalių || Nustatyti naują gaminių, kuriuose yra nikotino, leidimų tvarką || Gaminiams, kuriuose nikotino yra daugiau nei nustatytas kiekis, taikyti vaistų teisės aktus, o kitiems – reikalavimus dėl ženklinimo || Visiems gaminiams, kuriuose yra nikotino, taikyti vaistų teisės aktus || - aiški ir tiksli teisinė sistema, skirta rizikos ir naudos analizei, siekiant palengvinti laisvą gaminių, kuriems suteiktas tinkamas leidimas, apyvartą, atsižvelgiant į jų pobūdį; - abipusio pripažinimo galimybė vidaus rinkoje; - vienodas gaminių, kuriuose yra nikotino, ir nikotino pakaitinio gydymo gaminių vertinimas; - suderintas požiūris konsoliduojant tendencijas valstybėse narėse; - būtiniausias saugos standartas; - galima pagalba metant rūkyti. Kompromisas – papildoma našta teikiant paraišką pagrįsta tuo, kad sukuriamas suderintas saugos tinklas, galintis padėti metant rūkyti. 

    PA/Galimybės || 1 || 2 || Pagrindimas

    1c. Žoliniai rūkomieji gaminiai || Visiems žoliniams rūkomiesiems gaminiams taikyti TGD reikalavimus dėl ženklinimo || Laipsniškas prekybos žoliniais rūkomaisiais augalais atsisakymas || - palengvinama laisva gaminių apyvarta; - ištaisomas  dabartinis klaidingas poveikio sveikatai suvokimas; - Kompromisas – Ištaisomas klaidingas suvokimas, kartu kuo labiau sumažinamos atitikties sąnaudos.

    PA/Galimybės || 1 || 2 || 3 || Justification

    2. Pakavimas ir ženklinimas || Privalomi didesnį vaizdiniai įspėjimai || Privalomi vaizdiniai įspėjimai (1 galimybė), kartu suderinami tam tikri pakuočių ir gamykloje pagamintų cigarečių pavidalo aspektai ir uždraudžiami reklaminiai ir klaidinantys elementai || 2 galimybė kartu su visa neutralia pakuote  || - pašalinami skirtumai vidaus rinkoje ir palengvinama laisva apyvarta; - gerinamas informuotumas ir pašalinami klaidinantys elementai; - dera su TKPK įsipareigojimais; - proporcinga: daugiausia dėmesio skiriama veiksniams, skatinantiems pradėti rūkyti, jaunimui patraukliems gaminiams; - atsižvelgiama į suinteresuotųjų ūkio subjektų susirūpinimą (pvz., nėra paprastų bendrų pakuočių, problemos dėl prekinių ženklų naudojimo); - leidžiama sulaukti tarptautinių ir mokslo pokyčių; - valstybėms narėms leidžiama nustatyti paprastą bendrą pakuotę, siekiant laikytis TKPK rekomendacijų, jeigu neprieštarauja Sutarčiai. - Kompromisas – 3 galimybė veiksmingesnė sveikatos požiūriu, reikėtų gauti tikroviškos gyvenimo patirties.

    3. Sudedamosios dalys || Savanoriškas pranešimų teikimas bendru formatu. Uždrausti toksiškus, priklausomybę keliančius ir patrauklius priedus tabako gaminiuose. || Privalomas pranešimų teikimas suderintu formatu. Būdingo kvapo ar skonio gaminių ir didesnio toksiškumo ir gebėjimo sukelti priklausomybę gaminių draudimas. || Privalomas pranešimų teikimas suderintu formatu. Uždrausti visus priedus, kurie nėra būtini gamybai.  || - pašalinami skirtumai vidaus rinkoje ir palengvinama laisva apyvarta; - sumažinama administracinė našta (pranešimai) - dera su TKPK prievolėmis ir (arba) įsipareigojimais; - proporcinga: daugiausia dėmesio skiriama veiksniams, skatinantiems pradėti rūkyti, jaunimui patraukliems gaminiams; - atsižvelgiama į suinteresuotųjų šalių, įskaitant Burley ir Oriental rūšių tabako augintojų, interesus (nediskriminuojamas Burley ir Oriental rūšių tabakas). Kompromisas – daugiausia dėmesio skiriama veiksniams, skatinantiems pradėti rūkyti, kartu kuo labiau sumažinamos suinteresuotųjų ūkio subjektų sąnaudos. 3 galimybė būtų buvusi veiksmingesnė sveikatos požiūriu.

    PA/Galimybės || 1 || 2 || Pagrindimas

    4. Tarpvalstybinė nuotolinė prekyba || Pranešimai ir amžiaus patikros sistema || Uždrausti tarpvalstybinę nuotolinę prekybą tabako gaminiais || - užtikrinama, kad būtų laikomasi TGD apsaugos priemonių; - palengvinama teisinė veikla (mažmeninės prekybos lygmeniu); -nedidelis ekonominis poveikis teisinei veiklai. Kompromisas – 2 galimybė būtų veiksmingesnė sveikatos požiūriu, tačiau brangesnė pramonės sektoriui.

    5. Atsekamumas ir saugumo elementai || ES stebėjimo ir sekimo sistema || Stebėjimo ir sekimo sistema kartu su saugumo elementais || - užtikrinama, kad būtų laikomasi TGD apsaugos priemonių; - vienodos sąlygos (mažajai ir didžiajai pramonei); - sąnaudos kompensuojamos sutaupytomis lėšomis perėjus nuo nelegalios prekybos prie legalios; - atsižvelgiama į suinteresuotųjų ūkio subjektų susirūpinimą dėl nelegalios prekybos. Kompromisas – Pramonės sektoriaus išlaidas atsveria nauda, gauta sumažėjus nelegaliai prekybai.

    Suderinus pasirinktas galimybes būtų galima veiksmingiausiai siekti bendro tikslo – peržiūrėti TGD, siekiant užtikrinti tinkamą vidaus rinkos veikimą, kartu užtikrinant aukštą visuomenės sveikatos apsaugos lygį. Kalbant apie vidaus rinką, visomis galimybėmis:

    palengvinamas laisvas prekių judėjimas vidaus rinkoje, šalinant esamus ar tikėtinus skirtumus tarp nacionalinių teisės aktų, ir (arba) dabartinės TGD suderinimo lygis pritaikomas prie naujo lygio, kurio reikia atsižvelgiant į mokslo pokyčius arba tarptautines prievoles ir (arba) įsipareigojimus , ir (arba) užtikrinama, kad TGD apsaugos priemonių poveikio nesumažintų nelegalūs gaminiai arba tarpvalstybinė prekyba, kurią vykdant nepaisoma šių apsaugos priemonių.

    Sveikatos požiūriu, atliekant peržiūrą daugiausia dėmesio skiriama veiksniams, skatinantiems jaunimą nepradėti rūkyti, o suaugusiems vartotojams bus lengviau priimti pagrįstus sprendimus. Atlikus peržiūrą TGD nustatytomis apsaugos priemonėmis galėtų pasinaudoti ir rūkantieji.

    Pasirinktų galimybių derinys yra ekonomiškai efektyviausias, nes manoma, kad tokiu atveju visuomenė gautų daugiausiai bendros socialinės ir ekonominės naudos. Numatoma, kad pagal pasirinktas galimybes suinteresuotiesiems ūkio subjektams sumažėtų tiesioginės (reikalavimų laikymosi) sąnaudos, tačiau tos sutaupymas gali būti atsvertas netekus pajamų, jei sumažėtų vartojimas.

    Nustatytos galimybės yra nuoseklus metodas, kuris dera su tarptautiniais įsipareigojimais ir pagrindinėmis teisėmis bei vertybėmis, taip pat su bendru ES tikslu – skatinti savo tautų gerovę (ES Sutarties 3 straipsnis).

    7.6.2. Bendras poveikis

    Manoma, kad pasirinkus palankiausiai vertinamų galimybių derinį per penkerius metus nuo atskaitos taško gamykloje pagamintų cigarečių ir cigaretėms sukti skirto tabako vartojimas sumažėtų beveik 2 proc. Tai reiškia, kad ES rūkančiųjų sumažėtų 2,4 milijono.

    Manoma, kad poveikis suinteresuotiesiems ūkio subjektams, kurie turės laikytis reikalavimų pagal pasirinktas galimybes (tiesioginės sąnaudos), bus teigiamas, palyginti su pradiniu scenarijumi. Kita vertus, ilgainiui sumažėjus vartojimui bus padarytas netiesioginis poveikis – gamykloje pagamintų cigarečių ir cigaretėms sukti skirto tabako gamintojai neteks apie 376 mln. EUR pajamų. Toks neigiamas poveikis gamykloje pagamintų cigarečių ir cigaretėms sukti skirto tabako gamintojams gali atsverti naudą, gautą sutaupius tiesioginių sąnaudų. Tačiau tikimasi, kad pinigai, neišleisti tabakui pirkti, bus išleisti kituose sektoriuose, kurie savo ruožtu gaus ekonominės naudos išaugus išlaidoms.

    Užimtumo požiūriu, manoma, kad darbo vietos, kurios bus prarastos tabako sektoriuje, bus atgautos sukūrus darbo vietų kituose sektoriuose ir kad priėmus priemones grynoji nauda užimtumo sektoriuje bus apie 2200 darbo vietų. Formuluojant pasirinktas galimybes atidžiai išnagrinėta, koks poveikis gali būti padarytas regioniniu lygmeniu, ir atsižvelgta į specifinę MVĮ bei mikroįmonių padėtį. 

    Sumažėjus vartojimui ir (arba) paplitimui vyriausybėms daugiausiai naudos duos geresnė sveikata, kuri pati yra vertybė. Tikimasi, kad socialinė ir ekonominė nauda (sumažintos sveikatos priežiūros išlaidos, mažesni darbo našumo nuostoliai ir laimėtų gyvenimo metų piniginė išraiška), net atskaičius mažesnes mokestines pajamas, ES kasmet sudarys maždaug 9,4 mlrd. EUR. Toliau esančioje lentelėje pateikiamos bendrosios grynosios išlaidos ir nauda.

    Kita vertus, apskaičiavus socialinį diskontą galima palyginti įvairiais laikotarpiais patiriamą naudą ir sąnaudas, remiantis tuo, kaip visuomenė yra pasiryžusi tokiems kompromisams.[10] Tai labai svarbu vykdant tabako kontrolę, nes tikėtina nauda bus gauta tik bėgant laikui, o tam tikras poveikis (pvz., mokestinėms pajamoms) pasireikš anksčiau. Remiantis labiausiai tikėtinu scenarijumi (t. y. jeigu mokestinių pajamų sumažėjimas ir sveikatos priežiūros sektoriuje bei dėl sumažėjusių pravaikštų sutaupytos lėšos taps matomos per 5 metus, o vidutinė nauda dėl sumažėjusių priešlaikinių mirčių paaiškės tik po 25 metų), metinė grynoji nauda tabako vartojimui sumažėjus 2 proc. sudarys 4 mlrd. EUR.

    1 diagrama. Bendros grynosios sąnaudos ir nauda (mln. EUR)

    || Skirtingas tabako vartojimo mažėjimas procentais

    1 % || 2 % || 3 % || 4 % || 5 %

    Akcizų pajamų sumažėjimas[11] || 794 || 1588 || 2382 || 3176 || 3970

    Sveikatos priežiūros išlaidų sumažėjimas || 253 || 506 || 759 || 1012 || 1265

    Našumo nuostolių sumažėjimas || 83 || 165 || 248 || 331 || 413

         - dėl ankstyvo išėjimo į pensiją arba mirties || 61 || 122 || 183 || 244 || 305

         - dėl pravaikštų || 22 || 43 || 65 || 87 || 108

    Sąnaudų dėl priešlaikinių mirčių sumažėjimas || 5,167 || 10,334 || 15,501 || 20,669 || 25,836

    Bendra grynoji nauda || 4,709 || 9,417 || 14,126 || 18,836 || 23,544

    Diskontuotos vertės || 2,016 || 4,032 || 6,048 || 8,064 || 10,080

    8. STEBĖSENA IR VERTINIMAS

    Šios priemonės leis veiksmingai įgyvendinti peržiūrėtą TGD:

    · Komisijos ir valstybių narių posėdžiai dėl perkėlimo į nacionalinę teisę.

    · Įgyvendinimo plano parengimas.

    · Daugumos pasiūlymo tikslui svarbių rodiklių stebėsena.

    · Valstybių narių tinklų sukūrimas peržiūrėtos TGD įgyvendinimui aptarti.

    · Komisijos direktyvos įgyvendinimo ataskaita praėjus penkeriems metams nuo perkėlimo į nacionalinę teisę.  

    [1] OL L 194, 2001 7 18, p. 26–35.

    [2] http://ec.europa.eu/atwork/key-documents/index_lt.htm

    [3] Neatnaujinusios teisės aktų valstybės narės negali, pavyzdžiui, padidinti įspėjimų apie grėsmę sveikatai dydžio, pakeisti jų vietos ant pakuotės ar pakeisti nurodymo apie dervos, nikotino ir anglies monoksido kiekį vietos.

    [4] Pavyzdžiui, šiuo metu aštuonios valstybės narės nustatė vaizdinius įspėjimus apie grėsmę sveikatai, o sudedamųjų dalių reglamentavimas įvairiose valstybėse narėse skiriasi.

    [5] Pavyzdžiui, priemonės dėl tarpvalstybinės nuotolinės prekybos ir atsekamumo padės atlikti teisinius veiksmus ir užkirs kelią TGD reikalavimų (pvz., dėl įspėjimų apie grėsmę sveikatai ir sudedamųjų dalių) neatitinkančių tabako gaminių pardavimui.

    [6]  Specialus Eurobarometro tyrimas 385 (2012 m.). http://ec.europa.eu/health/eurobarometers/index_en.htm . 70 proc. pradeda rūkyti nesulaukę 18 metų.

    [7] Direktyvos 2008/118 36 straipsnyje dėl tabako akcizų nurodyta, kad tarpvalstybinės prekybos tabaku atveju akcizo mokestis turi būti mokamas paskirties šalyje. Tačiau, vartotojo požiūriu, pirkti kitoje valstybėje verta visų pirma tuo atveju, jei jis išvengia didesnių tabako akcizų mokesčių paskirties šalyje.

    [8] Ši galimybė yra panaši į JAV taikomą metodą.

    [9] Ši galimybė yra panaši į Kanados ir Brazilijos taikomus metodus.

    [10] Socialinio diskonto apskaičiavimas leidžia palyginti įvairiais laikotarpiais patiriamas naudą ir sąnaudas, išreiškiant jų vertę aktualiosiomis vertėmis, remiantis tuo, kaip visuomenė yra pasiryžusi daryti tokius kompromisus.

    [11] Neatsižvelgiant į priemones, kurių imamasi kovojant su nelegalia prekyba bei galimybę padidinti mokesčių lygį.

    Top