Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0211

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI Patikimesnis Europos statistinių duomenų kokybės valdymas

/* KOM/2011/0211 galutinis */

52011DC0211

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI Patikimesnis Europos statistinių duomenų kokybės valdymas /* KOM/2011/0211 galutinis */


[pic] | EUROPOS KOMISIJA |

Briuselis, 2011.4.15

KOM(2011) 211 galutinis

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

Patikimesnis Europos statistinių duomenų kokybės valdymas

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

Patikimesnis Europos statistinių duomenų kokybės valdymas [1]

ĮžANGA

Šio komunikato tikslas – nustatyti strategiją, kuria būtų pagrįstas Europos Sąjungos statistinių duomenų, susijusių su sustiprintu ekonominės politikos koordinavimu, apimančiu ir priemones aukštai statistinių rodiklių kokybei užtikrinti, kokybės valdymas.

Atsižvelgiant į ES fiskalinės priežiūros sistemą ir perviršinio deficito procedūrą (toliau – PDP), Komisija įgaliota reguliariai vertinti tiek valstybių narių pateiktų faktinių duomenų, tiek juos pagrindžiančių pagal Europos sąskaitų sistemą parengtų valdžios sektoriaus sąskaitų kokybę. Tačiau naujausi pokyčiai, ypač Graikijos valdžios sektoriaus deficito ir skolos statistikos netikslumai[2] atskleidė, kad taikant fiskalinės statistikos sistemą nepakankamai sumažinama rizika, kad Eurostatui pateikiami nepakankamos kokybės duomenys. Siekdama išspręsti šį klausimą Komisija išreiškė poreikį suteikti Eurostatui didesnius įgaliojimus fiskalinės statistikos srityje. Šiuos įgaliojimus Taryba suteikė 2010 m. rugpjūčio mėn.

Be to, dėl ekonomikos ir finansų krizės poveikio išryškėjo poreikis euro zonoje ir visoje Europos Sąjungoje sustiprinti ekonominio valdymo struktūrą. Atsižvelgdama į tai 2010 m. rugsėjo 29 d. Komisija priėmė teisės aktų pasiūlymų paketą[3]. Juo siekiama išplėsti ir patobulinti fiskalinės politikos, makroekonominės politikos ir struktūrinių reformų, skirtų nustatytiems galiojančių teisės aktų trūkumams ištaisyti, priežiūrą. Jei valstybės narės nevykdo reikalavimų, numatytos naujos įgyvendinimo užtikrinimo priemonės. Akivaizdu, kad šios priemonės turi būti pagrįstos aukštos kokybės statistine informacija, parengta taikant patikimą kokybės valdymą.

Taip pat tikimasi, kad sustiprintas kokybės valdymas bus naudingas visoms statistikos sritims. Visų pirma, siekiant sėkmingai įgyvendinti ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo strategiją „Europa 2020“ ir sustiprinti ekonominį valdymą, įskaitant Europos ekonominės politikos ex-ante koordinavimo semestrą, reikės patikimų, aukštos kokybės duomenų ir statistinės analizės, kuriais gali būti grindžiami sprendimai ir stebimas jų įgyvendinimas.

DABARTINė EUROPOS STATISTINIų DUOMENų KOKYBėS SISTEMA

Statistinė informacija yra visos Europos statistikos sistemos statistikos rengimo procesų rezultatas. Europos statistikos naudotojams turėtų būti sudaryta galimybė konfidencialiai naudotis šia informacija ir ja remiantis priimti sprendimus. Tokie produktai turėtų būti tinkami naudoti. Svarbu, kad naudotojai statistinius duomenis laikytų tinkamais, pateiktais laiku, tiksliais ir gautais laikantis oficialios statistikos principų, kaip antai profesinio nepriklausomumo, nešališkumo ir objektyvumo. Tai taikoma visai Europos statistikos sistemai[4], įskaitant Eurostatą.

Bendra statistinės informacijos kokybė Europos lygmeniu labai priklauso nuo tinkamo viso rengimo proceso, taikyto statistiniams duomenims rengti. Jei valstybių narių pateiktų duomenų kokybė yra nepakankama, tai turi neigiamos įtakos Europos statistinių duomenų kokybei. Siekiant išvengti tokių situacijų, būtinas visapusiškas ir patikimas Europos statistikos sistemos kokybės valdymas. Tokį sisteminį požiūrį į kokybę sustiprins Europos statistikos rengimo metodo reforma – tikimasi, kad bus patobulinta visą rengimo grandinė[5].

Pastaraisiais metais Europos statistikos sistemos valdymas patobulėjo, ypač 2005 m. priėmus Europos statistikos praktikos kodeksą[6]. Kodo įgyvendinimas ir stebėsena didžiąja dalimi buvo grindžiami savireguliavimo metodu (savęs vertinimas, tarpusavio vertinimas ir nacionaliniai įgyvendinimo planai). Nuo 2009 m., kuomet įsteigta Europos statistikos valdymo patariamoji taryba (toliau – ESVPT), sistema buvo sustiprinta papildomai taikant išorinį vertinimą ir įsigaliojus Reglamentui (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos[7].

Europos valdžios sektoriaus finansų statistiniai duomenys yra rengiami pagal Europos sąskaitų sistemą (šiuo metu 1995 m. ESS) ir sudaro ES fiskalinės stebėsenos, ypač su PDP susijusios statistikos, pagrindą. Europos valdžios sektoriaus finansų statistika išdėstoma kitaip nei nuo biudžeto arba viešojo sektoriaus apskaitos duomenys, kurie kiekvienoje šalyje skiriasi vienetų aprėptimi ir sandorių įtraukimo į sąskaitas principais. Nacionaliniu lygmeniu nacionalinės statistikos institucijos turi užtikrinti, kad pateikti duomenys atitinka teisines nuostatas. Europos lygmeniu Eurostatas atsakingas už statistikos rengimo metodikos pagrindą, pagal kurį rengiami PDP statistiniai duomenys, ir valstybių narių faktinių duomenų, pateiktų PDP reikmėms, kokybės vertinimą.

Atsižvelgiant į nustatytus Graikijos valdžios sektoriaus deficito ir skolos statistikos trūkumus[8], Komisijai suteikti didesni įgaliojimai atlikti nuodugnesnę pirminių duomenų šaltinių, pagal kuriuos rengiami PDP duomenys, peržiūrą. Šie įgaliojimai buvo nedelsiant taikomi Graikijos valdžios sektoriaus deficito ir skolos statistinių duomenų kokybei vertinti.

PATIKIMESNIO KOKYBėS VALDYMO POREIKIO PRIEžASTYS

Atsižvelgiant į neseniai vykusią finansų krizę, pradinių viešojo sektoriaus apskaitos duomenų kokybės ir jų statistinio suderinamumo teikiant PDP duomenis trūkumus padidino dabartinio statistikos valdymo tvarkos trūkumai. Įgyta patirtis taip pat yra susijusi su nacionalinių statistikos sistemų ir visos Europos statistikos sistemos patikimumu. Konkrečiau, akivaizdžiai būtina stiprinti taikomą teisinį pagrindą, atsižvelgiant į Europos statistikos sistemos narių profesinį nepriklausomumą, ir laipsniškai pereiti nuo koreguojamojo link prevencinio metodo ir galiausiai – prie bendro Europos statistinių duomenų, ypač finansų statistinių duomenų, kokybės valdymo.

Šis komunikatas grindžiamas taikoma sistema, kurioje išdėstyti Europos statistikos rengimo valdymo sistemos pagrindai. Pirma, šiuo komunikatu siekiama ištaisyti trūkumus, kurie, atsižvelgiant į pastarųjų metų patirtį, tapo akivaizdūs; antra, pagerinti Europos statistinių duomenų kokybę, daugiausia dėmesio skiriant rizika pagrįstam požiūriui, kuris grindžiamas valstybėse narėse taikomomis kokybės valdymo sistemomis. Jame taip pat atsižvelgiama į toliau išvardytų 2010 m. rugsėjo 29 d. Komisijos priimtų teisės aktų pasiūlymų poveikį statistikai; šie teisės aktų pasiūlymai skirti šiems klausimams:

- stabilumo ir augimo pakto stiprinimas apdairiai kuriant fiskalinę politiką;

- mikroekonominių neatitikimų vengimas ir taisymas;

- kokybiškos nacionalinės fiskalinės sistemos kūrimas, ypač poreikis nustatyti viešojo sektoriaus apskaitos sistemas, kurioms taikoma tinkama vidaus kontrolės ir audito priemonės, ir kurios visapusiškai ir nuosekliai apima visus valdžios sektoriaus subsektorius;

- sustiprintas teisės aktų įgyvendinimas[9].

Šis komunikatas atitinka 2010 m. spalio 21 d. Van Rompuy darbo grupės ataskaitą[10] ir 2010 m. lapkričio 17 d. Ekonomikos ir finansinių reikalų tarybos išvadas[11]. Jame visų pirma atsižvelgiama į Praktikos kodekso įgyvendinimo valstybėse narėse stiprinimo klausimą. Šiai ambicingai strategijai įgyvendinti taip pat prireiks atidžiai peržiūrėti statistikos prioritetus ir išteklius, skirtus Europos statistikos sistemos nariams.

TOLESNėS VEIKLOS KRYPTYS

Siekdama vystyti ir įgyvendinti kokybės valdymo sistemą, Komisija vykdys tokius dvejopos krypties veiksmus.

Pirmoji veiksmų kryptis. Tolesnis Europos statistikos sistemos valdymo stiprinimas

Europos statistikos praktikos kodekso principų įgyvendinimo stiprinimas

Komisija siekia tobulinti statistikos valdymo sistemos įgyvendinimą, siūlydama iš dalies keisti Reglamentą (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos, peržiūrėtą Europos statistikos praktikos kodeksą ir naują nacionalinių statistikos institucijų ir kitų susijusių nacionalinių institucijų šio kodekso įgyvendinimo tvarką, konkrečiai:

1. Bus pateiktas pasiūlymas dėl konkrečių Reglamento (EB) Nr. 223/2009 pakeitimų. Jame bus aiškiai išdėstyta, kad nacionalinių statistikos institucijų profesinio nepriklausomumo principas taikomas besąlygiškai. Statistiniai duomenys turi būti ruošiami, rengiami ir platinami nepriklausomai, be jokio politinių arba interesų grupių arba Sąjungos ar nacionalinių institucijų spaudimo; esama institucinė santvarka negali riboti šio principo. Statistikos institucijų įgaliojimas rinkti duomenis, kai duomenys gaunami iš turimų administracinių įrašų, bus sustiprintas pabrėžiant jų vaidmenį kuriant administracinių įrašų turinį ir kokybės reikalavimus, taikomus administraciniams duomenims. Jei tinkama, šis Reglamento (EB) Nr. 223/2009 pakeitimas taip pat bus teisinis pagrindas kitoms iniciatyvoms, ypač naujos „Įsipareigojimų dėl pasitikėjimo statistika“ iniciatyvos įgyvendinimui, labiau įtvirtinant Praktikos kodekso įgyvendinimo principus.

2. Praktikos kodeksas bus peržiūrėtas siekiant atskirti principus, kuriuos turi įgyvendinti Europos statistikos sistemos narės, ir principus, susijusius su institucine santvarka, kuriuos turi įgyvendinti valstybių narių vyriausybės. 2005 m. gegužės 25 d. Komisijos rekomendacija bus atitinkamai atnaujinta.

3. Komisijos siūlymu valstybės narės turėtų oficialiai įsipareigoti, vadovaudamosi Praktikos kodeksu, imtis visų reikiamų priemonių siekdamos išsaugoti pasitikėjimą jų statistiniais duomenimis ir stebėti Kodekso įgyvendinimą („Įsipareigojimas dėl pasitikėjimo statistika“). Komisija, bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, parengs pagrindinių „Įsipareigojimų dėl pasitikėjimo statistika“ principų projektą, kad jį būtų galima įtraukti į Reglamentą (EB) Nr. 223/2009. Siekiant tinkamai įgyvendinti Praktikos kodeksą nacionaliniu lygmeniu, išsamus kiekvieno įsipareigojimo turinys bus parengtas kartu su atitinkamomis valstybėmis narėmis pagal šiuos bendrus principus:

4. Kiekviena valstybė narė nustatytų savo kokybės užtikrinimo ir tobulinimo programą, atsižvelgdama į pažangą įgyvendinant Kodeksą ir nustatydama svarbiausius veiksmus, būtinus tinkamam būtiniausių standartų įgyvendinimui. Atsižvelgiant į naujus poreikius ši programa būtų atitinkamai atnaujinama.

5. Kiekviena valstybė narė reguliariai ir koordinuodama su kiekviena nacionaline statistikos institucija įvertintų, kaip ji įgyvendina Kodeksą visoje nacionalinėje statistikos sistemoje. Nustatyti trūkumai ir įgyta patirtis būtų įtraukiami į kokybės užtikrinimo ir tobulinimo programą. Kritiniai trūkumai turėtų būti nedelsiant pašalinti.

6. Remdamasi šiais „Įsipareigojimais dėl pasitikėjimo statistika“ ir ypač nacionalinėmis kokybės užtikrinimo ir tobulinimo programomis bei valstybių atliktu savęs vertinimu, Komisija parengtų ir organizuotų savo programą, skirtą vertinti, kaip nacionalinės statistikos institucijos įgyvendina Praktikos kodeksą.

Šie mažiausi standartai taikomi visoms statistikos sritims. Taip pat būtų nustatyti konkretūs reikalavimai statistikos sritims, sudarančioms sustiprinto ekonomikos politikos koordinavimo pagrindą, kaip nurodyta toliau.

Europos statistikos valdymo patariamosios tarybos (ESVPT) vaidmuo

Šios tarybos tikslas – nepriklausomai stebėti, kaip Eurostatas ir visa Europos statistikos sistema įgyvendina Europos statistikos praktikos kodeksą. Įvertinusi ESVPT vaidmenį ir veiksmingumą, Komisija tikisi toliau bendradarbiauti su ESVPT, nes šis bendradarbiavimas buvo naudingas nuo pat tarybos įsteigimo 2009 m. Komisija tikisi, kad sustiprintas Praktikos kodekso įgyvendinimas ir stebėsena bus naudingi ESVPT.

Atsižvelgdama į sprendimą įsteigti ESVPT Komisija pasinaudos patirtimi ir prireikus toliau teiks pasiūlymus dėl šios tarybos veiklos. Ji taip pat konsultuosis su taryba dėl pasiūlymų atnaujinti Praktikos kodeksą ir sudaryti geresnes sąlygas jį įgyvendinti.

Eurostato institucinė santvarka, susijusi su Europos statistinių duomenų rengimu

Eurostato institucinė santvarka ir jo veiklos Europos Komisijoje pobūdis nustatytas Komisijos sprendime 97/281/EB[12]. Eurostatas atlieka koordinavimo vaidmenį kaip išdėstyta Reglamente (EB) Nr. 223/2009. ESVPT prižiūri jo profesinį nepriklausomumą ir Praktikos kodekso įgyvendinimą apskritai. Eurostatas taip pat nuolatos bendrauja su naudotojais per Europos patariamąjį statistikos komitetą[13]. Tai Eurostatui sudaro sąlygas, reikalingą norint būti svarbiai ir nepriklausomai institucijai esamomis sąlygomis. Todėl numatyta Sprendimą 97/281/EB suderinti su šiuo metu taikoma sistema.

Antroji veiksmų kryptis. Prevencinis požiūris į valdžios sektoriaus finansų (PDP) statistikos tikrinimą

PDP statistiniai duomenys gaunami perskaičiuojant pradinius viešojo sektoriaus finansų duomenis, toliau vadinamus pradiniais duomenimis. Remiantis nesena patirtimi, įvertinti pradinių duomenų kokybę yra taip pat svarbu, kaip ir toliau vertinti šiuo duomenų perskaičiavimo pagal ESS standartus kokybę. Reikia taikyti prevencines priemones, kaip antai skatinti tolesnį viešojo sektoriaus sąskaitų standartizavimą, ir vykdyti platesnio masto aktyvų rizikos vertinimo valdymą, įskaitant pradinių duomenų, naudojamų rengiant statistinius duomenis pagal ESS taisykles, kokybės atitikties vertinimą. Tačiau koreguojamieji veiksmai išliks svarbia gretutine priemone. Galiausiai, užtikrinus, kad prevencinės priemonės yra veiksmingos, tokių koreguojamųjų veiksmų poreikis sumažės.

Sustiprinus Europos statistikos sistemos valdymą tikimasi naudingų pokyčių

Prevencinio požiūrio taikymas valdžios sektoriaus finansų statistiniams duomenims tikrinti reiškia, kad „Įsipareigojimai dėl pasitikėjimo statistika“ yra parengti atsižvelgiant į riziką, susijusią su netinkama visų nacionalinių statistikos sistemų struktūra. Taip pat svarbios šios sąlygos: aiškiai apibrėžta misija (taip pat etinės ir organizacinės vertybės, kurios yra žinomos darbuotojams), tinkama valdymo priežiūra ir pareigų atskyrimas, vidaus audito arba panašus vieneto pajėgumai ir tinkamas rizikos valdymo procesas, įskaitant IT aspektus. Didelio masto šių sąlygų pokyčiai turėtų būti tinkamai išnagrinėti siekiant įvertinti jų poveikį rizikai, susijusiai su viešojo sektoriaus finansų statistikos procesais.

Taip pat reikalingos konkrečios priemonės

Be poreikio mažinti bendrojo pobūdžio riziką, Eurostatas, bendradarbiaudamas su nacionalinėmis statistikos institucijomis ir nacionalinėmis įstaigomis, atsakingomis už pradinių viešojo sektoriaus finansų duomenų tikrinimą (ypač nacionaliniais audito rūmais), taip pat parengs konkrečią viešojo sektoriaus finansų statistinių duomenų kokybės valdymo sistemą.

Kokybės valdymo metodo taikymo viešojo sektoriaus finansų statistiniams duomenims tikslas bus pasiektas, visų pirma, nustatant patobulintas kokybės užtikrinimo sistemas Europos statistikos sistemoje ir atidžiai stebint Eurostatui, taikančiam sisteminę rizikos analizę ir rengiančiam reguliarius vizitus PDP klausimams aptarti. Neseniai peržiūrėjus Reglamentą (ES) Nr. 479/2009[14] Eurostatui suteikti įgaliojimai visose valstybėse narėse taikyti reguliarios pradinių viešojo sektoriaus finansų duomenų stebėsenos ir tikrinimo sistemą, kuri parengta rizikos nustatymo kokybei padidinti. Komisija visiškai įgyvendins šiuos naujus įgaliojimus atlikdama tikslingesnius vizitus ir rengdama juos ir viešojo sektoriaus įstaigose, teikiančiose pradinius viešojo sektoriaus finansų duomenis nacionalinėms statistikos institucijoms.

Taikant tokį metodą bus sudarytos sąlygos esminiam, sisteminiam ir nuosekliam pagrindui, pagal kurį bus rengiami vizitų metodiniais tikslais. Jei Komisijai atrodys tinkama, tuomet, kaip nustatyta Reglamento (EB) Nr. 479/2009 naujame 11b straipsnyje, tikslingesni vizitai metodiniais tikslais susijusiose valstybėse narėse bus rengiami kuo įmanoma anksčiau.

Į tai atsižvelgdamas Eurostatas panaudos neseniai įgytą patirtį kurdamas visoms valstybėms narėms taikytiną struktūrinę prevencinę sistemą. Bendradarbiaujant su nacionalinėmis statistikos institucijomis siekiama trejopo tikslo – aktyviai veikiant geriau nustatyti, vertinti ir stebėti didelę riziką arba problemas ir kuo įmanoma skubiau imtis koreguojamųjų veiksmų. Siekiant šio tikslo reikia aprėpti visą statistikos rengimo grandinę – nuo pradinių apskaitos duomenų šaltinių iki galutinio nacionalinių statistikos institucijų pateiktų PDP duomenų pateikimo. Eurostatas nustatys suderintą ir patikimą kokybės valdymo PDP tikslais metodą, savo rizikos vertinimo modelyje atsižvelgdamas į susijusius rizikos veiksnius.

Naujame metode daugiausia dėmesio bus skiriama:

- Pradinių viešojo sektoriaus finansinių duomenų atitikčiai ESS pagrįstų sąskaitų reikalavimams.

- Jų išsamumui, pagal valdžios sektoriaus aprėptį, daugiausia dėmesio skiriant valstybės ir vietos lygmens subsektoriams ir prižiūrimiems vienetams,

- Jų pateikimui laiku ir nuoseklumui laiko atžvilgiu, įskaitant ketvirčio duomenis, kurie vis dažniau tampa naudotojų prioritetu.

- Viešųjų subjektų ir už galutinį PDP duomenų rengimą atsakingų statistikos institucijų duomenų srautų proceso veiksmingumui, patikimumui, vientisumui ir skaidrumui. Tai apims sąlygų, taikomų su šiais duomenų srautais susijusiems nacionaliniams pareigūnams ir personalui, analizę, valstybių narių apskaitos duomenų tikrinimą visuose valdžios sektoriaus lygmenyse ir patikimas bei veiksmingas priežiūros ir kontrolės sistemas nacionaliniu lygmeniu. Pavyzdžiui, būtų galima susitarti dėl kokybės valdymo standartų rinkinio, sudaryto atsižvelgiant į PDP duomenų rengimo proceso ypatumus; šį rinkinį taikytų nacionalinės statistikos institucijos ir patvirtintų Komisija.

- Valdžios sektoriaus vienetų kontroliuojamų subjektų, kuriuos, galbūt, taip pat galima priskirti valdžios sektoriui, registro išsamumui ir tikslumui.

- Europos statistikos praktikos kodekso įgyvendinimui rengiant PDP duomenis.

Šiuo metodu siekiama sumažinti papildomas sąnaudas visiems sistemos dalyviams, nes jis bus grindžiamas rizikos vertinimu, kuriuo tinkamai suderinamos pastangos ir prevencija, nepakankamos PDP duomenų kokybės rizikos nustatymas ir mažinimas.

Be to, atsižvelgdama į savo pasiūlymą dėl Tarybos direktyvos dėl valstybių narių biudžeto sistemų reikalavimų[15], Komisija rems viešojo sektoriaus apskaitos standartų įgyvendinimą teikdama informaciją, reikalingą visų valdžios sektoriaus subsektorių ESS pagrįstiems duomenims rengti. Pagal šį projektą bus galima rengti ketvirčio valdžios sektoriaus sąskaitas ir susieti pinigais pagrįstas mėnesio ataskaitas ir ESS atitinkančius ketvirčio duomenis. Eurostatas ketina imtis aktyvaus vaidmens tarptautinių viešojo sektoriaus apskaitos standartų srityje, kuriais raginama taikyti kaupiamuoju principu pagrįstą viešojo sektoriaus apskaitą, panašią į ESS pagrįstus principus.

Nustačius, kad valstybė narė akivaizdžiai falsifikavo fiskalinius duomenis arba pateikė klaidinančią informaciją, bus sistemiškai inicijuota griežtesnė įgyvendinimo politika, papildanti šį naują metodą ir pažeidimo procedūras. Įgyvendinimo taisyklės taip pat bus rengiamos atsižvelgiant į „Įsipareigojimus dėl pasitikėjimo statistika“.

Labiau suderintai sistemai stebėti ir kontroliuoti Eurostatas ir toliau vystys ir palaikys ilgalaikius santykius su valstybėmis narėmis ir tarp jų. Eurostatas įsteigs nacionalinių statistikos institucijų pareigūnų grupę, skirtą:

- Reglamento (EB) Nr. 479/2009 16 straipsniui įgyvendinti visoje ES, atsižvelgiant į nacionalinių institucijų ir pareigūnų atsakomybę pagal PDP; kuriant suderintą ES sistemą dalyvaus ir Eurostatas;

- kokybės valdymo sistemos patobulinimams, susijusiems su valdžios sektoriaus finansų statistiniais duomenimis, suderinti, visų pirma, vystant bendro ankstyvo įspėjimo sistemą rizikai nustatyti, įvertinti ir stebėti.

Neseniai peržiūrėtame Reglamento (EB) Nr. 479/2009 teisiniame pagrinde Eurostatui suteikiami įgaliojimai visose valstybėse narėse taikyti reguliarios pradinių viešojo sektoriaus finansų duomenų stebėsenos ir tikrinimo sistemą, kuri skirta rizikos nustatymo kokybei padidinti (ir tolesniam vertinimui ir stebėsenai). Tačiau jei taikomas teisinis pagrindas būtų nepakankamas norint aprėpti visus šiuos aspektus, Komisija imsis atitinkamu teisinių iniciatyvų.

TOLESNI VEIKSMAI

Komisija sieks įgyvendinti šiame komunikate išdėstytą strategiją, atsižvelgdama į ribotus išteklius ir Sutartyje nustatytus įsipareigojimus. Šią strategiją sudaro suderintas metodas, kuris grindžiamas esamais pasiekimais; ja užtikrinama, kad Europos statistikos sistema gali veikti nepriklausomai, bet glaudžiai bendradarbiaujant su pagrindiniais duomenų tiekėjais ir instituciniais naudotojais. Taip pat svarbu pabrėžti, kad dėl šio naujo statistinių duomenų kokybės valdymo metodo nebus nustatyta papildomų biurokratinių reikalavimų, administracinės naštos respondentams, statistinių duomenų rengimas nebus vilkinamas.

Atsižvelgiant į įvairius aspektus svarbu užtikrinti greitą pažangą, tuo pačiu metu konsultuojantis su pagrindinėmis suinteresuotomis šalimis, įskaitant atvejus, kai reikia teisinių iniciatyvų, t. y.:

7. iš dalies keisti Reglamentą (EB) Nr. 223/2009, siekiant sustiprinti su Europos statistikos sistemos narių nepriklausomumu susijusias nuostatas, reikalauti, kad nacionalinės statistikos institucijoms imtųsi aktyvaus vaidmens nustatant kokybės reikalavimus administraciniams duomenų šaltiniams, ir sudaryti teisinį pagrindą naujų įsipareigojimų dėl pasitikėjimo statistika rengimui ir įgyvendinimui;

8. peržiūrėti Europos statistikos praktikos kodeksą, siekiant atskirti principus, kuriuos turi įgyvendinti Europos statistikos sistemos narės, ir su institucine santvarka susijusius principus, kuriuos turi įgyvendinti valstybių narių vyriausybės, ir galiausiai iš dalies keisti 2005 m. gegužės 25 d. Komisijos rekomendaciją;

9. iš dalies keisti Sprendimą 97/281/EB dėl Eurostato institucinio vaidmens, siekiant jį suderinti su taikoma valdymo sistema.

Komisija taip pat atsižvelgs į naujus statistinės informacijos poreikius, ypač susijusius su 2010 m. rugsėjo 29 d. Komisijos pasiūlyto Ekonominio valdymo paketo priėmimu. Be įprastinių kokybės reikalavimų, taikomų oficialiai statistikai, Komisija imsis tolesnių iniciatyvų, jei tose srityse atsiras patikimesnio kokybės valdymo poreikis.

[1] Kaip ir kitose organizacijose, Europos statistinės sistemos kokybės reikalavimai buvo standartizuoti. Kokybės valdymas suprantamas kaip oficialus statistikos institucijų požiūris į Europos statistikos praktikos kodekso principų ir rodiklių įgyvendinimą taikant tinkamas procedūras ir priemones. Jis susiję su formalizuota sistema, kurioje išdėstyta vartotojų poreikius atitinkanti struktūra, pareigos ir procedūros, tuo pačiu toliau tobulinant duomenų rengimo ir platinimo procesus.

[2] 2010 m. sausio 8 d. Komisijos ataskaita dėl Graikijos valdžios sektoriaus deficito ir skolos statistikos (COM(2010)1, galutinis).

[3] COM(2010) 522–527.

[4] Priėmus Reglamentą (EB) Nr. 223/2009, kuris įsigaliojo 2009 m. balandžio 1 d., sustiprintas teisinis Europos statistikos sistemos pagrindas ir atnaujinta Europos statistikos sistemos valdymo struktūra, kartu įsteigiant Europos statistikos valdymo patariamąją tarybą (ESVPT) ir Europos statistikos patariamąjį komitetą (ESPK).

[5] 2009 m. rugpjūčio 18 d. Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai dėl ES statistikos rengimo metodo. Ateinančio dešimtmečio vizija. COM(2009) 404 galutinis.

[6] 2005 m. gegužės 25 d. Komisijos rekomendacija dėl nacionalinių ir Bendrijos statistikos institucijų nepriklausomumo, vientisumo ir atskaitomybės. COM(2005) 217 galutinis.

[7] OL L 87, 2009 3 31, p. 164.

[8] 2010 m. sausio 8 d. Komisijos ataskaita dėl Graikijos valdžios sektoriaus deficito ir skolos statistikos (COM(2010)1, galutinis).

[9] http://ec.europa.eu/economy_finance/articles/eu_economic_situation/2010-09-eu_economic_governance_proposals_en.htm.

[10] http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ec/117236.pdf.

[11] http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ecofin/117762.pdf.

[12] 1997 m. balandžio 21 d. Komisijos sprendimas 97/281/EB dėl Eurostato vaidmens rengiant Bendrijos statistiką. OL L 112, 1997 4 29, p. 56.

[13] 2008 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 234/2008/EB, įsteigiantis Europos patariamąjį statistikos komitetą. OL L 73, 2008 3 15, p. 13.

[14] Priėmus 2010 m. liepos 26 d. Tarybos reglamentą (ES) Nr. 679/2010, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (EB) Nr. 479/2009 nuostatos dėl statistinių duomenų kokybės taikant perviršinio deficito procedūrą (OL L 198, 2010 7 30, p. 1).

[15] COM(2010) 523 galutinis.

Top