EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009DC0146

Komisijos ataskaita Tarybai ir Europos Parlamentui - Antroji plieno pramonės restruktūrizavimo Bulgarijoje ir Rumunijoje stebėsenos ataskaita

/* KOM/2009/0146 galutinis */

52009DC0146

Komisijos ataskaita Tarybai ir Europos Parlamentui - Antroji plieno pramonės restruktūrizavimo Bulgarijoje ir Rumunijoje stebėsenos ataskaita /* KOM/2009/0146 galutinis */


[pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

Briuselis, 1.4.2009

KOM(2009) 146 galutinis

KOMISIJOS ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

Antroji plieno pramonės restruktūrizavimo Bulgarijoje ir Rumunijoje stebėsenos ataskaita

1. ĮVADAS

Šioje ataskaitoje apžvelgiama pažanga, padaryta 2007 m. restruktūrizuojant Bulgarijos ir Rumunijos plieno pramonės bendroves, kurioms taikomi atitinkamuose Europos sutarties ir Stojimo sutarties skyriuose išdėstyti reikalavimai:

- Europos sutarties 2 protokole[1], kuriame kalbama apie Bulgarijos plieno pramonės restruktūrizavimą, ir 2006 m. gruodžio 29 d. ES ir Bulgarijos asociacijos tarybos sprendime Nr. 3/2006[2], iš dalies keičiančiame Europos sutarties 2 protokolą (kuriuo restruktūrizavimo laikotarpis pratęsiamas iki 2008 m.), ir

- Stojimo sutarties VII priede[3], kuriame kalbama apie Rumunijos plieno pramonės restruktūrizavimą.

Nors teikti valstybės pagalbą plieno pramonės restruktūrizavimui yra aiškiai draudžiama pagal ES teisės nuostatas, Europos Sąjunga leido taikyti pereinamojo laikotarpio priemones skiriant tam tikrą pagalbą, kuria būtų sudarytos sąlygos šioms naujosioms valstybėms narėms įvykdyti šį uždavinį kartu mažinant socialinį ir rinkos trikdymą.

Minėtuose protokole ir priede nurodytos plieno pramonės restruktūrizavimui teikiamos valstybės pagalbos pereinamojo laikotarpio (iki 2008 m. pabaigos) režimo sąlygos. Šiose nuostatose taip pat išdėstyti išsamūs Komisijos vykdomos stebėsenos ir ataskaitų teikimo įsipareigojimai.

2008 m. rugpjūčio 12 d. Komisija priėmė pirmąją 2006 m. stebėsenos ataskaitą[4]. Šioje naujojoje ataskaitoje aptariami 2007 m. pasiekti rezultatai ir prireikus svarbūs 2008 m. pokyčiai. Ataskaitoje remiamasi tiek atitinkamų institucijų pateiktais duomenimis, tiek nepriklausomo konsultanto atliktu vertinimu. 2009 m. bus pateikta paskutinė 2008 m. pokyčių ataskaita.

2. STEBĖSENOS PROGRAMŲ BULGARIJOJE IR RUMUNIJOJE REZULTATAI

2.1. Bulgarija

Vienintelė bendrovė, kuriai taikoma nacionalinė restruktūrizavimo programa (NRP) ir stebėsenos sistema, – Kremikovtzi .

a) Padėtis 2007 m.

2.1.1. Pagrindinių restruktūrizavimo rodiklių stebėsena

Valstybės pagalba

Didžioji leidžiamos sumos dalis buvo išleista 1999 m., o likusioji − skirta bendrovei 2004 m. kaip atidėti įsiskolinimai nacionaliniams dujų ir elektros tiekėjams. Bendrovė Kremikovtzi 2007 m. reguliariai mokėjo šiuos įsipareigojimus.

Kaip nurodyta Komisijai pateiktoje informacijoje, valstybės pagalba nebuvo teikiama jokioms kitoms plieno pramonės bendrovėms, išskyrus Kremikovtzi .

Pajėgumų mažinimas

Bliumingo ir valcavimo staklyno eksploatacija turėjo būti nutraukta 2007 m. liepos mėn., bet, kaip nurodyta Bulgarijos institucijų pateiktoje informacijoje, veikla buvo nutraukta 2008 m. vasario mėn., o staklynas šiuo metu ardomas. Juostinės vielos staklyno veikla sustabdyta 2007 m.; jis šiuo metu taip pat ardomas. Laikantis atitinkamų ES teisės aktų[5] nuostatų, abu staklynus planuojama išardyti iki restruktūrizavimo laikotarpio pabaigos.

Perspektyvumas

Komisijai buvo sunku gauti tinkamus ir išsamius bendrovės finansinius duomenis. Nepasydama pakartotinių prašymų bendrovė nei Bulgarijos institucijoms, nei Komisijai nepateikė galutinės išsamios informacijos apie visus 2007 m. ir apie pirmojo 2008 m. pusmečio veiklą. Tačiau iš neišsamių finansinių ataskaitų matyti, kad 2007 m. finansiniai rezultatai buvo neigiami, o tai reiškia, kad nesilaikoma individualiame verslo plane (IVP) nustatytų perspektyvumo įsipareigojimų[6]. Rezultatai dar prastesni nei 2006 m.: EBITDA – 11,1 % ir EBIT – 20,7 %.

Našumas

Palyginti su 2006 m. našumas ne itin pagerėjo: jis tesudaro 30 % panašių Europos plieno gamyklų našumo lygio. Tai padarė neigiamą poveikį bendrovės verslo veiksmingumui ir efektyvumui.

Sąnaudų mažinimas

Net jeigu realios žaliavų pirkimo kainos 2007 m. atitiko rinkos vystymąsi, jas neigiamai paveikė finansinių išteklių stoka ir su tuo susijusios griežtesnės žaliavų tiekėjų nustatytos sąlygos. Tikrosios vertės buvo apytikriai 32 % didesnės nei IVP skaičiavimai.

Kadangi 2007 m. bendrovė Kremikovtzi išnaudojo nedaug pajėgumų (vidutiniškai 50 %), jai nepavyko sumažinti gamybos vienetui suvartojamo žaliavų kiekio. Kai kuriose, pvz., energijos ir žaliavų vartojimo, srityse būtiną sąnaudų mažinimą būtų galima įgyvendinti tik per ilgesnį laiką – investuojant į modernizaciją. Dėl kapitalo trūkumo investuotos sumos buvo mažesnės, nei tikėtasi. 2007 m. Kremikovtzi visos investicijos į technologijas buvo 38 % IVP tiems metams numatytos sumos. Be to, su aplinka susijusios investicijos tesiekė 10 % IVP numatytos sumos.

b) Pokyčiai 2008 m.

2008 m. rugpjūčio mėn. Bulgarijos institucijos informavo Komisiją, kad bendrovė Kremikovtzi paskelbė apie nemokumą.

2.1.1. 2.1.2. Aplinkos apsauga

Bulgarija pateikė prašymą nustatyti pereinamąjį laikotarpį dėl TIPK direktyvos[7] taikymo. Taikant leidžiančią nukrypti nuostatą, iki 2007 m. spalio 30 d. Kremikovtzi turėjo būti gavusi visiškai suderintą leidimą su privalomu visiškos atitikties užtikrinimo iki 2011 m. gruodžio 31 d. tvarkaraščiu. 2007 m. balandžio mėn. EMEPA pranešė apie savo sprendimą bendrovei Kremikovtzi nesuteikti integruoto leidimo. 2007 m. gegužės mėn. bendrovė vėl pateikė prašymą. Oficialus leidimo suteikimo terminas yra ne vėliau kaip 2008 m. spalio 21 d.

2.2. Rumunija

2.2.1. Pagrindinių restruktūrizavimo rodiklių stebėsena

Valstybės pagalba

Kaip nurodyta Komisijai pateiktoje informacijoje, valstybės pagalba nebuvo teikiama jokioms kitoms plieno pramonės bendrovėms, išskyrus išvardytąsias Stojimo sutarties VII priede[8].

Pajėgumų mažinimas

Komisijos turima informacija rodo, kad, kaip ir planuota, 2007 m. buvo nutraukta įrenginių, t. y. Arcelor Mittal Hunedoara pusgaminių staklynų, eksploatacija. Dėl pramonės strategijos pokyčių 2008 m. pradžioje nutraukta Hunedoara lengvų profilių ir juostinės vielos gamyba staklynuose. Išardžius pirmiau minėtus įrenginius[9] Rumunija įvykdys Stojimo sutartyje numatytus pajėgumų mažinimo įsipareigojimus.

Taip pat sustabdyta Stojimo sutartyje nenumatytų pasenusių pajėgumų TMK Resita eksploatacija: 2007 m. pabaigoje uždarytas bliumingo staklynas.

Perspektyvumas

Pagrindinis restruktūrizavimo proceso ir NRP numatytų priemonių tikslas – atkurti bendrovių pagalbos gavėjų perspektyvumą ir sudaryti galimybes joms veikti įprastomis rinkos sąlygomis. Ligšioliniai stebėsenos rezultatai rodo, kad buvo pradėtos vykdyti kai kurios bendrovių pagalbos gavėjų perspektyvumui didinti numatytos priemonės, tokios kaip nenašių įrenginių eksploatacijos nutraukimas, užimtumo strategijos pakeitimai (pagalbinės veiklos atskyrimas, nepagrindinės veiklos perkėlimas) ir darbo organizavimo bei valdymo modernizavimas.

Dvi bendrovės ArcelorMittal Hunedoara ir Mechel Campia Turzii 2007 m. patyrė didelių nuostolių; tų metų rezultatai buvo blogesni nei 2006 m. Kitos keturios bendrovės padidino savo veiklos pajamas palyginti su 2006 m. Visų šešių bendrovių EBITDA buvo -2,2 %−12,8 % (tikslas – 10,0 %), o EBIT buvo -6,0 %−7,3 % (tikslas – 1,5 %). Visų bendrovių atitikties perspektyvumo rodikliams laipsnis tebebuvo mažesnis nei atitinkamuose IVP nustatyti įsipareigojimai.

Našumas

Tikras ir prognozuotas plieno pramonės užimtumo lygis pasiektas numatytu laiku. Plieno sektoriuje 2007 m. užimtumo lygis (38 186 asmenys) siekė 85 % NRP prognozuoto lygio, atsižvelgiant į vidutinį metinį darbuotojų skaičių. Kaip nurodyta stebėtų bendrovių pateiktoje informacijoje, darbuotojų skaičius 2008 m. sudarytų 78 % metų tikslo. Tačiau pagalbą gaunančių bendrovių našumas tebėra 50 % tarptautinių standartų[10]. Bendrovių našumas labai skiriasi. Tik bendrovei Tenaris Donasid pavyko įvykdyti savo įsipareigojimus ir beveik pasiekti tarptautinius standartus. Pagrindinė našumo ir užimtumo skirtingo vystymosi priežastis yra palyginti su 2006 m. sumažėjusi gamyba.

Visos bendrovės turi dėti daugiau pastangų gamybai didinti, jeigu nori, kad našumas padidėtų tiek, kiek reikalaujama protokole. Manoma, kad kai kuriose bendrovėse (išskyrus TMK Resita ir Tenaris Donasid ) užimtumo lygis dar gerintinas.

Sąnaudų mažinimas

Kai kuriose, pvz., energijos ir žaliavų vartojimo, srityse būtiną sąnaudų mažinimą galima įgyvendinti tik per ilgesnį laiką – investuojant į modernizaciją. 2007 m. investicijos į technologijas sudarė 110 %−1500 % (pastarieji duomenys – bendrovės TMK Resita ) metų tikslo. Su aplinka susijusios investicijos sudarė 75 %−2500 % (pastarieji duomenys – bendrovės Tenaris Donasid ) tikslo. Nors bendrovė Mittal Steel Hunedoara beveik pasiekė 2007 m. tikslą, bet jos su aplinka susijusios investicijos 2004−2007 m. tesiekė 54 % prognozuotų IVP.

Nors pagalbą gaunančios bendrovės įdiegė ir įgyvendino investicijų programas, dauguma iš jų nurodė sąnaudų skaičius, iš kurių nematyti, kad dėl investicijų programų bendrovių veikla gerėja. Daugumoje gamyklų sunaudotomis žaliavomis pasiekti gamybos rezultatai, darbo sąnaudų dalis bendrose sąnaudose ir energijos suvartojimas yra gerokai didesni nei tarptautiniai standartai. Tam tikrų gamyklų nepakankamai veiksminga veikla buvo kompensuota pardavimo kainomis.

2.2.2. Aplinkos apsauga

Stojimo sutartyje apibrėžtas teisės aktų įgyvendinimo pereinamojo laikotarpio režimas ir pateiktas įrenginių, kuriems iki 2014 m. gruodžio mėn. taikoma nuostata, leidžianti nukrypti nuo TIPK direktyvos nuostatų, sąrašas. Tame sąraše išvardytos bendrovės Mittal Steel Galati, Mittal Steel Hunedoara, Mechel Targoviste ir Mechel Campia Turzii 2007 m. arba 2006 m. (bendrovė Mittal Steel Hunedoara ) jau gavo laikinuosius integruotus leidimus pagal TIPK direktyvą. Šie laikinieji leidimai galioja iki 2014 m. gruodžio 31 d. (bendrovei Mechel Targoviste – iki 2012 m.); juose nurodyta, kad leidimo galiojimo laikotarpiu turi būti vykdoma su aplinka susijusių investicijų programa.

Kitos bendrovės, neįtrauktos į bendrovių, kurios gali pasinaudoti tokiu pereinamuoju laikotarpiu, sąrašą, stojimo dieną turėjo atitikti šiuose teisės aktuose nustatytus reikalavimus.

3. PAGRINDINĖS IŠVADOS

3.1. Bulgarija

2007 m. nepatenkinama padėtis, kurioje bendrovė Kremikovtzi buvo ir 2006 m., nepagerėjo. 2007 m. rezultatai toliau rodo, kad nesilaikoma protokole išvardytų restruktūrizavimo tikslų: perspektyvumo, investicijų į technologijas ir su aplinka susijusių investicijų, pardavimo, sąnaudų mažinimo ir našumo. Šią padėtį patvirtino Bulgarijos institucijos, pranešusios Komisijai, kad bendrovės Kremikovtzi IVP įgyvendinimas nutrauktas 2008 m. rugpjūčio 6 d., paskelbus apie nemokumą ir pradėjus bankroto procedūrą Sofijos miesto teisme.

2006 m. gruodžio 29 d. ES ir Bulgarijos asociacijos tarybos sprendime, kuriuo iš dalies keičiamas Europos sutarties papildomo protokolo 3 straipsnis, numatyta, kad „Jeigu restruktūrizavimo programos ir planų įgyvendinimo stebėsena parodo, kad Europos sutarties 2 protokole nustatytos atitinkamos sąlygos nėra išpildytos ir pagrindinės restruktūrizavimo priemonės, įskaitant visas atliktas investicijas, nėra įgyvendintos, [...], Bulgarija iš gavėjo susigrąžina visą šių sąlygų neatitinkančią pagalbą iki ar po Bulgarijos įstojimo į ES.“

Remiantis minėtu ES ir Bulgarijos asociacijos tarybos sprendimu, jeigu Europos sutarties 2 protokole nustatytos atitinkamos sąlygos nėra išpildytos ir pagrindinės restruktūrizavimo priemonės, įskaitant visas atliktas investicijas, nėra įgyvendintos, Bulgarija privalės iš gavėjo susigrąžinti suteiktą pagalbą. Paskelbimas apie nemokumą – tai aiškus rodiklis, kad įmonė neatgavo savo perspektyvumo ir greičiausiai to nepadarys iki 2008 m. pabaigos. Todėl Komisijai turėtų būti pranešama apie nemokumo procedūros eigą, ypač apie reikalavimą sugrąžinti valstybės pagalbą.

3.2. Rumunija

Finansiniai 2007 m. rezultatai dar nevisiškai tenkina IVP numatytus tikslus, nes keturios iš šešių bendrovių nepasiekė EBITDA procentinės dalies, kuri buvo nustatyta kaip tų metų tikslas.

Iš 2007 m. rezultatų ir bendrovių prognozių 2008 m. matyti, kad visų šešių bendrovių pajamos auga ir pelningumas gerėja. Ypatingas iššūkis – dideli pelningumo srities pokyčiai (nuo nuostolių prie pelno), kurių tikimasi iš bendrovių ArcelorMittal Hunedoara ir Mechel Campia Turzii . Kalbant apie Europos Komisijos vykdomą perspektyvumo tyrimą, tikimasi, kad visos bendrovės 2008 m. tenkins EBIT kriterijus, tačiau tik dvi iš jų ( ArcelorMittal Galati ir TMK Resita ) prognozuoja įvykdyti EBITDA kriterijus. Todėl 2008 m. būtina dėti dar daugiau pastangų nuolat gerinti veiksmingumą norint įveikti pastaruosius rinkų svyravimus.

Nepaisant galimų teigiamų pokyčių, kurių pagalbos gavėjos tikisi pirmoje 2008 m. pusėje, tvaraus perspektyvumo galima pasiekti tik visoms bendrovėms sustiprinus pastangas visų pirma įgyvendinant sąnaudų mažinimo strategijas ir kuriant nuoseklias tolesnės veiklos strategijas.

Komisija primena, kad Rumunijos stojimo sutarties protokolo nuostatose aiškiai nurodyta, kad ateityje nebebus teikiama restruktūrizavimui skirta valstybės pagalba. Todėl bet kokia papildoma restruktūrizavimo pagalba su atitinkamomis nuostatomis būtų nesuderinama. Jeigu jau suteikta valstybės pagalba neatitinka tokiai pagalbai keliamų reikalavimų, konkrečiai – EK perspektyvumo rodiklių, Komisija imsis tokiai pagalbai susigrąžinti būtinų priemonių.

[1] OL L 358, 1994 12 31, p. 3–222.

[2] ES–BG 1909/06 – Priėmimo sprendimas Nr. 3/2006.

[3] OL L 157, 2005 6 21, p. 3–393.

[4] COM/2008/511.

[5] Sprendimas Nr. 3010/91/EAPB, OL L 286, 1991 10 16, p. 20.

[6] Perspektyvumas reiškia, kad baigiantis restruktūrizavimo laikotarpiui bendrovės atgauna ilgalaikį pelningumą. Remdamasi ilgalaike patirtimi Komisija mano, kad bendrovės turėtų pasiekti:− bendrą einamosios veiklos apyvartos rezultatą; t. y. EBITDA (pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją) nuo ne mažiau kaip 10 % neintegruotų plieno bendrovių ir 13,5 % integruotų staklynų apyvartos;− minimalią kapitalo grąžą: t. y. EBIT (pelnas prieš palūkanas ir mokesčius) turi būti ne mažiau kaip 1,5 % apyvartos.

[7] 1996 m. rugsėjo 24 d. Tarybos direktyva 96/61/EB, OL 1257, 1996 10 10, p. 26.

[8] OL L 157, 2005 6 21, p. 3–393.

[9] Sprendimas Nr. 3010/91/EAPB, OL L 286, 1991 10 16, p. 20.

[10] Daugiau kaip 600 karštai valcuotų Tm vienam asmeniui per metus integruotuose staklynuose; daugiau kaip 800 karštai valcuotų Tm vienam asmeniui per metus neintegruotuose staklynuose.

Top