Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008PC0527

    Pasiūlymas Tarybos sprendimas dėl Protokolo dėl integruoto Viduržemio jūros pakrančių zonos valdymo (Viduržemio jūros aplinkos ir pakrančių zonos apsaugos konvencija) pasirašymo Europos bendrijos vardu

    /* KOM/2008/0527 galutinis */

    52008PC0527

    Pasiūlymas Tarybos sprendimas dėl Protokolo dėl integruoto Viduržemio jūros pakrančių zonos valdymo (Viduržemio jūros aplinkos ir pakrančių zonos apsaugos konvencija) pasirašymo Europos bendrijos vardu /* KOM/2008/0527 galutinis */


    [pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

    Briuselis, 3.10.2008

    KOM(2008) 527 galutinis

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl Protokolo dėl integruoto Viduržemio jūros pakrančių zonos valdymo (Viduržemio jūros aplinkos ir pakrančių zonos apsaugos konvencija) pasirašymo Europos bendrijos vardu

    (pateikta Komisijos)

    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1. Viduržemio jūros aplinkos ir pakrančių zonos apsaugos konvencija, dar vadinama Barselonos konvencija, priimta Barselonoje 1976 m. ir iš dalies pakeista 1995 m. birželio 10 d. Konvencija įsigaliojo 2004 m. liepos 9 d. Europos bendrija, kaip ir visos Viduržemio jūros pakrantės ES valstybės narės, yra konvencijos susitariančioji šalis. Iš dalies pakeistos konvencijos 4 straipsnio 3 dalyje šalys aiškiai įsipareigoja skatinti integruotą pakrančių zonos valdymą atsižvelgiant į ekologijos ir kraštovaizdžio požiūriu vertingų vietovių apsaugą ir racionalų gamtos išteklių naudojimą.

    2. Pagrindinė integruoto pakrančių zonos valdymo skatinimo ES priemonė yra Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacija dėl integruoto pakrančių zonos valdymo strategijos įgyvendinimo Europoje (2002/413/EB, OL L 148, 2002 6 6). Rekomendacijos V skyriuje akcentuojama regioninių jūrų pakrančių valstybių bendradarbiavimo svarba siekiant geriau koordinuoti ir spręsti tarpvalstybinius pakrančių klausimus. Platesniu mastu integruotą valdymą, įskaitant aplinkos apsaugos srities valdymą, Bendrija skatina horizontaliosiomis priemonėmis. Todėl šia veikla taip pat prisidedama prie integruoto pakrančių zonos valdymo. Integruotas pakrančių zonos valdymas – viena iš ES integruotos jūrų politikos sudedamųjų dalių.

    3. Remdamasi 2006 m. lapkričio 27 d. Tarybos sprendimu ir konsultuodamasi su valstybių narių atstovais Komisija, Bendrijos vardu, dalyvavo pagal konvenciją surengtose derybose dėl Protokolo dėl integruoto Viduržemio jūros pakrančių zonos valdymo parengimo. Derybos baigtos 2008 m. sausio 20 d. įgaliotojų atstovų konferencijai priėmus galutinį tekstą. Protokolą pasirašė visos ES valstybės narės–Barselonos konvencijos šalys, išskyrus Kiprą. Protokolą galima pasirašyti iki 2009 m. sausio 20 d.

    4. Viduržemio jūros pakrančių zonoje aplinka vis dar stipriai teršiama, ten nyksta pakrančių ištekliai. Protokolu suteikiamas pagrindas labiau suderinto ir integruoto metodo skatinimui dalyvaujant viešojo ir privačiojo sektoriaus suinteresuotosioms šalims, įskaitant pilietinės visuomenės atstovus ir ūkinės veiklos vykdytojus. Tokio visaapimančio metodo reikia tam, kad šios problemos būtų sprendžiamos efektyviau ir būtų užtikrinta darnesnė plėtra Viduržemio jūros pakrančių zonoje.

    5. Protokole yra daug nuostatų, kurias laikydamosi subsidiarumo ir proporcingumo principų turės įgyvendinti įvairių lygių valdžios institucijos. Atsižvelgiant į inter alia tarpvalstybinį daugelio aplinkos problemų pobūdį, Bendrija gali imtis priemonių, kad paremtų integruotą pakrančių zonos valdymą, tačiau už protokole numatytų su pakrančių teritorijomis susijusių visapusiškų priemonių sukūrimą ir įgyvendinimą, pavyzdžiui, už statyboms uždraustų zonų nustatymą, bus atsakingos valstybės narės ir jų atitinkamos kompetentingos institucijos.

    Atsižvelgiant į pirmiau išdėstytus dalykus, Bendrija gali pasirašyti Protokolą dėl integruoto Viduržemio jūros pakrančių zonos valdymo su sąlyga, kad jis bus sudarytas vėliau.

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    dėl Protokolo dėl integruoto Viduržemio jūros pakrančių zonos valdymo (Viduržemio jūros aplinkos ir pakrančių zonos apsaugos konvencija) pasirašymo Europos bendrijos vardu

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 175 straipsnio 1 dalį, kartu su 300 straipsnio 2 dalies pirmos pastraipos pirmu sakiniu,

    atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą[1],

    kadangi:

    (1) Tarybos sprendimais 77/585/EEB ir 1999/802/EB[2] Europos bendrijos vardu sudaryta Viduržemio jūros aplinkos ir pakrančių zonos apsaugos konvencija.

    (2) Konvencijos 4.3 straipsnio e punkte susitariančiosios šalys įsipareigoja skatinti integruotą pakrančių zonos valdymą atsižvelgiant į ekologijos ir kraštovaizdžio požiūriu vertingų vietovių apsaugą ir racionalų gamtos išteklių naudojimą.

    (3) 2002 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacijoje dėl integruoto pakrančių zonos valdymo strategijos įgyvendinimo Europoje[3], visų pirma tos rekomendacijos V skyriuje, skatinama integruotą pakrančių zonos valdymą vykdyti remiantis su kaimyninėmis valstybėmis, įskaitant prie tos pačios jūros esančias ne Europos Sąjungos valstybes, pasirašytomis galiojančiomis konvencijomis.

    (4) Platesniu mastu integruotą valdymą, įskaitant aplinkos apsaugos srities valdymą, Bendrija skatina horizontaliosiomis priemonėmis. Todėl šia veikla prisidedama prie integruoto pakrančių zonos valdymo.

    (5) Integruotas pakrančių zonos valdymas yra Europos Vadovų Tarybos 2007 m. gruodžio 14 d. patvirtintos ES integruotos jūrų politikos sudedamoji dalis.

    (6) Remdamasi 2006 m. lapkričio 27 d. Tarybos sprendimu ir konsultuodamasi su valstybių narių atstovais Komisija, Bendrijos vardu, dalyvavo pagal konvenciją surengtose derybose dėl Protokolo dėl integruoto Viduržemio jūros pakrančių zonos valdymo parengimo.

    (7) Šių derybų rezultatas – 2008 m. sausio 20 d. įgaliotųjų atstovų konferencijos priimtas protokolo tekstas; protokolą galima pasirašyti iki 2009 m. sausio 20 d.

    (8) Viduržemio jūros pakrančių zonoje aplinka vis dar stipriai teršiama, ten nyksta pakrančių ištekliai. Protokolu suteikiamas pagrindas labiau suderinto ir integruoto metodo skatinimui dalyvaujant viešojo ir privačiojo sektoriaus suinteresuotosioms šalims, įskaitant pilietinės visuomenės atstovus ir ūkinės veiklos vykdytojus. Tokio visaapimančio metodo reikia tam, kad šios problemos būtų sprendžiamos efektyviau ir būtų užtikrinta darnesnė plėtra Viduržemio jūros pakrančių zonoje.

    (9) Protokole yra daug nuostatų, kurias laikydamosi subsidiarumo ir proporcingumo principų turės įgyvendinti įvairių lygių valdžios institucijos. Atsižvelgiant į inter alia tarpvalstybinį daugelio aplinkos problemų pobūdį, Bendrija gali imtis priemonių, kad paremtų integruotą pakrančių zonos valdymą, tačiau už protokole numatytų su pakrančių teritorijomis susijusių visapusiškų priemonių sukūrimą ir įgyvendinimą, pavyzdžiui, už statyboms uždraustų zonų nustatymą, bus atsakingos valstybės narės ir jų atitinkamos kompetentingos institucijos.

    (10) Protokolas dėl integruoto Viduržemio jūros pakrančių zonos valdymo gali būti pasirašytas Bendrijos vardu su sąlyga, kad jis bus sudarytas vėliau,

    NUSPRENDĖ:

    Vienintelis straipsnis

    Tarybos pirmininkas įgaliojamas paskirti asmenį (-is), kuriam (-iems) suteikiama teisė Bendrijos vardu pasirašyti Viduržemio jūros aplinkos ir pakrančių zonos apsaugos konvencijos protokolą dėl integruoto pakrančių zonos valdymo su sąlyga, kad tas protokolas bus sudarytas vėliau.

    Priimta Briuselyje

    Tarybos vardu

    Pirmininkas

    [1] OL C , , p. .

    [2] OL L 240, 1977 9 19, p. 1; OL L 322, 1999 12 14, p. 32.

    [3] 2002/413/EB, OL L 148, 2002 6 6, p. 24.

    Top