Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006DC0724

    Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui dėl bendro nusistatymo sudaryti galimybes EKP šalims partnerėms dalyvauti Bendrijos agentūrų veikloje ir Bendrijos programose

    /* KOM/2006/0724 galutinis */

    52006DC0724

    Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui dėl bendro nusistatymo sudaryti galimybes EKP šalims partnerėms dalyvauti Bendrijos agentūrų veikloje ir Bendrijos programose /* KOM/2006/0724 galutinis */


    [pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

    Briuselis, 4.12.2006

    KOM(2006) 724 galutinis

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

    dėl bendro nusistatymo sudaryti galimybes EKP šalims partnerėms dalyvauti Bendrijos agentūrų veikloje ir Bendrijos programose

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

    dėl bendro nusistatymo sudaryti galimybes EKP šalims partnerėms dalyvauti Bendrijos agentūrų veikloje ir Bendrijos programose

    Įvadas

    Svarbus Europos kaimynystės politikos (EKP) elementas – galimybė EKP šalis partneres įtraukti į tam tikros Bendrijos politikos vykdymą ir joms dalyvauti Bendrijos programose arba galimybė su jomis palaikyti glaudesnį bendradarbiavimą. Yra du EKP šalių dalyvavimo būdai:

    - dalyvauti (taip pat stebėtojos statusu) konkrečių agentūrų arba kitų įstaigų, dalyvaujančių Bendrijos politikos valdyme (pvz., Europos jūrų saugumo agentūros, Europos aplinkos agentūros, Europos rasizmo ir ksenofobijos kontrolės centro, Galileo priežiūros įstaigos ir kt.) veikloje arba bendradarbiauti su jomis;

    - EKP šalis partneres įtraukti į Bendrijos politikos (pvz., mokslinių tyrimų ir technologijų vystymo, vartotojų apsaugos, informacinės visuomenės, konkurencingumo ir naujovių ir kt.) įgyvendinimą. Būtina nuspręsti kiekvienos programos atveju, ar pati EKP šalis partnerė turi finansuoti savo dalyvavimą tam tikroje programoje (kaip yra Europos ekonominės erdvės narių dalyvavimo atveju), ar jų dalyvavimas finansuojamas iš ES biudžeto (iš atitinkamų programos vidaus išteklių, kai jie numatyti atitinkamame teisiniame pagrinde, arba tam numatant finansavimą per Europos kaimynystės ir partnerystės priemonę).

    Komisija atliko išsamią esamų agentūrų ir programų peržiūrą, kad įvertintų pažangos šiose srityse galimybes. Jos pagrindu šiame komunikate siūlomos dvi skirtingos strategijos – pirmoji dėl dalyvavimo Bendrijos agentūrų veikloje, o antroji – dėl dalyvavimo Bendrijos programose.

    Pirmosios strategijos atveju turi būti pasiekti atskiri susitarimai tarp kiekvienos EKP šalies partnerės ir konkrečios agentūros. Antrosios strategijos atveju, siekiant išvengti varginančios procedūros, pagal kurią bendradarbiavimo arba asociacijos tarybos turėtų priimti daugybę sprendimų, kiekvienu konkrečiu atveju nustatančių išsamias technines kiekvienos šalies dalyvavimo programose sąlygas, remiantis patirtimi su narystei besirengiančiomis šalimis, šiame komunikate numatomas dviejų etapų metodas. Pirma Komisija sieks įgaliojimo derybomis pasiekti sutarimą dėl į kiekvieną partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimą arba asociacijos sutartį įtrauktino bendrojo įgalinančio protokolo, pradedant su tomis EKP šalimis partnerėmis, kurios jau sutarė dėl EKP veiksmų planų. Kai šie protokolai bus ratifikuoti, jie suteiks tvirtą teisinį pagrindą, vadovaujantis žymiai paprastesne tvarka, su EKP šalimis partnerėmis sudaryti supratimo memorandumus, kuriuose būtų nustatytos išsamios dalyvavimo tokiose abiems pusėms naudingose programose detalės. Ir toliau bus galimas nagrinėjimas kiekvienu konkrečiu atveju, tačiau toks metodas bus taikomas tik prioritetiniams atvejams.

    Komisija 2007 m. pavasarį ketina pateikti rekomendacijas dėl specialių įgaliojimų papildomiems protokolams prie partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo arba asociacijos sutarties sudaryti.

    Pratarmė

    2004 m. gegužės 12 d. Strategijos dokumente dėl Europos kaimynystės politikos[1] (EKP) buvo nustatytas politikos tikslas sudaryti galimybes 16 EKP partnerių (Alžyrui, Armėnijai, Azerbaidžanui, Baltarusijai, Egiptui, Gruzijai, Libanui, Libijai, Izraeliui, Jordanijai, Moldovai, Marokui, Sirijai, Palestinos Vadovybei, Tunisui ir Ukrainai) dalyvauti atitinkamose Bendrijos programose. Šiame strategijos dokumente nurodoma, kad Komisija „šiuo metu nagrinėja ES programas ir agentūras, kuriose kaimyninių šalių dalyvavimas gali atitikti padidėjusios ES ir kaimyninių šalių interesus“. Jame aiškinama, kad „Europos kaimynystės politika numato laipsniškai atverti tam tikras Bendrijos programas atsižvelgiant į bendrus interesus ir turimus išteklius“. Jame taip pat konstatuojama, kad „kai kurios partnerės susidomėjo dalyvavimu, galbūt kaip stebėtojos, tam tikruose Bendrijos bendradarbiavimo ar taisyklių nustatymo forumuose“. 2004 m. birželio 14 d. Taryba patvirtino šią strategiją.

    Iki šiol su dešimčia EKP partnerių (Armėnija, Azerbaidžanu, Gruzija, Izraeliu, Jordanija, Moldova, Maroku, Palestinos Vadovybe, Tunisu ir Ukraina) sutartuose bei galiojančiuose arba šiuo metu rengiamuose (su Egiptu, Libanu) EKP veiksmų planuose yra tipinė formuluotė, kad EKP atveria naujas partnerystės perspektyvas, įskaitant „galimybes laipsniškai pradėti arba stiprinti bendradarbiavimą atitinkamose Bendrijos programose“. Viename EKP veiksmų plane taip pat yra konkreti formuluotė, pagal kurią Europos bendrija įsipareigoja „išsamiai išnagrinėti visas Bendrijos programas ir agentūras, kad būtų sudaryta galimybė [EKP partnerei] jose dalyvauti“.

    Konkrečių programų ir agentūrų, kuriose galėtų dalyvauti atskiros EKP partnerės, pasirinkimas priklauso nuo atitinkamų Europos bendrijos, EKP partnerių ir atitinkamų agentūrų interesų nustatymo, taip pat nuo derybų su konkrečia šalimi dėl jos dalyvavimo tam tikroje programoje ir tam tikros agentūros veikloje baigties.

    Šiame komunikate pateikiama apibendrinta informacija apie agentūras ir programas, kuriose galėtų dalyvauti EKP partnerės, ir siekiama nustatyti bendrą požiūrį, kaip pirmiau minėto politikos tikslo turėtų būti siekiama.

    Pagrindimas

    EKP šalių partnerių dalyvavimas Bendrijos agentūrų veikloje ir programose teikia didelių galimybių dar labiau stiprinti Europos kaimynystės politiką.

    Kai kurios agentūros gali būti pačios suinteresuotos susipažinti su EKP partnerių dalykine patirtimi, tuo tarpu kitos agentūros gali, vykdydamos Europos kaimynystės politiką, siekti Europos Sąjungos tikslo skatinti ir remti teisinio reguliavimo bei administravimo reformas ir institucijų kūrimą kaimyninėse šalyse, vadovaudamosi bendruoju Bendrijos interesu. Dalyvavimo Bendrijos agentūrų veikloje išankstinių sąlygų – tokių kaip derinimasis prie Bendrijos acquis arba atitinkamų pajėgių nacionalinių institucijų steigimas – laikymasis daugeliu atvejų bus skatinamasis veiksnys ir būdas siekti pertvarkyti ir modernizuoti atitinkamus sektorius. Dažnai tai taps ir veiksminga priemone skatinti EKP partnerius artėti prie ES normų, standartų, geriausios praktikos ir teisinių reikalavimų. Taigi šiam požiūriui jau savaime yra būdingas tam tikras pozityvaus sąlygotumo aspektas. Toks dalyvavimas atitinka EKP tikslą orientuoti ES vidaus politikos kryptis į išorę, kad kaimyninėse šalyse būtų skatinama gerovė, stabilumas ir saugumas.

    Kai kurios Bendrijos programos, kurių teisinis pagrindas tai leidžia, jau buvo pasirinktinai atvertos, kad jose galėtų dalyvauti šalys kandidatės ir kandidatėmis tapti besirengiančios šalys, taip pat EEE valstybės ir Šveicarija. Ankstesnių metų darbo su valstybėmis, kurios nėra ES narės, patirtis parodė, kad dalyvavimo Bendrijos programose poveikis gali būti labai teigiamas. Politikos ir reguliavimo lygmenimis toks dalyvavimas paskatino strategijų kūrimą ir tvirtinimą daugelyje įvairių pertvarkymui ir pereinamajam laikotarpiui svarbių politikos sričių. Dalyvavimas pastūmėjo šalis partneres perimti naujus konsultavimosi su privačiu sektoriumi ir jo įtraukimo modelius. Jis atvėrė trečiųjų šalių politikos kūrėjams prieigą prie specializuotų tinklų ir galimybę susipažinti su ES politikos kūrimo praktinio pobūdžio aspektais. Kai kuriais atvejais dėl to buvo įsteigtos naujos institucijos, kitais atvejais buvo sustiprintas jau esamų institucijų administracinis pajėgumas ir teisiniai įgaliojimai. Toks dalyvavimas buvo veiksmingas perduodant geriausią praktiką. Galiausiai toks dalyvavimas taip pat padidino Europos Sąjungos pastebimumą trečiosiose šalyse.

    Teisinės prielaidos

    Agentūrų steigimo reglamentuose (statutuose) dažnai nurodoma galimybė dalyvauti trečiosioms šalims.

    Galimybę dalyvauti trečiosioms šalims dažnai numato ir Bendrijos programų teisiniai pagrindai (t. y. juose yra „atvėrimo nuostata“).

    Be to, taip pat reikia sudaryti saistančius susitarimus pagal tarptautinę teisę, kuriuose būtų nustatytos bendros EKP partnerių dalyvavimo sąlygos.

    Dalyvavimas Europos bendrijos agentūrų veikloje

    Europos bendrija ir Europos Sąjunga atitinkamose kompetencijos srityse įvairiais pirmojo ramsčio teisiniais pagrindais iki šiol yra įsteigusios 21 ne vykdomąją agentūrą. Dar trys šiuo metu yra steigiamos. Šios agentūros dažnai yra finansuojamos iš Bendrijos biudžeto. Kai kurios iš jų yra finansiškai savarankiškos. Dar trys kitos tokios agentūros yra įsteigtos pagal antrojo ramsčio nuostatas, jos veikia Tarybos kontroliuojamos ir turi biudžetą, sudarytą tik iš ES valstybių narių nacionalinių įnašų. Be to, dar trys tokios įstaigos yra įsteigtos pagal trečiąjį ramstį. Taigi iš viso yra 30 įvairių įstaigų ir agentūrų (žr. A priedą).

    Europos reguliavimo agentūrą galima apibrėžti kaip teisės aktų leidėjo įsteigtą savarankišką juridinį asmenį, kurio paskirtis – prisidėti prie kokio nors sektoriaus reguliavimo Europos lygmeniu ir prie tam tikros Bendrijos politikos įgyvendinimo. Atlikdama savo užduotis, ji padeda gerinti teisės normų taikymą visoje ES.

    Šiame komunikate aptariamos tik pirmojo ramsčio teisiniais pagrindais įsteigtos agentūros. Daugeliu atvejų jų steigimo dokumentuose yra tipinė nuostata, kad „agentūros veikloje gali dalyvauti trečiosios šalys, su Europos bendrija sudariusios sutartis, kuriose numatyta, kad tos šalys pagrindiniame teisės akte numatytoje srityje perims ir taikys Bendrijos teisę. Pagal tokias sutartis turi būti parengiami susitarimai, patikslinantys tų šalių dalyvavimo agentūros darbuose pobūdį ir sąlygas, bei nuostatos dėl jų dalyvavimo kai kuriose vidaus institucijose, dėl finansinio įnašo ir dėl darbuotojų įdarbinimo“[2]. Tačiau tai visada reikš dalyvavimą be balso teisės tų agentūrų sprendimus priimančiuose dariniuose. Dėl dalyvavimo kokios nors agentūros veikloje jos nario statusas taip pat nebus savaime įgyjamas.

    Europos Sąjungos teisės aktų leidėjas kiekvieną agentūrą steigia remdamasis atitinkamais antrinės teisės aktais, jis nustato kiekvienai agentūrai specifines nuostatas, todėl teisės aktų leidėjas, atsižvelgdamas į sektorių, kuriame kiekviena tokia agentūra veikia, yra nustatęs skirtingas trečiųjų šalių dalyvavimo sąlygas (žr. B priedą).

    EKP partnerių dalyvavimo politikos nustatymas

    Konkretūs susitarimai dėl kiekvienos atskiros EKP šalies partnerės dalyvavimo konkrečių agentūrų veikloje bus derybų objektas nustatant ir pasveriant Bendrijos ir kiekvienos EKP partnerės interesus. EKP partnerės į agentūrų, kuriose jos gali dalyvauti, veiklą turės būti įtraukiamos laipsniškai ir pasirinktinai, atsižvelgiant į abipusę tokio dalyvavimo naudą, taip pat į išankstines dalyvavimo jų veikloje sąlygas. Išankstine sąlyga turi būti laikomas ir agentūros pajėgumas įtraukti jas į savo veiklą. Komisija savo ryšius su visomis EKP partnerėmis pagyvins, kad nustatytų jų galimybes pasirinktinai dalyvauti Bendrijos agentūrų veikloje atsižvelgdama į kiekvienos šalies partnerės keliamam klausimui teikiamą prioritetą ir jos ilgalaikį įsipareigojimą remti dalyvavimą. Pasinaudojant nuolatiniu dialogu įvairiuose dariniuose, įsteigtuose pagal partnerystės ir bendradarbiavimo ar asociacijos sutartis (t. y. bendradarbiavimo ir asociacijos tarybose, komitetuose ir pakomitečiuose), EKP šalys partnerės bus skatinamos nustatyti ir nurodyti savo konkrečius interesus bei pajėgumą dalyvauti Bendrijos agentūrų darbe.

    Tuo pat metu, kai bus rengiami oficialūs susitarimai, kurie EKP partnerėms leis dalyvauti Bendrijos agentūrų veikloje, taip pat gali prireikti tirti ir skatinti kitus būdus laipsniškai intensyvinti agentūrų techninį bendradarbiavimą su kaimyninėmis šalimis ir parengti jas galimam dalyvavimui. Į šią veiklą deramai turės būti įtrauktos ir atitinkamų agentūrų valdybos.

    Neatmesdama konkretesnio pobūdžio konsultacijų rezultatų, Komisija mano, kad EKP partnerėms bene aktualiausi yra šie Bendrijos agentūrų veiklos aspektai:

    - Dalyvavimui Europos tinklų ir informacijos saugumo agentūros (ENISA) veikloje būtina perimti ir taikyti Bendrijos teisės aktus tinklų ir informacijos saugumo srityje, bet dalyvauti gali visos suinteresuotosios šalys. Europos valstybės, EKP partnerės, kurios yra pasirašiusios Čikagos konvenciją[3] ir sutinka atitinkamoje srityje perimti ir taikyti Bendrijos teisę, gali dalyvauti Europos aviacijos saugos agentūros (EASA) veikloje. Toms trečiosioms šalims, kurios su Europos bendrija yra sudariusios sektorinius susitarimus, EASA gali būti suteiktas specialus stebėtojos statusas. Kai kurios iš šių trečiųjų šalių tam tikru lygmeniu jau bendradarbiauja kaip JAA (Jungtinė aviacijos administracija) narės, nes EASA taip pat yra JAA narė nuo 2003 m. Be to, Europos valstybės, EKP partnerės, kurios nėra JAA narės, taip pat ne Europos valstybės gali bendradarbiauti su EASA pagal darbo susitarimus, sudarytus kaip civilinės aviacijos administracijų ir šios agentūros administraciniai susitarimai, siekiant sudaryti sąlygas veiksmingiems patikrinimams vykdyti ir aviacijos produktų sertifikavimui supaprastinti. Galiausiai EKP partnerės, kurioms yra svarbi aviacijos produkcija, gali su Europos bendrija sudaryti abipusio pripažinimo susitarimus dėl atitinkamų sertifikavimo išvadų ir šitaip reguliavimo ir administravimo srityje palaikyti aukšto lygio bendradarbiavimą su EASA. Jeigu su Bendrija būtų sudaryti susitarimai dėl Bendrijos teisės priėmimo ir taikymo, EKP partnerėms galėtų būti sudaryta galimybė dalyvauti Europos jūrų saugumo agentūros (EMSA) ir Europos geležinkelių agentūros (ERA) veikloje. Panašiai EKP partnerių dalyvavimas Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) veikloje yra siejamas su maisto ir pašarų saugos srityje galiojančių ES teisės aktų[4] priėmimo ir taikymo sąlyga. Europos aplinkos agentūra (EEA) – Bendrijos agentūra, dabar, įstojus Šveicarijai, turinti 32 narius, – šiuo metu nagrinėja pasirinktų EKP partnerių galimybes dalyvauti tam tikroje EEA veikloje. Ji jau teikia pirmenybę bendradarbiavimui su EKP partnerėmis regioninio bendradarbiavimo procesuose (tokiuose kaip UNECE vadovaujamas procesas „Aplinka Europai“, su aplinkosauga susijusi veikla, siejama su Europos ir Viduržemio jūros regiono procesu arba Juodosios jūros komisija).

    - Kol kas EKP partnerės negali dalyvauti kai kurių Bendrijos agentūrų, remiančių tik EB valstybes nares taikant tam tikrą Bendrijos vidaus politiką, tokių kaip Europos profesinio mokymo plėtros centras ( Cedefop ), Vidaus rinkos derinimo tarnyba (OHIM) ar Bendrijos augalų veislių tarnyba (CPVO), veikloje.

    Pagrindinis kitų agentūrų, tokių kaip Europos mokymo fondas (ETF), tikslas yra būtent bendradarbiavimas su trečiosiomis šalimis, įskaitant EKP partneres. Kadangi EKP partnerės neabejotinai yra tokių EB agentūrų veiklos partnerės, jos negali jų veikloje dalyvauti kaip stebėtojos ar pan.

    Kai kurios kitos agentūros šiuo metu numato tik pasirinktinį bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis kaip išorinėmis partnerėmis konkrečiose veiklos srityse. Dėl tokio bendradarbiavimo konkrečių sąlygų sprendžia atitinkamos agentūros valdyba. Pavyzdžiui, EKP partnerių ad hoc dalyvavimas įvairių rūšių veikloje, tokioje kaip Europos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo fondo ( Eurofound ) ekspertų komitetai, seminarai ir tyrimai, atrodo, yra pageidautinas ir įmanomas. Taip pat gali būti numatomas dalyvavimas Europos sveikatos ir saugos darbe agentūros (EU-OSHA) informavimo veikloje ir nacionaliniuose informavimo tinkluose. Tokios agentūros kaip Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC), kurios dabar su EKP partnerėmis neoficialiai bendradarbiauja pasirinktiniais klausimais, pvz., dėl paukščių gripo, baigusios dabartinį pradinį etapą, galės sudaryti galimybes daug plačiau dalyvauti EKP partnerėms. Bendrijos žuvininkystės kontrolės agentūros (CFCA) steigimo reglamentas leidžia bendradarbiauti su trečiosiomis šalimis žuvininkystės kontrolės ir inspektavimo klausimais.

    Taigi EKP šalių partnerių[5] padėtis ir galimybės dalyvauti įvairių agentūrų veikloje yra nevienodos.

    Daugeliu atvejų laipsniškas procesas turės būti pradedamas bendradarbiavimo programų rengimu siekiant supažindinti EKP šalis partneres su agentūrų darbu. Jų tikslas būtų atlikti būtinus parengiamuosius darbus perimant Bendrijos acquis ir stiprinant administracinius gebėjimus tais atvejais, kai tai yra išankstinė dalyvavimo sąlyga. Ir tik vėliau, remiantis patirtimi, sukaupta įgyvendinant bendradarbiavimo programas, derėtų svarstyti, ar sudaryti susitarimą dėl dalyvavimo atitinkamų agentūrų darbe.

    Nors ir nebūdami atviri EKP šalių partnerių narystei, Europos policijos biuras (Europolas), Europos teisinio bendradarbiavimo institucija ( Eurojust ) ir Europos operatyvaus bendradarbiavimo prie ES valstybių narių išorės sienų valdymo agentūra ( Frontex ) joms taip pat siūlo įdomių bendradarbiavimo galimybių. Yra sudaryti bendradarbiavimo susitarimai su įvairiomis trečiosiomis šalimis, įskaitant Rusijos Federaciją, o su kitomis šalimis, kaip antai JAV ir Kroatija, veiklos susitarimai. Renkantis šalis partneres atsižvelgiama tiek į Europos Sąjungos išorės ryšių prioritetus, tiek į veiklos poreikiais grindžiamus prioritetus.

    Dalyvavimas Europos bendrijos programose

    Komisija tvarko daugelį konkretiems sektoriams taikomų Bendrijos programų (pvz., Aeneas, Tempus, Erasmus Mundus ), specialiai skirtų trečiosioms šalims, ypač EKP partnerėms, remti. Šios išorinės programos šiame komunikate nėra aptariamos.

    Šiame komunikate aptariamos tik Bendrijos vidaus programos, sudarytos ES valstybių narių labui ir Europos bendrijos vidaus politikos kryptims remti. Šios programos sudaro integruotą kompleksą Europos bendrijos patvirtintų veiksmų, kuriais siekiama skatinti savo valstybių narių bendradarbiavimą įvairiose konkrečiose srityse ir per keletą metų įgyvendinti Bendrijos nustatytus tikslus. Iš esmės jos yra laikomos sumanytomis tik valstybėms narėms, naudojant specialiai iš ES bendrojo biudžeto skirtas lėšas. Tačiau tokių programų steigimo reglamentuose daugeliu atvejų yra numatyta galimybė dalyvauti ir trečiosioms šalims, jeigu laikomasi tam tikrų sąlygų ir reikalavimų. Be to, kai kurios vidaus programos dėl savo dalykinio pobūdžio turi išorinį aspektą.

    Šiuo metu Europos institucijos rengia naujas Bendrijos programas, kurios bus finansuojamos pagal 2007–2013 m. finansinę perspektyvą. Šios programos iš dalies yra išvardytos 2006 m. gegužės 22 d. Komisijos komunikate[6], kuriame glaustai apibūdinamas sprendimui pateiktų teisės aktų pasiūlymų paketas. Tačiau tame komunikate konkrečiai nenurodyti pasiūlyti teisės aktai, dėl kurių politinis sutarimas buvo pasiektas tik po 2006 m. gegužės 17 d. Šiuo metu vaizdas aiškėja, nes daugeliui šių naujų programų skirti teisės aktai vis dar yra priimami. Dėl to šiuo metu įmanoma parengti tik preliminarų atitinkamų teisinių pagrindų sąrašą (C priedas), kuris dar gali keistis.

    Daugeliu atvejų šios naujos Bendrijos programos pakeis dabartines programas, kurių galiojimas turi baigtis 2006 m. pabaigoje. Dėl to šiame komunikate aptariamos tik tos programos, kurios galios ir šiems metams pasibaigus.

    Daugelio šių programų teisiniuose pagrinduose yra numatyta, kad programoje, „kai susitarimai tai leidžia, gali dalyvauti trečiosios šalys“. Kai kuriose tokiose „atvėrimo nuostatose“ konkrečiai yra formuluojama trečiųjų šalių (ypač šalių, kurioms taikoma EKP) teisė dalyvauti „laikantis sąlygų, nustatytų atitinkamuose susitarimuose, nustatančiuose jų dalyvavimo Bendrijos programose bendruosius principus“.

    Galiojančiuose partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimuose arba asociacijos sutartyse su EKP partnerėmis nėra su Bendrijos programomis susijusių nuostatų. Dėl to, matyt, reikia – visų pirma pagal Europos bendrijos steigimo sutarties 300 straipsnį ir darant nuorodas į įvairių atitinkamų Bendrijos programų vidaus teisinius pagrindus – sudaryti prie šių susitarimų pridedamus protokolus. Į šiuos protokolus būtų įtraukti pagrindų susitarimai, nustatantys EKP partnerių dalyvavimo bendras sąlygas, ir kartu būtų sutarties memorandumų, nustatančių atskirų EKP partnerių dalyvavimo tam tikrose programose konkrečias technines, finansines ir administracines priemones, pagrindas.

    Nuoseklios EKP partnerių dalyvavimo politikos nustatymas

    Dalyvavimas įvairiose Bendrijos programose priklausys nuo įvairių EKP šalių partnerių ir Bendrijos interesų bei naudos joms. Glaustai apžvelgiant politikos sritis, padėtį būtų galima apibūdinti taip:

    - Konkurencingumo ir inovacijų pagrindų programa (CIP) kartu su jos sudedamąja dalimi –Verslumo ir inovacijų programa – rodo ženklų pokytį remiant verslumą Europos bendrijoje. EKP šalys partnerės joje galės dalyvauti, jeigu bus sudaryti dvišaliai susitarimai.

    - Atsižvelgiant į konkrečius susitarimus taip pat bus galima dalyvauti programoje „Pažangi energetika Europai“, kai tik bus konsoliduotas jos papildomų naujų padalinių valdymas.

    - Tas pats pasakytina ir apie CIP trečiąją sudedamąją dalį, būtent Informacinių ir komunikacijos technologijų skatinimo programą.

    - Įvairūs dalyvavimo „MEDIA 2007“ programoje būdai yra prieinami Europos valstybėms, EPK šalims partnerėms, ratifikavusioms Europos Tarybos konvenciją dėl televizijos be sienų. Išankstinė dalyvavimo šioje programoje sąlyga – atitinkamų teisės aktų žiniasklaidos bei garso ir vaizdo sektoriuose suderinamumas su Bendrijos acquis , įskaitant jos išorinę dimensiją (pvz., UNESCO konvencijos dėl kultūrų įvairovės ratifikavimas). Visiems dalyvavimo būdams yra reikalingi sutartini papildomi asignavimai ir konkretūs susitarimai, taip pat susitarimas dėl dalyvaujančiosios šalies įnašo.

    - Transportui skirtoje „Marco Polo“ programoje yra numatytas kaimyninių šalių dalyvavimas remiantis papildomais asignavimais, daromais su atitinkamomis šalimis sutarta tvarka.

    - Pageidautina kuo plačiausiai įtraukti EKP šalis partneres į SESAR programą, kuri yra „Bendro Europos dangaus“ programos technologinė sudedamoji dalis. Trečiosioms šalims pasirašius horizontalųjį susitarimą dėl oro transporto (EKP šalys partnerės Azerbaidžanas, Gruzija, Libanas, Moldova, Marokas ir Ukraina jį jau pasirašė arba rengiasi pasirašyti), jos turės teisę tapti SESAR bendros įmonės narėmis.

    - Galimas trečiųjų šalių, ypač EKP šalių partnerių, dalyvavimas yra numatytas 2007–2013 m. visuomenės sveikatos programose.

    - Tas pats pasakytina ir apie 2007–2013 m. vartotojų apsaugos politikos programą. Konkretų EKP šalių partnerių dalyvavimo turinį reikės nustatyti atsižvelgiant į jų pažangą derinant savo teisės aktus su šioje srityje galiojančiu Bendrijos acquis .

    - Komisijos pasiūlymuose dėl programų „Muitinė 2013“ ir „Fiscalis 2013“ yra numatytas tik tų EKP šalių partnerių dalyvavimas, kurios pasiekė pakankamą savo atitinkamų teisės aktų derinimo ir administravimo lygį, jeigu yra sudarytas pagrindų susitarimas.

    - Periklio programoje – Bendrijos mainų, paramos ir mokymo programoje, skirtoje euro apsaugai nuo klastojimo, – numatyta, kad ji turi būti atvira ne valstybėms narėms, jeigu galima gauti asignavimų iš Bendrijos biudžeto, laikantis su tomis valstybėmis sutartų sąlygų ir susitarimų.

    - Suderinto Europos masto e. valdysenos paslaugų teikimo valstybinėms valdymo institucijoms, verslo subjektams ir piliečiams (IADBC) programa numato tarptautinį bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis, įskaitant EKP partneres, pagal šią programą nustatančio Sprendimo 2004/387/EB 14 straipsnio 2 dalies nuostatas, nepažeidžiant jokių kitų šio sprendimo nuostatų. Su tokiu dalyvavimu susijusių išlaidų ši programa nedengia.

    Be šių iš esmės vidaus programų, kuriose EKP šalių partnerių dalyvavimas yra siejamas su tam tikromis sąlygomis, kai kurios Bendrijos programos jau yra parengtos taip, kad jose yra numatyti konkretūs EKP partnerių dalyvavimo būdai. Jos atveria nurodytas EKP šalių partnerių asmenų ir institucijų įtraukimo galimybes nereikalaujant bendrų sąlygų, nustatytinų pagrindų susitarimuose, kurie sudaromi kaip asociacijos ar partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimų protokolai:

    - Septintoji bendroji mokslinių tyrimų programa jau numato EKP partnerių organizacijų finansavimo galimybes.

    - Mokymosi visą gyvenimą programoje yra numatyta galimybė ne daugiau kaip 1 % programos biudžeto asignavimų skirti trečiųjų šalių partnerių dalyvavimui partnerystės, projektų ir tinklo veikloje finansuoti.

    - Meno kūrėjų, kultūros veikėjų ir kultūros institucijų kultūriniam bendradarbiavimui skatinti skirta „Kultūros“ programa, atsižvelgiant į papildomus asignavimus ir laikantis specialios tvarkos, yra atvira bendradarbiavimui su trečiosiomis šalimis (o ne jų dalyvavimui), su Europos bendrija sudariusiomis asociacijos arba bendradarbiavimo susitarimus (tokiomis kaip EKP šalys partnerės), kuriuose yra kultūrai skirtų nuostatų.

    - Programa „Veiklus jaunimas“ 2007–2013 metams numato bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis, kurios su Europos bendrija yra pasirašiusios susitarimus jaunimo reikalų srityje (vadinamosiomis „šalimis partnerėmis“). Taigi bendradarbiavimo sąlygos leidžia dalyviams iš EKP šalių partnerių dalyvauti daugumos rūšių pagal šią programą remiamoje veikloje.

    - „Herkulio II“ programa leidžia išlaidas Bendrijos finansiniams interesams apsaugoti, kurios būtų patirtos dėl šalių, kurioms taikoma EKP, dalyvavimo.

    - Projektai pagal įvairias teisingumo, laisvės ir saugumo srities programas, finansuojami pagal Pagrindinių teisių ir teisingumo pagrindų programą, gali būti rengiami kartu su trečiosiomis šalimis, tokiomis kaip EKP partnerės, kai šių dalyvavimas atitinka programų paskirtį. Saugumo ir laisvių apsaugos pagrindų programa taip pat leidžia trečiosioms šalims dalyvauti atskiruose projektuose.

    - Galiausiai Europos regioninės plėtros fondas gali finansuoti kai kuriuos veiksmus už Europos bendrijos ribų remdamasis tarpvalstybinį, tarptautinį ar tarpregioninį bendradarbiavimą reglamentuojančiu pagrindu.

    Galiausiai yra kelios Bendrijos programos, netinkamos EKP partnerėms dalyvauti, būtent: aktyvaus ES pilietiškumo skatinimo programa „Europa piliečiams“. Kitos programos, tokios kaip „eContent plus“ programa, programa „Saugesnis internetas plius“ arba Solidarumo ir migracijos srautų valdymo pagrindų programa, nėra atviros nei EKP šalims partnerėms dalyvauti, nei su jomis bendradarbiauti. Tas pats pasakytina ir apie Bendrijos užimtumo ir socialinio solidarumo programą (PROGRESS), kuria siekiama remti Europos Sąjungos siekių užimtumo ir socialinėje srityje, kaip nustatyta Socialinės politikos darbotvarkėje, įgyvendinimą.

    Metodika

    Praktinės veiklos, sudarančios EKP partnerėms galimybes dalyvauti, metodinės gairės Bendrijos agentūroms ir Bendrijos programoms yra nevienodos.

    Dėl EKP partnerių dalyvavimo agentūrų veikloje kiekvienu konkrečiu atveju reikės parengti individualius ir atskirus dvišalius susitarimus kiekvienai EKP partnerei ir agentūrai. Šio pobūdžio susitarimuose bus aptariami tokie klausimai kaip dalyvavimui keliamų išankstinių teisėkūros ar administravimo sąlygų (pvz., visiškas suderinamumas su atitinkamu acquis ) vykdymas, agentūrų pareigūnų privilegijos ir imunitetai atliekant užduotis EKP šalyse partnerėse, leidimai dirbti, socialinės apsaugos nuostatos ir kiti su agentūrose dirbti paskirtų EKP šalių partnerių piliečių statusu susiję klausimai, su atitinkamomis agentūromis siejamas suverenių teisių perleidimas, agentūrų teisė santykiuose su EKP šalimis partnerėmis taikyti Bendrijos teisę ir finansinės kontrolės nuostatos.

    Dėl dalyvavimo Bendrijos programose Komisija siūlo santykiuose su šalimis kandidatėmis ir kandidatėmis tapti besirengiančiomis šalimis laikytis mutatis mutandis nusistovėjusios praktikos[7] (vadinamojo pagrindų požiūrio, taikomo nuo 2002 m.). Šią metodiką sudaro du pagrindiniai veiklos etapai.

    Atitinkamų programų teisiniai pagrindai dažnai reikalauja, kad trečiųjų šalių dalyvavimo sąlygos būtų nustatomos Bendrijos ir atitinkamų šalių susitarimuose. Šiuo metu partnerystės ir bendradarbiavimo arba asociacijos sutartys galioja su visomis EKP partnerėmis, išskyrus tris (Partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimas su Baltarusija šiuo metu yra įšaldytas; Asociacijos sutartis su Sirija kol kas dar nepasirašytas; dar nebaigtos derybos dėl asociacijos sutarties su Libija), bet aptariamuoju klausimu juose nėra jokių nuostatų. Taigi geriau, kad su kiekviena iš EKP partnerių būtų parengtas papildomas protokolas dėl pagrindų susitarimo[8], nustatančio bendrus dalyvavimo principus, kad jos galėtų dalyvauti programose, kurių teisiniuose pagrinduose yra nuostata dėl „atsivėrimo“ EKP šalims (žr. C priedą).

    Atrodo, kad reikia pradėti derybas dėl tokių protokolų su tomis EKP šalimis partnerėmis, su kuriomis yra sudaryti EKP veiksmų planai. Kadangi Asociacijos sutartis su Alžyru įsigaliojo 2005 m. rugsėjo mėn., su Alžyru taip pat galėtų būti parengtas protokolas, leidžiantis pradėti konsultacijas dėl susitarimo memorandumų, kai tik su šia šalimi partnere taip pat bus susitarta dėl EKP veiksmų plano.

    Tokiuose protokoluose taip pat būtų numatoma, kad išsamesnės dalyvavimo sąlygos turi būti nustatomos konkrečiuose kiekvienai programai skirtuose susitarimo memorandumuose, deramai atsižvelgiant į konkrečius abiejų šalių su tokiu dalyvavimu susijusius interesus. Juose inter alia bus nustatytos dalyvavimą, visų pirma administracinius gebėjimus ir reikiamą finansinį įnašą, reglamentuojančios taisyklės, dalyvavimo valdant programą mechanizmai ir finansinės kontrolės nuostatos.

    Šis „pagrindų metodas“ yra pranašus tuo, kad nustatant pagrindų susitarimą, atveriantį galimybę parengti konkrečiai programai skirtą susitarimo memorandumą, ratifikuoti reikia tik vieną protokolą vienai EKP partnerei. Ši metodika leidžia Komisijai Bendrijos vardu nustatyti ir vėliau pataisyti dalykinio pobūdžio ir administracines sąlygas dėl kiekvienos EKP partnerės dalyvavimo konkrečioje programoje, taip išvengiant sunkaus proceso, kai dėl techninių detalių reikia įtraukti bendradarbiavimo ir asociacijos tarybas. Tačiau tais atvejais, kai pirmenybė yra teikiama aiškiai nustatytam interesui, šis bendras nusistatymas neturi užkirsti kelio kompetentingoms institucijoms priimti atskirus sprendimus, kurie leistų tam tikrai EKP šaliai partnerei dalyvauti kokioje nors konkrečioje programoje netgi nesant tokio protokolo.

    Šie Komisijos ir EKP partnerių parengti susitarimo memorandumai būtų standartinio formato, jau nustatyto tokiems susitarimams, kurie yra sudaryti su šalimis kandidatėmis ir potencialiomis šalimis kandidatėmis. Dėl tų programų, kurias Bendrijos vardu valdo vykdomosios įstaigos (dėl CIP dalių, taip pat „Marco Polo“, „Pažangios energetikos“, visuomenės sveikatos ir „Media“ programų, Septintosios mokslinių tyrimų pagrindų programos), susitarimo memorandumai, kaip ir dera, turės būti visiškai siejami su derybomis.

    Finansiniai įnašai ir Bendrijos parama

    EKP partnerių, suinteresuotų dalyvauti Bendrijos agentūrų veikloje, taip pat Bendrijos programose, bus prašoma prisidėti finansiškai. Kadangi jų finansinius įnašus reikia apskaičiuoti atsižvelgiant į kiekvienos atskiros agentūros ar atitinkamos programos specifiką, iš anksto neįmanoma jų nustatyti. Dalyvavimo mokesčių apskaičiavimo kriterijai įvairioms agentūroms ir programoms yra nevienodi. Vienais atvejais jie priklauso nuo BVP grindžiamų formulių, kitais – nuo agentūrų ir programų užduočių. Apskaičiavimai taip pat gali būti siejami su atskirų EKP partnerių ypatumais.

    Kaip jau minėta, vidaus tikslams įsteigtos Bendrijos programos tik retais atvejais numato galimybę naudoti biudžetą bendradarbiavimui su trečiosiomis šalimis remti.

    Kaip ir Bendrijų programų, Bendrijų agentūrų biudžetai paprastai yra siejami su vidaus biudžeto eilutėmis. Dėl to ne valstybių narių dalyvavimas agentūrų veikloje turės būti visiškai apmokamas arba visiškai padengiant išlaidas įnašais į Bendrijos biudžetą, arba per bendradarbiavimo programas, finansuojamas Bendrijai teikiant paramą iš Europos kaimynystės politikos priemonės (EKPP), arba kitų paramos teikėjų.

    Visa apimanti bendra parama, skirta šalių kandidačių ir kandidatėmis tapti besirengiančių šalių dalyvavimui agentūrų veikloje ir programose remti, šiuo metu EKP šalims partnerėms nenumatoma, nes Europos kaimynystės politika yra atskirta nuo Europos Sąjungos plėtros politikos. Tačiau EKP siekiama remti modernizavimo ir pertvarkymo procesus, ypač institucijų modernizavimą ir pajėgumų kūrimą EKP šalyse partnerėse.

    Taigi, konkrečiais atvejais, tokia parama gali būti įtraukiama kaip dalis Bendrijos paramos iš Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės, remiantis šalies strategijos dokumentais ir nacionalinėmis orientacinėmis programomis. Šia parama, kuri būtų teikiama tik ribotu iš anksto nustatytu sutartu laikotarpiu, būtų siekiama palengvinti šalies, EKPP naudos gavėjos, dalyvavimą konkrečioje programoje ar agentūros veikloje arba padėti jai pasirengti jose dalyvauti remiant jos administracinių pajėgumų kūrimą arba derinimąsi prie Bendrijos teisės aktų, politikos krypčių ir geriausios praktikos. Parama taip pat gali būti naudinga šalims gavėjoms remti, kad jos galėtų visiškai išnaudoti tokių programų teikiamas galimybes.

    Ataskaitos

    Komisija reguliariai teiks Tarybai ir Parlamentui ataskaitas, apibūdinančias pažangą, pasiektą įgyvendinant Europos kaimynystės politiką, taip pat skatinant ir įgyvendinant atskirus EKP veiksmų planus. Šiose ataskaitose taip pat bus pateikiama informacija apie dalyvavimą agentūrų veikloje ir programose. Pirmąją tokią pažangos ataskaitą Komisija pateikia kartu su šiuo komunikatu.

    Tolesni žingsniai

    Daugelis EKP šalių partnerių jau parodė savo suinteresuotumą dalyvauti pasirinktų agentūrų veikloje ir pasirinktose programose. Be to, jos atkreipia dėmesį į nuorodas įvairiuose EKP veiksmų planuose, kuriuose abipusiškai įsipareigojama išnagrinėti tokio bendradarbiavimo galimybes.

    Vykstant įvairių Bendrijos programų, kurios įsigalios 2007–2013 m. finansinės perspektyvos laikotarpiu, teisinių pagrindų priėmimui, šiuo metu jau yra sudarytos šios parengiamosios sąlygos:

    1. Bendrijos agentūrų ir programų atžvilgiu – bendras įsipareigojimas pagal Europos kaimynystės politiką leisti jose dalyvauti EKP partnerėms;

    2. agentūrų, taip pat dėl programų atžvilgiu – konkrečių EKP partnerių intereso dalyvauti jų veikloje reiškimas;

    3. programų atžvilgiu – sprendimai dėl Bendrijos programų 2007–2013 m. finansinės perspektyvos laikotarpiu nustatymo, taip pat dėl galimybės jose dalyvauti EKP partnerėms;

    4. derybų dėl konkrečių tokio dalyvavimo sąlygų pradėjimo atžvilgiu – EKP veiksmų planų su netrukus dvylika iš šešiolikos EKP šalių partnerių sudarymas ir Asociacijos sutarties su Alžyru įsigaliojimas.

    Atsižvelgiant į šias sąlygas, dabar, atrodo, derėtų pradėti konsultacijas siekiant:

    (1) pasirinktinai ir laipsniškai tartis dėl atskirų EKP partnerių dalyvavimo konkrečių Bendrijos agentūrų darbe ir veikloje remiantis abipusiais interesais ir laikantis būtinų išankstinių sąlygų;

    (2) susitarti dėl daugelio prie atitinkamų partnerystės ir bendradarbiavimo arba asociacijos sutarčių pridedamų protokolų, nustatančių pagrindų susitarimus su tomis trylika EKP partnerių dėl jų dalyvavimo Bendrijos programose; ir

    (3) pradėti dalykines konsultacijas, kad, remiantis tais pagrindų susitarimais, būtų parengti išsamūs susitarimo memorandumai, nustatantys specifines tokio dalyvavimo atskirose programose detales.

    Komisijos nuolatiniai ryšiai su atitinkamomis EKP partnerėmis, ypač bendradarbiavimo ir asociacijos sutartyse numatytuose komitetuose, taip pat pagal tuos susitarimus įsteigtuose specialiuose pakomitečiuose, atveria kelią pradėti tikslines dalykinio pobūdžio konsultacijas, kuriose gali būti nustatomi konkretūs abipusiai tokio dalyvavimo interesai ir po to nustatomas to dalyvavimo mastas ir sąlygos. Tai taip pat gali būti daroma per sektorinius susitarimus atitinkamose srityse.

    Išvados

    Komisija ragina Tarybą paremti šiame komunikate apibūdintą požiūrį ir parengti išvadas dėl šio Europos kaimynystės politikos aspekto įgyvendinimo.

    Remdamasi šiomis išvadomis, Komisija ketina pateikti rekomendacijas dėl leidimo pradėti derybas su EKP partnerėmis dėl minėtų protokolų rengimo.

    Annex A

    List of EC and EU agencies (non-executive, regulatory)

    Community agencies (1st pillar) | Seats | Founding acts |

    1 | CEDEFOP* (European Centre for the Development of Vocational Training) * Centre européen pour le Développement de la Formation Professionnelle | Thessalonica/GR | Regulation (EEC) No 337/75 of the Council of 10 February 1975 establishing a European Centre for the Development of Vocational Training, OJ L 39, 13.2.1975, p. 1 |

    2 | EUROFOUND (European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions) | Dublin/IE | Regulation (EEC) No 1365/75 of the Council of 26 May 1975 on the creation of a European Foundation for the improvement of living and working conditions, OJ L 139, 30.5.1975, p. 1 |

    3 | EEA (European Environment Agency) | Copenhagen/DK | Council Regulation (EEC) No 1210/90 of 7 May 1990 on the establishment of the European Environment Agency and the European Environment Information and Observation Network, OJ L 120, 11.5.1990, p. 1 |

    4 | ETF (European Training Foundation) | Turin/IT | Council Regulation (EEC) No 1360/90 of 7 May 1990 establishing a European Training Foundation, OJ L 13, 23.5.1990, p. 1 |

    5 | EMCDDA (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction) | Lisbon/PT | Council Regulation (EEC) No 302/93 of 8 February 1993 on the establishment of a European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, OJ L 36, 8.2.1993, p. 1 Note: In July 2006, a political agreement was reached between the European Parliament and the Council on a recast of the EMCDDA regulation. This recast is expected to enter into force still in 2006 and will replace Council Regulation (EEC) No 302/93. |

    6 | EMEA (European Agency for the Evaluation of Medicinal Products) | London/GB | Council Regulation (EEC) No 2309/93 of 22 July 1993 laying down Community procedures for the authorisation and supervision of medicinal products for human and veterinary use and establishing a European Agency for the Evaluation of Medicinal Products, OJ L 214, 24.8.1993, p. 1 |

    7 | OHIM (Office for Harmonisation in the Internal Market) | Alicante/ES | Council Regulation (EC) No 40/94 of 20 December 1993 on the Community trade mark (See Art. 2), OJ L 11, 14.1.1994, p. 1 |

    8 | OSHA (European Agency for Safety and Health at Work) | Bilbao/ES | Council Regulation (EC) No 2062/94 of 18 July 1994 establishing a European Agency for Safety and Health at Work, OJ L 216, 20.8.1994, p. 1 |

    9 | CPVO (Community Plant Variety Office) | Angers/FR | Council Regulation (EC) No 2100/94 of 27 July 1994 on Community plant variety rights (see Art. 4), OJ L 227, 1.9.1994, p. 1 |

    10 | CdT* (Translation Centre for the bodies of the EU) * Centre de traduction des organes de l’UE | Luxembourg/LU | Council Regulation (EC) No 2965/94 of 28 November 1994 setting up a Translation Centre for bodies of the European Union, OJ L 314, 7.12.1994, p. 1 |

    11 | EUMC (European Monitoring Centre on Racism and Xenophobia) | Vienna/AT | Council Regulation (EC) No 1035/97 of 2 June 1997 establishing a European Monitoring Centre on Racism and Xenophobia, OJ L 151, 10.6.1997, p. 1. Due to be replaced by a European Agency for Fundamental Rights (see infra, proposed EC agencies, No 3) |

    12 | EAR (European Agency for Reconstruction) | Thessalonica/GR | Council Regulation (EC) No 2454/1999 of 15 November 1999 amending Regulation (EC) No 1628/96 relating to aid for Bosnia and Herzegovina, Croatia, the Federal Republic of Yugoslavia and the former Yugoslav Republic of Macedonia, in particular by the setting up of a European Agency for Reconstruction, OJ L 299, 20.11.1999, p. 1 |

    13 | EFSA (European Food Safety Authority) | Parma/IT | Regulation (EC) No 178/2002 of the European Parliament and of the Council of 28 January 2002 laying down the general principles and requirements of food law, establishing the European Food Safety Authority and laying down procedures in matters of food safety, OJ L 31, 1.2.2002, p. 1 |

    14 | EMSA (European Maritime Safety Agency) | Lisbon/PT | Regulation (EC) No 1406/2002 of the European Parliament and of the Council of 27 June 2002 establishing a European Maritime Safety Agency, OJ L 208, 5.8.2002, p. 1 |

    15 | EASA (European Aviation Safety Agency) | Cologne/DE | Regulation (EC) No 1592/2002 of the European Parliament and of the Council of 15 July 2002 on common rules in the field of civil aviation and establishing a European Aviation Safety Agency, OJ L 240, 7.9.2002, p. 1 |

    16 | ENISA (European Network and Information Security Agency) | Heraklion/GR | Regulation (EC) No 460/2004 of the European Parliament and of the Council of 10 March 2004 establishing the European Network and Information Security Agency, OJ L 77, 13.3.2004, p. 1 |

    17 | ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) | Stockholm/SE | Regulation (EC) No 851/2004 of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 establishing a European Centre for disease prevention and control, OJ L 142, 30.4.2004, p. 1 |

    18 | ERA (European Railway Agency) | Lille-Valenciennes/FR | Regulation (EC) No 881/2004 of the European Parliament and of the Council of 29 April 2004 establishing a European railway agency (Agency Regulation), OJ L 164, 30.4.2004, p. 1 |

    19 | European GNSS Supervisory Authority (GALILEO) | Not decided | Council Regulation (EC) No 1321/2004 of 12 July 2004 on the establishment of structures for the management of the European satellite radio-navigation programmes (see Art. 1), OJ L 246, 20.7.2004, p. 1 |

    20 | FRONTEX* (European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the EU) * Frontières Extérieures | Warsaw/PL | Council Regulation (EC) No 2007/2004 of 26 October 2004 establishing a European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the European Union, OJ L 349, 25.1.2004, p. 1 |

    21 | CFCA (Community Fisheries Control Agency) | Vigo/ES | Council Regulation (EC) No 768/2005 of 26 April 2005 establishing a Community Fisheries Control Agency and amending Regulation (EEC) No 2847/93 establishing a control system applicable to the common fisheries policy, OJ L 128, 21.5.2005, p. 1 |

    Community agencies proposed/under inter-institutional negotiation (1st pillar) | Seats | Commission proposals |

    1 | ECA (European Chemicals Agency) | Helsinki/FI | COM(2003) 644, 29.10.2003: Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council concerning the Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals (REACH), establishing a European Chemicals Agency and amending Directive 1999/45/EC and Regulation (EC) on Persistent Organic Pollutants, not published in OJ |

    2 | European Gender Institute | Not decided | COM(2005) 81, 8.3.2004: Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing a European Institute for Gender Equality, not published in OJ |

    3 | EFRA (European Union Agency for Fundamental Rights) | Vienna/AT | COM(2005) 280, 30.6.2005: Proposal for a Council Regulation establishing a European Union Agency for Fundamental Rights, not published in OJ |

    EU agencies (2nd and 3rd pillars) | Seats | Founding acts |

    1 | ISS (European Institute for Security Studies) | Paris/FR | Council Joint Action of 20 July 2001 on the establishment of a European Union Institute for Security Studies, OJ L 200, 25.7.2001, p. 1 |

    2 | EUSC (European Union Satellite Centre) | Torrejón de Ardoz/ES | Council Joint Action of 20 July 2001 on the establishment of a European Union Satellite Centre, OJ L 200, 25.7.2001, p. 5 |

    3 | EDA (European Defence Agency) | Brussels/BE | Council Joint Action 2004/551/CFSP of 12 July 2004 on the establishment of the European Defence Agency, OJ L 245, 17.7.2004, p. 17 |

    4 | EUROPOL (European Police Office) | The Hague/NL | Council Act of 26 July 1995 drawing up the Convention on the establishment of a European Police Office (Europol Convention), OJ C 316, 27.11.1995, p. 1. |

    5 | EUROJUST (The European Union’s Judicial Cooperation Unit) | The Hague/NL | Council Decision 2002/187/JHA of 28 February 2002 setting up Eurojust with a view to reinforcing the fight against serious crime, OJ L 63, 6.3.2002, p. 1 |

    6 | CEPOL* (European Police College) * Collège européen de police | Bramshill//UK | Council Decision 2005/681/JHA of 20 September 2005 establishing the European Police College (CEPOL) and repealing Decision 2000/820/JHA, OJ L 256, 1.10.2005, p. 63 |

    Annex B

    List of Agencies – “openness” to ENP partners

    Agency | Seat | Potentially open to ENP partners | Relevant legal provisions |

    CEDEFOP (European Centre for the Development of Vocational Training) | Thessalonica | No | Regulation (EEC) No 2337/75 of 10 February 1975 |

    EUROFOUND (European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions) | Dublin | Yes | Regulation (EEC) No 1365/75 of 26 May 1975, Article 3(2): The Foundation shall cooperate as closely as possible with specialised institutes, foundations and bodies in the Member States or at international level. |

    EEA (European Environment Agency) | Copenhagen | Yes | Regulation (EEC) No 1210/90 of 7 May 1990 Preamble: Whereas it is desirable to provide for the Agency to be open to other countries which share the concern of the Community and the Member States for the objectives of the Agency under agreements to be concluded between them and the Community; Article 2: For the purposes of achieving its objective, the tasks of the Agency shall be: (v) to promote the incorporation of European environmental information into international environment monitoring programmes such as those established by the United Nations and its specialised agencies; (vi) to ensure the broad dissemination of reliable environmental information. Article 19: The Agency is open to countries which are not members of the European Communities but which share the concerns of the Communities and the Member States for the objectives of the Agency under agreements concluded between them and the Community following the procedure in Article 228 of the Treaty. Article 20: No later than two years after the entry into force of this Regulation, the Council shall decide on further tasks for the Agency in particular in the following areas: ... promoting environmentally friendly technologies and processes and their use and transfer within the Community and in third countries. |

    ETF (European Training Foundation) | Turin | No | Regulation (EEC) No 1360/90 of 7 May 1990, Article 16 - Participation of third countries: 1. The Foundation shall be open to the participation of countries which are not members of the European Community and which share the commitment of the Community and the Member States to the provision of aid in the training field to the eligible countries defined in Article 1. Note: As ENP partner countries are beneficiaries of the ETF, this provision does not apply to them. |

    EMCDDA (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction) | Lisbon | Yes | Regulation (EEC) No 302/93 of 8 February 1993, Article 13 - Non-Community countries: 1. The Centre shall be open to the participation of those non-Community countries which share the Community's interests and those of its Member States in the Centre's objectives and work, on the basis of agreements entered into between them and the Community on the basis of Article 235 of the Treaty. 2. The management board may take a decision on the involvement of experts proposed by non-Community countries in the ad hoc working parties provided for in Article 2(2), subject to an undertaking from the interested parties to observe the rules referred to in Article 6. Note: In July 2006, a political agreement was reached between the European Parliament and the Council on a recast of the EMCDDA regulation. This recast is expected to enter into force still in 2006 and will replace Regulation (EEC) No 302/93. The relevant article will then read: Article 21 - Participation of third countries - The Centre shall be open to the participation of any third country that shares the interest of the Community and of its Member States in the Centre's objectives and work, on the basis of agreements entered into between such third countries and the Community on the basis of Article 300 of the Treaty. |

    EMEA (European Agency for the Evaluation of Medicinal Products) | London | No | Regulation (EEC) No 2309/93 of 22 July 1993 |

    OHIM (Office for Harmonisation in the Internal Market) | Alicante | No | Regulation (EC) No 40/94 of 20 December 1993 Regulation (EC) No 6/2002 of 12 December 2001 |

    EU-OSHA (European Agency for Safety and Health at Work) | Bilbao | Yes | Regulation (EC) No 2062/94 of 18 July 1994, Article 9 - Observers: The Administrative Board may, after consulting the Commission, invite representatives of non-member countries, of Community institutions and bodies and of international organisations as observers. |

    CPVO (Community Plant Variety Office) | Angers | No | Regulation (EC) No 2100/94 of 27 July 1994 |

    CDT (Translation Centre for the bodies of the EU) | Luxembourg | No | Regulation (EC) No 2965/94 of 28 November 1994 |

    EUMC (European Monitoring Centre on Racism and Xenophobia) | Vienna | Yes | Regulation (EC) No 1035/97 of 2 June 1997 Article 4 - European Racism and Xenophobia Information Network (Raxen): 3. The Centre may also enter into contractual relations, on an ad hoc basis and for specific tasks, with bodies that are not part of Raxen. Article 7 - Cooperation with national and international organisations: 1. To help it carry out its tasks, the Centre shall cooperate with organisations in the Member States or international, governmental or non-governmental organisations competent in the field of racist and xenophobic phenomena. 3.Should agreements with other international organisations or with third countries prove necessary for the Centre to carry out its tasks efficiently, the Community shall, following the same procedure as mentioned above, enter into such agreements, on behalf of the Centre. |

    EAR (European Agency for Reconstruction) | Thessalonica | No | Regulation (EC) No 2454/1999 of 15 November 1999 |

    EFSA (European Food Safety Authority) | Parma | Yes | Regulation (EC) No 178/2002 of 28 January 2002 Article 49 - Participation of third countries: The Authority shall be open to the participation of countries, which have concluded agreements with the European Community by virtue of which they have adopted and apply Community legislation in the field covered by this Regulation. Arrangements shall be made under the relevant provisions of those agreements, specifying in particular the nature, extent and manner in which these countries will participate in the Authority's work, including provisions related to participation in the networks operated by the Authority, inclusion in the list of competent organisations to which certain tasks may be entrusted by the Authority, financial contributions and staff. Article 50 - Rapid alert system: 6. Participation in the rapid alert system may be opened up to applicant countries, third countries or international organisations, on the basis of agreements between the Community and those countries or international organisations, in accordance with the procedures defined in those agreements. The latter shall be based on reciprocity and shall include confidentiality measures equivalent to those applicable in the Community. |

    EMSA (European Maritime Safety Agency) | Lisbon | Yes | Regulation (EC) No 1406/2002 of 27 June 2002, Article 17 - Participation of third countries: 1. The Agency shall be open to the participation of third countries, which have entered into agreements with the European Community, whereby they have adopted and are applying Community law in the field of maritime safety and prevention of pollution by ships. 2. Under the relevant provisions of these agreements, arrangements will be developed which shall, inter alia, specify the nature and the extent of the detailed rules for the participation of these countries in the work of the Agency, including provisions on financial contributions and staff. |

    EASA (European Aviation Safety Agency) | Cologne | Yes | Regulation (EC) No 1592/2002 of 15 July 2002, Article 18(2) - International relations: The Agency may cooperate with the aeronautical authorities of third countries and the international organisations competent in matters covered by this Regulation in the framework of working arrangements concluded with those bodies, in accordance with relevant provisions of the Treaty. The Regulation differentiates between “participation” and “cooperation”: Participation in EASA: Article 55 is relevant only for Ukraine and potentially, Moldova, Georgia, Armenia, and Azerbaijan (JAA membership required) Cooperation with EASA: Articles 9 and 18 relevant for all ENP partners save for the Palestinian Authority which is not a Contracting Party to the Chicago Convention. |

    ENISA (European Network and Information Security Agency) | Heraklion | Yes | Regulation (EC) No 460/2004 of 10 March 2004, Article 24 - Participation of third countries: 1. The Agency shall be open to the participation of countries, which have concluded agreements with the European Community by virtue of which they have adopted and applied Community legislation in the field covered by this Regulation. 2. Arrangements shall be made under the relevant provisions of those arrangements, specifying in particular the nature, extent and manner in which these countries will participate in the Agency's work, including provisions related to participation in initiatives undertaken by the Agency, financial contributions and staff. |

    ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) | Stockholm | Yes | Regulation (EC) No 851/2004 of 21 April 2004, Article 30 - Participation of third countries: 1. The Centre shall be open to the participation of countries, which have concluded agreements with the Community by virtue of which they have adopted and apply legislation of equivalent effect to Community legislation in the field covered by this Regulation. 2. Arrangements shall be made under the relevant provisions of those agreements, specifying in particular the nature, extent and manner in which those countries are to participate in the Centre's work, including provisions relating to participation in the networks operated by the Centre, inclusion in the list of competent organisations to which certain tasks may be entrusted by the Centre, financial contributions and staff. |

    ERA (European Railway Agency) | Lille-Valenciennes | Yes (European partners) | Regulation (EC) No 881/2004 of 29 April 2004, Article 36 - Participation by third countries: 1. The Agency shall be open to participation by European countries which have concluded agreements with the Community, whereby the countries concerned have adopted and are applying Community legislation in the field covered by this Regulation. 2. In accordance with the relevant provisions of the above-mentioned agreements, arrangements shall be made which shall specify the detailed rules for participation by these countries in the work of the Agency, in particular the nature and extent of such participation. These arrangements shall include, inter alia, provisions on financial contributions and staff. They may provide for representation, without vote, on the Administrative Board. |

    FRONTEX (European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the EU) | Warsaw | Yes | Regulation (EC) No 2007/2004 of 26 October 2004, Article 14 - Facilitation of operational cooperation with third countries and cooperation with competent authorities of third countries: In matters covered by its activities and to the extent required for the fulfilment of its tasks, the Agency shall facilitate the operational cooperation between Member States and third countries, in the framework of the European Union external relations policy. The Agency may cooperate with the authorities of third countries competent in matters covered by this Regulation in the framework of working arrangements concluded with these authorities, in accordance with the relevant provisions of the Treaty. |

    GALILEO-European GNSS Supervisory Authority | to be determined | Yes | Regulation (EC) No 1321/2004 of 12 July 2004, Article 21 - Participation of third countries: 1. The Authority shall be open to the participation of third countries, which have entered into agreements with the European Community to this effect. 2. Under the relevant provisions of these agreements, arrangements shall be developed specifying, in particular, the nature, extent and manner in which these countries will participate in the work of the Authority, including provisions relating to participation in the initiatives undertaken by the Authority, financial contributions and staff. 3. The participation of any third country in the Authority shall be submitted for approval to the Council. |

    CFCA (Community Fisheries Control Agency) | Vigo | Yes (cooperation as described in Article 4) | Council Regulation (EC) No 768/2005 of 26 April 2005 Article 4 with provisions on tasks relating to the international obligations of the Community relating to control and inspections allows the Agency, at the request of the Commission, to assist the Community and Member States in their relations with third countries and regional international fisheries organisations of which the Community is a member. The Agency may, at the request of the Commission, cooperate with the competent authorities of third countries in matters relating to control and inspection in the framework of agreements concluded between the Community and such countries. The Agency may, with its field of competence, carry out on behalf of Member States tasks under international fisheries agreements to which the Community is party. |

    EU 2st and 3rd pillar agencies |

    ISS (European Institute for Security Studies) | Paris | Yes | Council Joint Action of 20 July 2001, Article 17 - Visiting researchers: Visiting researchers may for limited time periods be seconded to the Institute by Member States and Third States, after agreement by the Director, to participate in the activities of the Institute in accordance with Article 2. |

    EUSC (European Union Satellite Centre) | Torrejón de Ardoz | Yes (limited eligibility) | Council Joint Action of 20 July 2001, Article 21 - Association of third States: Non-EU European NATO members and other States which are candidates for accession to the EU shall be entitled to be involved in the Centre's activities in accordance with the Provisions set out in the Annex. |

    EDA (European Defence Agency) | Brussels | Yes | Council Joint Action 2004/551/CSFP of 12 July 2004, Article 23 - Participation of third parties: 1. Third parties may contribute to a particular ad hoc project or programme, established in accordance with Articles 20 or 21, and to the budget associated with it. The Steering Board shall, acting by qualified majority, approve as necessary ad hoc arrangements between the Agency and third parties for each particular project or programme. 2. For projects established under Article 20, the contributing Member States meeting with the Steering Board shall approve any necessary modalities with the relevant third parties relating to their contribution. 3. For projects established under Article 21, the contributing Member States shall decide any necessary modalities with the relevant third parties relating to their contribution. 4. Where the Community contributes to an ad hoc project or programme, the Commission shall participate in the decisions referred to in paragraphs 2 and 3. |

    EUROPOL (European Police Office) | The Hague | Yes | Council Act of 26 July 1995 drawing up the Convention on the establishment of a European Police Office (Europol Convention); Council Act of 3 November 1998 laying down rules governing Europol's external relations with third States and third bodies |

    EUROJUST (The European Union’s Judicial Cooperation Unit) | The Hague | Yes | Council Decision of 28 February 2002 Setting up Eurojust |

    CEPOL (European Police College) | Bramshill | Yes | Council Decision of 22 December 2000 establishing a European Police College, and Council Decision 2005/681/JHA of 20 September 2005- Article 8 paragraph 2 & 3: CEPOL may co-operate with national training institutes of non-MS of the EU, [...] The Governing Board may authorise the Director of CEPOL to negotiate co-operation agreements with [...] the above-mentioned bodies. Such co-operation agreements may be concluded only with the authorisation of the Governing Board. And [...] those with bodies of non-MS can only be concluded after the approval of the Council has been obtained. |

    Community agencies proposed or under inter-institutional negotiation |

    ECA (European Chemicals Agency) | Helsinki | Commission proposal COM(2003) 644 |

    European Gender Institute | to be determined |

    EFRA (European Union Agency for Fundamental Rights) | Vienna | Commission proposal COM(2005) 280 |

    Annex C

    List on the potential for ENP partners to participate in Community programmes

    Policy area | Title | Provisions for opening up to ENP countries | Possibilities for participation of/cooperation with ENP partners |

    Financial control | HERCULE II | Yes | Proposal for a Decision of the European Parliament and the Council for the amendment and extension of Decision 804/2004/EC on the Hercule programme The Hercule programme finances actions aimed at improving the protection of the Community’s financial interests. It finances training, seminars, dissemination of best practices, associations involved in protection of the EC’s financial interests, etc. The programme provides that, in order to promote activities combating fraud and any other illegal activities detrimental to the Community’s interests outside the territory of the European Union, including the fight against cigarette smuggling and counterfeiting, expenditure relating to the participation of certain other third countries and the countries covered by the European Neighbourhood Policy is also considered eligible. |

    Pericles | Yes | Proposal for a Council Decision amending and extending Decision 2001/923/EC establishing an exchange, assistance and training programme for the protection of the Euro against counterfeiting (the “Pericles” programme) Pericles, the Community programme for exchange, assistance and training in the protection of the Euro against counterfeiting, is designed to support and supplement the measures undertaken by the Member States and in existing programmes to protect the Euro against counterfeiting. Such measures include information exchange (seminars, workshops, meetings and conferences), placements and exchanges of staff, as well as technical, scientific and operational back-up. The proposal for extension covers the period 2007-2013. Projects under the programme may emanate from the Member States’ competent authorities or from the Commission. In addition, the programme foresees that it shall, if necessary, be open to non-member countries in so far as appropriations are available in the Community budget, under conditions and in accordance with arrangements to be agreed with those countries. |

    Trade-related, market and regulatory reform, innovation | Customs 2013, Fiscalis 2013 | Yes | Commission proposals on the Community programmes Customs 2013 and Fiscalis 2013 - COM(2006) 201 and 202 The objectives of these two programmes include: Customs 2013: to improve cooperation between the customs authorities of the Community and third countries, in particular the partner countries of the European Neighbourhood Policy Fiscalis 2013: to improve cooperation with the tax authorities of third countries, in particular the partner countries of the European Neighbourhood Policy. Respective Articles 3(3): The programme may also be open to the participation of certain partner countries of the European Neighbourhood Policy if these countries have reached a sufficient level of approximation of the relevant legislation and administrative methods to those of the Community and in accordance with provisions to be determined with those countries following the establishment of framework agreements concerning their participation in Community programmes. |

    Competitiveness and Innovation Framework Programme | Yes | Proposal establishing a Competitiveness and Innovation Framework Programme - COM(2005) 121 The Framework Programme shall have the following objectives: (a) to foster the competitiveness of enterprises and in particular SMEs; (b) to promote innovation including eco-innovation. The objectives of the Framework Programme shall be pursued through the implementation of the following specific programmes established in Title II, hereinafter “the specific programmes”: (a) the Entrepreneurship and Innovation programme; (b) … Article 4: The Framework Programme shall be open to the participation of: (d) other third countries, when agreements so allow. |

    Employment | Community Programme for Employment and Social Solidarity - PROGRESS | No | Decision No …/2006/EC of the European Parliament and of the Council of 24 October 2006 establishing a Community Programme for Employment and Social Solidarity - Progress Article 16: only open to EFTA/EEA countries, candidate countries and western Balkan countries included in the stabilisation and association process |

    Consumer protection | Programme of Community Action in the field of Consumer Policy | Yes | Proposal establishing a Programme of Community Action in the field of Consumer Policy 2007-2013 - COM(2006) 235 The objective of the programme is to complement and support policies of the Member States in this field. Article 10: The programme shall be open to the participation of third countries, in particular countries covered by the European Neighbourhood Policy, in accordance with conditions laid down in the respective bilateral or multilateral agreements establishing the general principles for their participation in Community programmes. |

    Agriculture and fisheries | European Agricultural Fund for Rural Development | No | Proposal on support for rural development by the European Agricultural Fund for Rural Development - COM(2005) 490 |

    Common Agricultural Policy | No | Proposal on the financing of the Common Agricultural Policy - COM(2005)489 |

    European Fisheries Fund | No | Proposal on the European Fisheries Fund - COM(2005 )497 |

    Common Fisheries Policy, Law of the Sea | No | Proposal establishing Community financial measures for the implementation of the Common Fisheries Policy and in the area of the Law of the Sea |

    Justice, freedom and security | Fundamental Rights and Justice | Yes (only as associate in individual projects) | Communication and legislative proposals establishing for the period 2007-2013 a Framework Programme on Fundamental Rights and Justice - COM(2005) 122 The programme comprises five specific programmes covering the following fields: Fight against violence (Daphne) Drugs prevention and information Fundamental rights and citizenship Criminal justice Civil justice Projects may associate candidate countries not participating in this programme where this would contribute to their preparation for accession, or other third countries not participating in this programme where this serves the objectives of the projects. |

    Solidarity and the Management of Migration Flows | No | Communication and legislative proposals establishing a Framework Programme for Solidarity and the Management of Migration Flows for the period 2007-2013 - COM(2005) 123 |

    Security and Safeguarding Liberties | Yes (only as partner in individual projects) | Communication and legislative proposals establishing a Framework Programme on Security and Safeguarding Liberties for the period 2007-2013 - COM(2005) 124 The programme addresses two challenges: Prevention, preparedness and consequence management of terrorism Prevention of and fight against crime As regards trans-national projects, third countries and international organisations may participate as partners but are not permitted to submit projects. |

    Transport | Marco Polo | Yes | Proposal establishing a second “Marco Polo” programme for granting Community financial assistance to improve the environmental performance of freight transport systems (“Marco Polo II”) - COM(2004) 478 The Marco Polo programme supports actions in the freight transport, logistics and other relevant markets. These actions should contribute to maintaining the distribution of freight between the various modes of transport at 1998 levels by helping to shift the expected aggregate increase in international road freight traffic to short sea shipping, rail and inland waterways or to a combination of modes of transport in which road journeys are as short as possible. Among the funding criteria the proposals mention “European dimension – undertakings”: An action must be submitted by at least two independent undertakings established on the territories of two different Member States, or on the territories of one Member State and a close third country. |

    TEN financing (transport) | No | Proposal determining the general rules for the granting of Community financial aid in the field of Trans-European Transport and Energy Networks and amending Council Regulation (EC) No 2236/95 - COM(2005) 475 The focus of this proposal is on funding internal EC infrastructure. It will therefore not be open to third countries. However, the High Level Group dealing with TEN issues is preparing a report on extending major Trans-European Transport Axes to the ENP partner countries and neighbouring regions. |

    GALILEO programme | Yes | Proposal on the implementation of the deployment and commercial operating phases of the European Programme on Satellite Radio Navigation - COM(2005) 477 The Galileo Joint Undertaking is open to the participation of ENP partners and other third countries (for instance, Matimop of Israel is a member of the Galileo Joint Undertaking). |

    SESAR programme and Joint Undertaking | Yes | Proposal for a Council Regulation establishing the SESAR Joint Undertaking - COM(2005) 602 SESAR aims at developing a new generation air traffic management system. The Joint Undertaking will have two founding members: the European Community, represented by the Commission, and Eurocontrol. Participation will also be open to any other private or public entity, including third countries. A third country can become a member if that country has, at least, signed a horizontal agreement in the field of air transport. To date, Azerbaijan, Georgia, Lebanon, Moldova, Morocco, and Ukraine have either already signed or are in the process of signing such agreements. |

    Energy | TEN financing (energy) | No | Proposal determining the general rules for the granting of Community financial aid in the field of Trans-European Transport and Energy Networks and amending Council Regulation (EC) No 2236/95 - COM(2005) 475 Due to its focus on internal EC energy networks, no third party participation is envisaged. However, the Commission proposal includes the notion that studies may be supported on the basis of a project as a whole, including its elements outside the territory of the EC. |

    Intelligent Energy-Europe programme | Yes | Proposal establishing a Competitiveness and Innovation Framework Programme - COM(2005) 121 The Framework Programme shall have the following objectives: (d) to promote energy efficiency and new and renewable energy sources in all sectors including transport. The objectives of the Framework Programme shall be pursued through the implementation of the following specific programmes established in Title II, hereinafter “the specific programmes”: (c) the Intelligent Energy-Europe programme Article 4: The Framework Programme shall be open to the participation of: (d) other third countries, when agreements so allow. |

    Information society | ICT Policy Support programme | Yes | Proposal establishing a Competitiveness and Innovation Framework Programme - COM(2005) 121 The Framework Programme shall have the following objectives: (c) to accelerate the development of a competitive, innovative and inclusive information society. The objectives of the Framework Programme shall be pursued through the implementation of the following specific programmes established in Title II, hereinafter “the specific programmes”: (b) the ICT Policy Support programme. Article 4: The Framework Programme shall be open to the participation of: (d) other third countries, when agreements so allow. |

    Interoperable Delivery of European eGovernment services to Administrations, Businesses and Citizens (IDABC programme) | Yes (co-operation) | Decision 2004/387/EC of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 on interoperable delivery of pan-European eGovernment services to public administrations, businesses and citizens (IDABC) The objective of the IDABC programme is to identify, support and promote the development and establishment of pan-European eGovernment services and the underlying interoperable telematic networks supporting the Member States and the Community in the implementation, within their respective areas of competence, of Community policies and activities, achieving substantial benefits for public administrations, businesses and citizens. Article 14(2) Cooperation with other third countries, in implementing projects of common interest and horizontal measures, shall be encouraged, notably with public administrations in Mediterranean countries, the Balkans and eastern European countries. Particular attention shall also be given to international cooperation in support of development and economic cooperation. Related costs shall not be covered by the IDABC programme. A bilateral agreement, such as a memorandum of understanding, would be necessary to ensure participation of ENP partner countries in the IDABC programme. Following this agreement, the ENP partners can participate in projects of common interest and make use of horizontal measures. |

    LIFE + | No | Proposal concerning the Financial Instrument for the Environment (LIFE+) - COM(2004) 621 The objective is to provide a more streamlined and simplified instrument for environment protection. LIFE+ aims to contribute to the development, implementation, monitoring, evaluation and communication of Community environment policy and legislation as a contribution to promoting sustainable development in the EU. Third country participation is possible for EFTA, candidate as well as Suth-East European pre-candidate countries, only. |

    Crisis response | Rapid Response | Yes | Proposal establishing a Rapid Response and Preparedness Instrument for major emergencies - COM(2005) 113 The proposal aims to provide a new legal basis for granting Community assistance to civil protection actions in the contexts of preparedness and rapid response. It will supplement the efforts of Member States to protect people, the environment and property by contributing to the effectiveness of systems for responding to major emergencies and the public health effects arising from such emergencies. In principle, as regards funding, the proposed instrument applies to activities within the EU (leaving external crisis response activities of the Community Civil Protection Mechanism to be covered by the Stability Instrument). Article 8: States which are not Member States of the European Union may participate in this Instrument where agreements and procedures so allow. |

    European Union Solidarity Fund | No | Proposal establishing the European Union Solidarity Fund - COM(2005) 108 The proposal is based on the current EU Solidarity Fund Regulation for providing post-disaster assistance in the aftermath of major crises. The proposal enlarges its scope to cover not only such events resulting from natural disasters but also to include industrial/technological disasters, public health threats and acts of terrorism. Article 1: The scope of participants is limited to Member States and countries negotiating their accession to the EU. |

    People-to-people issues | Public Health | Yes | Proposal establishing a Programme of Community Action in the field of Health 2007-2013 - COM(2006) 234 The programme shall complement, support and add value to the policies of the Member States and shall contribute to protecting and promoting human health and safety and improving public health. The Commission proposes that the programme be open to third countries, in particular countries in the European neighbourhood in accordance with conditions laid down in the respective bilateral or multilateral agreements establishing the general principles for their participation in Community programmes. |

    Lifelong Learning | No | Decision No …/2006/EC of the European Parliament and of the Council of 15 November 2006 establishing an action programme in the field of lifelong learning This programme aims to foster interchange, cooperation and mobility between education and training systems within the Community so that they become a world quality reference. Article 7(2): Key activity 1 of the Jean Monnet Programme referred to in Article 3(3)(a) shall also be open to higher education institutions in any other third country. Article 8: Under the Lifelong Learning Programme, and in accordance with Article 9, the Commission may cooperate with third countries and with the competent international organisations, in particular the Council of Europe, the Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD) and the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation (UNESCO). Article 14(2): Up to 1% of the allocations under the Lifelong Learning Programme may be used to support the participation in partnership, project and network actions under the Lifelong Learning Programme of partners from third countries which do not participate in the Lifelong Learning Programme under the provisions of Article 7. |

    Culture | No (only cooperation) | Proposal establishing the Culture 2007 programme (2007-2013) - COM(2004) 469 The programme aims to enhance the cultural area common to Europeans through the development of cultural cooperation between creative artists, cultural players and cultural institutions of the countries taking part in the programme, through inter alia trans-national mobility, circulation of works and cultural and artistic products and inter-cultural dialogue. Article 5(2): The programme shall also be open to cooperation with other third countries which have concluded Association and Cooperation Agreements with the European Community which include cultural clauses, on the basis of supplementary appropriations and specific procedures to be laid down. Special actions: Support may also be given in this context to cooperation with third countries and international organisations, as set out in Articles 5(2) and 6 of the Decision. |

    European Audiovisual Sector (MEDIA 2007) | Yes (subject to conditions) | Proposal concerning the implementation of a programme of support for the European audiovisual sector (MEDIA 2007) - COM(2004) 470 The global objectives of the programme are to preserve and enhance European cultural diversity and its cinematographic and audiovisual heritage and promote inter-cultural dialogue, increase the circulation of European audiovisual works inside and outside the European Union and strengthen the competitiveness of the European audiovisual sector. Article 8(2): The programme is also open to the participation of States which are parties to the Council of Europe Convention on Trans-frontier Television …, assuming that supplementary appropriations are received in compliance with the conditions to be agreed upon between the parties concerned. Article 8(3): Opening up of the programme to European third countries covered by paragraphs 1 and 2 may be subject to prior examination of the compatibility of their national legislation with Community legislation, including Article 6(1)(5) of Directive 89/552/EEC, as amended by Directive 97/36/EC. This provision does not apply to actions under Article 3. Article 8(4): The programme is also open to cooperation with other third countries which have concluded Association and Cooperation Agreements with the European Union incorporating clauses on the audiovisual sector and on the basis of supplementary appropriations and specific arrangements to be agreed upon (comment: at present none of the Partnership and Cooperation Agreements between the EU and the European ENP countries). Further comment: for southern Mediterranean ENP partners, participation in the (external) Euro-Med Audiovisual programme is better tailored to their needs. |

    Youth in Action | No (only cooperation) | Decision No…/2006/EC of the European Parliament and of the Council of 15 November 2006 establishing the “Youth in Action programme” for the period 2007-2013 The general objectives of the programme are to promote young people’s active citizenship, to develop solidarity and promote tolerance among young people, to foster mutual understanding between young people in different countries, to contribute to developing the quality of support systems for youth activities and the capabilities of civil society organisations as well as to promote European cooperation in the youth field. Article 5(2): The actions in points 2[9] and 3[10] of the Annex shall be open to cooperation with third countries that have signed agreements with the Community relevant to the youth field, hereinafter referred to as “partner countries”. This cooperation shall be based, where relevant, on additional appropriations from partner countries to be made available in accordance with procedures to be agreed with these countries.[11] |

    Europe for Citizens | No | Proposal creating the Citizens for Europe Programme for the period 2007-2013 - COM(2005) 116 Article 5: open only to EFTA/EEA countries; candidate countries benefiting from a pre-accession strategy, in accordance with the general principles and the general terms and conditions laid down in the framework agreements concluded with these countries for their participation in Community Programmes, and the countries of the Western Balkans, in accordance with the arrangements to be established with these countries under the framework agreements on the general principles for their participation in Community programmes. |

    Research and development | Research | - | Communication from the Commission on Science and technology, the key to Europe’s future – Guidelines for future European Union policy to support research - COM(2004 )353 Only Communication setting out guidelines; no legislative proposal. |

    Knowledge for Growth | - | Communication on building the European Research Area (ERA) of knowledge for growth - COM(2005) 118 Only Communication; no legislative proposal. |

    Seventh Framework Programme for Research | Yes | Proposals concerning the Seventh Framework Programme of the European Community for research, technological development and demonstration activities (2007-2013) and of the European Atomic Energy Community (Euratom) for nuclear research and training activities (2007–2011) - COM(2005) 119 The Framework Programme provides for third country participation. |

    Regional policy | European Regional Development Fund | Yes | Regulation (EC) No 1080/2006 of the European Parliament and of the Council of 5 July 2006 on the European Regional Development Fund and repealing Regulation (EC) No 1783/1999 Article 21(3): In the context of cross-border, trans-national and interregional cooperation, the ERDF may finance expenditure incurred in implementing operations or parts of operations on the territory of countries outside the European Community up to a limit of 10% of the amount of its contribution to the operational programme concerned, where they are for the benefit of the regions of the Community. |

    [1] Komunikatas COM(2004) 373 galutinis.

    [2] Ši tipinė nuostata taip pat atsispindi Komisijos pasiūlymo dėl Tarpinstitucinio susitarimo dėl Europos reguliavimo agentūrų sistemos (2005 m. vasario 25 d. komunikatas, COM(2005) 59 galutinis) 24 straipsnyje.

    [3] 1944 m. gruodžio 7 d. Tarptautinė civilinės aviacijos konvencija (Čikagos konvencija).

    [4] 375 direktyvos dėl maisto ir pašarų saugos, 95 direktyvos dėl gyvūnų sveikatos, 84 direktyvos dėl augalų sveikatos, taip pat apie 400 reglamentų bei daugelis sprendimų ir rekomendacijų.

    [5] Šiame komunikate vartojama sąvoka „šalys partnerės“ aprėpia ir Palestinos Vadovybę.

    [6] SEC(2006) 665.

    [7] Žr., pavyzdžiui, 2003 m. gruodžio 3 d. Komisijos komunikatą Tarybai ir Europos Parlamentui dėl „pasirengimo Vakarų Balkanų šalių dalyvavimui Bendrijos programose ir agentūrų veikloje“, COM(2003) 748 galutinis.

    [8] Tokių pagrindų susitarimų ir protokolų, pridedamų prie stabilizacijos ir asociacijos sutarčių su kai kuriomis Vakarų Balkanų šalimis, pavyzdžių galima rasti 2005 m. liepos 22 d. Oficialiajame leidinyje Nr. L 192.

    [9] Action 2 is European Voluntary Service.

    [10] Point 3, entitled “Youth of the world”, covers cooperation with the neighbouring countries of the enlarged Europe (ENP countries) and other third countries.

    [11] Comment: A special scheme has been introduced for the Mediterranean countries – the Euro-Med Youth programme: projects submitted by EU organisations are funded by the programme budget (including ENP costs), whereas projects submitted by organisations from ENP countries are funded from external support instruments.

    Top