Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006DC0013

    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai dėl Bendrijos veiksmų plano dėl gyvūnų apsaugos ir gerovės 2006-2010 m. {SEK(2006) 65}

    /* KOM/2006/0013 galutinis */

    52006DC0013

    Komisijos komunikatas Europos parlamentui ir Tarybai dėl Bendrijos veiksmų plano dėl gyvūnų apsaugos ir gerovės 2006-2010 m. {SEK(2006) 65} /* KOM/2006/0013 galutinis */


    [pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

    Briuselis, 23.1.2006

    KOM(2006) 13 galutinis

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

    dėl Bendrijos veiksmų plano dėl gyvūnų apsaugos ir gerovės 2006–2010 m. {SEK(2006) 65}

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

    dėl Bendrijos veiksmų plano dėl gyvūnų apsaugos ir gerovės 2006–2010 m.

    (Tekstas svarbus EEE)

    Įvadas

    Pateiktas Bendrijos veiksmų planas dėl gyvūnų apsaugos ir gerovės (toliau – Gyvūnų gerovės veiksmų planas) aprėpia Komisijos įsipareigojimą ES piliečiams, suinteresuotiems subjektams, Europos Parlamentui ir Tarybai; jame aiškiai nurodomos Komisijos planuotos gyvūnų gerovės iniciatyvos artimiausiais metais. Jame taip pat atsižvelgiama į Protokole dėl gyvūnų apsaugos ir gerovės nurodytus principus; Amsterdamo sutartimi šis protokolas yra prijungtas prie EB Sutarties kaip priedas.

    Veiksmų plane užtikrinama, kad vykdant iniciatyvas gyvūnų gerovės srityje, bus tinkamai atsižvelgiama į bendrą jų aktualumą, reikšmę Europai ir visam pasauliui, susijusių ir bendrų kompetencijų vertę bei apimtį pagal dabartinį jų pasiskirstymą įvairiuose Komisijos generaliniuose direktoratuose. Taigi, veiksmų planas, padėdamas konsoliduoti teisines priemones, prisideda prie geresnės teisėtvarkos kūrimo.

    Gyvūnų gerovės veiksmų planas buvo išsamiai aptariamas su visuomene remiantis Europos Komisijos sąveikiuoju politikos kūrimu. Kartu yra pateikiamas poveikio vertinimas, kuris gali būti naudojamas atliekant individualius poveikio vertinimus būsimoms teisinėms iniciatyvoms. Be to, buvo parengtas Komisijos darbo dokumentas, kuris galės tapti pagrindu atliekant veiksmų plano peržiūrą. Kuriant šį dokumentą, dalyvavo ir indėlį įnešė iš kelių generalinių direktoratų, kurių veikla yra susijusi su gyvūnų gerove, (pirmiausia, Žemės ūkio generalinio direktorato, Jungtinių Tyrimų Centro, Aplinkos, Įmonių, Žvejybos, Mokslinių Tyrimų, Transporto ir Energetikos bei Prekybos generalinių direktoratų) sudaryta iniciatyvinė grupė

    TIKSLAI

    Komisija šiuo veiksmų planu siekia tokių pagrindinių tikslų:

    Aiškiau apibrėžti Bendrijos gyvūnų apsaugos ir gerovės politikos kryptis artimiausiais metais,

    Toliau skatinti aukštus gyvūnų gerovės standartus ES ir pasaulyje,

    Geriau koordinuoti turimus išteklius ir tuo pačiu nustatyti ateities poreikius;

    Remti būsimas gyvūnų gerovės mokslinių tyrimų kryptis ir toliau remti „3R“ (angl. Replacement, Reduction Refinement ) principą, t. y., pakeitimo, sumažinimo ir pakartotinio naudojimo principo taikymą alternatyviems gyvūnų bandymų metodams;

    Užtikrinti nuoseklesnį ir koordinuotą požiūrį į gyvūnų apsaugą ir gerovę visose Komisijos vykdomos politikos srityse, taip pat atsižvelgiant į tokius klausimus, kaip naujų priemonių socialinis ir ekonominis poveikis.

    Šie tikslai buvo nustatyti remiantis Komisijos patirtimi, kurią ji įgijo planuodama, rengdama ir derindama įvairias gyvūnų gerovės iniciatyvas, kurias buvo numatyta vykdyti tik Komisijai, kartu su valstybėmis narėmis, su įvairiomis ES institucijomis, ir nuosekliai didinant tokiose diskusijose dalyvaujančių suinteresuotųjų šalių ir tarptautinių organizacijų skaičių. Siekiant įgyvendinti šiuos tikslus ir užtikrinti, kad įvairiuose susijusiuose sektoriuose būtų taikomi labiau struktūrizuoti metodai, buvo nustatytos penkios pagrindinės veiksmų sritys .

    Šios sritys negali būti laikomos savarankiškomis, atvirkščiai – tarp numatytų veiksmų yra aiškus ryšys ir tai reikalauja koordinuoto ir visaapimančio metodo. 2006–2010 m. laikotarpis yra laikomas tinkamu, siekiant vykdyti siūlomus veiksmus, kartu reguliariai vykdant pasiektos pažangos stebėseną ir vertinimą ir, įvykdžius šį pirmąjį Bendrijos veiksmų planą, toliau tęsti programos kūrimą po 2010 m.

    Jei dėl planuojamų veiksmų ūkio subjektams susidarys papildomų išlaidų, jos bus tinkamai apsvarstytos atliekant tokių veiksmų poveikio įvertinimą, ypač atsižvelgiant į atnaujintos Lisabonos strategijos, skirtos ekonomikos augimui ir užimtumui, tikslus.

    VEIKSMų SRITYS

    Penkios nustatytos veiksmų sritys yra šios:

    1. Padidinti gyvūnų apsaugai ir gerovei taikomus galiojančius minimalius standartus: atsižvelgiant į naujus mokslinius įrodymus ir socialinius ekonominius įvertinimus bei, prireikus, kuriant specifinius minimalius standartus gyvūnų rūšims arba sritims, kurios dar nėra reguliuojamos ES teisės aktais. Svarbiausias prioritetas – ES taisyklių kūrimas siekiant užtikrinti efektyvų įstatymų laikymąsi ir atsižvelgti į tarptautinės prekybos taisykles.

    2. Padaryti svarbiu prioritetu į politiką orientuotų būsimų mokslinių tyrimų gyvūnų apsaugos ir gerovės srityje skatinimą ir „3R“ principo taikymą: siekiant laikytis EB Stojimo sutarties protokolu prisiimtų įsipareigojimų, visapusiškai atsižvelgti į gyvūnų gerovę formuojant ir įgyvendinant šias politikas ir lygiagrečiai gerinti gyvūnų bandymams taikomų alternatyvių metodų kūrimą, patvirtinimą, įgyvendinimą ir stebėseną.

    3. Nustatyti standartizuotus gyvūnų gerovės rodiklius: suklasifikuoti taikomus gerovės standartus (nuo žemiausių iki aukštesnių standartų), siekiant prisidėti prie labiau į gyvūnų gerovę orientuotų gamybos ir žemdirbystės metodų sukūrimo ir palengvinti tokių metodų taikymą ES ir tarptautiniu lygmeniu. Remiantis tokiais standartais, bus nuolatos svarstoma ES etiketės naudojimo galimybė.

    4. Užtikrinti, kad gyvulių laikytojai ir (arba) prižiūrėtojai bei plačioji visuomenė aktyviau dalyvautų veiksmuose, susijusiuose su dabartiniais gyvūnų apsaugos ir gerovės standartais, ir būtų geriau informuoti, taip pat visapusiškai suprastų savo vaidmenį skatinant gyvūnų apsaugą ir gerovę. Ūkiuose tinkamu pavyzdžiu būtų darbas su mažmenininkais ir gamintojais, siekiant paprastesniais būdais pagerinti vartotojų pasitikėjimą ir jų žinias apie dabartinius ūkininkavimo metodus bei jiems priimant sprendimą dėl pirkimo, taip pat kuriant bendras iniciatyvas gyvulių gerovės srityje, kad būtų galima lengviau keistis informacija ir pasinaudoti geriausia praktika.

    5. Toliau remti ir inicijuoti naujas tarptautines iniciatyvas informuotumui gerinti ir siekti didesnio sutarimo gyvūnų gerovės klausimais, tarp jų – veiklą su besivystančiomis šalimis, siekiant išnaudoti į gerovę atsižvelgiančių gamybos sistemų suteikiamas prekybos galimybes. Bendrija taip pat turi imtis aktyvių veiksmų siekdama nustatyti valstybėms bendras problemas gyvūnų gerovės srityje, kai problemos yra susijusios su naminiais arba ūkiuose laikomais gyvūnais, laukiniais gyvūnais ir t. t., ir sukurti mechanizmą, leidžiantį tokias problemas spręsti greičiau, efektyviau ir nuosekliau.

    Svarbiausias strateginis pagrindas, į kurį buvo atsižvelgta siekiant nustatyti penkias nurodytas veiksmų sritys, yra pateikiamas šio komunikato priede.

    Būsimi veiksmai

    Siekiant užtikrinti, kad Bendrijos teisės aktai būtų kuriami racionaliai ir suprantamai (o tai palengvintų vienodą jų įgyvendinimą ir laikymąsi), reikia nuolatinių ir sustiprintų pastangų. Bendrijos gyvūnų gerovės politika turi būti pagrįsta geriausiais turimais moksliniais įrodymais, jose taip pat turi būti atsižvelgta į pilietinės visuomenės interesus, socialines ir ekonomines pasekmes bei santykius su tarptautiniais prekybos partneriais ir tarptautinėmis organizacijomis. Specifinės teisinės nuostatos taip pat turi būti numatytos toms gyvūnų rūšims, kurioms Bendrijos teisės aktuose dar nėra nustatytų minimalių apsaugos standartų.

    Bus svarstomas galiojančių teisės aktų supaprastinimo ir aiškumo klausimas tais atvejais, kai iš ataskaitų ir įgytos patirties tampa aišku, kad reikia peržiūrėti arba atnaujinti juos. Bus užtikrinta, kad nacionalinės valdžios institucijos laiku reaguos į informaciją apie nepakankamą Bendrijos gyvūnų gerovės taisyklių taikymą. Komisija ir toliau aktyviai domisi šiais klausimais ir turėtų taip pat numatyti tiekti pagalbą valstybėms narėms, organizuodama mokymus jų institucijų darbuotojams (juose galėtų dalyvauti trečiųjų šalių ir ypač besivystančių šalių atstovai).

    Bendrija prisidės prie nuolatinio gyvūnų gerovės vertinimo (kaip mokslinės disciplinos), finansuodama mokslinius tyrimus, skatindama dialogą ir t. t. – tokiu būdu bus palengvinamas išsamesnis apsikeitimas požiūriais ir patirtimi. Komisija stengsis užtikrinti, kad būtų visapusiškai atsižvelgiama į gyvūnų gerovę susijusių politikų srityse, pvz. žemės ūkio ir mokslinių tyrimų politikose, gyvūnų sveikatos, maisto saugos srityse, atliekant cheminius bandymus ir (arba) rizikos įvertinimą ir t. t. Ypač svarbu yra įgyvendinti 2005 m. lapkričio 7 d. Briuselyje priimtą „3 R deklaraciją“ ir sudaryti veiksmų programą, kuria siekiama pakeisti, sumažinti ir pagerinti gyvūnų naudojimą bandymams ir taikyti alternatyvius bandymų su gyvūnais metodus. Svarstant platesnį gyvūnų apsaugos ir gerovės klausimą, Komisijos konsultacijas palengvintų geriau koordinuota įvairių kompetetingų Komisijos generalinių direktoratų veikla. Tai padėtų užtikrinti, kad gyvūnų gerovei įtaką turintys politiniai pasiūlymai būtų visapusiškai patikrinami, siekiant įsitikinti, ar jie atitinka EB Stojimo sutarties protokolą dėl gyvūnų apsaugos ir gerovės.

    Bus dedamos pastangos siekiant įtraukti konkrečius išmatuojamus gyvūnų gerovės rodiklius, kai jie yra, į esamus ir būsimus Bendrijos teisės aktus. Bus remiami tolesni tyrinėjimai ir moksliniai tyrimai susiję su tokių objektyvių gyvūnų gerovės išmatuojamų rodiklių kūrimu ir taikymu. Todėl galima numatyti, kad teisinę priemonę bus galima naudoti gamybos sistemų patvirtinimui, aukštesnių nei teisės aktuose numatytų minimalių gerovės standartų taikymui, visais atvejais laikantis PPO tarptautinių prekybos taisyklių. Bus sukurta speciali rinkodaros ir informacijos sistema, kuria bus skatinama ES lygmeniu taikyti aukštesnius gerovės standartus ES ir pasaulyje bei pakeisti juos taip, kad ES vartotojai galėtų juos lengviau atpažinti. Tokių standartų valdymą, keitimą į aukštesnius ir skleidimą bei susijusių socialinių ekonominių tyrimų parengimą ir poveikio vertinimus būtų galima pagerinti įkūrus Europos gyvūnų apsaugos ir gerovės centrą arba laboratoriją.

    Siekiant užtikrinti geresnį vartotojų informuotumą jiems priimant sprendimus dėl pirkimo, reikės sukurti geresnes rinkodaros, ženklinimo ir komunikacijos strategijas ir išanalizuoti jas. Siekiant palengvinti suinteresuotųjų šalių, pvz. vartotojų, gamintojų, mažmenininkų, pramonės, ir t. t. dialogą ir keitimąsi profesine patirtimi, bus svarstoma specialios informacinės platformos apie gyvūnų gerovę sukūrimo galimybė.

    Bus sukurta Europos strategija informacijai apie gyvūnų gerovę Europoje ir kitur skleisti: ja remiantis bus aiškinami piliečiams gyvūnų gamybos sistemų skirtumai, siekiant aukštesnių gyvūnų gerovės standartų patiriamas išlaidas ir jų suteikiama nauda. Ši strategija taip pat apims galimos įtakos (teigiamos arba neigiamos) prekybai analizę tose besivystančiose šalyse, iš kurių planuojama eksportuoti į ES. Bus sukurtos specialios priemonės, kurios padės geriau informuoti vartotojus ir plačiąją visuomenę apie šiuolaikinius gyvulininkystės metodus ir su gyvūnų gerove susijusius klausimus. Siekiant visuomenės indėlio ankstyvuoju politikos formavimo etapu, bus nuolatos konsultuojamasi su suinteresuotosiomis šalimis ir atsižvelgiama į internete vykdomas visuomenės apklausas. Ši gyvūnų gerovės labui vykdoma veikla bus integruojama į kitas Bendrijos jau sukurtas komunikacijos formas žemės ūkio maisto produktų sektoriuje.

    Tarptautiniu mastu Bendrija teiks visapusišką paramą šioms tarptautinėms organizacijoms: Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijai (PGSO) ir Europos Tarybai; koordinuos jų veiklą gyvūnų gerovės srityje. Bendrija taip pat sieks, kad gyvūnų gerovės klausimas PPO lygmeniu būtų pripažintas kaip ne prekybinis žemės ūkio prekybos klausimas, ir, suformavusi gyvūnų gerovės politikas, dirbs kartu su tarptautiniais prekybos partneriais, kad būtų pasiektas bendras supratimas dėl abipusiai sutartų gyvūnų gerovės standartų įgyvendinimo svarbos, įskaitant specialių EB daugiašalių ir dvišalių susitarimų kontekstą. Specialiai numatytose iniciatyvose bus siekiama palengvinti gyvūnų gerovės pripažinimą, o tai turėtų sukurti prekybos su besivystančiomis šalimis galimybę.

    Biudžeto aptarimas

    Veiksmų plano parengimas per se nedaro jokio poveikio Bendrijos biudžetui. Prireikus ir atsižvelgus į veterinarijos ir fitosanitarijos priemonėms numatytas išlaidas 2007–2013 m., kiekvienam atskiram veiksmui parengtame poveikio įvertinime bus svarstoma tokio veiksmo galima įtaką biudžetui.

    Planuojami specialūs veiksmai gyvūnų apsaugos ir gerovės srityje[1]

    Specialūs veiksmai | Numatytas grafikas |

    Ataskaitos apie Direktyvos 98/58/EB dėl ūkinės paskirties gyvūnų apsaugos įgyvendinimą pateikimas Tarybai ir Europos Parlamentui | 2006* |

    Pasiūlymo pakeisti Sprendimą 2000/50/EB dėl ūkių tikrinimo parengimas | 2006* |

    Komisijos ir pramonės Europinės partnerystės skatinimas siekiant alternatyvių gyvūnų bandymų metodų. | 2006* |

    Ataskaitos apie įvairias vištų dedeklių auginimo sistemas pateikimas Tarybai ir Europos Parlamentui | 2006* |

    Paskesnė vartotojų požiūrio į ūkiuose auginamų ir kitų gyvulių apsaugą ir gerovę apžvalga | 2006* |

    Pasiūlymas atsižvelgti į visuomenės susirūpinimą prekyba kačių ir šunų kailiais ir iš jų pagamintomis prekėmis | 2006* |

    Europos gyvūnų gerovės konferencijos organizavimas kartu su Tarybai pirmininkaujančia Austrijos vyriausybe | 2006* |

    Siekiant nustatyti su politika susijusių mokslinių tyrimų gyvūnų gerovės srityje prioritetus, geriau pasinaudoti veikiančia konsultacijų struktūra (GIR[2]) | 2006 m. ir vėliau |

    Ataskaitos apie alternatyvių gyvūnų bandymų metodų kosmetikos srityje kūrimą, tvirtinimą ir teisėtumą pateikimas Tarybai ir Europos Parlamentui | 2006* |

    Darbas, siekiant pagrįsti ir paremti Europos bendrijos PPO pateikiamus duomenis gyvūnų gerovės, žemės ūkio prekybos ir privalomo žemės ūkio produktų ženklinimo etiketėmis klausimais | 2006* |

    Poreikio toliau derinti kitų ūkiuose auginamų gyvūnų rūšių, pvz. kalakutų, melžiamų karvių, gerovę, remiantis turimomis mokslinėmis rekomendacijomis ir galiojančiomis tarptautiniu lygiu suderintomis gairėmis (pvz. Europos Tarybos rekomendacijomis) svarstymas | 2006 |

    Parengiamasis darbas dėl Europos gyvūnų apsaugos ir gerovės centro ir (arba) laboratorijos įkūrimo ir dėl alternatyvių bandymų metodų tvirtinimo | 2006 |

    Galimos specialios Informacinės platformos apie gyvūnų gerovę sukūrimo planavimas | 2006 |

    Parengiamasis darbas dėl Bendrijos etaloninės alternatyvių bandymų metodų tvirtinimo laboratorijos įkūrimo | 2006 |

    Bendrijos pozicijos dėl atnaujintų būsto ir priežiūros gairių priėmimo pagal Europos Tarybos konvenciją ETS 123 dėl stuburinių gyvūnų, naudojamų eksperimentams ir kitiems mokslo tyrimams, apsaugos Susitariančiąja šalimi ir pagal Komisijos pasiūlymą dėl Direktyvos 86/609 dėl eksperimentams ir kitais moksliniais tikslais naudojamų gyvūnų apsaugos, koordinavimo | 2006/2007* |

    Pasiūlymo peržiūrėti Bendrijos teisės aktus dėl gyvūnų apsaugos jų skerdimo arba užmušimo metu, įskaitant užmušimą ligų kontrolės tikslais parengimas | 2007* |

    Komisijos pasiūlymo dėl transporto priemonių palydovinių navigacijos sistemų naudojimo siekiant apsaugoti gyvūnus jų vežimo metu (įskaitant Komisijos Jungtinio tyrimo centro techninę paramą) ir dėl gyvūnų gerovės sąlygų juos vežant stebėjimo realiu laiku sistemos sukūrimo, parengimas | 2007* |

    Specialios komunikacijos strategijos dėl gyvūnų apsaugos ir gerovės integravimas į kitas Bendrijos jau sukurtas komunikacijos formas žemės ūkio maisto produktų sektoriuje, tarp jų – elektroninių mokymo priemonių kūrimas siekiant geriau informuoti visuomenę, ir ypač vaikus, su gyvūnų apsauga ir gerove susijusiais klausimais | 2007* |

    Specialių komunikacijos priemonių kūrimas darbui su tarptautiniais prekybos partneriais, siekiant bendro supratimo dėl abipusiai suderintų gyvūnų gerovės standartų įgyvendinimo | 2007 |

    Mokymo kursų valstybių narių kompetetingų institucijų, atsakingų už gyvūnų gerovės taisyklių laikymosi kontrolę, darbuotojams organizavimas. Tokiuose kursuose turi būti ir asmenų iš trečiųjų šalių, ypač – iš besivystančių šalių. Ypatingas dėmesys taip pat turėtų būti kreipiamas į stojančiąsias šalis, pavyzdžiui, | 2007* |

    pateikiant Tarybai ir Europos Parlamentui skirtą ataskaitą dėl ūkinės paskirties veršelių apsaugos | 2008* |

    pateikiant Tarybai ir Europos Parlamentui skirtą ataskaitą dėl galimybės taikyti privalomo vištienos ir mėsos produktų žymėjimo etiketėmis schemą, pagrįstą gyvūnų gerovės standartais | 2008* |

    pateikiant Tarybai ir Europos Parlamentui skirtą ataskaitą dėl ūkinės paskirties kiaulių apsaugos | 2009* |

    nustatant humaniškus gyvūnų gaudymo spąstais standartus siekiant juos įgyvendinti ES iki 2014 m. | 2009* |

    pateikiant Tarybai ir Europos Parlamentui skirtą ataskaitą dėl genetinių parametrų įtakos broilerinių veislinių vištų ir broilerinių viščiukų gerovei | 2010* |

    formuojant su Bendrijos gyvūnų gerovės teisės aktais susijusios informacijos duomenų bazę, rinkti, laikyti ir platinti tokią informaciją kompetetingoms institucijoms, gamintojams ir vartotojams | 2010* |

    pranešant Tarybai ir Parlamentui apie tolesnį išmatuojamų rodiklių taikymą Bendrijos gyvūnų gerovės teisės aktuose (remiantis Gerovės kokybės mokslinių tyrimų projekto 2009 m. rezultatais) | 2010 |

    kuriant teisinę priemonę skirtą patvirtinti tokioms ūkininkavimo sistemoms, kurios taiko aukštesnius nei numatyta taikomuose teisės aktuose gerovės standartus | 2010 |

    svarstant galimybę dėl Europos kokybės standarto įdiegimo tiems produktams, kurie yra pagaminti naudojant aukštesnius gyvūnų gerovės standartus taikančias gamybos sistemas, ir dėl specialių techninių ir finansinių sistemų, kuriomis būtų remiamas aukštesnių gerovės standartų taikymas Europos lygmeniu, ne vien tik jų techniniam kūrimui, bet ir prekiaujant jomis Europoje ir užsienyje | 2010 |

    [1] * nurodomi jau pradėti veiksmai, kurie yra paskelbti Bendrijos teisės aktais arba yra aiškiai juose nurodyti.

    [2] Groupe Interservice de Recherche.

    Top