EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023Y0503(01)

ACTRIS ERIC ĮSTATAI 2023/C 156/02

C/2023/2646

OL C 156, 2023 5 3, p. 2–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2023 5 3   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 156/2


ACTRIS ERIC ĮSTATAI

(2023/C 156/02)

PREAMBULĖ

KADANGI klimato kaitos ir oro kokybės mokslui reikalingas trumpaamžių atmosferos sudedamųjų dalių kintamumo erdvėje ir laike išmanymas;

KADANGI, norint visapusiškiau suprasti klimato kaitos ir oro taršos varomąsias jėgas, reikia stebėti trumpaamžių atmosferos sudedamųjų dalių pasiskirstymą keturiuose matmenyse;

KADANGI, norint visapusiškiau suprasti trumpaamžių atmosferos sudedamųjų dalių kintamumą atmosferoje, reikia žinių apie sudėtingus procesus, lemiančius jų sąveiką;

KADANGI klimato kaitos ir oro kokybės mokslui reikalinga saugi prieiga prie ilgalaikių stebėjimo duomenų, kurie būtų teikiami pakankamai tiksliai ir aprėptų reikiamą geografinę sritį;

KADANGI, norint pagerinti žinias ir technologijas, skirtas klimato kaitos ir oro kokybės mokslui, reikia turėti prieigą prie aukšto lygio prietaisinių mokslinių tyrimų platformų natūralioje ir kontroliuojamoje atmosferoje;

KADANGI ACTRIS suteikia unikalią patirtį aerozolių, debesų ir reaktyviųjų pėdsakinių dujų metrologijos, duomenų, susijusių su trumpaamžių atmosferos sudedamųjų dalių kintamumu, teikimo ir prieigos prie šios informacijos procedūrų srityse;

KADANGI ACTRIS duomenų produktai reikalingi tam, kad Žemės stebėjimo sistema, skirta klimatui ir oro kokybei stebėti, būtų visapusiška, be to, jie padeda spręsti su klimato ir Žemės sistemų modeliais susijusius neaiškumus, siekiant kurti tvarius sprendinius, kaip reaguoti į aplinkos problemas;

KADANGI per ACTRIS ketinama kelti technologijų, naudojamų paskirstytojoje mokslinių tyrimų infrastruktūroje, lygį ir paslaugų, siūlomų labai plačiai naudotojų bendruomenei, įskaitant partnerius iš privačiojo sektoriaus, kokybę;

KADANGI ACTRIS taip pat skatina operatorių ir naudotojų mokymą ir stiprina atmosferos ir klimato mokslo srities mokslinių tyrimų, švietimo ir inovacijų ryšį,

TODĖL

I priede išvardyti nariai ir stebėtojai

SUSITARĖ:

1 SKYRIUS

ESMINIAI ELEMENTAI

1 straipsnis

Pavadinimas

Aerozolių, debesų ir pėdsakinių dujų mokslinių tyrimų infrastruktūra (ACTRIS) įsteigiama kaip Europos mokslinių tyrimų infrastruktūros konsorciumas (ERIC) (toliau – ACTRIS ERIC) pagal Reglamentą (EB) Nr. 723/2009.

2 straipsnis

Užduotys ir veikla

1.   ACTRIS tikslas – rengti kokybiškus integruotus duomenų rinkinius atmosferos mokslų srityje ir teikti paslaugas, be kita ko, suteikti prieigą prie mokslo ir technologijų tikslams pritaikytų prietaisinių platformų.

2.   Pagrindinė ACTRIS ERIC užduotis – sukurti ir eksploatuoti paskirstytąją mokslinių tyrimų infrastruktūrą ir koordinuoti ACTRIS strateginę ir finansinę plėtrą ir ilgalaikį eksploatavimą.

3.   Vykdydamas savo pagrindinę užduotį ir laikydamasis šiuose įstatuose nustatytų taisyklių, ACTRIS ERIC vykdo šią veiklą:

(a)

koordinuoja ir stebi, kad nacionalinių įrenginių duomenys būtų teikiami tinkamai;

(b)

koordinuoja ir stebi centrinių įrenginių veiklą ir jų paslaugų plėtros strategijas;

(c)

užtikrina, kad naudojantis duomenų centru gaunama prieiga prie ACTRIS duomenų ir duomenų produktų būtų atvira ir suteikiama laiku;

(d)

eksploatuoja fizinę ir nuotolinę prieigą prie teminių centrų, duomenų centro ir nacionalinių įrenginių.

4.   Be to, ACTRIS ERIC gali vykdyti šią veiklą:

(a)

populiarinti ACTRIS mokslo bendruomenėse, privačiajame sektoriuje ir plačiojoje visuomenėje;

(b)

įgyvendinti visuomenės ir technologijų srityse vykstančius pokyčius, susijusius su įstatų 2 straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyta užduotimi ir veikla;

(c)

plėtoti bendrą veiklą su naudotojų grupėmis, įskaitant pramonės subjektus;

(d)

skatinti perduoti žinias pramonei, visuomenei ir politikos formuotojams;

(e)

derinti ACTRIS diegimą su nacionaliniais prioritetais ir strategijomis;

(f)

skatinti naudoti ACTRIS išteklius švietimo ir mokymo tikslais;

(g)

bendradarbiauti ir veikti kartu su kitomis mokslinių tyrimų infrastruktūromis susijusiose ir papildomose srityse;

(h)

skatinti mokymus, informavimo veiklą ir tarptautinį bendradarbiavimą;

(i)

dalyvauti su ACTRIS užduotimi susijusioje mokslinių tyrimų veikloje kaip finansavimą gaunantis ar teikiantis partneris ir

(j)

vykdyti bet kokią kitą susijusią veiklą, reikalingą ACTRIS užduočiai įgyvendinti.

5.   ACTRIS ERIC savo pagrindinę užduotį vykdo nesiekdamas ekonominės naudos. Nepažeidžiant taikomų valstybės pagalbos taisyklių, ACTRIS ERIC gali vykdyti tam tikrą šalutinę ekonominę veiklą, jei ji glaudžiai susijusi su jo pagrindine užduotimi ir nekelia grėsmės jos vykdymui. Ekonominės veiklos išlaidas ir pajamas ACTRIS ERIC registruoja atskirai; jis nustato tokios veiklos kainas pagal rinkos kainas arba, jei rinkos kainos nežinomos, veiklos kainas nustato prie visų išlaidų pridėdamas pagrįstą maržą. Visas šią šalutinę ekonominę veiklą vykdant gautas įplaukas ACTRIS ERIC naudoja su savo užduotimi susijusiai veiklai tobulinti ir gerinti.

3 straipsnis

Vieta ir buveinė

1.   ACTRIS ERIC – tai paskirstytoji mokslinių tyrimų infrastruktūra, kurios buveinė yra Helsinkyje (Suomija), o centrinės administracijos padaliniai – Suomijoje ir Italijoje.

2.   Paskirstytąją mokslinių tyrimų infrastruktūrą sudaro duomenų centras, teminiai centrai ir nacionaliniai įrenginiai, kurie veikia skirtingose šalyse. Duomenų centras, teminiai centrai ir nacionaliniai įrenginiai su ACTRIS ERIC sujungiami sudarius susitarimus su organizacijomis, kuriose yra įrenginiai.

4 straipsnis

Veiklos trukmė ir likvidavimas

1.   Nedarant poveikio nuostatoms dėl ERIC likvidavimo, ACTRIS ERIC įsteigiamas neribotam laikui.

2.   Sprendimą dėl ACTRIS ERIC likvidavimo priima visuotinis susirinkimas pagal šių įstatų 18 straipsnio 8 dalį.

3.   Jei visuotinis susirinkimas nesusitaria kitaip, sumokėjus ACTRIS ERIC skolas likęs turtas paskirstomas nariams, nuolatiniams stebėtojams ir stebėtojams proporcingai jų atitinkamai ACTRIS ERIC mokėtino metinio įnašo sumai.

4.   ACTRIS ERIC nedelsdamas ir ne vėliau kaip per dešimt dienų po to, kai priimamas sprendimas dėl likvidavimo, apie tai praneša Europos Komisijai. ACTRIS ERIC nedelsdamas ir ne vėliau kaip per dešimt dienų po likvidavimo procedūros užbaigimo, apie tai praneša Europos Komisijai.

5.   ACTRIS ERIC nustoja egzistuoti atitinkamo Europos Komisijos pranešimo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje dieną.

5 straipsnis

Atsakomybė ir draudimas

1.   ACTRIS ERIC atsako už savo skolas.

2.   Narių, nuolatinių stebėtojų ir stebėtojų finansinė atsakomybė už ACTRIS ERIC skolas nustatoma atsižvelgiant į jų metinius įnašus, suteiktus ACTRIS ERIC.

3.   ACTRIS ERIC apsidraudžia tinkamu draudimu nuo ACTRIS ERIC kūrimui bei veiklai būdingos galinčios kilti rizikos.

6 straipsnis

Politika dėl naudotojams suteikiamos prieigos

1.   ACTRIS ERIC suteikia veiksmingą prieigą prie duomenų, priemonių ir paslaugų. Pirmenybė nustatoma laikantis nediskriminavo principo ir remiantis mokslinės vertės, techninių galimybių ir (arba) kitais atitinkamais ACTRIS tikslui aktualiais kriterijais.

2.   Prieiga grindžiama atvirosios prieigos principais pagal kriterijus, procedūras ir sąlygas, išdėstytas ACTRIS ERIC duomenų politikos bei prieigos ir paslaugų politikos dokumentuose, kuriuos patvirtino visuotinis susirinkimas. Procedūros ir vertinimo kriterijai skelbiami viešai ACTRIS ERIC svetainėje. ACTRIS ERIC parengia naudotojams skirtas gaires, kurias pateikia, be kita ko, savo svetainėje, kad palengvintų prieigą prie duomenų, priemonių ir paslaugų.

7 straipsnis

Vertinimo politika

ACTRIS ERIC veiklą kasmet vertina Mokslo ir inovacijų patariamoji taryba. Be to, ACTRIS paslaugas, veiklą ir valdymą bent kas penkerius metus vertina nepriklausomi išorės vertintojai, kuriuos paskyrė visuotinis susirinkimas, kurie yra jam atskaitingi ir kurie nėra Mokslo ir inovacijų patariamosios tarybos nariai.

8 straipsnis

Rezultatų sklaidos politika

1.   ACTRIS ERIC populiarina atvirąjį mokslą ir inovacijas ir skatina naudotojus savo tyrimų rezultatus skelbti viešai. Leidiniuose ir kituose dokumentuose nurodoma, kad naudotasi ACTRIS duomenimis, paslaugomis ir infrastruktūra. Išsamesnė informacija pateikiama ACTRIS ERIC vidaus taisyklėse.

2.   ACTRIS ERIC tikslines auditorijas pasiekia naudodamas įvairius kanalus, be kita ko, interneto svetainę, socialinius tinklus, naujienlaiškius, praktinius seminarus, dalyvavimą konferencijose, straipsnius žurnaluose ir dienraščiuose.

9 straipsnis

Intelektinės nuosavybės teisių politika

1.   Atsižvelgiant į ACTRIS ERIC ir naudotojų sutartyse nustatytas sąlygas, jo naudotojų sukurtos intelektinės nuosavybės teisės priklauso tiems naudotojams.

2.   Subjektui arba asmeniui priklauso jų sukurti ACTRIS duomenys ir naudojantis ACTRIS įgytos ir išplėtotos intelektinės nuosavybės teisės ir kitos žinios. Konsorciumui ACTRIS ERIC leidimą naudoti ACTRIS duomenis suteikia duomenų teikėjai laikydamiesi ACTRIS duomenų politikos bei prieigos ir paslaugų politikos dokumentuose nustatytų sąlygų.

3.   ACTRIS duomenimis leidžiama naudotis laikantis atvirojo mokslo ir atvirosios prieigos principų, išsamiau išdėstytų vidaus taisyklėse.

10 straipsnis

Įdarbinimo politika

1.   ACTRIS ERIC įdarbinimo politiką reglamentuoja šalies, kurioje įdarbinami darbuotojai, įstatymai.

2.   ACTRIS ERIC darbuotojų atrankos procedūra, įdarbinimas ir darbo sąlygos pagrįsti skaidrumo, nediskriminavimo ir lygių galimybių principais. Išsamios įdarbinimo taisyklės nustatomos vidaus taisyklėse.

11 straipsnis

Viešųjų pirkimų politika

ACTRIS ERIC visus viešųjų pirkimų procedūrų kandidatus ir dalyvius vertina vienodai ir nediskriminuodamas, nepriklausomai nuo to, ar jie įsikūrę Sąjungoje, ar už jos ribų. Vykdant ACTRIS ERIC viešųjų pirkimų politiką paisoma skaidrumo, nediskriminavimo ir konkurencijos principų. Išsamios taisyklės dėl viešųjų pirkimų procedūrų ir kriterijų nustatomos vidaus taisyklėse.

2 SKYRIUS

NARYSTĖ IR STEBĖTOJO STATUSAS

12 straipsnis

Nariai, nuolatiniai stebėtojai, stebėtojai ir atstovaujantieji subjektai

1.   Toliau nurodyti subjektai gali tapti balsavimo teisę turinčiais ACTRIS ERIC nariais arba nuolatiniais stebėtojais ar stebėtojais, neturinčiais balsavimo teisės:

(a)

Europos Sąjungos valstybės narės;

(b)

asocijuotosios šalys, apibrėžtos Reglamento (EB) Nr. 723/2009 2 straipsnio c punkte;

(c)

trečiosios šalys, apibrėžtos Reglamento (EB) Nr. 723/2009 2 straipsnio b punkte, išskyrus asocijuotąsias šalis;

(d)

tarpvyriausybinės organizacijos.

2.   Tapimo nariu, nuolatiniu stebėtoju arba stebėtoju sąlygos nustatytos 13 straipsnyje. ACTRIS ERIC narėmis turi būti bent viena Europos Sąjungos valstybė narė ir bent dvi kitos šalys, kurios yra valstybės narės arba asocijuotosios šalys.

3.   Visais atvejais valstybės narės ir asocijuotosios šalys kartu turi balsavimo teisių daugumą visuotiniame susirinkime. Visuotinis susirinkimas užtikrina, kad ACTRIS ERIC visada laikytųsi šio reikalavimo.

4.   Bet kuriam 12 straipsnio 1 dalies a–c punktuose nurodytam nariui, nuolatiniam stebėtojui arba stebėtojui visuotiniame susirinkime gali atstovauti vienas arba keli viešieji subjektai, įskaitant regionus arba privačiuosius subjektus, kuriems pavesta teikti viešąsias paslaugas; narys arba stebėtojas atstovą pasirenka savo nuožiūra ir jį paskiria pagal savo taisykles ir procedūras. Tokie nariai, nuolatiniai stebėtojai arba stebėtojai informuoja visuotinio susirinkimo pirmininką apie su atstovaujančiuoju subjektu susijusius pasikeitimus, jo įgaliojimų pasibaigimą ir atstovaujančiajam subjektui perduotų konkrečių teisių ir pareigų pasikeitimus.

5.   ACTRIS ERIC nariai, nuolatiniai stebėtojai ir stebėtojai bei atstovaujantieji subjektai išvardyti I priede. I priedą nuolat atnaujina visuotinio susirinkimo pirmininkas arba jo įgaliotas asmuo.

6.   Tais atvejais, kai ACTRIS ERIC mano, kad tai naudinga, jis taip pat gali sudaryti susitarimą su trečiosiomis šalimis, pavyzdžiui, šalimis, kurios negali būti ERIC narėmis, nuolatinėmis stebėtojomis arba stebėtojomis.

13 straipsnis

Nario, nuolatinio stebėtojo arba stebėtojo statuso suteikimo sąlygos

1.   Subjektai, pasirašę oficialų prašymą įsteigti ACTRIS ERIC, nariais arba stebėtojais tampa Komisijos sprendimu įsteigti ACTRIS ERIC pagal Reglamentą (EB) Nr. 723/2009.

2.   Laikantis 13 straipsnio 1 dalies, 12 straipsnio 1 dalyje nurodyti subjektai, norintys tapti ACTRIS ERIC nariais, visuotinio susirinkimo pirmininkui pateikia raštišką prašymą. Prašyme aprašoma, kaip subjektas padės atlikti 2 straipsnyje nurodytus ACTRIS ERIC uždavinius, vykdyti tame pačiame straipsnyje apibūdintą veiklą ir kaip laikysis 15 straipsnyje nurodytų pareigų.

3.   Laikantis 13 straipsnio 1 dalies, 12 straipsnio 1 dalyje nurodyti subjektai, pageidaujantys prisidėti prie ACTRIS ERIC veiklos, bet negalintys prisijungti prie ACTRIS ERIC kaip nariai, gali teikti prašymą būti nuolatiniais stebėtojais arba stebėtojais. Pareiškėjai visuotinio susirinkimo pirmininkui pateikia raštišką prašymą. Prašyme aprašoma, kaip pareiškėjas padės atlikti 2 straipsnyje nurodytus ACTRIS ERIC uždavinius, vykdyti tame pačiame straipsnyje apibūdintą veiklą ir kaip laikysis 16 straipsnyje nurodytų pareigų.

14 straipsnis

Nario, nuolatinio stebėtojo arba stebėtojo išstojimas ir nario arba stebėtojo statuso panaikinimas

1.   Narys arba nuolatinis stebėtojas negali išstoti per pirmuosius penkerius ACTRIS ERIC veiklos metus.

2.   Praėjus pirmiesiems penkeriems metams nuo ACTRIS ERIC įsteigimo, narys arba nuolatinis stebėtojas gali išstoti finansinių metų pabaigoje, jei jis apie savo išstojimą praneša prieš šešis mėnesius išsiųsdamas oficialų prašymą visuotinio susirinkimo pirmininkui.

3.   Stebėtojas gali išstoti finansinių metų pabaigoje, jei jis apie savo išstojimą praneša prieš šešis mėnesius išsiųsdamas oficialų prašymą visuotinio susirinkimo pirmininkui.

4.   Nariai, nuolatiniai stebėtojai ir stebėtojai, prieš įsigaliojant jų išstojimui, privalo įvykdyti visus finansinius ir kitus įsipareigojimus.

5.   Visuotinis susirinkimas gali nutraukti narystę arba stebėtojo statuso galiojimą, jeigu yra įvykusios toliau nurodytos sąlygos:

(a)

narys, nuolatinis stebėtojas arba stebėtojas šiurkščiai pažeidė vieną ar kelis šiuose įstatuose nustatytus įsipareigojimus;

(b)

per šešis mėnesius nuo visuotinio susirinkimo pirmininko rašytinio pranešimo apie pažeidimą gavimo narys, nuolatinis stebėtojas arba stebėtojas tokio pažeidimo neištaisė.

6.   14 straipsnio 5 dalyje nurodytas narys, nuolatinis stebėtojas arba stebėtojas turi teisę paaiškinti savo poziciją visuotiniam susirinkimui prieš jam priimant sprendimą šiuo klausimu.

7.   Narys, nuolatinis stebėtojas arba stebėtojas, kuris išstoja arba kurio narystė ar stebėtojo statusas panaikinami, neturi teisės į sumokėtų įnašų grąžinimą ar kompensavimą.

8.   Nedarant poveikio 14 straipsnio 1–3 dalims, nariai, nuolatiniai stebėtojai ir stebėtojai, kurie yra trečiosios šalys, tačiau nėra asocijuotosios šalys ar tarpvyriausybinės organizacijos, gali išstoti iš ACTRIS ERIC dėl Tarybos reglamento (EB) Nr. 723/2009 pakeitimų, kurie turėtų esminės įtakos jų teisėms ir pareigoms, susijusioms su ACTRIS ERIC. Tokie pakeitimai laikomi esminiais, jei dėl jų reikia padidinti mokesčius (įskaitant metinius įnašus), pakeisti balsavimo teises, nustatyti reikalavimus, prieštaraujančius taikomiems teisės aktams pagal šių įstatų 31 straipsnį, panaikinti teisę būti atstovaujamiems visuotiniame susirinkime ar kituose ACTRIS ERIC įsteigtuose organuose arba pakeisti jų teises, susijusias su atstovavimu ar naudojimusi ACTRIS paslaugomis ir įrenginiais.

Dėl išstojimo iš ACTRIS ERIC įsipareigojimų ir pasekmių iš pradžių sprendžiama pagal 14 straipsnio 4 dalį vienbalsiu visuotinio susirinkimo sprendimu.

Nepaisant 14 straipsnio 1–3 dalių, atitinkamas narys ir nuolatinis stebėtojas (per 6 mėnesius nuo atitinkamo ERIC reglamentų pakeitimo) ne vėliau kaip prieš tris mėnesius praneša visuotiniam susirinkimui apie išstojimą, kuris įsigalioja ne anksčiau kaip praėjus penkeriems metams nuo šių įstatų įsigaliojimo.

Nepaisant 14 straipsnio 1–3 dalių, atitinkamas stebėtojas (per 6 mėnesius nuo atitinkamo ERIC reglamentų pakeitimo) ne vėliau kaip prieš tris mėnesius praneša visuotiniam susirinkimui apie išstojimą.

3 SKYRIUS

NARIŲ IR STEBĖTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS

15 straipsnis

Nariai

1.   Nepažeidžiant kitų šiuose įstatuose, vidaus politikoje ar taikomuose teisės aktuose nustatytų teisių, kiekvienas narys turi teisę:

a)

dalyvauti ir balsuoti visuotiniame susirinkime;

b)

dalyvauti ACTRIS ERIC renginiuose ir veikloje;

c)

turėti galimybę gauti paramą iš ACTRIS ERIC ir paskirstytosios mokslinių tyrimų infrastruktūros teminių centrų savo nacionaliniams įrenginiams;

d)

pagal 12 straipsnį paskirti atstovaujančiuosius subjektus;

e)

rinkti ir būti renkamam į ACTRIS ERIC valdymo organus per savo atstovus visuotiniame susirinkime;

f)

priimti centrinio įrenginio padalinį ir vadovauti centriniam įrenginiui;

g)

pirkti prekes ir paslaugas, kurios turi būti teikiamos natūra tik ACTRIS ERIC oficialiai naudoti ir kurios yra skirtos tik ACTRIS ERIC neekonominės veiklos tikslais (ir atitinkamai įtraukiamos į ACTRIS ERIC sąskaitas).

2.   Kiekvienas narys:

(a)

pagal 26 straipsnį teikia metinį įnašą;

(b)

įgalioja savo atstovus balsuoti visais visuotinio susirinkimo posėdžio metu iškeltais klausimais;

(c)

įsipareigoja vykdyti 2 straipsnyje apibrėžtas ACTRIS ERIC užduotis ir veiklą;

(d)

skatina priimti ACTRIS standartus savo nacionalinėse ACTRIS mokslo bendruomenėse;

(e)

eksploatuoja pakankamos kokybės nacionalinius įrenginius, kad galėtų teikti paslaugas ACTRIS.

16 straipsnis

Nuolatiniai stebėtojai ir stebėtojai

1.   Stebėtojų teisės yra šios:

(a)

dalyvauti visuotinio susirinkimo posėdžiuose be teisės balsuoti;

(b)

dalyvauti ACTRIS ERIC renginiuose ir veikloje;

(c)

turėti galimybę gauti paramą iš ACTRIS ERIC ir paskirstytosios mokslinių tyrimų infrastruktūros teminių centrų savo nacionaliniams įrenginiams;

(d)

pagal 12 straipsnį paskirti atstovaujančiuosius subjektus.

2.   Kiekvienas stebėtojas:

(a)

pagal 26 straipsnį teikia metinį įnašą;

(b)

įsipareigoja vykdyti 2 straipsnyje apibrėžtas ACTRIS ERIC užduotis ir veiklą;

(c)

skatina priimti ACTRIS standartus savo nacionalinėse ACTRIS mokslo bendruomenėse;

(d)

suteikia reikiamą techninę infrastruktūrą, kuri būtina prieigai užtikrinti.

3.   Stebėtojai priimami ne ilgesniam kaip trejų metų laikotarpiui su galimybe jį du kartus pratęsti vieniems metams, jeigu tam pritaria visuotinis susirinkimas.

4.   Stebėtojui, kuris numato ilgalaikį dalyvavimą konsorciume, tačiau negali tapti nariu, gavus visuotinio susirinkimo patvirtinimą gali būti suteiktas nuolatinio stebėtojo statusas. Nuolatiniai stebėtojai turi tokias pačias 15 straipsnio 1 ir 2 dalyse ir 26 straipsnyje nurodytas teises ir pareigas kaip ir nariai, išskyrus teisę balsuoti visuotiniame susirinkime.

17 straipsnis

Narių, stebėtojų ir nuolatinių stebėtojų teisių sustabdymas

1.   Jei nario pagal 26 straipsnį nesumokėtų įnašų suma siekia arba viršija įnašų, kuriuos tas narys turėjo sumokėti už praėjusius metus, sumą, jo balsavimo teisės visuotiniame susirinkime automatiškai sustabdomos, kol bus sumokėti įnašai.

2.   Jei stebėtojo arba nuolatinio stebėtojo pagal 26 straipsnį nesumokėtų įnašų suma siekia arba viršija įnašų, kuriuos tas stebėtojas arba nuolatinis stebėtojas turėjo sumokėti už praėjusius metus, sumą, jo teisė dalyvauti visuotinio susirinkimo posėdžiuose automatiškai sustabdoma, kol bus sumokėti įnašai.

4 SKYRIUS

VALDYMAS

18 straipsnis

Visuotinis susirinkimas

1.   Visuotinis susirinkimas yra ACTRIS ERIC valdymo organas, kurį sudaro narių, nuolatinių stebėtojų ir stebėtojų delegatai. Kiekvienam nariui, nuolatiniam stebėtojui arba stebėtojui atstovauja ne daugiau kaip du delegatai. Delegatus skiria narys, nuolatinis stebėtojas arba stebėtojas. Visuotinio susirinkimo posėdžiai vyksta bent kartą per metus; jis yra atsakingas už bendrą ACTRIS ERIC valdymą ir priežiūrą. Visuotinis susirinkimas išsirenka pirmininką ir pirmininko pavaduotoją dvejų metų kadencijai, kuri gali būti pratęsta du kartus. Kiekvienas narys, nuolatinis stebėtojas arba stebėtojas nedelsdamas raštu informuoja visuotinio susirinkimo pirmininką apie savo delegatų paskyrimą arba jų paskyrimo nutraukimą. Delegatus gali lydėti ne daugiau kaip du ekspertai, kurių vienintelis tikslas – konsultuoti delegatus. Ekspertai per posėdžius negali reikšti nuomonių, nebent juos pakviestų pirmininkas. Visuotinis susirinkimas priima savo vidaus taisykles.

2.   Kiekvienas narys turi vieną balsą; jeigu narys prisideda prie bent vieno ACTRIS centrinio įrenginio, jis turi vieną papildomą balsą, o jeigu jis prisideda prie daugiau nei trijų skirtingų ACTRIS centrinių įrenginių, jis turi dar vieną papildomą balsą. Nuolatiniai stebėtojai ir stebėtojai visuotinio susirinkimo posėdžiuose dalyvauja be teisės balsuoti.

3.   Visuotinį susirinkimą šaukia ir jam pirmininkauja pirmininkas. Jei pirmininko nėra, visuotiniam susirinkimui pirmininkauja pirmininko pavaduotojas.

4.   Neeilinis visuotinio susirinkimo posėdis sušaukiamas trečdalio narių prašymu.

5.   Narys gali atstovauti ne daugiau kaip dar vienam nariui. Atstovaujamas narys prieš visuotinio susirinkimo posėdį apie tai raštu informuoja pirmininką.

6.   Sprendimai taip pat gali būti priimami taikant rašytinę procedūrą. Rašytinės procedūros sąlygos nustatytos visuotinio susirinkimo priimtose vidaus taisyklėse.

7.   Kad posėdis būtų galiojantis, reikalingas dviejų trečdalių tiek narių, tiek balsų kvorumas. Jei kvorumas nepasiekiamas, paskelbus naują kvietimą su ta pačia darbotvarke kuo skubiau sušaukiamas antrasis posėdis. Antrajame posėdyje kvorumas laikomas pasiektu, jei dalyvauja 50 proc. narių ir pareiškiama 50 proc. balsų.

8.   Visuotinis susirinkimas visų pirma:

 

posėdyje dalyvaujantys nariai vienbalsiai nusprendžia dėl ACTRIS ERIC įstatų pakeitimo.

 

Pagal 26 straipsnio 2 dalį priimant sprendimus toliau nurodytais klausimais reikalinga a) dviejų trečdalių posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma ir b) 60 proc. metinių nario įnašų, sumokėtų už paskutinius finansinius metus, dauguma:

(a)

ACTRIS ERIC finansinio plano tvirtinimas;

(b)

vidaus finansinių taisyklių tvirtinimas.

 

Pagal 26 straipsnio 2 dalį priimant sprendimus toliau nurodytais klausimais reikalinga dviejų trečdalių posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma:

(a)

metinių darbo planų ir biudžeto tvirtinimas;

(b)

vidaus taisyklių, išskyrus vidaus finansines taisykles, tvirtinimas;

(c)

narių ir nuolatinių stebėtojų įnašai;

(d)

savanoriškas ACTRIS ERIC likvidavimas ir panaikinimas;

(e)

ankstesnių metinių finansinių ataskaitų ir veiklos ataskaitos tvirtinimas;

(f)

pirmininko ir pirmininko pavaduotojų skyrimas;

(g)

generalinio direktoriaus skyrimas ar atleidimas;

(h)

naujų narių, nuolatinių stebėtojų ir stebėtojų tvirtinimas ir stebėtojų įgaliojimų atnaujinimas;

(i)

nario ar stebėtojo statuso panaikinimas visuotiniame susirinkime, neleidžiant atitinkamam nariui balsuoti;

(j)

papildomų patariamųjų organų, nereglamentuojamų šiais įstatais, taip pat komitetų ir darbo grupių steigimas ir panaikinimas.

 

Sprendimas paprasta balsų dauguma priimamas:

 

bet kokiais kitais klausimais.

19 straipsnis

Generalinis direktorius

1.   Generalinį direktorių visuotinis susirinkimas skiria vadovaudamasis savo patvirtinta tvarka. Generalinį direktorių įdarbina ACTRIS ERIC. Generalinis direktorius yra ACTRIS ERIC teisinis atstovas. Generalinis direktorius yra atsakingas už visuotinio susirinkimo sprendimų įgyvendinimą ir užtikrina, kad mokslinė ir strateginė ACTRIS plėtra atitiktų lūkesčius dėl socialinio ir ekonominio poveikio, technologijų plėtros ir inovacijų. Generalinis direktorius aktyviai prisideda prie bendruomenės kūrimo ir išorės santykių bei strateginių partnerysčių skatinimo, taip pat prie ACTRIS veiklos priežiūros ir koordinavimo. Generalinis direktorius atstovauja ACTRIS ERIC visose bylose.

2.   Generalinio direktoriaus kadencija yra penkeri metai. Visuotinis susirinkimas gali vieną kartą pratęsti kadenciją.

3.   Generalinis direktorius dirba ACTRIS ERIC buveinėje ir yra atsakingas už ACTRIS ERIC darbuotojų ir veiklos valdymą pagal ACTRIS ERIC biudžetą ir vidaus taisykles.

20 straipsnis

Centrinė administracija

Centrinė administracija yra ACTRIS centras, koordinuojantis ACTRIS operacijas ir sudarantis sąlygas teikti ACTRIS paslaugas. Centrinė administracija prisideda prie visuotinio susirinkimo ir ACTRIS ERIC patariamųjų organų bei komitetų darbo.

21 straipsnis

Mokslo ir inovacijų patariamoji taryba

1.   Visuotinis susirinkimas įsteigia nepriklausomą išorinę Mokslo ir inovacijų patariamąją tarybą. Mokslo ir inovacijų patariamosios tarybos narius skiria visuotinis susirinkimas.

2.   Mokslo ir inovacijų patariamoji taryba:

a)

stebi mokslinės ir operatyvinės ACTRIS ERIC ir paskirstytosios mokslinių tyrimų infrastruktūros veiklos kokybę;

b)

teikia grįžtamąją informaciją ir rekomendacijas dėl ACTRIS ERIC ir paskirstytosios mokslinių tyrimų infrastruktūros veiklos plėtojimo;

c)

ne rečiau kaip kartą per metus susitinka ir teikia rekomendacijas visuotiniam susirinkimui.

22 straipsnis

Etikos patariamoji taryba

1.   Visuotinis susirinkimas įsteigia nepriklausomą Etikos patariamąją tarybą. Etikos patariamosios tarybos narius skiria visuotinis susirinkimas.

2.   Etikos patariamoji taryba:

a)

teikia grįžtamąją informaciją ir rekomendacijas dėl ACTRIS ERIC ir paskirstytosios mokslinių tyrimų infrastruktūros veiklos etikos aspektų plėtojimo;

b)

prireikus susitinka ir teikia rekomendacijas visuotiniam susirinkimui ir generaliniam direktoriui.

23 straipsnis

Finansų komitetas

1.   Visuotinis susirinkimas įsteigia finansų komitetą ir skiria jo narius.

2.   Finansų komitetas:

a)

padeda visuotiniam susirinkimui su finansų planavimo valdymu susijusiais klausimais;

b)

prireikus susitinka ir teikia rekomendacijas visuotiniam susirinkimui.

3.   Finansų komitetas priima savo darbo tvarkos taisykles, kurias tvirtina visuotinis susirinkimas.

24 straipsnis

Kiti organai, komitetai ir darbo grupės

ACTRIS ERIC prireikus gali įsteigti kitus organus, komitetus ir darbo grupes ir apibrėžti jų paskyrimą bei įgaliojimus.

5 SKYRIUS

FINANSAI IR ĮNAŠAI

25 straipsnis

Finansiniai ištekliai

ACTRIS ERIC išteklius sudaro:

(a)

narių, nuolatinių stebėtojų ir stebėtojų įnašai pagal 26 straipsnį ir II priedą;

(b)

dotacijos ir dovanos ir

(c)

kiti ištekliai neviršijant visuotinio susirinkimo nustatytų ribų ir laikantis jo nustatytų sąlygų.

26 straipsnis

Įnašai

1.   Narių, nuolatinių stebėtojų ir stebėtojų įnašas apskaičiuojamas pagal II priede nustatytas pagrindines taisykles ir principus, kurie išsamiau išdėstyti ACTRIS ERIC vidaus finansinėse taisyklėse.

2.   Įnašų pakeitimą turi patvirtinti narys (-iai) arba nuolatinis (-iai) stebėtojas (-ai), kuriam (-iems) pakeitimas daro poveikį, o tik tada jį gali patvirtinti visuotinis susirinkimas.

27 straipsnis

Biudžeto principai, finansinės ataskaitos ir auditas

1.   ACTRIS ERIC finansiniai metai prasideda kiekvienų metų sausio 1 d. ir baigiasi gruodžio 31 d.

2.   ACTRIS ERIC taikomi tos šalies, kurioje yra jo buveinė, teisės reikalavimai, susiję su finansinių ataskaitų rengimu, pateikimu, auditu ir skelbimu. Išsamesnės taisyklės nustatomos ACTRIS ERIC vidaus finansinėse taisyklėse.

3.   ACTRIS ERIC finansinės ataskaitos pateikiamos kartu su finansinių metų biudžeto ir finansų valdymo ataskaita. Visuotiniam susirinkimui pateikiama metinė ataskaita ir metinis biudžetas.

4.   Narių, nuolatinių stebėtojų, stebėtojų ar trečiųjų šalių aukas, dovanas ir visas kitas pajamas galima priimti gavus visuotinio susirinkimo pritarimą.

28 straipsnis

Atleidimas nuo mokesčių ir akcizų

1.   ACTRIS ERIC ir 2009 m. birželio 25 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 723/2009 dėl Europos mokslinių tyrimų infrastruktūros konsorciumo (ERIC) Bendrijos teisinio pagrindo 9 straipsnio 1 dalyje ir įstatų 2 ir 3 skyriuose nurodytų ERIC narių perkamos prekės ir paslaugos, kurios skirtos tik ACTRIS ERIC oficialiai naudoti ir perkamos tik ACTRIS ERIC neekonominės veiklos tikslais, suderinamais su jo veikla, neapmokestinamos PVM pagal Tarybos direktyvos 2006/112/EB 143 straipsnio 1 dalies g punktą ir 151 straipsnio 1 dalies b punktą ir Tarybos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 282/2011 50 ir 51 straipsnius. PVM neapmokestinami tik pirkiniai, kurių vertė viršija 300 EUR.

2.   Atleidimas nuo akcizų pagal Tarybos direktyvos (ES) 2020/262 11 straipsnį taikomas tik didesnės nei 300 EUR vertės ACTRIS ERIC pirkiniams, kurie skirti tik ACTRIS ERIC oficialiai naudoti ir įsigyjami tik jo neekonominės veiklos tikslais, suderinamais su jo veikla.

3.   Atleidimas nuo mokesčių ir akcizų netaikomas darbuotojų pirkiniams.

6 SKYRIUS

ĮVAIRIOS NUOSTATOS

29 straipsnis

Ataskaitų teikimas Europos Komisijai

1.   ACTRIS ERIC parengia metinę veiklos ataskaitą, kurioje visų pirma aptariami moksliniai, einamieji ir finansiniai veiklos aspektai. Ataskaitą tvirtina visuotinis susirinkimas ir ją perduoda Europos Komisijai ir atitinkamoms valdžios institucijoms per šešis mėnesius nuo atitinkamų finansinių metų pabaigos. Ši ataskaita skelbiama viešai ACTRIS ERIC interneto svetainėje.

2.   ACTRIS ERIC informuoja Europos Komisiją apie visas aplinkybes, dėl kurių jai gali atsirasti didelių kliūčių įvykdyti savo uždavinius arba jai gali būti sukliudyta įvykdyti Reglamente (EB) Nr. 723/2009 nustatytus reikalavimus.

30 straipsnis

Darbo kalba

ACTRIS ERIC darbo kalba – anglų kalba.

31 straipsnis

Taikytina teisė

ACTRIS ERIC vidaus veikimui taikoma:

(a)

Sąjungos teisė, ypač Reglamentas (EB) Nr. 723/2009 ir to reglamento 6 straipsnio 1 dalies a punkte ir 11 straipsnio 1 dalyje nurodyti sprendimai;

(b)

b) valstybės, kurioje yra ACTRIS ERIC buveinė, teisė tais klausimais, kurie nereglamentuojami arba tik iš dalies reglamentuojami a punkte nurodytais aktais; ir

(c)

šie įstatai ir jų įgyvendinimo taisyklės.

32 straipsnis

Ginčai

1.   ACTRIS ERIC nariai, nuolatiniai stebėtojai ir stebėtojai stengiasi ginčus spręsti taikiai.

2.   Narių, stebėtojų ir nuolatinių stebėtojų tarpusavio teisinių ginčų dėl ACTRIS ERIC, narių, stebėtojų ir nuolatinių stebėtojų teisinių ginčų su ACTRIS ERIC, taip pat teisinių ginčų, kuriuose viena iš šalių yra Sąjunga, nagrinėjimas priklauso Europos Sąjungos Teisingumo Teismo jurisdikcijai.

3.   ACTRIS ERIC ir trečiųjų asmenų ginčams taikomi Sąjungos teisės aktai dėl jurisdikcijos. Sąjungos teisės aktuose nenumatytais atvejais teismas, turintis jurisdikciją spręsti tokius ginčus, nustatomas pagal valstybės, kurioje yra ACTRIS ERIC buveinė, teisę.

33 straipsnis

Įstatų atnaujinimas ir viešinimas

Įstatai yra nuolat atnaujinami ir viešai skelbiami ACTRIS ERIC interneto svetainėje ir buveinėje.

34 straipsnis

Steigimo nuostatos

1.   Įsigaliojus Europos Komisijos sprendimui įsteigti ACTRIS ERIC, valstybė, kurioje yra ACTRIS ERIC buveinė, nedelsdama sušaukia pirmąjį visuotinio susirinkimo posėdį.

2.   Prieš pirmąjį posėdį, ne vėliau kaip per keturiasdešimt penkias kalendorines dienas nuo Europos Komisijos sprendimo įsteigti ACTRIS ERIC įsigaliojimo, atitinkama valstybė praneša nariams steigėjams ir stebėtojams, ar ACTRIS ERIC vardu reikia imtis kokio nors konkretaus skubaus teisinio veiksmo. Jei nė vienas narys steigėjas per penkias darbo dienas nuo pranešimo gavimo nepateikia prieštaravimo, teisinio veiksmo imasi atitinkamos valstybės tinkamai įgaliotas asmuo.


I PRIEDAS

NARIŲ, NUOLATINIŲ STEBĖTOJŲ, STEBĖTOJŲ IR ATSTOVAUJANČIŲJŲ SUBJEKTŲ SĄRAŠAS

Nariai

Atstovaujantieji subjektai

Austrijos Respublika

Federalinė švietimo, mokslo ir mokslinių tyrimų ministerija (vok. Bundesministerium für Bildung, Wissenschaft und Forschung)

Belgijos Karalystė

Service public de programmation Politique scientifique (BELSPO) – Autorité fédérale

Departement Economie, Wetenscap en Innovatie (EWI) – Vlaamse overheid

Service public de Wallonie – Direction Générale opérationelle de l’Economie, de l’Emploi & de la Recherche (EER) – Région wallonne

Bulgarijos Respublika

Švietimo ir mokslo ministerija

Kipro Respublika

Mokslinių tyrimų, inovacijų ir skaitmeninės politikos viceministerija

Čekijos Respublika

Švietimo, jaunimo ir sporto ministerija

Danijos Karalystė

Danijos aukštojo mokslo ir mokslinės veiklos agentūra

Suomijos Respublika

Švietimo ir kultūros ministerija

Transporto ir ryšių ministerija

Vokietijos Federacinė Respublika

Federalinė aplinkos, gamtos apsaugos, branduolinės saugos ir vartotojų apsaugos ministerija

Italijos Respublika

Nacionalinė mokslinių tyrimų taryba (CNR)

Norvegijos Karalystė

Norvegijos mokslinių tyrimų taryba

Lenkijos Respublika

Švietimo ir mokslo ministerija

Rumunija

Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării (RO), Mokslinių tyrimų, inovacijų ir skaitmenizacijos ministerija (EN)

Prancūzijos Respublika

Centre national de la recherche scientifique (CNRS)

Ispanijos Karalystė

Mokslo ir inovacijų ministerija

Švedijos Karalystė

Švedijos mokslinių tyrimų taryba (VR)

Stebėtojai

Atstovaujantieji subjektai

Šveicarijos Konfederacija

Federalinė aplinkos tarnyba (FOEN)


II PRIEDAS

NARIŲ, NUOLATINIŲ STEBĖTOJŲ IR STEBĖTOJŲ ĮNAŠAI VEIKLAI

Įvadas

ACTRIS nacionalinių įrenginių aprūpinimas ištekliais organizuojamas nacionaliniu lygmeniu, o jų finansavimas nelaikomas priimančiosios šalies įmoka arba nario įnašais į ACTRIS ERIC ar priimančiosios šalies įnašais į centrinius įrenginius, kurie nepriklauso ACTRIS ERIC.

Šalys, priimančios centrinių įrenginių padalinius, atsako už jų statybos finansavimą pagal savo nacionalinę tvarką.

Centrinių įrenginių, priklausančių ACTRIS ERIC, veikla iš dalies finansuojama priimančiosios šalies įmokomis ir iš dalies – ACTRIS ERIC narių, nuolatinių stebėtojų ir stebėtojų nario įnašais, kaip aprašyta toliau.

Centrinių įrenginių, kurie nepriklauso ACTRIS ERIC, veikla iš dalies finansuojama centrinius įrenginius priimančių šalių įnašais, o iš dalies – ACTRIS ERIC, perskirstant nario įnašus, kaip aprašyta toliau.

ACTRIS biudžetas ir veikla derinami su jo pajamomis.

Įnašų principai

1.

Narių ir nuolatinių stebėtojų metinius įnašus sudaro nario įnašai ir, kai taikytina, priimančiosios šalies įnašai ir priimančiosios šalies įmokos. Metinius stebėtojų įnašus sudaro tik nario įnašai.

2.

Nario įnašai – tai visų narių, nuolatinių stebėtojų ir stebėtojų piniginiai įnašai į ACTRIS ERIC, kuriuos ACTRIS ERIC naudoja centrinių įrenginių metinėms veiklos išlaidoms finansuoti.

3.

Priimančiosios šalies įmoka – tai ACTRIS ERIC narių ir nuolatinių stebėtojų teikiama parama centrinių įrenginių, kurie priklauso ACTRIS ERIC ir kurių būstinė yra jų šalyje, veikimui.

4.

Priimančiosios šalies įnašas – tai ACTRIS ERIC narių ir nuolatinių stebėtojų teikiama parama centrinių įrenginių, kurie nepriklauso ACTRIS ERIC ir kurių būstinė yra jų šalyje, veikimui. Priimančiosios šalies įnašai teikiami taip, kaip nustatyta pagal 6 principą, ir gali būti visiškai arba iš dalies pervesti į ACTRIS ERIC, kad jie būtų perduoti atitinkamoms jų šalies įstaigoms.

5.

Susitarta, kad priimančiosios šalies įnašai ir priimančiosios šalies įmokos sudarys apie 70 proc. centrinio įrenginio išlaidų. Didžiausias centrinius įrenginius priimančios šalies įnašas arba priimančiosios šalies įmoka negali viršyti 70 proc. jos metinio biudžeto ir negali sudaryti mažiau kaip 50 proc.

6.

Priimančiosios šalies įnašai ir priimančiosios šalies įmokos gali būti piniginiai arba nepiniginiai. Piniginių ir nepiniginių įnašų taisyklės bus nustatytos vidaus taisyklėse.

7.

Kiekvieno centrinio įrenginio metinių veiklos išlaidų kvotą, kuri nepadengiama priimančiosios šalies įnašu arba priimančiosios šalies įmoka, ACTRIS ERIC finansuoja iš ACTRIS ERIC narių, nuolatinių stebėtojų ir stebėtojų nario įnašų.

8.

Nario įnašai mokami tik pinigais.

9.

Nario įnašai į ACTRIS ERIC mokami eurais.

10.

Metiniai nuolatinių stebėtojų ir stebėtojų nario įnašai grindžiami tais pačiais principais, kaip ir narių įnašai.

11.

Nariai, nuolatiniai stebėtojai ir stebėtojai, prisijungę prie ACTRIS ERIC, mokės proporcingą metinį įnašą už prisijungimo metus, priklausomai nuo prisijungimo prie ACTRIS ERIC mėnesio.

12.

Dėl tarpvyriausybinių organizacijų metinių įnašų sprendžia visuotinis susirinkimas, priimdamas jų paraišką tapti narėmis arba stebėtojomis.

13.

Nario įnašus sudaro:

a)

bendroji parama, skirta palaikyti centrinės administracijos ir duomenų centro veiklą, kai ši dalis nepadengiama priimančiosios šalies įnašais arba priimančiosios šalies įmokomis;

b)

parama veiklai, skirta palaikyti teminių centrų veiklą, kai ta dalis nepadengiama priimančiosios šalies įnašu arba priimančiosios šalies įmoka.

Metiniai nario įnašai apskaičiuojami pagal toliau išdėstytą lygtį ir išsamiai aprašomi vidaus finansinėse taisyklėse:

Bendrosios paramos ir paramos veiklai dalies lygtis:

Kiekvienai šaliai narei / stebėtojai i (nuo 1 iki N)

Nario įnašas (i) = bendrosios paramos i dalis + paramos veiklai dalis (i)

1.

Formula

2.

Formula

kur

santrumpos: MC=nario įnašai, HO=centrinė administracija, DC=duomenų centras, TC=teminis centras, GNI=bendrosios nacionalinės pajamos.

MC part HO/DC/TC = 30 % HO/DC/TC veiklos sąnaudų

Capacity TC – didžiausias TC deklaruotas pajėgumas, išreikštas didžiausiu NF skaičiumi, kuriam gali būti teikiama parama veiklai

Nr(i,j) – i šalies nacionalinių įrenginių (nuo 1 iki N), kuriems paramą veiklai teiks teminis centras j (nuo 1 iki 6), skaičius.

Pirmųjų penkerių metų finansiniai įsipareigojimai

Toliau pateikiamas pirmojo penkerių metų ACTRIS ERIC veiklos laikotarpio orientacinis ACTRIS ERIC pajamų ir išlaidų planas (1 lentelė).

Pirmuosius penkerius metus nario įnašai apskaičiuojami pagal pirmiau pateiktą lygtį, remiantis centrinių įrenginių veiklos plėtros išlaidomis ir narių, nuolatinių stebėtojų ir stebėtojų planu į ACTRIS perkelti nacionalinius įrenginius. Narių, nuolatinių stebėtojų ir stebėtojų mokėtini nario įnašai apskaičiuojami pirmajam penkerių metų laikotarpiui ir pateikiami 2 lentelėje.

Numatomos pirmojo penkerių metų laikotarpio metinės priimančiosios šalies įmokos į ACTRIS ERIC pateikiamos 2 lentelėje. Orientaciniai priimančiosios šalies įnašai į centrinius įrenginius, kurie nepriklauso ACTRIS ERIC, parodyti 3 lentelėje.

Likus ne mažiau kaip metams iki pradinio penkerių metų laikotarpio pabaigos, visuotinis susirinkimas pradės sprendimų dėl vėlesnio finansinio plano ir nario įnašų priėmimo procesą.

1 lentelė

Pirmųjų penkerių metų ACTRIS ERIC pajamų ir išlaidų planas

ACTRIS ERIC PAJAMOS

2021

2022

2023

2024

2025

Nario įnašas

1 475 320

2 069 497

2 421 496

2 720 060

3 088 263

Priimančiosios šalies įmoka

889 400

924 400

951 400

993 400

1 067 400

IŠ VISO

2 364 720

2 993 897

3 372 896

3 713 460

4 155 663


ACTRIS ERIC IŠLAIDOS

2021

2022

2023

2024

2025

Centrinė administracija

1 158 895

1 209 290

1 241 027

1 302 089

1 402 081

Duomenų centras, ERIC dalis

78 312

78 312

82 312

82 312

86 312

Nario įnašai, perskirstyti centriniams įrenginiams, nepriklausantiems ACTRIS ERIC

1 127 512

1 706 296

2 049 557

2 329 059

2 667 270

IŠ VISO

2 364 720

2 993 897

3 372 896

3 713 460

4 155 663


2 lentelė

Numatomi metiniai nario įnašai ir priimančiosios šalies įmokos į ACTRIS ERIC biudžetą per pirmuosius penkerius veiklos metus

Šalis

Įnašas

2021

2022

2023

2024

2025

AUSTRIJA

Nario įnašas

51 000

76 742

83 486

96 865

107 141

BELGIJA

Nario įnašas

86 227

110 044

120 199

128 664

140 113

BULGARIJA

Nario įnašas

48 581

61 336

66 783

72 739

80 954

KIPRAS

Nario įnašas

66 946

78 713

83 726

89 401

96 941

ČEKIJA

Nario įnašas

57 901

83 624

90 523

103 485

113 181

DANIJA

Nario įnašas

43 568

57 853

63 477

70 246

93 649

SUOMIJA

Priimančiosios šalies įmoka, HO

700 000

700 000

700 000

700 000

700 000

Priimančiosios šalies įmoka, DC

7 200

7 200

7 200

7 200

7 200

Nario įnašas

83 769

109 163

153 669

180 067

211 134

PRANCŪZIJA

Priimančiosios šalies įmoka, DC

34 500

34 500

34 500

34 500

34 500

Nario įnašas

210 698

262 706

294 487

315 407

347 968

VOKIETIJA

Nario įnašas

220 163

360 321

416 454

505 778

605 431

ITALIJA

Priimančiosios šalies įmoka, HO

111 000

146 000

169 000

211 000

281 000

Priimančiosios šalies įmoka, DC

13 000

13 000

17 000

17 000

21 000

Nario įnašas

128 645

248 588

297 000

320 619

344 335

NORVEGIJA

Priimančiosios šalies įmoka, DC

23 700

23 700

23 700

23 700

23 700

Nario įnašas

66 247

81 318

87 587

95 014

104 688

LENKIJA

Nario įnašas

74 690

101 707

121 326

142 714

169 500

RUMUNIJA

Nario įnašas

82 255

99 041

134 294

147 967

158 643

ISPANIJA

Nario įnašas

145 271

175 830

190 798

204 847

223 905

ŠVEDIJA

Nario įnašas

58 425

75 352

123 895

138 371

149 300

ŠVEICARIJA

Nario įnašas

50 935

87 161

93 793

107 876

141 380

Iš viso nario įnašų

1 475 320

2 069 497

2 421 496

2 720 060

3 088 263

Iš viso priimančiosios šalies įmokų

889 400

924 400

951 400

993 400

1 067 400


3 lentelė

Nurodyti metiniai priimančiųjų šalių įnašai tiek į centrinių įrenginių, nepriklausančių ACTRIS ERIC (ERIC nepriklausančios duomenų centro ir teminių centrų dalies), diegimą, tiek į jų eksploataciją. Šie priimančiosios šalies įnašai nėra 1 lentelėje pateiktų ACTRIS ERIC pajamų ir išlaidų dalis

Šalis

Prisidedanti prie

2021

2022

2023

2024

2025

AUSTRIJA

CIS, CREGARS

437 000

520 000

402 000

432 000

319 000

BELGIJA

CREGARS

651 000

731 000

580 000

561 000

527 000

ČEKIJA

CAIS-ECAC

115 000

102 000

106 000

106 000

95 000

SUOMIJA

DC, CAIS-ECAC, CCRES, CiGas

1 714 000

788 000

772 000

802 000

833 000

PRANCŪZIJA

DC, CAIS-ECAC, CARS, CCRES, CiGas, CREGARS

2 644 000

2 261 000

2 430 000

2 144 000

1 915 000

VOKIETIJA

CAIS-ECAC, CARS, CIS, CCRES, CiGas, CREGARS

4 610 000

5 214 000

4 219 000

4 544 000

3 052 000

ITALIJA

HO (*1), DC, CAIS-ECAC, CARS

2 675 000

3 497 000

940 000

956 000

1 198 000

NORVEGIJA

DC

1 256 000

1 116 000

1 119 000

709 000

585 000

RUMUNIJA

CARS

105 000

255 000

265 000

272 000

282 000

ISPANIJA

DC, CARS

380 000

400 000

407 000

414 000

398 000

ŠVEICARIJA

CiGas

121 000

116 000

112 000

108 000

104 000

Iš viso priimančiosios šalies įnašų

14 708 000

15 000 000

11 352 000

11 048 000

9 308 000


(*1)  Italijos, kaip priimančiosios šalies, įnašas apima įnašus, skirtus HO padalinio diegimui 2021–2022 m.


III PRIEDAS

APIBRĖŽTYS

Šiuose įstatuose vartojamos apibrėžtys:

ACTRIS – aerozolių, debesų ir pėdsakinių dujų mokslinių tyrimų infrastruktūra, rengianti aukštos kokybės duomenis, kuriais dokumentuojamos trumpaamžės atmosferos sudedamosios dalys ir procesai, lemiantys jų kintamumą natūralioje ir kontroliuojamoje atmosferoje, ir integruojanti, suderinanti bei platinanti centrinių įrenginių ir nacionalinių įrenginių teikiamus duomenų rinkinius, vykdomą veiklą ir teikiamas paslaugas.

ACTRIS duomenys apibrėžiami ACTRIS duomenų politikoje, tvirtinamoje ir iš dalies keičiamoje visuotinio susirinkimo sprendimais.

ACTRIS ERIC – Aerozolių, debesų ir pėdsakinių dujų mokslinių tyrimų infrastruktūra (ACTRIS), pagal Reglamentą (EB) Nr. 723/2009 įsteigiama kaip Europos mokslinių tyrimų infrastruktūros konsorciumas (ERIC).

Centrinis įrenginys – Europos lygmens ACTRIS komponentas, centrinė administracija, duomenų centras arba teminis centras, kuris naudotojams teikia ACTRIS duomenis arba mokslinių tyrimų paslaugas ir kitas paslaugas, taip pat paramą nacionalinių įrenginių veiklai.

Prisidėjimas prie centrinio įrenginio – šalis prisideda prie centrinio įrenginio, jei ji priima dalį centrinio įrenginio arba prisideda prie šios dalies veiklos. Įnašas į centrinį įrenginį – šalis turi prisidėti prie centrinio įrenginio finansų mokėdama priimančiosios šalies įnašus.

Bendradarbiavimo susitarimas – ACTRIS ERIC ir nacionalinio įrenginio arba ACTRIS ERIC ir centrinio įrenginio, neįtraukto į ACTRIS ERIC, susitarimas.

Duomenų centras – centrinis įrenginys, atsakingas už ACTRIS duomenų tvarkymą, duomenų, pridėtinės vertės produktų ir priemonių saugojimą bei platinimą ir ACTRIS duomenų portalo prieglobą.

Centrinė administracija – centrinis įrenginys, atsakingas už ACTRIS veiklos koordinavimą ir atstovavimą jai, taip pat už prieigos prie ACTRIS galimybių gerinimą.

Priimančioji šalis – bet kuri šalis, kurioje yra ir kurioje veikia centrinio įrenginio padalinys.

Priimančiosios šalies įnašas – narių arba nuolatinių stebėtojų teikiama parama centrinių įrenginių, kurie nepriklauso ACTRIS ERIC ir kurių būstinė yra jų šalyje, veikimui.

Priimančiosios šalies įmoka – ACTRIS ERIC narių ir nuolatinių stebėtojų teikiama parama centrinių įrenginių, kurie priklauso ACTRIS ERIC ir kurių būstinė yra jų šalyje, veikimui.

Intelektinė nuosavybė – tai, kas nurodyta 1967 m. liepos 14 d. Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos steigimo konvencijos su pakeitimais, padarytais 1979 m. rugsėjo 28 d., 2 straipsnyje.

Nario įnašas – pinigų suma, kurią šalys moka už prisijungimą prie ACTRIS ERIC kaip narės, nuolatinės stebėtojos arba stebėtojos.

Nacionalinis įrenginys – stebėjimo arba tiriamoji platforma, su ACTRIS ERIC sudariusi sutartinius santykius ir teikianti duomenis ir (arba) fizinę (nuotolinę) prieigą prie savo patalpų.

Teminis centras – centrinis įrenginys, įtrauktas į ACTRIS ERIC arba turintis sutartinius santykius su ACTRIS ERIC, teikiantis paslaugas ir paramą veiklai matavimų ir duomenų kokybės užtikrinimo ir (arba) kokybės kontrolės (įskaitant mokymą, kalibravimą, kokybės užtikrinimo ir (arba) kokybės kontrolės priemones ir standartinių veiklos ir vertinimo procedūrų rengimą) srityje.


Top