Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022A0810(01)

    Komisijos nuomonė 2022 m. rugpjūčio 8 d. dėl radioaktyviųjų atliekų, susidarančių branduolinės (dviejų VVER-1200 reaktorių) elektrinės „Paks II“ aikštelėje Tolnos medėje (Vengrija), šalinimo plano (tekstas autentiškas tik vengrų kalba) 2022/C 305/01

    C/2022/5589

    OL C 305, 2022 8 10, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2022 8 10   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 305/1


    KOMISIJOS NUOMONĖ

    2022 m. rugpjūčio 8 d.

    dėl radioaktyviųjų atliekų, susidarančių branduolinės (dviejų VVER-1200 reaktorių) elektrinės „Paks II“ aikštelėje Tolnos medėje (Vengrija), šalinimo plano

    (tekstas autentiškas tik vengrų kalba)

    (2022/C 305/01)

    Toliau pateikiamas pagal Euratomo sutarties nuostatas atliktas vertinimas nedaro poveikio jokiems papildomiems pagal Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo atliktiniems vertinimams ir joje bei antrinės teisės aktuose nustatytiems įpareigojimams (1).

    2021 m. vasario 9 d. pagal Euratomo sutarties 37 straipsnį Vengrijos nuolatinė atstovybė pateikė Europos Komisijai bendruosius duomenis, susijusius su radioaktyviųjų atliekų, susidarančių branduolinės elektrinės „Paks II“ aikštelėje, šalinimo (2) planu.

    Kovo 30 d., birželio 9 d. ir liepos 12 d. Komisija paprašė papildomos informacijos apie šį planą ir Vengrijos nuolatinė atstovybė ją pateikė balandžio 27 d., birželio 17 d. ir liepos 23 d. Be to, papildomos informacijos Vengrijos Vyriausybės atstovai pateikė per 2021 m. birželio 9 ir 10 d. (vaizdo konferencijos būdu) surengtą plenarinį ekspertų grupės posėdį. Remdamasi pateiktais bendraisiais duomenimis ir papildoma informacija, Komisija parengė toliau išdėstytą nuomonę.

    1.

    Atstumas nuo aikštelės iki artimiausios valstybės narės – Kroatijos – yra 75 km. Atstumas iki sienos su kaimynine šalimi Serbija yra 66 km.

    2.

    Įprastinėmis veiklos sąlygomis radioaktyviosios išlakos ir nuotekos neturėtų sukelti apšvitos, kuri būtų reikšminga kitos valstybės narės arba trečiosios šalies gyventojų sveikatai, atsižvelgiant į ribines dozes, nustatytas Pagrindinių saugos standartų direktyvoje (Tarybos direktyvoje 2013/59/Euratomas) (3).

    3.

    Kietosios mažai ir vidutiniškai radioaktyvios atliekos bus šalinamos požeminiame nacionaliniame Bataapačio radioaktyviųjų atliekų atliekyne. Panaudoto branduolinio kuro elementai bus laikinai saugomi aikštelėje (naujame numatomame pastatyti įrenginyje, su kuriuo susijusi informacija į pateiktus dokumentus neįtraukta). Pagal planuojamą atskaitos scenarijų branduolinio kuro elementai vėliau bus šalinami giluminiame atliekyne Vengrijoje. Viena iš galimybių – panaudoto branduolinio kuro perdirbimas. Jei panaudotas branduolinis kuras bus vežamas perdirbti į trečiąją šalį, jis pagal Radioaktyviųjų atliekų direktyvos (Tarybos direktyvos 2011/70/Euratomas (4)) 4 straipsnio 2 dalį turės būti parvežtas atgal į Vengriją, kad būtų pašalintas, nes toje dalyje nustatyta, kad, kai panaudotas branduolinis kuras vežamas perdirbti į trečiąją šalį, galutinė atsakomybė už saugų ir atsakingą tų medžiagų, įskaitant visas atliekas, susidarančias kaip šalutinis produktas, šalinimą lieka kilmės valstybei narei. Jei panaudotas branduolinis kuras bus vežamas į trečiąją šalį šalinti, turėtų būti laikomasi šių reikalavimų: i) Vengrijos kompetentinga reguliavimo institucija panaudotą branduolinį kurą turi laikyti radioaktyviosiomis atliekomis, apibrėžtomis direktyvos 3 straipsnio 7 dalyje, ii) atliekų vežimo metu turi būti įsigaliojęs paskirties trečiosios šalies ir Vengrijos susitarimas dėl atliekyno naudojimo toje trečiojoje šalyje, iii) turi būti įvykdytos direktyvos 4 straipsnio 4 dalyje išvardytos sąlygos, visų pirma c punkte nurodyta sąlyga, pagal kurią paskirties trečioji šalis privalo turėti veikiantį atliekyną. Galiausiai reikėtų pabrėžti, kad kompetentingos institucijos turi aiškiai nustatyti panaudoto branduolinio kuro vežimo tikslą (tiek, jei tai būtų perdirbimas, tiek, jei šalinimas) ir apie jį iš anksto pranešti.

    4.

    Jei įvykus bendruosiuose duomenyse aptarto pobūdžio ir masto avarijoms į aplinką būtų neplanuotai išmesta arba nutekėtų radioaktyviųjų medžiagų, galimos apšvitos, kurią patirtų kitos valstybės narės arba trečiosios šalies gyventojai, dozės nebūtų reikšmingos jų sveikatai, atsižvelgiant į atskaitos lygius, nustatytus Pagrindinių saugos standartų direktyvoje (Direktyvoje 2013/59/Euratomas).

    5.

    Į pateiktus bendruosius duomenis ir papildomą informaciją įtraukti regiono, kuriame yra branduolinės elektrinės aikštelė (priskiriamo prie seisminiu požiūriu vidutiniškai aktyvių regionų), seismingumo analizės ir galimo didžiausio seisminio aktyvumo duomenys (Komisijos rekomendacijos 2010/635/Euratomas I priedas). Komisija ragina Vengrijos valdžios institucijas toliau atidžiai stebėti mokslo žinių apie regiono, kuriame yra branduolinės elektrinės aikštelė, seismingumą raidą, atsižvelgiant į visus nustatytus faktus imtis tinkamų tolesnių veiksmų ir informuoti kaimynines valstybes nares ir Komisiją.

    Išvada. Komisijos nuomone, įgyvendinant Tolnos medėje (Vengrija) esančios branduolinės elektrinės „Paks II“ dviejuose VVER reaktoriuose susidarančių bet kokio pavidalo radioaktyviųjų atliekų šalinimo planą, nei įprastomis veiklos sąlygomis, nei tuo atveju, jei įvykus bendruosiuose duomenyse aptarto pobūdžio ir masto avarijoms į aplinką būtų neplanuotai išmesta arba nutekėtų radioaktyviųjų medžiagų, kitos valstybės narės arba trečiosios šalies vanduo, dirvožemis ar oras neturėtų būti užteršti radioaktyviosiomis medžiagomis taip, kad tai darytų reikšmingą poveikį sveikatai, atsižvelgiant į Pagrindinių saugos standartų (Direktyvos 2013/59/Euratomas) nuostatas.

    Priimta Briuselyje 2022 m. rugpjūčio 8 d.

    Komisijos vardu

    Kadri SIMSON

    Komisijos narė


    (1)  Pavyzdžiui, pagal Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo turėtų būti papildomai įvertinti aplinkosaugos aspektai. Be kita ko, Komisija norėtų atkreipti dėmesį į Direktyvos 2011/92/ES dėl tam tikrų valstybės ir privačių projektų poveikio aplinkai vertinimo (su pakeitimais, padarytais Direktyva 2014/52/ES), Direktyvos 2001/42/EB dėl tam tikrų planų ir programų pasekmių aplinkai vertinimo, taip pat Direktyvos 92/43/EEB dėl natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos ir Direktyvos 2000/60/EB, nustatančios Bendrijos veiksmų vandens politikos srityje pagrindus, nuostatas.

    (2)  Radioaktyviųjų atliekų laidojimas (šalinimas) apibrėžtas 2010 m. spalio 11 d. Komisijos rekomendacijos 2010/635/Euratomas dėl Euratomo sutarties 37 straipsnio taikymo (OL L 279, 2010 10 23, p. 36) 1 punkte.

    (3)  2013 m. gruodžio 5 d. Tarybos direktyva 2013/59/Euratomas, kuria nustatomi pagrindiniai saugos standartai siekiant užtikrinti apsaugą nuo jonizuojančiosios spinduliuotės apšvitos keliamų pavojų ir panaikinamos direktyvos 89/618/Euratomas, 90/641/Euratomas, 96/29/Euratomas, 97/43/Euratomas ir 2003/122/Euratomas (OL L 13, 2014 1 17, p. 1).

    (4)  2011 m. liepos 19 d. Tarybos direktyva 2011/70/Euratomas, kuria nustatoma panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų atsakingo ir saugaus tvarkymo Bendrijos sistema (OL L 199, 2011 8 2, p. 48).


    Top