Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021C1206(01)

    Pareiškimai dėl 2021 m. gruodžio 2 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2021/2115, kuriuo nustatomos valstybių narių pagal bendrą žemės ūkio politiką rengtinų strateginių planų (BŽŪP strateginių planų), finansuotinų iš Europos žemės ūkio garantijų fondo (EŽŪGF) ir iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP), rėmimo taisyklės ir panaikinami reglamentai (ES) Nr. 1305/2013 ir (ES) Nr. 1307/2013 (OL L 435, 2021 12 6, p. 1.) 2021/C 488/01

    OL C 488, 2021 12 6, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2021 12 6   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 488/1


    Pareiškimai dėl 2021 m. gruodžio 2 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2021/2115, kuriuo nustatomos valstybių narių pagal bendrą žemės ūkio politiką rengtinų strateginių planų (BŽŪP strateginių planų), finansuotinų iš Europos žemės ūkio garantijų fondo (EŽŪGF) ir iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP), rėmimo taisyklės ir panaikinami reglamentai (ES) Nr. 1305/2013 ir (ES) Nr. 1307/2013 (1)

    (2021/C 488/01)

    Tarybos pareiškimas dėl BŽŪP supaprastinimo

    Naujas įgyvendinimo modelis turėtų sudaryti sąlygas atitiktimi grindžiamą išlaidų patvirtinimo metodą pakeisti veiklos rezultatais grindžiamu išlaidų patvirtinimo metodu, paliekant galimybę kontrolės ir sankcijų sistemas kurti nacionaliniu lygmeniu, nes pagal subsidiarumo principą šis klausimas paliekamas valstybių narių nuožiūrai.

    Taryba prašo, kad nuostatose, kurias Komisija turi paskelbti būsimose gairėse, būtų visapusiškai atsižvelgta į naujo įgyvendinimo modelio loginį pagrindą. Jomis remiantis neturėtų būti vėl nustatomi atitikties reikalavimai, viršijantys Horizontaliojo reglamento 37 straipsnio aprėptį.

    Visų pirma jomis turėtų būti nustatytas geresnis procedūros, pagal kurią nustatomos sumos, kurios negali būti finansuojamos ES lėšomis, vadovaujantis dabartiniu programavimu, pagrindas, atsižvelgiant į pažeidimo pobūdį, kad būtų užtikrinta, kad tos sumos būtų proporcingos ES padarytos finansinės žalos dydžiui, visų pirma siekiant atsižvelgti į su sąlygomis susijusių anomalijų poveikį. Todėl primygtinai raginame išsamiau paaiškinti valdymo sistemų didelių veikimo trūkumų apibrėžtį. Trūkumas gali būti nustatytas vertinant valdymo įstaigų veikimą ir pagrindinius Sąjungos reikalavimus, įskaitant ataskaitų teikimo sistemas. Tai galima padaryti vykdant vidaus kontrolės sistemos peržiūrą, įskaitant atitikties tikrinimą. Finansinės pataisos turėtų būti taikomos tik tais atvejais, kai nustatomi dideli sisteminiai valdymo sistemų trūkumai. Suma, kuri turi būti neįtraukiama, turėtų būti susijusi su netinkamai išleista suma arba su administracinėmis sankcijomis, kurios būtų taikytos. Fiksuoto dydžio pataisos turėtų būti taikomos tik tais atvejais, kai neįmanoma apskaičiuoti tikslios netinkamai išleistos sumos.

    Be to, gairėse turės būti numatyta, kad patikrinimai, kuriuos turėtų atlikti tvirtinančiosios įstaigos, apimtų, kiek tai susiję su valdymo sistemų vertinimu, tik Sąjungos taisyklių administravimą šiose sistemose, tačiau neapimtų BŽŪP strateginiuose planuose nustatytų pavienių paramos gavėjų tinkamumo finansuoti sąlygų.

    Taryba prašo Komisijos, atsižvelgiant į paskelbtus tikslus, užtikrinti, kad dėl naujo įgyvendinimo modelio labai nepadidėtų valstybėms narėms tenkanti našta, o veikiau būtų užtikrintas bendras supaprastinimas, kartu garantuojant Sąjungos finansinių interesų apsaugą, visų pirma taikant BŽŪP strateginių planų patvirtinimo procedūrą ir įgyvendinant Horizontaliojo reglamento 59 straipsnį. Taryba taip pat prašo Komisijos nepanaikinti administracinės naudos, gaunamos pradėjus taikyti naują įgyvendinimo modelį, galimybės reikalaujant papildomų stebėsenos ir vertinimo ataskaitų.

    Europos Parlamento ir Tarybos bendras pareiškimas dėl bendros žemės ūkio politikos socialinio aspekto

    Europos Parlamentas ir Taryba prašo Komisijos atliekant tyrimą, kuris turi būti daromas praėjus dvejiems metams po pirmųjų dvejų socialinės paramos sąlygų taikymo visose valstybėse narėse metų, stebėti mechanizmo poveikį darbuotojų darbo sąlygoms ir nuobaudų sistemos veikimą ir prireikus pateikti pasiūlymų dėl BŽŪP socialinio aspekto stiprinimo.

    Iki 2025 m. Komisija įvertina galimybę įtraukti į XX priedą Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 492/2011 (2) dėl laisvo darbuotojų judėjimo 7 straipsnio 1 dalį ir prireikus pateikia pasiūlymų šiuo klausimu.

    Komisijos pareiškimas dėl galimybės Belgijai pateikti du BŽŪP strateginius planus

    Atsižvelgdama į BŽŪP strateginių planų reglamento 104 straipsnio nuostatas, dėl kurių susitarė teisėkūros institucijos, ir į ypatingą Belgijos konstitucinę sistemą, Komisija patvirtina, jog ji sutiks, kad Belgija pateiktų kiekvieno savo atitinkamo federacinio vieneto BŽŪP strateginį planą. Tai nedaro poveikio Belgijos teisiniams įsipareigojimams pagal Reglamentą dėl BŽŪP strateginių planų ir niekaip jų nekeičia.

    Europos Parlamento pareiškimas dėl Europos Vadovų Tarybos vaidmens, susijusio su bendros žemės ūkio politikos teisėkūros elementais

    Europos Parlamentas apgailestauja dėl to, kad Europos Vadovų Taryba savo 2020 m. liepos 21 d. išvadose priėmė sprendimus dėl bendros žemės ūkio politikos teisėkūros elementų, dėl kurių sprendimai turėjo būti priimti taikant įprastą teisėkūros procedūrą pagal Sutartis. Europos Parlamentas mano, kad šie vienašaliai pasirašymo sprendimai yra nepriimtini ir pažeidžia Europos Parlamento, kaip vieno iš teisės aktų leidėjų, teises veikti lygiomis teisėmis su Taryba.

    Europos Parlamentas apgailestauja dėl to, kad Taryba nenorėjo pradėti prasmingų derybų su Europos Parlamentu dėl šių teisėkūros elementų remdamasi tuo, kad dėl jų jau yra nusprendusi Europos Vadovų Taryba.

    Visų pirma Europos Parlamentas pažymi, kad Taryba nepradėjo prasmingų derybų dėl 17 straipsnio nuostatų dėl išmokų dydžio apribojimo ir proporcingo mažinimo ir 96 straipsnio nuostatų dėl tiesioginėms išmokoms skirtų asignavimų ir EŽŪFKP asignavimų lankstumo, ir derybų rezultatus dėl šių straipsnių vertina nepatenkinamai.

    Europos Parlamentas labai apgailestauja dėl Tarybos požiūrio ir mano, kad jis kenkia sklandžiam įprastos teisėkūros procedūros veikimui. Todėl Europos Parlamentas primygtinai reikalauja, kad tai nebepasikartotų būsimose derybose pagal įprastą teisėkūros procedūrą.


    (1)  OL L 435, 2021 12 6, p. 1.

    (2)  2011 m. balandžio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 492/2011 dėl laisvo darbuotojų judėjimo Sąjungoje (OL L 141, 2011 5 27, p. 1).


    Top