Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0829(02)

    2018 m. rugpjūčio 21 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 49 straipsnyje nurodytos paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje („The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ (SKVN))

    C/2018/5637

    OL C 303, 2018 8 29, p. 12–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    29.8.2018   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 303/12


    KOMISIJOS ĮGYVENDINIMO SPRENDIMAS

    2018 m. rugpjūčio 21 d.

    dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 49 straipsnyje nurodytos paraiškos įregistruoti pavadinimą paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje

    („The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ (SKVN))

    (2018/C 303/05)

    EUROPOS KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

    atsižvelgdama į 2012 m. lapkričio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų (1), ypač į jo 50 straipsnio 2 dalies a punktą,

    kadangi:

    (1)

    Jungtinė Karalystė pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 49 straipsnio 4 dalį Komisijai pateikė paraišką dėl pavadinimo „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ apsaugos;

    (2)

    Komisija pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 50 straipsnį išnagrinėjo tą paraišką ir padarė išvadą, kad ji atitinka tame reglamente nustatytas sąlygas;

    (3)

    kad būtų galima pagal Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 51 straipsnį pateikti pranešimus apie prieštaravimą, Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje reikėtų paskelbti to reglamento 50 straipsnio 2 dalies a punkte nurodytą su pavadinimu „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ susijusį bendrąjį dokumentą ir nuorodą į paskelbtą produkto specifikaciją,

    NUSPRENDĖ:

    Vienintelis straipsnis

    Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 50 straipsnio 2 dalies a punkte nurodytas su pavadinimu „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ (SKVN) susijęs bendrasis dokumentas ir nuoroda į paskelbtą produkto specifikaciją pateikiami šio sprendimo priede.

    Remiantis Reglamento (ES) Nr. 1151/2012 51 straipsniu, šio sprendimo paskelbimas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje suteikia teisę per tris mėnesius nuo paskelbimo dienos paprieštarauti šio straipsnio pirmoje pastraipoje nurodyto pavadinimo įregistravimui.

    Priimta Briuselyje 2018 m. rugpjūčio 21 d.

    Komisijos vardu

    Pierre MOSCOVICI

    Komisijos narys


    (1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.


    PRIEDAS

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    „THE VALE OF CLWYD DENBIGH PLUM“

    ES Nr. PDO-GB-02287 – 8.2.2017

    SKVN ( X ) SGN ( )

    1.   Pavadinimas (-ai)

    „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

    Jungtinė Karalystė

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

    3.1.   Produkto rūšis

    1.6 klasė. Vaisiai, daržovės ir grūdai, švieži arba perdirbti

    3.2.   Produkto, kurio pavadinimas nurodytas 1 punkte, aprašymas

    „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ (Prunus domestica Linnaeus„Denbigh Plum“) yra Denbio slyvų, auginamų nustatytoje geografinėje vietovėje, kuri yra Klaido slėnyje, Denbišyre, Šiaurės Velse, ir iš kurios kilusios šios slyvos, pavadinimas. Denbio slyva yra vienintelė Velso kilmės slyvų veislė.

    „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ būdingos toliau nurodytos savybės, priklausomai nuo to, ar slyvos naudojamos kulinariniams tikslams ir skinamos rugpjūčio mėn. viduryje prieš sunokstant, ar vartojamos kaip desertinės slyvos ir paliekamos ant vaismedžių sunokti ir skinamos rugpjūčio mėn. pabaigoje – rugsėjo mėn. pradžioje.

    Kulinarinės

    Slyva liečiant tvirta

    Pradėjusi nokti slyva būna oranžinės–raudonos spalvos su geltonomis dėmelėmis

    Pradeda matytis vaškinis apnašas

    Minkštimas tvirtas, sodrios geltonos spalvos su žalsvo gintaro atspalviu

    Minkštimas prikibęs prie kauliuko

    Dydis – 45–65 mm nuo kotelio pabaigos iki galiuko

    Skersinis diametras – 40–55 mm

    Desertinės

    Slyva švelniai suspaudus minkštesnė

    Dydis – 45–65 mm nuo kotelio pabaigos iki galiuko

    Skersinis diametras – 40–55 mm

    Forma – rutuliška arba šiek tiek elipsinė

    Spalva – sodri raudona, pereinanti į violetinę, nusėta auksinėmis dėmelėmis. Bręstantis vaisius natūraliai tamsėja

    Slyvos padengtos vaškiniu apnašu (matomu balsvu apnašu), kuris atsiranda, kai slyvos kuo ilgiau lieka ant medžio

    Natūraliai minkštas ir sultingas minkštimas, sodriai geltonos spalvos su žalsvo gintaro atspalviu

    Minkštimas tik iš dalies prikibęs prie kauliuko

    Vidutinis vaisių skaičius kilograme – 9–15 (vidutiniškai 12) slyvų

    Brikso testas (saldumo matas) – 16–19.

    Desertinių slyvų odelė minkšta ir švelni, turėtų būti nesudaužyta. Taigi su prinokusiais vaisiais reikia elgtis labai atsargiai.

    Desertinių slyvų augimo sezonas ilgas, todėl jos turi daugiau laiko visiškai atskleisti savo sodrų ir vos rūgštų, saldų skonį. „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ slyvos išsiskiria būtent šiuo skonio sodrumu ir saldumu.

    Verdamų slyvų skonio sodrumas intensyvėja, o natūralus saldumas dar labiau sustiprėja. Jei slyvos valgomos šiltos, jų tekstūra tirpstanti burnoje.

    Didžioji dalis „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ parduodamos šviežios kaip desertinės slyvos vietos turguose.

    3.3.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams) ir žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

    „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ turi būti auginamos nustatytoje geografinėje vietovėje ant vaismedžių, kurie komerciniuose medelynuose gauti skiepijimo arba akiavimo būdu iš žinomų egzempliorių arba iš atskirų toje teritorijoje esančių vaismedžių. „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ NETURI būti skinamos nuo vaismedžių, kurie išauginti iš sėklų. Apdulkinimo neįmanoma kontroliuoti, todėl iš sėklų išauginti vaismedžiai gali būti su genetinėmis variacijomis, taigi negalima garantuoti, kad išaugęs vaismedis bus reikiamo tipo.

    3.4.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

    Auginimas

    Genėjimas (jei reikia)

    Kenkėjų ir ligų valdymas / tręšimas mėšlu ir purškimas

    Derliaus nuėmimas

    Laikymas (jei reikia)

    3.5.   Specialios produkto, kurio pavadinimas nurodytas, pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

    3.6.   Specialios produkto registruotu pavadinimu ženklinimo taisyklės

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

    „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ auginamos nustatytoje geografinėje vietovėje, kuri yra Klaido slėnyje, Denbišyre, Šiaurės Velse, ir kuri apima šiuos rajonus:

    Aberwheeler,

    Bodfari,

    Cefn Meiriadog,

    Clocaenog,

    Cyffylliog,

    Denbigh,

    Efenechtyd,

    Henllan,

    Llanbedr Dyffryn Clwyd,

    Llandyrnog,

    Llanelidan,

    Llanfair Dyffryn Clwyd,

    Llangynhafal,

    Llanrhaeadr yng Nghinmeirch,

    Llanynys,

    Nantglyn,

    Rhuddlan

    Ruthin,

    St Asaph,

    Trefnant,

    Tremeirchion Cwm,

    Waen

    ir Llansannan.

    5.   Ryšys su geografine vietove

    Denbio slyva kilusi iš Klaido slėnio ir yra vienintelė Velso kilmės slyvų veislė. Specifiniai aplinkos ir geografiniai veiksniai Klaido slėnyje sudaro puikias sąlygas šioms vietinėms slyvoms vešėti ir prisideda prie specifinių vaisių savybių.

    Klaido slėnis yra upės slėnio regionas Šiaurės Velse. Didžioji jo dalis apsaugota aplinkinių kalvų (įskaitant Klaido grandinę rytų pusėje, kuri driekiasi skersai iš pietryčių į šiaurės vakarus), taigi šiaurės vėjas pučia tik iš tos pusės, kur slėnis atsiveria į pakrantę. Kalvos užstoja vyraujančius vakarų vėjus ir dažnai šaltus rytų vėjus. Ši palyginti apsaugota aplinka yra labai svarbi slyvų augimui, nes padeda sumažinti žalą tiek žiedams, tiek ir augančioms slyvoms.

    Remiantis Žemės ūkio paskirties žemės klasifikacija (angl. ALC), Klaido slėnis yra didžiausia 1 ir 2 rūšių žemės teritorija Velse. ALC atsižvelgiama į tokias ypatybes kaip klimatas, vieta ir dirvožemis. 1 ir 2 rūšių žemė reiškia, kad Klaido slėnyje žemės ūkio paskirties žemė yra „puikios“ arba „labai geros“ kokybės. Dėl šios žemės gali nuolat užderėti didelis „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ slyvų derlius.

    Klaido slėnio žemėje dirvožemis yra vienas iš natūraliai derlingiausių visoje Jungtinėje Karalystėje, taigi jis suteikia visas vaismedžiams ir slyvoms reikalingas maistines medžiagas. Slėnyje esantys dirvožemiai gali sulaikyti tokias maistines medžiagas kaip kalis, magnis ir kalcis, kurios yra pagrindinės šioms slyvoms būtinos maistinės medžiagos.

    Savaime nusisausinantys vidutinio grūdėtumo gilūs dirvožemiai (natūraliai pasitaikantys Klaido slėnyje) padeda vystytis tvirtai šaknų struktūrai, kuri gyvybiškai svarbi slyvų vaismedžiams ir augančių „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ slyvų kokybei.

    Kalbant apie geologiją, dėl klinčių, vietovėje sudarančių pagrindą naujam minkštam raudonam triaso smiltainiui, susidaro kalkingi dirvožemiai, kurių didelis pH. Dauguma vaisių, kaip antai braškės ir avietės, geriau dera šiek tiek rūgščiuose dirvožemiuose, tačiau šios slyvos veši klinčių pagrindu susidariusiuose dirvožemiuose, kurių didelis pH ir kurie dominuoja šioje vietovėje.

    „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ žydi balandžio mėn. ir yra labai neatsparios radiacinėms šalnoms, kurios gali pakenkti žiedams. Dėl netoliese tekančios Golfo srovės Klaido slėnyje susiformavęs mikroklimatas sukuria švelnesnes sąlygas ir sumažina šalnų pavojų. Dėl Golfo srovės susidaro ne tik vėsi vidutinė temperatūra, bet ir pailgėja žydėjimo laikotarpis (tai sudaro geresnes apdulkinimo sąlygas), taip pat slyvos gali nokti ilgiau, o tai suteikia daugiau laiko visiškai atsiskleisti ir sustiprėti jų skoniui.

    Istoriškai šiame derlingų dirvožemių regione buvo puoselėjama tradicija auginti įvairius minkštuosius vaisius (įskaitant slyvas) ir su tuo susijusi reputacija. Visi šie vaisiai būdavo eksponuojami Klaido slėnio sodo augalų parodose, kurios nuo XIX a. šeštojo dešimtmečio tapo žymiu metų įvykiu. XIX a. dešimtojo dešimtmečio pabaigoje Denbišyro grafystė (pagrindinė Klaido slėnyje esanti grafystė) buvo didžiausia minkštųjų vaisių augintoja. Slyvų auginimo istorija paženklino atitinkamą vietovę – Denbyje gatvės ir namai pavadinti „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ pavadinimu. Viename vietos dvare, priklausiusiame tai pačiai šeimai daugiau kaip 100 metų, yra sodas, kuriame auginamos „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ slyvos komercinei rinkai.

    Laikui bėgant sukaupta žinių ir įgūdžių, kurių reikia nustatytoje vietovėje auginant „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ slyvas. Specifiniai su šio vaisiaus auginimu susiję žmonių įgūdžiai (kaip antai slyvų vaismedžių sodinimas ir įtvirtinimas, genėjimas ir tvarkymas, derliaus nuėmimo laikas ir vaisių tvarkymas) buvo perduodami iš kartos į kartą.

    „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ slyvų odelė labai minkšta ir švelni, palyginti su komerciniais tikslais auginamų slyvų, todėl su vaisiais reikia elgtis labai atsargiai, kad jie nebūtų pažeisti ir sudaužyti. Vaisių skynėjai apmokomi vaisius tvarkyti kuo mažiau ir skinti juos rankomis suimant už kotelio. Todėl ant ką tik nuskintų slyvų dažnai vis dar matomas balkšvas (vaisių saugantis) apnašas.

    Klaido slėniui pasitarnauja jo paties mikroklimatas – jį veikia švelnesnes sąlygas sukurianti Golfo srovė, o tai palankiai veikia šių slyvų augimą. Slyvos yra vieni iš anksčiausiai žydinčių vaisių, taigi vieta be šalnų yra labai svarbi, kad būtų galima gauti reguliarų derlių, nes šalnos kelia didelę grėsmę žydintiems vaismedžiams.

    Denbio slyvos, skirtingai nei dauguma kitų slyvų, natūraliai atsparios grybelinėms ligoms, todėl jos, nepaisant šilto ir drėgno klimato, gali išlikti stebėtinai sveikos. Be to, Velso klimatas vėsesnis, palyginti su kitomis vietovėmis, kuriose auga slyvos. Todėl „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ augimo sezonas ilgas ir jos turi daugiau laiko visiškai atskleisti savo skonį. „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ slyvos išsiskiria būtent šiuo skonio sodrumu ir saldumu.

    Arti esanti jūra ir per slėnį tekanti Klaido upė ne tik sušvelnina ekstremalią temperatūrą, bet taip pat yra natūralus drėkinimo šaltinis, kuris kartu su natūraliai aukštu gruntinio vandens lygiu Klaido slėnyje patenkina didelį giliai įsišaknijusių slyvų vaismedžių drėgmės poreikį ir nereikalauja dirbtinio drėkinimo.

    „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ slyvoms pavyko ne tik išgyventi, bet ir vešėti natūraliomis šiai vietovei būdingomis sąlygomis, kai žmonių įsikišimas yra minimalus. Šis apsaugotas, plokščias, derlingas ir kalkingas vietovės mikroklimatas su vidutine temperatūra, natūralia drėkinimo sistema ir tikimybe, kad slyvų žydėjimo laikotarpiu nebus šalnų, sukuria idealias sąlygas „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ slyvoms augti ir prisideda prie specifinių ir unikalių jų savybių.

    Dar visai neseniai „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ slyvas beveik nustota auginti. Tačiau pastaraisiais metais jų auginimas atgimė. Tai subūrė nustatytoje vietovėje esančias bendruomenes – pradėta švęsti metinė „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ šventė, kurią aplanko daugiau kaip 2 000 lankytojų. Šventės metu demonstruojami švieži vaisiai ir daugybė produktų, kuriuos gaminant galima panaudoti slyvas.

    Garsusis Velso virėjas Brynas Williamsas ėmėsi globoti „The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ slyvas, jos taip pat aprašytos jo receptų knygoje „The Love of Veg.“„The Vale of Clwyd Denbigh Plum“ dėl savo pranašumo pripažįstamos visame Velse ir likusioje Jungtinės Karalystės teritorijoje, jų auginimą aktyviai remia vietos viešojo maitinimo įstaigos, be to, „Slow Food Movement“ jas nominavo „Ark of Taste“ apdovanojimui.

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

    (Šio reglamento 6 straipsnio 1 dalies antra pastraipa)

    https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/676695/pfn-vale-clwyd-denbigh-plum.pdf


    Top