Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A ciprusi zöld vonalon keresztül zajló kereskedelem szabályai

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

1480/2004/EK rendelet a ciprusi kormány tényleges ellenőrzésén kívül eső területekről a kormány tényleges ellenőrzése alatt álló területekre érkező árukra vonatkozó egyedi szabályok megállapításáról

(EU) 2023/455 végrehajtási rendelet a ciprusi kormány tényleges ellenőrzésén kívül eső területekről a kormány tényleges ellenőrzése alatt álló területekre érkező árukra vonatkozó egyedi szabályok megállapításáról szóló 1480/2004/EK rendelet helyesbítéséről

MI A RENDELETEK CÉLJA?

  • Az 1480/2004/EK rendelet, amelyet a 866/2004/EK rendelettel (a „zöld vonalról” szóló rendelettel) összhangban fogadtak el:
    • szabályokat állapít meg a zöld vonalon* keresztül a ciprusi kormány tényleges ellenőrzésén kívül eső ciprusi területekről (a továbbiakban: „a területek”) a kormány tényleges ellenőrzése alatt álló területekre érkező árukra vonatkozóan;
    • biztosítja az Európai Bizottság által kijelölt független szakértők számára a szükséges hatáskört a növény-egészségügyi ellenőrzések* végrehajtására a területeken termesztett összes gyümölcsre és zöldségre vonatkozóan.
  • Az (EU) 2023/455 rendelet módosítja a fenti rendeletet azzal a rendelkezéssel, hogy a szakértők megvizsgálhatják a területeken az utántermesztett vetőburgonyát, annak meghatározása érdekében, hogy azokkal folytatható-e kereskedelem a zöld vonalon keresztül.

FŐBB PONTOK

Kísérőokmányok

A zöld vonalon keresztül történő kereskedelemhez a területekről származó valamennyi árut a 1480/2004/EK rendelet I. mellékletében foglalt okmánynak kell kísérnie. Ez az okmány:

  • tartalmazza az áruk azonosításához szükséges valamennyi részletet (leírás, mennyiség, érték, tételsorszám, az árukat előállító termelő, a feladó és a címzett neve és címe);
  • biztosítja a származási szabályok betartását, és igazolja, hogy az áruk a területekről származnak;
  • a Török Ciprióta Kereskedelmi Kamara által kerül kiállításra, amely ellenőrzi az információk pontosságát;
  • nem állítható ki az Európai Unió (EU) kereskedelmi védőintézkedéseinek hatálya alá tartozó árukra.

A kísérőokmányt igénylő gazdasági szereplők kötelesek:

  • a rendelet II. mellékletében meghatározott írásbeli kérelmet benyújtani, amelyben a termelőnek az áruk eredetére, valamint a feladónak az áruk rendeltetési helyére vonatkozó nyilatkozatai szerepelnek;
  • az összes vonatkozó dokumentációt legalább három évig megőrizni.

A Ciprusi Köztársaság:

  • tájékoztatja a Bizottságot, ha felmerül annak a gyanúja, hogy a származási szabályokat figyelmen kívül hagyták; ilyen esetekben az áruknak a zöld vonalon keresztül zajló kereskedelme folytatható, de minden vámot és adót meg kell fizetni, ha az okmányok nem megfelelőek;
  • a területekről származó árukra hozzáadottérték-adót vet ki abban az esetben, ha azokat ezt követően más uniós tagállamba továbbítják.

Növény-egészségügyi vizsgálat és jelentés

A Bizottság független növény-egészségügyi szakértőket jelöl ki. Ezek a szakértők:

  • megvizsgálják a növény-egészségügyi igazolást igénylő növényeket, növényi termékeket és más tárgyakat a termelés, a betakarítás és a forgalmazás során;
  • meghatározzák, hogy az áruk mentesek-e az uniós zárlati károsítóktól, vagy hogy megfelelnek-e a nemzárlati károsítókra vonatkozó küszöbértékeknek;
  • ellenőrzik, hogy a burgonyák minősített vetőburgonyából vagy szakfelügyelet alatt álló utántermesztett vetőburgonyából származnak-e;
  • a rendelet III. mellékletében meghatározott jelentést adnak ki, amennyiben megbizonyosodnak afelől, hogy a szállítmányok megfelelnek a kritériumoknak; ezt a jelentést a kísérő dokumentumhoz csatolják;
  • lezárják a tehergépkocsikat vagy más szállítási eszközöket, biztosítva, hogy a szállítmányokat nem nyitják fel addig, amíg a zöld vonalon át nem haladnak, ahol aztán a ciprusi hatóságok megvizsgálják.

Élelmiszer- és termékbiztonság

  • A rendelet IV. melléklete tartalmazza azon bizottsági határozatok listáját, amelyek az élelmiszer-biztonságra való tekintettel megtiltják bizonyos áruknak (például összetett takarmányoknak és takarmány-adalékanyagoknak) a zöld vonalon keresztül történő szállítását.
  • Ciprus hatóságai és a keleti támaszponti terület* hatóságai biztosítják, hogy az áthaladó áruk megfelelnek az uniós egészségügyi, biztonsági, környezetvédelmi és fogyasztóvédelmi szabályoknak, valamint a hamisított és kalózáruk behozatalának tilalmára vonatkozó uniós szabályoknak.

Tájékoztatási kötelezettségek

A Török Ciprióta Kereskedelmi Kamara és a ciprusi hatóságok havonta közlik a Bizottsággal a következőket:

  • azon áruk típusa, mennyisége és értéke, amelyekhez kísérőokmányt állítanak ki és amelyeknek a zöld vonalon keresztül zajló kereskedelme folytatható;
  • az esetlegesen feltárt szabálytalanságok és az alkalmazott szankciók, valamint a ciprusi hatóságok esetében az export-visszatérítések vagy intervenciós intézkedések alá tartozó árukra kivetett vámok részletei.

A ciprusi hatóságok háromhavonta közlik a Bizottsággal a Ciprustól eltérő végső rendeltetési helyre szállított áruk típusát, mennyiségét és értékét.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓK A RENDELETEK?

  • A 1480/2004/EK rendelet 2004. augusztus 23. óta hatályos.
  • Az (EU) 2023/455 végrehajtási rendelet 2023. március 6-tól hatályos.

HÁTTÉR

A növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedésekről szóló (EU) 2016/2031 rendelet (lásd az összefoglalót) elfogadását követően a gyümölcsök és zöldségek sokkal szélesebb köre esetében van szükség növény-egészségügyi vizsgálatra ahhoz, hogy ezeket az árukat be lehessen hozni az Unióba. Ugyanezeknek a szabályoknak kell érvényesülniük a területeken, ahol a zöld vonalon keresztüli jelenleg zajló kereskedelem terén.

KULCSFOGALMAK

Zöld vonal. Az ENSZ által irányított pufferövezet, amely Ciprus görög és török közösségei között húzódik. A sziget területén körülbelül 180 km hosszan terjed ki. Az északi és déli szélét azok a vonalak alkotják, ahol a két entitás az 1974. augusztus 16-i tűzszünetet követően állt, az ENSZ ciprusi békefenntartó erői által rögzítettek szerint.
Növény-egészségügyi ellenőrzések. Az emberek, állatok és növények egészségének védelmét célzó intézkedések.
Keleti támaszponti terület. Ciprus egy olyan területe (amely korábban az Egyesült Királyság gyarmata volt), amely az Egyesült Királyság, Görögország, Törökország, valamint a ciprusi görög és török közösségek képviselői által aláírt 1960. évi függetlenségi szerződés értelmében katonai szempontból továbbra is az Egyesült Királyság fennhatósága alatt áll.

FŐ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 1480/2004/EK rendelete (2004. augusztus 10.) a ciprusi kormány tényleges ellenőrzésén kívül eső területekről a kormány tényleges ellenőrzése alatt álló területekre érkező árukra vonatkozó egyedi szabályok megállapításáról (HL L 272., 2004.8.20., 3–10. o.)

Az 1480/2004/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Bizottság (EU) 2023/455 végrehajtási rendelete (2023. március 2.) a ciprusi kormány tényleges ellenőrzésén kívül eső területekről a kormány tényleges ellenőrzése alatt álló területekre érkező árukra vonatkozó egyedi szabályok megállapításáról szóló 1480/2004/EK rendelet helyesbítéséről (HL L 67., 2023.3.3., 41–42. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2019/2072 végrehajtási rendelete (2019. november 28.) a növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedésekről szóló (EU) 2016/2031 európai parlamenti és tanácsi rendelet egységes végrehajtási feltételeinek megállapításáról, valamint a 690/2008/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről és az (EU) 2018/2019 bizottsági végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 319., 2019.12.10., 1–279. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/2031 rendelete (2016. október 26.) a növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedésekről, a 228/2013/EU, a 652/2014/EU és az 1143/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 69/464/EGK, a 74/647/EGK, a 93/85/EGK, a 98/57/EK, a 2000/29/EK, a 2006/91/EK és a 2007/33/EK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 317., 2016.11.23., 4–104. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 14.06.2023

Top