Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005DC0026

A Bizottság jelentése a Tanácsnak, az Európai parlamentnek, az Európai számvevőszéknek, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának - Tempus-jelentés 2002 és 2003

/* COM/2005/0026 végleges */

52005DC0026

A Bizottság jelentése a Tanácsnak, az Európai parlamentnek, az Európai számvevőszéknek, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának - Tempus-jelentés 2002 és 2003 /* COM/2005/0026 végleges */


Brüsszel, 10.02.2005

COM(2005) 26 végleges

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, AZ EURÓPAI SZÁMVEVŐSZÉKNEK, A GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

Tempus-jelentés 2002 és 2003

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, AZ EURÓPAI SZÁMVEVŐSZÉKNEK, A GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

Tempus-jelentés 2002 és 2003

1. ELőSZÓ

A Tempus program célja, hogy az Európai Unió tagállamainak intézményeivel fenntartott együttműködés segítségével fejlessze a partnerországok felsőoktatási rendszereit. A felsőoktatási intézmények kimagasló szerepet játszanak a társadalmi és gazdasági átalakulási folyamatokban, valamint a kultúrák közötti párbeszédben; emellett itt lelhető fel a szakértelem és a humán erőforrás, és itt zajlik az új vezetői nemzedékek oktatása.

A Tempus program részletes leírása az alábbi URL címen olvasható:

http://europa.eu.int/comm/education/programmes/tempus/index_en.html

A program 2002-es és 2003-as végrehajtását azok végrehajtásával kapcsolatos reformfolyamat, a program a MEDA-régióban való sikeres elindítása és megszilárdulása, egy új projekttípus – a Strukturális és Kiegészítő Tevékenységek – bevezetése, valamint a Tempus II végső, és a Tempus III programok időközi értékelése fémjelezte. E fejlesztések 2002-ben indultak útjukra, és 2003-ban öltöttek valós formát. Ez az oka annak, ahogy a 2002-es és 2003-as éves jelentéseket egyetlen dokumentumban foglalták össze.

2. A TEMPUS-MEDA PROGRAM SIKERES ELINDÍTÁSA ÉS MEGSZILÁRDÍTÁSA

2002 júniusában a Tempus programot a Mediterrán partnerországokra[1] is kiterjesztették azzal a szándékkal, hogy megerősítsék az euro-mediterrán partnerséget, de ez a lépés egy olyan átfogóbb stratégia részét is képezte, amelynek célja az Európai Unió és a Mediterrán térség lakói valamint kultúrái közötti párbeszéd felerősítése. A program keretében támogatható országok: Algéria, Egyiptom, Jordánia, Libanon, Marokkó, a Palesztin Nemzeti Hatóság, Szíria és Tunézia. Izrael kizárólag önköltségi alapon vehet részt a programban.

A pályázatok első benyújtási határidejének (2002. december 15.) előkészítése érdekében a Bizottság szakmai látogatásokat tett a MEDA partnerekhez azzal a céllal, hogy a kezdeti intézkedéseket megvitassa a nemzeti hatóságokkal, valamint tájékoztassa a szóba jöhető pályázókat. A program kiterjesztésének hivatalos időpontja és a jelentkezési határidő közötti rövid idő ellenére 2003-ban számos javaslatot és projektet válogattak ki, ami alátámasztja, hogy az EU és a MEDA országok intézményei nemcsak érdeklődésüknek adtak hangot, de fel is készültek a felsőoktatásban megvalósuló együttműködésre.

A partnerországok részvételi aránya viszonylag kedvező, ez alól Algéria az egyetlen kivétel, amit az ország történetének közelmúltbeli feszült időszaka, illetve ennek a nemzetközi együttműködésre gyakorolt hatása idézett elő. 2003 végére azonban az Algériával kapcsolatos pályázatok száma ugrásszerűen megemelkedett.

A 2002-ben elindult, és 2003-ban folytatódó időszakban a Bizottság támogatta a MEDA partnerországokat a Nemzeti Tempus Irodák (NTI) létrehozásában. A CARDS (nyugat-balkáni) és TACIS (kelet-európai és közép-ázsiai) országokban a fent említett irodák feladata, hogy hivatkozási pontokként tájékoztatási feladatot lássanak el, segítséget nyújtsanak a programban résztvevő partnerországok intézményei számára, valamint elősegítsék az EU tagállamokkal való együttműködést. A nemzeti hatóságokkal folytatott tárgyalások eredményeképpen Nemzeti Tempus Irodák jöttek létre Egyiptomban, Jordániában, Libanonban, Marokkóban, Szíriában és Tunéziában. Emellett Algériában is működik egy Nemzeti Tempus Iroda. Az új Pályázati Útmutató kiadása során a nemzeti prioritások meghatározásában a MEDA partnerországok felsőoktatásért felelős minisztériumai is részt vettek.

2003 októberében az egyiptomi Alexandriában nagyszabású konferenciára került sor abból az alkalomból, hogy a Tempus program útjára indult a Mediterrán térségben. A konferencián az európai és a mediterrán partnerországok felsőoktatási intézményeinek részéről több mint 300 képviselő vett részt. A konferencia kiemelte az Európa valamint mediterrán szomszédai között megvalósuló oktatási együttműködés és a kultúrák közötti párbeszéd jelentőségét.

3. A TEMPUS PROGRAM VÉGREHAJTÁSA A CARDS ÉS A TACIS RÉGIÓKBAN

Az évek során a Tempus program megszilárdult a nyugat-balkáni régióban, Kelet-Európában, a Kaukázustól délre és Közép-Ázsiában. A nemzeti intézményekkel folytatott párbeszéd és a tájékozódási céllal szervezett szakmai látogatások egész évben folytatódtak. Az e jelentés által tárgyalt időszakban megvalósult legfőbb előrelépések a Nemzeti Tempus Irodák létrehozásával kapcsolatosak.

A nyugat-balkáni régióban létrejött a független fiókirodaként működő Koszovói Helyi Tempus Iroda,[2] amely a belgrádi Nemzeti Tempus Irodáért felelős nemzetközi szakértő felügyelete alá tartozik. A fenti eseményhez egy kihívásokkal teli folyamat vezetett, amelynek eredményeként létrejött megállapodás a koszovói ENSZ hatóság támogatásával született meg.

Oroszországban az orosz hatóságokkal szoros együttműködésben és egy válogatási eljárás után a Szakképzési Központ működhet Nemzeti Tempus Irodaként.

Ukrajnában az Európai Bizottság Delegációjának épülete ad otthont a Tempus Irodának.

Közép-Ázsiában a Bizottság felélénkítette az érintett országokkal – közöttük a Koordinációs Egységek igazgatóival valamint az oktatási miniszterekkel – folytatott párbeszédet. Az a megállapodás született, hogy a régióban nagyobb ütemben kell terjeszteni a programmal kapcsolatos információkat. Érdemes megjegyezni, hogy a Tádzsikisztánban hosszasan szüneteltetett Tempus program 2003-ban új lendületet kapott ebben az országban.

4. A TEMPUS II VÉGSő, ÉS A TEMPUS III IDőKÖZI ÉRTÉKELÉSE

2002-ben a Bizottság ajánlattételi felhívást írt ki a program akkori szakaszának időközi értékelésére, és ezzel párhuzamosan a Tempus II program hatásának értékelésére. A feladatot egy külső ajánlattevő végezte szinte az egész 2003-as évben. Módszertani szempontból a program második szakaszának elemzéséhez a legfontosabb adatforrások a felmérések, a független szakértők által készített jelentések, és a Tempus programban érdekelt felek részvételével szervezett műhelyek voltak. A Tempus II program végső értékelésének főbb megállapításai a következőkben foglalhatók össze:

- A Tempus legjelentősebb közvetett hatása a partnerországok és a tagállamok felsőoktatási rendszereinek a jogszabályi változtatások segítségével megvalósuló konvergenciájában mutatható ki.

- A Tempus emellett jelentős közvetett szerepet játszott a partnerországok felsőoktatási rendszereinek a változó társadalmi-gazdasági szükségleteihez való igazítása terén is.

- A Tempus számottevő közvetlen hatása érezhető még a felsőoktatási intézményekkel kapcsolatos reformok bevezetésének terén.

- A Tempus jelentős közvetlen hatást gyakorolt emellett még a tantervfejlesztésre, de csekélyebb mértékben befolyásolta az egyetemi menedzsmentet.

A ténymegállapítások is megerősítik, hogy a Tempus program második szakasza a partnerországok felsőoktatási rendszereinek reformjában jelentős szerepet játszott. Ugyanígy bizonyítást nyert, hogy e megnövekedett hatáshoz nagyban hozzájárult, hogy a Tempus II-ről szóló tanácsi határozatok új irányvonalak mentén való haladást kezdeményeztek.

A Tempus III félidős értékelésének célja – amint az a feladatmeghatározásban is szerepel –, hogy a Tempus III felépítését és végrehajtását a partnerországokban jellemző változó társadalmi-gazdasági helyzet és az előző szakaszokból levont következtetések fényében értékelje, a program 2006 utáni folytatására tett esetleges javaslatok megfogalmazása céljából. A Tempus III félidős értékelése során a Tempus II végső értékelésekor alkalmazott módszertani megközelítést követték. A Tempus III program félidős értékelésének főbb megállapításai a következőkben foglalhatók össze:

- A program a felépítés és a menedzsment tekintetében kielégítő minősítést kapott;

- A Tempus többoldalú együttműködéssel kapcsolatos megközelítése – a tagállamoktól érkező kétoldalú támogatással összehasonlítva – európai szinten jelentős hozzáadott értéket képvisel.

- A nemzeti prioritásokról folytatott párbeszédet meg kell erősíteni;

- Az eredmények terjesztését intenzívebbé kell tenni.

A Bizottság e két értékelés eredményeit a program jelenlegi szakaszában az esetlegesen szükségessé váló irányváltáshoz tudja felhasználni, valamint alapul veszi azt a Tempus program eredményeinek 2006 utánra való továbbvitelére vonatkozó javaslatokhoz is.

5. STRUKTURÁLIS INTÉZKEDÉSEK – A FELÜLRőL LEFELÉ VALÓ MEGKÖZELÍTÉS MEGSZILÁRDÍTÁSA

2003-ban a Bizottság útjára indította a Tempusról szóló határozat mellékletében szereplő Strukturális és Kiegészítő Tevékenységeket(SCM). A szóban forgó intézkedések legfontosabb célja keretet biztosítani a célirányos fellépés számára azzal a szándékkal, hogy fokozzák a programnak a partnerországok felsőoktatási reformjára gyakorolt hatását.

A Strukturális és Kiegészítő Tevékenységek szorosan összefüggnek a nemzeti prioritásokkal, egy szigorú felülről lefelé haladó megközelítést vezetnek be, és tevékenységek széles köréhez nyújtanak támogatást. Az első jelentkezési határidő 2003. október 15-e volt. Az eredményeket a Tempus 2004-es Éves jelentésében elemzik.

6. A TEMPUS III VÉGREHAJTÁSÁNAK REFORMJA

2002-ben a Bizottság alaposan felülvizsgálta a program végrehajtását azzal a céllal, hogy a felhasználók számára egyszerűsítse és megkönnyítse annak alkalmazását. A végrehajtásban megvalósított változások mellett a Bizottság felülvizsgálta a válogatási eljárás ütemezését annak érdekében, hogy azt a CARDS és a TACIS programok (a MEDA mellett ezekből biztosítja a program saját támogatását) keretében zajló programozási gyakorlat ütemezéséhez igazítsa.

A projektciklus reformját 2002-ben hajtották végre azzal a céllal, hogy az eljárások korszerűsödjenek és naprakésszé váljanak. A reform lényege elsősorban a Pályázati útmutatóhoz hasonló alapvető dokumentumok részletes felülvizsgálata, valamint a támogatási megállapodások és eljárások egyszerűsítése volt (a válogatási eljárást jelentősen lerövidítették oly módon, hogy a jelentkezési határidő és a pályázatok odaítéléséről szóló végső döntés meghozatala között maximum hat hónap telhet el).

7. KIADVÁNYOK ÉS INFORMÁCIÓK

2002-ben a Bizottság „Tempus @ 10 – Az egyetemi együttműködés egy évtizede” címmel kiadványt jelentetett meg, amely a program által a tagjelölt országokban 1990 és 2000 között elért általános eredményeket vette számba. Egy másik 2002-ben elindított tanulmány azt vizsgálta, hogy milyen hatást gyakorolt a Tempus program az általa megcélzott felsőoktatási rendszerre az uniós csatlakozási folyamat során. A tanulmányt, amely az egyetemi menedzsment és oktatás terén lezajló reformok mellett sorra veszi a magyarországi, lengyelországi, bulgáriai és romániai intézmény építési projektekhez nyújtott támogatásokat, végleges formájában 2003-ban jelentették meg a Tempus program weboldalán.

A „Tempus a nyugat-balkáni régióban” című tanulmányt 2002-ben tették közzé, témája a 2000 végén, és 2001 folyamán Szarajevóban, Skopjéban és Tiranában megrendezett három regionális Tempus konferencia végeredménye volt. A jelentés összefoglalja a konferenciák tanácskozásait és a résztvevők által olyan témakörökben megállapított következtetéseket, mint a felsőoktatás menedzsmentje, a felsőoktatás és a társadalom, valamint a regionális együttműködés és hálózatépítés. Több következtetést aztán felhasználtak a régióban zajló program fejlesztéséhez, de az új Pályázati útmutatóban is helyet kaptak.

2003-ban a Bizottság részt vett a Tempus Információs Napok elnevezésű eseménysorozaton, amelyet nemcsak a partnerországokban, de a tagállamokban is megrendeztek.

8. 2002-2003-AS VÁLOGATÁS

A válogatással és a pénzügyi támogatással kapcsolatos részletes információkat e jelentés melléklete tartalmazza.

9. MONITORING

A jelenleg is zajló projektek folyamatos monitoringjának középpontjában – felmérvén a projekt teljesítményét az előrelépés és/vagy végeredmények tekintetében – a jelentéstevéssel kapcsolatos kötelezettségek állnak. Emellett külső ellenőrök helyszíni ellenőrzési kampányt szerveztek és hajtottak végre. A jelenlegi Tempus projektekre az összesen 255 projektjelentés jóváhagyását és értékelését követően összesen 1,149 kifizetést kezdeményeztek. Ezen túlmenően több száz projektkonzorcium részesült támogatásban és tanácsadásban.

A 2003 szeptemberében Rómában az Európai Bizottság által szervezett, és a támogatási megállapodások felhasználásáról (megelőző monitoring) szóló továbbképzésen közel 200 projektképviselő vett részt az újonnan kiválogatott CARDS, TACIS és MEDA Közös Európai Projektek részéről.

A partnerországokban megrendezett információs napok keretében a projektek helyszíni monitoringjára is sor került.

10. KÖVETKEZTETÉS

Az egymással párhuzamos reform- és kiterjesztési folyamatnak köszönhetően a Tempus program egyértelműen új lendületet és új lehetőségeket kapott, melyez hozzá tartozik a program kimagaslóan kedvező értékelése is. Most tehát a megszilárdulás időszaka következik. A bővülő Európai Unió új geopolitikai körülményei között a program kétség kívül továbbra is központi szerepet játszik majd.

MELLÉKLET

Pénzügyi áttekintés |

Kötelezettségvállalás éve | CARDS | MEDA | TACIS |

KEP (1) | 2003 | 15.171.728,66 € | 13.225.199,49 € | 21.391.229,71 €(2) |

EMÖ | 2002 | 184.518,00 € | - | 216.227,00 € |

2003 | 367.090,00 € | 530.900,00 € | 687.140,00 € |

NTI | 2002 | 486.395,00 € | 0,00 € | 238.697,00 € |

2003 | 450.185,00 € | 188.035,00 € | 217.442,00 € |

EKA (3) | 2002 | 700.000,00 € | 0,00 € | 840.000,00 € |

2003 | 475.000,00 € | 550.000,00 € | 675.000,00 € |

Egyéb | 2002 | - | - | - |

2003 | 110.876,18 € | 386.834,65 € | 163.592,25 € |

Összesen | 2002 (1) | 1.370.913,00 € | - | 1.294.924,00 € |

2003 | 16.574.879,84 € | 14.880.969,14 € | 23.134.403,96 € |

(1) A 2002-ben kiválasztott Közös Európai Projekteket (Joint European Projects) a 2001-es éves jelentés tartalmazta, ezért azok e jelentésben nem szerepelnek.

(2) A 2003-ban kiválasztott projektekre fordított teljes támogatási összeg 22.385.129,71 euro volt. Azonban csak 21.391.229,71 eurora vállaltak kötelezettséget, a belarusz intézmények részvételével zajló projektekre szánt 993.900 eurora vonatkozó kötelezettségvállalásra nem került sor, mivel a Belarusszal kötött finanszírozási megállapodást nem írták alá.

(3) Az Európai Képzési Alapítvány (Tempus Osztály) technikai segítséget nyújt a program végrehajtásához.

Közös Európai Projektek kiválogatása |

Az alábbi táblázatok mutatják a 2002-ben meghirdetett ajánlatkérés (határidő 2002. december 15.) után 2003 júniusában lezajlott válogatások eredményeit.

A több országot érintő projektek egy partnerországnál több országra vonatkoznak. Az egyes partnerországok esetében a több országot érintő pályázatok száma jelzi azoknak a pályázatoknak a számát, amelyekben a szóban forgó ország intézményei részt vesznek.

A teljes megítélt összeg tartalmazza a nemzeti projektekre fordított összegeket, valamint a partnerországi intézmény(ek)nek a több országot érintő projektekben való részvételének fedezésére arányos alapon megítélt összegeket.

A KEP-ek típusai: TF: Tantervfejlesztés; IÉT: Intézményépítési továbbképzések; MP: Multiplier project ; EM: Egyetemi menedzsment.

Tempus – CARDS |

Az alábbi táblázatban szereplő értékek a 2002-ben és 2003-ban tartott válogatások eredményei.

EMÖ Tempus - CARDS |

Partnerország | Összes beérkezett pályázat | Összes támogatott pályázat | A sikeres pályázatok aránya | Teljes megítélt összeg (országonként) |

MACEDÓNIA VOLT JUGOSZLÁV KÖZTÁRSASÁG | 59 | 42 | 78.0 % | 151.640,00 € |

ALBÁNIA | 103 | 48 | 51.5 % | 235.542,00 € |

BOSZNIA-HERCEGOVINA | 28 | 14 | 46.4 % | 54.280,00 € |

HORVÁTORSZÁG | 22 | 11 | 63.6 % | 25.236,00 € |

KOSZOVÓ | 1 | 2 | - | 3.800,00 € |

SZERBIA ÉS MONTENEGRÓ | 62 | 29 | 62.9 % | 81.110,00 € |

EMÖ Tempus - MEDA |

Partnerország | Összes beérkezett pályázat | Összes támogatott pályázat | A sikeres pályázatok aránya | Teljes megítélt összeg (országonként) |

ALGÉRIA | 91 | 15 | 30.8 % | 60.400,00 € |

EGYIPTOM | 78 | 46 | 71.8 % | 128.500,00 € |

JORDÁNIA | 13 | 4 | 30.8 % | 21.300,00 € |

LIBANON | 67 | 27 | 61.2 % | 83.800,00 € |

MAROKKÓ | 46 | 15 | 52.2 % | 32.900,00 € |

PALESZTINA | 17 | 14 | 94.1 % | 47.800,00 € |

SZÍRIA | 108 | 22 | 28.7 % | 95.500,00 € |

TUNÉZIA | 29 | 13 | 55.2 % | 31.800,00 € |

EMÖ Tempus - TACIS |

Partnerország | Összes beérkezett pályázat | Összes támogatott pályázat | A sikeres pályázatok aránya | Teljes megítélt összeg (országonként) |

ÖRMÉNYORSZÁG | 44 | 19 | 45.5 % | 53.806,00 € |

AZERBAJDZSÁN | 8 | 3 | 75.0 % | 5.440,00 € |

BELARUSZ | 29 | 16 | 58.6 % | 49.580,00 € |

GRÚZIA | 40 | 14 | 47.5 % | 36.520,00 € |

KAZAHSZTÁN | 15 | 4 | 26.7 % | 9.500,00 € |

KIRGIZISZTÁN | 31 | 14 | 54.8 % | 47.380,00 € |

MONGÓLIA | 26 | 13 | 53.8 % | 49.950,00 € |

MOLDÁVIA | 33 | 14 | 72.7 % | 41.800,00 € |

OROSZ FÖDERÁCIÓ | 165 | 111 | 75.8 % | 336.900,00 |

TÜRKMENISZTÁN | 10 | 10 | 70.0 % | 32.800,00 € |

UKRAJNA | 64 | 40 | 68.8 % | 107.100,00 € |

ÜZBEGISZTÁN | 110 | 32 | 35.5 % | 136.991,00 € |

[1] A 2002. június 27-i, az 1999/311/EK határozatot módosító tanácsi határozat

[2] Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244. számú, 1999. június 10-i határozata értelmében.

Top