Välj vilka experimentfunktioner du vill testa

Det här dokumentet är ett utdrag från EUR-Lex webbplats

Nagykereskedelmi villamosenergia- és földgázpiacok – uniós felügyeleti szabályok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1227/2011/EU rendelet – a nagykereskedelmi energiapiacok integritásáról és átláthatóságáról

MI A RENDELET CÉLJA?

A nagykereskedelmi energiapiacok* integritásáról és átláthatóságáról szóló 1227/2011/EU rendelet (ami REMIT-ként is ismert) létrehozza az európai uniós (EU) nagykereskedelmi energiapiacok nyomon követésének keretét és célja megtiltani a bennfentes kereskedelemhez*, és a piaci manipulációhoz* kapcsolódó visszaéléseket.

Az (EU) 2024/1106 rendelet az eredeti rendeletet módosítja azzal a céllal, hogy nagyobb védelmet nyújtson a piaci manipulációval szemben a nagykereskedelmi energiapiacon az átláthatóság növelése és a nyomonkövetési kapacitások növelése révén. Célja az energiapiacokon alkalmazandó tisztességes kereskedelmi gyakorlatok keretének megerősítése és ezáltal a fogyasztóvédelem további javítása, különösen a határokon átnyúló piaci visszaélések elleni szabályok hatékonyabb végrehajtásának biztosítása révén.

FŐBB PONTOK

Az 1227/2011/EK rendelet

Energiaszabályozók Együttműködési Ügynöksége

Az 1227/2011/EU rendelet megerősítette az Energiaszabályozók Együttműködési Ügynökségének (ACER) szerepét, amelyet eredetileg a 713/2009/EK rendelet hozott létre, és jelenleg az (EU) 2019/942 rendelet szabályoz (lásd az összefoglalót). Az 1227/2011/EU rendelettel kapcsolatban az Ügynökség feladatai közé tartoznak a következők:

  • A nagykereskedelmi energiapiacon folytatott kereskedelmi tevékenységek nyomon követése. Ezt a piaci szereplőktől kereskedési tevékenységeikre vonatkozó adatok gyűjtése és elemzése révén éri el.
  • Potenciális piaci visszaélések kivizsgálása kiválasztott, határokon átnyúló feltételezett piaci manipulációt érintő esetekben.
  • Információcsere a nemzeti szabályozó hatóságokkal annak érdekében, hogy piaci manipuláció esetén végrehajtási intézkedéseket léptethessenek életbe.

Piaci manipuláció

A rendelet a piaci manipuláció – következőkhöz hasonló – előfordulásait kívánja megelőzni:

  • Hamis megbízások adása;
  • Hamis információk terjesztése;
  • Hamis információk adása az árbecsléseket végzőknek vagy a piaci jelentések készítőinek, ami az ezen információk alapján eljáró piaci szereplők félrevezetésével jár;
  • Annak állítása, hogy a rendelkezésre álló villamosenergia-termelési kapacitás*, átviteli kapacitás* vagy földgáz a ténylegesen létezőtől eltérő mennyiségben áll rendelkezésre. Ez ugyanis befolyásolhatja a villamos energia és a földgáz árát.

Szereplők

A piaci szereplőkre a következő kötelezettségek vonatkoznak:

  • nyilvántartásba kell vetetni magukat egy nemzeti szabályozó hatóságnál;
  • az Ügynökségnek és a nemzeti szabályozó hatóságnak információkat kell szolgáltatniuk, hogy mindkét szerv nyomon tudja követni kereskedelmi tevékenységeiket;
  • a megfelelő időben nyilvánosságra kell hozniuk a bennfentes információkat*, ideértve a létesítmények kapacitásával és kihasználtságával, valamint a villamos energia, a földgáz vagy a cseppfolyósított földgáz (LNG) termelésére, tárolására, fogyasztására vagy átvitelére vonatkozó információkat is.

Szankciók

A rendeletnek való megfelelőség hiányát az uniós tagállamoknak szankcionálniuk kell. Ezeknek hatékonynak, visszatartó erejűnek és arányosnak kell lenniük, és tükrözniük kell:

  • a jogsértés jellegét, időtartamát és súlyosságát;
  • a fogyasztóknak okozott kár mértékét;
  • a bennfentes információ és piaci manipuláció alapján történő cselekvésből származó esetleges kereskedelmi hasznot.

Az (EU) 2024/1106 módosító rendelet

Az (EU) 2024/1106 rendelet számos módosítást vezet be az 1227/2011/EU rendelethez.

  • Az energiapiacok átláthatóságára és integritására vonatkozó szabályokat szorosabban összehangolja a pénzügyi piacokhoz kapcsolódó szabályokkal, például az 596/2014/EU rendelettel (lásd az összefoglalót), különösen a piaci manipuláció meghatározásai és a bennfentes információk tekintetében.
  • A jogszabály hatályát kiterjesztették az energiatárolásra és az LNG-re, a piaci visszaélésekre vonatkozó szabályokat pedig a pénzügyi eszközökre is, például a nagykereskedelmi energiapiacokon kereskedett energiaszármazékokra is.
  • A nem uniós piaci szereplőknek ki kell jelölniük egy képviselőt abban a tagállamban, amelyben a nagykereskedelmi energiapiacon tevékenykednek. Ezt a képviselőt írásbeli megbízással kell kijelölni, és fel kell hatalmazni arra, hogy a nevükben eljárjon.
  • Az Ügynökség hatásköre kiterjed a határokon átnyúló dimenziójú ügyek kivizsgálására, amennyiben azok legalább két tagállamot érintenek, és szorosan együtt fog működni a nemzeti szabályozó hatóságokkal. Az Ügynökség szélesebb körű vizsgálati hatáskörrel fog rendelkezni. Többek között helyszíni ellenőrzéseket végezhet, információkat kérhet és nyilatkozatokat tehet közzé.
  • A végrehajtási hatáskörök nemzeti szinten maradnak, bár az ACER saját vizsgálatokat végezhet, információkat kérhet, és határokon átnyúló ügyekben interjúkat is lefolytathat. Amennyiben valamely fél akadályozza az ACER helyszíni ellenőrzését, vagy nem szolgáltatja a kért információkat, az ACER bizonyos feltételek mellett kényszerítő bírságot szabhat ki.
  • Az ACER fogadja el azokat az engedélyező, vagy az engedélyezést visszavonó határozatokat, amelyek a bennfentes információs platformokra (IPP-k)* és a nyilvántartásba vett jelentési mechanizmusokra (RRM) vonatkoznak*.
  • Az ACER kidolgoz és működtet egy olyan platformot is, amely a nyilvánosságra hozott információk ágazatspecifikus elektronikus hozzáférési pontjaként szolgál, egy az uniós nagykereskedelmi energiapiaci adatokra vonatkozó digitális referenciaközponttal együtt.
  • A Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogad el a bennfentes információk további meghatározása érdekében.
  • A Bizottság 2027. június 1-ig, majd azt követően ötévente értékeli a rendelet alkalmazását, különös tekintettel a piaci magatartásra, a piaci szereplőkre, a likviditási és jelentéstételi követelményekre (beleértve a LNG-piaci adatokat), valamint a piaci szereplőkre háruló adminisztratív terhek szintjére, továbbá az ACER célkitűzéseivel, megbízatásával és feladataival kapcsolatos teljesítménye tekintetében.
  • A piaci szereplők az ACER kapcsolattartó pontjaitól magyarázatot kérhetnek arra vonatkozóan, hogy egy adott információ az 1227/2011/EU rendelet és az elfogadott vonatkozó felhatalmazáson alapuló jogi aktusok értelmében bennfentes információnak minősül-e.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

Az 1227/2011/EU rendelet 2011. december 28. óta hatályos.

Az (EU) 2024/1106 rendelettel bevezetett szabályok többsége 2024. május 7-én lépett hatályba.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Nagykereskedelmi energiapiacok. Ezeken a piacokon energiacserére kerül sor az energiatermelők (mint például az erőművek tulajdonosai) és a nagy energiafelhasználók (például az acélművek, illetve a villamos energiát vagy földgázt vásárlók részére értékesítő vállalatok) között.
Bennfentes kereskedelem. Amikor egy magánszemély még nem nyilvános információ (bennfentes információ) alapján próbál meg valamely termékkel kapcsolatban kereskedelmi haszonra szert tenni. Ezen információ nélkül a többi kereskedő hátrányban van.
Piaci manipuláció. A piac tisztességes működésének szándékos megzavarása. Ez valamely termékkel kapcsolatos kínálat vagy kereslet terén való hamis vagy megtévesztő jelzések létrehozását jelentheti, ami befolyásolja a termék árának alakulását.
Villamosenergia-termelési kapacitás. Villamos energia termelésére irányuló kapacitás.
Átviteli kapacitás. A helyhez kötött infrastruktúra – például elektromos távvezetékek – kapacitása villamos energia szállítására.
Bennfentes információk. Egy termékre vonatkozó, nyilvánosságra még nem hozott információk. Ha az adott információt nyilvánosságra hoznák, az befolyásolhatná a szóban forgó termék árát.
Bennfentes információs platformok (IPP-k). Ezek olyan internetalapú platformok, ahol a piaci résztvevők bennfentes információkat tehetnek közzé. Ezeket a platformokat kötelező lesz a bennfentes információk közzétételére használni.
Bejegyzett jelentési mechanizmusok (RRM-ek). Olyan jogalanyok, amelyek hatáskörrel rendelkeznek arra, hogy saját nevükben benyújtsák az ACER-nek az adatokat és az ügyletekre vonatkozó információkat (saját adataikat) és/vagy jelentsék más piaci szereplők adatait (ha azok szolgáltatást nyújtanak ). Mintegy 140 ilyen mechanizmus létezik.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1227/2011/EU rendelete ( 2011. október 25.) a nagykereskedelmi energiapiacok integritásáról és átláthatóságáról (HL L 326., 2011.12.8., 1-16. o.)

A 1227/2011/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/942 rendelete (2019. június 5.) az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynökségének létrehozásáról (átdolgozás) (HL L 158., 2019.6.14., 22–53. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 596/2014/EU rendelete (2014. április 16.) a piaci visszaélésekről (piaci visszaélésekről szóló rendelet), valamint a 2003/6/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 2003/124/EK, a 2003/125/EK és a 2004/72/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 173., 2014.6.12., 1–61. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 08.11.2024

Upp