Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Területi alapú tartalomkorlátozás: az ügyfelek megkülönböztető kezelése elleni fellépés

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2018/302 rendelet a belső piacon belül a vevő állampolgársága, lakóhelye vagy letelepedési helye alapján történő indokolatlan területi alapú tartalomkorlátozással és a megkülönböztetés egyéb formáival szembeni fellépésről

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet célja, hogy biztosítsa az EU belső piacának megfelelő működését azáltal, hogy megakadályozza az indokolatlan, területalapú tartalomkorlátozást* és a megkülönböztetés egyéb formáit, amelyek az EU-n belüli online és offline ügyletek során közvetlenül vagy közvetve az ügyfél állampolgárságán, lakóhelyén vagy letelepedési helyén alapulnak.
  • A rendelet nem kötelezi a kereskedőket arra, hogy a határokon túlra szállítsanak (ha a kereskedő ilyen szolgáltatást jelenleg nem nyújt), vagy arra, hogy az árakat összehangolják.
  • Viszont az árukhoz és szolgáltatásokhoz való hozzáférés tekintetében a rendelet az uniós ügyfelek közötti, az ügyfél állampolgárságán, lakóhelyén vagy telephelyén alapuló megkülönböztetést megtiltja, ha a külföldi ügyfél elfogadja a belföldi piacon alkalmazott feltételeket (vagyis azt, hogy helyi szereplőként vásárol).

FŐBB PONTOK

A rendelet hatálya

A rendelet nem alkalmazandó a következőkre:

  • adott uniós országhoz kötődő, tisztán belső helyzetek;
  • más szolgáltatások, mint például pénzügyi, audiovizuális, szállítási, egészségügyi és szociális szolgáltatások, az EU szolgáltatási irányelvével összhangban.

A rendelet nem alkalmazandó a szerzői jogvédelem alatt álló szolgáltatásokra – mint például a zenesugárzási szolgáltatások, az e-könyvek, a szoftverek és a videojátékok –, de ez felülvizsgálat tárgya lesz a rendelet értékelésekor.

Hozzáférés online felületekhez

A rendelet tiltja a weboldalakhoz való hozzáférés zárolását és elterelését, ha az ügyfél ebbe előzetesen nem egyezett bele.

Még akkor is, ha az ügyfél az átirányításhoz beleegyezését adta, a meglátogatott eredeti változatnak hozzáférhetőnek kell maradnia.

Amikor a zárolás, a hozzáférés korlátozása vagy az elterelés az uniós jog vagy az uniós joggal összhangban lévő nemzeti jog szerint indokolt, a kereskedőknek világos magyarázatot kell adniuk az ügyfelek számára.

Az árukhoz vagy szolgáltatásokhoz való hozzáférés feltételei

3 konkrét helyzet van, amikor a kereskedők megtehetik, hogy nem alkalmazzák az árukhoz vagy szolgáltatásokhoz való hozzáférés különféle általános feltételeit, olyan okokból, amelyek az ügyfél állampolgárságával, lakóhelyével vagy letelepedési helyével kapcsolatosak, kivéve, ha az uniós jog vagy az uniós joggal összhangban lévő nemzeti jog betartásáról van szó:

  • áruk értékesítése a kereskedő által biztosított (vagy az ügyfél által kiválasztott) területen;
  • elektronikusan biztosított szolgáltatások értékesítése;
  • konkrét, tényleges tartózkodási helyen nyújtott szolgáltatások értékesítése.

Fizetőeszközök

A kereskedők továbbra is szabadon elfogadhatnak bármilyen fizetőeszközt és bármely általuk választott márkájú kártyát. Az viszont nem engedélyezett, hogy megkülönböztetést alkalmazzanak ugyanazon fizetőeszközön belül vagy márka vonatkozásában, ha annak okai a következőkhöz kapcsolódnak:

  • az ügyfél állampolgársága, lakóhelye vagy telephelye;
  • a fizetési számla letelepedés szerinti helye;
  • a fizetési szolgáltató letelepedés szerinti helye;
  • a fizetőeszköz kibocsátásának helye.

Ha a kereskedők egy fizetést elutasítanak, az megkülönböztetésnek minősül, amennyiben:

  • a fizetés elektronikus ügyleteken keresztül, átutalással, közvetlen terheléssel vagy adott márkának és kategóriának megfelelő kártyaalapú fizetéssel történt;
  • a fizetés a kereskedő által elfogadott pénznemben történik; és
  • a hitelesítési követelmények teljesülnek.

A kereskedők azonban felszámolhatnak költséget az olyan kártyaalapú fizetési mód használata esetén, amelynél a bankközi jutalékok* nem tartoznak a kártyaalapú fizetések díjaira vonatkozó uniós szabályok hatálya alá.

Kapcsolat a versenyjoggal és a passzív értékesítéssel

Általában a rendelet nem érinti a versenyjogi szabályokat, különösen az Európai Unió működéséről szóló szerződés 101. és 102. cikkét.

Az aktív értékesítésre* vonatkozó megállapodások továbbra is a vertikális szállítási és forgalmazási megállapodások mentesítéseiről szóló uniós szabályok hatálya alá tartoznak. A területi alapú tartalomkorlátozásról szóló rendelet azonban érvényes a passzív értékesítésre*: a korlátozó jellegű, egy szállítóval kötött megállapodás, amely megköveteli, hogy a kereskedő az ilyen értékesítés esetében másképpen, a rendelet által tiltott módon kezelje a más uniós országokból érkező ügyfeleket, nem engedélyezett, és azt figyelmen kívül kell hagyni.

Felülvizsgálat

Az Európai Bizottság a rendelet alkalmazásának értékeléséről 2020 márciusáig, majd azt követően 5 évente jelentést tesz. Az első jelentés megvizsgálja, hogy kiterjeszthető-e a rendelet hatálya.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2018. december 3. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

KULCSFOGALMAK

Területi alapú tartalomkorlátozás: a kereskedő megkülönböztető gyakorlata, amely megakadályozza, hogy online ügyfelek egy másik országban létesített weboldalon kínált termékekhez vagy szolgáltatásokhoz hozzáférjenek és azokat a termékeket és szolgáltatásokat megvásárolják, például oly módon, hogy zárolja a határon túli weboldalakhoz való hozzáférést; megtagadja a rendelés teljesítésének lehetőségét, hogy árukat és szolgáltatásokat vásároljon, külföldi weboldal elérésével.
Bankközi jutalékok: olyan díjak, amelyeket a kártyatulajdonos bankja minden egyes alkalommal, amikor a fogyasztó kártyaalapú vásárlást kezdeményez, a kiskereskedő bankjára terhel.
Aktív értékesítés: a kizárólagos forgalmazási megállapodások keretében történő értékesítés, amelyet egyes ügyfelek aktív megközelítésével érnek el, egy másik forgalmazó kizárólagos területén.
Passzív értékesítés: felszólítás nélkül érkező megkeresésre adott válaszon alapuló értékesítés, olyan területen letelepedett ügyfelek esetén, ahol a kereskedő tevékenységet nem folytat.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/302 rendelete (2018. február 28.) a belső piacon belül a vevő állampolgársága, lakóhelye vagy letelepedési helye alapján történő indokolatlan területi alapú tartalomkorlátozással és a megkülönböztetés egyéb formáival szembeni fellépésről, valamint a 2006/2004/EK és az (EU) 2017/2394 rendelet, továbbá a 2009/22/EK irányelv módosításáról (HL L 60I., 2018.3.2., 1–15. o.)

Az (EU) 2018/302 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelve (2006. december 12.) a belső piaci szolgáltatásokról (HL L 376., 2006.12.27., 36–68. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság 330/2010/EU rendelete (2010. április 20.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 101. cikke (3) bekezdésének vertikális megállapodások és összehangolt magatartások csoportjaira történő alkalmazásáról (HL L 102., 2010.4.23., 1–7. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/751 rendelete (2015. április 29.) a kártyaalapú fizetési műveletek bankközi jutalékairól (HL L 123., 2015.5.19., 1–15. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Harmadik rész – Az Unió belső politikái és tevékenységei – VII. cím – A versenyre, az adózásra és a jogszabályok közelítésére vonatkozó közös szabályok – 1. fejezet – Versenyszabályok – 1. szakasz – Vállalkozásokra vonatkozó szabályok – 101. cikk (az EKSz. korábbi 81. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 88–89. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Harmadik rész – Az Unió belső politikái és tevékenységei – VII. cím – A versenyre, az adózásra és a jogszabályok közelítésére vonatkozó közös szabályok – 1. fejezet – Versenyszabályok – 1. szakasz – Vállalkozásokra vonatkozó szabályok – 102. cikk (az EKSz. korábbi 82. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 89. o.)

utolsó frissítés 16.10.2018

Top