Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kétoldalú beruházási megállapodások – uniós és az EU-n kívüli országok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1219/2012/EU rendelet az uniós és nem uniós országok közötti kétoldalú beruházási megállapodások tekintetében átmeneti rendelkezések megállapításáról

MI A RENDELET CÉLJA?

A rendelet célja, hogy az uniós és nem uniós országok közötti kétoldalú beruházási megállapodások jelenlegi rendszeréről egy olyan rendszerre történő zökkenőmentes átmenetet biztosítson, amely keretében a kétoldalú beruházási megállapodásokról az Európai Bizottság folytat tárgyalásokat.

Ez az átmenet a Lisszaboni Szerződés elfogadását követően vált szükségessé. Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 207. cikke megállapítja, hogy a külföldi közvetlen befektetések az EU közös kereskedelempolitikája részeként az Unió hatáskörébe tartoznak.

FŐBB PONTOK

Mi a kétoldalú beruházási megállapodások lényege?

A kétoldalú beruházási megállapodások meghatározzák valamely ország állampolgárai és vállalkozásai által egy másik országban megvalósítandó magánberuházások feltételeit.

Kétoldalú beruházási megállapodások uniós és nem uniós ország között:

  • A 2009. december 1-je előtt aláírt kétoldalú beruházási megállapodások a Bizottság engedélye alapján:
    • a rendelet feltételeinek értelmében továbbra is hatályban maradhatnak, vagy hatályba léphetnek addig, amíg az uniós és nem uniós ország közötti kétoldalú beruházási megállapodás hatályba nem lép,
    • módosíthatók (beleértve a kétoldalú beruházási megállapodás uniós joggal összeegyeztethetetlen részeinek korrigálását) vagy új megállapodás köthető a rendeletben meghatározott feltételekkel;
  • A 2009. december 1-je és 2013. január 9-e között aláírt kétoldalú beruházási megállapodások továbbra is hatályban maradhatnak, vagy hatályba léphetnek, ha a Bizottság véleménye szerint azok nem ellentétesek egyéb uniós joggal, nem összeegyeztethetetlenek az EU elveivel, és figyelemmel a Bizottság által az adott nem uniós országgal folytatott tárgyalásokra, azok nem feleslegesek;
  • amennyiben teljesülnek a rendelet feltételei, a Bizottság felhatalmazást adhat egy uniós országnak arra, hogy tárgyalásokat kezdjen egy nem uniós országgal egy új kétoldalú beruházási megállapodásról, vagy hogy egy új kétoldalú beruházási megállapodást írjon alá és kössön meg, ha a tárgyalás eredménye összhangban van a rendelet előírásaival.

Felügyelet

A Bizottság végrehajtási hatásköröket kapott a rendelet végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében, munkáját pedig a beruházási megállapodások bizottsága segíti.

A Bizottságnak legkésőbb 2020. január 10-ig jelentést kell benyújtania e rendelet alkalmazásáról.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2013. január 9. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1219/2012 /EU rendelete (2012. december 12.) a tagállamok és harmadik országok közötti kétoldalú beruházási megállapodások tekintetében átmeneti rendelkezések megállapításáról (HL L 351., 2012.12.20., 40–46. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 912/2014/EU rendelete (2014. július 23.) az Európai Unió által megkötött nemzetközi megállapodások által létrehozott, a beruházók és az államok közötti vitarendezést végző választott bíróságokkal kapcsolatos pénzügyi felelősség meghatározására vonatkozó keret létrehozásáról (HL L 257., 2014.8.28., 121–134. o.)

A tagállamok és harmadik országok közötti kétoldalú beruházási megállapodások tekintetében átmeneti rendelkezések megállapításáról szóló, 2012. december 12-i 1219/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben említett kétoldalú beruházási megállapodások listája (HL C 147., 2017.5.11., 1–105. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13–18. o.)

utolsó frissítés 14.12.2017

Top