EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0817

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendeletnek a közvetlen kifizetésekkel és a vidékfejlesztési támogatásokkal kapcsolatos egyes szabályok 2019-es és 2020-as év vonatkozásában történő módosításáról

COM/2018/817 final

Brüsszel, 2018.12.7.

COM(2018) 817 final

2018/0414(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendeletnek a közvetlen kifizetésekkel és a vidékfejlesztési támogatásokkal kapcsolatos egyes szabályok 2019-es és 2020-as év vonatkozásában történő módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

E javaslat célja, hogy két, a közös agrárpolitikával (KAP) összefüggő jogi aktus kiigazítása révén bizonyosságot és folytonosságot biztosítson az európai mezőgazdasági termelőknek 2019-ben és 2020-ban nyújtandó támogatások tekintetében.

A vidékfejlesztés kapcsán az 1305/2013/EU rendelet (a továbbiakban: vidékfejlesztési rendelet) bizonyos módosításaira van szükség ahhoz, hogy biztosítható legyen a programozási időszak utolsó éveiben a szakpolitikai folytonosság, valamint a következő programozási időszakba történő zökkenőmentes átmenet. Ezek a módosítások a hegyvidéki területeken kívüli egyéb, jelentős természeti hátrányokkal rendelkező területek számára teljesített kifizetések fokozatos csökkentésére irányuló új ütemtervre, valamint az EMVA-ból finanszírozott technikai segítségnyújtásnak a Bizottság kezdeményezésére történő, a jövőbeli KAP végrehajtását előkészítő intézkedésekkel kapcsolatos felhasználására vonatkoznak.

Ami a közvetlen kifizetéseket illeti, az 1307/2013/EU rendelet (a továbbiakban: közvetlen kifizetésekről szóló rendelet) bizonyos rendelkezései nem terjednek ki a 2020-as naptári évre, mivel a 2020-as naptári évhez kapcsolódó kiadások a 2021-es pénzügyi évben merülnek fel, amely már az új, 2021–2027-es többéves pénzügyi keret (TPK) első éve. A rendelet elfogadásának időpontjában tehát nem lehetett kötelezettségvállalásokat tenni a jövőbeli többéves pénzügyi keretre vonatkozóan. Az 1307/2013/EU rendelet módosítása nélkül bizonyos tagállamok olyan hátrányos pénzügyi következményekkel szembesülnének a 2020-as naptári évben teljesített közvetlen kifizetésekkel kapcsolatban, amelyek túlmutatnak az új (2021–2027-es) TPK-val összefüggő hatásokon. Ezek a tagállamok jelentős változásokkal néznének szembe a közvetlen kifizetések és a vidékfejlesztési keretösszegek tekintetében, ami komoly hatást gyakorolna a mezőgazdasági termelők részére mindkét pillér keretében teljesített kifizetésekre. A szóban forgó jogi aktusok emellett egyéb, a jelenlegi jog keret végrehajtását elősegítő technikai elemekkel is kiegészülnek.

Összhang a szakpolitikai területen már meglévő rendelkezésekkel

A javasolt módosítások összhangban vannak a vidékfejlesztési rendelettel és a közvetlen kifizetésekről szóló rendelettel, tehát a javaslat összeegyeztethető a KAP meglévő szakpolitikai rendelkezéseivel.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

Nem alkalmazható

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 42. cikke és 43. cikkének (2) bekezdése.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Az EUMSZ a mezőgazdaságot az Unió és a tagállamok megosztott hatáskörébe utalja. Az Unió különböző jogalkotási aktusok elfogadása révén gyakorolja a vonatkozó hatáskörét, és ily módon határozza meg és hajtja végre az Európai Unió működéséről szóló szerződés 38–44. cikkében meghatározott közös uniós agrárpolitikát. Az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet létrehozta a vidékfejlesztési támogatások és a mezőgazdasági termelőknek nyújtott közvetlen kifizetések rendszerét. Az EUMSZ 39. cikke szerint a KAP egyik, a Szerződésben meghatározott célja a mezőgazdasági népesség megfelelő életszínvonalának biztosítása, a javasolt kezdeményezés pedig összhangban van ezzel a célkitűzéssel. Ennek megfelelően a KAP keretében közvetlen kifizetéseket finanszíroznak az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból (EMGA), az 1307/2013/EU rendelet pedig az uniós szintű kifizetéseket szabályozza. A vidékfejlesztési támogatás a KAP szerves részét képezi, és hozzájárul a KAP vonatkozásában az Európai Unió működéséről szóló szerződésben meghatározott célkitűzések eléréséhez. A javaslat hozzáadott értéke abban rejlik, hogy biztonságot és stabilitást biztosít az európai mezőgazdasági termelőknek 2020-ban nyújtott közvetlen jövedelemtámogatás, valamint a jelenlegi programozási időszak utolsó éveiben nyújtott vidékfejlesztési támogatás tekintetében. Ezek a célkitűzések csak az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendelet uniós társjogalkotók általi módosításával érhetők el.

Arányosság

A javaslat nem jelent új szakpolitikai fejleményt a módosítani tervezett jogi aktusokhoz képest. A javaslat kizárólag a fent említett célkitűzések eléréséhez szükséges mértékben módosítja a meglévő rendeleteket.

A jogi aktus típusának megválasztása

Mivel az eredeti jogalkotási aktusok európai parlamenti és tanácsi rendeletek, a módosításokat rendes jogalkotási eljárás keretében európai parlamenti és tanácsi rendeletként is be kell vezetni.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A javaslat elfogadásának folyamata eltér a minőségi jogalkotásra vonatkozó iránymutatásban és a vonatkozó eszköztárban meghatározott általános gyakorlattól. A szokásos gyakorlattól a következő okok miatt szükséges eltérni:

– a javaslat nagymértékben technikai jellegű;

– a kezdeményezés kizárólag a jelenlegi programozási időszak utolsó éveire vonatkozik;

– a javaslat nem tartalmaz új szakpolitikai kötelezettségvállalásokat.

Ezért a hatásvizsgálat készítése, a nyilvános konzultáció és az ütemterv kidolgozása e javaslat esetében nem megfelelő eszköz. Ezenkívül mivel a jogszabálynak 2019-ben már hatályosnak kell lennie, a társjogalkotóknak sürgősen el kell fogadniuk azt.

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése/célravezetőségi vizsgálata

Nem alkalmazható

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

Nem alkalmazható

A szakvélemények összegyűjtése és felhasználása

Nem alkalmazható

Hatásvizsgálat

Nem alkalmazható

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

Nem alkalmazható

Alapjogok

A javaslat tiszteletben tartja az alapvető jogokat, és betartja különösen az Európai Unió Alapjogi Chartája által elismert elveket.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A tagállamok számára javasolt megoldás – azaz a közvetlen kifizetések és a vidékfejlesztési támogatások alkalmazása közötti jelenlegi rugalmasságnak a 2020-as naptári évben (a 2021-es pénzügyi évben) történő megtartása, valamint az említett évben a közvetlen kifizetések csökkentésének eredményeképpen keletkező becsült összegek vidékfejlesztéshez történő átcsoportosítása – a tagállamok döntéseitől függően hatással lehet a forrásoknak a közvetlen kifizetések és a vidékfejlesztési támogatások közötti elosztására. Ugyanakkor minden ilyen átcsoportosítás semleges lesz a teljes költségvetési kötelezettségvállalás szempontjából.

E javaslat pénzügyi hatásairól az ahhoz mellékelt pénzügyi kimutatás nyújt részletesebb tájékoztatást.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

Nem alkalmazható

Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)

Nem alkalmazható

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

·Vidékfejlesztés

A javaslat lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy módosítsák a kifizetések fokozatos csökkentésére vonatkozó menetrendet azon területek tekintetében, amelyek az előző programozási időszakban ilyen kifizetésekben részesültek, ugyanakkor a folyamatban lévő időszakban a vidékfejlesztési rendelet 31. cikke (5) bekezdésének megfelelően már nem minősülnek hegyvidéki területeken kívüli egyéb, jelentős természeti hátrányokkal rendelkező területeknek. Ez a módosítás igazodik az ilyen területekre vonatkozó új területmeghatározásnak a (EU) 2017/2393 rendelet által 2019-ig meghosszabbított határidejéhez, ami azt jelenti, hogy a folyamatban lévő programozási időszak végére az e kifizetésekre már nem jogosult mezőgazdasági termelők esetében rövidebb lesz az alkalmazkodási időszak. Ez a módosítás lehetővé tenné a 2019-es és 2020-as átmeneti kifizetéseknek a kifizetések 2014–2020-as időszakban érvényes szintje alapján történő kiszámítását. Ezenkívül az átmeneti kifizetések fokozatos csökkentésének mértéke kevésbé lesz markáns, mivel azt a tagállamok oly módon állapítják meg, hogy a végső szint a kezdő szint felét tegye ki.

A javaslat a Bizottság kezdeményezésére biztosított, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) finanszírozott technikai segítségnyújtás alkalmazási körét kiterjeszti a jövőbeli KAP előkészítésével összefüggő intézkedésekre. A javaslat kizárólag a technikai segítségnyújtás alkalmazási körét érinti, a pénzügyi támogatás mértékét nem módosítja.

·A pillérek között 2020-ban fennálló rugalmasság, valamint a közvetlen kifizetések csökkentésének eredményeképpen keletkező összegek vidékfejlesztéshez történő átcsoportosítása

A javaslat rendelkezéseket állapít meg arra vonatkozóan, hogy a tagállamok a (2021-es pénzügyi évnek megfelelő) 2020-as naptári évben pénzeszközöket csoportosíthatnak át az egyes pillérek között. A 2015–2019-es időszakban a tagállamoknak lehetőségük volt arra, hogy a közvetlen kifizetésektől összegeket csoportosítsanak át a vidékfejlesztési támogatásokhoz, illetve fordítva. A 2020-as naptári évre/2021-es pénzügyi évre vonatkozóan a jelenleg hatályos szabályok nem rendelkeznek ilyen rugalmasságról. Ez a pénzügyi mechanizmus fontos eszköze annak, hogy a tagállamok rugalmasan kezelhessék pénzügyi kereteiket, valamint optimalizálhassák a rendelkezésre álló források felhasználását. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a mechanizmus hatékony eszköznek bizonyult a tagállamok számára, és egyes tagállamok így jelentős összegeket csoportosítottak át a két pillér között. Amennyiben a 2020-as naptári évben/2021-es pénzügyi évben megszűnne a pillérek közötti rugalmasság, az bizonyos tagállamokban feltehetően komoly pénzügyi zavarokat okozna a mezőgazdasági termelők körében, mivel jelentős hatást gyakorolhatna a rájuk vonatkozó pénzügyi keretre. Ennek megfelelően a javaslat azt szorgalmazza, hogy a 2020-as naptári évben is maradjon meg a pillérek közötti átcsoportosítás lehetősége a jelenlegiekkel megegyező feltételek mellett, továbbá hogy a csökkentés eredményeképpen keletkező becsült összeg továbbra is kerüljön átcsoportosításra a közvetlen kifizetésektől a vidékfejlesztési támogatásokhoz.

2018/0414 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendeletnek a közvetlen kifizetésekkel és a vidékfejlesztési támogatásokkal kapcsolatos egyes szabályok 2019-es és 2020-as év vonatkozásában történő módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 42. cikkére és 43. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 1 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)Az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 2 képezi a vidékfejlesztési támogatás jelenlegi jogi keretét. Az említett rendelet rendelkezik a hegyvidéki területeken kívüli egyéb, jelentős természeti hátrányokkal rendelkező területek számára nyújtandó támogatásról. Figyelembe véve a hegyvidéki területeken kívüli egyéb, jelentős természeti hátrányokkal rendelkező területekre vonatkozó új területmeghatározásnak az (EU) 2017/2393 európai parlamenti és tanácsi rendelet 3 által 2019-ig kiterjesztett határidejét, valamint azt, hogy a támogatásra már nem jogosult mezőgazdasági termelőknek rövidebb alkalmazkodási időszak áll majd rendelkezésükre, azon fokozatosan csökkentett átmeneti kifizetések mértéke, amelyek teljesítése csak 2019-ben kezdődik, a 2014–2020-as programozási időszakban megállapított átlagos támogatás legfeljebb 80 %-ánál kezdődhet. A kifizetések szintjét úgy kell meghatározni, hogy a 2020-as végső szint a kezdő szint felét tegye ki.

(2)Annak érdekében, hogy a Bizottság segítséget nyújthasson a tagállamoknak és az érdekelt feleknek a jövőbeli közös agrárpolitika (KAP) időben történő előkészítéséhez, valamint biztosítsa a következő programozási időszakba történő zökkenőmentes átmenetet, egyértelműen rögzíteni kell, hogy a jövőbeli KAP előkészítésével összefüggő tevékenységek is finanszírozhatók a Bizottság kezdeményezésére biztosított technikai segítségnyújtás révén.

(3)A közvetlen kifizetésekre vonatkozó jelenlegi jogi keretet az 1307/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 4 képezi. Noha a rendelet legtöbb rendelkezése mindaddig alkalmazható, amíg a rendelet hatályos, bizonyos rendelkezések kifejezetten a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret hatálya alá tartozó 2015–2019-es időszak naptári éveire vonatkoznak. Bizonyos egyéb rendelkezések 2019-es naptári éven túli alkalmazhatóságát a rendelet nem irányozza elő kifejezetten. 2018 júniusában a Bizottság új, az 1307/2013/EU rendelet helyébe lépő rendeletre irányuló javaslatot nyújtott be, azonban e rendelet csak 2021. január 1-jén lép hatályba. Ezért helyénvaló az 1307/2013/EU rendelet tekintetében bizonyos technikai kiigazításokat elfogadni annak érdekében, hogy az problémamentesen alkalmazható legyen a 2020-as naptári évben.

(4)Az 1307/2013/EU rendelet 11. cikkében meghatározott azon kötelezettség, amely szerint csökkenteni kell a mezőgazdasági termelőknek egy adott naptári évre nyújtandó közvetlen kifizetések összegének 150 000 EUR-t meghaladó részét, továbbra is alkalmazandó mindaddig, amíg az említett rendelet hatályban van. Jelenleg azonban az említett cikk csupán a 2015 és 2019 közötti időszakra vonatkozó döntéseik és az ezen évekre vonatkozó csökkentések eredményeképpen keletkező becsült összegek tekintetében ír elő értesítési kötelezettséget a tagállamoknak. A meglévő rendszer fenntartása érdekében azt is elő kell írni, hogy a tagállamok a 2020-ra vonatkozó döntéseikről, valamint az említett évre vonatkozó csökkentések eredményeképpen keletkező becsült összegekről is értesítsék a Bizottságot.

(5)A pillérek közötti rugalmasság a források közvetlen kifizetések és vidékfejlesztés közötti átcsoportosításának lehetőségét jelenti. Az 1307/2013/EU rendelet 14. cikkének jelenlegi szövege alapján a tagállamok a 2014 és 2019 közötti időszak naptári évei tekintetében élhetnek ezzel a lehetőséggel. Annak biztosítása érdekében, hogy a tagállamok megtarthassák saját stratégiáikat, a pillérek közötti rugalmasságot a 2021-es pénzügyi évnek megfelelő 2020-as naptári év tekintetében is fenn kell tartani.

(6)Az 1307/2013/EU rendelet 14. cikkének a 2020-as naptári év tekintetében történő módosítása következtében helyénvaló kiigazítani az említett cikkre vonatkozó hivatkozásokat a tagállamok azon kötelezettségével összefüggésben, hogy a nemzeti éves felső összeghatárnak a pillérek közötti rugalmasság alkalmazásáról szóló értesítéseik nyomán bekövetkező ingadozásai miatt lineárisan csökkentsék, illetve növeljék a támogatási jogosultságok értékét.

(7)Az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(8)Annak érdekében, hogy a tagállamok számára a lehető leghamarabb biztosítani lehessen a szükséges rugalmasságot, valamint hogy a 2014–2020-as programozási időszak utolsó éveiben biztosítani lehessen a vidékfejlesztési politika folytonosságát, ezt a rendeletet 2019. március 1-jétől kell alkalmazni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1305/2013/EU rendelet módosításai

Az 1305/2013/EU rendelet a következőképpen módosul:

1.A 31. cikk (5) bekezdése a következő második albekezdéssel egészül ki:

„Az első albekezdéstől eltérve, amennyiben a fokozatosan csökkentett kifizetések teljesítése csak 2019-ben kezdődik, e kifizetések összege a 2014–2020-as programozási időszakban megállapított átlagos támogatás legfeljebb 80 %-ánál kezdődhet. A kifizetések szintjét úgy kell meghatározni, hogy a 2020-as végső szint a kezdő szint felét tegye ki.”

2.Az 51. cikk (1) bekezdése a következő második albekezdéssel egészül ki:

„Az EMVA-ból a KAP következő programozási időszakban történő végrehajtásának előkészítésére irányuló tevékenységek is finanszírozhatók.”

2. cikk

Az 1307/2013/EU rendelet módosításai

Az 1307/2013/EU rendelet a következőképpen módosul:

1.A 7. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(2) A 11. cikkben említett, a támogatások csökkentésének eredményeképpen keletkező becsült összeget (amely a II. mellékletben meghatározott, az 58. cikk értelmében rendelkezésre álló összeggel megnövelt nemzeti felső összeghatárok, valamint a III. mellékletben meghatározott nettó felső összeghatárok különbségének felel meg) tagállamonként, minden naptári év tekintetében az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) finanszírozott uniós támogatásként kell rendelkezésre bocsátani.”

2.A 11. cikk (6) bekezdése a következő harmadik albekezdéssel egészül ki:

„A tagállamoknak a 2020-as évre vonatkozóan 2019. december 31-ig értesíteniük kell a Bizottságot az e cikknek megfelelően hozott döntéseikről és a csökkentések eredményeképpen keletkező becsült összegekről.”

3.A 14. cikk a következőképpen módosul:

a)az (1) bekezdés a következő hatodik albekezdéssel egészül ki:

„2019. december 31-ig a tagállamok dönthetnek úgy, hogy az e rendelet II. mellékletében a 2020-as naptári évre meghatározott éves nemzeti felső összeghatáruk 15 %-áig terjedő összeget rendelkezésre bocsátanak az EMVA-ból a 2021-es pénzügyi évben nyújtott kiegészítő támogatásként. Az ennek megfelelő összeg így már nem használható fel közvetlen támogatás nyújtására. Az erre vonatkozó döntésről – amelyben meg kell határozni a választott százalékos arányt – 2019. december 31-ig értesíteni kell a Bizottságot.”;

b)a (2) bekezdés a következő hatodik albekezdéssel egészül ki:

„2019. december 31-ig a tagállamok dönthetnek úgy, hogy a Tanács által az Európai Unió működéséről szóló szerződés 312. cikkének (2) bekezdése alapján elfogadott rendelet nyomán elfogadott uniós jogszabályok által a 2021-es pénzügyi évben az EMVA-ból finanszírozott támogatásokra elkülönített összeg legfeljebb 15 %-át, illetve Bulgária, Észtország, Finnország, Lettország, Lengyelország, Litvánia, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország és Szlovákia és esetében legfeljebb 25 %-át közvetlen kifizetésként rendelkezésre bocsátják. Az ennek megfelelő összeg így már nem használható fel az EMVA-ból finanszírozott támogatás nyújtására. Az erre vonatkozó döntésről – amelyben meg kell határozni a választott százalékos arányt – 2019. december 31-ig értesíteni kell a Bizottságot.”

4.A 22. cikk (5) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(5) Amennyiben a Bizottság által az (1) bekezdés alapján valamely tagállam tekintetében meghatározott felső összeghatár az adott tagállam által – e cikk (3) bekezdésével, a 14. cikk (1) vagy (2) bekezdésével, a 42. cikk (1) bekezdésével, a 49. cikk (1) bekezdésének második albekezdésével, az 51. cikk (1) bekezdésével vagy az 53. cikkel összhangban – hozott döntések következtében eltér az előző évitől, a tagállam az e cikk (4) bekezdésének való megfelelés érdekében lineárisan csökkenti, illetve növeli valamennyi támogatási jogosultság értékét.”

3. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2019. március 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

FS/18/CS/pl 5249450

6.15.2018.1

DÁTUM: 2018.09.13.

1.

KÖLTSÉGVETÉSI TÉTEL: a jelenlegi TPK: 2. fejezet, a 2021–2027-es időszakra vonatkozó TPK-ra irányuló javaslat: 3. fejezet

2019. évi költségvetési tervezet:

05 03 Közvetlen kifizetések a pénzügyi fegyelmi mechanizmus alkalmazása után:

05 04 60 Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) (2014–2020)

ELŐIRÁNYZATOK:

millió EUR

40 981,6

14 673,6

2.

CÍM:

Az 1305/2013/EU és az 1307/2013/EU rendeletnek a közvetlen kifizetésekkel és a vidékfejlesztési támogatásokkal kapcsolatos egyes szabályok 2019-es és 2020-as év vonatkozásában történő módosításáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslat

3.

JOGALAP:

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 42. cikke és 43. cikkének (2) bekezdése

4.

CÉLKITŰZÉSEK:

E javaslat célja, hogy két, a közös agrárpolitikával (KAP) összefüggő jogi aktus kiigazítása révén folytonosságot biztosítson az európai mezőgazdasági termelőknek 2019-ben és 2020-ban nyújtandó támogatások, azaz az 1305/2013/EU rendelet szerinti vidékfejlesztési támogatások és az 1307/2013/EU rendelet szerinti közvetlen kifizetések tekintetében.

5.

PÉNZÜGYI HATÁSOK

12 HÓNAPOS IDŐSZAK


(millió EUR)

FOLYÓ PÉNZÜGYI ÉV

2018

(millió EUR)

KÖVETKEZŐ PÉNZÜGYI ÉV

2019

(millió EUR)

5.0.

KIADÁSOK

   AZ EU-KÖLTSÉGVETÉS TERHÉRE
(VISSZATÉRÍTÉSEK/BEAVATKOZÁSOK)

   NEMZETI HATÓSÁGOK

   EGYÉB

n. a.

n. a.

5.1.

BEVÉTELEK

   AZ EU SAJÁT FORRÁSAI
(LEFÖLÖZÉSEK/VÁMOK)

   NEMZETI SZINTŰ BEVÉTELEK

2017

2018

2019

2020

5.0.1.

KIADÁSI ELŐIRÁNYZAT

5.1.1.

BEVÉTELI ELŐIRÁNYZAT

5.2.

SZÁMÍTÁS MÓDJA:

Lásd az észrevételeket

6.0.

FINANSZÍROZHATÓ-E A PROJEKT A FOLYÓ KÖLTSÉGVETÉS VONATKOZÓ ALCÍMÉBEN SZEREPLŐ ELŐIRÁNYZATOKBÓL?

n. a.

6.1.

FINANSZÍROZHATÓ-E A PROJEKT A FOLYÓ KÖLTSÉGVETÉS ALCÍMEI KÖZÖTTI ÁTCSOPORTOSÍTÁSSAL?

n. a.

6.2.

SZÜKSÉG LESZ-E PÓTKÖLTSÉGVETÉSRE?

NEM

6.3.

SZÜKSÉG LESZ-E ELŐIRÁNYZATOK BEVEZETÉSÉRE A JÖVŐBENI KÖLTSÉGVETÉSEKBE?

IGEN (lásd az észrevételeket)

ÉSZREVÉTELEK:

Az 1305/2013/EU rendelet szerinti vidékfejlesztési támogatás (EMVA) tekintetében a javaslat a 2019–2021-es időszak pénzügyi éveire vonatkozik, az 1307/2013/EU rendelet szerinti közvetlen kifizetéseket érintő javasolt módosítások pedig a 2020-as pénzügyi évhez/2021-es naptári évhez kapcsolódnak.

A javaslatnak nincs a kiadások növekedésével járó pénzügyi hatása.

Azon javasolt rendelkezések hatása, amelyek alapján a tagállamok összegeket csoportosíthatnak át a 2020-as naptári évre/2021-es pénzügyi évre vonatkozóan a közvetlen kifizetésekre elkülönített összegek és a 2021-es pénzügyi évre vonatkozó EMVA-keret között, valamint a közvetlen kifizetések 2020-as naptári évben történő csökkentéseinek eredményeképpen keletkező becsült összegeket átcsoportosíthatják a 2021-es EMVA-kerethez, a rendelet tagállamok általi végrehajtásától függ majd, így jelenleg nem számszerűsíthető.

Az ilyen átcsoportosítások minden esetben semlegesek lesznek a teljes kötelezettségvállalási előirányzat szempontjából, mivel a közvetlen kifizetésekre elkülönített összegekből történő levonásokat kiegyenlíti az EMVA-ból elkülönített összegek ennek megfelelő növelése, illetve fordítva.

Ami a kifizetési előirányzatokat illeti, amennyiben e rendelkezések tagállamok általi végrehajtása az EMVA-hoz történő nettó átcsoportosítással jár, az a kifizetések kismértékű – a 2021-es pénzügyi évről az azt követő évekre történő – halasztását vonhatja maga után ahhoz az esethez képest, amelyben a tagállamok általi végrehajtás a közvetlen kifizetési előirányzatok felé történő nettó átcsoportosítással jár vagy egyáltalán nem von maga után átcsoportosítást.

Ez a hatás azonban jelenleg nem számszerűsíthető, és várhatóan egyébként is minimális lesz.

Példaként megemlíthető, hogy – a tagállamok által a 2020-as naptári évre/2021-es pénzügyi évre vonatkozóan hozott döntések sérelme nélkül – a 2018-as és a 2019-es pénzügyi évben alkalmazott rugalmasság 612 millió EUR, illetve 920 millió EUR összegnek az EMVA-hoz történő nettó átcsoportosításával jár. A csökkentések eredményeképpen keletkező becsült összegek EMVA-hoz történő átcsoportosítása ugyanezekben a pénzügyi években 110 millió EUR-t, illetve 111 millió EUR-t tesz ki.

A korábbi tapasztalatokat és a 2021–2027-es időszakra vonatkozó javasolt költségvetési kereteket figyelembe véve nem valószínű – ugyanakkor jelenleg nem is zárható ki teljesen –, hogy az EMGA-hoz történő nettó átcsoportosításra kerüljön sor. Amennyiben mégis ez az eset állna fenn, az alkalmazandó felső összeghatároknak való megfelelés érdekében előfordulhat, hogy alacsonyabb prioritással kell kezelni a differenciált kiadásokat, például az EMVA-ból teljesített kifizetéseket.

(1)    HL C , , . o.
(2)    Az Európai Parlament és a Tanács 1305/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról és az 1698/2005/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 487. o.).
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/2393 rendelete (2017. december 13.) az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló 1305/2013/EU, a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról szóló 1306/2013/EU, a közös agrárpolitika keretébe tartozó támogatási rendszerek alapján a mezőgazdasági termelők részére nyújtott közvetlen kifizetésekre vonatkozó szabályok megállapításáról szóló 1307/2013/EU, a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról szóló 1308/2013/EU és az élelmiszerlánccal, az állategészségüggyel és állatjóléttel, valamint a növényegészségüggyel és a növényi szaporítóanyagokkal kapcsolatos kiadások kezelésére vonatkozó rendelkezések megállapításáról szóló 652/2014/EU rendelet módosításáról (HL L 350., 2017.12.29., 15. o.).
(4)    Az Európai Parlament és a Tanács 1307/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a közös agrárpolitika keretébe tartozó támogatási rendszerek alapján a mezőgazdasági termelők részére nyújtott közvetlen kifizetésekre vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint a 637/2008/EK és a 73/2009/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 608. o.).
Top