EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0813

Javaslat A TANÁCS RENDELETE a 904/2010/EU rendeletnek a héacsalás elleni küzdelem érdekében folytatott közigazgatási együttműködés megerősítésére irányuló intézkedések tekintetében történő módosításáról

COM/2018/813 final

Brüsszel, 2018.12.12.

COM(2018) 813 final

2018/0413(CNS)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a 904/2010/EU rendeletnek a héacsalás elleni küzdelem érdekében folytatott közigazgatási együttműködés megerősítésére irányuló intézkedések tekintetében történő módosításáról

EMPTY


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Ez a javaslat a héa-vonatkozású fizetési információk kötelező továbbítására és cseréjére vonatkozó jogszabálycsomag részét képezi. A csomag hátterét a 2006/112/EK irányelvnek a pénzforgalmi szolgáltatók számára egyes kötelezettségek bevezetése tekintetében történő módosításáról szóló tanácsi irányelvjavaslat indokolása 1 határozza meg minden részletre kiterjedően.

A hozzáadottérték-adó területén történő közigazgatási együttműködésről és csalás elleni küzdelemről szóló 904/2010/EU rendelet módosítására irányuló javaslat 2 a csomag fontos része. Ennek oka, hogy a javaslat szabályokat fogalmaz meg a tagállamok számára a héairányelv 243b. cikke alapján a pénzforgalmi szolgáltatók által elektronikus úton rendelkezésre bocsátott nyilvántartási adatok harmonizált gyűjtésére vonatkozóan. Ezenkívül a javaslat alapján új központi elektronikus rendszer jönne létre a fizetési információk tárolása céljából, amely lehetővé teszi a tagállamok csalás elleni tisztségviselői számára ezen információk további kezelését az Eurofisc keretein belül. A 904/2010/EU rendelet X. fejezete alapján létrehozott Eurofisc hálózat célja a korai figyelmeztető jelzések többoldalú cseréje a héacsalás elleni küzdelem érdekében.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

E kezdeményezés jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 113. cikke. Ez a cikk arról rendelkezik, hogy a Tanács különleges jogalkotási eljárás keretében, egyhangúlag rendelkezéseket fogad el a közvetett adózás területére vonatkozó tagállami szabályok olyan mértékű harmonizálására, amennyire az ilyen harmonizáció a belső piac létrehozásához, működéséhez, és a verseny torzulásának elkerüléséhez szükséges.

Szubszidiaritás

E kezdeményezés megfelel a szubszidiaritás elvének, mivel a szóban forgó fő probléma, az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás minden tagállamot érint, és azt súlyosbítja, hogy az adóhatóságok nem rendelkeznek megfelelő eszközökkel. A tagállamok önmagukban nem képesek harmadik felektől, például pénzforgalmi szolgáltatóktól beszerezni az ahhoz szükséges információkat, hogy ellássák a határon átnyúló termékértékesítéshez és szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódó héaellenőrzést, biztosítsák az e-kereskedelemre vonatkozó héaszabályok helyes alkalmazását, valamint leküzdjék az e-kereskedelemben elkövetett héacsalást.

Így különösen a határokon átnyúló fizetésekre vonatkozó információknak az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelemre irányuló cseréjével kapcsolatos célkitűzést az egyes tagállamok önmagukban nem valósíthatják meg (mivel nincs jogalapjuk a más jogrendszerben végzett információgyűjtésre), de a nemzeti elektronikus rendszerek elektronikus felületen történő összekapcsolásával sem. Egy ilyen rendszer valójában nem lenne képes összesíteni a különböző pénzforgalmi szolgáltatóktól származó, azonos kedvezményezetthez kapcsolódó fizetési információkat, és felismerni az azonos fizetésekhez kapcsolódó többszörözött nyilvántartási adatokat. Egy ilyen rendszer nem lenne alkalmas arra sem, hogy teljes áttekintést adjon az egyes kedvezményezettek által az Unión belüli fizető felektől fogadott fizetésekről.

Az adóhatóságok a legeredményesebben a fizetési adatok gyűjtését és cseréjét szolgáló központi európai rendszer útján kaphatnak teljes képet az e-kereskedelemre vonatkozó héaszabályok betartásának ellenőrzéséhez és a héacsalás elleni küzdelemhez. A probléma megoldását célzó új együttműködési eszközök bevezetésével kapcsolatos kezdeményezéshez a 904/2010/EU tanácsi rendelet módosítására irányuló bizottsági javaslat szükséges.

Arányosság

A kezdeményezés nem lépi túl az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelemmel kapcsolatos célkitűzés eléréséhez szükséges mértéket. Így különösen az adatvédelem tekintetében a fizetési információk kezelése megfelel a szükségesség elvének (kizárólag az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelemmel kapcsolatos célkitűzés eléréséhez szükséges információk kezelésére kerül sor) és az arányosság elvének (a kezelt információtípusok és a kezelésük során az adóhatóságok csalás elleni szakértői által alkalmazott módszerek nem lépik túl az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelemmel kapcsolatos célkitűzés eléréséhez szükséges mértéket), emellett összhangban áll az általános adatvédelmi rendelettel 3 , az (EU) 2018/1725 rendelettel 4 , valamint az Alapjogi Chartával 5 .

A 904/2010/EU rendeletben, valamint az európai adatvédelmi keretben meghatározott biztosítékokat a fizetési információk e javaslat alapján történő cseréjére is alkalmazni kell majd. A szükségesség és az arányosság elvének értékelése kapcsán elsősorban azt kell megemlíteni, hogy a héa-vonatkozású információk gyűjtésének, cseréjének és elemzésének célja az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelem. Ez egyértelműen kiderül az érdekelt felekkel folytatott konzultációból is, amelynek során az adóhatóságok kiemelték, hogy az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni eredményes küzdelemhez szükség van a fizetési információkra. A nyilvános konzultációk válaszadói (magánszemélyek és vállalkozások) ugyancsak megerősítették, hogy az adóhatóságokat fizetési információkkal szükséges segíteni az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelemben (amennyiben a fogyasztókra vonatkozó információkat bizalmasan kezelik). Ezenkívül az adóhatóságok kizárólag az e-kereskedelemben potenciálisan elkövetett héacsalással összefüggő információkat kapnák meg és cserélnék ki egymás között. Ez azt jelenti, hogy csak azon információk cseréjére kerülne sor, amelyek a fogyasztás helye szerinti tagállamon kívül letelepedett potenciális csalók felderítéséhez szükségesek (a csere tehát nem terjed ki a belföldi fizetésekkel kapcsolatos információkra). Ilyen információ a végrehajtott fizetési műveletek száma, az egyes fizetési műveletek napja, valamint az, hogy az adóztatás helye elvben hol található. Az online fizetést végrehajtó személyeket (a fogyasztókat) azonosító információk cseréjére nincs szükség, kivéve a fizetés kezdeményezésének helyével kapcsolatos információkat (pl. a fizetéshez igénybe vett bank helyét, amely szükséges az adóztatás helyének megállapításához). Ennélfogva a fizetési információk alapján nem lennének figyelemmel kísérhetők a fogyasztók vásárlási szokásai.

Létrejönne a fizetési információk központi elektronikus rendszere (CESOP). Ez lehetővé teszi a tagállamok számára a nemzeti szinten tárolt fizetési információk továbbítását, és elősegíti az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni eredményes küzdelmet. A CESOP alkalmas lenne arra, hogy kedvezményezettenként összesítse a tagállamok által továbbított héa-vonatkozású fizetési információkat, emellett teljes mértékben áttekinthetővé tenné a kedvezményezettekhez (a vállalkozásokhoz) a fizető felektől (az online vásárlásokat bonyolító fogyasztóktól) érkező fizetéseket az Unióban. A CESOP érzékelné, ha ugyanazt a fizetési műveletet többszörösen tartják nyilván, megtisztítaná a tagállamok által kapott információkat (pl. a kettőzött adatok eltávolításával, a hibák javításával vagy jelentésével stb.), lehetővé tenné az Eurofisc-kapcsolattartók számára a fizetési műveletek egyeztetését a 904/2010/EU rendelet alapján cserélt héainformációkkal, és az információkat kizárólag addig őrizné meg, ameddig az adóhatóságoknak szükségük van azokra a héaellenőrzések elvégzéséhez. A CESOP kizárólag a tagállami Eurofisc-kapcsolattartók számára lenne hozzáférhető, és kizárólag a feltételezett vagy felderített héacsalások kivizsgálása céljából lenne lekérdezhető.

Az adatok tárolása tekintetében a CESOP garantálná a megfelelő szintű biztonságot azokkal a szabályokkal összhangban, amelyek a személyes adatok uniós intézmények általi kezelésére vonatkoznak.

Az adóhatóságok közötti információcsere kizárólag az Eurofisc hálózatán belül történne. A központi elektronikus rendszer kizárólag az Eurofisc-kapcsolattartók számára lesz hozzáférhető. A CESOP-hoz való hozzáférést felhasználói azonosító alkalmazásával szabályoznák, emellett a rendszer nyomon követne minden hozzáférést. A CESOP ezenkívül mindössze két évig őrizné meg az információkat; ez elegendő idő ahhoz, hogy a tagállamok elvégezzék a héaellenőrzéseket. A kétéves időszakot követően az információk törlődnének.

A rendszernek nem lenne internetes felülete, mivel a pénzforgalmi szolgáltatók a nemzeti hatóságokhoz nyújtanák be az információkat. A nemzeti adóhatóságok közötti információcsere a közös biztonságos kommunikációs hálózaton zajlana, amely támogatja az adó- és vámhatóságok közötti teljes információcserét, és rendelkezik minden szükséges biztonsági jellemzővel (többek között lehetővé teszi az információk titkosítását).

A héacsalás elleni küzdelem az általános adatvédelmi rendelet 23. cikke (1) bekezdésének e) pontjában, valamint az (EU) 2018/1725 rendelet 20. cikke (1) bekezdésének b) pontjában említettekkel összhangban az Unió és a tagállamok fontos, általános közérdekű célkitűzése. Annak érdekében, hogy e fontos célkitűzés megvalósulhasson, és az adóhatóságok eredményesen törekedhessenek a megvalósítására, a 904/2010/EU rendelet 55. cikkének (5) bekezdésében meghatározott korlátozásokat a CESOP esetében is alkalmazni kell majd.

A jogi aktus típusának megválasztása

Mivel ez a javaslat a 904/2010/EU tanácsi rendeletet módosítja, az alkalmazandó jogi aktus szintén rendelet.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Utólagos értékelések

Ezt a javaslatot kiegészíti a 904/2010/EU rendelet értékelése, és különösen annak az e-kereskedelemben elkövetett héacsalások területén történő alkalmazásával foglalkozó szakaszai 6 . Az utólagos értékelés eredményét a héairányelv módosítására irányuló javaslat indokolása ismerteti.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A költségvetési vonzatokat a 2006/112/EK irányelvnek a pénzforgalmi szolgáltatók számára egyes kötelezettségek bevezetése tekintetében történő módosításáról szóló tanácsi irányelvjavaslat indokolása határozza meg részletesen.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéskészítés szabályai

Az Eurofisc-jelentéseket, valamint a tagállamok éves statisztikáit a Közigazgatási Együttműködési Állandó Bizottságban 7 ismertetik és vitatják meg a 904/2010/EU rendelet 49. cikkének megfelelően. Az Állandó Bizottság elnökségét az Európai Bizottság látja el. Ezenkívül a Bizottság törekedni fog arra, hogy minden lényeges információt beszerezzen a tagállamoktól az új rendszer működéséről, valamint a csalásokról. Indokolt esetben a koordinációról a Fiscalis bizottság gondoskodik (a bizottság az új Fiscalis program keretében még nem alakult meg 8 ).

A 904/2010/EU rendelet és a 2006/112/EK irányelv már meghatároz a rendszeres bizottsági értékelésre és jelentéskészítésre vonatkozó szabályokat. Ezért e meglévő kötelezettségeknek eleget téve a Bizottság a 904/2010/EU rendelet 59. cikke alapján ötévente jelentést készít az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az új közigazgatási együttműködési eszköz működéséről.

Ezenkívül a Bizottság a 2006/112/EK irányelv 404. cikke alapján négyévente jelentést készít az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a pénzforgalmi szolgáltatók számára előírt új héakötelezettségek működéséről. A Bizottság gondoskodik a két jelentés összehangolt elkészítéséről, valamint arról, hogy azok azonos megállapításokra épüljenek.

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

A 2. cikk új fogalommeghatározásokkal egészül ki, amelyek összehangolják a fizetési információk cseréjét a belső piaci pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló (EU) 2015/2366 irányelvben 9 (PSD2) alkalmazott terminológiával.

Az V. fejezet kiegészül a 2. szakasszal, amely bevezeti a fizetési információk Bizottság által kifejlesztendő új központi elektronikus rendszerét (CESOP). További kiegészítés kötelezi a tagállamokat a héairányelv 243b. cikke alapján a pénzforgalmi szolgáltatók által elektronikus úton rendelkezésre bocsátott nyilvántartási adatok harmonizált gyűjtésére. A pénzforgalmi szolgáltatók adminisztratív terheinek csökkentése érdekében a 24b. cikk (2) bekezdésének b) pontja alapján végrehajtási jogi aktusok útján egységes elektronikus formátumot kell bevezetni a nyilvántartási adatok gyűjtésére. A 904/2010/EU rendelet értelmében a tagállamok illetékes hatóságainak negyedévente kell továbbítaniuk a CESOP-ba a tagállamukban letelepedett pénzforgalmi szolgáltatóktól gyűjtött adatokat. A tagállamok az adóhatóság bármely nemzeti szervezeti egységét kijelölhetik arra, hogy a javasolt 24b. cikk (1) és (2) bekezdésének megfelelően fizetési információkat gyűjtsön a pénzforgalmi szolgáltatóktól. Az információkat azonban kizárólag a 904/2010/EU rendelet szerinti illetékes hatóság továbbíthatja a CESOP-ba (24b. cikk (3) bekezdés).

A CESOP kijavítja a továbbított információk formai hibáit (tisztítás), valamint kedvezményezettenként (a pénzeszközök címzettjeként) összesíti a tagállamok illetékes hatóságai által továbbított fizetési információkat. A CESOP ezt követően elemzi az információkat (pl. a fizetési információk és az Eurofisc-kapcsolattartó rendelkezésére álló héainformációk megfeleltetésével), és lehetővé teszi a tagállamok Eurofisc-kapcsolattartói számára az egyes kedvezményezettek által fogadott fizetések teljes körű áttekintését. Így különösen az Eurofisc-kapcsolattartók megállapíthatják, hogy a vizsgált időszakban egy adott kedvezményezetthez az összes tagállamból érkező fizetések együttes összege meghaladja-e a 10 000 eurót. Az elektronikus kereskedelemre vonatkozó héairányelv által az Unión belüli értékesítések tekintetében bevezetett 10 000 eurós küszöböt 2021-től kell alkalmazni 10 . Ha egy adott szállító éves Unión belüli teljes forgalma meghaladja a küszöböt, a teljesítés helye a fogyasztás szerinti tagállam.

A CESOP két évig tárolja az információkat. Ez a megőrzési idő a következők megfelelő egyensúlyára tekintettel arányos: az adóhatóságoknak küzdeniük kell az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás ellen; a CESOP nagy mennyiségű információt tárol; a rendszerben tárolt fizetési információk érzékenyek.

A bejövő fizetésekkel kapcsolatos információk alapján a tagállamok felderíthetik azokat a belföldi szállítókat, amelyek héakötelezettségeik teljesítése nélkül értékesítenek árut és szolgáltatást külföldön. A kimenő fizetésekkel kapcsolatos információk alapján felderíthetők azok a külföldön (más tagállamban vagy az Unión kívül) letelepedett szállítók, amelyek egy adott tagállamban héa fizetésére kötelezettek.

A CESOP létrehozása legalább 3 évet vesz igénybe. Ezalatt a Közigazgatási Együttműködési Állandó Bizottság keretében a Bizottságnak és a tagállamoknak számos, a 24e. cikkben felsorolt technikai részletet egyeztetniük kell. Ez a cikk felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy végrehajtási rendeletet fogadjon el, amely többek között meghatározza a rendszer létrehozására, fenntartására és irányítására vonatkozó technikai intézkedéseket. E cikk alkalmazásában a rendszer fenntartása – alapvetően információtechnológiai szempontból – a rendszer kialakítására, karbantartási munkáinak biztosítására, a tagállamok közötti átjárhatóság előírásainak kidolgozására és hasonló intézkedésekre vonatkozó technikai és teljesítménybeli követelményeket foglalja magában. Az irányítás a rendszer teljesítményének és életciklusának figyelemmel kíséréséhez kapcsolódó üzleti folyamat. A Bizottság például a rendszer frissítésére, áttelepítésére, teljesítményjelentések előállítására, a hozzáférés szabályozására stb. vonatkozó határozatokat hozhat.

A CESOP fejlesztésével és fenntartásával, valamint a CESOP és a tagállamok nemzeti rendszerei közötti kapcsolat fenntartásával összefüggő költségeket a Bizottság viselné, míg a nemzeti elektronikus rendszerek valamennyi szükséges fejlesztésével kapcsolatban felmerült költségek a tagállamokat terhelnék. További részletek a csomag részét képező pénzügyi kimutatásban, valamint a költségvetési vonzatokat a 2006/112/EK irányelvnek az egyes adóalanyok bizonyos hozzáadottértékadó-kötelezettségei tekintetében történő módosításáról szóló tanácsi irányelvjavaslat indokolásának 4. szakaszában találhatók.

A felsorolt beruházásokra, valamint arra tekintettel, hogy a rendszert Eurofisc-kapcsolattartók használják majd, a 37. cikk további albekezdéssel egészül ki, amely az éves Eurofisc-jelentésen belül új adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő a tagállamok számára, emellett kötelezi a Bizottságot annak értékelésére, hogy a rendszer eredményeként sor kerül-e héatöbblet megállapítására és beszedésére, illetve meghatározott héaellenőrzésekre.

Az 55. cikk új (1a) bekezdése pontosítja, hogy a tagállamok kizárólag akkor használhatják fel a fizetési információkat a héaalap megállapításához, a héa beszedéséhez, vagy közigazgatási héaellenőrzés folytatásához, ha a fizetési információkat előzőleg egyeztették az adóhatóságok rendelkezésére álló egyéb információkkal. Végül a 904/2010/EU rendelet 55. cikkének (5) bekezdésében az adatvédelmi jogokra és kötelezettségekre vonatkozóan meghatározott korlátozásokat a CESOP-ra is alkalmazni kell majd.

A korlátozásokra azért van szükség, hogy a tagállamokra és a Bizottságra ne háruljon olyan aránytalan mértékű erőfeszítés, amely ellehetetlenítené annak a jogszabályban előírt feladatnak a végrehajtását, hogy i. az adóhatóságok az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelem érdekében elemezzék és kezeljék az információkat; valamint ii. a Bizottság irányítsa a rendszert.

2018/0413 (CNS)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a 904/2010/EU rendeletnek a héacsalás elleni küzdelem érdekében folytatott közigazgatási együttműködés megerősítésére irányuló intézkedések tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 113. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Parlament véleményére 11 ,

Tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 12 ,

különleges jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)A 904/2010/EU tanácsi rendelet 13 többek között szabályokat határoz meg egyes információk elektronikus úton történő tárolására és cseréjére vonatkozóan.

(2)Az elektronikus kereskedelem (a továbbiakban: e-kereskedelem) megkönnyíti az áruk és szolgáltatások határokon átnyúló értékesítését a tagállamokban található végső fogyasztók részére. Ebben az összefüggésben a határokon átnyúló értékesítés olyan helyzetet takar, ahol valamely tagállamban héa fizetendő, a szállító pedig egy attól eltérő tagállamban, vagy harmadik országban vagy harmadik területen telepedett le. A valamely tagállamban, vagy harmadik országban vagy harmadik területen letelepedett csalárd vállalkozások azonban arra használják ki az e-kereskedelem lehetőségeit, hogy héacsalás elkövetésével tisztességtelen piaci előnyhöz jussanak. Ahol a rendeltetési helyen történő adóztatás elvét alkalmazzák – a fogyasztók elszámolási kötelezettségének hiányában – a fogyasztás szerinti tagállamoknak megfelelő eszközökre van szükségük e csalárd vállalkozások felderítéséhez és ellenőrzéséhez.

(3)A héacsalás elleni küzdelemre irányuló hagyományos együttműködés a tagállamok adóhatóságai között történik, és az adóköteles ügyletben közvetlenül részt vevő vállalkozások által nyilvántartott adatokra épül. Az e-kereskedelemben jellemző, határokon átnyúló kiskereskedelmi értékesítés esetében ezek az adatok nem feltétlenül érhetők el közvetlenül, így az adóhatóságoknak új eszközökre van szükségük a határokon átnyúló e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni eredményes küzdelemhez.

(4)Az európai fogyasztók által bonyolított, határokon átnyúló online vásárlások döntő többségénél a fizetések végrehajtása pénzforgalmi szolgáltatókon keresztül történik. Egy fizetési művelet végrehajtásához a pénzforgalmi szolgáltató rendelkezik az adott határokon átnyúló fizetés kedvezményezettjét azonosító egyedi információkkal, valamint a fizetési művelet összegére, napjára és a kezdeményezése szerinti tagállamra vonatkozó adatokkal. Az adóhatóságoknak szükségük van ezekre az információkra ahhoz, hogy elláthassák a csalárd vállalkozások felderítésével, valamint a határokon átnyúló kiskereskedelmi értékesítéshez kapcsolódó héakötelezettségek megállapításával összefüggő alapfeladataikat. Szükséges és arányos tehát, hogy a tagállamok adóhatóságai hozzáférjenek a pénzforgalmi szolgáltatók birtokában lévő héa-vonatkozású információkhoz, és azokat kicseréljék egymással az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás felderítése és leküzdése érdekében.

(5)Ezért az, hogy az adóhatóságok olyan eszközöket kapjanak, amelyek biztosítják számukra a határokon átnyúló, vállalkozások vagy fogyasztók részére teljesített fizetésekkel kapcsolatos héa-vonatkozású információk elérését és cseréjét, szükséges és arányos intézkedés az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni eredményes küzdelemben. Ezek az eszközök alapvető fontosságúak, mivel az adóhatóságoknak szükségük van az említett információkra a héaellenőrzéshez, valamint az állami bevételek és a tagállamokban jogszerűen működő vállalkozások védelméhez, ami egyúttal a foglalkoztatás és az európai polgárok védelmét is szolgálja.

(6)Fontos, hogy a fizetési műveletekkel kapcsolatos információk kezelése és tagállamok közötti cseréje arányos legyen az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelem célkitűzésével. Ezért a tagállamok adóhatóságai nem gyűjthetnek és cserélhetnek ki egymás között fogyasztókkal vagy fizető felekkel, valamint olyan fizetésekkel kapcsolatos információkat, amelyek valószínűleg nincsenek összefüggésben gazdasági tevékenységgel.

(7)A pénzforgalmi szolgáltatók 2006/112/EK irányelv 14 szerinti nyilvántartási kötelezettségei szükségessé teszik a nemzeti illetékes hatóságok számára a fizetési műveletekhez kapcsolódó információk gyűjtését, cseréjét és elemzését.

(8)Egy központi elektronikus információs rendszer (CESOP), amelybe a tagállamok továbbítják az általuk nemzeti szinten tárolt fizetési információkat, eredményesebben valósítaná meg az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelem célkitűzését. A rendszernek az egyedi kedvezményezettek tekintetében összesítenie kell a tagállamok által a fizetési műveletekre vonatkozóan továbbított valamennyi héa-vonatkozású információt, emellett teljes mértékben áttekinthetővé kell tennie a hatóságok számára az egyes kedvezményezettekhez a tagállamokban található fizető felektől érkező fizetéseket. Az információs rendszernek ezenkívül érzékelnie kell, ha ugyanazt a fizetési műveletet többszörösen tartják nyilván, meg kell tisztítania a tagállamoktól kapott információkat (pl. a kettőzött adatok eltávolításával, a hibás adatok javításával stb.), és lehetővé kell tennie a tagállamok Eurofisc-kapcsolattartói számára a fizetési adatok egyeztetését a rendelkezésükre álló héainformációkkal, valamint a rendszer lekérdezését feltételezett héacsalások kivizsgálása és héacsalások felderítése céljából.

(9)Az adóztatás az Unió és a tagállamok fontos, általános közérdekű célkitűzése, amely érvényesül az (EU) 2016/679 európai parlamenti és tanácsi rendeletben 15 meghatározott jogokra és kötelezettségekre vonatkozóan, valamint az információk (EU) 2018/1725 európai parlamenti és tanácsi rendelet 16 szerinti védelmével összefüggésben előírható korlátozásokban. Az adatvédelemhez fűződő jogok korlátozása a pénzforgalmi szolgáltatóktól származó információk jellege és mennyisége miatt szükséges, és azt a 2006/112/EK irányelv 243b–243d. cikkében pontosan és előzetesen meghatározott körülmények és adatok alapján kell alkalmazni.

(10)Emiatt a 904/2010/EU rendelet 55. cikkének (5) bekezdésével összhangban az érintett jogait érintő korlátozásokat szükséges alkalmazni. Valójában az érintettek jogainak és kötelezettségeinek teljes körű alkalmazása jelentősen rontaná az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelem eredményességét, ezenkívül lehetővé teheti az érintettek számára a folyamatban lévő elemzések és vizsgálatok akadályozását a pénzforgalmi szolgáltatók által átadott információk jelentős mennyisége, valamint az érintettek által a tagállamokhoz, az Európai Bizottsághoz, vagy mindkettőhöz benyújtott kérelmek lehetséges megszaporodása miatt. Az e rendelet szerint végrehajtandó lekérdezések, elemzések, vizsgálatok és eljárások veszélyeztetésével mindez rontaná a rendszer eredményességét, továbbá akadályozná az adóhatóságokat abban, hogy megvalósítsák e rendelet célkitűzését. Ezért a héacsalás elleni küzdelem célkitűzése nem valósítható meg más olyan eszközökkel, amelyek kevésbé korlátozóak, de ugyanolyan eredményesek. Az említett korlátozások ráadásul tiszteletben tartják az alapvető jogok és szabadságok lényegét, ugyanakkor szükséges és arányos intézkedések egy demokratikus társadalomban.

(11)A fizetési adatok adóhatóságok közötti cseréje elengedhetetlen a csalás elleni eredményes küzdelemhez. A fizetési információkat kizárólag Eurofisc-kapcsolattartók kezelhetik, és ők is csak a héacsalás elleni küzdelem céljából. Ezek az információk nem használhatók fel az e rendeletben meghatározottaktól eltérő, például kereskedelmi célokra.

(12)Az (EU) 2016/679 rendeletben meghatározott jogok és kötelezettségek biztosítékaként fontos azonban, hogy a fizetési műveletekkel kapcsolatos információkat ne használják fel automatizált profilalkotáshoz, és azokat minden esetben ellenőrizzék a tagállami adóhatóságok rendelkezésére álló egyéb adózási információkkal való összevetés útján.

(13)Szükséges és arányos, hogy a pénzforgalmi szolgáltatók a fizetési műveletekkel kapcsolatos információk két évig történő megőrzésével segítsék a tagállamokat az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelemben és a csalók felderítésében. Ez az időszak minimálisan szükséges ahhoz, hogy a tagállamok eredményes ellenőrzést végezhessenek, továbbá kivizsgálhassák a feltételezett és felderíthessék a tényleges héacsalásokat, ugyanakkor arányos a fizetési információk jelentős mennyiségére, valamint a személyes adatok védelmével összefüggő érzékenységére tekintettel.

(14)Lehetővé kell tenni az egyes tagállamok Eurofisc-kapcsolattartói számára, hogy a héacsalás elleni küzdelem céljából elérjék és elemezzék a fizetési műveletekkel kapcsolatos információkat. A Bizottság meghatalmazott képviselői kizárólag a központi elektronikus információs rendszer fejlesztése és fenntartása céljából férhetnek hozzá az információkhoz. Mindkét felhasználói csoport esetében kötelező jelleggel alkalmazni kell a bizalmas adatkezelés e rendeletben meghatározott szabályait.

(15)Mivel a központi elektronikus információs rendszer megvalósítása új technológiai fejlesztéseket igényel, e rendelet alkalmazását el kell halasztani annak érdekében, hogy a tagállamok és a Bizottság kifejleszthesse ezeket a technológiákat.

(16)Az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás olyan probléma, amely minden tagállamot érint. A tagállamok önmagukban nem rendelkeznek az ahhoz szükséges információkkal, hogy biztosítsák az e-kereskedelemre vonatkozó héaszabályok helyes alkalmazását, és leküzdjék az e-kereskedelemben elkövetett héacsalást. Mivel e rendelet célkitűzését, az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelmet a tagállamok az e-kereskedelem határokon átnyúló jellege miatt nem tudják kielégítően megvalósítani és az uniós szinten jobban megvalósítható, az Unió az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkében meghatározott szubszidiaritás elvének megfelelően intézkedéseket fogadhat el. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket.

(17)Ez a rendelet tiszteletben tartja az alapvető jogokat, és betartja az Európai Unió Alapjogi Chartájában elismert alapelveket. Így különösen ez a rendelet biztosítani kívánja a személyes adatok védelméhez fűződő, a Charta 8. cikkében meghatározott jog maradéktalan tiszteletben tartását. E tekintetben ez a rendelet szigorúan korlátozza az adóhatóságok rendelkezésére bocsátható személyes adatok mennyiségét. Fizetési információ e rendelet alapján kizárólag az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelem céljából kezelhető. Az átadott és kicserélt fizetési adatokat kizárólag az adóhatóságok Eurofisc-kapcsolattartói kezelhetik, és ők is csak az e-kereskedelemben elkövetett héacsalás elleni küzdelem célkitűzésének elérésével arányos mértékben.

(18)Az európai adatvédelmi biztossal az (EU) 2018/1725 rendelet 42. cikkének (1) bekezdésével összhangban konzultációt folytattak; a biztos […]-án/-én nyilvánított véleményt 17 .

(19)A 904/2010/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk
A 904/2010/EU rendelet módosításai

A 904/2010/EU rendelet a következőképpen módosul:

1.a 2. cikk a következő s)–v) pontokkal egészül ki:

„s) „pénzforgalmi szolgáltató”: az (EU) 2015/2366 európai parlamenti és tanácsi irányelv(*) 1. cikke (1) bekezdésének a)–f) pontjában felsorolt szervezet, vagy az említett irányelv 32. cikke alapján mentességet élvező természetes vagy jogi személy;

t)„fizetési művelet”: az (EU) 2015/2366 irányelv 4. cikkének 5. pontjában meghatározott művelet;

u)„fizető fél”: az (EU) 2015/2366 irányelv 4. cikkének 8. pontjában meghatározott természetes vagy jogi személy;

v)„kedvezményezett”: az (EU) 2015/2366 irányelv 4. cikkének 9. pontjában meghatározott természetes vagy jogi személy.

(*)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/2366 irányelve (2015. november 25.) a belső piaci pénzforgalmi szolgáltatásokról és a 2002/65/EK, a 2009/110/EK és a 2013/36/EU irányelv és a 1093/2010/EU rendelet módosításáról, valamint a 2007/64/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 337., 2015.12.23., 35. o.)”

2.Az V. fejezet a következőképpen módosul:

a)az V. fejezet címe helyébe a következő szöveg lép:

„MEGHATÁROZOTT INFORMÁCIÓK GYŰJTÉSE, TÁROLÁSA ÉS CSERÉJE”;

b)a szöveg az 1. szakasz következő címével egészül ki:

„1. SZAKASZ

Automatikus hozzáférés a nemzeti elektronikus rendszerekben tárolt egyes információkhoz”;

c)a szöveg a 24. cikk után a 2. szakasz következő címével egészül ki:

„2. SZAKASZ

Meghatározott információk gyűjtése és a központi elektronikus rendszer”;

d)a szöveg a következő 24a–24f. cikkel egészül ki:

„24a. cikk

A Bizottság kifejleszti, fenntartja, saját tárhelyén üzemelteti és irányítja a fizetési információk központi elektronikus rendszerét (a továbbiakban: CESOP) a feltételezett héacsalások kivizsgálása és a héacsalások felderítése céljából.

24b. cikk

(1)Minden tagállam gyűjti és nemzeti elektronikus rendszerben tárolja a 2006/112/EK irányelv 243b. cikkében említett, kedvezményezettekkel és fizetési műveletekkel kapcsolatos információkat(*).

(2)Minden tagállam összegyűjti az (1) bekezdésben említett információkat a pénzforgalmi szolgáltatóktól:

a)legkésőbb azon naptári negyedévnek a végétől számított tíz napon belül, amelyre az információ vonatkozik;

b)egységes elektronikus űrlap útján.

(3)Minden tagállam illetékes hatósága – legkésőbb azon naptári negyedévnek a végétől számított tizenöt napon belül, amelyre az információ vonatkozik – továbbítja a CESOP-ba az (1) bekezdésben említett adatokat.

________________________________________________________________

(*)    A Tanács 2006/112/EK irányelve (2006. november 28.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről (HL L 347., 2006.12.11., 1. o.).

24c. cikk

(1)A Bizottság gondoskodik arról, hogy a CESOP alkalmas legyen:

a)a 24b. cikk (3) bekezdésének megfelelően továbbított információk tárolására;

b)az a) pontnak megfelelően tárolt információk kedvezményezettenkénti összesítésére;

c)az a) és b) pontnak megfelelően tárolt információk és az e rendelet alapján közölt vagy gyűjtött lényeges, célzott információk együttes elemzésére;

d)az a), b) és c) pontban említett információk hozzáférhetővé tételére a 36. cikk (1) bekezdésében említett Eurofisc-kapcsolattartók számára.

(2)A CESOP az (1) bekezdés a) és b) pontjában említett információkat legfeljebb annak az évnek a végétől számított két évig őrzi meg, amelyben az adott információt továbbították a rendszerbe.

24d. cikk

A Bizottság a CESOP-ban tárolt információkat hozzáférhetővé teszi a CESOP-hoz tartozó felhasználói azonosítóval rendelkező Eurofisc-kapcsolattartók számára, ha az információkra a feltételezett héacsalások kivizsgálása és a héacsalások felderítése céljából van szükség.

24e. cikk

Az alábbiakban felsorolt intézkedéseket, feladatokat, technikai részleteket, az egységes elektronikus űrlap formátumát, az adatelemeket, a gyakorlati szabályokat, valamint biztonsági eljárást az 58. cikk (2) bekezdésében meghatározott eljárás szerint kell elfogadni:

a)a CESOP létrehozásával és fenntartásával kapcsolatos technikai intézkedések;

b)a Bizottság feladatai a CESOP irányításával kapcsolatban;

c)a 24b. cikkben említett nemzeti elektronikus rendszerek és a CESOP közötti kapcsolat és általános átjárhatóság biztosításához szükséges infrastruktúra és eszközök technikai részletei;

d)a 24b. cikk (2) bekezdésének b) pontjában említett egységes elektronikus űrlapok;

e)az információk, valamint a 24c. cikk (1) bekezdésének d) pontjában említett információkhoz való hozzáférés technikai részletei;

f)a CESOP-hoz a 24d. cikknek megfelelően hozzáféréssel rendelkező Eurofisc-kapcsolattartó azonosítására vonatkozó gyakorlati szabályok;

g)a megfelelő technikai és szervezeti biztonsági intézkedések meglétét a CESOP fejlesztése, valamint az információk CESOP-ban történő kezelése során biztosító eljárás.

24f. cikk

(1)A CESOP létrehozásának, üzemeltetésének és fenntartásának költségei az Unió általános költségvetését terhelik. E költségek magukban foglalják a CESOP és a tagállamok nemzeti rendszerei közötti biztonságos kapcsolattal, valamint a 24c. cikk (1) bekezdésében felsorolt funkciók ellátásához szükséges szolgáltatásokkal összefüggő költségeket.

(2)A 24b. cikk (1) bekezdésében említett saját nemzeti elektronikus rendszerrel összefüggésben szükséges mindennemű fejlesztés felelőssége és költsége a tagállamokat terheli.”

3.A 37. cikk a következő albekezdéssel egészül ki:

„Az éves jelentésben az egyes tagállamokra vonatkozóan részletesen meg kell jelölni legalább az elvégzett ellenőrzések számát, valamint a 24d. cikk alapján kezelt információ eredményeként megállapított és beszedett héatöbblet összegét;”

4.az 55. cikk a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a)    Az V. fejezet 2. szakaszában említett információk kizárólag az (1) bekezdésben említett célokra használhatók fel akkor, ha azokat az illetékes tagállami hatóságok a rendelkezésükre álló egyéb adózási információkkal való összevetés útján ellenőrizték.”

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

 Ezt a rendeletet 2022. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    A Tanács 2006/112/EK irányelve (2006. november 28.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről (HL L 347., 2006.12.11., 1. o.).
(2)    A Tanács 904/2010/EU rendelete (2010. október 7.) a hozzáadottérték-adó területén történő közigazgatási együttműködésről és csalás elleni küzdelemről (HL L 268., 2010.10.12., 1. o.).
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/679 rendelete (2016. április 27.) a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (általános adatvédelmi rendelet) (HL L 119., 2016.5.4., 1. o.).
(4)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1725 rendelete (2018. október 23.) a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 39. o.).
(5)    Az Európai Unió Alapjogi Chartája (HL C 326., 2012.10.26., 391. o.).
(6)    Lásd a mellékelt hatásvizsgálatot (3. melléklet, 4. szakasz).
(7)    A Közigazgatási Együttműködési Állandó Bizottság a tagállamok képviselőiből áll, elnökségét a Bizottság látja el. A Közigazgatási Együttműködési Állandó Bizottság felelős a 904/2010/EU rendelet végrehajtásáért.
(8)    Az adóügyi együttműködést szolgáló „Fiscalis” program létrehozásáról szóló európai parlamenti és a tanácsi rendeletre irányuló javaslat (COM(2018) 443 final, 18. cikk).
(9)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/2366 irányelve (2015. november 25.) a belső piaci pénzforgalmi szolgáltatásokról és a 2002/65/EK, a 2009/110/EK és a 2013/36/EU irányelv és a 1093/2010/EU rendelet módosításáról, valamint a 2007/64/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 337., 2015.12.23., 35. o.).
(10)    A Tanács (EU) 2017/2455 irányelve (2017. december 5.) a 2006/112/EK irányelvnek és a 2009/132/EK irányelvnek a szolgáltatásnyújtásra és a termékek távértékesítésére vonatkozó bizonyos hozzáadottértékadó-kötelezettségek tekintetében történő módosításáról (HL L 348., 2017.12.29., 7. o.).
(11)    HL C … , , .. o.
(12)    HL C … , , .. o.
(13)    A Tanács 904/2010/EU rendelete (2010. október 7.) a hozzáadottérték-adó területén történő közigazgatási együttműködésről és csalás elleni küzdelemről (HL L 268., 2010.10.12., 1. o.).
(14)    A Tanács 2006/112/EK irányelve (2006. november 28.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről (HL L 347., 2006.12.11., 1. o.).
(15)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/679 rendelete (2016. április 27.) a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (általános adatvédelmi rendelet) (HL L 119., 2016.5.4., 1. o.).
(16)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1725 rendelete (2018. október 23.) a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 39. o.).
(17)    HL C […]., […], […]. o.
Top