Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2020/178/04

    Akkreditációs felhívás – EAC/A02/2020 Erasmus akkreditáció a felnőttoktatás, a szakképzés és az iskolai oktatás terén 2020/C 178/04

    PUB/2020/402

    HL C 178., 2020.5.28, p. 5–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    28.5.2020   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 178/5


    Akkreditációs felhívás – EAC/A02/2020

    Erasmus akkreditáció a felnőttoktatás, a szakképzés és az iskolai oktatás terén

    (2020/C 178/04)

    Fenntartási záradék

    Az Európai Bizottság által 2018. május 30-án javasolt 2021–2027. évi uniós oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogramot (a továbbiakban: program) az uniós jogalkotók még nem fogadták el. Ennek az akkreditációs felhívásnak a közzétételére azonban sor kerül annak érdekében, hogy amint az uniós jogalkotók elfogadják a jogalapot, megkönnyíthető legyen az az uniós támogatások potenciális kedvezményezettjei számára a pályázati folyamat.

    Ez az akkreditációs felhívás nem jelent jogi kötelezettséget az Európai Bizottságra nézve. Amennyiben az uniós jogalkotók jelentős mértékben megváltoztatják a jogalapot, ezt a felhívást módosíthatják vagy törölhetik, és új akkreditációs felhívások közzétételére kerülhet sor más tartalommal és megfelelő határidőkkel.

    A jelen akkreditációs felhívás alapján általában véve is csak akkor valósulhat meg bármilyen lépés, amennyiben teljesülnek az alábbi, bizottsági hatáskörön kívül eső feltételek:

    a programot létrehozó jogalap végleges szövegének elfogadása az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa által,

    a 2021. évi és azt követő éves munkaprogramok és az általános végrehajtási iránymutatások, kritériumok és kiválasztási eljárások elfogadása a programbizottság véleményének kikérése után, és

    az Európai Unió 2021. évi és azt követő költségvetéseinek elfogadása a költségvetési hatóság által.

    A javasolt 2021–2027. évi uniós oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogram az Európai Unió működéséről szóló szerződés 165. és 166. cikkén és a szubszidiaritás elvén alapul.

    1.   Bevezetés és célok

    Az Erasmus-akkreditációk olyan oktatási és képzési szervezetek számára nyújtott eszközök, amelyek meg akarják nyitni kapuikat a határon átnyúló cserék és együttműködések előtt.

    Az akkreditált Erasmus-szervezetek egyszerűsített hozzáférést kapnak a jövőbeni (2021–2027 közötti időszakra vonatkozó) program 1. fő intézkedésén belüli finanszírozási lehetőségekhez. Az akkreditált szervezetek finanszírozáshoz való hozzáférésének feltételeit az Európai Bizottság által évente közzétett pályázati felhívásokban határozzák meg.

    Az Erasmus-akkreditáció odaítélése igazolja, hogy a pályázó tervet dolgozott ki a magas színvonalú mobilitási tevékenységek végrehajtására és oktatási és képzési kínálatának javítására. Ezt a tervet Erasmus-tervnek nevezik, és az az Erasmus-akkreditáció iránti kérelem kulcsfontosságú részét képezi.

    A szakterületenkénti konkrét célkitűzéseket az alkalmazási szabályok tartalmazzák.

    2.   Támogathatóság

    Kizárólag az „Erasmus+” elnevezésű uniós oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogram létrehozásáról, valamint az 1719/2006/EK, az 1720/2006/EK és az 1298/2008/EK határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 11-i 1288/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében jogi személyiséggel rendelkező pályázók jelentkezhetnek.

    A következő országok valamelyikében letelepedett pályázók pályázhatnak Erasmus-akkreditációra:

    az Európai Unió tagállamai,

    ppa programhoz társult harmadik országok, a jogalapban meghatározott feltételek szerint (1).

    Ezenkívül ahhoz, hogy a pályázók az e felhívás által lefedett mindhárom területen támogathatónak minősüljenek, a pályázókat az országuk nemzeti hatóságai által az alkalmazási szabályokban leírtak szerint támogatható szervezettípusok egyikeként el kell ismertetni.

    Az Erasmus+ (2014–2020) program keretében szerzett korábbi tapasztalat nem szükséges.

    3.   A pályázatok benyújtásának határideje és a kiválasztás eredményének várható közzététele

    Az Erasmus-akkreditációra vonatkozó pályázatok benyújtásának határideje 2020. október 29. A kiválasztási eljárás eredményének közzétételének várható időpontja 2021. február 16.

    4.   Kiválasztási eljárás

    Erre a felhívásra kivételesen két külön pályázati eljárás indul.

    1.

    Általános eljárás: minden támogatható pályázó előtt nyitva áll. Az általános eljárás pályázóit kizárási, kiválasztási és odaítélési szempontok alapján értékelik.

    2.

    Könnyített eljárás: olyan szervezetek számára áll nyitva, amelyek érvényes Erasmus+ szakképzési mobilitási tanúsítvánnyal rendelkeznek. A könnyített eljárás pályázóit kizárási és kiválasztási szempontok alapján értékelik.

    A kiválasztásért felelős nemzeti iroda értékelő bizottságot jelöl ki a teljes folyamat irányításának felügyeletére. A szakértők által elvégzett értékelés alapján az értékelő bizottság összeállítja a kiválasztásra javasolt pályázatok listáját.

    5.   Részletes információk

    A 2021–2027. évi uniós oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogram létrehozásáról szóló rendeletre irányuló bizottsági javaslat elérhető az alábbi weboldalon:

    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:52018PC0367&from=EN

    Az akkreditációs felhívás részletes feltételei, szabályai és eljárásai megtalálhatók az alkalmazási szabályokban, a következő internetes címen:

    https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/calls/2020-erasmus-accreditation

    Az alkalmazási szabályok ezen akkreditációs felhívás szerves részét képezik, és az abban foglalt részvételi feltételek teljes mértékben vonatkoznak erre a pályázati felhívásra.


    (1)  A jogalap elfogadása folyamatban van. A 2014–2020. évi Erasmus+ programban ez a lista a következő országokat is magában foglalja: Izland, Norvégia, Liechtenstein, Törökország, Észak-Macedónia és Szerbia.


    Top