EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2019/191/04

Pályázati felhívás – EACEA/12/2019 – Erasmus+ Program, 3. kulcstevékenység – A szakpolitikai reform támogatása – Együtt Európa Ifjúsága

HL C 191., 2019.6.6, p. 138–142 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.6.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 191/138


PÁLYÁZATI FELHÍVÁS – EACEA/12/2019

Erasmus+ Program, 3. kulcstevékenység – A szakpolitikai reform támogatása

Együtt Európa Ifjúsága

(2019/C 191/04)

1.   BEVEZETÉS – HÁTTÉR (1)

A fiatalok körében sokan aktívak az uniós mobilitási tevékenységek terén: páneurópai szervezetekhez csatlakoznak vagy kevésbé szervezett, nem formális csereprogramokon vesznek részt más európai országok fiataljaival együtt, pozitív hozzáállást és támogatást mutatva az európai integrációs folyamatok tekintetében (2). E minőségükben az európai projekt jelentős nagyköveteivé válhatnak, a kontinensen átívelő hidakat építve, Kelet- és Nyugat-Európa, valamint Észak- és Dél-Európa között, azért, hogy másokat is ösztönözzenek azzal, ahogyan ők látják Európát és európai identitásukat.

Az Erasmus+ Ifjúság jelenleg a mobilitás különböző formáit segíti, köztük az ifjúsági csereprogramokat és az ifjú munkavállalók mobilitását, valamint támogatja az ifjúsági szervezeteket. A tapasztalatok elemzése a szervezetek és fiatalok között létrejött gyümölcsöző és aktív, határokon átívelő együttműködésre mutat rá. Az Erasmus+ program sikeres a fiatalok bevonzásában és bevonásában. A részvétel iránt nagy az érdeklődés, és pillanatnyilag csak 3-ból 1 mobilitási projekt (ifjúsági csereprogramok, ifjú munkavállalók mobilitása) és 5-ből 1 partnerség (transznacionális ifjúsági kezdeményezések) támogatható.

Ahogy Juncker elnök is kiemelte (3):”… Európa az egyenlőség uniója és az egyenlők uniója kell hogy legyen. Egyenlőség a tagországok között, legyen az kicsi vagy nagy, keleti vagy nyugati, északi vagy déli.” Ennek megvalósulásában a fiatalok a kulcsszereplők. Ami a hagyományos részvételt illeti, mint a szavazás vagy valamely politikai párthoz való tartozás, ők gyakran kevésbé érdekeltek, mint az idősebb személyek, de többségük bevallása szerint érdekli őket a politika és erősebb érzelmeket táplálnak az uniós polgárság iránt, mint az idősebbek csoportjai.

Számos előkészítő tevékenységet végeztek, és konzultációkat folytattak a fiatalokkal, beleértve az Eurobarométer felmérést is, mielőtt a Bizottság javaslatot nyújtott be az EU 2018 novemberében elfogadott új ifjúsági stratégiájára (4), amely az elkövetkező néhány évre meghatározza az uniós ifjúságpolitikára vonatkozó uniós tevékenységek keretét, és amely a fiatalok által javasolt európai ifjúsági célokra épül.

Ezek a konzultációk megerősítették, hogy a megkérdezett fiatalok többsége olyan témák előnyben részesítését várja az Uniótól, mint az oktatás és készségek, valamint a környezetvédelem.

2.   CÉLKITŰZÉSEK

Az „Együtt Európa Ifjúsága” tevékenységeinek célja, hogy az „Európát szolgáló új narratíva” (5) projekt, az európai ifjúsági célok (6), az Eurobarométernek a fiatalok prioritásaival kapcsolatos megállapításai (7) és a fiatalok európai közéletben való részvételét, valamint határokon átívelő csereprogramokat és mobilitási tevékenységeket célzó más ifjúságpolitikai és programkezdeményezések – ezen belül az e tevékenységek alapján 2018-ban kiválasztott projektek – tapasztalataira építve haladjon tovább.

2.1.   Általános célkitűzések

Az „Együtt Európa Ifjúsága” projektjeinek célja regionális partnerségeket előmozdító hálózatok létrehozása, valamint azoknak az Európában élő fiatalokkal folytatott szoros együttműködésen keresztül megvalósuló működtetése (Erasmus+ programban részt vevő országok). A hálózatok csereprogramokat és képzéseket (például ifjúsági vezetők számára) szerveznének, és lehetőséget biztosítanának ahhoz, hogy a fiatalok maguk is közös projekteket hozzanak létre.

Az „Együtt Európa Ifjúsága” legalább öt ifjúsági szervezet kezdeményezéseit kívánja támogatni, öt különböző támogatható Erasmus+ programban részt vevő országban, annak érdekében, hogy megosszák az Unióval kapcsolatos elképzeléseiket, ösztönözzék a szélesebb körű társadalmi részvételt, és segítsék az európai polgárság érzésének erősítését. A kezdeményezés célja, hogy összehozza a fiatalokat Európa-szerte; keleten, nyugaton, északon és délen.

Kiemelt témák az aktív polgári szerepvállalás, a hálózatépítés, az európai értékek és európai polgárság, a demokratikus részvétel, a demokratikus rugalmasság és az ifjúsággal kapcsolatos társadalmi integráció.

2.2.   Egyedi célkitűzések

A kezdeményezés kifejezetten támogatni kívánja:

az ifjúsági szervezetek közötti strukturáltabb együttműködés elősegítését és fejlesztését partnerkapcsolatok kiépítésének és megerősítésének céljával,

Azokat az ifjúsági szervezeteket, amelyek kezdeményezései között szerepel a fiatalok demokratikus folyamatokban és társadalomban való részvételének ösztönzése, képzések szervezése és az európai fiatalok közötti hasonlóságok bemutatása, illetve olyan beszélgetések és viták kezdeményezése révén, amelyek az Unióhoz fűződő viszonyukról, annak értékeiről és demokratikus alapjairól szólnak,

az alulreprezentált fiatalok csoportjainak részvételének segítését a politikában, ifjúsági szervezetekben és más civil társadalmi szervezetekben a sebezhető és a hátrányos társadalmi-gazdasági helyzetű fiatalok bevonásával.

A program olyan ifjúsági civil szervezeteket, állami szerveket és informális ifjúsági csoportokat céloz, különös tekintettel az önszerveződő szinten tevékeny csoportokra, amelyek legalább öt partnert tömörítő projekttel állnak elő, amely képes fiatalok közötti partnerkapcsolatokat kezdeményezni az Erasmus+ programban részt vevő országokon belüli különböző országok és régiók bevonásával.

A fiatalokat célzó nagyszabású mobilitási tevékenységeknek az „Együtt Európa Ifjúsága” projektjeinek kulcselemét kell képezniük. Ennek a mobilitásnak határokon átnyúló csereprogramokat, valamint nem formális és informális képzési lehetőségeket kell kínálnia az Európa minden részéről (keletről és nyugatról, északról és délről) érkező fiatalok számára, hogy támogassa e pályázati felhívás célkitűzéseit. Ezeket a mobilitási tevékenységeket a pályázati felhívás célkitűzéseinek megfelelően nagyon világosan indokolni kell.

Az összes fent említett tevékenységnek hozzá kell járulnia a fiatalok szélesebb körű bevonásához, hogy biztosítsák a vélemények sokszínűségét, és sokféle csatornát felhasználva az ifjúsági szervezeteken belül és azon túl is elérjék a fiatalokat és a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalokat.

3.   TÁMOGATHATÓSÁGI KRITÉRIUMOK

Az alábbi feltételeknek megfelelő pályázatok bocsáthatók részletes értékelésre.

Csak az Erasmus+ programban részt vevő következő országok valamelyikében székhellyel rendelkező jogi személyek által benyújtott pályázatok támogathatók (8).

3.1.   Támogatható pályázók

Résztvevő szervezetek lehetnek:

nonprofit szervezetek, egyesületek, és nem kormányzati szervezetek, beleértve európai ifjúsági nem kormányzati szervezeteket,

szociális vállalkozások,

helyi, regionális vagy nemzeti szintű közjogi szervezetek,

régiós egyesületek,

európai területi együttműködési csoportosulások,

profitorientált szervek, amelyek aktívak a vállalati társadalmi felelősségvállalás terén

az Erasmus+ programban részt vevő országokban található székhellyel.

A jelen felhívás partnerségi összetételre vonatkozó minimumkövetelménye 5 különböző partnerországból származó 5 partner, akik jogosultak az Erasmus + programban való részvételre. A pályázó szervezeteknek bizonyítaniuk kell, hogy képesek megfelelő földrajzi egyensúlyt biztosítani az Erasmus+ programban részt vevő országok különböző részeiről származó partnerek szempontjából. Ez a partnereknek a támogatható országok közötti olyan eloszlását jelenti, ahol a partnerek különböző, keleti, nyugati, északi és déli régiókból származnak.

3.2.   Támogatható országok

Uniós tagállamok: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Cseh Köztársaság, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.

Az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) azon országai, amelyek az Európai Gazdasági Térségnek (EGT) is részesei: Izland, Liechtenstein és Norvégia;

Az előcsatlakozási stratégiában részesülő tagjelölt országok, az uniós programokban való részvételükre vonatkozó keretmegállapodásokban meghatározott általános elveknek, valamint általános feltételeknek és rendelkezéseknek megfelelően: Észak-Macedónia, Szerb Köztársaság (9) és Törökország.

3.3.   Támogatható tevékenységek

Az e felhívás keretében történő uniós finanszírozás tevékenységi támogatás formájában valósul meg, amely támogatja a kiválasztott szervezetek által a tevékenységek elvégzése során felmerült költségek egy részét. Ezen tevékenységeknek közvetlenül kapcsolódniuk kell a felhívás általános és egyedi célkitűzéseihez, és részletesen ismertetni kell azokat a pályázati leírásban, amely kiterjed a megpályázott támogatás teljes időtartamára.

A következő típusú tevékenységek támogathatóak:

mobilitási tevékenységek, beleértve a nagyszabású ifjúsági csereprogramokat, amelyek többek között a hálózatépítésre és a nem formális és informális képzési lehetőségekre, valamint a fiatalok által végzett projektfejlesztésekre terjednek ki;

az Unió ifjúságra vonatkozó politikai tevékenységeiben a fiatalok hozzáférését és részvételét előmozdító tevékenységek;

a tapasztalatok és a bevált gyakorlatok cseréje; hálózatépítés és partnerség más ifjúsági szervezetekkel; a többi érdekelt féllel és/vagy a politikai döntéshozókkal szervezett találkozókon vagy szemináriumokon való részvétel szintén a célcsoportok, -ágazatok és/vagy -rendszerek politikai hatásának növelése céljából;

európai nem kormányzati/civil társadalmi szervezetek/európai hálózatok fejlődését célzó kezdeményezések és események;

figyelemfelhívó, tájékoztató, ismeretterjesztő és promóciós tevékenységek (szemináriumok, workshopok, kampányok, találkozók, nyilvános viták, konzultációk stb.) az uniós szakpolitikai prioritásokról ifjúságpolitikai területen.

A tevékenységek határokon átnyúló jellegűek és európai, nemzeti, regionális vagy helyi szinten is megvalósíthatók.

Transzverzális elvként a résztvevő szervezeteknek olyan stratégiákat kell folytatniuk, amelyek összekapcsolják a legkülönbözőbb hátterű önszerveződő fiatalokat annak biztosítása érdekében, hogy az önszerveződő szinten egyre több fiatalt érjenek el.

A projekt időtartamának 9 és 24 hónap között kell lennie. Időben nem meghosszabbítható.

4.   PROJEKTEREDMÉNYEK ÉS IDŐTARTAM

A támogatásra elfogadott projekteknek bizonyítaniuk kell, hogy az elvárt módon hozzájárulnak az uniós ifjúságpolitikához a következőkön keresztül:

a 2019 és 2027 közötti időszakra szóló uniós ifjúsági stratégia célkitűzéseit veszik alapul, konkrétabban pedig bemutatják, hogyan járulnak hozzá a stratégia „Bevonni-Összekapcsolni-Felhatalmazni” prioritásaihoz,

az „Európát szolgáló új narratíva”, az európai ifjúsági célok és más vitaprojektek és az Európa jövőjével kapcsolatos közvélemény-kutatások eredményeire építenek, és összekapcsolják ezeket a hely, regionális, nemzeti és európai szintű szakpolitikai fejleményekkel,

a fiatalok demokratikus közéletben való részvételének növelése az aktív polgárságon és döntéshozókkal folytatott együttműködésen keresztül (felelősségteremtés, új készségek, fiatalok bevonása a projekttervezésbe stb.),

az önszerveződő aktív ifjúsági ágazat transznacionális munkavállalási képességei javításának támogatása, továbbá a transznacionális tanulás, valamint a fiatalok és a döntéshozók közötti együttműködés előmozdítása,

a meglévő bevált gyakorlatok bővítése és a megszokott hálózat(ok)on való továbblépés,

hatékony és figyelemfelkeltő módon terjesztik eredményeiket az ifjúsági szervezetek fiataljai között, azért, hogy szisztematikusabb partnerkapcsolatoknak nyissanak utat olyan fiatalok körében is, akik nincsenek elköteleződve ifjúsági szerveződések mellett, vagy akik hátrányos helyzetűek.

A projekt időtartamának 9 és 24 hónap között kell lennie. Időben nem meghosszabbítható.

5.   ELBÍRÁLÁSI SZEMPONTOK

A támogatható pályázatok értékelése a kizárási, kiválasztási és odaítélési szempontok alapján történik. A kizárási és kiválasztási szempontok megtalálhatók a pályázati útmutatóban az alábbi linken: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en.

A pályázati támogatások odaítélésének kritériumai a következők:

A projekt megfelelősége (30 %)

A projekt tervének és végrehajtásának minősége (20 %)

A partnerség és az együttműködési megállapodás minősége (30 %)

Ideértve, hogy a fiatalok hogyan vesznek részt a projekt megvalósításának minden szakaszában és hogyan veszik figyelembe a kelet-nyugati és észak-déli vonalakat.

Hatás, terjesztés és fenntarthatóság (20 %)

A pályázatoknak el kell érniük

a teljes pontszám (azaz a 4 elbírálási szempont összesített pontszámának) legalább 60 %-át, és

minden egyes szempont esetében az adható pontszám legalább 50 %-át

ahhoz, hogy a pályázatot az uniós támogatás szempontjából figyelembe lehessen venni.

6.   KÖLTSÉGVETÉS

E pályázati felhívás keretében a projektek számára nyújtható társfinanszírozásra rendelkezésre álló költségvetés 5 000 000 EUR.

Az uniós támogatás mértéke minimum 100 000 EUR és nem lépheti túl az 500 000 EUR-t. Az uniós támogatás a teljes támogatható költség legfeljebb 80 %-ának társfinanszírozására korlátozódik.

Az Ügynökség fenntartja a jogot arra, hogy ne ossza ki a rendelkezésre álló teljes támogatási keretet.

7.   BENYÚJTÁSI ELJÁRÁS ÉS HATÁRIDŐ

A pályázati csomagot online kell benyújtani, és tartalmaznia kell a helyes, megfelelően kitöltött elektronikus pályázati űrlapot, valamint az összes vonatkozó és alkalmazandó mellékletet és igazoló dokumentumot.

Az elektronikus űrlap (e-Form) angol, francia és német nyelven az alábbi internetes címen érhető el:

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

és az EU hivatalos nyelveinek egyikén kell megfelelően kitölteni.

A megfelelően kitöltött elektronikus űrlapot 2019. július 18-án 12 óráig (dél, brüsszeli idő szerint) kell online, a megfelelő mellékletekkel együtt benyújtani (10):

A kötelezően benyújtandó kiegészítő adminisztratív mellékleteket e-mailben a fent említett határidőig kell megküldeni az Ügynökségnek.

A pályázókat arra kérjük, hogy figyelmesen olvassák el az EACEA/12/2019 pályázati felhívásra és a benyújtási eljárásra vonatkozó összes tájékoztatást, és a pályázati csomag részét képező dokumentumokat használják, amelyek itt érhetők el:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

8.   AZ ÖSSZES PÁLYÁZATI INFORMÁCIÓ

Az EACEA/12/2019 pályázati felhívásra vonatkozó összes információ elérhető az alábbi weboldalról:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

Elérhetőség e-mailben:

EACEA-YOUTH@ec.europa.eu


(1)  Lásd C(2018)774, 2018.2.15. (WPI 3.18): https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/sites/erasmusplus2/files/c-2018-774-en.pdf.

(2)  Lásd: „Európai Fiatalok” Eurobarométer 455 (2017. szeptember), megjelent 2018. januárban: http://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/survey/getsurveydetail/instruments/flash/surveyky/2163.

(3)  http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-17-3165_hu.htm.

(4)  A Tanács 2018. decemberben közzétett 2018/C 4556/014 állásfoglalása: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/PDF/?uri=CELEX:42018Y1218(01)&from=HU

(5)  Lásd https://europa.eu/youth/have-your-say/new-narrative-for-europe_hu

(6)  https://ec.europa.eu/youth/policy/youth-strategy_en

(7)  478. Eurobarométer gyorsfelmérés, http://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/survey/getsurveydetail/instruments/special/surveyky/2224

(8)  https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/sites/erasmusplus2/files/files/resources/erasmus-plus-programme-guide_hu.pdf.

(9)  Azok a költségvetési kiigazítások, amelyek Szerbia Erasmus+ programhoz kedvezményezett országként történő csatlakozása folytán kerültek meghatározásra, 2019. január 1-jétől érvényesek. Ennek feltétele, hogy 2019. január 1-jétől elfogadásra kerül a Szerb Köztársaság „Erasmus+” elnevezésű uniós oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogramban való részvételéről szóló, az Európai Unió és a Szerb Köztársaság között létrejött megállapodást (annak módosítását) jóváhagyó bizottsági határozat.

(10)  A pályázati útmutatóban előírt bármely más adminisztratív dokumentumot e-mailben kell benyújtani az Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökséghez legkésőbb 2019. július 18-ig (dél, brüsszeli idő szerint), az alábbi e-mail címre: EACEA-YOUTH@ec.europa.eu.


Top