Kies de experimentele functies die u wilt uitproberen

Dit document is overgenomen van EUR-Lex

Document C2015/249/11

    Pályázati felhívás – EACEA 25/2015 – Az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés: Uniós segítségnyújtási önkéntesek kirendelése, beleértve a pályakezdő szakemberek gyakornoki kihelyezését és a végrehajtó szervezeteknek szóló kapacitásépítést és/vagy technikai segítségnyújtást

    HL C 249., 2015.7.30, blz. 8–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    30.7.2015   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 249/8


    PÁLYÁZATI FELHÍVÁS – EACEA 25/2015

    Az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés: Uniós segítségnyújtási önkéntesek kirendelése, beleértve a pályakezdő szakemberek gyakornoki kihelyezését és a végrehajtó szervezeteknek szóló kapacitásépítést és/vagy technikai segítségnyújtást

    (2015/C 249/11)

    1.   Célkitűzések

    A pályázati felhívás célja olyan pályakezdő és vezető önkéntesek kiválasztása, felkészítése és kirendelése, akik hozzájárulnak a szükségleteken alapuló uniós humanitárius segítségnyújtási kapacitás erősítéséhez, amelynek célja – a katasztrófákra való felkészülés megerősítése, a katasztrófakockázatok csökkentése, valamint a kárenyhítés, helyreállítás és fejlesztés közötti kapcsolat megerősítése révén – a sérülékeny és katasztrófa sújtotta harmadik országbeli közösségek kapacitásának és ellenálló képességének növelése. A felhívás célja ezen kívül az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezésben részt vevő vagy részt venni kívánó küldő és fogadó végrehajtó szervezetek képességeinek megerősítése.

    E felhívással az Európai Bizottság az alábbi eredményeket kívánja elérni:

    100 pályakezdő és 250 vezető szakember kirendelése sérülékeny és katasztrófa sújtotta harmadik országbeli közösségekbe.

    A 100 pályakezdő szakember esetében: részvételi lehetőség a kiküldetés előtti európai gyakornoki kihelyezésekben.

    Az e felhívás keretében finanszírozott projektek biztosítják az érintett országokban/régiókban a humanitárius segítségnyújtás vagy polgári védelem terén folyó, uniós finanszírozású műveletek kiegészítését és a velük való szinergiát, és hozzájárulnak különösen a következőkhöz:

    a fogadó szervezetek kapacitásépítése és technikai segítségnyújtás a küldő szervezetek részére,

    az ellenálló képesség növelése és válsághelyzeti kockázatkezelés a sérülékeny, instabil vagy katasztrófa sújtotta országokban és az elfeledett válságokban, beleértve a következő szakaszokban végzett intézkedéseket:

    katasztrófamegelőzés,

    felkészülés,

    a katasztrófakockázatok csökkentése, és

    természeti és ember okozta katasztrófák utáni helyreállítás.

    Legalább 15 küldő és 300 fogadó szervezet és helyi közösség képességeinek megerősítése az alábbi területeken:

    A kockázatok és szükségletek felmérésére szolgáló eszközök és módszerek a válsághelyzeti kockázatkezelési ciklussal együtt.

    A kapacitásépítés további területei közé tartozhatnak még:

    a válsághelyzeti kockázatkezelés, felkészülés és reagálás, valamint a kárenyhítés, helyreállítás és fejlesztés közötti kapcsolat megteremtése,

    az önkéntesek irányítása az önkéntesjelöltek és az uniós segítségnyújtási önkéntesek irányítására vonatkozó előírások és eljárások alapján,

    a helyi önkéntes tevékenység megerősítése a harmadik országokban,

    az akkreditáció megszerzéséhez szükséges – többek között igazgatási – képességek,

    partnerségek kialakítása az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezéssel összefüggő közös projektek céljából,

    az Unió humanitárius segítségnyújtási elveinek kommunikációja a humanitárius segítségnyújtással kapcsolatos európai konszenzusban foglaltak szerint, valamint a humanitárius segítségnyújtással kapcsolatos tudatosság és láthatóság fokozása.

    2.   Rendelkezésre álló költségvetés

    A pályázati felhívás alá tartozó projektek társfinanszírozására elkülönített teljes költségvetés becsült összege 8 400 000 EUR.

    Az egyes projektekre nyújtott támogatás maximális összege 700 000 EUR. A 60 000 EUR-nál alacsonyabb támogatási kérelmeket nem veszik figyelembe.

    Az Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) várhatóan 25 pályázatot tud finanszírozni.

    Az EACEA fenntartja a jogot arra, hogy ne ossza ki a rendelkezésre álló teljes támogatási keretet.

    3.   Támogatható szervezetek

    A felhívás keretében pályázó szervezeteknek (a pályázóknak és partnereknek), amelyek küldő vagy fogadó szervezetként működnek közre, minden esetben az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés keretében akkreditált szervezeteknek kell lenniük.

    A pályázóknak az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés keretében akkreditált küldő szervezeteknek kell lenniük.

    A partnereknek az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés keretében akkreditált küldő vagy fogadó szervezeteknek kell lenniük.

    Amennyiben az érintett fogadó és küldő szervezetek a pályázatok benyújtásának határideje (8. pont) előtt kérték az akkreditációt, a projektpályázataik szerepelni fognak a támogathatóság ellenőrzésében és az értékelési szakaszokban. Az ilyen projektpályázatok kiválasztása mindazonáltal az akkreditációs folyamat kimenetelétől függ.

    A pályázóra és a partnerszervezetekre a továbbiakban együttesen „a konzorcium” néven hivatkozunk.

    Konzorcium kialakításakor az akkreditált küldő és akkreditált fogadó szervezetek a projektcélok vagy projekttevékenységek szempontjából jelentős területekre szakosodott egyéb szervezeteket is bevonhatnak partnerként, hogy azok különleges szaktudásukkal hozzájáruljanak a projekthez (a felhatalmazáson alapuló rendelet 8. cikkének (3) bekezdése (1)).

    A küldő és fogadó szervezetek társult tagként más, a fellépés célkitűzése szempontjából jelentős területekre szakosodott szervezeteket is bevonhatnak. Az ilyen társult tagok aktív szerepet játszanak a tevékenységben. Nem állnak szerződéses viszonyban a Bizottsággal, és nem kell eleget tenniük az e szakaszban említett támogathatósági feltételeknek. Lehetnek például profitorientált magánjogi vállalatok. A társult tagokat az elektronikus űrlapon meg kell nevezni.

    A partnereknek a jogi kötelezettségvállalásra jogosult személy által aláírandó megbízást kell benyújtaniuk, amelyben felhatalmazzák a pályázót, hogy a partnerek nevében eljárjon.

    Egy projektben három különböző országból legalább három akkreditált küldő szervezetnek, valamint három akkreditált fogadó szervezetnek kell részt vennie.

    4.   Támogatható tevékenységek

    Ez a pályázati felhívás két területből áll:

    A.

    Gyakornoki kihelyezések és pályakezdő szakemberek kirendelése

    B.

    Vezető szakemberek kirendelése és/vagy pályakezdő és vezető szakemberek közös kirendelése

    Az A. területhez tartozó projektek esetében az önkéntesjelöltek gyakornoki időszakát arra lehet használni, hogy pontosítsák a szükségletek felmérését, és meghatározzák a kiküldetés fogadó szervezeteit.

    A B. területhez tartozó projektek esetében a fogadó szervezetek egyfajta csomópontként szolgálhatnak a kapacitásépítési tevékenységek végrehajtásához a helyi közösségekben vagy régiókban, illetve az országos szintű tevékenységekhez.

    Az e felhívás keretében támogatott tevékenységek a következőket foglalhatják magukban:

    1.

    Az uniós segítségnyújtási önkéntesek kiválasztása, felvétele és felkészítése

    2.

    Gyakornoki kihelyezések

    3.

    Kirendelés

    4.

    Kapacitásépítés és technikai segítségnyújtási tevékenységek, köztük:

    tanulmányi/helyzetfelmérő látogatások/feltérképezés és elemzés,

    szemináriumok/munkaértekezletek/konferenciák,

    szakmai látogatás (job-shadowing)/munkahelyi betanítás,

    személyzeti cserelátogatások/ikerintézményi programok,

    monitoring és értékelés,

    szervezeti felülvizsgálatok/értékelések,

    coaching és mentorálás,

    irányított közösségi programok/csapatépítés,

    képzési tanfolyamok/oktatók képzése,

    távtanulás/webináriumok/virtuális szabadegyetemek (Massive Open Online Courses, MOOC),

    tanácsadás,

    bevált gyakorlatok megosztása/egymástól való tanulás,

    szimulációs gyakorlatok/reagálásértékelés.

    5.

    Az online önkéntesek és az alkalmazott önkéntesek részvételét ösztönző tevékenységek az uniós segítségnyújtási önkéntesek munkájának támogatására

    6.

    Az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés kommunikációs tervében szereplő iránymutatásokat és minimumkövetelményeket követő kommunikációs tevékenységek

    A B. területhez tartozó projekteknek tartalmazniuk kell egy kapacitásépítési és/vagy technikai segítségnyújtási összetevőt. Az elszámolható közvetlen költségek legalább 15 %-ának a kapacitásépítési és/vagy technikai segítségnyújtási tevékenység költségeinek kell lenniük.

    5.   Támogatható résztvevők

    Önkéntesjelöltnek azok a 18. életévüket betöltött személyek jelentkezhetnek, akik:

    az Európai Unió állampolgárai, vagy

    egy tagállamban huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező, harmadik országbeli állampolgárok.

    Az önkéntesjelöltek lehetnek:

    pályakezdő szakemberek, különösen az öt évnél kevesebb szakmai tapasztalattal és a humanitárius segítségnyújtásban öt évnél kevesebb tapasztalattal rendelkező frissdiplomások, és

    felelős vagy szakértői pozícióban szerzett ötéves tapasztalattal rendelkező vezető szakemberek.

    Azok az önkéntesjelöltek, akik sikeresen teljesítették az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés előírt képzését és a hozzá tartozó értékelést, uniós segítségnyújtási önkéntesnek tekinthetők, és jogosultak a kirendelésre.

    Azoknak az önkéntesjelölteknek ezen kívül, akiknek előírták egy gyakornoki kihelyezés teljesítését, ezt teljesíteniük kell, és sikeres értékelést kell nyerniük.

    6.   A támogatható tevékenység helyszíne és határideje

    A kirendelés előtti gyakornoki kihelyezéseket (csak a pályakezdő szakértők esetében) a részt vevő uniós tagállamok valamelyikében – lehetőség szerint a származási országtól eltérő országban – kell teljesíteni, legfeljebb 6 hónapos időtartammal.

    A pályakezdő szakértők kiküldetésének hossza legalább 6 hónap, de legfeljebb 18 hónap lehet. A vezető szakértők kiküldetésének hossza legalább 1 hónap, de legfeljebb 18 hónap lehet.

    Ahol a kapacitásépítést vagy technikai segítségnyújtást közvetlenül az uniós segítségnyújtási önkéntesek végzik, ezeknek vezető szakértőknek kell lenniük, és/vagy a kapacitásépítés terén jelentős tapasztalattal kell rendelkezniük.

    A harmadik országokban 2015-ben végzendő kiküldetésekhez és kapacitásépítéshez kiválasztott országok listájának összeállításához használt szükségletfelmérési módszertan és keret a következő linken érhető el: https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteers/funding_en

    A kapacitásépítési és/vagy technikai segítségnyújtási tevékenységek túlmutathatnak a partnerországokon, amennyiben az érintett országok szintén szerepelnek a kiemelt országok fent említett listáján.

    A projekteket 2016. április 1. és 2016. július 31. között kell elkezdeni, legfeljebb 24 hónapos időtartammal.

    Az e pályázati felhívásban meghatározottnál hosszabb időtartamú projektekre benyújtott pályázatok elfogadására nincs mód.

    A támogathatósági időszak maximális időtartamon túli meghosszabbítása nem lehetséges.

    7.   Elbírálási szempontok

    A támogatható pályázatok értékelése a következő szempontok alapján történik:

    a projekt relevanciája (legfeljebb 30 pont),

    a projekt tervének és végrehajtásának minősége (legfeljebb 30 pont),

    a partnerség és az együttműködési megállapodás minősége és relevanciája (legfeljebb 20 pont),

    hatás és az eredmények terjesztése (legfeljebb 20 pont).

    A 60 pontnál alacsonyabb összpontszámú projekteket nem veszik figyelembe a finanszírozásnál.

    8.   A pályázatok benyújtásának határideje

    A támogatási pályázatokat az EU valamely hivatalos nyelvén kell benyújtani az erre a célra kialakított elektronikus űrlapon (e-űrlap). Az e-űrlap az alábbi internetes címen található: https://eacea.ec.europa.eu/documents/eforms_en

    A megfelelően kitöltött elektronikus pályázati űrlapot 2015. október 30-án 12 óráig (dél, brüsszeli idő szerint) kell beküldeni.

    A benyújtási határidő lejárta után a pályázatok nem módosíthatók. Bizonyos kérdések tisztázása vagy elírások javítása érdekében ugyanakkor az EACEA az értékelési folyamat során ilyen célból megkeresheti a pályázót.

    Nem fogadhatók el a postán, faxon vagy e-mailben benyújtott pályázatok.

    Felhívjuk a figyelmet arra, hogy e pályázati felhívás keretében egy pályázó csak egy projektpályázatot nyújthat be.

    9.   További információ

    A pályázatokat az EACEA/25/15. sz. pályázati felhívás pályázati útmutatójában feltüntetett követelményeknek megfelelően, az erre a célra készült e-űrlapon, a megfelelő mellékletekkel együtt kell benyújtani.

    Az említett dokumentumok az alábbi internetes címen találhatók meg:

    https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteers/funding_en

    Kérdéseit a következő e-mail címre küldheti: EACEA-EUAID-VOLUNTEERS@ec.europa.eu


    (1)  A Bizottság 1398/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. október 24.) az önkéntesjelöltekre és az uniós segítségnyújtási önkéntesekre vonatkozó előírások meghatározásáról (HL L 373., 2014.12.31., 8. o.).


    Naar boven