Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2009/095/06

    Felhívás külső szakértők számára az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság tudományos szakértői munkacsoportjának létrehozására irányuló szándéknyilatkozat benyújtására (Parma, Italy)

    HL C 95., 2009.4.24, p. 14–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    24.4.2009   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 95/14


    Felhívás külső szakértők számára az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság tudományos szakértői munkacsoportjának létrehozására irányuló szándéknyilatkozat benyújtására (Parma, Italy)

    2009/C 95/06

    Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) az élelmiszer- és takarmánybiztonságra vonatkozó kockázatértékelés alappillére az Európai Unióban. A nemzeti hatóságokkal való szoros együttműködés, valamint az érdekelt felekkel történő nyílt konzultáció során az EFSA független tudományos tanácsadást és egyértelmű tájékoztatást nyújt a már fennálló és az újonnan megjelenő kockázatokról.

    A Hatóság kiválasztási eljárást határozott meg, amelynek célja, hogy tartaléklistát hozzon létre az alábbi címszó alatt:

    AZ EURÓPAI ÉLELMISZERBIZTONSÁGI HATÓSÁG TUDOMÁNYOS EREDMÉNYEINEK MINŐSÉGÉT KÍVÜLRŐL FELMÉRŐ TUDOMÁNYOS SZAKÉRTŐK MUNKACSOPORTJÁNAK TAGSÁGÁRA JELÖLHETŐ KÜLSŐ SZAKÉRTŐK

    Hiv.: EFSA/E/2009/001

    A Hatóság tudományos munkacsoportot kíván működtetni az EFSA Tudományos Igazgatóságai és a Tudományos Bizottság, illetve a Tanácsadó Fórum csoportja hatásköre alá tartozó területeken keletkezett tudományos eredmények minőségének felmérésére (1).

    A felkérés arra vonatkozik, hogy a külső tudományos szakértők nyújtsák be jelentkezésüket a fent említett munkacsoportban való tagságuk elbírálására.

    AZ EURÓPAI ÉLELMISZERBIZTONSÁGI HATÓSÁG

    Az EFSA az EU élelmiszer- és takarmánybiztonsági kockázatértékelési rendszerének alapköve; a Hatóságnak a fennálló és az újonnan megjelenő kockázatokra vonatkozó tudományos tanácsadói tevékenysége az európai intézményekben és az EU tagállamaiban a kockázatkezelők szakpolitikai és egyéb döntéseinek alapjául szolgál. A Hatóság leglényegesebb szerepköre az, hogy a legmodernebb tudományos módszerekkel, valamint a rendelkezésre álló legfrissebb módszerek révén, illetve adatokkal alátámasztva átlátható és független tudományos tanácsadást, illetve egyértelmű tájékoztatást nyújtson.

    Az EFSA az élelmiszer- és takarmánybiztonság területén Európa legjobb kockázatkezelési szakembereit tömöríti. Független szakemberekként járnak el a Hatóság számára, ily módon önálló és önigazgató szervezetet alkotnak, amely a legmagasabb követelményeknek megfelelő tudományos tanácsokkal látja el az európai intézményeket és a tagállamokat.

    A Hatóság elkötelezte magát a tudományos kiválóság, a nyitottság, az átláthatóság, a függetlenség és a jó kommunikáció alapelvei mellett. Az EFSA független, nyitott és átlátható munkája következtében a lehető legjobb tudományos tanácsadást nyújtja, és ezáltal hozzájárul az európai élelmiszer- és takarmánybiztonsági rendszer megerősítéséhez.

    Az EFSA tudományos munkaközösségeinek áttekintése és a tudományos vélemények kialakításának munkafolyamatai az EFSA weboldalán tanulmányozhatók.

    Tudományos munkaközösségek: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_ScientificPanels.htm

    A tudományos vélemények kialakításának munkafolyamatai http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/HowWeWork/efsa_locale-1178620753812_WorkflowForScientificOpinions.htm

    Bővebb tájékoztatás az EFSA belső szabályzatára vonatkozóan: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_managementdocuments.htm

    Az EFSA tudományos eredményeit értékelő külső szakértők szerepe

    A tudományos bizottság arra vonatkozó javaslatát követően, hogy az EFSA tudományos tevékenységének minőségét három részből álló rendszer vizsgálja felül (2), az EFSA 2008 első felében megvalósította az első két részt, az önellenőrzést és a belső ellenőrzést. Az EFSA jelenleg a harmadik rész, a külső ellenőrzés bevezetésén munkálkodik.

    A külső ellenőrzés kiterjed majd az EFSA már jóváhagyott és nyilvánosságra hozott tudományos eredményeinek egy mintájára (3), az alábbi szempontok alapján:

    Az eredmények kidolgozása során a tudományos adatok összegyűjtéséhez, leírásához, értékeléséhez és értelmezéséhez a legjobb értékelési gyakorlatokat követték;

    A következtetéseket és ajánlásokat a tudományos adatok értelmezésének alapjául szolgáló érvelés megfelelő leírásával támogatták, a feltételezések és bizonytalanságok kellő figyelembe vételével;

    A következtetések megfelelően kitértek a feladat-meghatározásokra.

    A fent említett elemek biztosítása érdekében a külső ellenőrzést végzők megkapnák a belső ellenőrzés kérdőívére hasonló kérdőívet, amelyet az ellenőrzés során az alábbiak szem előtt tartásával töltenének ki:

    A feladat-meghatározásokkal való foglalkozás;

    A célok meghatározása;

    A kockázatértékelés és a kockázatkezelés közötti határok;

    Az alkalmazott statisztikai és egyéb elemzési módszerek;

    A fontos és kevésbé fontos megállapítások egyensúlya;

    Annak közlése, hogy vélhetően milyen további kutatásra vagy információkra lehet szükség;

    A következtetések és a vélemény/jelentés fő tartalma közötti koherencia;

    A kisebbségi vélemények kifejezése és ismertetése;

    Az összefoglalás, a kérdések összefüggései és a vélemény tartalma közötti koherencia;

    A kockázatkezelőknek készített összefoglaló érthetősége.

    Három szakértőből, vagyis az elnökből és két előadóból álló külső ellenőrzési alcsoportokat (ERS) hoznak létre a munkacsoporton belül tevékenység mind a hét területére (4).

    A 24 ERS szakértő azt tervezi, hogy az EFSA-ban egynapos plenáris ülésen gyűlnek össze. Az ERS aztán az EFSA-n kívül áttekintené a tudományos eredményeket és 2–3 napra ismét összeülne az EFSA-ban, hogy megszövegezze és elfogadja az értékelést, hogy visszajelzést adjon az eljárással és a folyamat során elvégzett munkával kapcsolatosan. A szakértőket a tudományos bizottság és tanácsadó fórum csoportja támogatni fogja.

    Az összes tevékenységi terület külső értékelését 2009. október végéig kellene véglegesíteni.

    Visszatérítés

    A külső szakértők az ülésen való részvételük szerint napi 300 euro kompenzációra jogosultak a külső ellenőrzési alcsoportnak nyújtott hozzájárulásukból és részvételükből fakadó költségeik fedezésére. Az ülések előkészítése kapcsán felmerült költségeik ellentételezéseként az egyes külső ellenőrzési alcsoportok elnökei ülésenként további egy napi javadalmazásra jogosultak. Minden előadó 600 euro ellentételezésre jogosult az értékelő jelentés megszövegezését szolgáló előkészítő munka koordinációjához kapcsolódó költségei fedezésére.

    A külső szakértőknek a külső ellenőrzési alcsoport üléseivel összefüggésben felmerült utazási és létfenntartási költségei a tudományos bizottság vagy munkaközösség tagjainak vagy külső szakértőinek az ülésekkel összefüggésben felmerült utazási és létfenntartási költségeinek megtérítésére előírt körülmények alkalmazásával téríthetők vissza.

    Jelentkezés

    Az EFSA tudományos eredményei áttekintésére létrehozandó munkacsoport tagjaként történő figyelembevételükhöz a szakértőket felkérjük arra, hogy töltsék ki az online jelentkezési lapot és jelöljék meg érdeklődésüket a 7 tevékenységi terület közül legfeljebb háromra. A választható területek:

    Vegyi kockázatok értékelése és a kapcsolódó területek (5)

    Táplálkozás és újszerű élelmiszerek

    Biológiai kockázatok értékelése és a zoonózissal kapcsolatos adatok gyűjtése

    Állategészségügy és állatjólét

    Növényegészségügy

    Géntechnológiával módosított szervezetek

    Kockázatértékelési módszerek és az újonnan megjelenő kockázatok

    Követelmények

    Az EFSA tudományos eredményei áttekintésére létrehozandó munkacsoportban való tagság elbírálásához az alábbi végzettségre és szakmai tapasztalatokra van szükség (6):

    A.

    Alkalmassági feltételek

    i.

    A toxikológia, ökotoxikológia, környezettudományok, kémia, biokémia, élelmiszer-technológia, gyógyszertan, állatorvos-tudomány, humán orvostudomány, gyógyszerészet, biológia, élettel foglalkozó tudományok, agronómia/mezőgazdaság-tudomány, élelmiszer-mikrobiológia, járványtan, foglalkozás-egészségügy, közegészségügy területén vagy a közegészségügyhöz kapcsolódó területeken szerzett, posztgraduális szintű egyetemi végzettség.

    ii.

    Legalább tíz (10) éves szakmai gyakorlat a megjelölt érdeklődési területen azon a szinten, amelyre a fenti előírt végzettség alkalmasságot biztosít;

    iii.

    Az angol nyelv megfelelő szintű ismerete;

    iv.

    A pályázóknak meg kell felelniük az EFSA érdekeltségi nyilatkozatokra vonatkozó előírásainak, és részletekbe menően, pontosan és maradéktalanul ki kell tölteniük a pályázathoz csatolt érdekeltségi nyilatkozatot. Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy a nyomtatvány e része kitöltésének elmulasztása a pályázat visszautasítását vonja maga után;

    Bővebb tájékoztatás az érdekeltségi nyilatkozatról: http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_DeclarationsInterest.htm

    v.

    A pályázóknak az Európai Közösség tagállamainak, az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) országainak vagy az EU-hoz csatlakozni kívánó országok állampolgárságával kell rendelkezniük. A pályázatra nem európai országok állampolgárai is jelentkezhetnek, azonban pályázatukat csak abban az esetben veszik figyelembe, ha az európai szakemberek között nem találnak megfelelő szakértelemmel rendelkező jelentkezőket.

    vi.

    A pályázók az elmúlt két évben, vagyis 2007. június 15-ét követően nem vállalhattak aktív részt az EFSA tudományos eredményeiből.

    B.

    Kiválasztási feltételek

    Tudományos kockázatértékelés és/vagy tudományos tanácsadás végzésében az élelmiszer- és takarmánybiztonság területén általában, illetve kifejezetten a tudományos bizottság, vagy a kiválasztott tudományos munkaközösségek alá tartozó egy vagy több tevékenységi terület vonatkozásában szerzett tapasztalat.

    Igazolt kiváló tudományos eredmények a tudományos bizottság vagy a tudományos munkaközösségek illetékessége alá tartozó egy, de lehetőség szerint több szakterületen.

    Tudományos munkák és kiadványok szakértői értékelésében, lehetőleg a tudományos bizottság vagy a tudományos munkaközösségek felelősségi köreivel kapcsolatos szakterületeken szerzett tapasztalat.

    Szakmai tapasztalatok a tudományos munkák minőségének auditálásában és jó kockázatértékelési gyakorlat.

    Függetlenség, kötelezettségvállalási és érdekeltségi nyilatkozat

    A külső szakértők kinevezése személyi alapon történik. A pályázóknak mellékelniük kell egy nyilatkozatot, amelyben vállalják, hogy minden külső befolyás nélkül lépnek fel, valamint meg kell nevezniük azokat az érdekeltségeiket, amelyekről feltételezhető, hogy veszélyeztetik függetlenségüket.

    Esélyegyenlőség

    Az EFSA eljárásai során kiemelkedő hangsúlyt helyez az egyenlő bánásmód elvének alkalmazására.

    Az EFSA külső szakértőinek adatbázisa

    Kérjük, vegyék figyelembe, hogy a külső szakértők adatbázisába történő felvétel külön eljárás keretében történik, erről lásd:

    http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_1178712806106.htm.

    Azok a jelöltek, akik jelenleg is szerepelnek a szakértők adatbázisában, nincsenek kizárva a jelen felhívásban való részvételtől, amennyiben az elmúlt két év során nem vállaltak aktív részt az EFSA tudományos eredményeiből.

    A személyes adatok kezelése a szándéknyilatkozat-tétel során

    A pályázóktól bekért személyes adatokat az EFSA a személyes adatok közösségi intézmények és szervek által történő feldolgozása tekintetében az egyének védelméről, valamint az ilyen adatok szabad áramlásáról szóló, 2000. december 18-i 45/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően kezeli.

    Az ezen szándéknyilatkozat-tételen alapuló kiválasztási eljárással kapcsolatos személyes adatok kezelésének ellenőrzésével az EFSA ügyvezető igazgatója van megbízva.

    Az adatkezelés célja az EFSA külső ellenőrzési tevékenységét végző értékelők kiválasztásának megszervezése és az összes személyes adatot kizárólag ezzel összefüggésben lehet kezelni.

    A pályázóknak joguk van hozzáférni adataikhoz és frissíthetik vagy kijavíthatják azonosító adataikat. A jogosultsági és kiválasztási követelményeknek való megfelelést tanúsító adatokat ugyanakkor a szándéknyilatkozat-tétel határidejének lezárása után már nem lehet frissíteni vagy kijavítani.

    A pályázóknak mindenkor joguk van ahhoz, hogy az Európai Adatvédelmi Biztoshoz forduljanak.

    A pályázatok benyújtása

    Kérjük a pályázókat, hogy pályázataikat érdekeltségi nyilatkozatukkal együtt online nyújtsák be és a jelentkezési lapot a kiválasztási eljárás megkönnyítése érdekében angolul töltsék ki.

    A kiválasztási eljárás végeredményéről a szándéknyilatkozat benyújtására vonatkozó felhívásra jelentkező valamennyi pályázó levélben kap értesítést.

    A pályázatokat legkésőbb 2009. június 15-én éjfélig (helyi idő szerint, azaz GMT+1 óra) kell benyújtani. Az ajánlott levélben benyújtott szándéknyilatkozatok esetében a benyújtás időpontját a postai bélyegző dátuma bizonyítja.


    (1)  Az EFSA tudományos eredményeit két nagy kategóriába lehet besorolni: (1) A tudományos munkaközösség tudományos véleményei/Tudományos bizottság, azaz a tudományos bizottság véleménye, nyilatkozata vagy útmutatása/tudományos munkaközösség és (2) az EFSA egyéb tudományos eredményei, azaz az EFSA nyilatkozata, az EFSA útmutatása, a növényvédő szerekre vonatkozó szakértői jelentés következtetései, indokolással ellátott vélemény, vagy tudományos vagy műszaki jelentés.

    (2)  http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1178628825410.htm (2007. augusztus 3.)

    (3)  Vagyis csoportonként 2 eredményre, amelyből egy belső ellenőrzésen esett át, valamint bármely érzékeny eredményre.

    (4)  Vegyi kockázatok értékelése és a kapcsolódó területre vonatkozó jelentések (két ellenőrző csoportra osztandók); 1. csoport: Táplálkozás és újszerű élelmiszerek. Biológiai kockázatok értékelése és a zoonózissal kapcsolatos adatok gyűjtése; 2. csoport: Állategészségügy és állatjólét; Növényegészségügy; Géntechnológiával módosított szervezetek; Kockázatértékelési módszerek és az újonnan megjelenő kockázatok.

    (5)  Az ANS, CEF, CONTAM, DATEX, FEEDAP, PRAPER és a PPR tartozik ide.

    (6)  Az EFSA fenntartja annak jogát, hogy a benyújtott pályázatok összefüggésében a pályázók szakmai tapasztalataival kapcsolatban harmadik felekkel konzultáljon.


    Top