EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2008/268/07

Felhívás az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (Parma, Olaszország) tudományos testületeiben való tagságra irányuló szándéknyilatkozat benyújtására

HL C 268., 2008.10.23, p. 16–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.10.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 268/16


Felhívás az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (Parma, Olaszország) tudományos testületeiben való tagságra irányuló szándéknyilatkozat benyújtására

(2008/C 268/07)

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) az élelmiszer- és takarmánybiztonságra vonatkozó kockázatértékelés alappillére az Európai Unióban. A nemzeti hatóságokkal való szoros együttműködésben, valamint az érdekelt felekkel nyílt konzultációt folytatva az EFSA független tudományos tanácsadást és egyértelmű tájékoztatást nyújt a már fennálló és az újonnan megjelenő kockázatokról.

A Hatóság létrehozott egy kiválasztási eljárást, amelynek célja, hogy az alábbi szakembereket magában foglaló tartaléklistát állítson fel:

AZ EURÓPAI ÉLELMISZERBIZTONSÁGI HATÓSÁG TUDOMÁNYOS TESTÜLETEINEK és TUDOMÁNYOS BIZOTTSÁGÁNAK TAGSÁGÁRA JELÖLHETŐ SZAKÉRTŐK:

állategészségügy és állatvédelem tudományos testülete (AWAW),

biológiai veszélyek tudományos testülete (BIOHAZ),

élelmiszerláncba bekerülő szennyező anyagok tudományos testülete (CONTAM),

állatok takarmányozására használt adalékanyagok, termékek és anyagok tudományos testülete (FEEDAP),

géntechnológiával módosított szervezetek tudományos testülete (GMO),

diétás termékek, táplálkozás és allergiák tudományos testülete (NDA),

növény-egészségügyi tudományos testület (PLH),

növényvédelmi termékek és szermaradványaik tudományos testülete (PPR),

Tudományos Bizottság (SC).

Hiv.: EFSA/E/2008/002

Ez a felhívás azoknak a tudományos szakembereknek szól, akik szeretnének az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság állategészségügy és állatvédelem (AWAW), biológiai veszélyek (BIOHAZ), élelmiszerláncba bekerülő szennyező anyagok (CONTAM), állatok takarmányozására használt adalékanyagok, termékek és anyagok (FEEDAP), géntechnológiával módosított szervezetek (GMO), diétás termékek, táplálkozás és allergiák (NDA), növény-egészségügyi (PLH), növényvédelmi termékek és szermaradványaik (PPR) tudományos testületének és Tudományos Bizottságának (SC) a tagjává válni. A felhívás azzal a céllal született, hogy e feladatkörökre megtalálja a legjobb szakembereket.

AZ EURÓPAI ÉLELMISZERBIZTONSÁGI HATÓSÁG

Az EFSA az EU élelmiszer- és takarmánybiztonsági kockázatértékelési rendszerének alapköve; a Hatóság fennálló és újonnan megjelenő kockázatokra vonatkozó tudományos tanácsadói tevékenysége az európai intézményekben és az EU tagállamaiban a kockázatkezelők szakpolitikai és egyéb döntéseinek alapjául szolgál. A Hatóság legfontosabb feladatának azt tekinti, hogy a legmodernebb tudományos módszerekkel, valamint a legfrissebb elérhető adatokkal alátámasztott, átlátható és független tudományos tanácsadást, illetve egyértelmű tájékoztatást nyújtson.

Az EFSA autonóm és önálló szervezetként az élelmiszer- és takarmánybiztonság területének legjobb európai kockázatértékelő szakembereit egyesíti annak érdekében, hogy az európai intézmények és a tagállamok számára független szakértőként a lehető legmagasabb szintű tudományos tanácsadást nyújtsák.

A Hatóság elkötelezte magát a tudományos kiválóság, a nyitottság, az átláthatóság, a függetlenség és a jó kommunikáció alapelvei mellett. Az EFSA független, nyitott és átlátható munkája következtében a lehető legjobb tudományos tanácsadást nyújtja, és ezáltal hozzájárul az európai élelmiszer- és takarmánybiztonsági rendszer megerősítéséhez.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság tudományos testületeinek és Tudományos Bizottságának szerepe

A tudományos testületek saját illetékességi területükön belül felelősek a Hatóság tudományos szakvéleményeinek elkészítéséért, illetve szükség esetén egyéb tanácsadás nyújtásáért.

A tudományos testületek általában 21 független tudományos szakértőből állnak.

A Tudományos Bizottság és a testületek tagjainak kinevezése három éves időtartamra szól, amely kinevezés kétszer megújítható. A tagoknak fel kell készülniük arra, hogy a testület valamennyi olyan ülésén megjelenjenek és aktívan részt vegyenek, amelynek célja szakvélemények, tudományos jelentések vagy útmutatók elfogadása. A Tudományos Bizottság és a tudományos testületek a munka mennyiségétől függően évente előreláthatólag hat-tíz alkalommal tartanak kétnapos üléseket, rendszerint az olaszországi Parmában. A testületi tagoknak emellett szükség esetén részt kell venniük a munkacsoportok ülésein is. Az ülések munkanyelve az angol, és a dokumentumok nagy része is ezen a nyelven készül. A pályázóknak azt is számításba kell venniük, hogy az ülésekre általában fel kell készülni.

Az egyes tudományos testületek elnökei hat másik tudományos szakértővel együtt egyben tagjai az EFSA Tudományos Bizottságának is.

A tudományos testületek tagjai minden egyes egész napos ülésre vonatkozóan az EFSA igazgatótanácsa által meghatározott térítésre jogosultak (2008-ben ezt az összeget 300 EUR-ban határozták meg). A tudományos szakértők továbbá az EFSA szakértői ülésekre vonatkozó költségtérítési útmutatójának megfelelően utazási hozzájárulást és napidíjat is kapnak.

Állategészségügy és állatvédelem tudományos testülete (AWAW)

Az AWAW testület az állategészségügy és állatvédelem valamennyi területén független tudományos tanácsadást nyújt. Tevékenysége főként az élelmiszertermelő állatokat, köztük a halakat is érinti.

Kockázatértékelési megközelítése a tudományos információk és adatok felülvizsgálatán alapul, amelynek célja az adott veszély következményeként fellépő kockázatok értékelése. Ez segít az európai szakpolitikák és jogszabályok tudományos alapjának megteremtésében, valamint a döntéshozatalban támogatja a kockázatkezelőket.

További információ az EFSA honlapján, az „Fő témakörök (Key topics) – AHAW” részben található.

Biológiai veszélyek tudományos testülete (BIOHAZ)

A biológiai veszélyek tudományos testülete (BIOHAZ) az élelmiszerbiztonsággal és az élelmiszer okozta betegségekkel kapcsolatos biológiai veszélyek tekintetében nyújt független tudományos tanácsadást. Ide tartoznak a következők:

élelmiszer okozta zoonózis (emberekre átvihető állatbetegségek),

fertőző szivacsos agyvelőbántalmak (BSE/TSE-k),

élelmiszer-mikrobiológia,

élelmiszer-higiénia és az ahhoz kapcsolódó hulladékgazdálkodási kérdések.

A testület az EFSA BSE és TSE tekintetében folyó munkájának egyik kulcsfontosságú mozgatórugója.

Tudományos szakvélemények elkészítéséhez és a kockázatkezelők számára nyújtott tanácsadáshoz szükséges kockázatértékeléseket végez. Ez segít az európai szakpolitikák és jogszabályok szilárd alapjának megteremtésében, valamint a döntéshozatalban támogatja a kockázatkezelőket.

További információ az EFSA honlapján, a „Fő témakörök (Key topics) – BIOHAZ” részben található.

Élelmiszerláncba bekerülő szennyező anyagok tudományos testülete (CONTAM)

A CONTAM testület az élelmiszerláncban előforduló szennyező anyagokkal, valamint más testületekhez nem tartozó nemkívánatos anyagokkal, úgymint a természetes mérgező anyagokkal, mikotoxinokkal és a nem engedélyezett anyagok szermaradványaival kapcsolatos független tanácsadást nyújt.

Tudományos szakvélemények elkészítéséhez és a kockázatkezelők számára nyújtott tanácsadáshoz szükséges kockázatértékeléseket végez. Ez segít az európai szakpolitikák és jogszabályok szilárd alapjának megteremtésében, valamint a döntéshozatalban támogatja a kockázatkezelőket.

További információ az EFSA honlapján, a „Fő témakörök (Key topics) – CONTAM” részben található.

Állatok takarmányozására használt adalékanyagok, termékek és anyagok tudományos testülete (FEEDAP)

A FEEDAP testület a takarmányozásra használt adalékanyagok, termékek és anyagok biztonságával és/vagy hatásával kapcsolatos független tudományos tanácsadást nyújt. A testület ezen adalékanyagok, termékek és anyagok biztonságát és/vagy hatását a célállatfajok, a felhasználók, az állati eredetű termékek fogyasztói és a környezet tekintetében értékeli. Vizsgálja továbbá a takarmányozásra szándékosan használt biológiai és vegyi termékek/anyagok hatását.

A testület nagy részben azokkal az anyagokkal foglalkozik, amelyek esetében az Európai Unióban való felhasználás engedélyezéséhez szükséges az EFSA értékelése.

További információ az EFSA honlapján, a „Fő témakörök (Key topics) – FEEDAP” részben található.

Géntechnológiával módosított szervezetek tudományos testülete (GMO)

A GMO testület tudományos tanácsadást nyújt a következők biztonsága tekintetében:

géntechnológiával módosított szervezetek (GMO-k), például növények, állatok és mikroorganizmusok,

géntechnológiával módosított élelmiszer és takarmány.

A testület tudományos szakvélemények elkészítéséhez és a kockázatkezelők számára nyújtott tanácsadáshoz szükséges kockázatértékeléseket végez. Kockázatértékelési tevékenysége a tudományos információk és adatok felülvizsgálatán alapul, amelynek célja egy adott GMO biztonságának értékelése. Ez segít az európai szakpolitikák és jogszabályok szilárd alapjának megteremtésében, valamint a döntéshozatalban támogatja a kockázatkezelőket. A testület nagy részben az alkalmazások értékelésével foglalkozik, mivel a géntechnológiával módosított élelmiszerek és takarmányok Európai Unióban való engedélyezéséhez szükséges az EFSA értékelése.

További információ az EFSA honlapján, a „Fő témakörök (Key topics) – GMO” részben található.

Diétás termékek, táplálkozás és allergiák tudományos testülete (NDA)

Az NDA testület a diétás termékekkel (a népesség egy adott csoportja sajátos táplálkozási igényeinek kielégítését célzó élelmiszerekkel), az emberi táplálkozással és az élelmiszer-allergiákkal kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Tanácsadással szolgál továbbá az ezekhez köthető témakörökben, például az új élelmiszerekre vonatkozóan (olyan élelmiszerek vagy összetevők, amelyeket az Európai Unióban 1997. május 15. előtt nem használtak nagy mennyiségben).

A testület munkája a tudományos információk és adatok felülvizsgálatán alapul, amelynek célja a kockázatok, például az élelmiszer-allergiákkal és az új élelmiszerekkel kapcsolatosan felmerülő kockázatok értékelése, valamint tudományos tanácsadás nyújtása az emberi táplálkozás és az élelmiszerek tápértéke, az élelmiszer-összetevők és -termékek tekintetében. A testület tevékenységi körébe tartozik még annak vizsgálata, hogy az élelmiszerek által az egészségre gyakorolt jótékony hatásra vagy az élelmiszerek tápértékére vonatkozó állítások tudományos szempontból helytállóak és igazoltak-e, valamint ide tartozik a lakosság számára ajánlott beviteli referenciaértékekkel kapcsolatos munka is. A testület tudományos szakvéleményeket készít és tanácsadást nyújt a kockázatkezelők számára. Ez segít az európai politikák és jogszabályok szilárd alapjának megteremtésében, valamint a döntéshozatalban támogatja a kockázatkezelőket. Az EFSA-nak a tápanyag-összetételre és az egészségre vonatkozó állításokkal kapcsolatban betöltött szerepéről további információk a „Fókuszban” oldalon, a tápanyag-összetételre és az egészségre vonatkozó állítások címszó alatt találhatók, és/vagy további részletek találhatók az EFSA honlapján, az „Fő témakörök (Key topics) – NDA” részben.

Növény-egészségügyi tudományos testület (PLH)

A PLH testület független tudományos tanácsadással szolgál az Európai Unióban a növényeket, a növényi termékeket és a biodiverzitást veszélyeztető kártevőkkel kapcsolatosan felmerülő kockázatokkal kapcsolatban. A testület e kockázatokat az élelmiszerlánc biztonságára és megbízhatóságára vonatkozóan vizsgálja felül és értékeli.

Kockázatértékelési tevékenysége a tudományos információk és adatok felülvizsgálatán alapul, amelynek célja egy adott probléma kapcsán felmerülő kockázatok értékelése. Ez segít az európai politikák és jogszabályok szilárd alapjának megteremtésében, valamint a döntéshozatalban támogatja a kockázatkezelőket.

További információ az EFSA honlapján, „Fő témakörök (Key topics) – PLH” részben található.

Növényvédelmi termékek és szermaradványaik tudományos testülete (PPR)

A növényvédelmi termékek és szermaradványaik tudományos testülete (PPR testület) a növényvédelmi termékek (növényvédő szerek) és szermaradványaik tekintetében a kockázatértékelésre vonatkozóan szolgál független tanácsadással, a felhasználókra/munkavállalókra és a fogyasztókra, valamint a környezetre gyakorolt hatás vizsgálatával.

Ez segít az európai politikák és jogszabályok szilárd alapjának megteremtésében, valamint a döntéshozatalban támogatja a kockázatkezelőket.

A testület szorosan együttműködik a növényvédő szerek kockázatát értékelő szakértői jelentés egységgel (PRAPeR), amely az új és a meglévő növényvédő szerekben használt hatóanyagok uniós szakértői értékeléséért felel. A PPR testület szakvéleményét minden olyan kérdésben kikérik, amely ezen eljárás keretében nem megoldható, vagy ha további tudományos iránymutatásra van szükség, főként a toxikológia, az ökotoxikológia, a növényvédő szerek és szermaradványok sorsa és viselkedése területén. A testület feladata továbbá a növényvédő szerek kockázatértékelése területén meglévő európai útmutató dokumentumok frissítése és új tudományos területekre vonatkozóan hasonló dokumentumok kidolgozása.

Az EFSA által a növényvédő szerek tekintetében végzett munkáról további információ a „Fókuszban” oldalon, a növényvédő szerek címszó alatt található.

További részletek az EFSA honlapján a PPR fő témakörök oldalon találhatók.

Tudományos Bizottság (SC)

A Tudományos Bizottság a tudományos testületek elnökeiből és hat (6) másik tudományos szakértőből áll.

Az EFSA Tudományos Bizottságának feladata az EFSA horizontális jellegű tudományos kérdésekkel kapcsolatos munkájának támogatása és az EFSA ügyvezető igazgatója számára stratégiai tanácsadás biztosítása. Feladata ezen kívül az általános koordináció is, amelynek célja, hogy biztosítsa a tudományos testületek által készített tudományos vélemények következetességét. A Tudományos Bizottság további feladata, hogy harmonizált kockázatértékelési módszereket dolgozzon ki azokon a területeken, amelyekre még nem határoztak meg EU-szintű megközelítéseket.

A Tudományos Bizottság a kockázatkezelők számára tudományos szakvéleményeket készít és tanácsadással szolgál annak érdekében, hogy szilárd alapot biztosítson az európai politikákhoz és jogszabályokhoz és támogassa a kockázatkezelőket a döntéshozatalban.

További információ az EFSA honlapján, a Tudományos Bizottságról szóló részben található.

A Tudományos Bizottság és a testületek tagjainak kiválasztásával kapcsolatban további információ „A Tudományos Bizottság létrehozásáról és működtetésről szóló határozat” címszó alatt, a következő címen található:

http://www.efsa.eu.int/EFSA/DocumentSet/mb_32ndmeet_annex_a_en_4_1,2.pdf?ssbinary=true

Bővebb információ a tudományos testületekről:

www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_ScientificPanels.htm

Kiválasztási eljárás

A pályázóknak a jelentkezési lapon meg kell jelölniük, hogy elsősorban melyik tudományos testületben és/vagy Tudományos Bizottságban kívánnak részt venni.

Feltételek

Képesítések és tapasztalat

A.   Jogosultsági feltételek

i.

a toxikológia, ökotoxikológia, környezettudományok, kémia, biokémia, élelmiszer-technológia, gyógyszertan, állatorvos-tudomány, humán orvostudomány, gyógyszerészet, biológia, élettel foglalkozó tudományok, agronómia/mezőgazdaság-tudomány, élelmiszer-mikrobiológia, járványtan, foglalkozás-egészségügy, közegészségügy területén vagy a közegészségügyhöz kapcsolódó területeken szerzett, posztgraduális szintű egyetemi végzettség;

ii.

legalább tíz (10) éves, a fent megjelölt egyetemi végzettségi szintnek megfelelő, a kiválasztott testület(ek) hatásköre szempontjából releváns szakmai gyakorlat;

iii.

az angol nyelv megfelelő szintű ismerete;

iv.

a pályázóknak részletekre kiterjedően, pontosan és maradéktalanul ki kell tölteniük a pályázathoz csatolt érdekeltségi nyilatkozatot. Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy a nyomtatvány e része kitöltésének elmulasztása a pályázat visszautasítását vonja maga után;

Bővebb tájékoztatás az érdekeltségi nyilatkozatról:

http://www.efsa.europa.eu/cs/BlobServer/General/doi_guidance_allannexes.pdf?ssbinary=true

v.

a pályázóknak az Európai Közösségek tagállamainak, az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) országainak vagy az EU-hoz csatlakozni kívánó országok állampolgárságával kell rendelkezniük. A pályázatra nem európai országok állampolgárai is jelentkezhetnek, azonban pályázatukat csak abban az esetben veszik figyelembe, ha az európai szakemberek között nem találnak megfelelő szakértelemmel rendelkező jelentkezőket.

B.   Kiválasztási feltételek

tudományos kockázatértékelés és/vagy tudományos tanácsadás végzésében az élelmiszer- és takarmánybiztonság területén általában, illetve kifejezetten a Tudományos Bizottság, vagy a kiválasztott tudományos testület kompetenciája és szakterülete vonatkozásában szerzett tapasztalat,

igazolt kiváló tudományos eredmények a Tudományos Bizottság vagy a kiválasztott tudományos testület felelősségi körével kapcsolatos egy, de lehetőség szerint több szakterületen,

tudományos munkák és kiadványok szakértői értékelésében a Tudományos Bizottság vagy a kiválasztott tudományos testület felelősségi körével kapcsolatos szakterületeken szerzett tapasztalat,

gyakran változatos tudományágakból és forrásokból származó, összetett információk és dokumentációk elemzésének képessége, és a tudományos vélemény- és jelentéstervezetek készítésében való jártasság,

multidiszciplináris és lehetőleg nemzetközi környezetben szerzett szakmai tapasztalat,

tudományos témákkal kapcsolatos projektmenedzsmentben szerzett tapasztalat,

oktatási tapasztalat során, nyilvános előadásokon, üléseken való aktív részvételben, publikációkban szerzett, bizonyított kommunikációs készség.

A jelentkezési feltételeknek megfelelő pályázatokat egy összehasonlító értékelésre továbbítják, amelyet a fent megadott kiválasztási feltételek alapján az EFSA végez. Az EFSA fenntartja annak jogát, hogy a benyújtott pályázatokat illetően a pályázók szakmai tapasztalataival kapcsolatban harmadik felekkel konzultáljon.

A Tudományos Bizottság és a tudományos testületek tagjait az ügyvezető igazgató javaslata alapján az Igazgatótanács nevezi ki.

A Tudományos Bizottság kivételével a pályázók két (2) tudományos testületet jelölhetnek meg, de csak az egyik tagjának nevezhetők ki. A pályázókat előzetes beleegyezésüket követően kinevezhetik annak a tudományos testületnek a tagjává is, amelyre vonatkozóan nem nyújtottak be pályázatot. A tagság feltételeinek megfelelő, de ki nem választott pályázókat felkérhetik a tartalék tagok sorába arra az esetre, ha egy tagsági hely megürül, vagy arra, hogy ad hoc szakértőként hozzájáruljanak egy tudományos testület vagy a Tudományos Bizottság tevékenységéhez.

Az EFSA a szűkített listán szereplő valamennyi szakértővel felveszi a kapcsolatot és hozzájárulásukat kéri adataiknak az EFSA szakértői adatbázisába való felvételéhez.

Bővebb tájékoztatás az EFSA szakértői adatbázisára vonatkozóan:

http://www.efsa.europa.eu/EFSA/AboutEfsa/WhoWeAre/efsa_locale-1178620753812_1178712806106.htm

Függetlenség, kötelezettségvállalási és érdekeltségi nyilatkozat

A tudományos testületek tagjait személyenként nevezik ki. A pályázóknak mellékelniük kell egy nyilatkozatot, amelyben vállalják, hogy minden külső befolyás nélkül lépnek fel, valamint meg kell nevezniük azokat az érdekeltségeiket, amelyekről feltételezhető, hogy veszélyeztetik függetlenségüket.

Esélyegyenlőség

Az EFSA eljárásai során kiemelkedő hangsúlyt helyez az egyenlő bánásmód elvének alkalmazására.

A pályázatok benyújtása

A pályázatokat az érdekeltségi nyilatkozatokkal együtt elektronikus úton, az EFSA honlapján keresztül lehet benyújtani: www.efsa.europa.eu

Az e-mailen beküldött pályázatok nem kerülnek elfogadásra.

A kiválasztási eljárás elősegítése érdekében kérjük a pályázókat, hogy a jelentkezési lapot angolul töltsék ki.

A kiválasztási eljárás végeredményéről a szándéknyilatkozat benyújtására vonatkozó felhívásra jelentkező valamennyi pályázó levélben kap értesítést.

Az EFSA által a pályázóktól bekért személyes adatokat a személyes adatok közösségi intézmények és szervek által történő feldolgozása tekintetében az egyének védelméről, valamint az ilyen adatok szabad áramlásáról szóló, 2000. december 18-i 45/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően kezelik. A pályázók által benyújtott személyes adatokat abból a célból dolgozzák fel, hogy a későbbiekben azok felhasználhatóak legyenek az EFSA esetleges előkiválasztási és kiválasztási eljárásai során.

A pályázatok benyújtásának határideje

A pályázatokat legkésőbb 2009. január 7-én éjfélig (helyi idő szerint, azaz GMT+1 óra) kell benyújtani. Az ajánlott levélben benyújtott szándéknyilatkozatok esetében a benyújtás időpontját a postai bélyegző dátuma bizonyítja.

Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy mivel pályázatok nagy számban érkeznek be, a benyújtási határidő lejártakor a nagy mennyiségű adat feldolgozása során problémák léphetnek fel a rendszerben. Ezért javasoljuk a jelentkezőknek, hogy pályázatukat jóval a benyújtási határidőt megelőzően küldjék be.

Megjegyzés:

Amennyiben e közlemény angol nyelvű változata és bármely más nyelvi változata között eltérés vagy ellentmondás mutatkozik, az angol nyelvű változat érvényes.


Top