EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C/2024/01640

PE/AD/300/2024 versenyvizsga – Osztrák állampolgárságú tanácsosok (AD 6)

HL C, C/2024/1640, 2024.3.4, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1640/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1640/oj

European flag

Hivatalos Lapja
Az Európai Unió

HU

Sorozat C


C/2024/1640

2024.3.4.

PE/AD/300/2024 VERSENYVIZSGA

Osztrák állampolgárságú tanácsosok (AD 6)

(C/2024/1640)

Kérjük, hogy a jelentkezés benyújtása előtt figyelmesen olvassa el a pályázók számára készített, e versenyvizsga-felhívás mellékletében található útmutatót. Ez az útmutató a versenyvizsga-felhívás szerves részét képezi, és segítségére lesz a versenyvizsgákra és a felvételi eljárásokra vonatkozó szabályok és a jelentkezéssel kapcsolatos részletek megértésében.

TARTALOM

A.

A MUNKAKÖR LEÍRÁSA ÉS BETÖLTÉSÉNEK FELTÉTELEI

B.

A VERSENYVIZSGA MENETE

C.

A PÁLYÁZATOK BENYÚJTÁSA

MELLÉKLET:

ÚTMUTATÓ AZ EURÓPAI PARLAMENT ÁLTAL SZERVEZETT NYÍLT VERSENYVIZSGÁKON/ FELVÉTELI ELJÁRÁSOKBAN RÉSZT VEVŐ PÁLYÁZÓK SZÁMÁRA

A.   A MUNKAKÖR LEÍRÁSA ÉS BETÖLTÉSÉNEK FELTÉTELEI

1.   Általános tájékoztatás

Az Európai Parlament általános versenyvizsga (AD 6 besorolási fokozat) meghirdetéséről döntött, amelynek célja alkalmas pályázók egy olyan jegyzékének összeállítása, amelyről osztrák állampolgárságú alkalmazottakat vehet fel.

Az Európai Parlament Főtitkársága tanácsosi álláshelyek betöltése céljából 30 alkalmas pályázót szeretne kiválasztani.

Ezt a versenyvizsgát az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzata (a továbbiakban: személyzeti szabályzat) 29. cikkének (1) bekezdése, valamint az Európai Parlament Elnökségének a személyzeti szabályzat 27. cikkét érvényre juttató általános végrehajtási rendelkezések elfogadásáról szóló, 2022. november 21-i határozata (a továbbiakban: az Elnökség határozata) (1) alapján szervezik.

Az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzata 27. cikkének első albekezdése szerint: „A felvétel során arra kell törekedni, hogy az intézmények részére olyan tisztviselők munkáját biztosítsák, akik megfelelnek az alkalmasság, a hatékonyság és a feddhetetlenség legmagasabb követelményeinek, és akiket az Unió tagállamainak állampolgárai közül a lehető legszélesebb földrajzi alapon vettek fel. Semmilyen beosztás sem tartható fenn valamely tagállam állampolgárai számára.” Az Európai Parlament a gazdag kulturális és nyelvi sokszínűségen alapuló uniós közszolgálat biztosítása érdekében folyamatosan arra törekszik, hogy személyzetét a lehető legszélesebb földrajzi alapon válassza ki. A Parlament mint intézmény arculatának és küldetésének fontos eleme a pluralista jelleg. A személyzet földrajzilag kiegyensúlyozott összetétele lehetővé teszi a Parlament számára, hogy teljes mértékben kihasználja az Európai Unió sokszínűségét.

A Parlament Főtitkárságán azonban jelentős egyensúlyhiány áll fenn a tisztviselők nemzetiség szerinti megoszlása tekintetében, ami objektív kritériumok alapján nem igazolható. Az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal (EPSO) és más uniós intézmények, valamint a tagállami hatóságok az ilyen egyensúlyhiány kezelése érdekében különböző kommunikációs és tájékoztatási stratégiákat vizsgáltak meg. Sajnálatos módon ezek a kezdeményezések nem hozták meg a kívánt eredményeket, különösen az alulreprezentált tagállamokból érkező pályázók számának növelése tekintetében.

A személyzeti szabályzat 27. cikkével összhangban az uniós polgárok egyenlőségének elve lehetővé teszi minden intézmény számára, hogy a tisztviselők nemzetiség szerinti megoszlása tekintetében objektív körülmények által nem igazolt egyensúlyhiány észlelése esetén megfelelő intézkedéseket fogadjanak el.

Az, hogy a Parlament Elnöksége 2022. november 21-én elfogadta a személyzeti szabályzat 27. cikkét érvényre juttató általános végrehajtási rendelkezéseket, megfelelő intézkedések elfogadását teszi lehetővé a Parlament számára a tisztviselők nemzetiség szerinti megoszlása tekintetében jelentősen megbillent egyensúly helyreállítása céljából. E rendelkezések értelmében, ha az Elnökség a tisztviselők összetételében egy vagy több nemzetiség tekintetében jelentős egyensúlyhiányt észlel, a főtitkár az ilyen alulreprezentált nemzetiségű pályázók számára fenntartott versenyvizsgákat szervezhet. Ezáltal bővülni fog az ezen országokból származó alkalmas pályázók köre, és a Parlamentnek módjában áll majd, hogy munkatársait a lehető legszélesebb földrajzi alapon vegye fel.

Az Osztrák Köztársaság azon tagállamok egyike, amelyek állampolgárai a legjelentősebb mértékben alulreprezentáltak a Parlament Főtitkárságának tisztviselői között. Az osztrák nemzetiségű tisztviselők életkor szerinti összetétele továbbá azt jelzi, hogy az elkövetkező években jelentős számban fognak közülük nyugdíjba vonulni, ami tovább rontja az alulreprezentáltság szintjét.

Meg kell jegyezni, hogy a Parlament szigorúan tiszteletben tartja az érdemalapú kiválasztás elvét. Semmilyen beosztás sem tartható fenn valamely tagállam állampolgárai számára, és az e versenyvizsga alapján összeállított alkalmas pályázók jegyzéke egyenlő bánásmódban részesül a Parlament vagy az EPSO által szervezett egyéb versenyvizsgák alapján összeállított, alkalmas pályázókat tartalmazó jegyzékekkel.

Az Európai Parlament álláshelyeinek jelentős többsége Brüsszelben, Luxembourgban és Strasbourgban (a Parlament fő munkahelyein) található, a Parlament szolgálatainak igényeihez igazodva. Az ellátandó feladatok szükségessé tehetik a Parlament munkahelyei közötti kiküldetéseket.

A felvétel az AD 6 besorolási fokozat első fizetési fokozatába történik, 6 231,42 EUR/hó összegű alapilletménnyel. Ezt az illetményt uniós adó és a személyzeti szabályzatban meghatározott más levonások terhelik. Az illetmény mentes a nemzeti adózás alól. Az alkalmas pályázók felvétele – szakmai tapasztalatuktól függően – történhet magasabb fizetési fokozatba is. Az alapilletményt ezen túlmenően bizonyos feltételek mellett pótlékok egészítik ki.

Az Európai Parlament az esélyegyenlőség politikáját alkalmazza, és a pályázatok elfogadásakor nem tesz semmilyen – nemen, bőrszínen, etnikai vagy társadalmi származáson, genetikai tulajdonságokon, nyelven, valláson vagy meggyőződésen, politikai vagy más nézeteken, nemzeti kisebbséghez tartozáson, vagyoni helyzeten, születésen, fogyatékosságon, életkoron, szexuális irányultságon, családi állapoton vagy helyzeten alapuló – hátrányos megkülönböztetést.

2.   Munkaköri leírás

Az Európai Parlament Főtitkárságának tanácsosai a legkülönbözőbb területeken dolgoznak. Irányítási, tervezési és kutatási feladatokat látnak el, amelyek – attól függően, hogy az alkalmas pályázó a Főtitkárság mely szervezeti egységéhez kerül – az alábbi tevékenységek közül egyet vagy többet is magukban foglalhatnak:

a)

Az európai parlamenti képviselőknek és a parlamenti szerveknek nyújtott tanácsadás és támogatás területén:

a munkára vonatkozó rövid, közép- és hosszú távú előrejelzések készítése a parlamenti szervek számára, és e munka irányítása,

a parlamenti szervekben felmerülő kérdések kezelése, valamint jelentések, elemzések és szakértelmet igénylő kutatások révén hozzájárulás az Európai Parlament álláspontjainak kidolgozásához és kialakításához,

kapcsolatrendszerek kiépítése, különösen az európai parlamenti képviselők és más uniós intézmények vagy szervek, valamint a tagállamok gazdasági és társadalmi körei között,

külső rendezvények (konferenciák, szemináriumok stb.) szervezésének elősegítése és nyilvános felszólalások.

b)

Az erőforrás-gazdálkodás területén:

közreműködés a Parlament személyzetének irányításában, többek között a személyzeti igények felmérése, munkaköri leírások készítése, képzési programok kidolgozása, irányítása és nyomon követése, a személyzeti szabályzat alkalmazása és érvényesítése, konkrét projektek felügyelete vagy koordinálása, valamint az érintett szervezeti egységekkel és/vagy a megfelelő szervezeti egységekkel intézményközi szinten való kapcsolattartás révén,

segítségnyújtás a Parlament pénzügyi erőforrásainak irányításához, például a költségvetési előrejelzések elkészítésében való közreműködés, a költségvetés és a szerződések kezelésének nyomon követése, koordinálása és ellenőrzése, belső pénzügyi ellenőrzések kialakítása és végrehajtása, valamint annak biztosítása révén, hogy a pénzügyi csatornák és eljárások összhangban legyenek az uniós költségvetési rendelettel és a vonatkozó végrehajtási szabályokkal.

c)

A jogszabályok területén:

az európai uniós bíróságok ítélkezési gyakorlatában bekövetkezett fejlemények figyelemmel kísérése, és a Főtitkárság szervezeti egységeinek tájékoztatása;

a főbb politikai kérdések nyomon követése azok jogi hatásainak szempontjából,

tanulmányok, feljegyzések és összefoglalók írása,

a felső vezetés kérésére a hatáskörükbe tartozó és a szervezeti egység irányításával kapcsolatos, valamennyi témára vonatkozó szabályzattervezet elemzése, kidolgozása és előkészítése,

a szabályok és az ítélkezési gyakorlat tanulmányozása és nyomon követése, a vezetőség és a szervezeti egységek tájékoztatása, és tanácsadás a szabályozási fejleményekről és egyes konkrét ügyekről,

a jogi aktusok megfelelő minőségű szövegezésének jogi szempontból történő biztosítása.

d)

A tájékoztatási és kommunikációs politika területén:

az Európai Parlament tevékenységeivel kapcsolatos tájékoztatás előkészítése, megszövegezése, közzététele és terjesztése a médiában és a nyilvánosság körében, beleértve sajtóközlemények készítését, a média képviselőinek segítését és tájékoztatását, a képviselők segítését a sajtóval való kapcsolattartásban (sajtótájékoztatók stb.),

európai kérdésekről szóló szemináriumok szervezése és lebonyolítása véleményformálók számára,

kommunikációs tevékenységek előkészítése és felügyelete, beleértve a nyilvánosság figyelmének felkeltését célzó rendezvények tervezését, szervezését és/vagy az azokon való részvételt, (csoportos vagy egyéni) látogatások szervezését és irányítását, előadások tartását, kommunikációs anyagok tervezését és adaptálását stb.

e)

Az informatika, az informatikai biztonság és a biztonság területén:

közreműködés az informatikai szabványok meghatározásában, technológiai éberségi feladatok ellátása és technikai tanácsadás ezen a területen,

informatikai szolgáltatásirányítási folyamatok tervezése, meghatározása, testre szabása, megvalósítása és felügyelete, valamint ezek folyamatos fejlesztése,

informatikai biztonsági szabványok és politikák, valamint az ezek végrehajtására vonatkozó, a személyeket, a vagyont és az információt lefedő iránymutatások kidolgozása,

az intézmények érdekeihez és tevékenységeihez kapcsolódó valamennyi biztonsági fenyegetés és kockázat elemzése,

összetett rendszerekre, és ezen belül az informatikai rendszerekre vonatkozó fenyegetésértékelési és kockázatelemzési eljárások végrehajtása műszaki előírások vagy szervezeti/működési eljárások formájában,

műveleti biztonsági szolgálatok koordinálásának végrehajtása és felügyelete, például a következő területeken: megelőzés és megfigyelés, biztonsági alkalmazottak felügyelete és/vagy VIP személyvédelem.

f)

A projektmenedzsment területén:

konkrét projektek felügyelete és koordinálása,

a vezetői döntéshozatal előkészítése és elősegítése innovatív megoldások javaslatával,

elemzések, jelentések, feljegyzések, levelek, statisztikák és bármilyen más típusú dokumentum – köztük szabályzattervezetek – készítése,

ajánlati felhívások kidolgozásának és nyomon követésének elősegítése,

a felső vezetés elkísérése vagy képviselete belső és külső munkacsoportok ülésein, adminisztratív üléseken való részvétel, és ilyen ülések levezetése.

E feladatok ellátásához a pályázóknak képesnek kell lenniük különböző jellegű és gyakran összetett problémák megfelelő megoldására, a körülmények változását követő gyors reagálásra és a hatékony kommunikációra. A pályázóknak bizonyítaniuk kell kezdeményezőkészségüket, kreativitásukat és erős motivációjukat. A pályázóknak képesnek kell lenniük mások befolyásolására, intenzív munkavégzésre – önállóan és csapatban egyaránt –, valamint a kulturális szempontból sokszínű munkakörnyezetben hálózatok kialakítására. Végül, egész pályafutásuk során törekedniük kell a tanulásra és a szakmai fejlődésre.

3.   Pályázati feltételek

Önnek a pályázat benyújtására előírt határidő napján meg kell felelnie az alább felsorolt általános és különleges feltételeknek:

a)

Általános feltételek

Az Európai Unió tisztviselőire vonatkozó személyzeti szabályzat 28. cikke és a személyzeti szabályzat III. melléklete 1. cikke (1) bekezdésének i) pontja értelmében, valamint figyelembe véve az Elnökség határozatát, Ön:

az Osztrák Köztársaság állampolgára,

állampolgári jogait szabadon gyakorolja,

a katonai szolgálat tekintetében a jogszabályokban előírt kötelezettségeinek eleget tett,

rendelkezik a meghirdetett munkakör ellátásához szükséges erkölcsi garanciákkal.

Megjegyzés: Ebben az összefüggésben nyilatkozatot kell tennie arról, hogy Ön az Osztrák Köztársaság állampolgára, és „Ausztriát” jelöli meg „a feltételeknek megfelelő állampolgárság” szerinti országként. Az Apply4EP platformon be kell jelölnie azt a jelölőnégyzetet is, amellyel kijelenti, hogy valamely tagállam állampolgára.

Az eljárás későbbi szakaszában be fogjuk kérni osztrák útlevelének vagy osztrák személyazonosító igazolványának másolatát.

b)

Különleges feltételek

i.

Szükséges végzettség, oklevelek

A pályázónak az Európai Unió valamely tagállamában hivatalosan elismert oklevéllel igazolt, legalább hároméves, befejezett egyetemi tanulmányoknak megfelelő végzettséggel kell rendelkeznie.

Az okleveleket – függetlenül attól, hogy azokat valamely tagállamban vagy harmadik országban állították-e ki – valamely uniós tagállam hivatalos szervének, például oktatási minisztériumának kell elismernie.

Azoknak a pályázóknak, akik nem uniós országban kiállított oklevéllel rendelkeznek, igazolniuk kell oklevelük uniós egyenértékűségét. A harmadik országok képesítéseinek az ENIC-NARIC-hálózatokon belüli elismerésével kapcsolatos további információkért kérjük, látogasson el a következő weboldalra: https://www.enic-naric.net. A felvételi bizottság ebben a tekintetben figyelembe veszi a különböző oktatási rendszerek közötti különbségeket. A végzettségre vonatkozó minimumkövetelményekre vonatkozó példák a pályázóknak szóló útmutatóban szereplő táblázatban olvashatók. Azok a pályázók, akik nem igazolják oklevelük uniós egyenértékűségét, és/vagy azok a pályázók, akiknek diplomáját valamely uniós tagállam hivatalos szerve nem ismeri el, nem vehetnek részt a versenyvizsgán.

ii.

Előírt szakmai tapasztalat

A pályázónak legalább kétéves szakmai tapasztalattal kell rendelkeznie, amelyet a versenyvizsgákon való részvételre jogosító képesítések (lásd a fenti i. pontot) megszerzését követően szerzett, a munkaköri leírásban felsorolt tevékenységek jellegével összefüggő szakterületen (azaz a következő munkaterületeken: a parlamenti képviselőknek és a parlamenti szerveknek nyújtott tanácsadás és támogatás, erőforrás-gazdálkodás, jogszabályok, tájékoztatási és kommunikációs politika, informatika, informatikai biztonság és biztonság, projektmenedzsment). Míg az A.2. pont alatt ismertetett munkaköri leírás az Európai Parlament Főtitkárságán dolgozó tanácsosok munkájára jellemző általános feladatokat sorolja fel, a felvételi bizottság figyelembe veszi az Európai Parlamenten és az uniós intézményeken kívül szerzett releváns szakmai tapasztalatot is.

iii.

Nyelvismeret

A pályázónak alaposan (legalább C1-es szinten) ismernie kell a német nyelvet (1. nyelv)

és

szükséges szinten (legalább B2-es szinten) ismernie kell az Európai Unió egyik hivatalos nyelvét is (2. nyelv): angol, bolgár, cseh, dán, észt, finn, francia, holland, horvát, görög, ír, lengyel, lett, litván, magyar, máltai, olasz, portugál, román, spanyol, svéd, szlovák vagy szlovén.

Felhívjuk a figyelmét, hogy a fentiekben előírt minimális szintek a jelentkezési lapon szereplő valamennyi nyelvi készségre (beszéd, írás, olvasás, hallás utáni értés) vonatkoznak. Ezek a készségek megfelelnek a Közös Európai Nyelvi Referenciakeretben (https://europa.eu/europass/hu/common-european-framework-reference) meghatározottaknak.

Felhívjuk a figyelmét, hogy a referenciakeret szerinti legmagasabb szint a C2-es szint, a legalacsonyabb pedig az A1-es szint.

B.   A VERSENYVIZSGA MENETE

A kinevezésre jogosult hatóság összeállítja azon pályázók jegyzékét, akik nyilatkoztak arról, hogy megfelelnek a versenyvizsga-felhívás A.3. a) pontjában megállapított feltételeknek, és akik pályázati anyagukat a C. pontban előírt formában és határidőn belül benyújtották. Ezt a jegyzéket megküldik a felvételi bizottság elnökének.

A versenyvizsga vizsgákon alapul. A versenyvizsga két szakaszból áll:

1.

Előzetes kiválasztási szakasz (feleletválasztós teszt) és a pályázati feltételeknek való megfelelés ellenőrzése

a)

Előzetes kiválasztási szakasz (feleletválasztós teszt)

b)

A különleges pályázati feltételeknek való megfelelés ellenőrzése

2.

Vizsgaszakasz

a)

Fogalmazási feladat

b)

Felvételi beszélgetés

1.   Előzetes kiválasztási szakasz (feleletválasztós teszt) és a pályázati feltételeknek való megfelelés ellenőrzése

a)

Előzetes kiválasztási szakasz (feleletválasztós teszt)

A kinevezésre jogosult hatóság jegyzékén szereplő pályázókat behívják az előzetes kiválasztási teszt számítógépes feleletválasztós kérdőív formájában való kitöltésére.

A tesztre német nyelven kerül sor (1. nyelv).

A feleletválasztós teszt legfeljebb 40 kérdést tartalmaz, amelyek célja, hogy felmérje a pályázók tudását az alábbi négy területen: az Európai Unió ismerete, az Európai Parlament ismerete, szövegértési készség és matematikai-logikai készség. A pályázók a teszt időpontja előtt megfelelő időben mintakérdéseket fognak kapni.

A teszt időtartama legfeljebb 60 perc, és arra online, számítógépen kerül sor. A pályázók kellő időben meg fogják kapni a vizsgákkal kapcsolatos utasításokat. A vizsgákra egy konkrét napon és egy konkrét időpontban fog sor kerülni. A pályázók a vizsga pontos időtartamáról a meghívó és az utasítások megküldésekor kapnak tájékoztatást.

b)

A különleges pályázati feltételeknek való megfelelés ellenőrzése

A felvételi bizottság ellenőrzi a feleletválasztós teszten legmagasabb pontszámot elérő pályázók különleges feltételeknek való megfelelését. Ezt az elért eredmények csökkenő sorrendjében végzi el, első helyre sorolva a legmagasabb pontszámot elérő pályázók anyagát. A felvételi bizottság akkor hagyja abba a feltételeknek való megfelelés ellenőrzését, amikor a feltételeknek megfelelő pályázók száma eléri a felhívásban szereplő alkalmas pályázók létszámának négyszeresét. A felvételi bizottság felveszi a jegyzékre a feleletválasztós teszten az utolsó bejutó helyen azonos pontszámot elérő, a feltételeknek megfelelő valamennyi pályázót.

A felvételi bizottság összeállítja a versenyvizsga-felhívás A.3. b) pontjában meghatározott különleges feltételeknek megfelelő pályázók jegyzékét. A jegyzékben szereplő pályázók részt vehetnek a versenyvizsgán. A felvételi bizottság a) a jelentkezési lapon tett nyilatkozatokat és b) az e nyilatkozatok alátámasztásául az Apply4EP platformon a jelentkezési laphoz feltöltött dokumentumokat összehasonlítva dönt a pályázó alkalmasságáról.

A felvételi bizottság ennek során kizárólag a jelentkezési lapon feltüntetett és az ahhoz csatolt megfelelő igazoló okiratokkal alátámasztott információk alapján jár el. (További részletekért lásd a pályázóknak szóló útmutatót.)

2.   Vizsgaszakasz

A versenyvizsgára bocsátott összes pályázó meghívást kap a fogalmazási feladat megírására. A felvételi bizottság ebben a szakaszban kéri meg a pályázókat, hogy osztrák állampolgárságukat okirattal igazolják. A versenyvizsgából kizárják azokat a pályázókat, akik ezt nem tudják megfelelően igazolni.

a)

Fogalmazási feladat német nyelven (1. nyelv) egy vagy több dokumentum alapján, annak megállapítására, hogy a pályázó alkalmas-e információk elemzésére és összegzésére, valamint hogy jó fogalmazókészséggel rendelkezik-e. Az írásbeli vizsga témáját nem lehet szabadon megválasztani.

A vizsga időtartama legfeljebb: 120 perc

Pontozás: 0-tól 50 pontig

Alsó ponthatár: 25 pont

Az írásbeli vizsgára online, számítógépen kerül sor.

A fogalmazási feladaton a legtöbb pontot elérő pályázókat felvételi beszélgetésre hívják be, amennyiben elérték a fogalmazási feladaton megkövetelt alsó ponthatárt. A felvételi beszélgetésre javasolt pályázók maximális száma megegyezik a felhívásban szereplő alkalmas pályázók számának kétszeresével. A felvételi bizottság az utolsó bejutó helyen azonos pontszámot elérő valamennyi pályázót felveszi a jegyzékbe.

b)

Beszélgetés a felvételi bizottsággal német nyelven (1. nyelv), amelynek során a bizottság felméri, hogy a pályázók mennyire rendelkeznek a Parlamentben szükséges alapvető kompetenciákkal: folyamatos fejlődés, rugalmasság, csapatszellem és együttműködés, eredményorientáltság és megbízhatóság. A felvételi bizottság a jelentkezési lapon a pályázók által megjelölt 2. nyelv ismeretét is teszteli.

A vizsga időtartama legfeljebb: 60 perc

Pontozás: 0-tól 50 pontig

Alsó ponthatár: 25 pont

A vizsgán személyes megjelenéssel is részt lehet venni.

A pályázók kellő időben meg fogják kapni a vizsgákkal kapcsolatos utasításokat. A vizsgákra egy konkrét napon és egy konkrét időpontban fog sor kerülni. Amennyiben egy pályázó nem reagál a vizsgára szóló meghívóra, nem érhető el e-mailben vagy nem jelenik meg a vizsgán, kizárják a versenyvizsgából, a vis maior eseteit kivéve. A pályázóknak szigorúan be kell tartaniuk az utasításokat. Az utasítások be nem tartása vagy az utasításoknak nem megfelelő magatartás a pályázó azonnali kizárását vonja maga után.

3.   Az alkalmas pályázók jegyzéke

A felvételi bizottság az A.1. „Általános tájékoztatás” pont alatt megadottak szerint összeállítja az alkalmas pályázók jegyzékét, amely a vizsgákon a 30 legmagasabb összesített pontszámot elérő, a feltételeknek megfelelő pályázók nevét tartalmazza. Ez az összesített pontszám a B.2.a) és a B.2.b) pontban meghatározott fogalmazási feladat és a felvételi bizottsággal folytatott felvételi beszélgetés során elért pontokat összesíti, amennyiben a pályázó mindkét vizsgán elérte az alsó ponthatárt. A jegyzékre felkerülhet az utolsó bejutó helyen azonos pontszámot elérő valamennyi pályázó. A jegyzékben az alkalmas pályázók neve betűrendben fog szerepelni.

Az alkalmas pályázók jegyzéke 2027. december 31-ig érvényes. A jegyzék érvényessége a kinevezésre jogosult hatóság határozata alapján meghosszabbítható. Az utóbbi esetben a jegyzékben szereplők megfelelő időben értesítést kapnak.

A jegyzékbe vett pályázókat egyénileg tájékoztatják eredményeikről, és az alkalmas pályázók jegyzékét közzéteszik az Európai Parlament hivatalos honlapján.

Amennyiben Ön állásajánlatot kap, hitelesítés céljából köteles bemutatni valamennyi szükséges dokumentum, többek között a diplomák és tanúsítványok eredeti példányát.

Az, hogy az Ön neve szerepel az alkalmas pályázók jegyzékében, nem jelent jogosultságot vagy garanciát az intézmény általi foglalkoztatásra.

Fontos megjegyezni, hogy az Elnökség határozatának 3. cikkében („Felvétel”) foglaltak szerint: „Annak a kötelezettségnek a betartása érdekében, hogy a személyzeti szabályzat 27. cikkében előírtak szerint semmilyen álláshely sem tartható fenn valamely meghatározott tagállam állampolgárai számára, valamint a személyzeti szabályzat 29. cikkének (3) bekezdésével összhangban szervezett versenyvizsgák sérelme nélkül az e rendelkezések 2. cikke alapján szervezett versenyvizsgák sikeres pályázói az Európai Parlament vagy az EPSO által szervezett egyéb versenyvizsgák sikeres pályázóival egyenlő bánásmódban részesülnek.”

C.   A PÁLYÁZATOK BENYÚJTÁSA

A jelentkezés módja

Jelentkezését az Apply4EP platformon keresztül kell benyújtania: https://apply4ep.gestmax.eu/searchf

Kérjük, hogy a pályázati formanyomtatvány kitöltése előtt olvassa el figyelmesen az Európai Parlament által szervezett versenyvizsgákon részt vevő pályázók számára készült útmutatót és csatolja a megfelelő igazoló dokumentumokat.

A pályázatok benyújtásának határideje

A pályázatok benyújtási határideje:

2024. április 12, déli 12.00 óra, brüsszeli idő szerint.

Pályázatának érvényesítését automatikusan visszaigazoljuk.

A versenyvizsgával kapcsolatos kommunikáció kizárólag az Apply4EP felhasználói fiókján keresztül történik. Kérjük, hogy a pályázók a versenyvizsgával kapcsolatban NE TELEFONÁLJANAK.

Az Ön felelőssége rendszeresen ellenőrizni az Apply4EP felhasználói fiókjában megadott e-mail-címre érkező üzeneteit.


(1)  https://circabc.europa.eu/ui/group/47001db4-d61c-4677-af45-0b5ce0d388fc/library/55a654c7-f358-44cb-b527-a2baa4dd5e71/details (angol, francia és német nyelven elérhető).


MELLÉKLET

Útmutató az Európai Parlament által szervezett nyílt versenyvizsgákon / felvételi eljárásokon részt vevő pályázók számára

A versenyvizsga-eljárást „versenyvizsga-felhívás”, a felvételi eljárást „álláshirdetés” formájában hirdetik meg. A szövegben használt „versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés” kifejezés egyaránt vonatkozik mindkettőre.

1.   BEVEZETÉS

Hogyan zajlik a versenyvizsga/felvételi eljárás?

A versenyvizsgák/felvételi eljárások több szakaszból állnak, amelyekben a pályázók összemérik tudásukat; Nyitottak minden olyan európai uniós polgár előtt, aki a pályázatok beadására megjelölt időpontban eleget tesz a pályázati feltételeknek. Egyenlő esélyt biztosítanak valamennyi pályázó számára ahhoz, hogy bizonyítsa készségeit, valamint – az egyenlő bánásmód elvének tiszteletben tartásával – lehetővé teszik az érdemen alapuló kiválasztást.

A versenyvizsga/felvételi eljárás végén a sikeres pályázók neve felkerül az alkalmas pályázók jegyzékére, az Európai Parlament pedig igényeinek megfelelően e jegyzékből választ személyeket az álláshelyek betöltésére.

Minden versenyvizsgához/felvételi eljáráshoz felvételi bizottságot hoznak létre. Tagjait a hivatalvezetés és a személyzeti bizottság nevezi ki. Munkája bizalmas, és az Európai Unió tisztviselői személyzeti szabályzatának (1) III. mellékletében foglaltak szerint zajlik.

A felvételi bizottság szigorúan a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben foglalt pályázati feltételek alapján jár el annak meghatározásakor, hogy az egyes pályázóknak engedélyezi-e a részvételt. Egy korábbi versenyvizsgán vagy felvételi eljárásban való részvételre jogosult pályázó nem jogosult automatikusan egy másik versenyvizsgán vagy felvételi eljáráson való részvételre.

A legjobb pályázók kiválasztásához a felvételi bizottság összehasonlítja a pályázók teljesítményét annak megítélése céljából, hogy alkalmasak-e a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben szereplő munkakör ellátására. Tehát a felvételi bizottságnak nemcsak a pályázók tudását kell felmérnie, hanem érdemeik alapján azt is meg kell állapítania, kik a legalkalmasabbak közülük.

Tájékoztatásul: a versenyvizsga/felvételi eljárás – a pályázók számától függően – hat és tizenkét hónap közötti időt vehet igénybe.

2.   A VERSENYVIZSGA/FELVÉTELI ELJÁRÁS SZAKASZAI

A versenyvizsga/felvételi eljárás szakaszai a következők:

a pályázati anyagok érkeztetése,

előválogatás (amennyiben a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés előírja) és a pályázat befogadása (a pályázati feltételek teljesülésének vizsgálata),

a képesítések értékelése (amennyiben a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés ezt előírja),

vizsgák,

felvétel az alkalmas pályázók jegyzékébe.

2.1.   A pályázati anyagok érkeztetése

A regisztrációt kizárólag az Apply4EP online platformon lehet elvégezni, és szigorúan követni kell az összes lépést a pályázat végleges elektronikus jóváhagyásáig (lásd a jelen útmutató 3. pontját). Lehetőség szerint pdf-formátumban csatolnia kell az összes szükséges vonatkozó igazoló dokumentumot, amelyek bizonyítják, hogy Ön eleget tesz a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben szereplő feltételeknek. Ezek a dokumentumok lehetővé teszik a felvételi bizottság számára, hogy ellenőrizze az információk pontosságát. Az Ön felelőssége, hogy olvasható minőségű dokumentumokat nyújtson be.

Kérjük, tartsa szem előtt, hogy az Apply4EP platform a jelentkezési lapon említett szakmai tapasztalatot, képesítéseket és adott esetben nyelvismeretet tanúsító dokumentumok esetében dokumentumonként legfeljebb 5 MB feltöltését teszi lehetővé DOC, DOCX, GIF, JPG, TXT, PDF, PNG és RTF formátumban.

A kinevezésre jogosult hatóság összeállítja azon pályázók jegyzékét, akik pályázati anyagukat a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben előírt módon és a pályázati határidőn belül nyújtották be, majd a jegyzéket a pályázati anyagokkal együtt továbbítja a felvételi bizottságnak.

2.2.   Előválogatás és a pályázat befogadása (a pályázati feltételek teljesülésének vizsgálata)

2.2.1.   Előválogatás

Ha a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés tartalmaz előválogatási szakaszt, az egy vagy két alszakaszból állhat:

a)

feleletválasztós kérdések (MCQ) és/vagy

b)

alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőív

1. lehetőség: Csak a feleletválasztós tesztet szervezik meg

Ha pályázatát az előírt szabályoknak megfelelően nyújtotta be, meghívást kap az előválogató tesztre, amelyre számítógépes feleletválasztós teszt formájában kerül sor. A tesztet számítógéppel értékelik. Az Apply4EP felhasználói fiókján keresztül példakérdéseket, valamint a feleletválasztós teszt kitöltésére vonatkozó utasításokat fog kapni.

A felvételi bizottság a pályázók feleletválasztós teszten kapott pontszámai szerinti csökkenő sorrendben értékeli, hogy pályázati anyagaik megfelelenek-e az általános és egyedi pályázati feltételeknek (lásd ezen útmutató 2.2.2. szakaszát). A felvételi bizottság a versenyvizsga/felvételi eljárás következő szakaszába bocsátandó pályázók maximális számának elérését követően abbahagyja az értékelést. A felvételi bizottság felveszi a listára az utolsó bejutó helyen azonos pontszámot elérő valamennyi pályázót.

2. lehetőség: Csak az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőív kitöltését tartalmazó alszakaszt szervezik meg

A versenyvizsga-felhíváshoz/álláshirdetéshez csatoljuk az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőívet (formanyomtatványt). Amikor pályázatát a platformon benyújtja, a kérdőívet ki kell töltenie, majd fel kell töltenie az Apply4EP megfelelő helyére.

A versenyvizsga/felvételi eljárás következő szakaszába bocsátandó pályázók kiválasztása érdekében a felvételi bizottság értékeli a pályázók képesítéseit (különösen diplomáit, nyelvismeretét és szakmai tapasztalatát), valamint azok relevanciáját az elvégzendő feladatok és a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben meghatározott kiválasztási kritériumok szempontjából. A felvételi bizottság kizárólag a pályázó által az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőíven adott válaszok alapján ad pontokat. A felvételi bizottság az általános és egyedi pályázati feltételeknek való megfelelést is értékeli (lásd ezen útmutató 2.2.2. szakaszát). A felvételi bizottság által a következő szakaszba bocsátható pályázók számát a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés határozza meg (az utolsó bejutó helyen azonos pontszámot elérők tekintetében is).

3. lehetőség: Mind a feleletválasztós teszt, mind az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőívet tartalmazó alszakasz megszervezésre kerül

A versenyvizsga-felhíváshoz/álláshirdetéshez csatoljuk az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőívet (formanyomtatványt). Amikor pályázatát a platformon benyújtja, a kérdőívet ki kell töltenie, majd fel kell töltenie az Apply4EP megfelelő helyére.

Ha pályázatát az előírt szabályoknak megfelelően nyújtotta be, meghívást kap az előválogató tesztre, amelyre számítógépes feleletválasztós teszt formájában kerül sor. A tesztet számítógéppel értékelik. Az Apply4EP felhasználói fiókján keresztül példakérdéseket, valamint a feleletválasztós teszt kitöltésére vonatkozó utasításokat fog kapni.

A versenyvizsga/felvételi eljárás következő szakaszába bocsátható pályázók kiválasztása érdekében ezt követően a felvételi bizottság értékeli a pályázók képesítéseit (különösen diplomáit, nyelvismeretét és szakmai tapasztalatát), valamint azok relevanciáját az elvégzendő feladatok és a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben meghatározott kiválasztási kritériumok szempontjából.

Ezen túlmenően a felvételi bizottság csak a feleletválasztós teszten a legmagasabb pontszámot elért pályázók által kitöltött, alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőívek eredményeit értékeli (ideértve az utolsó bejutó helyen azonos pontszámot elérőket is), a következő szakaszba bocsátható pályázók számát a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés határozza meg. A küszöbértéket el nem érő pályázók pályázati anyagait és az általuk kitöltött, az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőív eredményeit nem veszik figyelembe.

A felvételi bizottság kizárólag a pályázó által az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőíven adott válaszok alapján ad pontokat. A felvételi bizottság az általános és egyedi pályázati feltételeknek való megfelelést is értékeli (lásd ezen útmutató 2.2.2. szakaszát). A felvételi bizottság felveszi a listára az utolsó bejutó helyen azonos pontszámot elérő valamennyi pályázót.

2.2.2.   A pályázat befogadása (a pályázati feltételek teljesülésének vizsgálata)

A felvételi bizottság megvizsgálja a pályázati anyagokat, és összeállítja azon pályázók jegyzékét, akik megfelelnek a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben meghatározott feltételeknek. A felvételi bizottság ennek során kizárólag a jelentkezési lapon feltüntetett és igazoló dokumentumokkal alátámasztott információk alapján hozza meg a döntését. Előválogatási szakasz (lásd ezen útmutató 2.2.1. szakaszát) esetében ez a jegyzék figyelembe veszi az előválogatás eredményét a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben meghatározott feltételek szerint.

A tanulmányokat, képzéseket, szakmai tapasztalatokat és nyelvismeretet a jelentkezési lapon kell részletezni a következőképpen:

tanulmányok: a tanulmányok megkezdésének és befejezésének időpontja, a megszerzett diploma (diplomák) típusa, valamint a tanult tárgyak,

szakmai tapasztalat: a munkavégzés kezdeti és záró időpontja, valamint a végzett feladatok jellegének pontos leírása. Meg kell határozni továbbá a munkaidőt vagy a naponta/hetente/havonta ledolgozott órák számát,

nyelvek: az első nyelvet és a tudás szintjét, a második nyelvet és a tudás szintjét, valamint az Ön által elsajátított egyéb nyelveket. A nyelvészi profilok esetében, és amennyiben ezt a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés előírja: egy harmadik nyelvet és a tudás szintjét, és negyedik nyelvet és a tudás szintjét. A nyelvismeret szintjét a közös európai nyelvi referenciakeretnek megfelelően kell megadnia (https://europa.eu/europass/common-european-framework-reference).

Amennyiben Ön a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben meghatározott munkakörrel kapcsolatos tanulmányokat, cikkeket, jelentéseket vagy más szövegeket publikált, ezt jeleznie kell a jelentkezési lapon.

E szakaszban kizárásra kerülnek azok a pályázók, akik nem felelnek meg a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben megadott pályázati feltételeknek, azok a pályázók, akiknek igazoló dokumentumai nem támasztják alá kellőképpen és/vagy pontosan a jelentkezési lapon megadott információkat, valamint azok a pályázók, akiknek igazoló dokumentumai nem teszik lehetővé, hogy a felvételi bizottság ellenőrizze, hogy megfelelnek-e a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben meghatározott pályázati feltételeknek.

A felvételi bizottság elektronikus levélben tájékoztatja Önt arra vonatkozó határozatáról, hogy engedélyezi-e az Ön számára a versenyvizsga/felvételi eljárás következő szakaszában való részvételt.

2.3.   A képesítések értékelése

Ha a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben szerepel, a felvételi bizottság értékeli a feltételeknek megfelelő pályázók képesítéseit, hogy kiválassza a vizsgákra behívandó pályázókat. A felvételi bizottság ennek során kizárólag a jelentkezési lapon feltüntetett és a – lehetőség szerint pdf-formátumban csatolt – megfelelő igazoló dokumentumokkal alátámasztott információk alapján hozza meg a döntését. A felvételi bizottság az általa előzőleg megállapított kritériumok alapján, a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben meghatározott képesítések figyelembevételével jár el.

A felvételi bizottság elektronikus levélben tájékoztatja Önt arra vonatkozó határozatáról, hogy engedélyezi-e az Ön számára a vizsgákon való részvételt.

2.4.   Vizsgák

Minden vizsga kötelező, és valamely vizsga sikertelensége esetén a pályázó további vizsgára nem bocsátható. A vizsgákra bocsátható pályázók maximális száma szerepel a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben. Az egyes vizsgák leírása és az adható pontok száma szerepel a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben.

Műszaki sajátosságok – Online vizsgák (feleletválasztós teszt és írásbeli vizsga)

Az Európai Parlament egy szolgáltatóval (TestWe) együttműködve bonyolítja le az online vizsgákat.

Felhívjuk figyelmét, hogy az online vizsgákra szolgáló szoftver jelenleg nem használható akadálymentesen (további információkért lásd ezen útmutató 3.1.1. szakaszát).

Önnek szüksége lesz tehát egy (asztali vagy hordozható) számítógépre, amely az alábbi jellemzőkkel rendelkezik:

operációs rendszer: Microsoft Windows 10 vagy későbbi verzió, Macintosh számítógép esetében Apple OS X 10.13 vagy későbbi verzió,

kapacitás: 1 GB szabad tárhely a merevlemezen,

a számítógép előoldalához csatlakoztatott vagy beépített kamera,

internetcsatlakozás,

4 GB RAM.

A vizsgák előtt tájékoztatni fogjuk, ha a szoftver frissítése miatt a minimális műszaki követelmények megváltoznak.

Az alábbi operációs rendszerek nem megfelelők: XP, Vista és az ezeket megelőzők, Windows 10 S, Windows ARM (RT), a 10.11 verziót megelőző MacOS, iOS (iPad, iPhone), Android, Chromebook, virtuális számítógép, Linux (Debian, Ubuntu stb.), 32 bites MacOS.

Az asztali vagy hordozható számítógéphez adminisztrátori jogosultsággal kell rendelkeznie, hogy a vizsgák időtartama alatt blokkolni tudja a szolgáltató szoftverétől eltérő alkalmazásokhoz (dokumentumokhoz, más szoftverekhez, holnapokhoz stb.) való hozzáférést.

Gondoskodnia kell arról, hogy számítógépén a megfelelő dátum és időbeállítás szerepeljen, valamint hogy képernyőjének felbontása megfelelően legyen beállítva.

A platformot a lehető legrövidebb időn belül (legalább egy héttel a vizsgák előtt) le kell töltenie, majd telepítenie, ellenőriznie és tesztelnie kell. Annak érdekében, hogy a telepítés után tesztelni tudja az alkalmazást, annak megnyitásakor meg fog jelenni egy a műszaki előfeltételek ellenőrzésére vonatkozó teszt. Ez a műszaki előfeltételek ellenőrzésére vonatkozó teszt kötelező, és a vizsga napján használandó számítógépen kell elvégezni. A műszaki előfeltételek ellenőrzésére vonatkozó tesztet nem pontozzák. A teszt arra is szolgál, hogy megismerkedjen a platformmal és annak használatával.

A platform használatának idejére az asztali vagy hordozható számítógépen minden vírusirtó programot ki kell kapcsolni.

A vizsga lebonyolításával kapcsolatos további információkat és utasításokat a vizsgára szóló meghívást tartalmazó e-mailben kapja meg.

A vizsga napján: Amennyiben a vizsga folyamán probléma merül fel, kérjük, haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot a szolgáltatóval a + 33 1 76 41 14 88 telefonszámon, hogy problémáját megoldják, és Ön folytathassa a vizsgát.

A vizsgát félbehagyó pályázók teljesítményét nem értékelik.

A feleletválasztós tesztre vagy az online írásbeli vizsgára szóló meghívóban feltüntetett dátum és időpont az egyetlen lehetséges dátum és időpont. Ha ekkor nem tud részt venni a vizsgán, másik lehetőség nem áll rendelkezésére.

2.5.   Az alkalmas pályázók jegyzéke

Az alkalmas pályázók jegyzékét a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben foglalt rendelkezéseknek megfelelően közzétesszük.

Ha a pályázó neve szerepel az alkalmas pályázók jegyzékén, akkor őt az intézmény valamely szervezeti egysége behívhatja felvételi beszélgetésre, ez azonban nem teremt jogosultságot vagy garanciát arra, hogy az intézmény a pályázót alkalmazni fogja.

3.   A JELENTKEZÉS MÓDJA

3.1.   Általános tájékoztatás

Jelentkezés előtt gondosan ellenőriznie kell, hogy megfelel-e valamennyi pályázati feltételnek, vagyis meg kell ismernie a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben és a jelen útmutatóban közölteket, továbbá el kell fogadnia a meghatározott feltételeket.

Az Európai Parlament által szervezett versenyvizsgákra/felvételi eljárásokra az Apply4EP elnevezésű online platformon keresztül lehet jelentkezni, amely az alábbi címen érhető el: https://apply4ep.gestmax.eu. Felhasználói fiók létrehozásához kattintson az Ön által kiválasztott versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés végén található „Online jelentkezés” gombra, és kövesse az utasításokat.

Csak egy fiókot hozhat létre. Az Önre vonatkozó információk naprakésszé tétele érdekében lehetősége van azonban módosítani a fiókjában rögzített személyes adatait.

FIGYELEM: Ha mentés nélkül lép ki az oldalról még azelőtt, hogy befejezné a jelentkezési lap kitöltését, vagy ha az Apply4EP használatakor átlépi a (legfeljebb 120 perces) időkorlátot, az összes feltöltött adatot elveszíti, és mindent elölről kell kezdenie. Kérjük tehát, hogy készítse elő a jelentkezési laphoz csatolandó valamennyi igazoló dokumentumot.

A jelentkezési lapot online kell kitöltenie, és csatolnia kell – lehetőség szerint pdf-formátumban – az összes előírt igazoló dokumentumot. E dokumentumoknak alá kell támasztaniuk, hogy Ön megfelel a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben meghatározott valamennyi feltételnek, és lehetővé kell tenniük a felvételi bizottság számára az adatok pontosságának ellenőrzését. Az Ön felelőssége, hogy olvasható minőségű dokumentumokat nyújtson be.

A versenyvizsga felhívásban/álláshirdetésben megadott dátum és időpont után már nem lehet jelentkezni. Nyomatékosan javasoljuk, hogy a jelentkezési lap benyújtásával ne várjon az utolsó napig. Az Európai Parlament nem vállal felelősséget egy, az utolsó pillanatban akár a rendszer túlterheltsége miatt bekövetkező üzemzavarért.

A Tehetségkiválasztási és -felkutatási Osztály nem fogad el személyesen benyújtott pályázatokat.

3.1.1.   Észszerű alkalmazkodás

Amennyiben Ön fogyatékossággal él vagy olyan különleges helyzetben van, amely nehézségeket okozhat a vizsgák során (például várandósság, szoptatás, egészségi állapot, orvosi ellátás szükségessége stb.), ezt jeleznie kell a jelentkezési lapon. Ha észszerű alkalmazkodási intézkedést kíván kérelmezni, a megfelelő időben ki kell töltenie egy igénylőlapot, amelyhez csatolnia kell egy az Ön nemzeti hatósága által kiállított friss igazolást vagy egy a közelmúltban kiállított orvosi igazolást. Ennek tartalmaznia kell az Ön személyes diagnózisát, vagy egyértelműen ki kell fejtenie vagy meg kell erősítenie az Ön nemzeti egészségügyi rendszere által elismert helyzetét vagy állapotát. Adott esetben az igazolásnak tartalmaznia kell az Ön (fizikai vagy mentális) károsodásának százalékos arányát. Az igazoló dokumentumokat megvizsgálják, hogy szükség esetén biztosítani lehessen az Ön igényeihez való észszerű alkalmazkodást. Ennek az információnak rövid időn belül rendelkezésre kell állnia ahhoz, hogy a Parlament Orvosi Szolgálata jóval a vizsgák előtt feldolgozhassa kérelmét.

Ha a jelentkezési lapon nem tüntette fel, hogy észszerű alkalmazkodásra lehet szüksége, és ha úgy ítéli meg, hogy az eljárás későbbi szakaszában erre szüksége van, az Apply4EP felhasználói fiókján keresztül jóval a vizsgák előtt tájékoztatnia kell a Tehetségkiválasztási és -felkutatási Osztályt. A Tehetségkiválasztási és -felkutatási Osztálynak nem szabad semmilyen orvosi információt küldeni.

Felhívjuk figyelmét, hogy az online vizsgára szolgáló szoftver (TestWe) jelenleg nem biztosít akadálymentes hozzáférést. A vizsga során felmerülő probléma esetén telefonon kell felvennie a kapcsolatot a szolgáltatóval annak segélyvonalán. Ezért adott esetben alternatív megoldásokra kerül sor azon pályázók (pl. látás- vagy hallássérültek, illetve beszéd- és/vagy nyelvi zavarokkal küzdők) esetében, akik észszerű alkalmazkodási intézkedést kértek, feltéve, hogy kérelmüket a Parlament Orvosi Szolgálata jóváhagyja.

3.2.   Hogyan nyújtsa be hiánytalanul pályázati anyagát?

1.

A versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben feltüntetett linken keresztül, online adja be pályázatát, és gondosan hajtsa végre az összes lépést. Ehhez EGYETLEN felhasználói fiókra van szüksége az Apply4EP platformon, amelyet az „Online jelentkezés” fülre kattintva hozhat létre.

2.

Csatolja a lehetőség szerint előzőleg pdf-formátumba konvertált valamennyi előírt igazoló dokumentumot. Az Ön felelőssége, hogy olvasható minőségű dokumentumokat nyújtson be. Az Apply4EP platformra egyenként legfeljebb 5 MB-os dokumentumokat lehet feltölteni.

3.

Hagyja jóvá jelentkezését az Apply4EP utasításainak megfelelően és a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben szereplő határidőn belül. Benyújtás előtt győződjön meg róla, hogy a jelentkezési lapot helyesen töltötte ki, és csatolta az összes előírt igazoló dokumentumot. A jóváhagyást követően a jelentkezési lap módosítása vagy további dokumentumok csatolása nem lehetséges.

3.3.   Milyen igazoló dokumentumokat kell a pályázati anyaghoz csatolni?

3.3.1.   Általános tájékoztatás

Az online jelentkezés során az Ön által lehetőleg pdf-formátumban feltöltött dokumentumoknak nem kell feltétlenül hiteles másolatoknak lenniük.

Az internetes oldalakra és a közösségi hálózatok felhasználói fiókjaira való hivatkozások nem minősülnek érvényes igazoló dokumentumnak.

Kinyomtatott internetes oldalak nem tekinthetők igazolásnak, kiegészítő tájékoztatásul azonban ezeket is lehet csatolni.

Az önéletrajz nem tekinthető a szakmai tapasztalatot, a képesítéseket vagy adott esetben a nyelvismeretet igazoló dokumentumnak.

Pályázati anyagának összeállításakor nem hivatkozhat korábbi pályázat alkalmával feltöltött dokumentumokra, jelentkezési lapokra vagy más dokumentumokra.

3.3.2.   Az általános pályázati feltételekben foglaltak teljesülését igazoló dokumentumok

Ebben a szakaszban nincs szükség olyan okiratra, amely igazolja, hogy Ön:

az Európai Unió valamely tagállamának állampolgára,

állampolgári jogait szabadon gyakorolja,

a katonai szolgálat tekintetében a jogszabályokban előírt kötelezettségeinek eleget tett,

rendelkezik a meghirdetett munkakör ellátásához szükséges erkölcsi garanciákkal.

Be kell jelölnie a „Nyilatkozat” mezőt. Ezzel Ön nyilatkozatot tesz arról, hogy megfelel e követelményeknek, és hogy a megadott információk a valóságnak megfelelnek és teljes körűek. Ezeket a dokumentumokat azonban a felvétel során be fogják kérni.

3.3.3.   Igazoló dokumentumok az egyedi pályázati feltételek, az előválogatás és a képesítések értékelése tekintetében

Ön köteles a felvételi bizottságnak valamennyi információt és dokumentumot megadni annak érdekében, hogy az ellenőrizhesse a jelentkezési lapon megadott információk helyességét.

A tanulmányok sikeres elvégzését igazoló diplomák és/vagy igazolások

Önnek az online jelentkezéshez csatolnia kell a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben előírt szintű tanulmányok sikeres elvégzését igazoló középiskolai bizonyítványok, egyetemi oklevelek vagy egyéb bizonyítványok lehetőleg pdf-formátumú másolatát. Az Ön felelőssége, hogy olvasható minőségű dokumentumokat nyújtson be.

A felvételi bizottság ebben a tekintetben figyelembe veszi az Európai Unió tagállamainak oktatási rendszerei közötti különbségeket (ezen útmutató I. és II. függeléke). Az okleveleket – függetlenül attól, hogy azokat valamely tagállamban vagy harmadik országban állították-e ki – valamely uniós tagállam illetékes hatóságának, például az oktatási minisztériumnak el kell ismernie. Amennyiben Ön olyan oklevelekkel rendelkezik, amelyeket nem uniós tagállam állított ki, pályázatához csatolnia kell az oklevelek európai egyenértékűségéről szóló igazolást. A nem uniós képesítések elismeréséről további információk találhatók az ENIC-NARIC hálózatokban (https://www.enic-naric.net/).

A középfokú tanulmányok után szerzett diplomák esetében annak érdekében, hogy a felvételi bizottság – amennyiben a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés így rendelkezik – értékelni tudja, hogy mennyire vannak összhangban a diplomák az ellátandó feladatokkal, a lehető legrészletesebb információkat kell szolgáltatni, különösen a tanulmányok időtartama és a tantárgyak tekintetében.

Műszaki vagy szakképzéshez, továbbképzéshez vagy szakosító képzéshez kapcsolódó diploma esetében fel kell tüntetni, hogy a képzés teljes vagy részidős, illetve esti tagozatú volt-e, valamint meg kell adni a tantárgyakat és a képzés hivatalos időtartamát is. Kérjük, hogy egyetlen, lehetőleg pdf-formátumú dokumentumban töltse fel a fenti információkat.

Szakmai tapasztalat

Ha a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés szakmai tapasztalatot is előír, csak az előírt diploma vagy bizonyítvány megszerzését követően szerzett szakmai tapasztalat vehető figyelembe. Az igazoló dokumentumoknak tartalmazniuk kell a szakmai tapasztalat időtartamát és szintjét, és a lehető legrészletesebben fel kell tüntetniük az ellátott feladatok jellegét annak érdekében, hogy a felvételi bizottság értékelni tudja a szakmai tapasztalat összhangját az ellátandó feladatokkal. Ha Ön egyazon szakmai tapasztalatra vonatkozóan több dokumentummal rendelkezik, kérjük, azokat egyetlen dokumentumban töltse fel. Az Apply4EP platformra egyenként legfeljebb 5 MB-os dokumentumokat lehet feltölteni.

Minden vonatkozó szakmai tapasztalatot dokumentumokkal kell igazolni, elsősorban az alábbiakkal:

a korábbi munkaadók vagy a jelenlegi munkaadó által kiállított igazolások a versenyvizsgán/felvételi eljáráson való részvételhez szükséges szakmai tapasztalat meglétéről,

amennyiben a pályázónak titoktartási okokból nem áll módjában benyújtani a szükséges munkáltatói igazolásokat, ezek helyett kötelezően be kell nyújtania munkaszerződése vagy a felvételéről szóló levélküldemény, valamint első és utolsó fizetési igazolása másolatát,

egyéni vállalkozói tevékenység esetén (önálló vállalkozó, szabad foglalkozás stb.), bizonyítékként a teljesített szolgáltatásokat részletező számlák, illetve bármely más hivatalos igazoló dokumentum elfogadható.

Minden egyes szakmai tapasztalatot csak egyszer lehet figyelembe venni. A szakmai tapasztalatnak kapcsolódnia kell az ellátandó feladatokhoz, valódi és tényleges, ellentételezés fejében végzett munkából kell állnia. Ugyanakkor a szakmai tapasztalat egyedi formáit az alábbiak szerint kell figyelembe venni:

önkéntesként szerzett szakmai tapasztalat: ha arra szerződés vagy azzal egyenértékű hivatalos megállapodás vonatkozik, és annak időtartama teljes munkaidőben legalább öt hónap. Az önkéntesként szerzett tapasztalat legfeljebb egyéves szakmai tapasztalatként számítható be,

fizetett vagy nem fizetett szakmai gyakorlatok: ha nem képezik a tanulmányok részét, és időtartamuk teljes munkaidőben legalább öt hónap. A szakmai gyakorlatok legfeljebb egyéves szakmai tapasztalatként számíthatók be. A szakmai gyakorlatoknak csak az a minimális időtartama tekinthető releváns szakmai tapasztalatnak, amelyet a szakma gyakorlásának megkezdéséhez teljesíteni kell, és csak akkor, ha az érintett személy ténylegesen megszerezte a szóban forgó szakma gyakorlásához való jogot,

kötelező katonai vagy polgári szolgálat: a ténylegesen teljesített időtartam számít. Ebben a speciális esetben a tapasztalatot attól függetlenül figyelembe kell venni, hogy az adott besorolási csoportba és besorolási fokozatba való belépésre jogosító oklevelet mikor szerezték meg,

szülési/apasági/örökbefogadási/szülői/családi szabadság: amennyiben munkaszerződés keretében veszik igénybe; 100 %-os munkavégzésnek minősül, függetlenül attól, hogy teljes vagy félmunkaidőben vették-e igénybe,

doktori képzés: legfeljebb három év számítható be, feltéve, hogy a doktori fokozatot ténylegesen megszerezték,

részmunkaidős munka: a ledolgozott órák száma alapján arányosan számítva (pl. ötnapos munkahéten két nap részmunkaidőben végzett munka 10 hónapos időtartam esetén 4 hónapnak számítana). A felvételi bizottság azonban mérlegelési jogkörét gyakorolva dönthet úgy, hogy teljes munkaidős tapasztalatnak tekinti a legalább félmunkaidőben szerzett tapasztalatnak megfelelő munkatapasztalatot. Ez azt jelenti, hogy a teljes munkaidőhöz képest a rendes munkaidő legalább 50 %-át kitevő szakmai tapasztalat teljes munkaidőben (azaz 100 %-ban) szerzett tapasztalatként számítható be.

Nyelvismeret

A pályázati anyaggal nem kell olyan dokumentumot benyújtani, amely igazolja, hogy Ön rendelkezik a jelentkezési lapon megjelölt nyelvek ismeretével, kivéve a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben kifejezetten előírt különleges eseteket. A nyelvészi profilok esetében azonban Önnek a nyelvismeret szintjét megadva igazolnia kell egy harmadik, adott esetben egy negyedik nyelv ismeretét az Európai Unió huszonnégy hivatalos nyelve közül.

Alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőív

A nyelvészi profilok esetében, és amennyiben ezt a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés előírja, egy kérdéssorra is válaszolnia kell. A kérdések a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben meghatározott kritériumokon alapulnak, a válaszokat a felvételi bizottság értékeli. A versenyvizsgán/felvételi eljárásban az összes pályázónak válaszolnia kell az összes kérdésre. Miután kitöltötte a dokumentumot, azt az erre a célra megadott helyre fel kell töltenie a pályázatával együtt. Minden pályázó válaszai azonos formátumban kerülnek a felvételi bizottság elé annak érdekében, hogy az részletes és objektív összehasonlító értékelést készíthessen az összes pályázó érdemeiről.

Nyilatkozattételi formanyomtatvány

Ha a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés értelmében Önnek nyilatkozatot kell tennie, azt megfelelően kitöltve fel kell töltenie az erre a célra megadott „Nyilatkozat” mezőbe az online jelentkezési lap benyújtásakor, a versenyvizsga-felhívásnak/álláshirdetésnek megfelelően. Felhívjuk a figyelmét, hogy ilyen nyilatkozat hiánya vagy hiányos nyilatkozat benyújtása a pályázat elfogadhatatlanságát vonja maga után.

4.   KIZÁRÁS

Önt a versenyvizsga/felvételi eljárás bármely szakaszában kizárják, amennyiben:

Ön egynél több felhasználói fiókot hozott létre,

hamis nyilatkozatot tett, vagy hamis dokumentumot nyújtott be,

nem vett részt egy vagy több vizsgán,

csalt a vizsgák során,

tiltott módon megkísérelte felvenni a kapcsolatot a felvételi bizottság valamely tagjával,

aláírásával vagy megkülönböztető jellel látta el az írásbeli vagy gyakorlati vizsga során használt vizsgalapot, amelynek a javítás céljából névtelenül kell maradnia.

Fennáll a kockázata az Ön kizárásának, ha nem tartja be az online vizsgák tekintetében adott utasításokat.

Önnek a legnagyobb mértékű feddhetetlenséget kell tanúsítania. A csalás vagy a csalás kísérlete szankciókat von maga után.

5.   KÖZLEMÉNY

A kellő gondosság elvét követve Önnek mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy megfelelően kitöltött online jelentkezési lapját, amelyhez csatolta az összes előírt igazoló dokumentumot, a versenyvizsga-felhívásban/álláshirdetésben szereplő határidő letelte előtt jóváhagyja az Apply4EP platformon.

Az Apply4EP platformon keresztül benyújtott valamennyi pályázatot e-mailben igazolják vissza, amely rögzíti, hogy a pályázatot nyilvántartásba vették. Kérjük, ellenőrizze a kéretlen leveleket is.

Ha Önnek nem sikerült Apply4EP felhasználói fiókot létrehozni, vagy technikai problémákba ütközött, kérjük, a következő címre írjon: PERS-APPLY4EPContacts@europarl.europa.eu.

Csak az Apply4EP platformon benyújtott pályázatokat vesszük figyelembe. Következésképpen szükségtelen a pályázatot akár ajánlott, akár nem ajánlott küldemény formájában postán elküldeni. A Tehetségkiválasztási és -felkutatási Osztály sem fogad el személyesen benyújtott pályázati anyagokat.

A Tehetségkiválasztási és -felkutatási Osztály felelős a pályázókkal való kapcsolattartásért egészen a versenyvizsga/felvételi eljárás lezárultáig.

Az Európai Parlament által a versenyvizsgával/felvételi eljárással kapcsolatban küldött valamennyi levelet, beleértve a vizsgákra való meghívásokat és az eredmények közlését, e-mailben küldjük el a pályázóknak az Apply4EP platformon található online jelentkezési lapon feltüntetett címre. Az Ön felelőssége, hogy rendszeresen ellenőrizze az e-mailjeit, és az Apply4EP felhasználói fiókjában naprakésszé tegye személyes adatait.

Kérjük, ne keresse telefonon a Tehetségkiválasztási és -felkutatási Osztályt. Kérdéseit az online jelentkezését megerősítő e-mailre válaszolva küldje el.

Amennyiben a vizsgákon való részvételről igazolásra van szüksége, erre vonatkozó kérését az adott vizsga után a Tehetségkiválasztási és -felkutatási Osztálynak küldje el a vizsgára szóló meghívást tartalmazó e-mailre válaszolva.

A felvételi bizottság függetlenségének megőrzése érdekében a felvételi bizottsággal való bármiféle közvetlen vagy közvetett kapcsolatfelvétel az Ön számára szigorúan tilos, és az eljárásból való kizárását vonhatja maga után.

6.   ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK

6.1.   Esélyegyenlőség

Az Európai Parlament különös gondot fordít arra, hogy elkerülje a diszkrimináció minden formáját.

Az Európai Parlament az esélyegyenlőség politikáját alkalmazza, és a pályázatok befogadásakor nem alkalmaz semmilyen – nemen, bőrszínen, etnikai vagy társadalmi származáson, genetikai tulajdonságokon, nyelven, valláson vagy meggyőződésen, politikai vagy más nézeteken, nemzeti kisebbséghez tartozáson, tulajdonon, születésen, fogyatékosságon, életkoron, szexuális irányultságon, családi állapoton vagy helyzeten alapuló – megkülönböztetést.

6.2.   A pályázók betekintése a rájuk vonatkozó információkba

A versenyvizsgán/felvételi eljárásban részt vevő pályázók jogosultak arra, hogy az alábbi feltételek szerint betekintést nyerjenek bizonyos, közvetlenül és egyénileg rájuk vonatkozó információkba. Az Európai Parlament ezért a pályázó kérésére információkkal szolgálhat az alábbiakról:

a)

amennyiben a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés feleletválasztós tesztet ír elő, azok a pályázók, akik nem feleltek meg a feleletválasztós teszten, vagy a versenyvizsga/felvételi eljárás következő szakaszába jutáshoz nem kerültek be a legmagasabb pontszámot elérők közé, megkaphatják válaszaikat a helyes válaszokkal együtt. Minden kérelmet az eredményeket közlő e-mail megküldésének napjától számított egy hónapos határidőn belül kell benyújtani az Apply4EP platformon létrehozott felhasználói fiókon keresztül;

b)

amennyiben a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőív kitöltését írja elő, azok a pályázók, akik az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőívre kapott pontszámok alapján nem jutnak a versenyvizsga/felvételi eljárás következő szakaszába, megkaphatják a kérdőív egyes kérdéseire kapott pontszámaikat. Adott esetben megkaphatják a feleletválasztós teszt során adott válaszaikat a helyes válaszokkal együtt. Minden kérelmet a határozatot közlő e-mail megküldésének napjától számított egy hónapos határidőn belül kell benyújtani az Apply4EP platformon létrehozott felhasználói fiókon keresztül;

c)

amennyiben a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés külön szakaszt ír elő a képesítések értékelésére, a vizsgára nem bocsátott pályázók megkaphatják a képesítéseik értékelésekor alkalmazott egyes kritériumokra kapott pontszámaikat. Adott esetben megkaphatják a feleletválasztós teszt során adott válaszaikat a helyes válaszokkal együtt, valamint az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőív egyes kérdéseire kapott pontszámaikat. Minden kérelmet a határozatot közlő e-mail megküldésének napjától számított egy hónapos határidőn belül kell benyújtani az Apply4EP platformon létrehozott felhasználói fiókon keresztül;

d)

amennyiben a versenyvizsga-felhívás/álláshirdetés írásbeli vizsgákról rendelkezik, azok a pályázók, akik sikertelen írásbeli vizsgát tettek, vagy akiket nem hívtak be a szóbeli vizsgákra, megkaphatják ezen írásbeli vizsgák javítást nem tartalmazó másolatát, valamint az egyéni értékelőlapjuk másolatát (a fő értékelési kritériumokra kapott pontszámaikkal). Adott esetben megkaphatják a feleletválasztós teszt során adott válaszaikat a helyes válaszokkal együtt, az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőív egyes kérdéseire kapott pontszámaikat, valamint a képesítéseik értékelésekor alkalmazott egyes kritériumok alapján kapott pontszámaikat. Minden kérelmet a határozatot közlő e-mail megküldésének napjától számított egy hónapos határidőn belül kell benyújtani az Apply4EP platformon létrehozott felhasználói fiókon keresztül;

e)

azok a pályázók, akiket behívtak a szóbeli vizsgára, de nevük nem került fel az alkalmas pályázók jegyzékére, addig nem kapnak tájékoztatást az egyes vizsgákon elért pontjaikról, amíg a felvételi bizottság össze nem állította az említett jegyzéket. A pályázók kérésükre megkaphatják írásbeli vizsgáik javítást nem tartalmazó másolatát, valamint – minden egyes, írásbeli vagy szóbeli vizsgájuk tekintetében – az egyéni értékelőlapjuk másolatát (a fő értékelési kritériumok alapján kapott pontszámaikkal), továbbá adott esetben – az eljárástól függően – a feleletválasztós teszt során adott válaszaikat a helyes válaszokkal együtt, az alkalmasság ellenőrzésére szolgáló kérdőív egyes kérdéseire kapott pontszámaikat és a képesítések értékelésekor alkalmazott egyes kritériumok alapján kapott pontszámaikat. Minden kérelmet az alkalmas pályázók jegyzékére való fel nem vételre vonatkozó határozatot közlő e-mail megküldésének napjától számított egy hónapos határidőn belül kell benyújtani az Apply4EP platformon létrehozott felhasználói fiókon keresztül;

f)

az alkalmas pályázók jegyzékén szereplő pályázókat csak arról tájékoztatják, hogy sikeresen teljesítették a versenyvizsgát/felvételi eljárást. Ezek a pályázók azonban a fenti (e) pont alapján kérelmezhetik az információkba való betekintést. Minden kérelmet az alkalmas pályázók jegyzékére való felvételre vonatkozó határozatot közlő e-mail megküldésének napjától számított egy hónapos határidőn belül kell benyújtani az Apply4EP platformon létrehozott felhasználói fiókon keresztül.

E kérelmek feldolgozásának összeegyeztethetőnek kell lennie a felvételi bizottság eljárásának az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzatában (III. melléklet, 6. cikk) előírt titkosságával, amely kizárja a felvételi bizottság által képviselt álláspontok nyilvánosságra hozatalát, valamint a pályázók személyes vagy összehasonlító értékelésére vonatkozó bármely információ közlését. Ezeket a kérelmeket is a személyes adatok kezelése vonatkozásában az egyének védelméről szóló szabályok tiszteletben tartásával kezelik. A Parlament a betekintés iránti kérelmekre azok kézhezvételétől számított egy hónapon belül válaszol.

6.3.   A személyes adatok védelme

A versenyvizsgák/felvételi eljárások megszervezéséért felelős szervként az Európai Parlament gondoskodik arról, hogy a pályázók személyes adatait a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek által történő feldolgozása tekintetében az egyének védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2018. október 23-i (EU) 2018/1725 európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) rendelkezéseinek megfelelően kezeljék, különösen az adatok bizalmas jellege és a biztonság szempontjából.

6.4.   Utazási és tartózkodási költségek személyes jelenléthez kötött vizsgák esetében

A vizsgákra behívott pályázók személyes jelenléthez kötött vizsgák esetében utazási és tartózkodási költségeikhez hozzájárulást kapnak. A követendő eljárásról és az alkalmazott térítési arányokról a vizsgákra történő behívásuk során tájékoztatják a pályázókat.

Megjegyzés: A személyzeti szabályzat vagy az egyéb alkalmazottakra vonatkozó alkalmazási feltételek hatálya alá tartozó, a vizsgákra meghívott tisztviselők és egyéb alkalmazottak csak akkor jogosultak a kiküldetési költségek megtérítésére, ha ezeken a vizsgákon a versenyvizsga vagy felvételi eljárás keretében személyesen kell részt venniük.

A pályázó által az Apply4EP platformon lévő jelentkezési lapon megadott lakcím tekintendő a vizsgák helyszínére történő utazás kiindulási pontjának. E tekintetben nem vehető figyelembe a pályázó által a vizsgákra szóló meghívásnak az Európai Parlament által történő kiküldését követően közölt lakcímváltozás, kivéve, ha az Európai Parlament úgy ítéli meg, hogy a pályázó által hivatkozott körülmények vis maiornak vagy előre nem látható körülményeknek minősülnek.

7.   FELÜLVIZSGÁLATI KÉRELMEK – PANASZOK ÉS JOGORVOSLATOK – AZ EURÓPAI OMBUDSMANHOZ BENYÚJTOTT PANASZOK

A felülvizsgálati kérelmekre, a panaszokra, a jogorvoslatokra és az európai ombudsmanhoz benyújtott panaszokra vonatkozó információkat ezen útmutató III. függeléke tartalmazza.


(1)  Lásd a 723/2004/EK, Euratom rendelettel (HL L 124., 2004.4.27., 1. o.) és legutóbb az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzata és az Európai Unió egyéb alkalmazottaira vonatkozó alkalmazási feltételek módosításáról szóló 2013. október 22-i 1023/2013/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 287., 2013.10.29., 15. o.) módosított 259/68/EGK, Euratom, ESZAK tanácsi rendeletet (HL L 56., 1968.3.4., 1. o.).

(2)   HL L 295., 2018.11.21., 39. o.

1. függelék

Tájékoztató táblázat az AD besorolási csoportra (1) vonatkozó versenyvizsgákon/felvételi eljárásokon való részvételre jogosító európai uniós képesítésekről (esetenkénti elbírálás)

ORSZÁG

Legalább négyéves egyetemi szintű képzés

Legalább hároméves egyetemi szintű képzés

Belgique — België — Belgien

Licence/Licentiaat / Diplôme d’études approfondies (DEA) / Diplôme d’études spécialisées (DES) / Diplôme d’études supérieures spécialisées (DESS) / Gediplomeerde in de Voortgezette Studies (GVS) / Gediplomeerde in de Gespecialiseerde Studies (GGS) / Gediplomeerde in de Aanvullende Studies (GAS)

Agrégation de l’enseignement secondaire supérieur (AESS) / Aggregaat

Ingénieur industriel/Industrïeel ingenieur / Master — 60/120 ECTS / Master complémentaire — 60 ECTS ou plus

Agrégation de l’enseignement secondaire supérieur (AESS) — 30 ECTS

Doctorat/Doctoraal Diploma

Bachelor académique (dit «de transition») — 180 ECTS

Academisch gerichte Bachelor — 180 ECTS

България

Диплома за висше образование Бакалавър — 240 ECTS / Магистър — 300 ECTS / Доктор

Магистър след Бакалавър — 60 ECTS / Магистър след Професионален бакалавър по … — 120 ECTS

 

Česko

Diplom o ukončení vysokoškolského studia / Magistr / Doktor

Diplom o ukončení bakalářského studia (Bakalář)

Danmark

Kandidatgrad/Candidatus / Master/Magistergrad (Mag.Art) / Licenciatgrad / Ph.d.-grad

Bachelorgrad (B.A or B. Sc) / Professionsbachelorgrad / Diplomingeniør

Deutschland

Master (alle Hochschulen) / Diplom (Univ.) / Magister / Staatsexamen / Doktorgrad

Bachelor / Fachhochschulabschluss (FH)

Staatsexamen (Regelstudienzeit 3 Jahre)

Eesti

Rakenduskõrghariduse diplom Bakalaureusekraad (160 ainepunkti) / Magistrikraad / Arstikraad / Hambaarstikraad / Loomaarstikraad / Filosoofiadoktor / Doktorikraad (120–160 ainepunkti)

Bakalaureusekraad (min 120 ainepunkti) / Bakalaureusekraad (< 160 ainepunkti)

Éire/Ireland

Céim Onórach Bhaitsiléara (4 bliana/240 ECTS) / Honours Bachelor Degree (4 years/240 ECTS) / Céim Ollscoile / University Degree / Céim Mháistir (60-120 ECTS) / Masters Degree (60-120 ECTS) / Céim Dochtúra / Doctorate

Céim Onórach Bhaitsiléara (3 bliana/180 ECTS) (BA, B.Sc, B. Eng) / Honours Bachelor Degree (3 years/180 ECTS) (BA, B.Sc, B. Eng)

Ελλάδα

Πτυχίο [ΑΕI (πανεπιστημίου, πολυτεχνείου), ΤΕI υποχρεωτικής τετραετούς φοίτησης] 4 χρόνια (1ος κύκλος)

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (2ος κύκλος)

Διδακτορικό Δίπλωμα (3ος κύκλος)

 

España

Licenciado / Ingeniero / Arquitecto / Graduado / Máster Universitario / Doctor

Diplomado / Ingeniero técnico

Arquitecto técnico / Maestro

France

Maîtrise / MST (maîtrise des sciences et techniques) / MSG (maîtrise des sciences de gestion)

DEST (diplôme d’études supérieures techniques) / DRT (diplôme de recherche technologique)

DESS (diplôme d’études supérieures spécialisées) / DEA (diplôme d’études approfondies)

Master 1 / Master 2 professionnel / Master 2 recherche

Diplôme des grandes écoles / Diplôme d’ingénieur / Doctorat

Licence

Hrvatska

Baccalaureus / Baccalaurea (Sveučilišni prvostupnik / Prvostupnica)

Stručni specijalist

Master degree (magistar struke) 300 kredit min

Magistar inženjer/ magistrica inženjerka (mag. ing)

Doktor struke / Doktor umjetnosti

Baccalaureus / Baccalaurea (Sveučilišni prvostupnik / Prvostupnica)

Italia

Diploma di Laurea (DL) — da 4 a 6 anni / Laurea specialistica (LS) / Laurea magistrale (LM) / Master universitario di primo livello / Master universitario di secondo livello / Diploma di Specializzazione (DS) / Dottorato di ricerca (DR)

Diploma universitario (3 anni) / Diploma di Scuola diretta a fini speciali (3 anni) / Laurea — L180 crediti

Κύπρος

Πανεπιστημιακό Πτυχíο/Bachelor

Master / Doctorat

 

Latvija

Bakalaura diploms (160 kredīti) / Profesionālā bakalaura diploms / Maģistra diploms / Profesionālā maģistra diploms / Doktora grāds

Bakalaura diploms (min. 120 kredīti)

Lietuva

Aukštojo mokslo diplomas / Bakalauro diplomas / Magistro diplomas / Daktaro diplomas / Meno licenciato diplomas

Profesinio bakalauro diplomas Aukštojo mokslo diplomas

Luxembourg

Master / Diplôme d’ingénieur industriel / DESS en droit européen

Bachelor / Diplôme d’ingénieur technicien

Magyarország

Egyetemi oklevél / Alapfokozat — 240 kredit / Mesterfokozat / Doktori fokozat

Főiskolai oklevél / Alapfokozat — 180 kredit vagy annál több

Malta

Bachelor’s degree / Master of Arts / Doctorate

Bachelor’s degree

Nederland

HBO Bachelor degree

HBO/WO Master’s degree

Doctoraal examen / Doctoraat

Bachelor (WO)

Österreich

Master Magister/Magistra

Magister/Magistra (FH)

Diplom-Ingenieur/in

Diplom-Ingenieur/in (FH)

Doktor/in

PhD

Bachelor

Bakkalaureus/Bakkalaurea

Bakkalaureus/Bakkalaurea (FH)

Polska

Magister / Magister inżynier

Dyplom doktora

Licencjat / Inżynier

Portugal

Licenciado / Mestre / Doutor

Bacharel / Licenciado

România

Diplomă de Licenţă / Diplomă de inginer / Diplomă de urbanist / Diplomă de Master / Diplomă de Studii Aprofundate / Certificat de atestare (studii academice postuniversitare) / Diplomă de doctor

Diplomă de Licență

Slovenija

Univerzitetna diploma/ Magisterij / Specializacija / Doktorat

Diploma o pridobljeni visoki strokovni izobrazbi

Slovensko

Diplom o ukončení vysokoškolského štúdia / bakalár (Bc.) / magister / inžinier / ArtD

Diplom o ukončení bakalárskeho štúdia (bakalár)

Suomi/ Finland

Maisterin tutkinto — Magister-examen

Ammattikorkeakoulututkinto — Yrkeshögskoleexamen (min 160 opintoviikkoa — studieveckor)

Tohtorin tutkinto (Doktorsexamen) joko 4 vuotta tai 2 vuotta lisensiaatin tutkinnon jälkeen — antingen 4 år eller 2 år efter licentiatexamen / Lisensiaatti/Licentiat

Kandidaatin tutkinto — Kandidatexamen / Ammattikorkeakoulututkinto — Yrkeshögskoleexamen (min 120 opintoviikkoa — studieveckor)

Sverige

Magisterexamen (akademisk examen omfattande minst 160 poäng varav 80 poäng fördjupade studier i ett ämne + uppsats motsvarande 20 poäng eller två uppsatser motsvarande 10 poäng vardera) / Licentiatexamen / Doktorsexamen

Meriter på avancerad nivå: Magisterexamen, 1 år, 60 högskolepoäng / Masterexamen, 2 år, 120 högskolepoäng

Meriter på forskarnivå: Licentiatexamen, 2 år, 120 högskolepoäng / Doktorsexamen, 4 år, 240 högskolepoäng

Kandidatexamen (akademisk examen omfattande minst 120 poäng varav 60 poäng fördjupade studier i ett ämne + uppsats motsvarande 10 poäng)

Meriter på grundnivå:

Kandidatexamen, 3 år, 180 högskolepoäng (Bachelor)

United Kingdom

Honours Bachelor degree / Master’s degree (MA, MB, MEng, MPhil, MSc) / Doctorate

(Honours) Bachelor degree

NB: Master’s degree in Scotland

 

NOTE:

UK diplomas awarded until 31 December 2020 are accepted without an equivalence. UK diplomas awarded as from 1 January 2021 must be accompanied by an equivalence issued by a competent authority of an EU Member State.


(1)  Az AD besorolási csoporton belül csak azok sorolhatók a 7–16. besorolási fokozatokba, akik további feltételként legalább egyéves megfelelő szakmai tapasztalattal rendelkeznek.

2. függelék

Tájékoztató táblázat az AST besorolási csoportra (1) vonatkozó versenyvizsgákon/felvételi eljárásokon való részvételre jogosító európai uniós képesítésekről (esetenkénti elbírálás)

ORSZÁG

Középfokú végzettség (amely a felsőoktatásban való részvételre jogosít)

Felsőfokú végzettség (nem egyetemi szintű felsőfokú képzés vagy legalább 2 éves időtartamú rövid egyetemi ciklus)

Belgique — België — Belgien

Certificat de l’enseignement secondaire supérieur (CESS) / Diploma secundair onderwijs / Diplôme d’aptitude à accéder à l’enseignement supérieur (DAES) / Getuigschrift van hoger secundair onderwijs / Diplôme d’enseignement professionnel / Getuigschrift van het beroepssecundair onderwijs

Candidature — Kandidaat

Graduat — Gegradueerde

Bachelier (dit «professionnalisant» ou de «type court») / Professioneel gerichte Bachelor — 180 ECTS

България

Диплома за средно образование / Свидетелство за зрелост / Диплома / Диплома за завършено средно образование / Диплома за средно специално образование

Специалист по …

Česko

Vysvědčení o maturitní zkoušce

Vysvědčení o absolutoriu (Absolutorium) + diplomovaný specialista (DiS.)

Danmark

Bevis for: Studentereksamen

Højere Forberedelseseksamen (HF) / Højere Handelseksamen (HHX) / Højere Afgangseksamen (HA) / Bevis for Højere Teknisk Eksamen (HTX)

Videregående uddannelser = Bevis for = Eksamensbevis som (erhversakademiuddannelse AK)

Deutschland

Allgemeine Hochschulreife / Abitur / Fachgebundene Hochschulreife / Fachhochschulreife / Hochschulzugang für beruflich Qualifizierte

 

Eesti

Gümnaasiumi lõputunnistus + riigieksamitunnistus

Lõputunnistus kutsekeskhariduse omandamise kohta

Tunnistus keskhariduse baasil kutsekeskhariduse omandamise kohta

Éire/Ireland

Ardteistiméireacht Grád D3 i 5 ábhar / Leaving Certificate Grade D3 in 5 subjects / Gairmchlár na hArdteistiméireachta (GCAT) / Leaving Certificate Vocational Programme (LCVP)

Teastas Náisiúnta / National Certificate / Céim Bhaitsiléara / Ordinary Bachelor Degree / Dioplóma Náisiúnta (ND, Dip.) / National Diploma (ND, Dip.) / Dámhachtain Ardteastas Ardoideachais (120 ECTS) / Higher Certificate (120 ECTS)

Ελλάδα

α)

Απολυτήριο Γενικού Λυκείου

β)

Απολυτήριο Κλασικού Λυκείου

γ)

Απολυτήριο Τεχνικού — Επαγγελματικού Λυκείου

δ)

Απολυτήριο Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου

Απολυτήριο Ενιαίου Λυκείου / Απολυτήριο Τεχνολογικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου / Απολυτήριο Γενικού Λυκείου / Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου

Δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης (IΕΚ)

España

Bachillerato Unificado y Polivalente (BUP) + Curso de Orientación Universitaria (COU) / Bachillerato

Técnico superior / Técnico especialista

France

Baccalauréat / Diplôme d’accès aux études universitaires (DAEU) / Brevet de technicien

Diplôme d’études universitaires générales (DEUG) / Brevet de technicien supérieur (BTS) / Diplôme universitaire de technologie (DUT) / Diplôme d’études universitaires scientifiques et techniques (DEUST)

Hrvatska

Svjedodžba o državnoj maturi

Svjedodžba o zavrsnom ispitu

Associate degree

Graduate specialist

Stručni pristupnik / Pristupnica

Italia

Diploma di scuola secondaria superiore (diploma di maturità o esame di Stato conclusivo dei corsi di studio di istruzione secondaria superiore)

Certificato di specializzazione tecnica superiore/attestato di competenza (4 semestri) / Diploma di istruzione e formazione tecnica superiore (IFTS) / Diploma di istruzione tecnica superiore (ITS) / Diploma universitario (2 anni) / Diploma di Scuola diretta a fini speciali (2 anni)

Κύπρος

Απολυτήριο

Δίπλωμα = Programmes offered by Public/Private Schools of Higher Education (for the latter accreditation is compulsory) / Higher Diploma

Latvija

Atestāts par vispārējo vidējo izglītību

Diploms par profesionālo vidējo izglītību

Diploms par pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību

Lietuva

Brandos atestatas

Aukštojo mokslo diplomas

Aukštesniojo mokslo diplomas

Luxembourg

Diplôme de fin d’études secondaires et techniques

Brevet de technicien supérieur (BTS) / Brevet de maîtrise / Diplôme de premier cycle universitaire (DPCU) / Diplôme universitaire de technologie (DUT)

Magyarország

Gimnáziumi érettségi bizonyítvány / Szakközép-iskolai érettségiképesítő bizonyítvány / Érettségi bizonyítvány

Bizonyítvány felsőfokú szakképesítésről

Malta

Advanced Matriculation or GCE Advanced level in 3 subjects (2 of them grade C or higher) / Matriculation certificate (2 subjects at Advanced level and 4 at Intermediate level including systems of knowledge with overall grade A-C) + Passes in the Secondary Education Certificate examination at Grade 5 / 2 A Levels (passes A-E) + a number of subjects at Ordinary level, or equivalent

MCAST diplomas/certificates

Higher National Diploma

Nederland

Diploma VWO / Diploma staatsexamen (2 diploma’s) / Diploma staatsexamen voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (Diploma staatsexamen VWO) / Diploma staatsexamen hoger algemeen voortgezet onderwijs (Diploma staatsexamen HAVO)

Kandidaatsexamen

Associate degree (AD)

Österreich

Matura/Reifeprüfung

Reife-und Diplomprüfung

Berufsreifeprüfung

Kollegdiplom

Akademiediplom

Polska

Świadectwo dojrzałości

Świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego

Dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego

Świadectwo ukończenia szkoły policealnej

Portugal

Diploma de Ensino Secundário / Certificado de Habilitações do Ensino Secundário

 

România

Diplomă de bacalaureat

Diplomă de absolvire (Colegiu universitar) învățamânt preuniversitar

Slovenija

Maturitetno spričevalo (Spričevalo o poklicni maturi) (Spričevalo o zaključnem izpitu)

Diploma višje strokovne šole

Slovensko

Vysvedčenie o maturitnej skúške

Absolventský diplom

Suomi/ Finland

Ylioppilastutkinto tai peruskoulu + kolmen vuoden ammatillinen koulutus — Studentexamen eller grundskola + treårig yrkesinriktad utbildning (Betyg över avlagd yrkesexamen på andra stadiet)

Todistus yhdistelmäopinnoista (Betyg över kombinationsstudier)

Ammatillinen opistoasteen tutkinto — Yrkesexamen på institutnivå

Sverige

Slutbetyg från gymnasieskolan (3-årig gymnasial utbildning)

Högskoleexamen (80 poäng)

Högskoleexamen, 2 år, 120 högskolepoäng Yrkeshögskoleexamen/Kvalificerad yrkeshögskoleexamen, 1–3 år

United Kingdom

General Certificate of Education Advanced level — 2 passes or equivalent (grades A to E)

BTEC National Diploma

General National Vocational Qualification (GNVQ), advanced level

Advanced Vocational Certificate of Education, A level (VCE A level)

Higher National Diploma/Certificate (BTEC)/SCOTVEC

Diploma of Higher Education (DipHE)

National Vocational Qualifications (NVQ) and Scottish Vocational Qualifications (SVQ) level 4

 

NOTE:

UK diplomas awarded until 31 December 2020 are accepted without an equivalence. UK diplomas awarded as from 1 January 2021 must be accompanied by an equivalence issued by a competent authority of an EU Member State.


(1)  Az AST besorolási csoportba történő felvétel további feltétele legalább 3 éves megfelelő szakmai tapasztalat megléte.

3. függelék

FELÜLVIZSGÁLATI KÉRELMEK – PANASZOK ÉS JOGORVOSLATOK – AZ EURÓPAI OMBUDSMANHOZ BENYÚJTOTT PANASZOK

A.   Felülvizsgálati kérelmek

Ön felülvizsgálati kérelemmel fordulhat a felvételi bizottsághoz, ha az következőképpen dönt:

nem engedélyezi az Ön részvételét a versenyvizsgán/felvételi eljárásban,

nem hívja meg Önt az (írásbeli vagy szóbeli) vizsgára,

nem veszi fel Önt az alkalmas pályázók jegyzékére.

A felülvizsgálatra vonatkozó kérelmeket az Apply4EP felhasználói fiókján keresztül kell elküldenie a felvételi bizottság határozatáról értesítő e-mail elküldésének napjától számított tíz naptári napon belül. A választ a lehető legrövidebb időn belül megkapja.

A felülvizsgálati kérelmet követően elfogadott határozat az eredeti határozat helyébe lép. Ezért ha a pályázó úgy dönt, hogy a felvételi bizottság határozatával szemben felülvizsgálati kérelmet nyújt be, meg kell várnia a felvételi bizottság határozatát, mielőtt panaszt vagy bírósági jogorvoslatot nyújtana be az őt hátrányosan érintő határozat ellen.

B.   Panaszok és bírósági jogorvoslatok

Ha Ön úgy ítéli meg, hogy a felvételi bizottság vagy a kinevezésre jogosult hatóság határozata hátrányosan érinti Önt, a versenyvizsga/felvételi eljárás bármely szakaszában panaszt nyújthat be az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzata (1) 90. cikkének (2) bekezdése alapján.

A panaszt a következő címre kell küldeni:

M. le Secrétaire général

Parlement européen

Bâtiment ADENAUER

2929 Luxembourg

LUXEMBOURG

E-mailen a következő címre nyújthat be panaszt: AR90@europarl.europa.eu. Ha úgy dönt, hogy e-mailen nyújt be panaszt, elfogadja, hogy minden kommunikációt és a végső határozatot is e-mailben fogja megkapni. Tájékoztatjuk emellett, hogy ha e-mailen nyújt be panaszt, azt nem szükséges postai úton is elküldenie.

Felhívjuk a figyelmét, hogy a kinevezésre jogosult hatóság nem módosíthatja vagy semmisítheti meg a versenyvizsgák/felvételi eljárások felvételi bizottságainak határozatait. Ha tehát Ön meg kívánja támadni a felvételi bizottság határozatát, közvetlenül az Európai Unió Törvényszékéhez fordulhat anélkül, hogy előzetesen az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzata 90. cikkének (2) bekezdése szerinti panaszt nyújtana be.

Amennyiben Ön a kinevezésre jogosult hatóság valamely határozatát vitatja, az Európai Unió Törvényszékéhez csak az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzata 90. cikkének (2) bekezdése szerinti panasz benyújtását követően nyújthat be jogorvoslati keresetet.

A bírósági jogorvoslat iránti kérelmet a következő címre kell küldeni:

Tribunal de l'Union européenne

2925 Luxembourg

LUXEMBOURG

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 270. cikke és az Európai Unió tisztviselői személyzeti szabályzatának 91. cikke értelmében.

A Európai Unió Törvényszékéhez keresetet csak az Európai Unió vagy az Európai Gazdasági Térség valamely tagállamának bírósága előtt eljárni jogosult ügyvéd útján lehet benyújtani.

A kétfajta jogorvoslati lehetőségre vonatkozó, az Európai Unió tisztviselői személyzeti szabályzatának 90. és 91. cikkében rögzített határidők attól a dátumtól számítandók, amikor a pályázót hátrányosan érintő eredeti határozatról szóló értesítést elküldték, illetve – felülvizsgálati kérelem esetén – attól a dátumtól, amikor a pályázót értesítették a felvételi bizottság által a felülvizsgálatot követően hozott határozatról.

C.   Panasz benyújtása az európai ombudsmanhoz

A pályázók az Európai Unió polgáraként vagy lakosaként panaszt nyújthatnak be a következő címre:

Médiateur européen

1, avenue du Président Robert Schuman – BP 403

67001 Strasbourg Cedex

FRANCE,

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 228. cikkének (1) bekezdése szerint, valamint az ombudsman feladatainak ellátására vonatkozó szabályokról és általános feltételekről szóló, 1994. március 9-i 94/262/ESZAK, EK, Euratom európai parlamenti határozatban (2) rögzített feltételek mellett.

Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy az ombudsmanhoz benyújtott panasznak nincs halasztó hatálya azon határidő tekintetében, amelyet a személyzeti szabályzat 91. cikke ír elő az Európai Unió működéséről szóló szerződés 270. cikke értelmében az Európai Unió Törvényszékéhez benyújtható kereseteket illetően. Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 228. cikkének (1) bekezdése értelmében az ombudsman nem vizsgálja meg a panaszokat, amennyiben az állítólagos tényállás bírósági eljárás tárgyát képezi vagy képezte.

Felülvizsgálati kérelem, panasz, jogorvoslat vagy az európai ombudsmanhoz benyújtott panasz miatt a felvételi bizottság nem szakítja meg munkáját.


(1)  Lásd a 723/2004/EK, Euratom rendelettel (HL L 124., 2004.4.27., 1. o.) és legutóbb az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzata és az Európai Unió egyéb alkalmazottaira vonatkozó alkalmazási feltételek módosításáról szóló 2013. október 22-i 1023/2013/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 287., 2013.10.29., 15. o.) módosított 259/68/EGK, Euratom, ESZAK tanácsi rendeletet (HL L 56., 1968.3.4., 1. o.).

(2)   HL L 113., 1994.5.4, 15. o.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1640/oj

ISSN 1977-0979 (electronic edition)


Top