EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024PC0345

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Unió által az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodás által létrehozott stabilizációs és társulási tanácsban az említett megállapodáshoz csatolt, a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló 2. jegyzőkönyvnek a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény származási szabályai és az átmeneti származási szabályok közötti átjárhatóság tekintetében történő módosításával kapcsolatban képviselendő álláspontról

COM/2024/345 final

Brüsszel, 2024.7.30.

COM(2024) 345 final

2024/0204(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodás által létrehozott stabilizációs és társulási tanácsban az említett megállapodáshoz csatolt, a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló 2. jegyzőkönyvnek a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény származási szabályai és az átmeneti származási szabályok közötti átjárhatóság tekintetében történő módosításával kapcsolatban képviselendő álláspontról


INDOKOLÁS

1.A javaslat tárgya

E javaslat tárgya az Unió által az EU és Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodás által létrehozott stabilizációs és társulási tanácsban az EU–Bosznia-Hercegovina stabilizációs és társulási megállapodás 2. jegyzőkönyvének módosításáról szóló határozat tervezett elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozat.

2.A javaslat háttere

2.1.Az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodás

Az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodás 1 (a továbbiakban: a megállapodás) célja Bosznia-Hercegovina működő piacgazdaságba való átmenetének támogatása. A megállapodás 2015. június 1-jén lépett hatályba.

2.2.A stabilizációs és társulási tanács

A megállapodás 115. cikkében foglalt rendelkezéseknek megfelelően létrehozott stabilizációs és társulási tanács határozatot hozhat a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló 2. jegyzőkönyv rendelkezéseinek módosításáról (a 2. jegyzőkönyv 4. cikke). A stabilizációs és társulási tanács a határozatait és az ajánlásait a Felek közötti egyetértés alapján dolgozza ki.

2.3.A stabilizációs és társulási tanács tervezett jogi aktusa

Következő ülésén vagy levélváltás útján a stabilizációs és társulási tanács határozatot tervez elfogadni a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló 2. jegyzőkönyv rendelkezéseinek módosításáról (a továbbiakban: a tervezett jogi aktus).

3.Az Unió által képviselendő álláspont

Az átmeneti származási szabályokról 2020. február 5-én Brüsszelben tartott első szakmai egyeztetésen a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény (a továbbiakban: az egyezmény) 2 szerződő feleinek többsége megállapodott abban, hogy az egyezmény felülvizsgált szabályait (a továbbiakban: átmeneti származási szabályok 3 ) az egyezmény szabályaival párhuzamosan, az egyezmény felülvizsgált szabályainak elfogadásáig kétoldalú alapon alkalmazott átmeneti jelleggel végrehajtják.

2021. szeptember 1-je óta az egyezmény szerződő felei között a származási szabályokról szóló kétoldalú jegyzőkönyvek hálózata már hatályba lépett; emiatt az átmeneti szabályok alkalmazandóvá váltak, többek között az EU és Bosznia-Hercegovina között is.

Az átmeneti származási szabályok célja enyhébb szabályok bevezetése az áruk preferenciális származó státusa elismerésének megkönnyítése érdekében. Mivel az átmeneti származási szabályok általában enyhébbek, mint az egyezményben foglaltak, az utóbbinak megfelelő áruk az átmeneti származási szabályok értelmében is származónak minősülhetnek, kivéve a harmonizált rendszer 2., 4–15. és 16. árucsoportjába (a feldolgozott halászati termékek kivételével), valamint 17–24. árucsoportjába besorolt mezőgazdasági termékeket, amely termékek tekintetében az átmeneti származási szabályok eltérnek az egyezményben foglalt szabályoktól, vagy azoknál szigorúbbak.

Az átmeneti származási szabályok az egyezmény származási szabályaival párhuzamosan alkalmazandók, miáltal két különböző kumulációs zóna jön létre.

Az átmeneti szabályok előírják a származási szabályokat tartalmazó két szabályrendszer közötti átjárhatóságot azáltal, hogy lehetővé teszik a származási igazolásnak az egyezmény szabályai szerint kiállított igazolás alapján visszamenőlegesen történő kiállítását, azzal a feltétellel, hogy az érintett termékek megfelelnek mindkét szabályrendszer követelményeinek.

Az átmeneti szabályoknak a származási szabályokat tartalmazó két szabályrendszer közötti átjárhatóságra vonatkozó jelenlegi előírásai (a jegyzőkönyv származási szabályokról szóló A. függeléke 21. cikke (1) bekezdésének d) pontja) olyan helyzetet teremtettek, amely a nehézkessé váló vámeljárás révén gátolja, hogy a gazdasági szereplők teljes mértékben kiaknázhassák az átmeneti szabályoknak az egyezménnyel párhuzamosan történő alkalmazásából származó előnyöket.

A Felek megállapodtak az átmeneti szabályok előzetes alkalmazásáról annak érdekében, hogy a kereskedelmi forgalmat és a vámügyi gyakorlatokat hozzáigazítsák az egyezmény módosításának (amelyen az átmeneti szabályok alapulnak) közelgő hatálybalépéséhez. Ezért az egyezmény módosításának hatálybalépéséig helyénvaló elősegíteni a rendszerek közötti átjárhatóság alkalmazását az átmeneti szabályok alkalmazásának hátralévő időtartamára.

A 2. jegyzőkönyv A. függelékének 8. cikkét ezért módosítani kell oly módon, hogy az elősegítse az egyezmény és az átmeneti származási szabályok közötti átjárhatóság alkalmazását.

A stabilizációs és társulási tanácsban az Európai Unió által képviselendő álláspontot a Tanácsnak kell meghatároznia.

A javasolt módosítás technikai jellegű, a Felek között jelenleg alkalmazandó átmeneti származási szabályokhoz kapcsolódik, és nem érinti a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv tartalmát. Ezért nincs szükség hatásvizsgálatra.

4.Jogalap

4.1.Eljárási jogalap

4.1.1.Alapelvek

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, melyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát 4 .

4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A stabilizációs és társulási tanácsot megállapodás, nevezetesen az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodás hozta létre.

A stabilizációs és társulási tanács által elfogadandó jogi aktus joghatással bíró jogi aktus.

A tervezett jogi aktus nem egészíti ki és nem módosítja a megállapodás intézményi keretét.

Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

4.2.Anyagi jogalap

4.2.1.Alapelvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt jogalapra kell alapítani.

4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A tervezett jogi aktus elsődleges célkitűzése és tartalma a közös kereskedelempolitikával kapcsolatos.

Ezért a javasolt határozat anyagi jogalapja az EUMSZ 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdése.

4.3.Következtetés

A javasolt határozat jogalapja az EUMSZ 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdése, összefüggésben annak 218. cikkének (9) bekezdésével.

5.Költségvetési vonzatok

Az egyezmény és az átmeneti származási szabályok közötti átjárhatósággal kapcsolatos egyszerűsítés nem gyakorol mérhető hatást az uniós költségvetésre, mivel hatálya elsősorban a kereskedelem megkönnyítésére és a vámhatóságok modern gyakorlatainak megszilárdítására terjed ki. Az egyszerűsítés azokra a területekre irányul, amelyek a hatóságok hatáskörében maradnak, és nem idéz elő lényegi változást azokban a szabályokban, amelyek alapján az áruk preferenciális származó státust szereznek, emellett megkönnyíti az átjárhatóságra irányadó meglévő elv alkalmazását.

6.A tervezett jogi aktus kihirdetése

Mivel a stabilizációs és társulási tanács jogi aktusa módosítani fogja a megállapodás 2. jegyzőkönyvét, elfogadását követően helyénvaló kihirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

2024/0204 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodás által létrehozott stabilizációs és társulási tanácsban az említett megállapodáshoz csatolt, a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló 2. jegyzőkönyvnek a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény származási szabályai és az átmeneti származási szabályok közötti átjárhatóság tekintetében történő módosításával kapcsolatban képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, összefüggésben 218. cikkének (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodást (a továbbiakban: a megállapodás) az Unió az (EU, Euratom) 2015/998 tanácsi és bizottsági határozat 5 révén megkötötte, és a megállapodás 2015. június 1-jén hatályba lépett.

(2)A megállapodás 117. cikke értelmében a stabilizációs és társulási tanács határozatokat fogadhat el. A 2. jegyzőkönyv 4. cikke értelmében a megállapodás 115. cikke által létrehozott stabilizációs és társulási tanács (a továbbiakban: a stabilizációs és társulási tanács) határozhat az említett jegyzőkönyv rendelkezéseinek módosításáról.

(3)A stabilizációs és társulási tanács a következő ülésén határozatot tervez elfogadni a megállapodás 2. jegyzőkönyvének módosításáról.

(4)Helyénvaló meghatározni az Unió által a stabilizációs és társulási tanácsban képviselendő álláspontot, mivel a stabilizációs és társulási tanács határozata kötelező érvényű lesz az Unióra nézve.

(5)Az átmeneti származási szabályokról 2020. február 5-én Brüsszelben tartott első szakmai egyeztetésen a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény 6 (a továbbiakban: az egyezmény) szerződő feleinek többsége megállapodott abban, hogy az egyezmény felülvizsgált szabályait 7 (a továbbiakban: átmeneti származási szabályok 8 ) az egyezmény szabályaival párhuzamosan, az egyezmény felülvizsgált szabályainak elfogadásáig kétoldalú alapon alkalmazott átmeneti jelleggel végrehajtják.

(6)Az átmeneti származási szabályok alkalmazása biztosítja a kereskedelmi forgalom és a vámügyi gyakorlatok kiigazítását az egyezmény felülvizsgált szabályainak (amelyeken az átmeneti származási szabályok is alapulnak) 2025. január 1-jei hatálybalépéséig. 

(7)2021. szeptember 1-je óta az egyezmény szerződő felei között hatályba lépett a származási szabályokról szóló kétoldalú jegyzőkönyvek hálózata 9 ; emiatt az átmeneti szabályok alkalmazandóvá váltak 10 .

(8)Az átmeneti származási szabályok célja enyhébb szabályok bevezetése az áruk preferenciális származó státusa elismerésének megkönnyítése érdekében. Mivel az átmeneti származási szabályok általában enyhébbek, mint az egyezményben foglaltak, az egyezmény származási szabályainak megfelelő áruk az átmeneti származási szabályok értelmében is származónak minősülhetnek, kivéve a harmonizált rendszer 2., 4–15., 16. (a feldolgozott halászati termékek kivételével) és 17–24. árucsoportjába besorolt egyes mezőgazdasági termékeket. Az átmeneti származási szabályok az egyezmény származási szabályaival párhuzamosan alkalmazandók, miáltal két különböző kumulációs zóna jön létre. Ezért az egyezmény, valamint a megállapodás 2. jegyzőkönyve A. függeléke 21. cikke (1) bekezdésének d) pontjában előírt átmeneti származási szabályok közötti átjárhatóság alkalmazásának elősegítése érdekében a megállapodás 2. jegyzőkönyve A. függelékének 8. cikkét módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Unió által az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodás által létrehozott stabilizációs és társulási tanácsban az említett megállapodás 2. jegyzőkönyvének módosításával kapcsolatban képviselendő álláspont a stabilizációs és társulási tanács e határozathoz csatolt határozattervezetén alapul.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    HL L 164., 2015.6.30., 2. o.
(2)    HL L 54., 2013.2.26., 4. o.
(3)    HL L, 2024/245, 2024.1.18.
(4)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
(5)    A Tanács és a Bizottság (EU, Euratom) 2015/998 határozata (2015. április 21.) az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodás megkötéséről (HL L 164., 2015.6.30., 548. o.).
(6)    HL L 54., 2013.2.26., 4. o.
(7)    A Tanács (EU) 2019/2198 határozata (2019. november 25.) a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény módosítása tekintetében az egyezménnyel létrehozott vegyes bizottságban az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról (HL L 339., 2019.12.30., 1. o.)
(8)    HL L, 2024/245, 2024.1.18.
(9)    EU, Izland, Svájc (ideértve Liechtensteint is), Norvégia, Feröer szigetek, Izrael, Jordánia, Palesztina (ez a megnevezés nem értelmezhető a palesztin állam elismeréseként, és nem érinti az egyes tagállamok e kérdéssel kapcsolatos álláspontját), Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó (ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244/1999 ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével), Észak-Macedónia, Szerbia, Montenegró, Grúzia, a Moldovai Köztársaság és Ukrajna.
(10)    HL C, C/2024/1637, 2024.2.20.    
Top

Brüsszel, 2024.7.30.

COM(2024) 345 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodás által létrehozott stabilizációs és társulási tanácsban az említett megállapodáshoz csatolt, a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló 2. jegyzőkönyvnek a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény származási szabályai és az átmeneti származási szabályok közötti átjárhatóság tekintetében történő módosításával kapcsolatban képviselendő álláspontról


MELLÉKLET

[Tervezet] AZ EU–BOSZNIA-HERCEGOVINA STABILIZÁCIÓS ÉS TÁRSULÁSI TANÁCS ... SZ. HATÁROZATA

(2024. xx. xx.)

az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodáshoz csatolt, a „származó termékek” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló 2. jegyzőkönyv módosításáról

Az EU–BOSZNIA-HERCEGOVINA stabilizációs és társulási tanács,

tekintettel az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Bosznia-Hercegovina közötti stabilizációs és társulási megállapodásra 1 (a továbbiakban: a megállapodás) és különösen a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló 2. jegyzőkönyvének (a továbbiakban: 2. jegyzőkönyv) 4. cikkére,

mivel:

(1)Az átmeneti származási szabályokról 2020. február 5-én Brüsszelben tartott első szakmai egyeztetésen a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény 2 (a továbbiakban: az egyezmény) szerződő feleinek többsége megállapodott abban, hogy az egyezmény felülvizsgált szabályait (a továbbiakban: átmeneti származási szabályok 3 ) az egyezmény szabályaival párhuzamosan, a felülvizsgált egyezmény elfogadásáig kétoldalú alapon alkalmazott átmeneti jelleggel végrehajtják.

(2)2021. szeptember 1-je óta az egyezmény szerződő felei között hatályba lépett a származási szabályokról szóló kétoldalú jegyzőkönyvek hálózata; emiatt az átmeneti szabályok alkalmazandóvá váltak 4 .

(3)Az átmeneti származási szabályok célja enyhébb szabályok bevezetése az áruk preferenciális származó státusa elismerésének megkönnyítése érdekében. Mivel az átmeneti származási szabályok általában enyhébbek, mint az egyezményben foglaltak, az utóbbinak megfelelő áruk az átmeneti származási szabályok értelmében is származónak minősülhetnek, kivéve a harmonizált rendszer 2., 4–15., 16. árucsoportjába (a feldolgozott halászati termékek kivételével) és 17–24. árucsoportjába besorolt egyes mezőgazdasági termékeket.

(4)Az átmeneti származási szabályok az egyezmény származási szabályaival párhuzamosan alkalmazandók, miáltal két különböző kumulációs zóna jön létre. Az egyezmény és az átmeneti származási szabályok közötti, a 2. jegyzőkönyv A. függeléke 21. cikke (1) bekezdésének d) pontjában előírt átjárhatóság alkalmazásának elősegítése érdekében a 2. jegyzőkönyv A. függelékének 8. cikkét módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A megállapodás 2. jegyzőkönyve A. függelékének 8. cikke a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a)    A 7. cikkben előírt kumuláció az (1) bekezdés b) pontjának sérelme nélkül alkalmazható a Harmonizált Rendszer 1., 3., 16. árucsoportjába (a feldolgozott halászati termékek tekintetében) és 25–97. árucsoportjába tartozó azon termékek esetében, amelyek a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény I. függeléke és II. függelékének vonatkozó rendelkezései értelmében származó státust szereztek, feltéve, hogy a szóban forgó anyagok és termékek olyan, a szabályokat alkalmazó szerződő fél területéről származnak, amely tekintetében fennáll a kumuláció lehetősége.”

2. cikk

Ez a határozat az azt követő első hónap első napján lép hatályba, hogy mindkét Fél értesítette a másik Felet belső követelményeinek teljesítéséről.

Kelt …-án/-én,

   a stabilizációs és társulási tanács részéről

az elnök

a titkárok

(1)    HL L 164., 2015.6.30., 2. o.
(2)    HL L 54., 2013.2.26., 4. o.
(3)    HL L, 2024/245, 2024.1.18. 
(4)    HL C, C/2024/1637, 2024.2.20.    
Top