Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0524(03)

    Kérelem közzététele a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, címkézéséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról, valamint az 1576/89/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 110/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 17. cikkének (6) bekezdése alapján 2023/C 182/06

    C/2023/3347

    HL C 182., 2023.5.24, p. 20–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2023.5.24.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 182/20


    Kérelem közzététele a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, címkézéséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról, valamint az 1576/89/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 110/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 17. cikkének (6) bekezdése alapján

    (2023/C 182/06)

    Ez a közzététel az (EU) 2019/787 európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 27. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra.

    A MŰSZAKI DOKUMENTÁCIÓ FŐBB ELŐÍRÁSAI

    „SÁRRÉTI KÖKÉNYPÁLINKA”

    EU-szám: PGI-HU-02490 – 2019.3.6.

    1.   Elnevezés

    „Sárréti kökénypálinka”

    2.   A szeszes ital kategóriája

    Gyümölcspárlat (a 110/2008/EK rendelet szerinti 9. kategória)

    3.   A szeszes ital leírása

    Fizikai-kémiai jellemzők és/vagy érzékszervi tulajdonságok

    Fizikai –kémiai jellemzők:

    A „Sárréti kökénypálinka” minimális alkoholtartalma 38,5 V/V %, illóanyag-tartalma legalább 250 g/hl abszolút alkoholra vonatkoztatva.

    Érzékszervi tulajdonságok

    Szín: tiszta, színtelen.

    Illat: tiszta, a kökényvirág illata mellett enyhe viaszosság is megjelenik.

    Íz: telt ízvilágú, mandulás, marcipános íz, friss piros bogyós gyümölcsre emlékeztető; hosszú lecsengésű, enyhén édes, ugyanakkor a kökény fanyarkás ízét idéző.

    Egyedi tulajdonságok (összehasonlítva az azonos kategóriához tartozó szeszes italokkal)

    A „Sárréti kökénypálinka” gazdag illóanyag tartalmú pálinka, illatában megjelenik a kökény virágának az illata. A „Sárréti kökénypálinka” telt ízvilágú, mandulás, marcipános ízjegyeket hordoz, enyhén édes, ennek köszönhetően lágyabb, selymesebb karakterű, ugyanakkor a kökény fanyarkás ízét idéző párlat.

    4.   Az érintett földrajzi terület

    A „Sárréti kökénypálinka” előállítása Hajdú-Bihar megye és Békés megye Sárrét elnevezésű területét érintő következő járások településeiről és azok közigazgatási határából származó kökény felhasználásával, a területeken elhelyezkedő (kereskedelmi pálinkafőzdékben) szeszfőzdékben történhet: Berettyóújfalui, Békéscsabai, Békési, Gyulai, Püspökladányi, Sarkadi és Szeghalmi járás.

    5.   A szeszes ital előállításának módja

    A „Sárréti kökénypálinka” alapanyaga a meghatározott földrajzi területről származó, vadon termő kökény (Prunus spinosa) termése.

    A „Sárréti kökénypálinkát” a 4. pontban meghatározott települések és közigazgatási határuk területén elhelyezkedő kereskedelmi pálinkafőzdében szabad cefrézni, erjeszteni, lepárolni, pihentetni.

    A pálinkakészítés főbb szakaszai:

    a)

    A gyümölcs kiválasztása, átvétele

    b)

    Cefrekészítés

    c)

    Erjesztés

    d)

    Lepárlás

    e)

    Pihentetés, tárolás

    f)

    A pálinka kezelése, összeállítása

    a)   A gyümölcs kiválasztása, átvétele

    A vadon termett gyümölcsnél a legfontosabb a termés egyöntetűsége, azonos érettségi foka. A kökénynek penésztől, rothadástól és romló hibától, valamint idegen anyagoktól mentesnek kell lennie, nem lehet sérült, törődött. Megfelelő érettségi állapotban a kökény hamvaskék színű, a gyümölcs szárazanyagtartalma legalább 24g/100 g és min. 12o Brix-fok. Az átvétel során a minőségi ellenőrzést átlagmintavétellel célszerű elvégezni.

    b)   Cefrekészítés

    A cefrekészítés első lépéseként – mivel apró szemű gyümölcsről van szó – szükséges a válogatás, ahol az esetleges idegen anyagokat (gally, levél) el lehet különíteni. Mosás után a gyümölcs magját el kell távolítani (lehetőség szerint magozógéppel). Az ép magok 10–15 %-át a cefrébe vissza kell tenni 1-2 napos kiszárítás után.

    Mivel a gyümölcs víztartalma alacsony (körülbelül 65–70 %), az erjedés segítésére víz hozzáadása szükséges, de kizárólag alacsony Ca++- és Na+-ion tartalmú vízzel, mert ellenkező esetben a pálinka végső ízét a gyümölcs savassága miatt kellemetlen irányba befolyásolja.

    A gyümölcscefre ezt követően az erjesztő tartályokba (acél vagy műanyag) kerül.

    c)   Erjesztés

    A magas pektintartalom miatt a kökény nehezen enged levet, illetve viszkózus marad, ez nehezíti az erjedést. A pektin elbontását enzim-komplexek hozzáadásával segítjük elő.

    Az erjedés folyamatát napi szemrevételezéssel és 4-5 naponta a cukortartalom és az alkoholtartalom vizsgálatával kell ellenőrizni.

    Az erjedés időtartama a kökény beltartalmi értékeitől, érettségének mértékétől függően optimálisan 10–14 nap. A cukortartalomnak 2g/liter alá kell csökkennie az erjedés végére.

    d)   Lepárlás

    A „Sárréti kökénypálinka” hagyományos kisüsti főzőrendszeren – kétlépcsős desztillációval –, vagy egylépcsős, erősítő feltétes / deflegmátoros / rektifikáló oszlopos lepárlással is előállítható. Lepárláskor az előpárlati részt többnyire érzékszervi módszerekkel vizsgálva lehet meghatározni, az utópárlat elválasztása már a folyamatosan mért alkoholkoncentráció tapasztalati értékével történik. A „Sárréti kökénypálinka” esetében ezért az elválasztás igen nagy figyelmet igénylő munka, mert a párlat illat- és ízanyagai erősek, ezért kifinomult érzék szükséges a káros illat- és ízkomponensek elválasztásához.

    e)   Pihentetés, tárolás

    A finomítást/desztillálást követően a komplex íz- és illatanyagok összeéréséhez a „Sárréti kökénypálinkát” pihentetni kell. Ezt célszerű 3–6 hónapig, fénytől védett helyen, lehetőség szerint üvegballonban vagy rozsdamentes acéltartályban végezni.

    f)   A pálinka kezelése, összeállítása

    A pihentetésen átesett párlat alkoholtartalmát a törvényi előírásoknak megfelelően ivóvíz minőségű vízzel, a fogyasztási szeszfokra kell beállítani. Nagyon kell ügyelni a víz minőségére, mert az a kész kökénypálinka aromáit is befolyásolhatja. Legjobb a lágyított, de lehet desztillált, sómentesített, illetve ioncserélt vizet is használni. A hígítás utáni alkoholtartalomban a címkén szereplőhöz képest az eltérés ± 0,3 %V/V lehet.

    6.   Kapcsolat a földrajzi környezettel vagy földrajzi származással

    a)   A földrajzi területnek vagy eredetnek a kapcsolat szempontjából releváns adatai

    A földrajzi terület Magyarország legnagyobb sík tájegységének, az Alföldnek a dél-keleti részén helyezkedik el. A földrajzi területet folyók (Körös, Sebes-Körös, Berettyó) és csatornarendszerek szelik át, talaja réti talaj, amelynek felső rétege kiszáradásra hajlamos. A réti erdőtalaj kalciumban, magnéziumban, szulfátokban és karbonátokban is gazdag.

    A napsütéses órák száma magas, meghaladja a 2 500 órát, a nyári (22 oC) és őszi (12 oC) középhőmérséklet az országos átlagnál (nyári 21,4 oC és őszi 11,4 oC) magasabb. A kökény érésének (nyár, ősz) időszakában a csapadék mennyisége az országos átlagtól (közel 200 mm) elmarad, a csapadékszegény területen átlagosan 150 mm csapadék hullik.

    A kökénycserjések az erdőssztyepp öv erdeinek szegélyén alakultak ki, illetve az erdők kivágása után önálló vegetációtípusként maradtak fenn. A kökénycserje eleinte teljesen zöld színű termése a nyár folyamán fokozatosan kékül, lilásodik, teljes érettségét általában szeptember második felében éri el.

    A napsütéses órák számának magas értéke hozzájárul a meghatározott földrajzi területen vadon termő kökény magas cukortartalmának kialakulásához. A kökény érési időszakában a kevés csapadék, a sok napsütés, illetve a magas hőmérséklet hatására a réti talaj felső rétege kiszárad. Ennek következtében a növényzet a vegetációjának biztosításhoz az érő termésből elvonja a vizet, a gyümölcsben jobban koncentrálódik a cukortartalom. Emiatt az itt termő kökény cukortartalma az áltagosnál magasabb, 12o Brix-fok.

    A talaj gazdag ásványianyag-tartalmának és a napsütéses órák számának köszönhetően a földrajzi területen termett kökény az átlagosnál gazdagabb ásványi- és aromaanyagokban: flavonoidtartalma jelentős, továbbá min. 2,5 % szerves savat és 1,7 % cseranyagot (tannin) tartalmaz.

    b)   A szeszes italnak a földrajzi területtel összefüggő egyedi tulajdonságai

    A „Sárréti kökénypálinka” egyedi érzékszervi tulajdonságait, az átlagosnál magasabb illóanyag-tartalmát alapvetően meghatározzák az alapanyagként felhasznált kökény fentebb említett, átlagosnál gazdagabb ásványi- és aromaanyagai.

    A kizárólag vadgyümölcsből készült „Sárréti kökénypálinka” cefréjébe visszahelyezett töretlen kökénymagnak köszönhetően a pálinka kökényvirág-illatú és mandulaízű, illetve a gyümölcs magas cukortartalmának köszönhetően enyhén édes és marcipánra emlékeztető ízű. A kökény magas ásványanyag- és aromaanyag-tartalma a belőle készült pálinka magasabb illóanyagtartalmát eredményezi, a kökényt borító viaszos gyümölcshéjnak köszönhetően pedig enyhén viaszos illatú lesz a pálinka.

    A „Sárréti kökénypálinka” esetében a lepárlás igen nagy szakértelmet igénylő munka, ezért az emberi tudás, a helyi know-how teszi lehetővé, hogy a földrajzi területről származó kökény zamatanyagait a „Sárréti kökénypálinka” egyedi tulajdonságként hordozza. Mivel a kökénypárlat illat- és ízjegyei erősek, jelentős szakmai tapasztalat és képzettség szükséges ahhoz, hogy az előpárlat elválasztása sikeresen menjen végbe, és a káros illatkomponensek (aldehidek, észterek és magasabb rendű alkoholok) már ne kerüljenek a késztermékbe.

    A „Sárréti kökénypálinka” sajátos minőségét párlatversenyeken elnyert díjak támasztják alá:

    2009: XVII. Magyar Országos Pálinka és Nemzetközi Gyümölcspárlat verseny – Champion díj

    2012–2013: Destillata – Ezüst minősítés

    2014: Országos Pálinka és Törkölypálinka Verseny – Arany minősítés

    2015: Országos Pálinka és Törkölypálinka Verseny – Arany minősítés

    2015: Nemzeti Pálinkakiválóság Program – 4 csillagos kiválóság

    2016: Pálinka Országkóstoló – Champion díj

    2016: Magyarország legjobb kökénypálinkája

    2017: Nemzeti Pálinkakiválóság Program – TOP Pálinkakiválóság

    2018: Szeghalmi Pálinkamustra – különdíjas pálinka

    7.   Európai uniós vagy nemzeti/regionális előírások

    a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény

    a pálinkáról, a törkölypálinkáról és a Pálinka Nemzeti Tanácsról szóló 2008. évi LXXIII. törvény

    a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek földrajzi árujelzőinek oltalmára és a termékek ellenőrzésére vonatkozó részletes szabályokról szóló 158/2009. (VII. 30) Korm. rendelet

    8.   A kérelmező adatai

    Tagállam, harmadik ország vagy jogi/természetes személy: Elek István

    Teljes cím (ország, település, irányítószáma, közterület neve és házszám):

    4145 Csökmő, Hungary, Széchenyi u. 82.

    Jogállás: egyéni vállalkozó

    9.   A földrajzi árujelző kiegészítése, illetve a címkézésre vonatkozó egyedi szabályok

    A jelölés a jogszabályban előírtakon túl a következőket tartalmazza:

    „földrajzi jelzés” (elkülönítve a megnevezéstől)

    Minden palackra kerülő címkén (elő- és/vagy hát- és/vagy oldalcímkén) kötelező feltüntetni a „Sárréti kökénypálinka” elnevezést.


    (1)  L L 130., 2019.5.17., 1. o.


    Top