Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0306(02)

    Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele. 2023/C 82/06

    PUB/2022/1645

    HL C 82., 2023.3.6, p. 19–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2023.3.6.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 82/19


    Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele.

    (2023/C 82/06)

    Ezen értesítés közzétételére az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikke (5) bekezdésének megfelelően kerül sor (1).

    ÉRTESÍTÉS STANDARD MÓDOSÍTÁS JÓVÁHAGYÁSÁRÓL

    „Garda Colli Mantovani”

    PDO -IT-A1070-AM02

    Az értesítés időpontja: 2022.12.7.

    A JÓVÁHAGYOTT MÓDOSÍTÁS LEÍRÁSA ÉS INDOKOLÁSA

    1.   Jelölések hozzáadása a Bianco és Rosso bortípusokhoz (bor kategória)

    Leírás:

    A Bianco típus a Passito, Vendemmia Tardiva és Riserva új jelölésekkel, míg a Rosso típus a Superiore új jelöléssel egészül ki.

    Indokolás:

    A fehér és vörös típusok esetében a terület jelenlegi termelését a minőségi kategóriába tartozó borok képviselik a piacon, amelyek az új, különösen a Riserva és a Superiore jelöléssel ellátott borokból állnak; a Bianco típus esetében a késői szüret („vendemmia tardiva”) és a fonnyasztás, illetve részleges fonnyasztás gyakorlata a strukturált és hosszú élettartamú fehérborok készítésénél használatos.

    A módosítás a termékleírás 1., 2., 4., 5., 6., 7., 8. és 9. cikkét, valamint az egységes dokumentum „A borok leírása – Borkészítési eljárások – Maximális hozamok”, „Borszőlőfajták”, „Kapcsolat a földrajzi területtel” és „További feltételek” című szakaszát érinti.

    2.   Módosításra került a Bianco és Rosso típusú borok szőlőfaja kombinációja (bor kategória)

    Leírás:

    A Bianco típus esetében a Garganega maximális aránya 40 %-ra nőtt, a többi fő szőlőfajta, a Trebbiano és a Chardonnay aránya pedig legfeljebb 60 %-ban került meghatározásra;

    a Rosso típus összetételében a három fő szőlőfajta, a Cabernet, a Merlot és a Rondinella aránya legalább 70 %-ban került meghatározásra.

    Indokolás:

    A három fő fehérszemű szőlőfajta, a Garganega, a Trebbiano és a Chardonnay szinte kizárólag a fehérborok készítéséhez használt szőlők termesztését teszi ki. Az aromás szőlők aránya az egyes típusok összetételében legfeljebb 5 %-ban lett korlátozva;

    a vörösborok jelenleg túlnyomórészt vagy csak Cabernetből, vagy csak Merlotból, vagy Cabernetből és Merlotból készülnek, míg a Rondinella egyre kevésbé kap szerepet. A jelenlegi termeléssel összhangban a három fő szőlőfajta aránya együttesen legalább 70 %-ban került meghatározásra a minimális százalékuk külön-külön való meghatározása nélkül.

    A módosítás a termékleírás 2. cikkét és az egységes dokumentum „Borszőlőfajták” szakaszát érinti.

    3.   Módosításra került néhány szőlőtermesztési szabály

    Leírás:

    bevezetésre került a tőkék hektáronkénti minimális száma,

    a fehérszemű szőlők terméshozama 15 %-kal, a hektáronkénti 12 tonnáról 14 tonnára növekedett,

    ugyanebbe a hozamtáblázatba beillesztésre került a szőlő szüretkor mért, térfogatszázalékban kifejezett minimális természetes alkoholtartamát tartalmazó oszlop,

    a Vendemmia Tardiva, a Passito és a Superiore új jelölések esetében mind a hektáronkénti hozam, mind a térfogatszázalékban kifejezett minimális természetes alkoholtartalom tekintetében szigorúbb értékek kerültek megállapításra.

    Indokolás:

    a szőlőültetvényekre vonatkozó szerkezetátalakítási tervek alapján minden új telepítés esetén kordonművelést kell alkalmazni, hektáronként legalább 4 000 tőkével,

    az új, hektáronként több tőkét tartalmazó és jobb termelési teljesítménnyel rendelkező kordonműveléses ültetvények terméshozama összességében magasabb, még az egy tőkére jutó alacsony terméshozam mellett is,

    a szőlő szüretkor mért minimális természetes alkoholtartalma 9,5 térfogatszázalékról 10,5 térfogatszázalékra lett megemelve,

    a Vendemmia Tardiva és a Superiore jelölések esetében a hektáronkénti hozam 20 %-kal alacsonyabb, azaz 10 t/ha,

    a Bianco Passito típus esetében a hektáronkénti szőlőhozam legfeljebb a Bianco típusra megállapított maximális terméshozam, azaz a hektáronkénti 9,1 tonna 65 %-a.

    A módosítások a termékleírás 4. cikkét és az egységes dokumentum „Borkészítési gyakorlatok – Maximális hozamok” című szakaszát érintik.

    4.   Módosításra került néhány szőlőtermesztési szabály – a fonnyasztott szőlő erjesztése

    Leírás:

    Hozzáadásra került egy, a Rosso Superiore és a Bianco Passito típusokra vonatkozó bekezdés, amely meghatározza a fonnyasztott szőlő erjesztésének és másodlagos erjesztésének idejét.

    Indokolás:

    A szőlőtermesztés évét követő június 30-i dátum hozzáadása révén meghatározásra került a borok erjesztésének és másodlagos erjesztésének legkésőbbi időpontja, így ki lett küszöbölve az, hogy december 15. után eltérési engedélykérelmet kelljen benyújtani.

    A módosítás a termékleírás 5. cikkét érinti.

    5.   Módosításra került néhány szőlőtermesztési szabály – minimális forgalombahozatali idő

    Leírás:

    Hozzáadásra kerültek a Rosso Superiore, a Rosso Riserva, a Bianco Passito és a Bianco Riserva borok minimális forgalombahozatali idejét meghatározó bekezdések.

    Indokolás:

    E borok esetében a forgalombahozatali idő meghatározásához figyelembe kell venni a forgalomba hozatal előtti finomításra és érlelésre vonatkozóan érvényben levő minőségi előírásokat.

    A módosítás a termékleírás 5. cikkét érinti.

    6.   Módosításra került néhány szőlőtermesztési szabály – hozzáadásra került a szőlő- és borhozam, illetve a hektáronként előállított hektoliter

    Leírás:

    Minden típusra vonatkozóan egy külön táblázat került beillesztésre, amely a szőlő- és borhozamot, illetve a maximálisan előállítható hektolitert tartalmazza;

    a Bianco Passito típus esetében a szőlő fonnyasztását követően a készbor maximális hozama 50 %-ban került meghatározásra.

    Indokolás:

    A maximális hozam 70 %, míg a Bianco Passito esetében a készbor maximális hozama a szőlő fonnyasztását követően 50 %, és a fonnyasztási folyamat végére biztosítani kell a bor 13,00 térfogat-százalékos minimális természetes alkoholtartalmát.

    A módosítás a termékleírás 5. cikkét érinti.

    7.   Módosításra került a fogyasztásra szánt borok néhány jellemzője, és bevezetésre kerültek az új jelölések jellemzői

    Leírás:

    a Bianco típus esetében bevezetésre kerültek a borok kémiai, fizikai és érzékszervi jellemzői a Riserva, Vendemmia Tardiva és Passito jelölésekre vonatkozóan,

    átvizsgálásra és frissítésre kerültek a szín-, illat- és ízjellemzők,

    az alkoholtartalom és a minimális cukormentes kivonat értéke meg lett növelve, míg a savtartalom fél százalékponttal le lett csökkentve.

    Indokolás:

    az érzékszervi jellemzők naprakésszé tétele a piacon található termékekhez igazodó technikai fejlesztések eredménye,

    a száraz íz megfelel a kiváló minőségű, jól strukturált borok előállítására vonatkozó követelményeknek,

    a Bianco Vendemmia Tardiva típus esetében az íz a száraztól a félédesig terjedhet, mivel a borok maradékcukor-tartalma gyakran meghaladja a 4 g/l-t,

    a Bianco Passito típus esetében kizárólag az édes íz megengedett.

    Leírás:

    módosításra került a rozé típus elnevezése, a jelenlegi hagyományos „Chiaretto” jelölés névként való feltüntetésével,

    a kémiai, fizikai és érzékszervi paraméterek egyéb változásai megfelelnek a korábban az összes többi típus esetében is megfigyelt, a piacon szükséges technikai kiigazításra vonatkozó követelményeknek.

    Indokolás:

    a rozé típus eleve „Chiaretto” néven ismeretes; ez az elnevezés csak és kizárólag a helyben előállított rozé borra utal,

    csak a Chiaretto típus esetében 18 g/l-ről 17 g/l-re csökkent a minimális cukormentes kivonat.

    Leírás:

    a Rosso típus esetében bevezetésre kerültek a Superiore és a Riserva borok kémiai, fizikai és érzékszervi jellemzői,

    átvizsgálásra és frissítésre kerültek a szín-, illat- és ízjellemzők,

    az alkoholtartalom és a minimális cukormentes kivonat értéke meg lett növelve.

    Indokolás:

    az érzékszervi jellemzők naprakésszé tétele a piacon található termékekhez igazodó technikai fejlesztések eredménye,

    a Rosso Riserva és a Rosso Superiore típusok esetében a minimális cukormentes kivonat értékének növelése 25 g/l-re, illetve 26 g/l-re a hosszú – akár fahordóban való – érlelésre alkalmas strukturált és összetett borok előállításának egyik minőségi mutatója.

    A módosítás a termékleírás 6. cikkét és az egységes dokumentum „A borok leírása” című szakaszát érinti.

    8.   Címkézés és kiszerelés

    Leírás:

    Hozzáadásra kerül a két hagyományos jelölés – a Rosso Superiore típusra vonatkozó „Rubino” és a rozé típusra vonatkozó „Chiaretto” – használatát szabályozó bekezdés.

    Indokolás:

    A hagyományos „Rubino” jelölés helyileg használatos a Cabernet, Merlot és Rondinella szőlőkből készült DOC vörösborok azonosítására. A módosítási javaslatban a termelők azt kérik, hogy a „Rubino” hagyományos jelölés használatát – kizárólag a Rosso Superiore típusra vonatkozóan, a piaci értéke további növelése érdekében – tegyék egyértelműbbé és hangsúlyosabbá.

    – A Chiaretto hagyományos jelölést a helyi rozé borokra vonatkozóan szokás használni.

    A módosítás a termékleírás 7. cikkét és az egységes dokumentum „További feltételek” szakaszát érinti.

    9.   Hozzáadásra került néhány előírás a csomagolásra vonatkozóan

    Leírás:

    meghatározásra került a tárolóedények térfogata és anyaga,

    meghatározásra került, hogy kizárólag a speciális jelölés nélküli fehér és vörös típusok esetében használható bag in box,

    a koronadugók kivételével minden záróelem megengedett.

    Indokolás:

    nem lett előírva a demizson használata, ezért az üveg tárolóedény űrtartalma legfeljebb 3 liter lehet,

    a bag in box egy olyan kereskedelmi követelmény, amely immár egy kevésbé jelentős eredetmegjelölés esetében sem elhanyagolható.

    A módosítás a termékleírás 8. cikkét és az egységes dokumentum „További feltételek” szakaszát érinti.

    10.   Frissítésre került a földrajzi területtel való kapcsolat leírása

    Leírás:

    A leírás az új jelölésekkel kiegészítve lett megfogalmazva.

    Indokolás:

    A környezettel való kapcsolat, valamint az emberi és éghajlati tényezők kölcsönhatásának leírása tökéletes magyarázatot ad a Vendemmia Tardiva, a Passito és a Superiore jelölésekkel ellátott fehér és vörös típusok bevezetésére.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    1.   A termék elnevezése

    Garda Colli Mantovani

    2.   A földrajzi árujelző típusa

    OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés

    3.   A szőlőből készült termékek kategóriái

    1.

    Bor

    4.   A bor(ok) leírása:

    1.   Garda Colli Mantovani Bianco

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    szín: a zöldessárgától az aranysárgáig,

    illat: friss, harmonikus, finom, időnként virágos,

    íz: száraz, harmonikus, zamatos,

    minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 11,50 térfogatszázalék,

    minimális cukormentes kivonat: 22,00 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 gramm/liter, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    2.   Garda Colli Mantovani Bianco Riserva

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    szín: a zöldessárgától az aranysárgáig,

    illat: friss, harmonikus, finom, időnként virágos;

    íz: száraz, harmonikus, zamatos,

    minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 12,00 térfogatszázalék,

    minimális cukormentes kivonat: 22,00 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 gramm/liter, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    3.   Garda Colli Mantovani Bianco Passito

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    szín: a szalmasárgától az aranyszínűig,

    illat: jellegzetes, harmonikus, hosszan tartó, gyümölcsös,

    íz: édes, jellegzetes, harmonikus szerkezetű,

    minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 13,00 térfogatszázalék (ebből legalább 11,00 térfogatszázalék a tényleges alkoholtartalom),

    minimális cukormentes kivonat: 28,00 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    4.   Garda Colli Mantovani Vendemmia tardiva

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    szín: a szalmasárgától az aranyszínűig,

    illat: jellegzetes, finom, hosszan tartó, gyümölcsös és virágos,

    íz: a száraztól az édesig, jellegzetes, harmonikus,

    minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 13,00 térfogatszázalék (ebből legalább 11,50 térfogatszázalék a tényleges alkoholtartalom),

    minimális cukormentes kivonat: 22,00 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4 g/l, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    5.   Garda Colli Mantovani Rosso

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    szín: rubinvörös, intenzív, időnként az éréssel gránátvörösbe hajló,

    illat: jellegzetes, a gyümölcsöstől a fűszeresig,

    íz: száraz, finom, jellegzetes, hosszan tartó,

    minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 11,50 térfogatszázalék,

    minimális cukormentes kivonat: 25,00 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 gramm/liter, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    6.   Garda Colli Mantovani Rosso Riserva

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    szín: rubinvörös, intenzív, időnként az éréssel gránátvörösbe hajló,

    illat: jellegzetes, a gyümölcsöstől a fűszeresig,

    íz: száraz, finom, jellegzetes, hosszan tartó,

    minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 12,50 térfogatszázalék,

    minimális cukormentes kivonat: 25,00 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 gramm/liter, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    7.   Garda Colli Mantovani Rosso Superiore

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    szín: – intenzív rubinvörös, időnként gránátos csillanásokkal,

    illat: összetett, gyümölcsös, időnként fűszeres,

    íz: száraz struktúrájú, időnként lekvárra emlékeztető jegyekkel,

    minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 12,50 térfogatszázalék,

    minimális cukormentes kivonat: 26,00 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 gramm/liter, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    8.   Garda Colli Mantovani Chiaretto

    RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

    szín: a világos rózsaszíntől a változó intenzitású rózsaszínig,

    illat: finom, virágos, gyümölcsös,

    íz: száraz, friss, finom, zamatos,

    minimális összes alkoholtartalom térfogatszázalékban: 11,50 térfogatszázalék,

    minimális cukormentes kivonat: 22,00 g/l.

    Az alábbi táblázatban nem szereplő analitikai paraméterek megfelelnek a nemzeti és uniós jogszabályokban rögzített határértékeknek.

    Általános analitikai jellemzők

    Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

     

    Minimális összes savtartalom

    4,5 gramm/liter, borkősavban kifejezve

    Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

     

    Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

     

    5.   Borkészítési eljárások

    5.1.   Konkrét borászati eljárások

    5.2.   Maximális hozamok

    1.

    Garda Colli Mantovani Bianco és Bianco Riserva

    14 000 kilogramm szőlő hektáronként

    2.

    Garda Colli Mantovani Bianco Vendemmia Tardiva

    10 000 kilogramm szőlő hektáronként

    3.

    Garda Colli Mantovani Bianco Passito

    91 000 kilogramm szőlő hektáronként

    4.

    Garda Colli Mantovani Rosso és Rosso Riserva

    13 000 kilogramm szőlő hektáronként

    5.

    Garda Colli Mantovani Rosso Superiore

    10 000 kilogramm szőlő hektáronként

    6.

    Garda Colli Mantovani Chiaretto

    13 000 kilogramm szőlő hektáronként

    6.   Körülhatárolt földrajzi terület

    A „Garda Colli Mantovani” ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott borok előállítási területe a nem megfelelő, talajtani szempontból meredek, kedvezőtlen fekvésű, a felszínhez közeli talajvízzel és lassú vízelvezetéssel jellemzett területek kivételével Castiglione delle Stiviere, Cavriana, Monzambano, Ponti sul Mincio, Solferino és Volta Mantovana települések területének egészét vagy egy részét foglalja magában.

    7.   Fontosabb borszőlőfajták

     

    Cabernet franc (V) – Cabernet

     

    Cabernet sauvignon (V) – Cabernet

     

    Carmenère N. – Cabernet

     

    Chardonnay B.

     

    Garganega B.

     

    Merlot N.

     

    Rondinella N.

     

    Trebbiano di Soave B. – Trebbiano

     

    Trebbiano di Soave B. – Turbiana

     

    Trebbiano giallo (F) – Trebbiano

     

    Trebbiano toscano B. – Procanico

    8.   A kapcsolat(ok) leírása

    8.1.   Garda Colli Mantovani DOC

    A)   A földrajzi területre vonatkozó információk

    1)   A kapcsolat szempontjából releváns természeti tényezők

    A földrajzi termőterület a Garda-tó körül amfiteátrum-szerűen, legfeljebb 200 méteres tengerszint feletti magasságban húzódó morénás dombvidéken található. A morénás dombok talaja a jégkorszakbeli folyóvizek által lehordott (fluvioglaciális) üledékekből áll. A talajok szerkezete laza és vízáteresztő, ami lehetővé teszi a markáns

    felszíni vízelvezetést és a felszín alatti vízgazdálkodás kialakítását. Az első vízréteg 10-30 méter mélyen és az alacsonyabban fekvő területek referenciaszintjén található. A Mincio folyó alkotja a fő vízellátási vonalat. A Garda-tó jelenléte miatt az éghajlat enyhe és szeles. Az éghajlatot a mediterrán és az óceáni éghajlat közötti köztes éghajlatnak kell tekinteni, amelyet a kontinentális jellege miatt magas nyári átlaghőmérséklet jellemez. Az átlagos éves csapadékmennyiség meghaladja a 700 mm-t, amely többnyire az őszi és tavaszi időszakokra koncentrálódik.

    2)   A kapcsolat szempontjából releváns emberi tényezők

    A „Garda Colli Mantovani” ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott bor előállításában alapvető szerepet játszanak a területhez kapcsolódó emberi tényezők.

    Mantova megyében a szőlőtermesztés ősi múltra tekint vissza, a morénás dombok régészeti feltárása során napvilágra került egy tál, az újkőkorszaki (neolitikum) cölöpépítmények idejére visszavezethető szőlőmag. Ezt követően az etruszk civilizáció megteremtette a borkultúrát. A dombvidék borairól és szőlőiről tesz fontos tanúbizonyságot Isabella d'Este 1535 szeptemberében Cavrianában és a Garda-tónál tett utazásáról szóló levelezése, valamint a Mantovai Állami Levéltárban őrzött, 1588-ból származó „Összefoglaló leírás Solferino váráról” című dokumentum.

    A mantovai Teofilo Folengo is bemutatta egy mitológiai szüret ősi szokásait, valószínűleg a földjein, a saját szeme láttára zajló események alapján.

    Kijelenthetjük, hogy a „Garda Colli Mantovani” ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott borok teljes előállítási területe egyértelműen alkalmas a szőlőtermesztésre, és az emberi tényező meghatározó szerepet játszott a területre jellemző borok készítésében, különös tekintettel az alábbiakra:

    A szőlőfajták kombinációja az ember által a minőségi borkészítés érekében végzett hosszadalmas szelekció eredménye. A terület sajátosságainak és az éghajlati viszonyoknak leginkább megfelelő fajták azok, amelyeket hagyományosan termesztenek ezen a termőterületen.

    A termesztési módszerek, az ültetési távolságok és a metszési rendszerek úgy lettek kialakítva, hogy lehetővé tegyék a szőlő lehető legjobb, racionális elrendezését, és a hagyományok megőrzése mellett biztosítsák a termesztési műveletek és a termelés minőségének észszerűségét. Ezek a termesztési környezettől (dombok vagy síkságok) függően változnak.

    A borkészítési gyakorlatok a termékleírásban szereplő borok hagyományos előállításának örökségén alapulnak.

    8.2.   Garda Colli Mantovani DOC

    B)   A terméknek az alapvetően vagy kizárólag a földrajzi környezetből levezethető minőségi jellemzőire vagy tulajdonságaira vonatkozó adatok

    Az ismertetett borok kiegyensúlyozott kémiai és fizikai jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek megfelelnek a Vendemmia Tardiva, Superiore, Riserva és Passito jelöléssel ellátott hagyományos fehér és vörös típusokhoz is használt szőlőfajtáknak. A területhez köthető tulajdonságok meghatározása az új jelölésekkel ellátott borok esetében is nyilvánvaló és szükséges a termékleírásban leírt jellemzők elérése érdekében; különösen ami a fehérborokat illeti, a késői szüret egy olyan bevált gyakorlat, amelyet a terület éghajlati viszonyai határoznak meg, hiszen a Garda-tó és a Mincio folyó áramlatai jelentős éghajlati és páratartalom-ingadozást eredményeznek. Ugyanez vonatkozik a Bianco Passito típus előállítására szánt szőlő gyorsított érlelésére, amelynek állványokon történő fonnyasztását a Lombardia és Veneto határán, a Mincio folyó mentén húzódó teljes garda-tavi területen hagyományosan alkalmazzák. A vörösborok esetében a Superiore jelölés kizárólagosan a „Rubino” kiemelt jelölés használatához kapcsolódik; ez egy helyi elnevezés, amely a hagyományosan a legjobb szőlőkből és a legkedvezőbb fekvésű szőlőültetvényekről előállított vörösborok azonosítására szolgál. A Garda-tó környék morénás dombjain a szőlőtermesztés szorosan kapcsolódik a talaj és éghajlati tényezőkhöz, különösen tekintettel a morénás eredetű talajra, a dombvidéki fekvésre és a szélre. Mindezek amellett, hogy javítják a szőlő minőségét, belső szellőzőköröket hoznak létre, amelyek meghatározzák a borok erjedési és tartósítási folyamatát.

    Ezek a jellemző tulajdonságok a sajátos földrajzi környezetnek tudhatók be.

    8.3.   Garda Colli Mantovani DOC

    C)   Az A. és a B. pontban említett aspektusok közötti ok-okozati összefüggés leírása.

    A borok sajátos jellege a területhez köthető. A morénás területek a magasságuk és a napsugárzásnak való kitettségük tekintetében is változatosak. A Garda-tó felől érkező szelek a szőlő minőségét befolyásoló további tényezőnek tekinthetők. Csak a nemzedékről nemzedékre továbbadott tapasztalat teszi lehetővé, hogy megismerjük a szőlőültetvények telepítésének legjobb szempontjait, és elérjük a kívánt tulajdonságokat.

    A földművelési kultúra továbbfejlesztve, finomítva, de továbbra is a hagyományokhoz kötődően viszi tovább a borkészítési és szőlőművelési technikákat.

    9.   További alapvető feltételek (csomagolás, címkézés, egyéb követelmények)

    Eltérés az előírt borkészítési műveletektől

    Jogi keret:

    Az uniós jogszabályokban

    A további feltétel típusa:

    A meghatározott földrajzi területen való előállítás tekintetében biztosított eltérés

    A feltétel leírása:

    A borkészítési műveleteket a körülhatárolt előállítási területen kell elvégezni, amely magában foglalja Castiglione delle Stiviere, Cavriana, Monzambano, Ponti sul Mincio, Solferino és Volta Mantovana települések területének egészét vagy egy részét.

    Ezenkívül ezeket a borkészítési műveleteket a szomszédos Mantova, Brescia és Verona megyékben található létesítményekben is el lehet végezni.

    Jelölések és csomagolás

    Jogi keret:

    A nemzeti jogszabályokban

    A további feltétel típusa:

    A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések

    A feltétel leírása:

    A „Garda Colli Mantovani” Rosso Superiore megnevezésében és kiszerelésén megengedett a „Rubino” hagyományos jelölés használata.

    A „Garda Colli Mantovani” ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott borok legfeljebb 3 liter névleges űrtartalmú üvegpalackokban hozhatók forgalomba. Ez a korlátozás nem vonatkozik a hagyományos, legfeljebb 9 liter űrtartalmú bordeaux-i, burgundi vagy rajnai palackokra.

    A Superiore, Riserva, Rubino, Vigna, Passito és Vendemmia Tardiva jelöléssel nem rendelkező Garda Colli Mantovani ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott fehér- és vörösborok esetében az üveg helyett engedélyezett más, többrétegű polietilénből és poliészterből készült, kartonnal vagy más merev anyaggal borított, legalább 2 liter, de legfeljebb 6 liter űrtartalmú kulacsszerű tárolóedények használata.

    A termékleíráshoz vezető link

    https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/18900


    (1)  HL L 9., 2019.1.11., 2. o.


    Top