Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0647

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 524/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről, valamint az (EU) 2017/2394 és az (EU) 2018/1724 rendeletnek az európai online vitarendezési platform megszüntetése tekintetében történő módosításáról

COM/2023/647 final

Brüsszel, 2023.10.17.

COM(2023) 647 final

2023/0375(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 524/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről, valamint az (EU) 2017/2394 és az (EU) 2018/1724 rendeletnek az európai online vitarendezési platform megszüntetése tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az EU hosszú távú versenyképességéről szóló közleményében 1 a Bizottság megerősítette elkötelezettségét amellett, hogy aktívan átvilágítja az uniós jogszabályokat a célnak való megfelelés szempontjából, különösen a vállalkozások és a közigazgatási szervek megfelelési költségeinek csökkentése érdekében. 

A fogyasztókat megillető peren kívüli jogorvoslatról szóló európai jogszabályokat (az alternatív vitarendezési irányelvet 2 és az online vitarendezési rendeletet) 3 2013-ban fogadták el, és azóta annak ellenére sem módosították azokat, hogy drasztikus változások történtek a fogyasztói piacon, különösen a gyorsan bővülő digitális dimenzió tekintetében.

Míg az alternatív vitarendezési irányelv a fogyasztói jogorvoslatra vonatkozó általános keretet hoz létre, és kötelezi a tagállamokat annak biztosítására, hogy a fogyasztók a közös minőségi kritériumoknak megfelelő alternatív vitarendezési fórumokhoz fordulhassanak, és tisztességesen, gyorsan és megfizethető módon tudják rendezni a vitákat, az online vitarendezésről szóló rendeletet kizárólag az európai online vitarendezési platform (a továbbiakban: OVR-platform) létrehozása céljából fogadták el, ahol a fogyasztók és a kereskedők az online vásárlással kapcsolatos vitáikat alternatív vitarendezési fórumok elé terjeszthetik.

Az OVR-platform 2016 óta működik teljes mértékben többnyelvű digitális infrastruktúraként, ahol a fogyasztók felkérhetik az online kereskedőket, hogy vitáikat alternatív vitarendezési fórum segítségével rendezzék. A látogatások nagy száma ellenére az OVR-platform évente csak átlagosan 200 ügyben teszi lehetővé, hogy alternatív vitarendezési fórum tárgyalja a vitát.

Ez a teljesítményszint nem indokolja sem az eszköz fenntartásával kapcsolatban a Bizottságnál felmerült költségeket, sem a közigazgatási szervek és az online vállalkozások által az online vitarendezési rendelet szerinti kötelezettségeik teljesítése során viselt költségeket. E javaslat célja ezért az online vitarendezési rendelet hatályon kívül helyezése, és így az OVR-platform felszámolása, valamint az online vállalkozások azon kötelezettségének megszüntetése, hogy az OVR-platformra mutató linket jelenítsenek meg, és kommunikációs célú e-mail-címet kezeljenek.

Összhang más uniós jogi aktusokkal.

A javaslat azokat a jogszabályokat is módosítja (beleértve az egységes digitális kapuról szóló rendeletet 4 is), amelyek jelenleg a fogyasztók és a kereskedők közötti lehetséges kommunikációs eszközként hivatkoznak az online vitarendezésről szóló rendeletre.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A javaslat jogalapja (ugyanaz, mint az online vitarendezési rendelet jogalapja) az EUMSZ-nek a belső piac megvalósításáról szóló 114. cikke, kellő figyelemmel az EUMSZ 169. cikkére 5 . E cikk hatáskört ruház az EU-ra, hogy intézkedéseket hozzon a belső piac megteremtésére és működésére vonatkozó nemzeti szabályok közelítése érdekében.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Az online vitarendezési rendeletet a következő, szubszidiaritással kapcsolatos megfontolások indokolták: 2011-ben, amikor a Bizottság elfogadta a rendeletet, a digitális piacok még fejlesztés alatt álltak, és nem biztosítottak megfelelő magán- vagy állami digitális eszközöket az online kereskedők alternatív vitarendezési testületekhez való hozzáférésének segítésére. Ezek a megfontolások azonban irrelevánssá váltak a digitális piacterek online panaszkezelési rendszereinek gyors fejlődése miatt, amelyek gyorsan az egyik legfontosabb vitarendezési csatornává váltak az online kereskedelmet folytató kkv-k számára.

Arányosság

Az online vitarendezésről szóló rendelet hatályon kívül helyezése megszünteti a köz- és magánszereplők jelenlegi terheit.

A jogi aktus típusának megválasztása

Mivel e javaslat célja elsősorban az online vitarendezésről szóló rendelet hatályon kívül helyezése, a rendelet a megfelelő választás.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

Az online vitarendezési rendelet 21. cikke előírja a platform teljesítményéről szóló jelentés, valamint az online vitarendezési rendelet alkalmazásáról szóló időszakos jelentések évenkénti közzétételét. Tekintettel az e jelentésekben szereplő információkra, amelyek azt mutatják, hogy a platformot nagyon csekély mértékben veszik igénybe az alternatív vitarendezési eljárások online piacokon való alkalmazásának előmozdítására, nem volt szükség részletes értékelésre. Az alternatív vitarendezési irányelv felülvizsgálata céljából elvégzett hatásvizsgálat 7. melléklete azonban részletesen ismerteti az OVR-platform alacsony teljesítményének okait.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk és tanulmányok

Az alternatív vitarendezésről szóló irányelv értékelésére irányuló törekvésének keretében a Bizottság 2021 és 2022 folyamán kiterjedt konzultációkat folytatott, amelyek néhány kérdése releváns volt az online vitarendezési rendelet szempontjából: ezek közé tartozott az alternatív vitarendezés témájában megrendezett két többnyelvű, visszatekintő és előretekintő megközelítést alkalmazó nyilvános konzultáció, valamint egy véleményezési felhívás az „Ossza meg velünk véleményét!” weboldalán.

Emellett rendszeres megbeszélésekre került sor az érdekelt felekkel az OVR-platform teljesítményéről, beleértve a platform kialakításának és funkcióinak javítását célzó tanulmányokat, amelyek felméréseket és interjúkat tartalmaztak a fogyasztókkal, a kereskedőkkel, az alternatív vitarendezési fórumokkal és az online vitarendezéssel foglalkozó nemzeti kapcsolattartó pontokkal. Az alábbi rendezvények lehetőséget kínáltak a platform teljesítményének megvitatására is: például az online vitarendezéssel foglalkozó kapcsolattartó pontok 2022. szeptember 13-i ülése és különböző munkaértekezletek, többek között az alternatív vitarendezési fórumok 2021-ben tartott konferenciája; a 2022. évi fogyasztóvédelmi csúcstalálkozón folytatott panelbeszélgetés és a határokon átnyúló alternatív vitarendezésről szóló, ugyancsak 2022-ben megtartott kerekasztal-beszélgetés.

Általános egyetértés alakult ki abban, hogy az OVR-platform nagyon kevéssé hasznos, és így nem költséghatékony. Az OVR-platformot azonban fontos információforrásnak tekintették, ahol beszerezhető az Unióban működő nemzeti hatóságok által az alternatív vitarendezésről szóló irányelvnek megfelelően akkreditált alternatív vitarendezési fórumok jegyzéke; az erre vonatkozó kötelezettség – amelyet a Bizottság az OVR-platformon teljesít – azonban ezen irányelvből ered, és így az továbbra is fennmarad. Az érdekelt felek nagyra értékelték az online vitarendezéssel foglalkozó kapcsolattartó pontoknak a határokon átnyúló vásárlásokkal kapcsolatos tanácsadó szerepét is. Az esetek többségében az online vitarendezéssel foglalkozó kapcsolattartó pontok szerepét az Európai Fogyasztói Központok vették át.

A Bizottság belső informatikai tanácsokat is kapott az OVR-platform kialakításának és funkcióinak javításával kapcsolatban, amelyek azt jelezték, hogy az online vitarendezési platform igen jelentős átalakítására van szükség ahhoz, hogy a platform megfeleljen a jelenlegi informatikai szabványoknak.

Hatásvizsgálat

Hatásvizsgálat készült az alternatív vitarendezésről szóló irányelv felülvizsgálata céljából, amely 6. mellékletében részletesen elemezte az OVR-platform működését.

Ez a melléklet az OVR-platform 2016. évi kezdete óta történő igénybevételére vonatkozó statisztikákat tekinti át annak megértése érdekében, hogy az alternatív vitarendezési testületek miért tárgyalnak ilyen kevés ügyet (uniós szinten évente kevesebb mint 200 ügyet). Az elemzés azt mutatja, hogy évente 2–3 millió látogató keresi fel a platformot. E látogatóknak azonban csak csekély hányada (kb. 2 %-a) dönt úgy, hogy felveszi a kapcsolatot az érintett kereskedővel, hogy alternatív vitarendezési eljárás megindítását javasolja. A legtöbb látogató néhány másodperc elteltével elhagyja a platformot. A platform honlapjának javítása (tájékoztatás és interaktív kérdések és válaszok rendszere) ellenére az alternatív vitarendezési eljárás iránti kérelmek száma nem nőtt, hanem éppen ellenkezőleg csökkent, amikor a fogyasztók jobb tájékoztatást kaptak a rendszer céljairól és működéséről. A fogyasztó kérelmének előterjesztését követően a kereskedőnek 30 nap áll rendelkezésére ahhoz, hogy beleegyezzen az alternatív vitarendezési eljárás megindításába. Csupán a kereskedők 2 %-a egyezik bele ebbe, mintegy 40 %-uk közvetlenül, a platformon kívül lép kapcsolatba a fogyasztókkal az ügy rendezése érdekében, a kereskedők többsége viszont egyszerűen nem válaszol, mivel a részvétel nem kötelező. Az alternatív vitarendezési testületek elvégzik a hozzájuk érkező ügyek (évente mintegy 400 ügy) elfogadhatósági vizsgálatát, és átlagosan a kérelmeknek csak a felét tartják elfogadhatónak. Az OVR-platform által elért gyenge eredmények tehát azzal állnak kapcsolatban, hogy a látogatók nem kapnak előzetes tájékoztatást az alternatív vitarendezés működéséréről, a kereskedők igen korlátozott érdeklődést mutatnak a platform iránt, a fogyasztói panaszok pedig a teljeskörűség és a relevancia tekintetében eltérő mértékben tesznek eleget az alternatív vitarendezési fórumok által meghatározott elfogadhatósági kritériumoknak.

Az OVR-platform korlátozott használata miatt a Bizottság különböző megoldási lehetőségeket tanulmányozott annak érdekében, hogy a kereskedők és a fogyasztók egyaránt szélesebb körben vegyék azt igénybe, ezek azonban nem vezettek meggyőző eredményre a platform használatának növelését lehetővé tévő eszközök tekintetében.

Éppen ellenkezőleg, az OVR-platform megszüntetésével az Európai Bizottság évente mintegy 500 000 EUR-t 6 , azaz 10 év alatt 4,4 millió EUR-t 7 takarítana meg. Egy, az alternatív vitarendezésre vonatkozó tájékoztatási követelményekről szóló viselkedéstanulmány 8 kimutatta, hogy az a jelenlegi követelmény, miszerint a kereskedőknek honlapjukon egyértelműen meg kell jeleníteniük az OVR-platformra mutató linket, nem serkenti a fogyasztó azon szándékát, hogy alternatív vitarendezési eljárást alkalmazzon. Így e link törlése nem járna kedvezőtlen következményekkel a fogyasztók alternatív vitarendezésben való részvételére nézve.

A kkv-kra gyakorolt hatás: Az online működő vállalkozásoknak, amelyek többsége kkv, nem kellene e-mail-címet fenntartaniuk az online vitarendezéssel kapcsolatos levelezéshez, amivel évente 100 EUR-t takarítanának meg 9 . Az uniós vállalkozások teljes haszna így évente 370 millió EUR megtakarítást jelentene.

Társadalmi hatások: Az OVR-platform felváltása nem gyakorolna társadalmi hatást a foglalkoztatásra, mivel a tagállamok kapcsolattartó pontjait (az egész EU-ban mintegy 50 teljes munkaidős egyenérték) beolvasztanák az Európai Fogyasztói Központokba vagy más, a határokon átnyúló alternatív vitarendezéssel és más jogorvoslati lehetőségekkel kapcsolatos tanácsadásadási feladatokat ellátó szervekbe.

Környezeti hatások: az OVR-platform megszüntetése csökkentené az Európai Bizottság digitális szénlábnyomát.

Alapjogok

A javaslat megfelelően figyelembe veszi a személyes adatokhoz fűződő jogokat azáltal, hogy egyértelműen meghatározza a platform megszüntetésének időpontját (és egy korábbi időpontot, amikortól a platform még működik, de új panasz már nem nyújtható be). A javaslat biztosítja, hogy a platform megszűnésekor minden személyes adatot töröljenek, hogy minimálisra csökkenjen az adatvédelmi incidensek kockázata.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Az alternatív vitarendezési irányelvre vonatkozó hatásvizsgálat 6. mellékletébe foglalt értékelés szerint az OVR-platform megszüntetése költségmegtakarítást tenne lehetővé a vállalkozások, a tagállamok és a Bizottság számára, az alternatív vitarendezési fórumok költségeit viszont nem érintené. A platform megszüntetése ezért nem jár negatív költségvetési vonzatokkal.

5.EGYÉB ELEMEK

n.a.

2023/0375 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az 524/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről, valamint az (EU) 2017/2394 és az (EU) 2018/1724 rendeletnek az európai online vitarendezési platform megszüntetése tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 114. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)Az 524/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 10 létrehozta az európai online vitarendezési platformot (a továbbiakban: OVR-platform), és megbízta a Bizottságot azzal, hogy fejlessze ki és tartsa fenn az uniós szintű OVR-platformot, amely egyablakos ügyintézési pontot biztosít azon fogyasztók és kereskedők számára, akik az online ügyletekből eredő jogvitáikat peren kívül kívánják rendezni.

(2)Az OVR-platform interaktív weboldal formájában valósul meg, ahol a fogyasztók kérhetik a kereskedőktől, hogy egyezzenek bele a platformon felsorolt valamely, a 2013/11/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek 11 megfelelő alternatív vitarendezési testület igénybevételébe.

(3)Az 524/2013/EU rendelet előírja, hogy az online kereskedőknek és az online piactereknek meg kell jeleníteniük a honlapjukon az OVR-platformra mutató, könnyen hozzáférhető linket. Ez a kötelezettség a Bizottság és a nemzeti érdekelt felek tájékoztató kampányaival együtt évente 2–3 millió látogatót vonzott a platform honlapjára.

(4)A látogatóknak azonban csak kis hányada használja a platformot panasztételre, és csak 2 %-uk kap ténylegesen pozitív választ a kereskedőktől, amelynek alapján kérelmüket továbbítani lehet a platformon felsorolt valamelyik alternatív vitarendezési testülethez. Összességében ez mintegy 200 ügyet jelent az egész Unióban. A Bizottság véleményezési felhívást tett közzé a peren kívüli vitarendezés szabályainak a digitális piacokhoz történő hozzáigazításáról, amely 2022. szeptember 28. és december 21. között zajlott, és arra a következtetésre jutott, hogy a platformot a válaszadó fogyasztók mindössze 5 %-a vette igénybe, a válaszadók többsége viszont úgy vélte, hogy a platformot jelentősen javítani kell vagy meg kell szüntetni, mivel az nem költséghatékony.

(5)A bizonyítékok határozottan arra utalnak, hogy az európai OVR-platform további fenntartása, amely évente legfeljebb 200 ügyet továbbít valamely alternatív vitarendezési fórumhoz, nem felel meg az (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendeletben 12 foglalt hatékonysági és eredményességi elvnek.

(6)Az OVR-platformot meg kell szüntetni, ezért az 524/2013/EU rendeletet hatályon kívül kell helyezni. Megfelelő időt kell biztosítani annak biztosítására, hogy a platformon folyamatban lévő ügyeket megfelelően le lehessen zárni.

(7)Az 524/2013/EU rendelet 12. cikke megállapítja a vitás ügyekkel kapcsolatos és a Bizottság által fenntartott OVR-platform adatbázisában tárolt személyes adatok kezelésére vonatkozó szabályt.

(8)Az 524/2013/EU rendelet 12. cikkének (3) bekezdése értelmében a vitával kapcsolatos személyes adatokat kizárólag annyi ideig lehet tárolni, ameddig ez az adatgyűjtés céljának eléréséhez vagy ahhoz szükséges, hogy biztosítani lehessen, hogy az érintettek gyakorolhassák vonatkozó jogaikat. Ezeket az adatokat legkésőbb hat hónappal az OVR-platform felé továbbított vitás ügy lezárásának időpontját követően automatikusan törölni kell. A Bizottságnak kellő időben, de legalább négy hónappal a platform lezárása előtt tájékoztatnia kell a platform folyamatban lévő alternatív vitarendezési ügyekkel rendelkező felhasználóit a platform megszüntetéséről. A Bizottságnak segítséget kell nyújtania a platform azon felhasználóinak, akik le kívánják kérdezni az ügyeikkel kapcsolatos adatokat.

(9)Mivel más jogi aktusokban olyan platformként hivatkoznak az OVR-platformra, amely lehetővé teszi a fogyasztók számára, hogy a kereskedők beleegyezését kérjék a peren kívüli vitarendezéshez, ezeket a jogi aktusokat módosítani kell az említett platformra való hivatkozások törlése érdekében. Az (EU) 2017/2394 13 és az (EU) 2018/1724 14 európai parlamenti és tanácsi rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

(10)Egyes irányelvek hivatkozásokat tartalmaznak az 524/2013/EU rendeletre. Ezért annak hatályon kívül helyezése szükségessé teszi az (EU) 2015/2302 15 , az (EU) 2019/2161 16 és az (EU) 2020/1828 17 európai parlamenti és tanácsi irányelv módosítását, amit a fogyasztói jogviták alternatív rendezéséről szóló 2013/11/EU irányelv módosításáról szóló [xxx/xxx] európai parlamenti és tanácsi irányelvben[ 18 ] kell megtenni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 524/2013/EU rendelet [a dátum beillesztendő – e rendelet hatálybalépésétől számított hat hónap]-án/-én hatályát veszti.

2. cikk

(1)Az európai OVR-platformot meg kell szüntetni.

(2)A panasztételt [dátum beillesztendő: [e rendelet hatálybalépését két hónappal követő dátum/e rendelet hatályon kívül helyezését négy hónappal megelőző dátum] meg kell szüntetni.

(3)A Bizottság [dátum beillesztendő: [e rendelet hatálybalépését két hónappal követő dátum/e rendelet hatályon kívül helyezését négy hónappal megelőző dátum]-ig tájékoztatja a platform folyamatban lévő alternatív vitarendezési ügyekkel rendelkező felhasználóit a platform megszűnéséről, és amennyiben úgy kívánják, segítséget nyújt a számukra az ügyekkel kapcsolatos hozzáférhető adatok lekérdezéséhez.

(4)Legkésőbb [éééé/hh/nn, azaz e rendelet hatálybalépését hat hónappal követő dátum]-ig törölni kell az OVR-platformon folytatott vitákkal kapcsolatos valamennyi információt, beleértve a személyes adatokat is.

3. cikk
Az (EU) 2017/2394 rendelet módosítása

Az (EU) 2017/2394 rendelet mellékletének 22. pontját el kell hagyni.

4. cikk
Az (EU) 2018/1724 rendelet módosítása

Az (EU) 2018/1724 rendelet III. mellékletének 7. pontja helyébe a következő szöveg lép:

„Az alternatív fogyasztói vitarendezési fórumok jegyzéke, amelyet a Bizottság állított össze a 2013/11/EU irányelv 19 20. cikkének (4) bekezdése alapján”.

5. cikk
Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

(1)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az EU hosszú távú versenyképessége: előretekintés a 2030 utáni időszakra, Brüsszel, 2023.3.16., COM(2023) 168 final, https://commission.europa.eu/system/files/2023-03/Communication_Long-term-competitiveness.pdf  
(2)    Az Európai Parlament és a Tanács 2013/11/EU irányelve (2013. május 21.) a fogyasztói jogviták alternatív rendezéséről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról (fogyasztói alternatív vitarendezési irányelv)
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács 524/2013/EU rendelete (2013. május 21.) a fogyasztói jogviták online rendezéséről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról (fogyasztói online vitarendezési rendelet) (HL L 165., 2013.6.18., 1. o.):
(4)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1724 rendelete (2018. október 2.) az információkhoz, eljárásokhoz, valamint segítségnyújtó és problémamegoldó szolgáltatásokhoz hozzáférést biztosító egységes digitális kapu létrehozásáról, továbbá az 1024/2012/EU rendelet módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg.) HL L 295., 2018.11.21., 1. o.
(5)    Az EUMSZ 169. cikke megállapítja, hogy a fogyasztói érdekek érvényesülésének előmozdítására és a fogyasztóvédelem magas szintjének biztosítására irányuló célkitűzések az EUMSZ 114. cikke alapján elfogadott intézkedésekkel érhetők el.
(6)    Az OVR-platform költségeire vonatkozó bővebb információk a 7. mellékletben találhatók. Ez az adat figyelembe veszi az OVR-platform útmutató eszközökkel való felváltásának költségeit is, amelyek a becslések szerint legfeljebb100 000 EUR összegre tehetők.
(7)    Évente 600 000 EUR megtakarítás keletkezne, ha megszűnne az online vitarendezési platform fenntartása, miután levontuk azt az évi 100 000 EUR-t, amit a fogyasztók megfelelő alternatív vitarendezési testület felé irányítására kidolgozott egyéb megoldásokra (pl. mesterséges intelligencián alapuló robotügyvédek/csetbotok) fordítanának.
(8)    Viselkedéstanulmány a kereskedők és alternatív vitarendezési fórumok által az alternatív vitarendezéssel kapcsolatosan a fogyasztókkal közölt információkról.
(9)    Ezen e-mail-cím fenntartásának átlagos költsége – figyelembe véve, hogy a kellően gondos üzleti tevékenység szükségessé tenné a levelezés napi szintű elolvasását – munkanaponként 0,5 EUR-t tesz ki. A leendő alternatív vitarendezési kérelmek (évente 400 000 kérelem) csak alkalmanként jutnának el egy vállalkozás postafiókjába (mintegy 3 700 000 kiskereskedő működik online, Eurostat).
(10)    Az Európai Parlament és a Tanács 524/2013/EU rendelete (2013. május 21.) a fogyasztói jogviták online rendezéséről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról (HL L 165., 2013.6.18., 1. o.).
(11)    Az Európai Parlament és a Tanács 2013/11/EU irányelve (2013. május 21.) a fogyasztói jogviták alternatív rendezéséről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról (HL L 165., 2013.6.18., 63. o.).
(12)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).
(13)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/2394 rendelete (2017. december 12.) a fogyasztóvédelmi jogszabályok végrehajtásáért felelős nemzeti hatóságok közötti együttműködésről és a 2006/2004/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 345., 2017.12.27., 1. o.).
(14)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1724 rendelete (2018. október 2.) az információkhoz, eljárásokhoz, valamint segítségnyújtó és problémamegoldó szolgáltatásokhoz hozzáférést biztosító egységes digitális kapu létrehozásáról, továbbá az 1024/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 295., 2018.11.21., 1. o.).
(15)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/2302 irányelve (2015. november 25.) az utazási csomagokról és az utazási szolgáltatásegyüttesekről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2011/83/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításról, továbbá a 90/314/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 326., 2015.12.11., 1. o.)
(16)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/2161 irányelve (2019. november 27.) a 93/13/EGK tanácsi irányelvnek, valamint a 98/6/EK, a 2005/29/EK és a 2011/83/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az uniós fogyasztóvédelmi szabályok hatékonyabb végrehajtása és korszerűsítése tekintetében történő módosításáról (HL L 328., 2019.12.18., 7. o.).
(17)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/1828 irányelve (2020. november 25.) a fogyasztók kollektív érdekeinek védelmére irányuló képviseleti keresetekről és a 2009/22/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 409., 2020.12.4., 1. o.).
(18)    [KIADÓHIVATAL: kérjük, illesszék be a COM(2023) 649-re való hivatkozást]
(19)    Az Európai Parlament és a Tanács 2013/11/EU irányelve (2013. május 21.) a fogyasztói jogviták alternatív rendezéséről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról (HL L 165., 2013.6.18., 63. o.).
Top