EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2023.10.17.
COM(2023) 584 final
2023/0356(COD)
Javaslat
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA
a 2007/2/EK irányelvnek a térinformációs infrastruktúrákra vonatkozó egyes jelentéstételi követelmények tekintetében történő módosításáról
(EGT-vonatkozású szöveg)
INDOKOLÁS
1.A JAVASLAT HÁTTERE
•A javaslat indokai és céljai
„Az EU hosszú távú versenyképessége: előretekintés a 2030 utáni időszakra” című közleményében a Bizottság hangsúlyozta egy olyan szabályozási rendszer fontosságát, amely biztosítja, hogy a célkitűzések a lehető legalacsonyabb költségek mellett legyenek elérhetők. Ezért kötelezettséget vállalt arra, hogy új lendületet ad a jelentéstételi követelmények racionalizálásának és egyszerűsítésének, azzal a végső céllal, hogy 25 %-kal csökkentse a vonatkozó terheket, a kapcsolódó szakpolitikai célkitűzések veszélyeztetése nélkül.
A jelentéstételi követelmények kulcsszerepet játszanak a jogszabályok helyes végrehajtásának és megfelelő nyomon követésének biztosításában. Költségeiket összességében nagyrészt ellensúlyozzák az általuk nyújtott előnyök, különösen a kulcsfontosságú szakpolitikai intézkedések nyomon követése és a nekik való megfelelés biztosítása terén. A jelentéstételi követelmények azonban aránytalan terheket róhatnak az érdekelt felekre, különösen a kkv-kra és a mikrovállalkozásokra, figyelembe véve a szervezeti és technológiai fejleményeket is, amelyek szükségessé teszik az eredeti jelentéstételi követelmények kiigazítását. E jelentéstételi követelmények felhalmozódása idővel felesleges, párhuzamos vagy elavult kötelezettségekhez, a hatékonysági szempontot mellőző gyakorisághoz és időzítéshez, illetve nem megfelelő adatgyűjtési módszerekhez vezethet. Ezen oknál fogva a jelentéstételi kötelezettségeket keletkeztető uniós eszközök egy része külön küszöbértékeket határoz meg a kisebb vállalatok részére.
A jelentéstételi kötelezettségek észszerűsítése és az adminisztratív terhek csökkentése tehát prioritásnak tekintendő. Ennek értelmében e javaslatnak az a célja, hogy egyszerűsítse azt a kezdeményezést, amely az európai zöld megállapodás és a digitális korra felkészült Európa kiemelt célkitűzései között szerepel a „környezetvédelem” szakpolitikai területen, és a következő ágazatokat érinti: közszolgáltatások és szakmai szolgáltatások.
A javaslat racionalizálja a 2007/2/EK irányelv szerinti jelentéstételi kötelezettségeket azáltal, hogy csökkenti a jelentéstétel gyakoriságát.
A jelentéstételi kötelezettségek e javaslat szerinti észszerűsítése a hatóságokat érinti, és közvetve a vállalkozásokra nehezedő terhek csökkenéséhez vezethet. Konkrétabban: a ritkább jelentéstétel révén mérséklődnek azon ágazatok és közművek terhei, amelyeknek meg kell osztaniuk az irányelv mellékleteiben meghatározott adatkészleteket, például a közüzemi hálózatokra, a termelő és ipari létesítmények elhelyezkedésére stb. vonatkozóan. Új kötelezettségek nem keletkeznek. E javaslat az érintett jelentéstételi kötelezettség tekintetében az évenkénti jelentés helyett a kétévenkénti jelentést részesíti előnyben.
•Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel
A 2007/2/EK irányelv módosítására vonatkozó javaslat a jelentéstételi követelmények racionalizálását célzó első intézkedéscsomag részét képezi. Ez azon folyamat egyik lépése, amely átfogóan vizsgálja a meglévő jelentéstételi követelményeket annak érdekében, hogy felmérje további relevanciájukat, és hatékonyabbá tegye őket.
Az ezen intézkedések útján bevezetett észszerűsítés nem fogja hátráltatni a szakpolitikai terület célkitűzéseinek elérését, mivel az éves jelentéstételi ciklus helyett a kétéves jelentéstételi ciklus követése továbbra is lehetővé teszi a végrehajtási tendenciák és fejlemények nyomon követését a tagállamokban.
•Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival
A Célravezető és hatásos szabályozás program (REFIT) keretében a Bizottság biztosítja, hogy jogszabályai megfeleljenek a célnak, igazodjanak az érdekelt felek igényeihez, és a célkitűzéseket a lehető legkisebb terhek mellett érjék el. Ez a javaslat ezért a REFIT részét képezi: csökkenti az uniós jogi környezetből eredő jelentéstételi terhek összetettségét.
Bár bizonyos jelentéstételi követelmények alapvető fontosságúak, azoknak a lehető leghatékonyabbnak kell lenniük, elkerülve az átfedéseket, felszámolva a szükségtelen terheket, és a lehető legnagyobb mértékben támaszkodva a digitális és interoperábilis megoldásokra.
A jelenlegi javaslat racionalizálja a jelentéstételi követelményeket, ezáltal hatékonyabbá teszi a jogszabályok célkitűzéseinek elérését, és csökkenti a közigazgatási szervek terheit.
2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG
•Jogalap
A 2007/2/EK irányelv jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés 192. cikkének (1) bekezdése. A 192. cikk (1) bekezdése környezetvédelmi intézkedésekhez biztosít jogalapot, beleértve a rendelkezésre álló adatoknak a környezetvédelmi politika előkészítéséhez történő felhasználását.
•Szubszidiaritás
Az érintett jelentéstételi kötelezettségeket az uniós jog írja elő. Ezért a jogbiztonságnak és a jelentéstétel következetességének biztosítása érdekében ezek racionalizálását uniós szinten lehet a legjobban megvalósítani. Ez Unió-szerte egyenlő versenyfeltételeket biztosít a közigazgatási szervek körében, amelyek számára előnyös lesz az e javaslatból eredő jelentéstételi követelmények észszerűsítése.
•Arányosság
A jelentéstételi követelmények racionalizálása egyszerűsíti a jogi keretet azáltal, hogy olyan minimális változtatásokat vezet be a meglévő követelményekhez képest, amelyek nem érintik a tágabb szakpolitikai célkitűzés lényegét. A javaslat ezért azokra a változtatásokra korlátozódik, amelyek a hatékony jelentéstétel biztosításához szükségesek anélkül, hogy módosítanák az érintett jogszabály lényegi elemeit.
•A jogi aktus típusának megválasztása
Mivel a 2007/2/EK irányelv módosítása a tagállamok által a Bizottságnak nyújtott tájékoztatásra vonatkozik, a módosítást nem kell átültetni. A konkrét helyzetben ezért a módosítást helyénvaló határozat formájában alkalmazni.
3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI
•A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata
Az INSPIRE-irányelv 2022. évi értékelése () megállapította, hogy a jelentéstételi teher tovább csökkenthető az INSPIRE-rendelkezéseknek az egyéb környezetvédelmi rendeletek szabályozási jelentéstételi rendelkezéseivel való összehangolása révén. Ezenkívül az INSPIRE hatékonyságának technikai szempontú fokozása elősegítheti az adminisztratív terhek INSPIRE általi további csökkentését.
•Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk
•Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása
E javaslat kidolgozására a meglévő jelentéstételi kötelezettségek belső ellenőrzésének folyamatát követően és a kapcsolódó jogszabályok végrehajtása során szerzett tapasztalatok alapján került sor? Mivel ez csupán egy lépés az uniós jogszabályokból eredő jelentéstételi követelmények folyamatos értékelésének folyamatában, az ilyen terheknek és az érdekelt felekre gyakorolt hatásuknak az ellenőrzése folytatódni fog.
•Hatásvizsgálat
A javaslat a jelentéstételi követelmények racionalizálását célzó jogszabályok korlátozott és célzott módosítására irányul. A szóban forgó módosítások a végrehajtási jogszabályokkal kapcsolatos tapasztalatokon alapulnak. Nem gyakorolnak jelentős hatást a szakpolitikára, csupán a hatékonyabb és eredményesebb végrehajtást biztosítják. Célzott jellegük és a releváns szakpolitikai lehetőségek hiánya miatt nincs szükség hatásvizsgálatra.
•Célravezető szabályozás és egyszerűsítés
Egy REFIT-javaslatról van szó, melynek célja a jogszabályok egyszerűsítése és az érdekelt felek terheinek csökkentése.
A javaslat tovább egyszerűsíti a 2007/2/EK irányelv szerinti jelentéstételt, és egybeesik más egyszerűsítési kezdeményezésekkel (például az adatok és a hálózati szolgáltatások interoperabilitási szabályait érintő kezdeményezéssel), valamint előmozdítja a harmonizációt az adatokkal kapcsolatos egyéb szabályozással (nyílt adatokról szóló irányelv).
•
Alapjogok
N/A
4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK
5.EGYÉB ELEMEK
•Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai
Mivel a 2007/2/EK irányelv módosítása a tagállamok által a Bizottságnak nyújtott tájékoztatásra vonatkozik, a módosítást nem kell átültetni.
•Magyarázó dokumentumok
•A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata
1. cikk
Az 1. cikk az éves jelentéstételi ciklus helyett kétéves jelentéstételi ciklust vezet be. Ez a jelentéstételi gyakoriság összhangban van a nagy értékű adatkészletekről szóló (EU) 2023/138 bizottsági végrehajtási rendelet szerinti jelentéstételi gyakorisággal, mely rendelet adatköre nagyrészt átfedésben van a 2007/2/EK irányelvével.
2023/0356 (COD)
Javaslat
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA
a 2007/2/EK irányelvnek a térinformációs infrastruktúrákra vonatkozó egyes jelentéstételi követelmények tekintetében történő módosításáról
(EGT-vonatkozású szöveg)
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 192. cikke (1) bekezdésére,
tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,
a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,
tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére,
tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére,
rendes jogalkotási eljárás keretében,
mivel:
(1)A jelentéstételi követelmények kulcsszerepet játszanak a jogszabályok megfelelő nyomon követésének és helyes végrehajtásának biztosításában. Ugyanakkor fontos egyszerűsíteni ezeket a követelményeket annak biztosítására, hogy megfeleljenek a céljuknak, és hogy csökkenjenek az adminisztratív terhek.
(2)Az adminisztratív terhek csökkentése érdekében a tagállamok térinformációs infrastruktúráinak végrehajtásával és használatával kapcsolatos jelentéstételi kötelezettségek gyakoriságát és időzítését össze kell hangolni a digitális adatokra vonatkozó legújabb horizontális jogszabályi rendelkezésekkel.
(3)A 2007/2/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv általános szabályokat állapít meg a térinformációs infrastruktúra kialakítása céljából, amely segíti az uniós környezetvédelmi politika, valamint mindazon további szakpolitikák és tevékenységek alakítását, amelyek hatást gyakorolhatnak a környezetre. Az irányelv 21. cikkének (2) bekezdése előírja a tagállamok számára, hogy szükség esetén minden év március 31-ig aktualizáljanak és tegyenek közzé egy olyan jelentést, amely tartalmazza többek között az irányelv végrehajtásából származó költségek és haszon összefoglaló leírását.
(4)Figyelembe véve „A környezetvédelmi jelentéstétel egyszerűsítésére irányuló intézkedések” című bizottsági jelentés eredményeit és a kapcsolódó, „Az uniós környezetvédelmi szakpolitika nyomon követése és a jelentéstétel” című célravezetőségi vizsgálatot, az (EU) 2019/1010 európai parlamenti és tanácsi rendelet módosította a 2007/2/EK irányelvet annak érdekében, hogy a jelentéstétel hatókörét a végrehajtás és a nyilvános téradatok újrafelhasználása tekintetében az irányítás aspektusára korlátozza. A 2007/2/EK irányelv Bizottság által elvégzett 2022-es értékelése rámutatott arra, hogy az adminisztratív terhek további csökkentése révén van lehetőség az irányelv hatékonyságának technikai szempontú növelésére.
(5)Az adminisztratív terhek csökkentése érdekében helyénvaló a 2007/2/EK irányelv szerinti jelentéstétel gyakoriságát akként csökkenteni, hogy a jelentéstételre kétévente egyszer kerüljön sor.
(6)A 2007/2/EK irányelvet ezért módosítani kell.
(7)Mivel a 2007/2/EK irányelv módosítása a tagállamok által a Bizottságnak nyújtott tájékoztatásra vonatkozik, a módosítást nem kell átültetni. Ebben a konkrét helyzetben ezért a módosítást helyénvaló határozat formájában alkalmazni,
ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:
1. cikk
A 2007/2/EK irányelv módosítása
A 2007/2/EK irányelv 21. cikke (2) bekezdésének első mondata helyébe a következő szöveg lép:
„A tagállamok 2025. március 31-től kezdődően kétévente, legkésőbb március 31-ig ‒ szükség esetén ‒ aktualizálnak egy összefoglaló jelentést. Ezek a jelentések, amelyeket a Bizottság szolgálatai nyilvánosságra hoznak, az alábbiak összefoglaló leírását tartalmazzák:”;
2. cikk
Hatálybalépés
Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
3. cikk
Címzettek
Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.
Kelt Brüsszelben, -án/-én.
az Európai Parlament részéről
a Tanács részéről
az elnök
az elnök