EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2023.7.11.
COM(2023) 403 final
2023/0280(NLE)
Javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA
az Északnyugat-atlanti Halászati Szervezetben az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról és az (EU) 2019/863 határozat hatályon kívül helyezéséről
INDOKOLÁS
1.A javaslat tárgya
E javaslat tárgya az Északnyugat‑atlanti Halászati Szervezetben (NAFO) az állományvédelmi és -gazdálkodási intézkedések tervezett elfogadásával kapcsolatban a szervezet 2024 és 2028 között tartandó ülésein az Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozat.
2.A javaslat háttere
2.1.Az északnyugat-atlanti halászatban folytatandó jövőbeni többoldalú együttműködésről szóló egyezmény
Az északnyugat-atlanti halászatban folytatandó jövőbeni többoldalú együttműködésről szóló egyezmény (a továbbiakban: NAFO-egyezmény) célja a NAFO létrehozásával – konzultációk és együttműködés formájában – hozzájárulni a NAFO-egyezmény hatálya alá tartozó terület (a továbbiakban: a szabályozási terület) halászati erőforrásainak optimális hasznosításához, észszerű kezeléséhez és megőrzéséhez. Az egyezmény 1979. január 1-jén lépett hatályba, és azóta négy alkalommal módosult.
A 2017. május 18-án hatályba lépett negyedik módosítás célja a NAFO korszerűsítése volt, a következők révén:
·az ökoszisztéma-alapú megközelítés meghonosítása a halászati gazdálkodásban,
·a NAFO döntéshozatali eljárásának leegyszerűsítése,
·a szerződő felek, a lobogó, illetve a kikötő szerinti államok kötelezettségeinek megerősítése, valamint
·egy hivatalos vitarendezési mechanizmus kidolgozása.
Az Európai Unió a NAFO-egyezmény részes fele, miután a 3179/78/EGK rendelettel jóváhagyta azt. Az egyezmény negyedik módosítását az EU a 2010/717/EU tanácsi határozattal erősítette meg.
2.2.Az Északnyugat-atlanti Halászati Szervezet bizottsága
Az Északnyugat-atlanti Halászati Szervezet bizottsága (NAFO-bizottság) a NAFO-egyezmény által létrehozott szerv, amely a szabályozási területen a halászati erőforrások kezeléséért és védelméért felel. Olyan állományvédelmi és végrehajtási intézkedéseket fogad el, amelyek biztosítják az illetékessége alá tartozó halászati erőforrások optimális hasznosítását.
A NAFO-bizottság tagjaként az Unió részvételi és szavazati joggal is rendelkezik a határozathozatali folyamatban. A NAFO-bizottság konszenzussal hozza meg határozatait.
2.3.A NAFO-bizottság határozatai
Az illetékessége alá tartozó halászati tevékenységek vonatkozásában a NAFO-bizottság a szerződő felekre nézve kötelező erejű állományvédelmi és végrehajtási intézkedéseket fogadhat el.
A NAFO-egyezmény XIV. cikkének (1) bekezdésével összhangban az intézkedések 60 nappal azután lépnek hatályba, hogy a NAFO értesíti a szerződő feleket az intézkedésekről. Ha bármely szerződő fél az értesítéstől számított 60 napon belül kifogást emel valamely intézkedéssel szemben, akkor rá nézve az intézkedés nem kötelező.
3.Az Európai Unió nevében képviselendő álláspont
A regionális halászati gazdálkodási szervezetek éves ülésein az Unió nevében képviselendő álláspont kialakítása jelenleg egy kétlépcsős eljárásban történik. Az uniós álláspont alapelveit több évre szólóan rögzíti egy tanácsi határozat. Ezt az álláspontot az egyes éves ülésekre informális bizottsági dokumentumok aktualizálják, melyeket a Tanácsnak jóvá kell hagynia.
A NAFO vonatkozásában ezt a megközelítést a 2019. május 19-i (EU) 2019/863 tanácsi határozat hajtotta végre, amely meghatározza a 2019–2023-as időszakban a NAFO-ban képviselendő uniós álláspontot. A határozat általános elveket tartalmaz, de a lehetséges mértékben figyelembe veszi a NAFO sajátosságait is. Ezen túlmenően a tagállamok által kifejezett kérésnek megfelelően a határozat rendelkezik az uniós álláspont évenkénti meghatározására szolgáló szokásos eljárásról.
Az (EU) 2019/863 tanácsi határozat az 1380/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározott új közös halászati politika alapelveit követte, figyelembe véve a közös halászati politika külpolitikai vetületéről szóló bizottsági közleményben megfogalmazott célkitűzéseket is. Ezenkívül összhangba hozta az uniós álláspontot a Lisszaboni Szerződéssel.
Az (EU) 2019/863 tanácsi határozat előírja, hogy a 2024-es éves ülés előtt értékelni kell és megfelelő esetben felül kell vizsgálni az Unió álláspontját. Ezért ez a javaslat meghatározza a NAFO-ban a 2024–2028-as időszakban képviselendő uniós álláspontot, és ezáltal felváltja az (EU) 2019/863 tanácsi határozatot.
E felülvizsgálat a halászat kapcsán figyelembe veszi az európai zöld megállapodást, nevezetesen a biológiai sokféleséggel és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással kapcsolatos, valamint a „termelőtől a fogyasztóig” stratégiát. Figyelembe veszi továbbá a műanyagokkal kapcsolatos stratégiát és a szennyezőanyag-mentességi cselekvési tervet is. Szintén tekintettel van a nemzetközi óceánpolitikai irányításról szóló közös közleményre.
4.Jogalap
4.1.Eljárási jogalap
4.1.1.Általános elvek
Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.
A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a kérdéses szervet szabályozó nemzetközi jog szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magába foglalja azokat az eszközöket is, melyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát”.
4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás
A NAFO-bizottságot megállapodás, nevezetesen a NAFO-egyezmény hozta létre.
A NAFO-bizottság által elfogadandó jogi aktusok joghatással bíró jogi aktusok. A NAFO-egyezmény XIV. cikkének megfelelően a tervezett jogi aktusok a nemzetközi jog szerint kötelező érvényűek lesznek, és meghatározó módon befolyásolják az uniós szabályozás tartalmát, nevezetesen a következőket:
·a Tanács 1005/2008/EK rendelete a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról;
·a Tanács 1224/2009/EK rendelete a közös halászati politika szabályainak betartását biztosító közösségi ellenőrző rendszer létrehozásáról;
·az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/2403 rendelete (2017. december 12.) a külső vizeken halászó flották fenntartható kezeléséről, valamint
·az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/833 rendelete (2019. május 20.) az Északnyugat-atlanti Halászati Szervezet szabályozási területén alkalmazandó védelmi és végrehajtási intézkedések megállapításáról, az (EU) 2016/1627 rendelet módosításáról, valamint a 2115/2005/EK és az 1386/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről.
A tervezett jogi aktusok nem egészítik ki és nem módosítják a NAFO-egyezmény intézményi keretét.
Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.
4.2.Anyagi jogalap
4.2.1.Általános elvek
Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben az említett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt jogalapra kell alapítani.
4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás
A tervezett jogi aktus elsődleges célkitűzése és tartalma a halászattal kapcsolatos. Az 1380/2013/EU rendelet az a jogalap, amely meghatározza az ebben az álláspontban érvényesítendő elveket.
Ezért a javasolt határozat anyagi jogalapja az EUMSZ 43. cikkének (2) bekezdése. A határozat felváltja a 2019–2023-as időszakra vonatkozó (EU) 2019/863 tanácsi határozatot.
4.3.Következtetés
A javasolt határozat jogalapja az EUMSZ 43. cikkének (2) bekezdése, összefüggésben az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével.
2023/0280 (NLE)
Javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA
az Északnyugat-atlanti Halászati Szervezetben az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról és az (EU) 2019/863 határozat hatályon kívül helyezéséről
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 43. cikke (2) bekezdésére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,
tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,
mivel:
(1)Az Európai Unió a 3179/78/EGK tanácsi rendelet útján megkötötte az északnyugat-atlanti halászatban folytatandó együttműködésről szóló egyezményt (a továbbiakban: NAFO-egyezmény), amely létrehozta az Északnyugat-atlanti Halászati Szervezetet (a továbbiakban: NAFO). A 2010/717/EU tanácsi határozat értelmében az Unió megkötötte a NAFO-egyezmény negyedik módosítását, amely létrehozta az Északnyugat-atlanti Halászati Szervezet Bizottságát (a továbbiakban: NAFO-bizottság).
(2)A NAFO-bizottság olyan intézkedéseket fogad el, amelyek célja biztosítani a NAFO-egyezmény hatálya alá tartozó területen (a továbbiakban: szabályozási terület) található halászati erőforrások hosszú távú megőrzésének és fenntartható hasznosítását, illetve az ezen erőforrásoknak otthont adó tengeri ökoszisztémák megóvását. Ezen intézkedések kötelezővé válhatnak az Unióra nézve.
(3)Az 1380/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében az Uniónak biztosítania kell, hogy a halászati és akvakultúra-tevékenységek környezeti szempontból hosszú távon fenntarthatóak legyenek, irányításuk pedig összhangban legyen a gazdasági, társadalmi és foglalkoztatási előnyök elérésére irányuló célkitűzésekkel, valamint hozzájáruljon az élelmiszer-ellátás rendelkezésre állásához. A rendelet azt is előírja, hogy az Uniónak a halászati gazdálkodásban az elővigyázatossági megközelítést kell alkalmaznia, és törekednie kell annak biztosítására, hogy a tengerek élő biológiai erőforrásainak kiaknázása helyreállítsa és a maximális fenntartható hozamot biztosító szint felett tartsa a halászott fajok állományát. Rögzíti továbbá, hogy az Uniónak a rendelkezésre álló legjobb tudományos szakvéleményeken alapuló állománygazdálkodási és -védelmi intézkedéseket kell hoznia, támogatnia kell a tudományos ismeretek elmélyítését és a tudományos szakvélemények kidolgozását, valamint fokozatosan fel kell számolnia a visszadobás gyakorlatát, és elő kell mozdítania az olyan halászati módszerek alkalmazását, amelyek hozzájárulnak a szelektívebb halászathoz és a nem szándékos fogások lehető legnagyobb mértékű elkerüléséhez és csökkentéséhez, valamint a tengeri ökoszisztémára és a halászati erőforrásokra csekély hatást gyakorló halászathoz. Emellett az 1380/2013/EU rendelet kifejezetten előírja, hogy az Uniónak e célkitűzésekkel és elvekkel összhangban kell folytatnia külső halászati politikáját.
(4)A biológiai sokféleséggel és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással kapcsolatos, valamint a „termelőtől a fogyasztóig” stratégiával összhangban alapvető fontosságú a természet védelme és az ökoszisztémák romlásának visszafordítása. Az éghajlatváltozásból és a biológiai sokféleség csökkenéséből eredő kockázatok nem veszélyeztethetik az egészséges tengeri ökoszisztémák által a halászok, a part menti közösségek és általában az emberiség számára nyújtott áruk és szolgáltatások elérhetőségét.
(5)A műanyagokra vonatkozó stratégia konkrét intézkedéseket említ a műanyagok mennyiségének és a tengerszennyezésnek a csökkentésére, valamint a tengeren elveszített vagy szándékosan hátrahagyott halászeszközök számának mérséklésére. A szennyezőanyag-mentességi cselekvési terv a tengerbe jutó műanyaghulladék mennyiségének 50 %-os és a környezetbe jutó mikroműanyagok mennyiségének 30 %-os csökkentését irányozza elő.
(6)A nemzetközi óceánpolitikai irányításról szóló közös közlemény értelmében a tengeri biológiai sokféleség védelme és megőrzése az EU külső tevékenységének kulcsfontosságú prioritása. Az EU pedig világszerte a regionális halászati gazdálkodási szervezetek és halászati szervek legjelentősebb szereplője. E szerepében az EU előmozdítja a halállományok fenntarthatóságát és a megalapozott tudományos szakvéleményeken alapuló átlátható döntéshozatalt, valamint fokozza a tudományos kutatást és erősíti a megfelelést.
(7)Helyénvaló meghatározni a NAFO-bizottság 2024–2028-as időszakban tartandó ülésein az Unió nevében képviselendő álláspontot, mivel a NAFO állományvédelmi és végrehajtási intézkedései kötelező érvényűek lehetnek az Unióra nézve, és meghatározó módon befolyásolhatják az uniós szabályozás, nevezetesen az 1005/2008/EK tanácsi rendelet, az 1224/2009/EK tanácsi rendelet; valamint az (EU) 2017/2403 európai parlamenti és tanácsi rendelet és az (EU) 2019/833 európai parlamenti és tanácsi rendelet tartalmát.
(8)Az Unió nevében a NAFO-bizottság ülésein jelenleg képviselendő álláspontot az (EU) 2019/863 tanácsi határozat írja elő. Az említett határozatot helyénvaló hatályon kívül helyezni és felváltani egy új, a 2024–2028-as időszakra vonatkozó határozattal.
(9)Tekintettel a szabályozási területen található halászati erőforrások folyamatosan változó természetére, valamint arra, hogy ennek ismeretében az uniós álláspont kialakításánál figyelembe kell venni az új fejleményeket – ideértve a NAFO-bizottság ülései előtt vagy alatt előterjesztett új tudományos adatokat és egyéb releváns információkat –, meg kell állapítani a 2024–2028-as időszakra az Unió álláspontjának évenkénti kialakítását szolgáló eljárást. Ezen álláspontoknak összhangban kell lenniük az uniós intézmények közötti jóhiszemű együttműködésnek a Szerződés 13. cikkének (2) bekezdésében meghatározott elvével,
ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:
1. cikk
Az Északnyugat-atlanti Halászati Szervezet (NAFO) bizottságának ülésein az Unió nevében képviselendő álláspontot e határozat I. melléklete tartalmazza.
2. cikk
A NAFO-bizottság ülésein képviselendő uniós álláspontot évenként, a II. mellékletben foglaltak alapján kell megállapítani.
3. cikk
Az I. mellékletben szereplő uniós álláspontot a Tanács legkésőbb a NAFO-bizottság 2029-es éves üléséig értékeli és – adott esetben – felülvizsgálja a Bizottság javaslata alapján.
4. cikk
Az (EU) 2019/863 határozat hatályát veszti.
5. cikk
Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.
Kelt Brüsszelben, -án/-én.
a Tanács részéről
az elnök