EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2022.7.11.
COM(2022) 329 final
MELLÉKLET
a következőhöz:
Javaslat
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE
a 691/2011/EU rendeletnek új környezeti-gazdasági számlamodulok bevezetése tekintetében történő módosításáról
MELLÉKLET
„VII. MELLÉKLET
ERDŐTERÜLETEK SZÁMLÁI
1. szakasz
CÉLKITŰZÉSEK
Az erdőterületek számlái az erdészeti erőforrásokra, valamint az erdészeti és fakitermelési ágazatban folytatott gazdasági tevékenységre vonatkozó adatokat rögzítik és jelenítik meg az európai számlarendszer (ESA) keretében szolgáltatott adatokkal teljes mértékben összeegyeztethető módon. Az erdőterületek számlái kiegészítő információkkal szolgálnak, és az erdészeti és fakitermelési ágazat sajátos jellegéhez igazodó fogalmakat használnak.
Ez a melléklet meghatározza az erdőterületek számlái vonatkozásában a tagállamok által gyűjtendő, összeállítandó, továbbítandó és értékelendő adatokat.
2. szakasz
LEFEDETTSÉG
Az erdőterületek számlái az erdészeti erőforrások (fával borított területek és faanyag), valamint az erdészeti és fakitermelési ágazatban folytatott gazdasági tevékenység – ezen belül a hengeres faanyag előállítása és a vadon termő, nem faeredetű erdei termékek gyűjtése – állományait és mozgásait rögzítik.
3. szakasz
MUTATÓK JEGYZÉKE
A tagállamok az erdőterületek számláit az e szakaszban ismertetett mutatók szerint készítik el.
1.Fával borított területek és faanyag eszközszámlái. A fával borított területek az alábbi három pontban foglaltak összességeként határozható meg.
a)Fakitermeléshez rendelkezésre álló erdőterület: olyan erdőterület, ahol az esetleges környezetvédelmi, társadalmi vagy gazdasági korlátozás nem gyakorolnak jelentős hatást a mindenkori vagy lehetséges fakitermelésre. E korlátozások megállapíthatók jogi normák útján, gazdálkodói/tulajdonosi döntéssel vagy egyéb okokból.
b)Fakitermeléshez rendelkezésre nem álló erdőterület minden egyéb erdőterület, amely az a) pont szerint nem minősül fakitermeléshez rendelkezésre álló területnek. Ezek olyan erdőterületek, ahol környezetvédelmi, társadalmi, gazdasági vagy jogi korlátozások megakadályozzák az érdemi fakitermelést. E körbe tartoznak a) azok az erdőterületek, ahol jogi vagy egyéb – politikai döntésből eredő – korlátozások teljes mértékben kizárják vagy jelentősen korlátozzák a fakitermelést, többek között környezetvédelmi vagy a biológiai sokféleség megőrzéséhez fűződő okokból (véderdők, nemzeti parkok, természetvédelmi területek és más védett területek, köztük a különleges, környezeti, tudományos, történelmi, kulturális vagy vallási jelentőségű területek); b) azok az erdőterületek, ahol a saját felhasználásra végzett alkalmi vágástól eltekintve túl gyenge a fizikai termelékenység vagy a faminőség, illetve túl nagyok a kitermelési és szállítási költségek.
c)Egyéb, fával borított területek.
„Erdőterület”: több mint 0,5 hektárra kiterjedő, öt méternél magasabb fákkal és 10 %-nál nagyobb záródással, illetve ezeket a küszöbértékeket in situ elérni képes fákkal borított terület. Nem tartoznak e körbe az elsődlegesen mezőgazdasági hasznosítású földterületek, illetve a városi környezetben található fás területek, például városi parkok, fasorok és kertek.
„Egyéb, fával borított terület”: a fogalommeghatározás szerint erdőnek nem minősülő, több mint 0,5 hektárra kiterjedő, öt méternél magasabb fákkal és 5–10 %-os záródással vagy ezeket a küszöbértékeket in situ elérni képes fákkal, illetve 10 %-nál nagyobb záródás mellett cserjékkel, bokrokkal és fákkal vegyesen borított terület. Nem tartoznak e körbe az elsődlegesen mezőgazdasági hasznosítású földterületek, illetve a városi környezetben található fás területek, például városi parkok, fasorok és kertek.
„Nettó éves faanyagnövekmény”: az élő fák mennyiségének átlagos éves növekedése. Kiszámításához az év elején rendelkezésre álló élőfa-állományból (lábon álló faanyag) le kell vonni az átlagos éves állománypusztulást.
„Eltávolított állomány”: az összes kivágott és az erdőterületekről, egyéb fával borított területekről vagy egyéb kitermelési területekről eltávolított összes élő vagy elpusztult fa mennyisége. E körbe tartozik az erdei utak mentén tárolt, eladatlan hengeres faanyag. Szintén ide értendők a helyreállított természeti veszteségek, a korábbi időszakban kivágott fák eltávolítása, a törzstől eltérő másodlagos fa (például tönkök és ágak) eltávolítása, valamint a természeti okokból, például tűz, szél, rovarok és betegségek miatt elpusztult vagy megsérült fák (úgynevezett természetes veszteségek) eltávolítása. Nem tartozik e körbe a nem fás biomassza vagy bármely, az év során az erdőben hagyott vagy el nem távolított másodlagos fa, például tönkök, ágak, lombkoronák és a vágási maradék (fakitermelési hulladék).
„Helyrehozhatatlan veszteség”: az erdőterületről el nem távolítható vágási maradék és széldöntés miatti összes kivágás, valamint az erdőtűz miatt elveszett faanyag.
2.Az erdészeti és fakitermelési ágazatban folytatott gazdasági tevékenységről adatokat szolgáltató gazdasági számlák. „Erdészeti és fakitermelési ágazat”: minden olyan szakosodott egység (helyi SZE), amely a NACE Rev. 2. A. nemzetgazdasági ágának 02 ágazatába sorolt tevékenységeket végeznek.
Az alábbi, ESA-fogalommeghatározásokat használó mutatók tekintetében kell adatokat szolgáltatni:
–kibocsátás,
–ebből: saját végső felhasználási célú kibocsátás,
–folyó termelőfelhasználás,
–bruttó hozzáadott érték,
–állóeszközök értékcsökkenése,
–egyéb termelési adók,
–egyéb termelési támogatások,
–munkavállalói jövedelem,
–bruttó állóeszköz-felhalmozás és nem termelt nem pénzügyi eszközök beszerzésének és eladásának egyenlege,
–készletváltozás,
–tőketranszfer.
A tagállamok az erdészeti és fakitermelési ágazaton belüli foglalkoztatásról ezer éves munkaerőegységben (ÉME) szolgáltatnak adatokat a 138/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározottak szerint.
4. szakasz
ELSŐ REFERENCIAÉV, GYAKORISÁG ÉS TOVÁBBÍTÁSI HATÁRIDŐK
1.A statisztikákat évente kell összeállítani és továbbítani.
2.A statisztikákat a referenciaév végétől számított 21 hónapon belül kell továbbítani.
3.Annak érdekében, hogy eleget tegyen a felhasználók teljes és időszerű adatok iránti igényeinek, és amint országonként elegendő adat áll rendelkezésre, a Bizottság (Eurostat) e modul fő összesített adatai tekintetében becsléseket készít az EU egészére vonatkozóan. A Bizottság (Eurostat) minden lehetséges esetben becsléseket készít és tesz közzé a tagállamok által a 2. pontban meghatározott határidőn belül nem továbbított adatokra vonatkozóan.
4.Az első referenciaév 2023.
5.Az adatok első továbbításakor a tagállamoknak a 2022-től az első referenciaévig terjedő éves adatokat is közölniük kell.
6.Ezt követően a Bizottság részére történő minden adattovábbításkor a tagállamok az n–2., n–1. és n. évről szolgáltatnak éves adatokat, ahol n a referenciaévet jelenti. A tagállamok a 2022 utáni évekre vonatkozó adatokat felülvizsgálat esetén ismét benyújtják. A tagállamok a 2022 előtti évekre vonatkozóan rendelkezésre álló bármely adatot közölhetnek.
5. szakasz
ADATSZOLGÁLTATÁSI TÁBLÁZATOK
A 3. szakaszban meghatározott mutatókra vonatkozóan az alábbi adatokat kell szolgáltatni:
1.Fával borított területek, az alábbi bontásban:
–fakitermeléshez rendelkezésre álló erdőterületek,
–fakitermeléshez rendelkezésre nem álló erdőterületek,
–egyéb, fával borított területek.
Mindegyik említett kategóriát tovább kell bontani az alábbiak szerint:
–nyitó terület a referenciaév elején,
–erdőtelepítés és egyéb növekmények,
–erdőirtás és egyéb csökkenések,
–statisztikai átsorolás,
–záró terület a referenciaév végén.
Az adatokat ezer hektárban kell szolgáltatni.
2.A faanyag mennyisége, az alábbi bontásban:
–fakitermeléshez rendelkezésre álló erdőterületek,
–fakitermeléshez rendelkezésre nem álló erdőterületek,
–egyéb, fával borított területek.
A fakitermeléshez rendelkezésre álló erdőterületeket tovább kell bontani az alábbiak szerint:
–nyitó állomány a referenciaév elején,
–nettó növekmény,
–eltávolítás,
–helyrehozhatatlan veszteség,
–statisztikai átsorolás,
–egyenlegező tétel,
–záró állomány a referenciaév végén.
A fakitermeléshez rendelkezésre nem álló erdőterületeket és egyéb, fával borított területeket tovább kell bontani az alábbiak szerint:
–nyitó állomány a referenciaév elején,
–eltávolítás,
–egyéb változás (a nyitó és a záró állomány között),
–záró állomány a referenciaév végén.
Az adatokat kéreggel együtt mért ezer m3-ben kell szolgáltatni.
3.A faanyag értéke, az alábbi bontásban:
–fakitermeléshez rendelkezésre álló erdőterületek,
–fakitermeléshez rendelkezésre nem álló erdőterületek,
–egyéb, fával borított területek.
A fakitermeléshez rendelkezésre álló erdőterületeket tovább kell bontani az alábbiak szerint:
–nyitó állomány a referenciaév elején,
–nettó növekmény,
–eltávolítás,
–helyrehozhatatlan veszteség,
–átértékelés,
–statisztikai átsorolás,
–egyenlegező tétel,
–záró állomány a referenciaév végén.
A fakitermeléshez rendelkezésre nem álló erdőterületeket és egyéb, fával borított területeket tovább kell bontani az alábbiak szerint:
–nyitó állomány a referenciaév elején,
–eltávolítás,
–egyéb változás (a nyitó és a záró állomány között),
–záró állomány a referenciaév végén.
Az adatokat nemzeti valutában, millió egységben kell megadni.
4.A gazdasági számlák esetében a 3. szakaszban említett kibocsátásról a termékek tevékenység szerinti osztályozásának 2.1. verziója szerint meghatározott termékek alapján kell adatokat szolgáltatni az alábbi bontásban:
–erdei fa- és cserjecsemete (02.10.11. sz. termék) és erdei fa- és cserjemag, vetési célra (02.10.12. sz. termék),
–az erdőgazdálkodásból származó faanyag nettó növekményének összegeként meghatározott erdei fafélék (02.10.30. sz. termék) és a nem erdőgazdálkodásból származó faanyag értékesítése,
–nyers faanyag (02.20.1. sz. termék), amely az alábbi, két külön sorban megjelenítendő tételekből áll:
a)tűzifa (02.20.14. és 02.20.15. sz. termék),
b)hengeresfa, vagyis a tűlevelű hengeresfa (02.20.11. sz. termék), nem tűlevelű hengeresfa a trópusi hengeresfa kivételével (02.20.12. sz. termék) és trópusi hengeresfa (02.20.13. sz. termék) összessége,
–vadon termő egyéb erdei termék gyűjtése (02.30. sz. termék),
–az erdészeti és fakitermelési tevékenységre jellemző, erdei faiskolai tevékenységként (02.10.2. sz. termék), erdészeti szolgáltatásként (02.4. sz. termék) és az erdészeti ágazati szakosodott egység (SZE) által nyújtott egyéb szolgáltatásként meghatározott szolgáltatások,
–a helyi SZE-ben végzett kapcsolódó másodlagos tevékenységekből származó egyéb termékek, például termesztett gomba és szarvasgomba (01.13.8), egyéb, a Vaccinium (áfonyafélék) nemzetségébe tartozó m. n. s. bogyós termésű gyümölcs (01.25.19), természetes gumi (01.29.10), egyéb durván faragott fa, hasított karó, bot (16.10.39), faszén (20.14.72), védett természeti érték bemutatása (91.04.12) és a helyi SZE által előállított egyéb termék.
A 3. szakaszban említett erdészeti és fakitermelési ágazati folyó termelőfelhasználásról a termékek tevékenység szerinti osztályozásának 2.1. verziója szerint meghatározott termékek alapján kell adatokat szolgáltatni az alábbi bontásban:
a)az erdei fa- és cserjecsemete (02.10.11. sz. termék) és az erdei fa- és cserjemag, vetési célra (02.10.12. sz. termék), valamint a faanyag előállításához felhasználó erdei fafélék (02.10.3. sz. termék) összessége,
b)az energia és a kenőanyagok, ezen belül a villamos energia (35.11.10. sz. termékek), motorbenzin (19.20.21. sz. termék), földgáz, cseppfolyós vagy gáznemű (06.20.10. termék), kenőolajok, m. n. s. egyéb nehéz kőolajpárlatok és készítményeik (19.20.29. sz. termék) és egyéb hasonló termékek összessége,
c)az erdészetre és a fakitermelésre jellemző szolgáltatások, ezen belül az erdei faiskolai tevékenység (02.10.2. sz. termék), az erdészeti szolgáltatás (02.4. sz. termék) és az erdészeti és fakitermelési ágazati helyi SZE által nyújtott egyéb szolgáltatások összessége,
d)egyik fenti folyó termelőfelhasználási változóban sem elszámolt egyéb áruk és szolgáltatások.
A 3. szakaszban említett erdészeti és fakitermelési ágazati készletváltozásról az alábbi bontásban kell adatokat szolgáltatni:
–a művelés alatt álló biológiai erőforrásokon végzett befejezetlen termelés készletváltozása,
–egyéb készletváltozás.
Az összes mutatót nemzeti valutában, millió egységben kell megadni.
6. szakasz
AZ ÁTMENETI IDŐSZAKOK MAXIMÁLIS TARTAMA
E melléklet rendelkezéseinek végrehajtása tekintetében az átmeneti időszak maximális tartama az első adattovábbítási határidőt követő két év.
VIII. MELLÉKLET
KÖRNYEZETVÉDELMI TÁMOGATÁSOK ÉS HASONLÓ TRANSZFEREK SZÁMLÁI
1. szakasz
CÉLKITŰZÉSEK
A környezetvédelmi támogatások és hasonló transzferek számlái a környezet és a természeti erőforrások védelmét célzó tevékenységeknek, ezen belül a környezetvédelmi termékek előállításának és felhasználásának a támogatására irányuló folyó és tőketranszferekről gyűjtenek és jelenítenek meg adatokat a számlák 2010. évi európai rendszerének (ESA 2010) fogalmaival és fogalommeghatározásaival összeegyeztethető módon.
Ez a melléklet meghatározza a tagállamok által a környezetvédelmi támogatások és hasonló transzferek számlái vonatkozásában gyűjtendő, összeállítandó, továbbítandó és értékelendő adatokat. Szintén ezen adatok alapján kell összeállítani a környezetvédelmi kiadási számlákat a IV. mellékletben meghatározottak szerint.
2. szakasz
LEFEDETTSÉG
A környezetvédelmi támogatások és hasonló transzferek számlái a környezet védelme vagy a természeti erőforrások felhasználásának és kitermelésének csökkentése céljából az államháztartásból más gazdasági szektoroknak (a hazai gazdaságban vagy külföldre) teljesített, valamint nem rezidensektől (külföldi illetőségűektől) származó viszonzatlan kifizetéseket rögzíti.
3. szakasz
MUTATÓK JEGYZÉKE
A tagállamok a környezetvédelmi támogatások és hasonló transzferek számláit az alábbi mutatók szerint készítik el:
–támogatások (D.3. ESA-kód),
–egyéb folyó transzferek (D.6. és D.7. ESA-kód),
–tőketranszferek (D.9. ESA-kód).
Minden adatot nemzeti valutában, millió egységben kell megadni.
4. szakasz
ELSŐ REFERENCIAÉV, GYAKORISÁG ÉS TOVÁBBÍTÁSI HATÁRIDŐK
1.A statisztikákat évente kell összeállítani és továbbítani.
2.A statisztikákat a referenciaév végétől számított 24 hónapon belül kell továbbítani.
3.Annak érdekében, hogy eleget tegyen a felhasználók teljes és időszerű adatok iránti igényeinek, és amint országonként elegendő adat áll rendelkezésre, a Bizottság (Eurostat) e modul fő összesített adatai tekintetében becsléseket készít az EU egészére vonatkozóan. A Bizottság (Eurostat) minden lehetséges esetben becsléseket készít és tesz közzé a tagállamok által a 2. pontban meghatározott határidőn belül nem továbbított adatokra vonatkozóan.
4.Az első referenciaév 2023.
5.Az adatok első továbbításakor a tagállamoknak a 2022-től az első referenciaévig terjedő éves adatokat is közölniük kell.
6.A Bizottság részére történő minden adattovábbításkor a tagállamok az n–2., n–1. és n. évről szolgáltatnak éves adatokat, ahol n a referenciaévet jelenti. A tagállamok a 2022 utáni évekre vonatkozó adatokat felülvizsgálat esetén ismét benyújtják. A tagállamok a 2022 előtti évekre vonatkozóan rendelkezésre álló bármely adatot közölhetnek.
5. szakasz
ADATSZOLGÁLTATÁSI TÁBLÁZATOK
1.A 3. szakaszban említett mutatókra vonatkozóan az alábbiak szerint kell adatokat szolgáltatni:
–fizető gazdasági szektor, a következőképpen:
–államháztartás,
–külföld.
–kedvezményezett gazdasági szektor, a következőképpen:
–államháztartás,
–vállalatok,
–háztartások,
–háztartásokat segítő nonprofit intézmények,
–külföld.
2.Mindegyik fenti adatszolgáltatási kategória esetében a környezetvédelmi tevékenységek osztályozási rendszerének osztályai (a továbbiakban: CEPA) és az erőforrás-gazdálkodási tevékenységek osztályozási rendszere (a továbbiakban: CReMA) szerint kell adatokat szolgáltatni az alábbi csoportosításban:
–CEPA 1,
–CEPA 2,
–CEPA 3,
–CEPA 4,
–CEPA 5,
–CEPA 6,
–a CEPA 7, CEPA 8 és CEPA 9 összege,
–CReMA 10,
–CReMA 11,
–CReMA 13,
–CReMA 13A,
–CReMA 13B,
–CReMA 13C,
–CReMA 14,
–a CReMA 12, CReMA 15 és CReMA 16 összege.
3.Az összes CEPA-osztály (CEPA 1–9) és az összes CReMA-osztály (CReMA 10–16) összesítése szerint csoportosított, az államháztartásból vállalatoknak teljesítendő transzfereket a gazdasági tevékenységek NACE Rev. 2. szerinti osztályozásának megfelelően további csoportokba kell sorolni a következőképpen:
–NACE A. nemzetgazdasági ág – mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat,
–NACE B. nemzetgazdasági ág – bányászat, kőfejtés,
–NACE C. nemzetgazdasági ág – feldolgozóipar,
–NACE D. nemzetgazdasági ág – villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás,
–NACE E. nemzetgazdasági ág – vízellátás; szennyvíz gyűjtése, kezelése, hulladékgazdálkodás, szennyeződésmentesítés,
–NACE F. nemzetgazdasági ág – építőipar,
–NACE G. nemzetgazdasági ág – kereskedelem, gépjárműjavítás,
–NACE H. nemzetgazdasági ág – szállítás, raktározás,
–NACE I–U. nemzetgazdasági ág – egyéb nemzetgazdasági ágak.
4.A 2. és 3. pontban említett CEPA-osztályok a IV. mellékletben, a CReMA- osztályok pedig az V. mellékletben találhatók.
6. szakasz
AZ ÁTMENETI IDŐSZAKOK MAXIMÁLIS TARTAMA
E melléklet rendelkezéseinek végrehajtása tekintetében az átmeneti időszak maximális tartama az első adattovábbítási határidőt követő két év.
IX. MELLÉKLET
ÖKOSZISZTÉMA-SZÁMLÁK
1. szakasz
CÉLKITŰZÉSEK
Az ökoszisztéma-számlák az ökoszisztéma-eszközök kiterjedéséről és állapotáról, valamint az általuk a társadalom és a gazdaság számára nyújtott szolgáltatásokról jelenítenek meg adatokat. Az adatok összhangban vannak a SEEA ökoszisztéma-számvitelével, és összeegyeztethetők az európai számlarendszer keretében szolgáltatott adatokkal.
Az ökoszisztéma-számlák lehetőség szerint meglévő, többek között Föld-megfigyelésből, környezeti adatszolgáltatásból és egyéb adatforrásokból származó információk felhasználásával készülnek.
2. szakasz
LEFEDETTSÉG
Az ökoszisztéma-számlák az ökoszisztémák kiterjedését, állapotát és az ökoszisztéma-szolgáltatások mozgását rögzítik.
Az ökoszisztéma kiterjedése az ökoszisztéma mérete az adott területen. Az ökoszisztémák kiterjedésének számlái az adott állam területén található szárazföldi (ezen belül édesvízi) és tengeri ökoszisztémákra vonatkoznak.
Az ökoszisztéma állapota az ökoszisztéma abiotikus, biotikus és domborzati jellemzők tekintetében, ökoszisztéma-típusok szerint mért minősége.
Az ökoszisztéma-szolgáltatások az ökoszisztémák által a gazdasági és egyéb emberi tevékenységekhez nyújtott előnyök. E körbe tartozik: i. az ellátás, ii. a szabályozás és fenntartás, valamint iii. a kulturális szolgáltatások. Az ökoszisztéma-szolgáltatások számlái az adott állam területén lévő ökoszisztémák által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatások tényleges biztosítását és igénybevételét rögzíti.
A tematikus számlák olyan számlák, amelyek meghatározott politikai témakörök, például biológiai sokféleség, éghajlatváltozás, óceánok és városi térségek szerint rendszerezik az adatokat.
3. szakasz
MUTATÓK JEGYZÉKE
A tagállamok az alábbi mutatók szerint készítik el az ökoszisztéma-számlákat.
1.Az ökoszisztémák kiterjedésének számlái, amelyek az adott állam területén lévő ökoszisztémák területét és területváltozását rögzítik ökoszisztéma-típusonként. A tagállamoknak ezer hektárban kell adatokat szolgáltatniuk az ökoszisztémák kiterjedésének számláira vonatkozóan.
2.Átváltási mátrix, amely az ökoszisztémák kiterjedésének számláit alkotó elemek egyikeként az ökoszisztéma-típusok közötti átváltásokat rögzíti két időpont között, hektárban.
3.Az ökoszisztémák állapotának számlái, amely az ökoszisztémák jellemzőit rögzíti az alábbiak szerint:
a)települések és egyéb mesterséges területek esetében:
–a nagyvárosokban és a környező városokban és elővárosokban található zöldterületekről az adott területen lévő összes ökoszisztéma-típus figyelembevételével, a nagyvárosok és a környező városok és elővárosok teljes területére számítva, az összterület százalékában kifejezve kell adatokat szolgáltatni,
–a legalább 2,5 μm átmérőjű szálló por nagyvárosi koncentrációjáról az adott adatszolgáltatási időszakra vonatkozó nemzeti átlagként, μg/m3-ben kifejezve kell adatokat szolgáltatni;
b)szántók esetében:
–a feltalaj szervesszén-tartalmáról az adott adatszolgáltatási időszakra vonatkozó nemzeti átlagként, tonna/ha-ban kifejezve kell adatokat szolgáltatni;
c)gyepterületek esetében:
–a feltalaj szervesszén-tartalmáról az adott adatszolgáltatási időszakra vonatkozó nemzeti átlagként, tonna/ha-ban kifejezve kell adatokat szolgáltatni;
d)szántók és gyepterületek esetében együttesen:
–a mezőgazdasági területek madárpopulációira vonatkozó közös mutatóról az adott adatszolgáltatási időszakra vonatkozó nemzeti összesített mutatóként kell adatokat szolgáltatni;
e)erdők és erdőterületek esetében:
–a száradékról az adott adatszolgáltatási időszakra vonatkozó nemzeti átlagként, m3/ha-ban kifejezve kell adatokat szolgáltatni,
–a fás borítottság sűrűségéről az adott adatszolgáltatási időszakra vonatkozó nemzeti átlagként, százalékban kifejezve kell adatokat szolgáltatni;
f)tengerpartok, dűnék és vizes élőhelyek esetében:
–az ökoszisztéma-jellegű tengerpartokat, dűnéket és vizes élőhelyeket magában foglaló tengerparti övezetekben meglévő mesterséges vízhatlan területek lefedettségének arányáról az adott adatszolgáltatási időszakra vonatkozó nemzeti átlagként, százalékban kifejezve kell adatokat szolgáltatni.
A nagyvárosok, a városok és az elővárosok az (EU) 2017/2391 rendeletben meghatározott tipológia szerint az urbanizáció fokának megfelelően besorolt helyi közigazgatási egységek.
4.Ökoszisztéma-szolgáltatások számlái, amelyek az ökoszisztéma-szolgáltatások biztosítását és igénybevételét rögzíti forrás- és felhasználástáblákban. A forrástábla az ökoszisztémák által a társadalom számára nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatások biztosítására vonatkozó adatokat foglalja magában. A felhasználástábla az ökoszisztéma-szolgáltatások igénybevételére vonatkozó adatokat tartalmazza az igénybevétel jellege szerinti bontásban, az 5. szakaszban meghatározottak szerint.
A forrás- és felhasználástáblákban az adatokat az alábbiakban megadott fizikai egységekben kifejezve kell szolgáltatni.
a)Ellátó szolgáltatások
–Terményellátás, vagyis az ökoszisztéma növénynövekedéshez való hozzájárulása a különböző felhasználási célra betakarított termények mennyiségén alapuló becslésként. E körbe tartozik az élelmiszer- és rosttermelés, a takarmánycélú és energianövények, valamint legelt biomassza, a III. melléklet A. táblázatának 1.1. és 1.2. pontjában foglaltak szerint.
–Beporzás, vagyis az ökoszisztéma vadon élő beporzókon keresztüli hozzájárulása a fent említett növények termesztéséhez. A hozzájárulásról a beporzóktól függő növények vadon élő beporzóknak tulajdonítható, tonnában kifejezett mennyiségével, a beporzóktól függő növények, tehát a gyümölcsfák, a bogyós termésű gyümölcsök, a paradicsomok, az olajnövények és az „egyéb” növények fő fajtái szerinti bontásban kell adatokat szolgáltatni.
–Faellátásról, vagyis az ökoszisztéma fák és más fás biomassza növekedéséhez való hozzájárulásról a VII. mellékletben meghatározott nettó növekményként, kéreggel együtt mért ezer m3-ben kell adatokat szolgáltatni.
b)Szabályozási és fenntartási szolgáltatások
–A légszűrés az ökoszisztéma hozzájárulása a légszennyező anyag szűréséhez a szennyező anyagok ökoszisztéma-összetevők (különösen a fák) általi lerakása, felvétele, megkötése és tárolása révén. Ezáltal csökkennek a szennyező anyagok káros hatásai. A hozzájárulásról az adszorbeált szálló por tonnában kifejezett mennyiségeként kell adatokat szolgáltatni.
–A globális éghajlat-szabályozás az ökoszisztéma hozzájárulása az üvegházhatású gázok légköri koncentrációjának csökkentéséhez a szén légkörből való eltávolítása (nettó megkötés) és ökoszisztémákban való megtartása (tárolása) révén. A hozzájárulásról a nettó megkötött szén és a szárazföldi ökoszisztémákban – a felszín felett és a közvetlenül a felszín alatti 0,3 méteres talajrétegig (ideértve a tőzeglápokat is) – tárolt szerves szén tonnában kifejezett mennyiségére vonatkozóan kell adatokat szolgáltatni.
–A helyi éghajlat-szabályozás az ökoszisztéma hozzájárulása a városi térségek külső légköri viszonyainak szabályozásához az emberek életkörülményeit javító és a gazdasági termelést támogató növényzet révén. A hozzájárulásról a 25 °C feletti hőmérsékletű napokon a nagyvárosi hőmérséklet városi növényzetnek betudható csökkenéseként, Celsius-fokban kifejezve kell adatokat szolgáltatni.
c)Kulturális szolgáltatások
–A természeti turizmussal összefüggő szolgáltatások képezik az ökoszisztéma – különösen a biofizikai jellemzői és tulajdonságai útján történő – hozzájárulását ahhoz, hogy az emberek a környezettel létesített közvetlen, adott helyhez kötődő, fizikai és kísérleti kapcsolatok révén használják és élvezzék a természetet. E hozzájárulásról az ökoszisztémák felkeresésének betudható, szállodákban, szállókban, kempingekben és más szálláshelyeken töltött vendégéjszakák számával kell adatokat szolgáltatni.
5.Az ökoszisztéma-számlákhoz az alábbi, ökoszisztéma-típusokat tartalmazó táblázatot kell használni:
Kategória
|
Ökoszisztéma típusa
|
1
|
Települések és egyéb mesterséges területek
|
2
|
Szántók
|
3
|
Gyepterületek (legelők, természetközeli és természetes gyepterületek)
|
4
|
Erdők és erdőterületek
|
5
|
Fenyérek és cserjések
|
6
|
Gyér növényzetű ökoszisztémák
|
7
|
Szárazföldi vizes élőhelyek
|
8
|
Folyók és csatornák
|
9
|
Tavak és víztározók
|
10
|
Tengeri árapálycsatornák és átmeneti vizek
|
11
|
Tengerpartok, dűnék és vizes élőhelyek
|
12
|
Tengeri ökoszisztémák (parti tengervizek, talapzatok és a nyílt óceán)
|
4. szakasz
ELSŐ REFERENCIAÉV, GYAKORISÁG ÉS TOVÁBBÍTÁSI HATÁRIDŐK
1.A statisztikákat az alábbiakban meghatározott időközönként kell összeállítani és továbbítani:
–az ökoszisztémák kiterjedésének és az ökoszisztémák állapotának számlái esetében háromévente. Az adatoknak a referenciaév reprezentatív átlagára, valamint a hároméves időszakban a két referenciaév között bekövetkező változásokat tartalmazó átváltási mátrixra kell vonatkozniuk,
–az ökoszisztéma-szolgáltatások számlái esetében évente.
2.A statisztikákat a referenciaév végétől számított 24 hónapon belül kell továbbítani.
3.Annak érdekében, hogy eleget tegyen a felhasználók teljes és időszerű adatok iránti igényeinek, és amint országonként elegendő adat áll rendelkezésre, a Bizottság (Eurostat) becsléseket készít az EU egészére vonatkozóan. A Bizottság (Eurostat) minden lehetséges esetben becsléseket készít és tesz közzé a tagállamok által a 2. pontban meghatározott határidőn belül nem továbbított adatokra vonatkozóan.
4.Az első referenciaév 2024. Az átváltási mátrix esetében az első referenciaév 2027.
5.Az első adattovábbításkor a tagállamok 2024-től kezdődően közölnek adatokat az ökoszisztémák kiterjedésének és állapotának számláira, valamint a fizikai egységben kifejezett ökoszisztéma-szolgáltatásokat tartalmazó forrás- és felhasználástáblákra vonatkozóan. Az átváltási mátrix esetében az adatoknak a 2024 és 2027 között bekövetkező változásokat kell kifejezniük.
6.Ezt követően a Bizottság részére történő minden adattovábbításkor a tagállamok az ökoszisztéma-szolgáltatások esetében az n–1. és n. évről, az ökoszisztémák kiterjedésének és állapotának számlái esetében pedig az n–3. és n. évről szolgáltatnak adatokat, ahol n a referenciaévet jelenti. A tagállamok a 2024 utáni évekre vonatkozó adatokat felülvizsgálat esetén ismét benyújtják. A tagállamok a 2024 előtti évekre vonatkozóan rendelkezésre álló bármely adatot közölhetnek.
5. szakasz
ADATSZOLGÁLTATÁSI TÁBLÁZATOK
1.Az ökoszisztémák kiterjedésének számlái: a 3. szakaszban említett összes ökoszisztéma-típus esetében az első adattovábbításkor közölt adatokat kell szolgáltatni az első referenciaévre vonatkozóan. Ezt követően minden adattovábbításkor az alábbiak szerint kell adatokat szolgáltatni:
–az ökoszisztémák kiterjedése az előző referenciaévben,
–növekedések,
–csökkenések,
–az ökoszisztémák kiterjedése az adott referenciaévben.
Az átváltási mátrixnak a 3. szakaszban említett összes ökoszisztéma-típus közötti átváltásokról kell adatokat szolgáltatni az előző és az adott referenciaév között.
2.Ökoszisztéma-szolgáltatások számlái: a 3. szakaszban említett ökoszisztéma-szolgáltatások esetében az adatokat forrás- és felhasználástáblákban kell szolgáltatni az alábbiak szerint:
Forrástábla, amely a 3. szakaszban említett szolgáltatások éves nyújtását rögzíti a 3. szakaszban említett összes ökoszisztéma-típus (a 10. és 12. kategória kivételével) szerinti bontásban;
Felhasználástábla, amely az ökoszisztéma-szolgáltatások igénybevételét rögzíti az alábbi bontásban:
–ágazatok folyó termelőfelhasználása,
–az államháztartás végső fogyasztása,
–háztartások végső fogyasztása,
–bruttó felhalmozás,
–kivitel.
3.Nem kötelesek adatokat szolgáltatni azok a tagállamok, amelyek teljes szárazföldi területe nem haladja meg az EU teljes szárazföldi területének 0,1 %-át.
6. szakasz
AZ ÁTMENETI IDŐSZAKOK MAXIMÁLIS TARTAMA
E melléklet rendelkezéseinek végrehajtása tekintetében az átmeneti időszak maximális tartama az első adattovábbítási határidőt követő két év.