Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0052

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK a konfliktusok által érintett és nagy kockázatot jelentő térségekből származó ón, tantál, volfrám, ezek ércei és arany uniós importőrei körében a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási láncra vonatkozó kötelezettségek megállapításáról szóló (EU) 2017/821 európai parlamenti és tanácsi rendelettel a Bizottságra ruházott, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó hatáskör gyakorlásáról

    COM/2022/52 final

    Brüsszel, 2022.2.17.

    COM(2022) 52 final

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

    a konfliktusok által érintett és nagy kockázatot jelentő térségekből származó ón, tantál, volfrám, ezek ércei és arany uniós importőrei körében a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási láncra vonatkozó kötelezettségek megállapításáról szóló (EU) 2017/821 európai parlamenti és tanácsi rendelettel a Bizottságra ruházott, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó hatáskör gyakorlásáról


    I.    Bevezetés

    Az Európai Unió 2017-ben elfogadta a konfliktusok által érintett és nagy kockázatot jelentő térségekből származó ón, tantál, volfrám, ezek ércei és arany uniós importőrei körében a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási láncra vonatkozó kötelezettségek megállapításáról szóló, 2017. május 17-i (EU) 2017/821 európai parlamenti és tanácsi rendeletet 1 (a továbbiakban: uniós rendelet). Az uniós rendelet 2017. június 8-án lépett hatályba, és legfontosabb rendelkezései 2021. január 1-jétől fogva alkalmazandók az uniós importőrökre.

    Az uniós rendelet a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási láncok tekintetében egy olyan uniós rendszert (a továbbiakban: uniós rendszer) hoz létre, amely korlátozza a fegyveres csoportok és a biztonsági erők lehetőségeit az ón, a tantál, a volfrám, ezek ércei és az arany kereskedelme terén. A rendszer célja, hogy átláthatóságot és bizonyosságot teremtsen a konfliktusok által érintett és nagy kockázatot jelentő térségekből beszerzést folytató uniós importőrök, kohók és finomítók ellátási gyakorlata tekintetében. Az uniós rendelet 19. cikkének (2) bekezdése a következő területeken ad felhatalmazást a Bizottságnak felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására: 1. az ásványok és a fémek behozatalára vonatkozó mennyiségi küszöbértékek meghatározása és módosítása; 2. a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási lánc tekintetében alkalmazott rendszerek elismerésének módszertana és kritériumai.

    Az uniós rendeletben a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási láncok tekintetében meghatározott kötelezettségek összhangban vannak a kellő gondosságról szóló OECD-útmutatással 2 és annak II. mellékletével, és az ásványok és a fémek uniós importőreire az uniós rendelet I. mellékletének megfelelően alkalmazandók. Az uniós rendszer megfelelő működésének biztosítása érdekében a Bizottság az Európai Unió működéséről szóló szerződés 290. cikkével összhangban felhatalmazást kapott olyan, az I. mellékletet módosító jogi aktusok elfogadására, amelyek meghatározzák vagy módosítják az ásványokra és a fémekre vonatkozó mennyiségi küszöbértékeket.

    Az uniós rendelet előírja továbbá, hogy a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási lánc tekintetében alkalmazott rendszerek tulajdonosai kérhetik a Bizottságtól annak elismerését, hogy rendszerük egyenértékű az uniós rendeletben foglalt követelményekkel. Ezeknek a rendszereknek igazodniuk kell a kellő gondosságról szóló OECD-útmutatás konkrét ajánlásaihoz. Annak érdekében, hogy megkönnyítse a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási lánc tekintetében alkalmazott rendszereknek az uniós rendelet alapján történő elismerése érdekében végzett értékelést, az uniós rendelet az Európai Unió működéséről szóló szerződés 290. cikkével összhangban felhatalmazza a Bizottságot olyan jogi aktusok elfogadására, amelyek meghatározzák az elismerés érdekében végzett értékelés módszertanát és kritériumait.

    II.    Jogalap

    A 2017. május 17-i (EU) 2017/821 európai parlamenti és tanácsi rendelet 19. cikkének (2) bekezdésével összhangban a Bizottságnak jelentést kell készítenie a Tanács és az Európai Parlament számára a felhatalmazásról.

    III.    A felhatalmazás gyakorlása

    Az uniós rendelet 19. cikkének (2) bekezdése az uniós rendelet következő rendelkezéseinek végrehajtása érdekében ruházza fel hatáskörrel a Bizottságot:

    -a rendelet I. mellékletének módosítása a dúsítatlan vagy dúsított tantál- vagy nióbiumérc, a dúsítatlan vagy dúsított aranyérc, az ón-oxidok és -hidroxidok, a tantalátok és a tantál-karbidok mennyiségi küszöbértékének megállapítása útján lehetőség szerint 2020. április 1-jéig, de legkésőbb 2020. július 1-jéig (az uniós rendelet 1. cikkének (4) bekezdése),

    -az I. mellékletben foglalt meglévő küszöbértékek módosítása 2021. január 1-jétől fogva háromévente (az uniós rendelet 1. cikkének (5) bekezdése),

    -az uniós rendelet kiegészítése azon módszertani szabályok és kritériumok megállapításával, amelyek lehetővé teszik a Bizottság számára egyfelől annak értékelését, hogy a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási lánc tekintetében alkalmazott rendszerek elősegítik-e az uniós rendeletben foglalt követelményeknek a gazdasági szereplők általi teljesítését, másfelől pedig e rendszerek elismerését (az uniós rendelet 8. cikkének (2) bekezdése).

    A Bizottság az uniós rendelet alapján két (2) felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadott el:

    -a Bizottság (EU) 2019/429 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. január 11.) az (EU) 2017/821 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az ónnal, a tantállal, a volfrámmal és az arannyal kapcsolatban a kellő gondosság elvének megfelelő ellátási lánc tekintetében alkalmazott rendszerek értékelése és elismerése során alkalmazandó módszertan és kritériumok tekintetében történő kiegészítéséről, 3

    -a Bizottság (EU) 2020/1588 felhatalmazáson alapuló rendelete (2020. június 25.) az (EU) 2017/821 európai parlamenti és tanácsi rendelet I. mellékletének a dúsítatlan vagy dúsított tantál- vagy nióbiumérc, a dúsítatlan vagy dúsított aranyérc, az ón-oxidok és -hidroxidok, a tantalátok és a tantál-karbidok mennyiségi küszöbértékének megállapítása útján történő módosításáról. 4

    Az uniós rendelet I. mellékletében meghatározott meglévő mennyiségi küszöbértékek módosítása érdekében a Bizottság mindeddig nem fogadott el felhatalmazáson alapuló jogi aktust, tekintettel arra, hogy az uniós rendelet 1. cikkének (5) bekezdésében foglalt felhatalmazás értelmében a Bizottság 2021. január 1-jétől fogva háromévente fogadhat el ilyen tárgyú jogi aktusokat.

    IV.    Következtetések

    A Bizottság felkéri az Európai Parlamentet és a Tanácsot, hogy az uniós rendelet által a Bizottságra ruházott hatáskörök megfelelő gyakorlása összefüggésében vegyék figyelembe ezt a jelentést.

    (1)

    HL L 130., 2017.5.19., 1. o.

    (2)

      http://www.oecd.org/daf/inv/mne/mining.htm  

    (3)

    HL L 75., 2019.3.19., 59. o.

    (4)

    HL L 360., 2020.10.30., 1. o.

    Top