This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52021XC0531(02)
Publication of an application pursuant to Article 17(6) of Regulation (EC) No 110/2008 of the European Parliament and of the Council on the definition, description, presentation, labelling and the protection of geographical indications of spirit drinks and repealing Council Regulation (EEC) No 1576/89 2021/C 205/09
Kérelem közzététele a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, címkézéséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról, valamint az 1576/89/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 110/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 17. cikkének (6) bekezdése alapján 2021/C 205/09
Kérelem közzététele a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, címkézéséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról, valamint az 1576/89/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 110/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 17. cikkének (6) bekezdése alapján 2021/C 205/09
C/2021/3878
HL C 205., 2021.5.31, p. 13–17
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
2021.5.31. |
HU |
Az Európai Unió Hivatalos Lapja |
C 205/13 |
Kérelem közzététele a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, címkézéséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról, valamint az 1576/89/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 110/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 17. cikkének (6) bekezdése alapján
(2021/C 205/09)
Ez a közzététel az (EU) 2019/787 európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 27. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra.
A MŰSZAKI DOKUMENTÁCIÓ FŐBB ELŐÍRÁSAI
„Madarasi birspálinka”
EU-szám: PGI-HU-02489 – 2019.3.6.
1. Lajstromozandó földrajzi árujelző
„Madarasi birspálinka”
2. A szeszes ital kategóriája
9. |
Gyümölcspárlat |
3. A szeszes ital leírása
3.1. Fizikai-kémiai jellemzők és/vagy érzékszervi tulajdonságok
Alkoholtartalom |
min. 43 V/V% |
Metanol-tartalom |
max. 1 250 g/hl abszolút alkoholra vonatkoztatva |
Összes illóanyag tartalom |
min. 400 g/hl abszolút alkoholra vonatkoztatva |
Etilacetát tartalom |
max. 300 g/hl abszolút alkoholra vonatkoztatva |
A „Madarasi birspálinka” színe víztiszta, amelyet az alapanyagának köszönhetően karakteres és telt illat- és ízvilág jellemez.
Harmóniában megtalálhatóak benne a birs lágy citrusos, fanyar és édes, viaszos jegyei is. Ízében a markáns birs jegyek kiegészülnek a fűszeres, kompótos jegyekkel, melyet egy diszkréten fanyar és selymesen krémes lecsengés követ.
3.2. Egyedi tulajdonságok (összehasonlítva az azonos kategóriához tartozó szeszesitalokkal)
Más birspálinkáktól eltérően a „Madarasi birspálinka” illatában telt, kompótos jegyeket hordoz, melyet a birs citrusossága erősít fel. Íze más birspálinkákhoz képest édesebb, kompótos jegyeket hordoz, ennek köszönhetően lágyabb, selymesebb karakterű. A párlat citrusossága ezeket a kompótos jegyeket tovább erősíti.
4. Az érintett földrajzi terület
A „Madarasi birspálinka” előállítása Bács-Kiskun megye területén elhelyezkedő kereskedelmi pálinkafőzdékben történhet, ezen a területen szabad cefrézni, erjeszteni, lepárolni, pihentetni. Az alapanyagául szolgáló birs is kizárólag erről a területről származhat.
5. A szeszes ital előállításának módja
A pálinkakészítés és folyamata:
a) |
A gyümölcs kiválasztása és átvétele |
b) |
A cefrekészítés és az erjesztés |
c) |
A lepárlás |
d) |
A pálinka pihentetése, tárolása |
e) |
A pálinka kezelése, összeállítása |
a) A gyümölcs kiválasztása és átvétele
A birs gyümölccsel szembeni követelmény, hogy egészséges, ép, romló hibától mentes legyen.
A gyümölcsöt az átvételkor le kell mérni, és a minőségét érzékszervi minősítéssel (kóstolás, ahol erre van eszköz, ott szárazanyag-tartalom vizsgálat – cukortartalom, pH-mérés – is) meg kell vizsgálni.
Alapanyagként felhasználni csak a megfelelő érettségű, legalább 12 ref% szárazanyag-tartalmú birset lehet.
b) A cefrekészítés és az erjesztés
|
A cefrekészítés: A cefrekészítés alapja a megfelelő érettségű és minőségű gyümölcs. A „Madarasi birspálinka” készítése során különleges lépés, hogy a birset feldolgozás előtt utóérlelik. Ez a folyamat, ha szükséges, akár 5 napig is eltarthat. Ezen idő alatt, hűvös helyen tárolva a gyümölcsöt (ezzel a bomlást megakadályozva), az érési folyamatok tökéletesen befejeződnek, és elérhető az azonos érettségi fok kialakulása. A gyümölcsben az aromaanyagok tovább koncentrálódnak, ezzel is biztosítva a pálinka egyedi ízvilágát. A birset meg kell tisztítani a gyümölcs felületét borító ún. molyhoktól, mert ha ezek magas arányban kerülnek a cefrébe, a pálinkában kellemetlen csípős ízt eredményeznek, míg kis mennyiségben nem eredményeznek kellemetlen változásokat a végtermékben. A molyhokat mosás és dörzsölés-törölgetés útján lehet eltávolítani. A megtisztított gyümölcsöt aprítják, darálják. Szükség esetén vizet adnak a feldarabolt gyümölcshöz a megfelelő állag kialakítása érdekében. A kész cefrét erjesztő tartályokba (acél vagy műanyag) szivattyúzzák. |
|
Az erjesztés: Az eljárás irányított erjesztés. A felhasználható segédanyagok: víz (ivóvíz minőségű); élesztő (préselt vagy szárított); savak a pH beállításához; tápsó (élesztő számára); pektinbontó enzimek; és habzásgátló szerek. Az irányított erjesztésnél fontos a cefre hőmérsékletének pontos (16–22oC közötti) beállítása. A cefre savtartalmát 3–3,2 körüli pH-értékre szükséges beállítani, mert ezen az értéken még hatékonyan dolgoznak az élesztők és enzimek, míg a káros baktériumoknak nem megfelelő az életben maradáshoz. A fajtaélesztő alkalmazása biztosítja az erjedés gyors beindítását, az egyenletes – hibától mentes – erjedést, valamint az optimális aroma- és alkoholtartalmat. Az erjedést az erjesztőtér hőmérsékletének felügyeletével, a cefre napi szemrevételezéssel és – szükség szerint – a cukortartalom vizsgálatával kell ellenőrizni. Az erjedés befejezettnek tekinthető, ha a cefre cukortartalma 100 gramm cefrében 5 gramm alá csökken. A kierjedt cefrét célszerű minél hamarabb lepárolni a károsodás megelőzése érdekében. |
c) A lepárlás
A „Madarasi birspálinka” hagyományos kisüsti főzőrendszeren, rézfelületet is tartalmazó, üstös rendszerű szakaszos, kétszeri lepárlásra (desztillálásra) alkalmas lepárló berendezéssel állítható elő.
Kisüstnek az 1 000 literes vagy ennél kisebb üstöt nevezhetjük, a „Madarasi birspálinka” esetén a használt üstök űrtartalma jellemzően 300–500 liter közötti. A lepárlás két lépcsőben történik. Először az alszesz készül el, mely a gyümölcs aromáit már tartalmazza, alkoholtartalma 15–28 V/V% közötti. A második lepárlás (a finomítás) során az elő-, közép- és utópárlat megfelelő szétválasztása elengedhetetlen. Lepárláskor az előpárlati részt csak érzékszervi módszerekkel vizsgálva lehet meghatározni, az utópárlat elválasztása már a folyamatosan mért alkohol-koncentráció tapasztalati értékével is történhet.
d) A pálinka pihentetése, tárolása
A desztillálást követően a palackozás előtt célszerű fénytől védett helyen, üvegballonban vagy rozsdamentes acéltartályban pihentetni a pálinkát tömény – általában 60–70 V/V%-os – állapotban, a tökéletes aromák kialakulása érdekében.
A pihentetésre és a tárolásra is igaz, hogy a pálinkát egyenletes hőmérsékletű, közepes páratartalmú helyiségben szükséges elhelyezni.
e) A pálinka kezelése, összeállítása
A párlat alkoholtartalmát pihentetés után, a törvényi előírásoknak megfelelően, ivóvíz minőségű vízzel kell beállítani a kívánt szeszfokra (± 0,3 V/V%).
A víz lehet desztillált, sómentesített, ioncserélt vagy lágyított.
A megfelelő szeszfokra beállított pálinka palackozása csak tiszta üvegbe vagy kerámia palackba történhet.
6. Kapcsolat a földrajzi környezettel vagy a földrajzi származással
6.1. A földrajzi területnek a kapcsolat szempontjából releváns adatai
Bács-Kiskun megye Magyarország egyik napfényben leggazdagabb régiója. A jellegzetesen laza, könnyen felmelegedő homoktalaj kiváló környezetet biztosít a birs számára.
A birs a meleg, lazább vagy a középkötött, nyirkosabb, levegős, jó vízgazdálkodású talajon terem a legjobban ezért Bács-Kiskun megyében, ahol kedvezőek számára a feltételek, fordul elő a legnagyobb mértékben.
A tenyészidőszakban a napsütéses órák száma magas, 250–300 napfényes óra, az évi átlagos középhőmérséklet 11,2 °C, a csapadék mennyisége átlagosan 475 mm.
6.2. A szeszes italnak a földrajzi területtel összefüggő egyedi tulajdonságai
A „Madarasi birspálinka” kapcsolata a földrajzi területtel a termék minőségén és hírnevén alapul.
A Bács-Kiskun megyében termesztett birs különleges tulajdonságait az adott természeti körzet speciális ökológiai tulajdonságai biztosítják. A Bács-Kiskun megyében termesztett birsből készülő pálinkák íze, illata, zamata a táj éghajlati adottságainak köszönhetően lesz kitűnő.
A megye homokos talaja a birs számára előnyős, levegős, jó szerkezetű közeget biztosít, ami hozzájárul a birs egyediségéhez. A birs fűszeres, citrusos jegyei a laza szerkezetű, homokos talajnak köszönhetőek.
A homokos talaj mikroelem tartalomban gazdag. A homokszemcsék visszatükrözik a napfényt a gyümölcsre, így biztosítva az érési időszakban folyamatos meleg környezetet.
Bács-Kiskun megyében a magas átlaghőmérséklet és a sok napsütés eredményeként a birs cukortartalma magasabb, mint a más vidéken termő birseké, mivel a birs jól meg tudni érni. Ezért a belőle készült párlat édesebb lesz, kompótos jegyeket hordoz, ennek köszönhetően más birspálinkákhoz képest lágyabb, selymesebb karakterű.
Ezeket a kompótos jegyeket erősíti fel a párlat citrusossága, amely az érett birs kiegyensúlyozott savtartalmának köszönhető.
A megfelelő érettségi állapotban leszedett birs (legalább 12 ref% szárazanyag-tartalmú), a talaj magas mikroelem-tartalmának köszönhetően íz- és illatanyagokban gazdag, aminek köszönhetően a „Madarasi birspálinkát” telt íz- és illatvilág jellemzi.
Ahhoz, hogy ezek az aromajegyek megjelenhessenek a párlatban, olyan szaktudás és tapasztalat szükséges, amely nemzedékről nemzedékre száll. Ilyen szaktudás a birs utóérlelése, héjának molyhotlanítása, a cefrézés és a párlat megfelelő elválasztása, illetve finomítása.
A „Madarasi birspálinka” versenyeredményei:
— |
2008: Zsindelyes Fesztivál – Pálinkamustra – Ezüstérem |
— |
2012: HunDeszt Pálinkaverseny – Ezüstérem |
— |
2012: III. Vas Megyei Nyílt Pálinka-és Párlatverseny – Arany minősítés |
— |
2013: IV. Vas Megyei Nyílt Pálinka-és Párlatverseny – Arany minősítés |
— |
2014: III. Regionális Palóc Pálinka- és Párlatverseny – Ezüstérem |
— |
2014: V. Vas Megyei Nyílt Pálinka- és Párlatverseny – Ezüst minősítés |
— |
2015: VI. Vas Megyei Nyílt Pálinka- és Párlatverseny – Arany minősítés |
— |
2016: Pálinka Országkóstoló – Pálinkakiválóság minősítés |
— |
2016: VII. Vas Megyei Nyílt Pálinka- és Párlatverseny – Arany minősítés |
— |
2017: Brillante – Kereskedelmi Főzdék Pálinkaversenye – Ezüst minősítés |
— |
2017: Pálinka Országkóstoló – Pálinkakiválóság minősítés |
— |
2017: Kárpát-medencei Pálinka- és Párlatverseny – Ezüst minősítés |
7. Európai uniós vagy nemzeti /regionális előírások
— |
a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény |
— |
a pálinkáról, a törkölypálinkáról és a Pálinka Nemzeti Tanácsról szóló 2008. évi LXXIII. törvény |
— |
a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek földrajzi árujelzőinek oltalmára és a termékek ellenőrzésére vonatkozó részletes szabályokról szóló 158/2009. (VII. 30.) Korm. rendelet |
— |
a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalról szóló 22/2012. (II. 29.) Korm. rendelet |
— |
az élelmiszer-vállalkozások által működtetendő önellenőrzési rendszerre vonatkozó követelményekről szóló 28/2017. (V. 30.) FM rendelet |
— |
a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, címkézéséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról, valamint az 1576/89/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2008. január 15-i 110/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet |
— |
a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, címkézéséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról szóló 110/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályainak megállapításáról szóló, 2013. július 25-i 716/2013/EU bizottsági végrehajtási rendelet |
8. Kérelmező
8.1. Tagállam, harmadik ország vagy jogi/természetes személy
Lakatos Márton (egyéni vállalkozó)
8.2. Teljes cím (ország, település és annak postai irányítószáma, közterület neve és házszám)
6456 Madaras, Szent István utca 105.
9. A földrajzi árujelző kiegészítése
–
10. A címkézésre vonatkozó egyedi szabályok
A jelölés a jogszabályban előírtakon túl a következőket tartalmazza:
— |
„földrajzi árujelző” (elkülönítve a megnevezéstől) |