EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0325

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

COM/2021/325 final

Brüsszel, 2021.6.21.

COM(2021) 325 final

2018/0248(COD)

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról


2018/0248 (COD)

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

1.Háttér

A javaslat Európai Parlament, illetve Tanács számára történő megküldésének időpontja (COM(2018) 471 final – 2018/0248 COD dokumentum): 

2018. június 13.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

véleménye elfogadásának időpontja:

2018. október 17.

Az Európai Parlament álláspontjának időpontja (első olvasat):

2019. március 13.

A Tanács részleges általános megközelítése elfogadásának időpontja:

2019. június 7.

A Tanács általános megközelítése elfogadásának időpontja:

2020. október 12.

A hatodik háromoldalú egyeztetés időpontja, ahol ideiglenes politikai megállapodás született a kulcsfontosságú politikai kérdésekről:

2020. december 9.

A Tanács álláspontja elfogadásának időpontja:

2021. június 14.

2.A Bizottság javaslatának célja

A 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi kerettel összefüggésben a Bizottság benyújtotta javaslatát a Migrációs és Menekültügyi Alapra, amely megújított és megerősített támogatást hivatott nyújtani a tagállamok általi hatékony migrációkezeléshez. A javaslat a migrációkezelésre és a külső határok igazgatására szánt teljes uniós költségvetés jelentős megemelésére irányult.

Az alap célja, hogy hozzájáruljon egy szilárd alapokon nyugvó és méltányos uniós migrációs politika kialakításához. Az alap elsősorban az uniós tagállamok belső szükségleteivel foglalkozik, ugyanakkor elismeri az EU külső határain túl fennálló igényeket is, és megfelelő biztosítékok mellett hozzájárulhat azok kielégítéséhez. Számos végrehajtási módozata révén támogatást nyújthat az EU-n kívüli tevékenységekhez nemzetközi szervezeteken, harmadik országokban letelepedett támogatható szervezeteken (pl. nem kormányzati szervezeteken), vagy az alaphoz való társulásra vonatkozó jogosultsági feltételeket teljesítő harmadik országokkal folytatott együttműködésen keresztül.

Az alap biztosítani fogja, hogy az EU továbbra is eleget tegyen a nemzetközi védelemre szorulókkal szembeni kötelezettségeinek azáltal, hogy támogatja az arra jogosult menedékkérők és migránsok áttelepítését, humanitárius befogadását és integrációját. Az alap megkönnyítheti azon személyek méltóságteljes visszatérését is, akiknek nincs joguk az EU-ban tartózkodni, továbbá előmozdíthat olyan megoldásokat, amelyek segítségével az irreguláris migrációt felváltják a biztonságos és jól kezelt legális migrációs útvonalak.

Amint az az előző programozási időszakban is megállapításra került, az előző alap irányítása terén nagyobb rugalmasságra volt szükség a célkitűzések hatékonyabb támogatásához. E rugalmasság biztosítása mellett az új alapra vonatkozó javaslat azt is biztosította, hogy a forrásokat az uniós prioritásokra és az Unió számára legelőnyösebb intézkedésekre fordítsák. Ezért a változó operatív kihívások és a prioritások kezelése érdekében új mechanizmusokat javasoltak a pénzügyi keretösszeg megosztott, közvetlen és közvetett irányítás közötti felosztására.

3.A Tanács álláspontjával kapcsolatos megjegyzések

A Tanács első olvasatban elfogadott álláspontja teljes mértékben tükrözi az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság között elért ideiglenes megállapodást, amelynek megkötésére 2020. december 9-én került sor.

A megállapodás fő elemei a következők:

Az alap neve: Az alap neve „Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap”-ra változott, így visszatérve a 2014–2020-as finanszírozási időszakban használt elnevezéshez.

Célkitűzések: Átfogó szakpolitikai célkitűzés és konkrét célkitűzések, beleértve a „szolidaritásra és a felelősség tagállamok közötti igazságos elosztására” vonatkozó új egyedi célkitűzés hozzáadását.

Költségvetés: A pénzügyi keretösszeget hozzáigazították a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret tekintetében jóváhagyott összegekhez, így az folyó áron 9,9 milliárd EUR-nak felel meg. A Tematikus Eszköz részaránya a teljes pénzügyi keretösszegen belül 40 %-ról 36,5 %-ra csökkent. Emellett megtartották a Bizottság arra vonatkozó javaslatát, hogy a félidős felülvizsgálati szakaszban milyen feltételek mellett igényelhetők kiegészítő források. A javaslatnak megfelelően egy tagállamnak a programjára elkülönített kezdeti összeg legalább 10 %-át lefedő kifizetési kérelmeket kell benyújtania ahhoz, hogy a félidős felülvizsgálat során kiegészítő finanszírozásban részesülhessen programjára.

Minimális finanszírozási arányok: Az egyedi célkitűzésekre előirányzott források tekintetében a következő minimális arányok kerültek bevezetésre:

a)a tagállami programokra szánt források legalább 15 %-át a közös európai menekültügyi rendszerre (KEMR) vonatkozó egyedi célkitűzésre kell fordítani;

b)a tagállami programokra szánt források legalább 15 %-át a legális migrációra, az integrációra és a társadalmi befogadásra vonatkozó egyedi célkitűzésre kell fordítani;

c)a Tematikus Eszközből származó források legalább 20 %-át a szolidaritás és a felelősségmegosztás egyedi célkitűzésére kell fordítani;

d)a Tematikus Eszköz kezdeti előirányzatának legalább 5 %-át az integrációs intézkedéseket végrehajtó helyi és regionális hatóságok rendelkezésére kell bocsátani.

A tagállamok kellően indokolt esetben programjaikban eltérhetnek a minimális finanszírozási arányoktól.

A támogatás köre: A Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap III. mellékletében (A támogatás köre) felsorolt támogatható intézkedések irányítása a következőképpen történik:

a)a III. melléklet a tagállamok által kidolgozott programok tekintetében továbbra is az intézkedések nem kimerítő listája marad („nyitott lista”);

b)a III. melléklet a Tematikus Eszköz munkaprogramjai tekintetében – a szükséghelyzeti támogatás kivételével – az intézkedések kimerítő felsorolásává válik („zárt lista”). A Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktus útján további intézkedésekkel egészítheti ki a III. mellékletet.

Harmadik országok és az alap külső dimenziója: Megállapodás jött létre a következők alapján:

a)további biztosítékok a harmadik országokban vagy azokkal kapcsolatban végrehajtott intézkedésekre vonatkozóan (pl. a harmadik országokban vagy azokkal kapcsolatban végrehajtott tagállami projektek esetében a Bizottság előzetes jóváhagyására van szükség, és a harmadik országokban letelepedett támogatható szervezetek csak akkor részesülhetnek finanszírozásban, ha egy olyan konzorcium tagjai, amelynek legalább egy tagja valamely tagállamban rendelkezik székhellyel);

b)kizárólag azok a harmadik országok társulhatnak az alaphoz, amelyek a menedékjog iránti kérelmek megvizsgálásáért felelős állam meghatározására vonatkozó kritériumokról és mechanizmusokról szóló megállapodást kötöttek az Unióval, az alapban való részvételt szabályozó egyedi megállapodás alapján;

c)míg harmadik országokban vagy azokkal kapcsolatban továbbra is lehetőség van intézkedések végrehajtására, az új rendelkezések kiemelik az alap belső jellegét, valamint azt, hogy a programoknak elsősorban az Unió belső politikáját kell szolgálniuk.

A végrehajtási jogi aktusok elfogadására vonatkozó eljárások: A Tematikus Eszköz munkaprogramjait a vizsgálóbizottsági eljárás keretében végrehajtási jogi aktusokkal kell elfogadni (a véleménynyilvánítástól való tartózkodásra vonatkozó rendelkezéssel). A szükséghelyzeti támogatás tekintetében bevezették az azonnal alkalmazható végrehajtási jogi aktusokra vonatkozó gyorsított eljárást. Az éves teljesítményjelentés sablonjának elfogadása a tanácsadó-bizottsági eljárás hatálya alá tartozó végrehajtási jogi aktus útján történik.

Működési támogatás: Az előirányzatnak a működési támogatásra felhasználható hányadát 15 %-ra növelték (a bizottsági javaslatban szereplő 10 %-ról), és kiterjesztették az összes egyedi célkitűzés alá tartozó intézkedésekre.

Áttelepítés, humanitárius befogadás és áthelyezés: Megállapodás született a tagállamoknak nyújtandó átalányösszegekről az alábbiak szerint:

a)fenntartották a 10 000 EUR-s összeget minden egyes, áttelepítés útján befogadott személy után, beleértve családtagjaikat is;

b)bevezettek egy 6 000 EUR-s összeget minden egyes, humanitárius befogadás útján befogadott személy után. Ez az összeg sérülékeny személyek esetében 8000 EUR-ra emelkedik. Az ilyen személyek családtagjai után a tagállamok szintén jogosultak lehetnek támogatásra;

c)fenntartották a 10 000 EUR-s összeget az egyik tagállamból egy másikba áthelyezett, nemzetközi védelmet kérelmező/nemzetközi védelemben részesülő minden egyes személy után, beleértve családtagjaikat is; (az áthelyezések tekintetében megállapodás született az egyösszegű kifizetésekre vonatkozó egyszerűsített megközelítésről is);

d)a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusok útján kiigazíthatja a fenti összegeket az inflációs ráták és az érintett területeken bekövetkező fejlemények figyelembevétele érdekében.

Nemzetközi szervezetek: A nemzetközi szervezetek ellenőrzésére vonatkozóan új rendelkezéseket foglaltak a szövegbe.

Teljesítménymutatók: Az V. és VIII. mellékletben szereplő eredmény- és teljesítménymutatókat egyszerűsítették.

Visszaható hatály: Visszaható hatályú rendelkezéseket illesztettek be annak figyelembevétele érdekében, hogy a jogi aktus 2020 vége előtt nem kerül elfogadásra.

A programok pénzügyi keretösszegének felosztására vonatkozó kritériumok: megállapodás született a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap I. mellékletéről a következők tekintetében:

a)a szigeti társadalmakra vonatkozó kezdeti előirányzat, a menekültügy, a legális migráció és integráció, valamint az irreguláris migráció és visszatérés közötti összesített súlyozott elosztás, továbbá a menekültügyre és a legális migrációra és integrációra vonatkozó alkritériumok;

b)az irreguláris migrációra vonatkozó alkritériumok súlyozott elosztása a kiutasítási határozat hatálya alá tartozó harmadik országbeli állampolgárok 70 %-os és a területet ténylegesen elhagyók 30 %-os aránya alapján;

c)jelentéstételi alapkövetelmények bevezetése.

A kialakított megállapodás összességében megőrzi az eredeti bizottsági javaslat célkitűzéseit, bár az elfogadott álláspont az eredetileg javasoltnál valamivel kevesebb rugalmasságot és egyszerűsítést kínál. A megállapodás fenntartja az eredeti javaslat ambíciószintjét, és működőképes jogalapot biztosít az alap célkitűzéseinek megvalósításához.

A Bizottság a legutóbbi, 2020. december 9-i háromoldalú politikai egyeztetésen jelezte, hogy kész elfogadni az Európai Parlament és a Tanács által közösen jóváhagyott elemeket egy átfogó végleges megállapodás elérése érdekében.

4.Következtetés

A Bizottság elfogadja a Tanács álláspontját.

***

Top