EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0476

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló Periklész 2020 program 2020. évi végrehajtásáról és eredményeiről

COM/2021/476 final

Brüsszel, 2021.8.12.

COM(2021) 476 final

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló Periklész 2020 program 2020. évi végrehajtásáról és eredményeiről


A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló Periklész 2020 program 2020. évi végrehajtásáról és eredményeiről

1.Általános információk

A Periklész 2020 program (a továbbiakban: a program) az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program, amely a 2001-ben létrehozott és a 2002–2013-as időszakban működő Periklész programot váltotta fel. A programot a 2014. március 11-i 331/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 1 hozta létre. A program alkalmazását a 2015. május 11-i (EU) 2015/768 tanácsi rendelet 2 kiterjesztette az euróövezeten kívüli tagállamokra. A 331/2014/EU rendelet értelmében a program 2020. december 31-ig tartott. A rendelet 13. cikkének (3) bekezdése előírja, hogy a Bizottságnak évente tájékoztatnia kell az Európai Parlamentet és a Tanácsot a program eredményeiről. Ez az éves jelentés ennek a követelménynek tesz eleget a 2020. évre vonatkozóan.

A Covid19-világjárvány és az annak következtében bevezetett közösségi távolságtartás és utazási korlátozások 2020-ban nagymértékben befolyásolták a Periklész program végrehajtását. A Periklész program előmozdítja a központi bank és a bűnüldöző hatóságok közötti transznacionális és határokon átnyúló együttműködést az EU-n belül és nemzetközi szinten egyaránt, az euró pénzhamisítás elleni globális védelmének biztosítása érdekében. A program végrehajtása elsősorban különböző intézkedések – köztük konferenciák, technikai képzések és az uniós tagállamokból és harmadik országokból érkező résztvevők széles körével folytatott személyzeti csereprogramok – útján történik. Ezek az érzékeny és technikai jellegű témájuk miatt személyes részvételt tesznek szükségessé, így az intézkedések elsősorban az utazási, szállás-, helyszín- és tartózkodási költségek megtérítését foglalják magában. Mivel a világjárvány következtében 2020 márciusától az utazást és a személyes összejöveteleket korlátozó intézkedések léptek életbe, az ilyen intézkedések biztonságos végrehajtása már nem volt lehetséges, ami azt eredményezte, hogy csaknem az összes intézkedést 2021-re ütemezték át. Az e jelentésben említett intézkedések többségére ezért még nem került sor. Ha a világjárvány alakulása szükségessé teszi és kivitelezhető, egyes tervezett események digitális vagy hibrid eseményekké alakulhatnak át.

2.2020. évi éves munkaprogram

a.Az éves munkaprogram végrehajtása 2020-ban

A program 2020. évi éves végrehajtási költségvetését 1 100 000 EUR-ban állapították meg, és az Európai Unió 2020. évi általános költségvetésének 01 02 04 00. költségvetési sorából finanszírozták. 2020-ban összesen 1 095 203 EUR kifizetésére vállaltak kötelezettséget 3 . A program végrehajtására a tagállamok illetékes hatóságainak társfinanszírozott intézkedései (vissza nem térítendő támogatások), valamint közvetlenül a Bizottság által megvalósított „bizottsági intézkedések” révén kerül sor. A tagállami intézkedések végrehajtásának további támogatása céljából 2020-ban a bizottsági intézkedésekre elkülönített költségvetési keretből 121 046 EUR összeget csoportosítottak át a támogatásokra elkülönített költségvetési keretbe.

A program végrehajtása tükrözi a tagállamok és a Bizottság elkötelezettségét az euró pénzhamisítás elleni védelme iránt. A többéves stratégiának az Euróhamisítási Szakértői Csoport (ECEG) ülésein történt megvitatása lehetővé tette, hogy a 2020. évi kötelezettségvállalások összege elérje a teljes költségvetés 4 99,56 %-át. A program összesen 9 projekt finanszírozására vállalt kötelezettséget 5 . Összesen 7, a tagállamok illetékes hatóságai által benyújtott támogatási kérelem esetében került sor vissza nem térítendő támogatás nyújtására – ez a szám csökkenést mutat a 2019. évi 10-hez képest. A második határidőig benyújtott egyik pályázat nem kapott támogatást, mivel az nem felelt meg a támogathatósági kritériumoknak. Ezen túlmenően két olyan bizottsági intézkedést finanszíroztak, amelyek közül az egyiket a Covid19-helyzet miatt törölni kellett 6 , a másik pedig a jövőbeli, a 2021–2027 közötti időszakra szóló Periklész IV programnak az eGrants elnevezésű teljesen elektronikus (papírmentes) támogatáskezelő rendszerbe való beépítésével járó költségek fedezésére irányuló kötelezettségvállalás.

Ha a járvány alakulása lehetővé teszi, 2021-ben és azt követően valamennyi intézkedést személyes részvétellel hajtanak végre, vagy a Bizottság ösztönözni fogja a nemzeti hatóságokat, hogy lehetőség szerint alakítsák át azokat virtuális vagy hibrid intézkedésekké.

I. ábra és II. ábra: A finanszírozott intézkedések típusa és a tervezett intézkedések száma tagállamonként (2020-ban vállalt intézkedések, lásd az I. mellékletet) 

 

Érdemes megjegyezni, hogy Franciaország, Olaszország és Spanyolország – az euróhamisítás által leginkább érintett tagállamok – idén ismét részesültek a Periklész program keretében vissza nem térítendő támogatásban. Rajtuk kívül Hollandia és Románia is kapott vissza nem térítendő támogatást a program részeként 2020-ban. Különös figyelmet érdemel a holland rendőrség, amely első alkalommal jelentkezett a Periklész 2020 programra. Ez is azt mutatja, hogy egyre több illetékes hatóság vesz részt kedvezményezettként a programban. Az erőfeszítéseik mind javítják az euró védelmét, ami az összes többi tagállam számára is előnyös.

2020-ban két konferencia, két szakmai képzés, két alkalmazotti csereprogram megvalósítására, egy tanulmányra, valamint az E-Grants migrációs projektre vállaltak kötelezettséget. Az intézkedésekre – az euró pénzhamisítás elleni védelméhez kapcsolódó konkrét igényektől függően – az Unió területén belül, illetve azon kívül is sor kerülhet. Létrehozása óta megerősödött a program keretében alkalmazott regionális megközelítés azáltal, hogy az intézkedések a világnak azokra a régióira is kiterjedtek, amelyek különösen fontosak a hamisítás elleni küzdelemben. A 2020. évre vonatkozóan vissza nem térítendő támogatást ítéltek oda olyan intézkedésekre, amelyekre Latin-Amerikában (ha a járványügyi korlátozások lehetővé teszik, Spanyolország egy képzési szemináriumot szervez Uruguayban, amelyre összesen 19 latin-amerikai országból érkeznek résztvevők 7 ), valamint Délkelet-Európában (a járványügyi helyzettől függően Románia háromnapos konferenciát szervez Bukarestben összesen 13 ország képviselőinek részvételével, beleértve az uniós tagállamokat és a régió országait is 8 ) kerül sor.

A program 2020. évi kötelezettségvállalásaiba bevont várható résztvevők származására és szakmai hátterére vonatkozó további információkat a Periklész programról szóló éves jelentés egy későbbi kiadása tartalmazza majd, melynek közzététele a Covid19-világjárvány alakulásának fényében végrehajtott intézkedésektől függ.

b.A 2020. évi éves munkaprogram intézkedéseinek áttekintése

A 2020. évi éves munkaprogram keretében vállalt Periklész-intézkedések átfogó áttekintése az I. mellékletben található. Ezen intézkedések részletesebb áttekintését a Periklész programról szóló éves jelentés egy későbbi kiadása tartalmazza majd, melynek közzététele a Covid19-világjárvány alakulásának fényében végrehajtott intézkedésektől függ.

3.A program előző költségvetései keretében vállalt intézkedések 2020. évi végrehajtása 9

2020-ban egy olyan, a Bizottság által megrendelt intézkedést hajtottak végre, amelyre a program előző költségvetései keretében tettek kötelezettségvállalást. A kezdeményezett intézkedés egy, az euróérmék védelmével kapcsolatos technikai képzés volt, amelyre 2020. március 3–5-én Belgrádban (Szerbia) került sor. Ezen intézkedés célja a következő volt: az euróérmék hamisításával kapcsolatos tudatosság növelése Szerbiában és a szomszédos országokban; a technikai kapacitás növelése Szerbiában; valamint a Szerbia és Montenegró közötti, illetve a Szerbia és az EU közötti együttműködés fokozása. Az intézkedés tükrözi, hogy a Periklész program folyamatos prioritásként tekinti a délkelet-európai regionális együttműködés javítását a pénzhamisítás elleni küzdelem érdekében 10 .

A Covid19-világjárvány miatt összesen öt, Horvátország, Bulgária, Portugália és Olaszország illetékes hatóságai által tervezett és a 2019. évi pályázati felhívás részeként finanszírozott, 2020-ban esedékes intézkedést ütemeztek át 2021-re vagy későbbre. Ezen intézkedések részletesebb áttekintését a Periklész programról szóló éves jelentés egy későbbi kiadása tartalmazza majd, melynek közzététele a Covid19-világjárvány alakulásának fényében végrehajtott intézkedésektől függ.

4.Következtetések és további lépések

A Periklész 2020 program továbbra is a pénzhamisítás elleni küzdelem fontos és hatékony eszköze. A program képezi a tanulmányokhoz, az együttműködés fenntartásához és kialakításához, valamint az euróhamisítás elleni küzdelemben részt vevő szereplők között a bevált gyakorlatok cseréjéhez nyújtott támogatás alapját. Ezt alátámasztja az a tény is, hogy 2020-ban a teljes költségvetés 99,56 %-át 11 kötötték le, bizonyítva a tagállamok érdeklődését a program iránt, valamint az is, hogy egyre több illetékes hatóság vesz részt kedvezményezettként a programban. A 2020. évi éves munkaprogram keretében tett kötelezettségvállalások tehát tükrözik a program félidős értékelésében megfogalmazott ajánlást, amely szerint ösztönözni kell az illetékes nemzeti hatóságok nagyobb mértékű részvételét a programban. 

A Bizottság folyamatosan tájékoztatja az Euróhamisítási Szakértői Csoport (a továbbiakban: ECEG) szakértőit a program keretében támogatott intézkedésekről. 2020-ban két ECEG-találkozóra került sor. A program szorosan illeszkedik más releváns, uniós szintű programokhoz és intézkedésekhez, valamint nagymértékben kiegészíti azokat, mert középpontjában a szervezett bűnözés konkrét formája – nevezetesen az euróhamisítás – áll, és kizárólag ennek megelőzésére és az ellene való küzdelemre irányul. Ez igaz az Európai Szomszédságpolitika és a Csatlakozási Tárgyalások Főigazgatósága (DG NEAR) technikai segítségnyújtás és információcsere (TAIEX) eszközére, amelyet a leggyakrabban a csatlakozási tárgyalások támogatása során használnak, valamint a Migrációügyi és Uniós Belügyi Főigazgatóság (DG HOME) Belső Biztonsági Alapjának rendőrségi együttműködést támogató eszközére 12 , amely a bűnmegelőzésre és a bűnözés elleni általános küzdelemre irányul.

A Bizottság, az Európai Parlament és a Tanács a következő elindította az arra irányuló jogalkotási eljárást, hogy a Periklész IV program 2020 után is folytatódjék a következő többéves pénzügyi keret részeként 13 .

A program végrehajtásának eredményei és az ECEG által megvitatott újonnan jelentkező fenyegetések elemzése alapján a 2021. év prioritásai az alábbiak 14 :

·a hamisított euró előállítása és terjesztése által különösen érintett tagállamok közötti együttműködés javítását célzó tevékenységek támogatása,

·az együttműködés ösztönzése azon harmadik országok hatóságaival, amelyekben gyaníthatóan vagy bizonyítottan euróhamisítás folyik;

·az euró védelmét szolgáló hatékony keret fenntartása Délkelet-Európában;

·időszerű fejlemények:

oaz euróérmék biztonsági elemei,

oa hamisítványok és jó minőségű összetevők darkneten való forgalmazása, valamint
a filmforgatásoknál használt pénzhez („movie money”) és a hamis címletekhez („prop copy”) hasonló termékek (ideértve a módosított rajzolatú bankjegyeket is) internetes értékesítése,

oaz euroérmék hitelesítéséről és a pénzforgalom céljára alkalmatlan euroérmék kezeléséről szóló 1210/2010/EU rendelet végrehajtása, 

otámogatás a nemzeti központi hivatalok létrehozásához/megerősítéséhez.

Tekintettel arra, hogy a Covid19 továbbra is kihat a Periklész 2020 programra és a jövőbeli Periklész IV programra (2021–2027), a Bizottság rugalmassági és egyszerűsítési politikát fog alkalmazni a program 2021. évi végrehajtása tekintetében, és különösen arra fogja ösztönözni a jelenlegi kedvezményezetteket és a leendő pályázókat, hogy vizsgálják meg tervezett intézkedéseik digitális vagy hibrid tevékenységekké való átalakításának lehetőségét.

(1)    Az Európai Parlament és a Tanács 331/2014/EU rendelete az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program (a „Periklész 2020 program”) létrehozásáról (HL L 103., 2014.4.5., 1. o.). Ez a rendelet hatályon kívül helyezte a 2001/923/EK, a 2006/75/EK és a 2006/849/EK tanácsi határozatot.
(2)    A Tanács (EU) 2015/768 rendelete (2015. május 11.) az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program (a „Pericles 2020” program) létrehozásáról szóló 331/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályának a nem részt vevő tagállamokra való kiterjesztéséről (HL L 121., 2015.5.14., 1. o.).
(3)    Ez magában foglalja „az 1210-es platform 3. ülése” bizottsági intézkedésre irányuló kötelezettségvállalást – ezt az ülést később törölni kellett (ami 86 679,68 EUR összegű kötelezettségvállalás visszavonásához vezetett).
(4)    Ez magában foglalja „az 1210. platform 3. ülése” bizottsági intézkedésre irányuló kötelezettségvállalást – ezt az ülést később törölni kellett (ami 86 679,68 EUR összegű kötelezettségvállalás visszavonásához vezetett).
(5)  A Periklész program keretében 2020-ben vállalt intézkedések részletes áttekintését az I. melléklet tartalmazza.
(6)    Ez az euróérmék hitelesítésében részt vevő valamennyi szereplőt tömörítő 1210-es platform „éves” ülésének harmadik kiadását érinti. Az európai Covid19-helyzet folytatódása miatt lehetetlenné vált a konferencia biztonságos megrendezése. Emellett a konferencia témája is kizárja, hogy azt digitális rendezvénnyé alakítsák át. Következésképpen az ebben a jelentésben és az ábrákon szereplő adatok nem tükrözik ezt az intézkedést.
(7)    Argentína, Bolívia, Brazília, Chile, Kuba, Kolumbia, Costa Rica, Dominikai Köztársaság, Ecuador, Salvador, Guatemala, Honduras, Mexikó, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, Uruguay és Venezuela.
(8)    Bulgária, Horvátország, Csehország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Moldova, Lengyelország, Románia, Szerbia, Svédország, Törökország és Ukrajna.
(9)

   A Periklész 2020 program előző költségvetései keretében vállalt, de 2020-ban végrehajtott vagy 2021-ben végrehajtandó Periklész-intézkedések részletes áttekintését a II. melléklet tartalmazza.

(10)

   Az eseményen többek között szerb szakértők, az Europol képviselői, valamint Montenegró, Ausztria, Horvátország, Magyarország és Szlovénia illetékes nemzeti hatóságainak képviselői vettek részt.

(11)    Ez magában foglalja „az 1210. platform 3. ülése” bizottsági intézkedésre irányuló kötelezettségvállalást – ezt az ülést később törölni kellett (ami 86 679,68 EUR összegű kötelezettségvállalás visszavonásához vezetett).
(12)

   Az Európai Parlament és a Tanács 513/2014/EU rendelete (2014. április 16.) a Belső Biztonsági Alap részét képező, a rendőrségi együttműködés, a bűnmegelőzés és a bűnözés elleni küzdelem, valamint a válságkezelés pénzügyi támogatására szolgáló eszköz létrehozásáról, valamint a 2007/125/IB határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 150., 2014.5.20., 93. o.).

(13)    Lásd az euro pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program (Periklész IV program) 2021–2027 közötti időszakra történő létrehozásáról szóló, 2021. május 20-i (EU) 2021/840 európai parlamenti és tanácsi rendeletet és az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési programnak (a „Periklész IV programnak”) a 2021–2027 közötti időszakra történő létrehozásáról szóló (EU) 2018/... rendelet alkalmazásának a részt nem vevő tagállamokra való kiterjesztéséről szóló tanácsi rendeletre irányuló javaslatot (COM(2018) 371 final – 2018/0219 (APP)).
(14)

   A 2021. évi program prioritásai a Periklész IV program finanszírozásáról és a 2021. évi éves munkaprogram elfogadásáról szóló, 2021. április 28-i bizottsági határozathoz csatolt éves munkaprogram (C(2021) 2788 final) lényeges részét képezik. 

Top

Brüsszel, 2021.8.12.

COM(2021) 476 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló Periklész 2020 program 2020. évi végrehajtásáról és eredményeiről






I. melléklet: Azon intézkedések áttekintése, amelyekre 2020-ban forrásokat kötöttek le

Szervező 1

Tevékenység

Helyszín és időpont

A Bizottság hozzájárulása

(a kötelezettségvállalás összege euróban)

Szemináriumok

GIRP

Románia

ASPASIA – „Hét tenger” konferencia” és személyzetcsere a délkelet-európai országok és az euróövezeten kívüli uniós tagállamok között Tagállamok

Bukarest, Románia

3 napos konferencia

Ezt követően szakmai látogatások a 12 részt vevő országban

2022. július

112 179,14

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

 

Nemzeti rendőrség

Hollandia

Az értékpapír- és euróhamisítással, valamint a hamisítás elleni küzdelemmel kapcsolatos ismeretek fokozása

Rotterdam, Hollandia

2022. április 20–22.

158 353,48

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Szakmai képzések

BIBE

Spanyolország

A valutahamisítással kapcsolatos képzés a latin-amerikai országok szakértői számára

Montevideo, Uruguay

2021. november 23–26.

218 928,82

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

BDE

Spanyolország

A hamis érmék elemzéséről szóló képzés technikai szakértők számára

Madrid, Spanyolország

2021. november16–18.

41 243,69

Az intézkedés fő célkitűzése: A hatékonyság növelése az euróérmék hitelesítése és a hamisított euróérmék osztályozása terén.

   

Személyzeti csereprogramok

CCAFM

Olaszország

A pénzhamisítás elleni nyomozás technikáival foglalkozó személyzeti csereprogram

Róma, Olaszország

6 tanfolyam

és látogatások

a 6 részt vevő országban

2021

50 465,03

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Az intézkedés esetlegesen hibrid/digitális intézkedéssé alakul át.

BDE

Spanyolország

Eljárásokról, ismeretekről és tapasztalatokról szóló személyzeti csereprogram a francia és a spanyol nemzeti bankjegyszakértői központ (NAC) belső munkamódszereinek javítása céljából

Párizs, Franciaország

Madrid, Spanyolország

2021. negyedik negyedév – 2022. első negyedév

30 629,05

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Tanulmányok

Monnaie de Paris

Nanoguard 3, fejlett biztonsági elemekkel ellátott érmék kifejlesztése és gyártása

Tanulmány ausztriai, franciaországi és németországi pénzverdék részvételével

2021. január–2021. december

209 250,00

Az intézkedés fő célkitűzése: a jövőbeli euróérmék biztonsági elemeinek javítása.

E-grants elektronikus támogatáskezelő eszköz

Európai Bizottság

Az e-grants elektronikus támogatáskezelő eszköz kifejlesztése

Brüsszel

152 469,00

Az intézkedés fő célkitűzése: a Periklész program pályázati eljárásának átállítása a papíralapú formátumról a digitális formátumra.

(1)

     A szervezők teljes nevét az 1338/2001/EK tanácsi rendelet 2. cikkének b) pontjában említett illetékes nemzeti hatóságok listája tartalmazza (HL C 264., 2015.8.12., 2. o.). 

Top

Brüsszel, 2021.8.12.

COM(2021) 476 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az euró pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló Periklész 2020 program 2020. évi végrehajtásáról és eredményeiről









II. melléklet: A Periklész 2020 program 2020-ban végrehajtott vagy 2021-ben végrehajtandó intézkedései, amelyekre az előző költségvetések keretében forrásokat kötöttek le

Szervező 1

Tevékenység

Helyszín és időpont

A Bizottság hozzájárulása

(a kötelezettségvállalás összege euróban)

Szemináriumok

Bulgária

PROB

A jogszerűség általános felügyelete az állam jogszabályaival összhangban

Szófia (Bulgária)

2021. május 25–28.

70 090,87

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Hibrid intézkedéssé alakítva

Horvátország

CNB

Az euró védelmét szolgáló balkáni hálózat negyedik konferenciája

Zadar (Horvátország)

2021. szeptember 21–24.

83 553,24

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Az intézkedés esetlegesen hibrid/digitális intézkedéssé alakul át

Portugália

BDP

Az euró ismerete és a pénzhamisítás elleni küzdelem

Lisszabon (Portugália)

2021. szeptember 30. és 2022. június 20–24.

69 353,65

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Hibrid intézkedéssé alakítva

Olaszország

UCFIM

A hamis pénzzel kapcsolatos jogszabályi és műveleti keretek Európában és Kínában

Róma (Olaszország)

Kína

2021. október 18–20.

116 995,20

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Szakmai képzések

Európai Bizottság

Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság (ECFIN)

Szakmai képzés az euró védelméről

Belgrád (Szerb Köztársaság)

2020. március 3–5.

69 302,93 2

Az intézkedés fő célkitűzése: A hatékonyság növelése az euróérmék azonosítása terén

Személyzeti csereprogramok

Olaszország

GDF

Euróhamisítás elleni küzdelem szemináriumok, illetve a bűnüldözési szervek és nemzeti központi bankok személyzete közötti cserék révén

Róma és Nápoly (Olaszország)

Lisszabon (Portugália)

La Valletta (Málta)

Szófia (Bulgária)

Podgorica (Montenegró)

Bukarest (Románia)

2022. március

51 807,80

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

(1)

     A szervezők teljes nevét az 1338/2001/EK tanácsi rendelet 2. cikkének b) pontjában említett illetékes nemzeti hatóságok listája tartalmazza (HL C 264., 2015.8.12., 2. o.). 

(2)

   E tevékenységet két szerződő fél hajtja végre: a Destree (56 607,55 EUR) és a Travex (12 695,38 EUR).

Top