EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2020.12.17.
COM(2020) 847 final
MELLÉKLET
a következőhöz:
Javaslat
A Tanács határozata
a polgári légi járművekhez nyújtott exporthitelekről szóló ágazati megállapodás tekintetében az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról
MELLÉKLET
Az EU javaslata egy az ASU 28. skk. cikke szerinti közös álláspontra – törlesztés halasztása
1.Hivatkozási szám: EU [•]/2020
2.Importáló ország neve: több
3.Az ügylet leírása: Új légi járművek és tartalék hajtóművek hivatalos támogatása
4.A közös álláspontra irányuló javaslat: két alternatív törlesztési konstrukció ideiglenes hozzáadása az ASU 13. cikkének a) pontjához
5.Az ismert ajánlattevők állampolgársága és neve: tárgytalan
6.A pályázati/ajánlattételi időszak zárónapja: tárgytalan
7.Egyéb információ:
Háttér-információk:
Az EU a jelenlegi és a kialakuló Covid19-válság fényében javaslatot tesz egy azonnal hatályba lépő ideiglenes közös álláspontra az új légi járművek és hajtóművek üzemeltetőit és vásárlóit érintő rövid távú likviditási problémák kezelése érdekében. Egyértelmű, hogy a legtöbb – ha nem az összes – légitársaság jelentős bevételcsökkenéssel néz szembe, és ezek a vállalatok még a koronavírus-válságot követő kilábalási időszakban is sokkal törékenyeb likviditási helyzetben lesznek, hiszen kezelniük kell a válság pénzügyi utóhatásait, és egy ideig még csökkent keresletet tapasztalhatnak.
A javasolt közös álláspont célja, hogy enyhítse a válságnak a nemzeti gyártókra gyakorolt lehetséges pénzügyi hatását azáltal, hogy lehetővé teszi a részes feleknek olyan finanszírozási feltételeket kínálását, amelyek megfelelnek a légijármű-ágazati megállapodás elveinek, miközben a jelenleg megfigyelhető konkrét rövid távú likviditási hatást is kezelik.
·Általános feltételek
A javaslat célja a probléma orvoslása azáltal, hogy a vásárlóknak ideiglenesen lehetővé teszi, hogy 12 vagy 18 hónappal elhalasszák a tőketörlesztést, miközben a gyártóknak is lehetővé teszi, hogy a következő 12 hónapban leszállított új légi járművekért és hajtóművekért megkapják a kifizetéseket.
·A környezetvédelmi bónusz indoklása
A kivételes körülmények miatt a vevők és a hitelfelvevők rendkívül szűk finanszírozási pozícióval rendelkeznek a kereslet hirtelen visszaesése miatt. Ebben az összefüggésben a vevők és a hitelfelvevők további 6 hónapos halasztásra jogosultak. Cserébe arra kapnak ösztönzést, hogy fogadják el az üvegházhatásgáz-kibocsátás nyomon követésére és csökkentésére irányuló intézkedésekkel kapcsolatos legjobb gyakorlatokat.
Az egyes exporthitel-ügynökségek által az ügyletre vonatkozóan végzett átfogó kockázatelemzést követően az első tőkerészlet törlesztése legkésőbb a hiteltörlesztés kezdő időpontját követő 18 hónappal kezdődik, a kamatrészletek törlesztése pedig a hiteltörlesztés kezdő időpontját követő három hónappal – vagy előzetes bejelentés alapján legkésőbb hat hónappal – kezdődik, ha évente nyilvánosan rendelkezésre áll egy nyomonkövetési és egy csökkentési vagy ellentételezési terv (a továbbiakban: az üvegházhatásúgáz-kibocsátási terv), amely a következőket tartalmazza:
i.az üvegházhatásúgáz-kibocsátás nyomon követése elismert és elfogadható módszertan alkalmazásával;
és
ii.az üvegházhatásúgáz-kibocsátásra vonatkozó mennyiségi célkitűzés, valamint az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése vagy ellentételezése érdekében már meglévő vagy végrehajtandó intézkedések nyilvánosságra hozatala.
A vevők vagy hitelfelvevők akkor is jogosultak lehetnek a fent leírt további 6 hónapos meghosszabbításra, ha az üvegházhatásúgáz-kibocsátásra vonatkozó terv ugyan még nem készült el és nem érhető el nyilvánosan, de a kérelem benyújtásakor kifejezetten vállalják, hogy azt az alternatív visszafizetési konstrukció 12 hónapja alatt észszerű időn belül elfogadják, és biztosítják a megfelelő nyilvánosságra hozatalát.
Ha a vevő vagy hitelfelvevő az alternatív törlesztési konstrukció 12 hónapja alatt nem hoz nyilvánosságra ilyen jelentést vagy tervet, akkor az általános feltételeket kell alkalmazni, és az első tőkerészletet legkésőbb a hiteltörlesztés kezdő időpontját követő 12 hónapon belül meg kell fizetni.
Javaslat:
Javasolt, hogy egy közös álláspont révén az ASU 13. cikkének a) pontja (Tőketörlesztés és kamatfizetés) alapján egy 12 hónapos időtartamra álljon a részes felek rendelkezésére egy alternatív visszafizetési konstrukció. A részes fél rendelkezésére álló új törlesztési konstrukció a következőképpen lenne meghatározva:
13. a)A részes felek a tőketörlesztésre és a kamatfizetésre az alábbi 1., 2., 3. és 4. alpontban meghatározottak szerinti konstrukciót alkalmazzák:
1.…az ASU-ban meghatározottak szerint.
2.…az ASU-ban meghatározottak szerint.
3.Előzetes bejelentés alapján, a kombinált tőke- és kamattörlesztést egyenlő részletekben kell teljesíteni:
a)a részletek legalább háromhavi gyakorisággal fizetendők, és:
i.az első tőkerészletet a hiteltörlesztés kezdő időpontjától számítva legkésőbb 12 hónapon belül kell megfizetni. A kétségek elkerülése végett az 1. vagy 2. alpont szerint rendesen az első 12 hónapon belül esedékes tőkefizetéseket arányosan kell alkalmazni a 3. alpont szerinti tőkerészletekre.
ii.vagy másik lehetőségként, és ha a vevő vagy a hitelfelvevő
–nyilvánosságra hoz egy éves jelentést, amely tartalmazza az üvegházhatásúgáz-kibocsátás nyomon követését és az ilyen kibocsátások csökkentésére vagy ellentételezésére vonatkozó tervet (a továbbiakban: üvegházhatásúgáz-kibocsátási terv);
vagy
–a kérelem benyújtásakor hivatalosan vállalja, hogy a fenti 3. alpont a) alpontjának i. alpontja szerinti alternatív visszafizetési konstrukció 12 hónapja alatt észszerű időn belül elfogad egy ilyen tervet, és biztosítja annak megfelelő nyilvánosságra hozatalát;
Az első tőkerészletet a hiteltörlesztés kezdő időpontjától számítva legkésőbb 18 hónapon belül kell megfizetni. A kétségek elkerülése végett az 1. vagy 2. alpont szerint rendesen az első 18 hónapon belül esedékes tőkefizetéseket arányosan kell alkalmazni a 3. alpont szerinti tőkerészletekre.
Ha a vevő vagy hitelfelvevő az alternatív törlesztési konstrukció 12 hónapja alatt nem hoz nyilvánosságra ilyen jelentést vagy tervet, akkor az első tőkerészletet a hiteltörlesztés kezdő időpontjától számítva legkésőbb 12 hónapon belül meg kell fizetni.
b)a kamatrészletek legalább háromhavi gyakorisággal fizetendők úgy, hogy az első részletet a hiteltörlesztés kezdő időpontjától számítva legkésőbb 3 hónapon belül kell megfizetni.
c)másik lehetőségként a tőke- és kamatrészletek hathavi gyakorisággal fizethetők úgy, hogy az a) alpont ii. alpontja szerinti első tőkerészletet a hiteltörlesztés kezdő időpontjától számítva legkésőbb 12 hónapon vagy legkésőbb 18 hónapon belül kell megfizetni, a kamatrészletek pedig legkésőbb a hiteltörlesztés kezdő időpontját követően hat hónappal fizetendők. Ebben az esetben a II. függelékkel összhangban a számított minimális kockázati díjra 15 %-os felárat kell alkalmazni.
d)változó kamatozású ügyletek esetében a tőketörlesztési konstrukciót legfeljebb öt munkanappal a folyósítás időpontját megelőzően, az akkor érvényes változó vagy csereügyleti kamat alapján a teljes futamidőre meg kell határozni.
4.Előzetes bejelentés alapján, a tőketörlesztést egyenlő részletekben, a csökkenő egyenlegek után fizetendő kamatokkal kell teljesíteni:
a)a tőkerészletek legalább háromhavi gyakorisággal fizetendők, és:
i.az első részletet a hiteltörlesztés kezdő időpontjától számítva legkésőbb 12 hónapon belül kell megfizetni. A kétségek elkerülése végett az 1. vagy 2. alpont szerint rendesen az első 12 hónapon belül esedékes tőkefizetéseket arányosan kell alkalmazni a 4. alpont szerinti tőkerészletekre.
ii.vagy másik lehetőségként, ha a vevő vagy a hitelfelvevő
–nyilvánosságra hoz egy éves jelentést, amely tartalmazza az üvegházhatásúgáz-kibocsátás nyomon követését és az ilyen kibocsátások csökkentésére vagy ellentételezésére vonatkozó tervet;
vagy
–a kérelem benyújtásakor hivatalosan vállalja, hogy a fenti 4. alpont a) alpontjának i. alpontja szerinti alternatív visszafizetési konstrukció 12 hónapja alatt észszerű időn belül elfogad egy ilyen tervet, és biztosítja annak megfelelő nyilvánosságra hozatalát;
Az első tőkerészletet a hiteltörlesztés kezdő időpontjától számítva legkésőbb 18 hónapon belül kell megfizetni. A kétségek elkerülése végett az 1. vagy 2. alpont szerint rendesen az első 18 hónapon belül esedékes tőkefizetéseket arányosan kell alkalmazni a 4. alpont szerinti tőkerészletekre.
Ha a vevő vagy hitelfelvevő az alternatív törlesztési konstrukció 12 hónapja alatt nem hoz nyilvánosságra ilyen jelentést vagy tervet, akkor az első tőkerészletet a hiteltörlesztés kezdő időpontjától számítva legkésőbb 18 hónapon belül meg kell fizetni.
b)a kamatrészletek legalább háromhavi gyakorisággal fizetendők úgy, hogy az első részletet a hiteltörlesztés kezdő időpontjától számítva legkésőbb 3 hónapon belül kell megfizetni.
c)másik lehetőségként a tőke- és kamatrészletek hathavi gyakorisággal fizethetők úgy, hogy az a) alpont ii. alpontja szerinti első tőkerészletet a hiteltörlesztés kezdő időpontjától számítva legkésőbb 12 hónapon vagy legkésőbb 18 hónapon belül kell megfizetni, a kamatrészletek pedig legkésőbb a hiteltörlesztés kezdő időpontját követően hat hónappal fizetendők. Ebben az esetben a II. függelékkel összhangban a számított minimális kockázati díjra 15 %-os felárat kell alkalmazni.
Hatály:
Javasolt, hogy a közös álláspont:
i.
|
2020. november 1-től tizenkét hónapig legyen alkalmazandó;
|
ii.
|
csak az ASU 8. cikke a) pontjának 1. alpontjában meghatározott új légi járművekre, valamint 20. cikke a), b) és c) pontjában meghatározott tartalék hajtóművek és tartalék alkatrészek támogatására vonatkozzék;
|
iii.
|
ne vonatkozzék azokra a légi járművekre, amelyeket nem jövedelemtermelő műveletekre használnak személy- vagy áruszállítással, vagy operatív lízinggel;
|
iv.
|
csak a fenti ii. pontban meghatározott olyan új üzleti tevékenységekre vonatkozzék, amelynél a hivatalos támogatást a közös álláspont időbeli hatályán belül nyújtják;
|
v.
|
csak a ii. pont szerint meghatározott azon légi járművekre és hajtóművekre vonatkozzék, amelyeket 2020. március 11-én vagy azt megelőzően végrehajtott adásvételi megállapodások alapján rendeltek;
|
vi.
|
a 8. cikk b) pontjában meghatározott ideiglenes finanszírozási megállapodások esetében rugalmasság csak akkor legyen megengedett, ha a szállítás és az ideiglenes finanszírozási megállapodás egyaránt a közös álláspont időbeli hatályán belül történik;
|
vii.
|
legyen hozzáférhető valamennyi vevő vagy hitelfelvevő számára, amennyiben az a részes fél rendelkezésére bocsát egy cash flow-hatáselemzést, amely bemutatja, hogy miért van szükség a közös álláspontra;
|
viii.
|
késedelmes szállítás esetén is alkalmazható legyen, amennyiben a tényleges szállítás legkésőbb a közös álláspont tényleges lejárati időpontját követő 90 napon belül megtörténik; és
|
ix.
|
nem érintse az ASU egyéb feltételeinek alkalmazását, amelyeket továbbra is alkalmazni kell.
|
A kétségek elkerülése végett a javasolt közös álláspont alkalmazása nem változtat azon, hogy a részes felek az ASU 7. cikkével összhangban megállapodhatnak a veszteség minimalizálására irányuló intézkedésekről.
Késedelmes szállítás:
Amennyiben valamely részes fél kötelezettségvállalást bocsát ki arra, hogy a javasolt közös állásponttal összhangban hivatalos támogatást nyújt egy szállításhoz, és az említett szállítás a közös álláspont tényleges lejárati időpontján túlra tolódik, a részes fél mindaddig eleget tehet az eredeti kötelezettségvállalás feltételeinek, amennyiben a tényleges szállítás legkésőbb a közös álláspont tényleges lejárati időpontját követő 90 napon belül megtörténik.
Az a részes fél, amely késedelmes szállítás esetén meg kívánja hosszabbítani a közös álláspont feltételeinek rendelkezésreállási időszakát, a kötelezettségvállalás kibocsátását követő értesítésben kifejti a meghosszabbítás elfogadásának okait.
Szállítás 2020. november 1. és a közös álláspont elfogadásának időpontja között
Azok a vevők vagy hitelfelvevők, akik 2020. november 1. és a közös álláspont elfogadásának időpontja között hivatalos támogatással vesznek át légi járművet, jogosultak lesznek a hivatalos támogatási ügylet feltételeit úgy módosítani, hogy a közös álláspont feltételei alkalmazandók legyenek, minden esetben a részt vevő exporthitel-ügynökségeknek az ügylet támogatásához való hozzájárulását követően és az alábbi bekezdés szerinti kiegészítő kockázati díj kifizetése után.
Minimális kockázati díjak:
Az ASU II. függelékében meghatározott kockázatidíj-szabályokat továbbra is alkalmazni kell a közös álláspont alapján támogatott ügyletekre. A fent ismertetett javaslatnak megfelelő új konstrukció kialakítása azzal a hatással jár, hogy növeli az ügylet súlyozott átlagidőtartamát, és ezért a felárat – az előzetes alapon történő felszámítás helyett – a hitel teljes futamidejére felszámító részes felet magasabb kockázati díj felszámításával kell kompenzálni, amennyiben a közös álláspontban javasolt feltételek alkalmazása mellett dönt.
Kockázati besorolás:
Azon vevő vagy hitelfelvevő esetében, amelynek ASU kockázati besorolását 2020. március 11-én vagy korábban fogadták el, az ASU II. függelékében leírt rendes eljárás szerint javasolni kell a kockázati besorolás frissítését e közös álláspont feltételeinek alkalmazása érdekében.
Bejelentések:
A javasolt közös álláspont részes felek általi alkalmazását az ASU-ban meghatározott előzetes bejelentési eljárás szerint csak tájékoztatási céllal kell bejelenteni.