Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0360

    Javaslat A TANÁCS IRÁNYELVE a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek az észak-írországi adóalanyok azonosítása tekintetében történő módosításáról

    COM/2020/360 final

    Brüsszel, 2020.8.7.

    COM(2020) 360 final

    2020/0165(CNS)

    Javaslat

    A TANÁCS IRÁNYELVE

    a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek az észak-írországi adóalanyok azonosítása tekintetében történő módosításáról


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. A kilépésről rendelkező megállapodásnak 1 megfelelően ma már harmadik ország az EU számára.

    Az EU és az Egyesült Királyság azonban közösen megállapodott egy 2020 végéig tartó átmeneti időszakról, amelynek során többek között az uniós héajogszabályok továbbra is alkalmazandók lesznek az Egyesült Királyságban 2 .

    2021. január 1-jétől az uniós héaszabályozás nem lesz alkalmazandó az Egyesült Királyságra. A kilépésről rendelkező megállapodás részét képező, Írországról/Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv 3 (a továbbiakban: jegyzőkönyv) alapján azonban Észak-Írország továbbra is az árukra vonatkozó uniós héajogszabályok hatálya alatt marad az Írország és Észak-Írország közötti ellenőrzött határ létrejöttének elkerülése érdekében. Ezzel szemben a szolgáltatások tekintetében Észak-Írország az Egyesült Királyság többi részével együtt az EU-n kívüli országnak minősül.

    Ez elkerülhetetlenül kettős vagy vegyes héarendszerhez vezet Észak-Írországban, ahol a héairányelv 4 V. címében foglalt, az adóztatandó ügyletek teljesítési helyére vonatkozó szabályok értelmében az Észak-Írországban végzett termékértékesítésekre a Közösségen belüli termékbeszerzések és -importok harmonizált uniós szabályai vonatkoznak, míg az ugyanazon a területen végzett szolgáltatásnyújtások nem tartoznak az uniós héarendszer hatálya alá.

    Az uniós héarendszer megfelelő működése érdekében elengedhetetlen, hogy a 214. cikkben felsorolt, Észak-Írországban termékértékesítést (beleértve az úgynevezett „Közösségen belüli értékesítést”) vagy Közösségen belüli termékbeszerzést (beleértve a nem adóalany jogi személyek általi beszerzést) végző adóalanyok az uniós szabályoknak megfelelően héaazonosító számmal rendelkezzenek. Ez a nem adóalanyok részére szolgáltatásokat nyújtó vagy termékek távértékesítését végző adóalanyokra vonatkozó választható különös szabályozások megfelelő működésének biztosításához is szükséges.

    Ebből a szempontból fontos, hogy ezeket az adóalanyokat (és adott esetben a nem adóalany jogi személyeket) Észak-Írországban külön uniós héaazonosító számmal azonosítsák, amelyet az uniós szabályoknak megfelelően adnak ki, és amely különbözik az egyesült királyságbeli („GB”-vel kezdődő) héaazonosító számoktól, amelyeket az Egyesült Királyság jogszabályai szerint adnak ki. Lehetséges, hogy ezt az uniós héaazonosító számot is hozzá kell rendelni az Egyesült Királyságban alkalmazott héaazonosító számhoz, például abban az esetben, ha egy vállalkozás Észak-Írországban termékeket és szolgáltatásokat egyaránt értékesít.

    A vállalkozások – különösen az Észak-Írországba és Észak-Írországból érkező áruk kereskedelmében részt vevő vállalkozások – számára egyértelműnek és könnyen érthetőnek kell lennie, hogy mely szabályok, azaz hogy az EU-ban vagy az Egyesült Királyságban hatályos szabályok alkalmazandók. Az uniós héaazonosító szám fontos szerepet játszik az uniós héarendszer működésében, például indokolja az úgynevezett Közösségen belüli termékértékesítések adómentességét (a VIES rendszeren keresztül), meghatározza az alkalmazandó héa-visszatérítési eljárásokat (uniós héa-visszatérítési rendszer 5 vagy a tizenharmadik héairányelv 6 ), a csoportos héaalanyiságot, a háromszögügyleteket és a láncügyleteket („közbenső gazdasági szereplő”), a vevői készletre vonatkozó megállapodásokat, a „42-es eljáráskódú” vámeljárásokat, a „biztonsági hálót” (a Közösségen belüli termékbeszerzés helye a héaazonosító számot kiadó tagállamban).

    Ezért a javaslat szerint az észak-írországi héaazonosító számok esetében fel kell tüntetni az „XI” előtagot. Az új egyedi előtagra azért van szükség, mert Észak-Írországnak nincs külön ISO 3166 alpha 2 kódja, amelyet a héairányelv 215. cikkében előírtak szerint az EU-ban a héaazonosító számok előtagjainak meghatározására használnak. Az ISO azonban előirányozza az X-kódok használatának lehetőségét olyan területek esetében, amelyek nem rendelkeznek egyedi kóddal; ezért az „XI” kód logikus választás.

    Megjegyzendő, hogy bár a héairányelv 214. cikke általános kötelezettséget ír elő a héaalanyok (és adott esetben a nem adóalany jogi személyek) azonosítására, a héairányelv 272. cikkében foglalt feltételek mellett lehetőség van arra is, hogy bizonyos adóalanyokat kizárjanak e kötelezettség és egyéb kötelezettségek alól. Ennek eredményeként az Egyesült Királyság dönthet úgy, hogy a konkrét előtag használatával történő azonosítást azokra az észak-írországi kereskedőkre korlátozza, akik ténylegesen részt vesznek az EU-n belüli árukereskedelemben, és kizárja például azokat a vállalkozásokat, amelyek csak belföldön értékesítenek.

    Az említettek szerint a (megfelelő országjelző előtaggal rendelkező) héaazonosító szám fontos szerepet játszik az EU-n belüli kereskedelemben. Az érvényes héaazonosító szám és a helyes előtag jelenleg a héairányelv 138. cikke szerinti adómentességnek az úgynevezett „Közösségen belüli” termékértékesítésekre való alkalmazásának lényeges feltétele. Szükséges továbbá, hogy a kérelmezők hozzáférjenek az uniós héa-visszatérítési rendszerhez.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    Az „XI” kód javasolt használata összhangban van Észak-Írország vonatkozásában a vám- és jövedéki célokra történő tervezett használatával.

    Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    A javaslat összhangban van a jegyzőkönyv általános végrehajtásával, mivel az Egyesült Királyság EU-ból való kilépését követően biztosítja Észak-Írország sajátos helyzetének időben és rendezetten történő előkészítését.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    Az irányelv az Európai Unió működéséről szóló szerződés 113. cikke alapján módosítja a héairányelvet. Az említett rendelkezés értelmében a Tanács az Európai Parlamenttel, valamint az Európai Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően, különleges jogalkotási eljárás keretében, egyhangúlag rendelkezéseket fogad el a közvetett adózás területére vonatkozó tagállami szabályok harmonizálására.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

    A szubszidiaritás elve szerint – amint azt az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkének (3) bekezdése kimondja – uniós szintű intézkedésre csak abban az esetben kerülhet sor, ha a kitűzött célokat a tagállamok önállóan nem képesek kielégítően megvalósítani, tehát a tervezett intézkedések nagyságrendje vagy hatásai miatt azok az Unió szintjén jobban megvalósíthatók.

    Az Észak-Írországra vonatkozó héaszabályozásról annak jellegénél fogva az egyes tagállamok nem határozhatnak. Ezenfelül a héa uniós szinten harmonizált, ezért az uniós héarendszerben Észak-Írország vonatkozásában alkalmazandó egyedi kód bevezetésére irányuló bármely kezdeményezéshez a Bizottságnak javaslatot kell tennie a héairányelv módosítására.

    Arányosság

    A javaslat az Unión belüli, vállalkozások közötti kereskedelemre vonatkozó végleges rendszer bevezetése tekintetében összhangban van az arányosság elvével, azaz nem mutat túl a Szerződések célkitűzéseinek, különösen az egységes piac zavartalan működésének megvalósításához szükséges mértéken. A szubszidiaritási vizsgálathoz hasonlóan a tagállamok nem foglalkozhatnak Észak-Írországnak az uniós héarendszerben fennálló sajátos helyzetével a héairányelv módosítására irányuló javaslat nélkül.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    Tekintve, hogy a cél a héairányelv módosítása, a javasolt jogi aktus is egy irányelv.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    A javaslatnak nincs az uniós költségvetést érintő negatív vonzata.

    Ezzel összefüggésben emlékeztetni kell arra, hogy a jegyzőkönyv 8. cikkének második bekezdésével összhangban az Észak-Írországban adóköteles ügyletekből származó bevételek nem engedhetők át az EU-nak.

    2020/0165 (CNS)

    Javaslat

    A TANÁCS IRÁNYELVE

    a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek az észak-írországi adóalanyok azonosítása tekintetében történő módosításáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    Tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 113. cikkére, összefüggésben a Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodás 7 131. cikkével,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    tekintettel az Európai Parlament véleményére 8 ,

    tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 9 ,

    különleges jogalkotási eljárás keretében,

    mivel:

    (1)Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én a Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről szóló megállapodás (a továbbiakban: a kilépésről rendelkező megállapodás) alapján kilépett az Európai Unióból. A kilépésről rendelkező megállapodás 2020. december 31-ig tartó átmeneti időszakot ír elő. Az említett időpontig a hozzáadottérték-adóra vonatkozó uniós jogszabályok (a továbbiakban: héára vonatkozó uniós jogszabályok) továbbra is alkalmazandók az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban. Az átmeneti időszakot követően a héára vonatkozó uniós jogszabályok többé nem lesznek alkalmazandók az Egyesült Királyságra vagy az Egyesült Királyságban.

    (2)A kilépésről rendelkező megállapodás részét képező, Írországról/Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv (a továbbiakban: jegyzőkönyv) 8. cikkével összhangban azonban a héára vonatkozó uniós jogszabályok az átmeneti időszakot követően továbbra is alkalmazandók lesznek Észak-Írországban 10 annak érdekében, hogy elkerülhető legyen az Írország és Észak-Írország közötti ellenőrzött határ létrejötte.

    (3)Ezért az adóalanyok és egyes nem adóalany jogi személyek az Észak-Írországban végzett termékértékesítések tekintetében az uniós héajogszabályok hatálya alá fognak tartozni, míg az Egyesült Királyságban – beleértve Észak-Írországban – végzett minden egyéb ügylet tekintetében az Egyesült Királyság héajogszabályainak hatálya alá fognak tartozni.

    (4)Az uniós héarendszer megfelelő működése érdekében alapvető fontosságú, hogy külön héaazonosító számot kapjon a 2006/112/EK tanácsi irányelv 11 214. cikke (1) bekezdésének a), b) és c) pontjában felsorolt minden olyan adóalany, aki Észak-Írországban termékértékesítést végez vagy Közösségen belüli termékbeszerzést végez (beleértve a nem adóalany jogi személyek általi beszerzést is), vagy aki a nem adóalanyok részére szolgáltatásokat nyújtó vagy termékek távértékesítését végző vagy egyes belföldi termékértékesítéseket végző adóalanyokra vonatkozó választható különös szabályozásokat alkalmazza.

    (5)Ezért Észak-Írországban külön héaazonosító számokat kell bevezetni külön előtaggal annak érdekében, hogy meg lehessen különböztetni egyrészt azokat az adóalanyokat és nem adóalany jogi személyeket, akiknek az Észak-Írországban található termékekkel kapcsolatos ügyletei a héára vonatkozó uniós jogszabályok hatálya alá tartoznak, másrészt azokat a személyeket, akik más olyan ügyleteket végeznek, amelyek tekintetében héaazonosító számmal rendelkeznek az Egyesült Királyságban.

    (6)Főszabályként az uniós héaazonosító számok előtagjai az országok ISO 3166 alpha-2 kódjain alapulnak. Észak-Írország e rendszer keretében nem rendelkezik egyedi kóddal, de az ISO lehetővé teszi az X-kódok használatát olyan területek esetében, amelyek nem rendelkeznek egyedi kóddal. Ezért Észak-Írország esetében helyénvaló az „XI” kódot javasolni.

    (7)A 2006/112/EK irányelvet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

    1. cikk

    A 2006/112/EK irányelv 215. cikke az alábbi harmadik bekezdéssel egészül ki:

    „Észak-Írország esetében az „XI” előtagot kell használni.”

    2. cikk

    (1)A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek 2020. december 31-ig megfeleljenek. E rendelkezések szövegét haladéktalanul közlik a Bizottsággal.

    Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás és a megfogalmazás módját a tagállamok határozzák meg.

    (2)A tagállamok közlik a Bizottsággal belső joguk azon főbb rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

    3. cikk

    Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

    4. cikk

    Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

       a Tanács részéről

       az elnök

    (1)    Tanácsi megállapodás Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről, HL C 384 I, 2019.4.25., 1. o.
    (2)    Lásd a kilépésről rendelkező megállapodás 126. és 127. cikkét.
    (3)    HL C 384., 2019.11.12., 92. o.
    (4)    A Tanács 2006/112/EK irányelve (2006. november 28.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről (HL L 347., 2006.12.11., 1. o.).
    (5)    A Tanács 2008/9/EK irányelve (2008. február 12.) a nem a visszatérítés helye szerinti tagállamban, hanem egy másik tagállamban letelepedett adóalanyok részére a 2006/112/EK irányelvben előírt hozzáadottérték-adóvisszatérítés részletes szabályainak megállapításáról (HL L 44., 2008.2.20., 23. o.).
    (6)    A Tanács 1986. november 17-i 86/560/EGK tizenharmadik irányelve a tagállamok forgalmi adóra vonatkozó jogszabályainak összehangolásáról – a hozzáadottérték-adónak az ország területén nem honos adóalanyok részére történő visszatérítésének szabályai (HL L 326., 1986.11.21., 40. o.)
    (7)    HL L 29., 2020.1.31., 7. o.
    (8)    HL C , , p. .
    (9)    HL C , , p. .
    (10)    Az Írországról/Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv 18. cikkében említett demokratikus hozzájárulástól függően, a jegyzőkönyv 8. cikkének további alkalmazására is figyelemmel.
    (11)    A Tanács 2006/112/EK irányelve (2006. november 28.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről (HL L 347., 2006.12.11., 1. o.).
    Top