EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2020.7.24.
COM(2020) 608 final
A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK
A tűzfegyverek tiltott kereskedelmére vonatkozó 2020–2025-ös uniós cselekvési terv
A tűzfegyverek tiltott kereskedelmére vonatkozó 2020–2025-ös uniós cselekvési terv
Tartalom
1.Bevezetés
2.A probléma
3.Uniós kezdeményezések
4.A 2020 és 2025 közötti időszakra vonatkozó új uniós cselekvési terv
4.1.Mutatók kidolgozása és jelentéstétel
4.2.Átfogó prioritások
4.2.1.1. prioritás: A legális piac védelme és a fegyverek illetéktelen kezekbe juttatásának korlátozása
4.2.2.2. prioritás: Megfelelőbb hírszerzési kép kialakítása
4.2.3.3. prioritás: A bűnözők által működtetett piacokra gyakorolt nyomás fokozása
4.2.4.4. prioritás: A nemzetközi együttműködés fokozása
5.Délkelet-Európára vonatkozó egyedi intézkedések és a régiónak az EU-val folytatott együttműködése
5.1.A tevékenységeknek a régió igényeihez való igazítása
5.2.A hatékony végrehajtást biztosító, korszerűsített irányítás
5.2.1.A finanszírozási igények kielégítése a kihívások kezelése érdekében
5.2.2.A délkelet-európai tevékenységek végrehajtásának holisztikus irányítása
6.Következtetések
1.Bevezetés
2020. július elején az Europol, Franciaország és Hollandia bejelentette, hogy egy jelentős bűnszervezet ellen indított, nagyszabású, határokon átnyúló közös nyomozás eredményeként több tucat automata tűzfegyvert foglaltak le Hollandiában. A franciaországi Dijonban június végén kirobbant zavargások során a fiatalok büszkén filmezték magukat támadó fegyverekkel és pisztolyokkal. Ugyanakkor egy spanyolországi rendőrségi művelet során felszámoltak egy kiterjedt tűzfegyver-kereskedő hálózatot, országszerte lefoglaltak 730 fegyvert, és őrizetbe vettek 21 személyt. A fenti példák arra utalnak, hogy a tiltott tűzfegyverek valós fenyegetést jelentenek. Egyre inkább ráirányul a figyelem a fegyvereket felhalmozó szélsőjobboldali aktivistákra. Ez a jelenség is arról tanúskodik, hogy a tűzfegyverek növelhetik a súlyos és szervezett bűnözés, így a terrorizmus veszélyét. Becslések szerint 2017-ben az EU-n belül 35 millió tiltott tűzfegyver (a tűzfegyverek becslések szerinti teljes számának 56 %-a) volt civilek tulajdonában. Az említett becslések szerint tizenkét uniós tagállamban a tiltott tűzfegyverek száma meghaladja a jogszerűen tartott tűzfegyverekét.
Belső határok nélküli térségként az EU aktív szerepet játszott az e fenyegetés elleni küzdelemben. Mindenekelőtt megerősítette a tűzfegyverekre vonatkozó jogszabályokat annak elkerülése érdekében, hogy a fegyverek illetéktelenek kezébe kerüljenek. Az EU-ban tevékenykedő bűnszervezetek főként halált nem okozó fegyverek tiltott átalakítása útján és fegyvercsempészet – az uniós tagállamok közötti illegális szállítás vagy az Európai Unión kívülről (főként Délkelet-Európából) történő csempészet – révén jutnak tűzfegyverekhez. Az elmúlt években az EU támogatta az e területen folytatandó bűnüldözési koordináció kialakítását.
Sok kihívás továbbra is fennáll, és új intézkedéscsomagra van szükség ahhoz, hogy lépést tartsunk a különösen az EU és a délkelet-európai régió közötti tűzfegyver-kereskedelemre vonatkozó 2015–2019-es cselekvési terv bizottsági értékelésben meghatározott kihívásokkal. Az Európai Uniónak és partnereinek – különösen Délkelet-Európában – képessé kell válniuk arra, hogy megbirkózzanak ezekkel kihívásokkal, és ennek érdekében tematikus területeket átívelő biztonsági prioritásként kell kezelniük a tűzfegyverek kereskedelmét. A fenyegetés átfogó és multidiszciplináris jellege miatt csak egységes cselekvési terv biztosíthat koherens együttműködési keretet a sajátos szükségleteknek, követelményeknek és teljesítménymutatóknak megfelelő nemzetközi együttműködés intenzitásának fokozásához.
A Bizottság ezért az EU és a délkelet-európai partnerek (Nyugat-Balkán, Moldova és Ukrajna) számára a rendőrségi együttműködést hátráltató, a tűzfegyverek ellenőrzése terén fennmaradó joghézagok és következetlenségek kezelése érdekében egy négy konkrét prioritás köré csoportosuló közös cselekvési tervet javasol. E cselekvési terv olyan tevékenységeket határoz meg, amelyeknek az a célja, hogy közös értelmezést és módszert alakítsanak ki a tiltott tűzfegyverek jelentette fenyegetés kezelésére.
2.A probléma
Az Europol 2019-ben megjegyezte, hogy a súlyos és szervezett bűnözés általi fenyegetettségről szóló 2017. évi értékelésének (SOCTA) megállapításai változatlanul érvényesek, továbbá hogy a tiltott tűzfegyverek uniós tagállamokban való elterjedése és rendelkezésre állása növeli annak kockázatát, hogy azok terrortámadásokban és a szervezett bűnözés során kerülnek felhasználásra. Megállapított azonban, hogy „az elkövetési módok, valamint az egyes bűnözői tevékenységek által érintett útvonalak és földrajzi térségek tekintetében jelentkező változások a bűnözést érintő hosszabb távú fejleményekre és változásokra utalhatnak”. A tűzfegyverek tiltott kereskedelme, forgalmazása és használata „továbbra is komoly fenyegetést jelent”. Különösen a „hatástalanított, ismét működőképessé tett és átalakított tűzfegyver értékesítése növekedett.”
A tiltott tűzfegyverek könnyebben hozzáférhetők az interneten (különösen a „dark web”-en), és bűnszervezetek mellett magányos bűnözők is egyre nagyobb mértékben kereskednek azokkal. Az illegális tűzfegyverek főként pisztolyok és puskák (a lefoglalt fegyverek 34 %-a, illetve 27 %-a).
Egy nemrégiben készült tanulmány szerint Európában 2009 és 2018 között 23 tömegmészárlást követtek el (részben) közterületeken, amelyek során 341 személy veszítette életét. 2015-ben az Europol 57 olyan terrorcselekményt vett nyilvántartásba, amelyek során tűzfegyvert használtak.
2017-ben a terrortámadások 41 %-a során használtak tűzfegyvert, ami kismértékű növekedést jelent 2016-hoz képest (38 %).
Az Eurojust közelmúltbeli konkrét ügyei megerősítik, hogy több alkalommal is tiltott tűzfegyvereket használták a terrortámadások során, valamint hogy a fegyverkereskedő hálózatok kapcsolatot tartottak az egyes terroristákkal vagy terrorszervezetekkel. A határokon átnyúló nyomozások Eurojust általi koordinációja számos esetben vezetett tiltott tűzfegyverek lefoglalásához.
Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala (a továbbiakban: UNODC) által gyűjtött legfrissebb adatok általában véve megerősítik ezeket a tendenciákat: 2016 és 2017 között az EU-ban a sörétes puskák átlagosan a lefoglalások 30 %-át tették ki, ezt követték a pisztolyok (22 %), a puskák (15 %) és a revolverek (8 %), a fennmaradó hányadot (2 %) pedig főként félautomata és automata fegyverek alkották. Úgy tűnik, hogy Európa egész területén egyenletesebben oszlanak meg a lefoglalások a pisztolyok (35 %), a puskák (27 %) és a sörétes puskák (22 %) között. Európa a tiltott áramlások egyik fő kiindulópontjának tekinthető, azonban ezek az áramlások többnyire a kontinensen belül maradnak. Emellett a lefoglalt fegyverek jelentős része nem tűzfegyver (hanem például vaktöltényes és gázfegyverek), ami rávilágít az ilyen fegyverek tiltott tűzfegyverekké való átalakításának veszélyére.
Az Europol és a bűnüldöző hatóságok kiemelik, hogy a törvényen kívüli motoros bandák az EU egész területén kereskednek tűzfegyverekkel. A tűzfegyverek tiltott kereskedelmével foglalkozó számos bűnszervezet szerteágazó bűnözői tevékenységet folytat, és a kábítószer-kereskedelemben, a vagyon elleni szervezett bűnözésben, a migránscsempészésben, a pénzmosásban és erőszakos bűncselekményekben is részt vesz. Egyes tagállamokban (például Svédországban és Dániában) jelentősen nő az emberölés és más erőszakos bűncselekmények száma, amit a potenciálisan halálos fegyverek, így a tűzfegyverek, kések és a robbanóanyagok beszámolók szerint egyre elterjedtebb használata kísér. Svédországban 2017-ben 40 lőfegyverrel összefüggő haláleset történt, 33,3 %-kal több mint az előző évben.
Az Europol több fenyegetésértékelési jelentése is megerősítette, hogy a Nyugat-Balkán továbbra is az EU-ba irányuló fegyverkereskedelem fő beszállító régiói közé tartozik, és megemlítette, hogy fokozni kell az információk és bűnüldözési operatív információk áramlását az EU és a Nyugat-Balkán között. Az e régióban jelentkező aktuális fenyegetést több tanulmány is megerősítette, amelyek közül a legutóbbi hangsúlyozza, hogy az EU-n belüli terrortámadások során használt fegyvereket „a helyi tiltott tűzfegyverpiacokon szerezték be, és megállapítást nyert, hogy azok a Balkánról származnak”. Ugyanez a tanulmány „az Európában a tiltott tűzfegyverek fő szállítójaként” jelölt meg a Balkánt és kimondta, hogy „kapcsolat áll fenn a Balkán, valamint a különböző típusú bűnözői tevékenységek során az uniós tagállamokban használt kézifegyverek között”. Ezt az UNODC tűzfegyverekről szóló legutóbbi globális tanulmánya is megerősítette, amely szerint a Nyugat-Európához képest jelentős árkülönbözet miatt a Nyugat-Balkán változatlanul az illegális tűzfegyverek, különösen a gépkarabélyok fő forrása.
Komoly javítási lehetőség kínálkozik az EU-n belüli és a nemzetközi bűnüldözési együttműködés terén. A nemzeti jogi keretek és fogalommeghatározások továbbra is eltérőek, ami akadályozza a közös megközelítéseket, és továbbra is lehetőséget ad a bűnözőknek az ezekkel való visszaélésre. Először is a tagállamok még messze nem ültették át és hajtották végre teljes mértékben a tűzfegyverekről szóló irányelvet. 2019. július 24-én a Bizottság 20 indokolással ellátott véleményt küldött azon tagállamoknak, amelyek nem jelentették be az irányelv teljes körű átültetését. Emellett 2017 decemberében a Bizottság közzétette a polgári tűzfegyverek kiviteli engedélyezési, behozatali és tranzit szabályairól szóló 258/2012/EU rendelet alkalmazásának értékelését, amely azonosította az egyöntetű végrehajtás hiánya miatt kialakult joghézagokat. Ezt 2018 áprilisában egy ajánlás követte, amely az uniós szabályok megerősítését sürgette annak érdekében, hogy javítsák a tűzfegyverek nyomonkövethetőségét, export- és importellenőrzési eljárásait, valamint a tűzfegyverek tiltott kereskedelme elleni küzdelem terén kialakított hatósági együttműködést.
A hírszerzési kép továbbra is hiányos, mivel az erőfeszítések – különösen a Bizottság által finanszírozott, tűzfegyverekről szóló globális UNODC-tanulmány – ellenére a kontinensen nem állnak rendelkezésre átfogó és összehasonlítható adatok a tűzfegyverek lefoglalásáról. A konkrét nyomozásokat nem érintő információk (többek között a nem személyes adatok, például a ballisztikai adatok) megosztásával kapcsolatban a nemzeti jog által előírt megszorítások korlátozzák a hírszerzési és profilalkotási célú információcserét. Súlyosbítja a problémát, hogy az egyes országokon belül és transznacionális szinten is hiányzik a kommunikáció és koordináció a különböző közigazgatási szervek között. 20 uniós tagállam és 4 nyugat-balkáni partner rendelkezik valamilyen tűzfegyverekkel foglalkozó nemzeti kapcsolattartó ponttal. Ezek számár azonban gyakran nem biztosítják a nemzeti tűzfegyverszakértők által kidolgozott, a legjobb gyakorlatokról szóló iránymutatásban ajánlott, (a közigazgatási ellenőrzésre, a bűnüldözési adatgyűjtésre, az adatbázisokhoz való hozzáférésre, a nyomon követésre, a nemzetközi együttműködésre és a kriminalisztikára vonatkozó) megfelelő hatásköröket és személyi állományt.
Ezenfelül a tűzfegyver-kereskedelmet eltérő mértékben rendelik büntetni: az ENSZ tűzfegyverekről szóló jegyzőkönyvével ellentétben nem minden engedély nélküli határokon átnyúló fegyverszállítás minősül tiltott kereskedelemnek. Ez némely esetben a bűnüldözés és a szankciók elmaradásához vezet, emellett korlátozza a tiltott tűzfegyver-kereskedelem által generált jövedelem elkobzását. Az eltérő nemzeti megközelítések megakadályozzák a határokon átnyúló közös műveleteket, például az ellenőrzött szállításokat.
Különösen Délkelet-Európában továbbra is jelentős munkát kell még elvégezni ahhoz, hogy a nemzeti közigazgatási szervek felzárkózzanak a legmagasabb szintű normákhoz, és gondoskodjanak a tűzfegyverek hatékony ellenőrzéséről. A tennivalók a nemzeti adatbázisok létrehozásától, a fegyverkészlet-kezelési feltételeket biztosítását szolgáló ballisztikus képességek kialakításán át az önkéntes beszolgáltatási kampányokig terjednek. Ami az irányítást illeti, a 2015–2019-es időszakra vonatkozó cselekvési tervről szóló bizottsági értékelő jelentés megállapította, hogy „(a)z EU és a délkelet-európai régió közötti együttműködést továbbra is megnehezíti a nem minden esetben koordinált érdekeltek nagy száma”, „a találkozók felesleges megkettőzés(e)”, valamint az „(i)ntegrált és átfogó költségvetési megközelítés hiánya uniós szinten”.
Az EU-n belül és a gyakran hasonló kihívásokkal küzdő európai szomszédok körében is új tendenciák jelennek meg. Ezek közé tartoznak a vaktöltényes vagy gáz- és riasztófegyverek tűzfegyverré alakítására szolgáló átalakítási technikák változásai és az új álcázási módszerek. A bűnözők könnyen hozzáférhető flóbert kaliberű fegyverek (hobbilövészertre szolgáló, alacsony csőtorkolati energiájú fegyverek) csövének átalakításával is megkísérlik megkerülni törvényeket. A 3D nyomtatás technológiai fejlesztése a jövőben megkönnyítheti a tűzfegyverek tiltott gyártását. Új terjesztési minták jelennek meg, ideértve a tűzfegyverek részeinek csomagküldő és postai szolgáltatások útján történő kereskedelmét, és ennek következtében elmozdulás történt a konfliktusokban használt hagyományos fegyverek Nyugat-Balkánról származó exportjától az új fegyverek Nyugat-Európából a Balkánra irányuló importja, illetve az Egyesült Államokból származó, jelöletlen alkatrészek behozatala felé. Az EU keleti szomszédságában zajló fegyveres konfliktusok szintén az illegális fegyverek EU-ba irányuló áramlásának forrásaivá válhatnak.
A tűzfegyverek beszivárgása és kereskedelme tovább táplálja a Közel-Keleten és Észak-Afrikában (MENA) számottevő regionális kihatásokkal járó, elhúzódó fegyveres konfliktusokat. Ebben a régióban különféle okok, így a jogszerű fegyverkészletek gyenge biztosítása és a részint az uniós tagállamok legális gyártásából és engedélyezett kiviteléből származó tűzfegyverek beszivárgása megkönnyíti a tűzfegyverek tiltott kereskedelmét. Afrikában a tűzfegyverek tiltott kereskedelme hozzájárul a régió instabilitásához.
3.Uniós kezdeményezések
Az EU már régen megállapította, hogy a tűzfegyverek tiltott kereskedelme komoly veszélyt jelent a polgárokra nézve. Ez arra késztette a Bizottságot, hogy a tűzfegyverekről szóló 2013. évi közleményben és a 2015. évi európai biztonsági stratégiában konkrét politikát határozzon meg e kérdés kezelésére. A tagállamok 2014-ben a szervezett és súlyos nemzetközi bűnözésre vonatkozó 2014-2018-as uniós szakpolitikai ciklus keretébe illeszkedő Bűnügyi Fenyegetettség Elleni Európai Multidiszciplináris Platform részeként, a „Tűzfegyverek” elnevezésű szakaszban létrehozták a bűncselekményre vonatkozó első operatív cselekvési tervet (a továbbiakban: EMPACT Tűzfegyverek)
.
Az EU 2002 óta több egymást követő KKBP tanácsi határozat révén segítséget nyújtott a Nyugat-Balkánnak, összesen közel 30 millió EUR értékű finanszírozást biztosítva a kézifegyverek ellenőrzésére irányuló projektekhez. Az érintett tevékenységek számos területet öleltek fel, hozzájárulva a kézifegyverek fokozott ellenőrzéséhez, valamint a tiltott fegyverkereskedelem elleni küzdelemhez és annak megelőzéséhez. A minden eddiginél magasabb, 11,8 millió EUR összegű finanszírozást biztosító legutóbbi ilyen KKBP tanácsi határozatot 2019 decemberében terjesztette elő a főképviselő és fogadta el a Tanács, és az 4 évig érvényes. A régiónak nyújtott támogatás fő végrehajtó partnere az EU számára a Kézi- és Könnyűfegyvereket Ellenőrző Délkelet- és Kelet-európai Központ (a továbbiakban: SEESAC). A SEESAC átfogó regionális megközelítést alkalmazott a tűzfegyverek régióbeli ellenőrzésére, amely kiterjedt a következőkre: a jelölés, a nyilvántartás és a nyomon követés javítása; a bűnüldözés javítása; a fegyverek fizikai biztonságának és készleteik kezelésének erősítése; a figyelemfelhívás és nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos politika; valamint a fegyverkivitel átláthatósága érdekében nyújtott támogatás tekintetében. A Nyugat-Balkánnak nyújtott tartós, hosszú távú támogatás hozzájárult a régió nemzeti hatóságai közötti bizalom megerősítéséhez, és elősegítette a regionális együttműködés fokozását.
2014 decemberében az EU és nyugat-balkáni partnerei jóváhagyták az EU és a délkelet-európai régió közötti tiltott tűzfegyver-kereskedelemre vonatkozó 2015–2019-es cselekvési tervet.
A párizsi terrortámadásokat követően a Bizottság 2015 novemberében több joghézag megszüntetése érdekében javaslatot tett az uniós jogi keret további megerősítésére, ami a tűzfegyverekről szóló irányelv felülvizsgálatához vezetett. A Bizottság egyidejűleg közzétett egy új „uniós cselekvési tervet a tűzfegyverek és robbanóanyagok tiltott kereskedelme és használata ellen”.
A Tanács 2018-ban jóváhagyta és teljes értékű uniós stratégiává fejlesztette a Bizottságnak és az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének „A tiltott tűzfegyverek, kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek elleni uniós stratégia elemei” című közös közleményét.
A berlini folyamat 2018. július 10-i londoni csúcstalálkozóján elfogadott, a kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek tiltott birtoklásával és használatával, illetve az ezekkel való tiltott kereskedelemmel szembeni fenntartható megoldását célzó ütemterv (a továbbiakban: a regionális ütemterv) kidolgozása kifejezésre juttatta a nyugat-balkáni hatóságok hajlandóságát arra, hogy regionális megközelítés keretében közösen kezeljék a fennmaradó hiányosságokat. A 2018. november 19-i tanácsi határozat révén ez a kezdeményezés később uniós pénzügyi támogatásban részesült.
A tűzfegyverek tiltott kereskedelme elleni küzdelem bűnüldözési vonatkozásaival kapcsolatos, uniós és harmadik országok részvételével megvalósítandó fellépéseket főként az EMPACT Tűzfegyverek keretében dolgozták ki. Ennek során kiemelten foglalkoztak a tűzfegyverek tiltott kereskedelme elleni nemzeti kapacitások fejlesztésével, a tagállamok és az Europol közötti operatív információcsere fejlesztésével, és a közös ellenőrzési műveletekkel.
A Bizottság a rendőrségi együttműködést támogató eszköz útján pénzügyi támogatásban részesített és előmozdított több tanulmányt, például az EFFECT, FIRE és a SAFTE kutatási programokat, hogy bővítse a tűzfegyverek tiltott kereskedelmére vonatkozó ismereteket, többek között az online kereskedelem és a jogszerűen beszerzett fegyverek illetéktelen kezekbe jutása tekintetében. A Bizottság finanszírozta az UNODC tűzfegyverekre vonatkozó globális programját, amely a tűzfegyverek tiltott kereskedelmére vonatkozó mennyiségi és minőségi információk és adatok gyűjtésére és elemzésére irányult.
A Bizottság a stabilitás és a béke elősegítését szolgáló eszköz útján finanszírozta az UNODC tűzfegyverekre vonatkozó globális programja keretében a nemzetközi szervezett bűnözés elleni ENSZ-egyezmény és annak tűzfegyverekre vonatkozó kiegészítő jegyzőkönyve partnerországokban történő végrehajtása érdekében folytatott munkát is. Az Interpol ugyancsak pénzügyi támogatásban részesült tiltottfegyver-nyilvántartásának és visszakövetési rendszerének (iARMS) létrehozásához és fejlesztéséhez.
A Bizottság és a Tanács támogatta továbbá a tiltott tűzfegyverek önkéntes gyűjtését, a felesleges fegyverek és lőszerek megsemmisítését, a fegyverek fizikai biztonságát és készleteik kezelését, a jelölésre, a nyilvántartásra és a nyomon követésre irányuló kapacitásépítést, a fegyverkivitel ellenőrzésére irányuló kapacitásépítést, valamint az embargó ellenőrzésének támogatását és az illetéktelen kezekbe jutott fegyverek nyomon követését.
4.A 2020 és 2025 közötti időszakra vonatkozó új uniós cselekvési terv
4.1.Mutatók kidolgozása és jelentéstétel
A korábbi cselekvési tervek nem tartalmaztak megfelelő mutatókat, ami megnehezítette végrehajtásuk értékelését. 2018-ban a nyugat-balkáni partnerek és több uniós tagállam hasznos mutatókat dolgoztak ki a regionális ütemterv keretében. A nyugat-balkáni hatóságok által a SEESAC támogatásával kidolgozott mutatók valamennyi érintett érdekelt fél elismerését kivívták.
A Bizottság hasonló mutatók alkalmazását javasolja a tűzfegyverek tiltott kereskedelme elleni küzdelemre irányuló új cselekvési terv hatékonyságának értékelésére és figyelemmel kísérésére, a bűnözéssel és a büntető igazságszolgáltatással kapcsolatos adatoknak a bűnüldöző szervek (rendőrség, vámhatóság, ügyészek és bírósági hivatalok) körében történő szisztematikus gyűjtése mellett. E mutatók közé tartoznak többek között a következők: az uniós jogszabályoknak való megfelelés, a lefoglalások száma, a tűzfegyverek tiltott kereskedelme miatt indított büntetőeljárások és kiszabott ítéletek száma, a kiviteli engedélyek és a szállítást követő ellenőrzések száma, a létrehozott tűzfegyverekkel foglalkozó nemzeti kapcsolattartó pontok száma, a beszolgáltatott, legalizált, hatástalanított vagy megsemmisített fegyverek száma (további részletek találhatók a 4. mellékletben). Az egyes intézkedéseket követően adott esetben említést teszünk a megfelelő mutatókról is.
A Bizottság a (KKBP) 2018/1788 tanácsi határozatnak megfelelően évente felkéri az uniós tagállamokat és a délkelet-európai partnereket, hogy az éves tevékenységek naprakész értékelése érdekében nyújtsanak be – adott esetben (például megsemmisítésekre vonatkozó) konkrét bizonyítékokkal is ellátott – adatokat a teljesítménymutatók tekintetében. A Bizottság – az EMPACT Tűzfegyverekkel szorosan együttműködve – az említett jelentéstételre vonatkozó módszertan és egyértelmű iránymutatás kidolgozásával támogatja majd az illetékes hatóságok munkáját.
4.2.Átfogó prioritások
4.2.1.1. prioritás: A legális piac védelme és a fegyverek illetéktelen kezekbe juttatásának korlátozása
Az Európai Bizottság még elkötelezettebben lép fel annak biztosítása érdekében, hogy valamennyi tagállam helyesen ültesse át és hatékonyan hajtsa végre a tűzfegyverekről szóló irányelvet és az ahhoz kapcsolódó, felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktusokat. A Bizottság továbbra is élni fog a Szerződés által e célból biztosított valamennyi hatáskörrel. A tűzfegyverekről szóló irányelv tagállami átültetése prioritást élvez. A Bizottság arra ösztönzi a délkelet-európai partnereket, hogy az ellenőrzésre vonatkozó jogszabályaikat teljes mértékben közelítsék az uniós és a nemzetközi normákhoz. [1.1. intézkedés – 1. teljesítménymutató] A tagállamok és a délkelet-európai partnerek támogatása érdekében a Bizottság az Europollal együtt kidolgoz egy, a tűzfegyverekre vonatkozó uniós szintű referenciatáblázatot, amely lehetővé teszi a tűzfegyverek uniós kategóriák szerinti könnyű besorolását. [1.2. intézkedés]
A tűzfegyverekről szóló irányelv előírásainak megfelelően a Bizottság 2021 elején jelentést tesz majd közzé az irányelv alkalmazásáról. Ennek keretében megvizsgálja, miként lehetne a legmegfelelőbben kezelni a kialakuló és jövőbeli fenyegetéseket, különösen a flóbert kaliberű tűzfegyvereket és a tűzfegyverek háromdimenziós nyomtatását illetően. [1.3. intézkedés]
A Bizottság hatásvizsgálatot fog végezni a polgári célú tűzfegyverek behozatalának és kivitelének ellenőrzésére vonatkozó uniós jogszabályokról [1.4. intézkedés – 6. teljesítménymutató], mindenekelőtt annak érdekében, hogy megvizsgálják a nyomonkövethetőség javításának módjait (harmonizált behozatali jelölések), és az exporttilalmak kijátszásának elkerülése érdekében információkat cseréljenek a nemzeti hatóságok között, továbbá hogy fokozzák a tűzfegyverekre vonatkozó kiviteli és behozatali ellenőrzési eljárások biztonságát (egyértelműbb egyszerűsített eljárások). A Bizottság megvizsgálja majd, miként biztosítható a 258/2012/EK rendelet és a tűzfegyverekről szóló irányelv közötti összhang, például a könnyen átalakítható riasztó- és jelzőfegyverek behozatalának hatékonyabb kezelése vagy az irányelv által szabályozott valamennyi fegyver exportjának ellenőrzése érdekében. A szabályok szigorú végrehajtásának biztosítása érdekében a Bizottság emellett alkalmazni kívánja a visszaélést bejelentő személyek védelmére vonatkozóan az (EU) 2019/1937 irányelvvel bevezetett szabályozást azokra a személyekre, akik bejelentést tesznek a módosított 258/2012/EK rendelet megsértéséről.
Végezetül a vonatkozó nemzetközi ENSZ-egyezmények
végrehajtásának elősegítése érdekében a Bizottság meg fogja erősíteni a partnerországok azon kapacitását, hogy hatékony tűzfegyver-ellenőrzéseket hajtsanak végre, és fokozni fogja szerepvállalását, hogy a hatékony nyomon követés biztosítása és a tűzfegyverek tiltott piacokra terelődésének elkerülése érdekében a legmagasabb szintű normákhoz közelítse a szabályozást. [1.5. intézkedés – 1. teljesítménymutató]
4.2.2.2. prioritás: Megfelelőbb hírszerzési kép kialakítása
A Bizottság megismétli a tagállamoknak szóló azon ajánlását, hogy szisztematikusan vigyék be a Schengeni Információs Rendszerbe az elveszett és ellopott tűzfegyverekre, valamint a tűzfegyverekké könnyen átalakítható eladott fegyverekre vonatkozó információkat, és fegyverek lefoglalása esetén végezzenek keresést a rendszerben. [2.1. intézkedés – 9.8. teljesítménymutató] A Bizottság támogatást nyújt majd azoknak a kezdeményezéseknek, amelyek lehetővé teszik a nemzeti hatóságok számára, hogy egyidejű lekérdezést és/vagy adatbevitelt végezzenek a Schengeni Információs Rendszerben és az INTERPOL iARMS-rendszerében, valamint sürgeti a tagállamokat, hogy reagáljanak az INTERPOL azon felhívására, amelyben önkénteseket keresnek az új jellemzők tesztelésére. [2.2. intézkedés – 9.6. teljesítménymutató] Alapvető fontosságú, hogy a vámügyi szempontból releváns operatív és stratégiai hírszerzési adatokat és a kockázattal kapcsolatos információkat automatikusan továbbítsák a közös vámügyi kockázatkezelési rendszerbe (CRMS). [2.3. intézkedés – 9.9. teljesítménymutató] A tagállamoknak és a délkelet-európai partnereknek rendszeresen rögzíteniük kell az ellopott és elveszett tűzfegyverek adatait az iARMS-ban. [2.4. intézkedés – 9.6. teljesítménymutató]
Az UNODC által végrehajtott projektre építve a Bizottság lépéseket fog tenni a tűzfegyverek lefoglalására vonatkozó adatok szisztematikus és összehangolt gyűjtése érdekében [2.5. intézkedés – 4. teljesítménymutató], és a kábítószer-lefoglalások elemzéséhez hasonlóan éves statisztikákat fog közzétenni. Ez hasznos információkkal szolgálna a bűnüldöző hatóságok számára, mindenekelőtt segítséget nyújtana számukra a fegyverkereskedelemmel kapcsolatos új tendenciák azonosításához és pontosított kockázati profilok meghatározásához. A Bizottság a fentiek érdekében javaslatot fog tenni egy, a lefoglalások bejelentésére szolgáló közös formanyomtatványra a különböző szereplők, például az Europol, a Frontex, az UNODC, az EMPACT Tűzfegyverek és a délkelet-európai partnerek által végzett előkészítő munka alapján. A Bizottság az Europollal együttműködésben megvizsgálja egy olyan eszköz uniós bevezetésének megvalósíthatóságát, amely a tűzfegyverekkel kapcsolatos biztonsági események valós idejű nyomon követésére és folyamatosan naprakész helyzetkép kifejlesztésére szolgál. [2.6. intézkedés – 10. teljesítménymutató] Ennek során a Bizottság ösztönzést merít az uniós finanszírozású 2017-es FIRE projektből és a Délkelet-Európára kiterjedő fegyvereserőszak-nyomonkövetési platformból.
A tűzfegyverek tiltott kereskedelme a „dark web” piacterein is történhet. A Bizottság végre fogja hajtani az Európai Parlament által a „dark web” folyamatos figyelemmel kísérése érdekében javasolt előkészítő intézkedést. [2.7. intézkedés] Emellett a szervezett és súlyos nemzetközi bűnözésre vonatkozó uniós szakpolitikai ciklus keretében az Europol továbbra is segítséget nyújt a tagállamoknak az információgyűjtéshez és a „darknet” tűzfegyverek tiltott kereskedelméhez való felhasználásával kapcsolatos megbízható hírszerzési kép kialakításához.
4.2.3.3. prioritás: A bűnözők által működtetett piacokra gyakorolt nyomás fokozása
A Bizottság sürgeti a tagállamokat és a délkelet-európai partnereket, hogy a nemzeti szakérők bevált gyakorlatokról szóló iránymutatásának megfelelően az egyes országok fejezzék be a teljes létszámú és képzett, tűzfegyverekkel foglalkozó nemzeti kapcsolattartó pontok létrehozását. [3.1. intézkedés – 7.1. teljesítménymutató] Helyénvaló, hogy ezek a nemzeti kapcsolattartó pontokat folyamatosan bevonják az ENSZ kézi- és könnyűfegyverekkel kapcsolatos cselekvési programjának és a nemzetközi nyomonkövetési egyezménynek a végrehajtásába is. Az uniós szintű és a nemzetközi együttműködés megkönnyítése érdekében a Bizottság közzé fogja tenni az említett nemzeti kapcsolattartó pontok eredménytábláját, amelyben egyértelműen megjelöli azok elérhetőségi adatait és hatáskörét. [3.2. intézkedés – 7.1. teljesítménymutató]
A Bizottság felszólítja azokat a tagállamokat, amelyek ezt még nem tették meg, hogy erősítsék meg az ENSZ tűzfegyverekről szóló jegyzőkönyvét, amely megkönnyíti és megerősíti az együttműködést annak érdekében, hogy megelőzzék, leküzdjék és felszámolják a tűzfegyverek tiltott gyártását és kereskedelmét. [3.3. intézkedés – 1.5. teljesítménymutató] A Bizottság konzultációt fog kezdeményezni az érdekelt felekkel, hogy megvizsgálja, vannak-e joghézagok a jogalkotási keretben, továbbá hogy értékelje, szükség van-e a tűzfegyverek tiltott kereskedelmére és tiltott gyártására vonatkozó közös büntetőjogi normák megállapítására az Európai Unió működéséről szóló szerződés 83. cikkének megfelelően. [3.4. intézkedés – 1.5. és 8. teljesítménymutató] Ezzel összefüggésben a Bizottság meg fogja vizsgálni olyan szabályok megvalósíthatóságát, amelyek lehetővé tennék a rendőrségi együttműködést annak érdekében, hogy szisztematikusabban nyomon kövessék a lefoglalt fegyvereket, az egyedi nyomozások keretein kívül is kicseréljék a hírszerzési információkat, könnyebben és rendszeresebben megosszák a ballisztikus adatokat, illetve ellenőrzött szállításokat végezzenek.
A Bizottság felkéri a tagállamokat és a délkelet-európai partnereket, hogy – ösztönzést merítve a délkelet-európai tűzfegyver-szakértői hálózattól – a tiltott tűzfegyverek fő forrásainak és útvonalainak kezelése érdekében javítsák az együttműködést a bűnüldöző hatóságok (vámhatóság, rendőrség és határőrség), valamint az ügyészek és igazságügyi szakértők között. [3.5. intézkedés – 3. teljesítménymutató] A tagállamoknak igen jelentős mértékben kell fejleszteniük bűnüldöző hatóságaiknak a tűzfegyverek jelentette fenyegetéssel, a jogi kerettel és a nemzetközi együttműködési eszközével kapcsolatos szakismereteit, különösen annak révén, hogy jobban kihasználják a CEPOL által kínált képzési lehetőségeket, és lépcsőzetes képzéseket dolgoznak ki azok hozzáadott értékének növelése érdekében. [3.6. intézkedés – 7.2. teljesítménymutató]
A Bizottság felkéri az Europolt, a tagállamokat és a délkelet-európai partnereket, hogy a kiberjárőrözési műveletek és a „dark weben” található piacterek elleni fellépések keretében továbbra is összpontosítsanak a tűzfegyverekkel kapcsolatos ügyekre azáltal, hogy a közös kiberjárőrözési akciónapot és a „dark webbel” kapcsolatos nyomozásokat szorosan összehangolják az Europol „dark webbel” foglalkozó csoportjával. [3.7 intézkedés – 9.4. teljesítménymutató]
A Bizottság a tűzfegyvereket vagy azok alkotóelemeit tartalmazó küldemények szigorúbb felügyeletének biztosítása érdekében javítani fogja továbbá a bűnüldöző hatóságok és a csomagszállítási és postai szolgáltatók közötti együttműködést. Különösen azt vizsgálja meg, hogy a mesterséges intelligencia milyen mértékben használható fel a nagy mennyiségű kis méretű küldemény közé rejtett fegyveralkatrészek elsősorban röntgenátvilágítással történő megfelelőbb azonosítására. [3.8. intézkedés] A Bizottság javaslatot fog tenni továbbá a csomagszállító szolgáltatók, valamint a rendőrség és a vámhatóságok közötti egyetértési megállapodásra, amelynek célja, hogy a nemzeti szinten már alkalmazott bevált gyakorlatok alapján javítsák a tűzfegyverekkel és a tűzfegyverek alkatrészeivel kapcsolatos adatok közlését, és egymás támogatásának módszerét. [3.9. intézkedés] Ez egyenlő versenyfeltételeket teremt majd, és elkerülhetővé teszi olyan gazdasági szereplők létrejöttét, amelyeknél lazább az ellenőrzés.
4.2.4.4. prioritás: A nemzetközi együttműködés fokozása
A tiltott tűzfegyverek, kézi- és könnyűfegyverek, valamint az azokhoz szükséges lőszerek elleni 2018. évi uniós stratégiában meghatározott prioritásokkal összhangban fokozni kell az EU és a nem uniós partnerek közötti együttműködést.
Kiváltképpen fokozni kell az észak-afrikai és a közel-keleti országokkal folytatott együttműködést.
El kell mélyíteni a Tunéziával, Libanonnal és Jordániával a fegyverek nyomon követése és a fegyverek ellenőrzésének javítása terén folytatott együttműködést. A Bizottság szorosan együtt fog működni a főképviselővel, és felszólítja a tagállamokat, hogy biztosítsanak nagyobb létszámú személyzetet az észak-afrikai és közel-keleti országoknak szóló technikai segítségnyújtásra. [4.1. intézkedés] Az együttműködés során kiemelt figyelmet kell fordítani Törökországra is, amely számos könnyen átalakítható, és ezért tiltott gáz- és riasztófegyver származási országának tekinthető. [4.2. intézkedés]. Afrikában, különösen a Száhel-övezetben ösztönözni fogják a fizikai biztonság, a fegyverkészlet-kezelés, a nyilvántartás-vezetés és a fegyver-ellenőrzés javítását. [4.3. intézkedés] A bevált gyakorlatok Délkelet-Európával való cseréje már folyamatban van.
A 2015-2019 közötti időszakra vonatkozó cselekvési tervről szóló értékelő jelentés rámutatott, hogy a délkelet-európai (a nyugat-balkáni, ukrajnai és moldovai nem uniós partnereket is beleértve) tűzfegyver-kereskedelem magas kockázatára, a térség geopolitikai környezetének sajátosságaira, az érintett nagyszámú és különféle típusú nemzeti és nemzetközi szereplőre, valamint Kelet-Európa jelenlegi instabilitásra tekintettel új cselekvési tervre van szükség. Ezt ajánlották mindazon partnerek küldöttei is, akik részt vettek az európai uniós tűzfegyver-szakértők és a délkelet-európai szakértők vegyes bizottságának 2018. szeptember 24-én Brüsszelben tartott harmadik ülésén. Az értékelő jelentés azt is hangsúlyozta, hogy Ukrajnát és Moldovát be kell vonni abba a szélesebb körű, koherens együttműködési keretbe, amely az ellen a közös fenyegetés ellen irányul, amit a tűzfegyverek tiltott kereskedelme jelent az egész régió számára. Ez a Tanács azon felhívására is választ jelent, miszerint Ukrajnára is ki kell terjeszteni a szervezett és súlyos nemzetközi bűnözésre vonatkozó uniós szakpolitikai ciklushoz kapcsolódó operatív cselekvési terveket.
Ukrajna tekintetében a cselekvési terv figyelembe veszi a fegyverek, lőszerek és robbanóanyagok tiltott kereskedelme elleni küzdelemre irányuló ukrán erőfeszítéseknek az EBESZ-szel és a SEESAC-kal együttműködésben nyújtott uniós támogatást
. A Bizottság uniós finanszírozással támogatja az integrált határigazgatást és az emberkereskedelem elleni fellépéseket, többek között a moldovai és ukrajnai határellenőrzést segítő európai uniós misszió révén. Folyamatban van a (KKBP) 2017/2283 tanácsi határozat által támogatott, Conflict Armament Research nevű szervezet ukrajnai munkája.
Ezért a cselekvési terv részeként a Bizottság Délkelet-Európára vonatkozó részletes egyedi intézkedéseket és irányítást javasol (lásd az alábbi 5. szakaszt), amelyeket a főképviselővel szoros együttműködésben és a partnerekkel konzultálva kívánatos megvalósítani.
5.Délkelet-Európára vonatkozó egyedi intézkedések és a régiónak az EU-val folytatott együttműködése
5.1.A tevékenységeknek a régió igényeihez való igazítása
Amint azt az 2. szakaszban említettük, a 2015–2019-es időszakra vonatkozó cselekvési terv értékelése kimutatta, hogy mindkét fél közös kihívásokkal néz szembe, továbbá hogy a regionális együttműködés alapvetően fontos a régióbeli tiltott tűzfegyver-kereskedelem nemzetközi dimenziójának hatékonyabb visszaszorításához.
A regionális ütemterv kidolgozására irányuló, Franciaország és Németország támogatásával 2018-ban végzett munka az összes nyugat-balkáni partnert felölelő konszenzusos és részvételen alapuló megközelítésen alapult. Ennek keretében számos olyan releváns célt és célértéket rögzítettek, amelyek lényegesek lehetnek egy cselekvési tervben. Ennek alapján a Bizottság a 3. mellékletben egy sor olyan konkrét tevékenységeket javasol, amelyek integrálják az ütemtervet a végrehajtását finanszírozó tanácsi határozatnak megfelelően.
A régió valamennyi joghatósága hasonló kihívásokkal néz szembe. Azonban nem minden partner éri el azonos ütemben a célkitűzéseit, és a folyamat különböző szakaszaiban eltérő ambíciókra lesz szükség. Ugyanakkor az említett intézkedéseknek Ukrajnára és Moldovára is megfelelően ki kell terjedniük. A Bizottság – a főképviselővel együttműködve – fel fogja venni a kapcsolatot e két országgal, hogy megvitassa velük, milyen módon és eszközökkel lehetne őket integrálni az átfogó keretbe.
Ezeket a kifejezetten Délkelet-Európára irányuló intézkedéseket a nyugat-balkáni hatóságok határozták meg a (KKBP) 1788/2018 tanácsi határozathoz csatolt regionális ütemterv kidolgozása és elfogadása révén. A cselekvési terv átfogó céljához – a tűzfegyverek és lőszerek tiltott kereskedelme elleni küzdelemhez – vezető fellépés továbbra is az alábbi három fő területre összpontosít, a 2015–2019-es időszakra vonatkozó cselekvési tervnél egyértelműbb és strukturáltabb keretet biztosítva elsősorban a tűzfegyverek ellenőrzése terén még fennálló, a rendőrségi és igazságügyi együttműködést hátráltató joghézagok és következetlenségek kezeléséhez:
·A jogi környezet harmonizálása, a közigazgatási struktúra korszerűsítése és a kapacitásépítés megkönnyítése;
·A fegyverkészletek biztonságának növelése és a fegyverkészletek csökkentése,
·A bűnüldözés hatékonyságának növelése az operatív együttműködés, az információcsere és a ballisztikai elemzéssel kapcsolatos együttműködés megkönnyítése révén.
5.2.A hatékony végrehajtást biztosító, korszerűsített irányítás
Az említett tevékenységek teljes körű megvalósítása érdekében valamennyi partnernek figyelembe kell vennie a múltbeli tapasztalatokat, mindenekelőtt olyan új irányítási típusokat kialakítva, amelyek elkerülik az átfedéseket vagy a koordináció hiányát.
5.2.1.A finanszírozási igények kielégítése a kihívások kezelése érdekében
A Bizottság kész arra, hogy elmélyítse együttműködését a délkelet-európai partnerekkel, és célzott pénzügyi forrásokat különít el annak érdekében, hogy azok felzárkózzanak az előírt normákhoz. A Tanács által 2019 decemberében nyújtott 11,8 millió EUR támogatáson felül a Bizottság a legsürgetőbb kihívások kezelése érdekében a Belső Biztonsági Alapban és az Előcsatlakozási Támogatási Eszközben rendelkezésre álló pénzügyi eszközöket kíván mozgósítani és elkülöníteni. A többéves pénzügyi keretről folytatott tárgyalásokkal összefüggésben a Bizottság felszólítja a tagállamokat, hogy oly módon reagáljanak az igényekre, hogy ambiciózus költségvetési megoldásokról állapodnak meg, és mozgósítják helyi nemzeti szakértőiket.
A Bizottság – a főképviselővel együtt – összehívja majd a legfontosabb végrehajtó partnerek és donorok irányítóbizottságát, amely magában foglalja a tagállamok, az Európai Külügyi Szolgálat, az ENSZ érintett ügynökségei (UNDP és UNODC) és a NATO képviselőit. Ezen irányítóbizottság arra törekedne, hogy az ütemterv végrehajtása érdekében biztosítsa a donorok átfogó stratégiai koordinációját, azon donorok tekintetében is, amelyek nem részei az ENSZ többszereplős vagyonkezelői alapjának. A Bizottság – a régió kormányaival folytatott párbeszéd keretében – javaslatot fog tenni az említett résztvevők közötti egyetértési megállapodásra azzal a céllal, hogy közös döntéseket hozzanak a finanszírozandó projektekről. Ez az egyetértési megállapodás – a donorok jogi autonómiájának teljes körű tiszteletben tartása, valamint a Szerződések értelmében alkalmazandó döntéshozatali eljárások teljes körű tiszteletben tartása mellett – meghatározhatná, hogy a bizottság hogyan alakítaná ki a regionális és nemzeti költségvetési tervezést és miként kapná meg az összes vonatkozó tevékenységről szóló konszolidált pénzügyi beszámolót. Ez átfogó és naprakész képet nyújtana a donoroknak és az érdekelt feleknek a tervezett vagy végrehajtott tevékenységekről, és azok költségeiről. Az erőfeszítések közötti szinergia és a SEESAC-kel való hatékony kapcsolattartás biztosítása érdekében fokozni fogják a donorok munkájának helyi szintű összehangolását, és biztosítani fogják a koordinációs feladatok ellátását, különösen olyan tűzfegyverekkel foglalkozó regionális koordinátor kijelölése révén, aki egy délkelet-európai uniós küldöttségen, például a belgrádi uniós küldöttségben dolgozik majd.
5.2.2.A délkelet-európai tevékenységek végrehajtásának holisztikus irányítása
A Bizottság a koordináció javítása érdekében a meglévő testületek munkájának észszerűsítését javasolja. A politikai iránymutatást az EU-n belül továbbra is a Tanácsnak, az EU és a délkelet-európai partnerek közötti kapcsolatokban pedig a bel- és igazságügyi – valamint adott esetben a külügyi és egyéb – miniszteri találkozóknak kell biztosítaniuk.
A tevékenységek regionális stratégiai irányítása érdekében továbbra is az EU képviselőinek jelenlétében kell ülésezniük azoknak a minisztériumközi nemzeti szerveknek, amelyek a kézifegyverek ellenőrzése terén fontos szerepet játszó intézményeket tömörítik (kézifegyver-bizottságok). A jelenlegi gyakorlatnak megfelelően ezekkel együtt szerveznék az ütemtervvel kapcsolatos koordinációs üléseket, amelyek elősegítenék az ütemterv végrehajtása terén elért eredmények áttekintését, a levont tanulságok megosztását és a fennmaradó hiányosságok felszámolásának megvitatását.
A regionális bűnüldöző szervek szintjén is célszerű volna észszerűsíteni a meglévő szervek körét. A Bizottság azt javasolja, hogy az uniós és délkelet-európai szakértők együttes üléseire az EMPACT Tűzfegyverek keretében kerüljön sor, amire a nyugat-balkáni partnerek már meghívást kaptak.
A Bizottság felszólítja a hatóságokat, hogy minden szinten küldjenek olyan résztvevőket, akik egyértelmű megbízatással rendelkeznek arra, hogy állást foglaljanak és kötelezettségeket vállaljanak, vagy hozzájáruljanak a lehetséges célkitűzések megvalósításához.
Végezetül az adminisztratív irányítást illetően, a SEESAC 2002 óta mindenekelőtt elősegítette a kézifegyverek kérdésével foglalkozó nemzeti bizottságok és a délkelet-európai tűzfegyver-szakértői hálózat eljárásait, valamint a regionális ütemterv koordinálását. Jelentős technikai segítséget nyújtott a regionális partnereknek, amit minden helyi érdekelt egyaránt méltatott. A 2013/710/KKB, (KKBP) 2016/2356, (KKBP) 2018/1788 és (KKBP) 2019/2111 tanácsi határozat értelmében ennek a folyamatnak az átláthatóság szellemében kell folytatódnia, a donorok irányítóbizottsága útján biztosított általános költségvetési gazdálkodás tiszteletben tartása mellett. Először is, a Bizottsággal való konzultációt követően, az integrált megközelítéssel összhangban elő kell terjeszteni az ülések, a költségvetési és a beszámolási dokumentumok tervezeteit.
A Bizottság kiemelt jelentőséget tulajdonít annak, hogy iránymutatást és támogatást nyújtson a partnereknek a különböző kötelezettségvállalások teljesítéséhez és az eredmények mérésére szolgáló mutatók – így például a regionális ütemterv végrehajtása terén elért eredményekről szóló, a SEESAC-nak évente kétszer történő jelentéstétel, valamint a regionális ütemterv végrehajtásának a (KKBP) 2018/1788 tanácsi határozaton alapuló, tervezett félidős értékelése – alkalmazásához. Ezért teljes mértékben ki fogja használni a csatlakozási folyamat nyújtotta ösztönzési lehetőségeket ahhoz, hogy megvitassa és figyelemmel kísérje a cselekvési terv végrehajtása érdekében tett lépéseket. Ez azt jelenti, hogy a Bizottság a bel- és igazságügyi albizottság üléseit és az éves országjelentéseket fel fogja használni az elért eredmények számbavételére. A csatlakozási tárgyalások 24. fejezetét (Jogérvényesülés, szabadság és biztonság) szintén felhasználja majd arra, hogy elősegítse a cselekvési terv célkitűzéseinek teljesítését. Ami a nem tagjelölt országokat illeti, a bel- és igazságügyi albizottságok, a jogállamisággal foglalkozó platformok vagy más meglévő fórumok keretében megvitatják majd az elért eredmények aktuális állását.
6.Következtetések
A tűzfegyverekhez való tiltott hozzáférés elleni küzdelemnek több területet érintő biztonsági prioritást kell jelentenie az Európai Unió, annak tagállamai és partnerei számára. A tűzfegyverekhez való tiltott hozzáférés fokozza az egyének fizikai veszélyeztetettségét és az esetlegesen emberöléshez is vezető kapcsolati erőszak kockázatát, valamint annak kockázatát, hogy tűzfegyverrel követnek el öngyilkosságot. Az ezzel szembeni küzdelem elősegíti a bűnözés más formáinak – például a terrorizmusnak, a tiltott kábítószer-kereskedelemnek, az emberkereskedelemnek, a migránscsempészésnek, tengeri kalóztevékenységnek, a hamisításnak, a környezeti bűnözésnek vagy a vagyon elleni szervezett bűnözésnek – a kezelését. A Bizottság felszólítja az Európai Parlamentet, a Tanácsot, a tagállamokat és a délkelet-európai partnereket, hogy teljes mértékben ismerjék el annak szükségességét, hogy ezen a területen fokozni kell a nemzeti és uniós szinten, valamint a nemzetközi együttműködés keretében tett intézkedéseket.
A Bizottság meg van győződve arról, hogy e cselekvési terv átfogó és multidiszciplináris jellege koherens operatív keretet biztosíthat az EU és tagállamai számára az uniós határokon belül, valamint a tűzfegyverek tiltott kereskedelme elleni küzdelemre irányuló, Délkelet-Európával kapcsolatos együttműködési és segítségnyújtási javaslatok esetében.
A Bizottság mindenekelőtt felszólítja az összes uniós intézményt, az Unión belüli és a délkelet-európai bűnüldöző hatóságokat és érdekelt feleket, hogy nőjenek fel az e cselekvési tervben említett kihívásokhoz. A Bizottság felszólítja az Európai Parlamentet és a Tanácsot, hogy hagyják jóvá ezt a cselekvési tervet, támogassák az egyes stratégiai prioritásokat, és használják ki az azokban rejlő összes lehetőséget.