Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019IE1110

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – A szociális jogok európai pillére – a kezdeti végrehajtás értékelése és ajánlások a jövőre (saját kezdeményezésű vélemény)

    EESC 2019/01110

    HL C 14., 2020.1.15, p. 1–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.1.2020   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 14/1


    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – A szociális jogok európai pillére – a kezdeti végrehajtás értékelése és ajánlások a jövőre

    (saját kezdeményezésű vélemény)

    (2020/C 14/01)

    Előadó: Bernd SCHLÜTER

    Társelőadó: Cinzia DEL RIO

    Közgyűlési határozat:

    2019.1.24.

    Jogalap:

    az eljárási szabályzat 32. cikkének (2) bekezdése

    Saját kezdeményezésű vélemény

    Illetékes szekció:

    „Foglalkoztatás- és szociálpolitika, uniós polgárság” szekció

    Elfogadás a szekcióülésen:

    2019.9.10.

    Elfogadás a plenáris ülésen:

    2019.9.25.

    Plenáris ülés száma:

    546.

    A szavazás eredménye:

    (mellette/ellene/tartózkodott)

    117/44/3

    1.   Következtetések és ajánlások

    1.1

    Mivel úgy véli, hogy az Európai Unió reális jövőképének alapját csak egy stabil gazdasági háttér és egy erős szociális dimenzió ötvözete alkothatja (1), az EGSZB mindig is felfelé irányuló konvergenciát és hatékonyabb szociálpolitikát szorgalmazott, mind az uniós, mind a tagállami szintet tekintve (2). Az európai szociális modellt nemzetközi referenciaként is meg kell erősíteni és naprakésszé kell tenni. A 2017. évi szociális jogok európai pillérének tényleges végrehajtása megerősíti, hogy egy új, társadalmilag befogadó stratégia keretében közösen kiállunk az európai szociális modell mellett.

    1.2

    A szociális jogok európai pillérének megvalósítását célzó intézkedések során kiegyensúlyozott módon tiszteletben kell tartani a Szerződések céljait és elveit, a tagállamok és az uniós intézmények közötti hatáskörmegosztást és adott esetben a csökkentést kizáró záradékot – akár uniós és nemzeti szintű szakpolitikai programok, akár jogalkotási kezdeményezések keretében valósítjuk meg a pillért.

    1.3

    A megfelelő területeken az európai jogszabályoknak olyan keretet kell alkotniuk, amely általános közös szabályokat tartalmaz, tiszteletben tartja a sajátos nemzeti körülményeket és szociális rendszereket, valamint uniós és nemzeti szinten a polgárok számára valódi és érvényesíthető szociális jogokat ismer el. A pillér céljait a horizontális rendelkezés alkalmazásával az összes uniós szakpolitikai területen tiszteletben kell tartani (3).

    1.4

    A szociális jogok európai pillérének megvalósítása jelenleg jogalkotási és nem jogalkotási intézkedések révén, egyedi finanszírozás keretében és az európai szemeszter folyamatának módosítása révén történik, aminek azt a célt kell szolgálnia, hogy elinduljon egy felfelé irányuló konvergencia, és hogy az egyenlő versenyfeltételek megteremtése érdekében szociális minimumnormákat határozzanak meg.

    1.5

    Fontos, hogy alapkövetelményeket dolgozzunk ki és fogadjunk el megbízható és hatékony szociális védelmi rendszerekhez (4) és az általános érdekű alapvető szolgáltatásokra vonatkozóan, és ezeket független értékelők rendszeresen értékeljék.

    1.6

    Az Európai Bizottságnak és az Európai Parlamentnek olyan mechanizmusokat kell javasolnia, amelyek minden szinten biztosítják, hogy az összes érintett szociális szereplő – köztük a szociális partnerek és a civil társadalmi szervezetek – képviselőit megfelelően bevonják a szociális jogok európai pillérének megvalósításába (5). Külön figyelmet kell fordítani a nemzeti szintű kollektív tárgyalások megerősítésére, illetve különféle szerepére. Ezek a tárgyalások előkészíthetik a terepet a munkaerőpiac konkrét területét szabályozó jogszabályok számára, illetve azok alternatívájaként szolgálhatnak.

    1.7

    A szociális jogok európai pillérének megvalósításához szilárd költségvetési alapra és beruházásokra van szükség uniós és tagállami szinten egyaránt. Ehhez megfelelő finanszírozást kell biztosítani a többéves pénzügyi keretben, a szociális célú állami beruházások aranyszabálya, illetve az európai strukturális és beruházási alapok (esb-alapok) révén, amelyeknek még inkább a szociális jogok európai pillérére, valamint megfelelő adópolitikákra kellene fókuszálniuk (6).

    1.8

    Az európai szemeszter és a nemzeti reformprogramok – amelyek az euróövezeten kívüli országokra ugyanúgy vonatkoznak –, valamint a szociális eredménytábla a pillér végrehajtását és nyomon követését segítő legfontosabb eszközök között vannak (7).

    1.9

    Egy új európai szemeszter folyamatban szociális célokat kellene megvalósítani úgy, hogy folyamatosan nyomon követjük a szociális egyenlőtlenségek alakulását és új, mérhető mutatókat, valamint szociális kérdésekre vonatkozó, célzott országspecifikus ajánlásokat vezetünk be.

    1.10

    Elő kell mozdítani a szociális jogok európai pillére végrehajtásának folyamatos nyomon követését, kötelező konzultációt folytatva a szociális partnerekkel. Az EGSZB azt ajánlja, hogy ennek érdekében, az európai szemeszter folyamatához kapcsolódva hozzanak létre egy uniós szociálpolitikai fórumot.

    1.11

    Az EGSZB már javasolta egy olyan egyértelmű és összehangolt menetrend kidolgozását, amely meghatározza a pillér végrehajtásához kapcsolódó prioritásokat, illetve kéri a már meglévő szociális jogok és normák megerősítését. Prioritásként kell kezelni a kiszolgáltatott helyzetben levő csoportok alapvető igényeit és jogait, az esélyegyenlőség, a jövedelmek és a jólét terén a tagállamok között, illetve azokon belül fennálló különbségeket, a társadalmi befogadással kapcsolatos politikákat, valamint azt, hogy megfelelő feltételek legyenek a közszolgáltatások és a nem profitorientált szolgáltatások nyújtásához és a szociális vállalatok működéséhez.

    1.12

    Ez a vélemény általános iránymutatásokat fogalmaz meg, bemutatja az első lépések általános értékelését és ajánlásokat fogalmaz meg a fő eszközök tekintetében. A vélemény a szociális jogok európai pillérének három fő területe szerinti felosztásban – esélyegyenlőség és egyforma hozzáférés a munkaerőpiachoz; tisztességes munkafeltételek; szociális védelem és befogadás – naprakész információkkal szolgál az elfogadott intézkedések és a rendelkezésre álló eszközök terén uniós szinten elért eredményekről, és javaslatokat fogalmaz meg a következő lépésekre nézve.

    2.   Háttér és a végrehajtásra vonatkozó iránymutatások

    2.1

    A szociális jogok európai pillérének ünnepélyes kihirdetésére a 2017 novemberében Göteborgban a tisztességes munkafeltételekről és növekedésről megrendezett szociális csúcstalálkozón került sor. A pillér a polgárok alapvető jogait meghatározó európai Szerződésekben foglalt átfogó elvekből következik, amelyek érvényesítése továbbra is az érintett szereplők feladata. Az EUMSZ 9. és 151. cikke meghatározza az európai szociális modell célkitűzéseit, amelyeket a társadalmi befogadás egy új stratégiájának keretében hozzá kell igazítani a munka világában és társadalmainkban bekövetkezett változásokhoz.

    2.2

    Az EU és a tagállamok fokozatosan vezetik be és fejlesztik azokat a szakpolitikákat, amelyek célja az emberek munka- és életkörülményeinek javítása egy olyan európai szociális modell segítségével, amely az uniós gazdaság versenyképességének egyik eszköze is, és amelynek megvalósítása és aktualizálása továbbra is az EU célja marad. Nagy különbségek vannak az uniós tagállamok között és azokon belül, illetve az egyes társadalmi csoportok és a szociális biztonsági rendszerek között. Számos ország néz szembe kihívásokkal, egyes uniós országok befogadóbb szociális rendszerekkel rendelkeznek, mások azonban nem teljesítik az alapvető szükségleteket sem. A szociális jogok európai pillérével el kell érni, hogy az EU és a tagállamok korszerű megoldásokat kínáljanak az európai polgárokat érintő jelenlegi kihívásokra, és hogy a globális versenyben egyenlő versenyfeltételeket szavatoljanak a fenntartható vállalkozások számára. A szociális jogok európai pillére egyfajta politikai vállalás, amelynek az uniós intézmények, a tagállamok, a szociális partnerek, a civil társadalmi szervezetek és minden más érintett szereplő arra irányuló kötelezettségvállalásának kell lennie, hogy a hatáskörükön belül, a kölcsönös tisztelet szellemében valamennyi polgár közvetlen javát szolgálják.

    2.3

    A munka jövőjével kapcsolatos centenáriumi ILO-nyilatkozat, amelyet a közelmúltban fogadtak el a Nemzetközi Munkaügyi Konferencián, felvázol néhány fontos cselekvési irányvonalat, és olyan intézkedéseket rögzít, amelyek korszerűsítenék a munkajogot és megakadályoznák a kirekesztést. Emellett előirányoz egy sor, az emberek kapacitásaival, a munka intézményeivel és a tisztességes és fenntartható munkával kapcsolatos beruházást, amelyek jobb környezetet teremtenek a vállalkozások számára a növekedéshez, az emberek számára pedig a méltányosabb élet- és munkakörülmények megteremtéséhez úgy, hogy közben tiszteletben tartják a nemzeti kereteket és a szociális partnerek speciális szerepét.

    2.4

    Az ENSZ 2030-ig tartó időszakra vonatkozó menetrendje 17 fenntartható fejlődési célt irányoz elő, amelyek 2030-ig történő megvalósítására az EU kötelezettséget vállalt; a szociális jogok európai pillérének megvalósítása pedig hozzájárul mindehhez.

    2.4.1

    Az EGSZB úgy véli, hogy Európa reális jövőképének alapját csak egy stabil gazdasági háttér és egy erős szociális dimenzió ötvözete alkothatja. Meggyőződése, hogy az Európai Uniónak megújított konszenzusra kell jutnia egy fenntartható gazdasági és szociális stratégia tekintetében, hogy beváltsa azt az ígéretét, hogy kiegyensúlyozott gazdasági növekedést és társadalmi haladást valósít meg, növelve polgárainak jólétét (8).

    2.4.2

    A 2019. május 9-i nagyszebeni nyilatkozatban (9) az EU tagállamai elkötelezték magukat amellett, hogy ott fognak eredményeket felmutatni, ahol az a legfontosabb; hogy Európa a fontos kérdésekben továbbra is fontos tényező legyen; valamint hogy mindenkor érvényesíteni fogják a méltányosság elvét.

    2.5

    A szociális jogok európai pillérének uniós szintű végrehajtására eddig

    a)

    jogalkotási és nem jogalkotási intézkedéseken keresztül (hangsúlyt helyezve a meglévő szociális vívmányok megerősítésére, vizsgálatára, és szükség esetén aktualizálásukra),

    b)

    egyedi finanszírozás keretében, illetve

    c)

    az európai szemeszter folyamatával kapcsolatos néhány kezdeti változtatás révén kerül sor.

    2.6   Uniós és nemzeti szintű jogalkotási és nem jogalkotási intézkedések

    2.6.1

    Nyitott, dinamikus és mobilis munkaerőpiacokra van szükség az új és változatosabb szakmai életpályák, valamint a munkahelyek, ágazatok és foglalkoztatási státuszok közötti zökkenőmentes váltás támogatásához. Intézkedésre van szükség a munkaerőpiaci kereslet és kínálat összeegyeztetéséhez. Az oktatási és képzési rendszereket jobban hozzá kell igazítani a munkaerőpiaci igényekhez. Reformokkal elő kell mozdítani, hogy a munkaerő aktívan idősödjön, fenntarthatóvá és hatékonnyá kell tenni a nyugdíjrendszereket, valamint integrálni kell a migránsokat a munkaerőpiacra.

    2.6.2

    A pillér megvalósításához az EU és a tagállamok minden olyan politikai eszközt igénybe fognak venni, amelyről azt gondolják, hogy a közös célok eléréséhez szükség van rá. Ebbe a körbe tartoznak a szakpolitikai programok és a jogi intézkedések is. A szubszidiaritás és az arányosság elve, illetve a szerződések kötelező érvényű értékei, céljai és elvei határozzák majd meg, hogy milyen szinteken kell meghozni ezeket az intézkedéseket. Ennek során előtérbe helyezik majd azt a szintet, amely a legjobb hozzáadott értéket nyújtja az érintett szereplőknek és segíti a szociális jogok európai pillérének hatékony megvalósítását. Tiszteletben kell tartani a jogkörök megosztását és a csökkentést kizáró rendelkezést.

    2.6.3

    A részvételen alapuló demokrácia és a hatékonyabb szabályozás jegyében az EU és a tagállamok – a 153–155. cikknek megfelelően – előzetesen konzultálnak a szociális partnerekkel. Amennyiben az ilyen konzultáció során a szociális partnerek jelzik, hogy a szociális párbeszéd keretében autonóm módon szeretnének fellépni, akkor az EU és a tagállamok nem tesznek lépéseket az adott politikaterületen mindaddig, amíg a szociális partnerek meg tudják valósítani a kérdéses intézkedés célját.

    2.6.4

    A szociális jogok európai pillérének végrehajtásakor tiszteletben kell tartani az egyéb érintett szereplők – többek között az állami szociális szolgáltatásokat nyújtók, a nonprofit szociális és lakhatási szolgáltatók egyesületei, a közfinanszírozott biztosítók, a szociális gazdasági vállalkozások, a jóléti és ifjúsági szervezetek, a szociális szolgáltatások fogyasztói, illetve a kiszolgáltatott helyzetben lévő csoportok képviselői – hatáskörét, és biztosítani kell a részvételüket.

    2.6.5

    A tagállamoknak, az uniós intézményeknek, a szociális partnereknek és a civil társadalmi szervezeteknek figyelemmel kell kísérniük a szociális jogok európai pillérének megvalósítását és azt, hogy mennyire hatékonyak a már meglévő intézkedések. Az uniós intézményeknek segíteniük kellene a tagállamoknak és a szociális szereplőknek a pillér tagállami megvalósításában.

    2.6.6

    A megfelelő területeken az európai jogszabályoknak – európai hozzáadott értéket nyújtva – általános és egyértelmű normákat tartalmazó keretet kell rögzíteniük, figyelembe véve az egyedi nemzeti helyzetet úgy, hogy alkalmazkodni lehessen a sokféle szociális rendszerhez és az érintett felek szerepéhez, illetve elismerve az embereket uniós és nemzeti szinten megillető, valódi és érvényesíthető szociális jogokat (10). A pillér céljait – egyebek mellett a horizontális rendelkezés alkalmazásával – az összes uniós szakpolitikai területen tiszteletben kell tartani (az EUMSZ 9. cikke).

    2.6.7

    A szociális jogok európai pillére végrehajtásának célja, hogy elinduljon egy felfelé irányuló konvergencia, javuljanak az európai munkavállalókat és polgárokat érintő szociális és munkaerőpiaci feltételek, megbízható és hatékony szociális védelmi rendszerek, valamint modern, tudományos megalapozottságú, ellenőrzött minőségű szociális és egészségügyi (köz- és nonprofit) szolgáltatások jöjjenek létre, illetve javuljanak a meglévők (11), valamint minimumszabályokat határozzanak meg a szociális dömping elleni küzdelemre vonatkozóan, ugyanakkor egyenlő versenyfeltételeket teremtsenek a jól teljesítő gazdaságok és a fenntartható vállalkozások számára, munkahelyek jöjjenek létre és emellett növekedjen a polgárok EU-ba vetett bizalma. A szociálpolitikához kapcsolódó stratégiáknak foglalkozniuk kell a kkv-k érdekeivel, illetve azzal, hogy ez utóbbiak tisztességes piaci feltételek mellett működhessenek. Fontos, hogy alapkövetelményeket dolgozzunk ki és fogadjunk el az olyan általános érdekű alapvető szolgáltatásokra vonatkozóan, mint a lakhatás, a vízellátás, valamint a szociális szolgáltatások; ezeket többek között független értékelőknek (kutatóintézeteknek, tudományos akadémiáknak stb.) kell rendszeresen elemezniük, amelyek akár pénzügyi támogatásban is részesülhetnek, és amelyek jelentéseit közzé kell tenni. A polgárok és a kiszolgáltatott helyzetben lévő csoportok igényeit, valamint a lehetőségek, a jövedelem és a vagyon tekintetében a tagállamokon belül és azok között fennálló veszélyes különbségeket prioritásként kell kezelni.

    2.6.8

    Külön figyelmet kell fordítani a kollektív tárgyalások nemzeti szinten betöltött eltérő szerepére és a kollektív szerződésekre, amelyek a munkaerőpiac és a munkaügyi kapcsolatok konkrét területét szabályozva előkészíthetik a terepet a jogszabályoknak, illetve azok alternatívájaként szolgálhatnak. Így a szociális partnerek is szerepet kaphatnak a végrehajtásban, megmutatva, hogy ők is ugyanolyan jogi hatást érhetnek el. Egyes tagállamokban a kollektív tárgyalások folyamata nincs strukturálva, és a kollektív tárgyalások csak nagyon kevés területre terjednek ki. Ennek folytán továbbra is nagy különbségek vannak abban, hogy mennyire biztosítottak a szociális jogok európai pillérében meghatározott szociális jogok. Ilyen esetekben törvényi beavatkozásra van szükség.

    2.6.9

    „A szociális párbeszéd új kezdete” című négyoldalú nyilatkozat a hatékony kollektív tárgyalás megteremtését szorgalmazza. Az, hogy a szociális partnerek közösen vállalták a szociális jogok európai pillérének végrehajtását, megjelenik az európai szociális partnerek 2019–2021-es közös munkaprogramjában is, amelyet nemzeti szinten is végrehajtanak majd, így járulva hozzá a nemzeti reformfolyamathoz. A 2019–2021-es időszakra vonatkozó munkaprogram konkrét javaslatokat fog tartalmazni a szociális jogok európai pillérének megvalósításához kapcsolódó kérdések vonatkozásában, ideértve például a digitalizációról szóló önálló keretmegállapodásról folytatott tárgyalásokat, ezen belül az összekapcsolás és lekapcsolódás lehetőségeinek és módjainak témáját, valamint a munkaerőpiacok és szociális rendszerek teljesítményének javítását és a készségfejlesztést (12).

    2.6.10

    A civil társadalom szerepét jobban el kell ismerni és meg kell szilárdítani. Meg kell erősíteni a civil párbeszédet annak érdekében, hogy az emberek – köztük a fiatalok (13) és a kiszolgáltatott helyzetben lévők vagy megkülönböztetéssel szembesülők – érezzék, hogy részt tudnak venni a döntéshozatali folyamatok tervezésében, végrehajtásában és felülvizsgálatában (14). Az EGSZB éppen most indítja el a nemzeti vitákat néhány kiválasztott uniós tagállamban arról, hogy hogyan lehetne jobban bevonni a civil társadalmat az európai szemeszter folyamatába (15).

    2.6.11

    Az Európai Bizottság gyakorlati intézkedéseket hozott annak érdekében, hogy a pillért európai szinten átültethessék a gyakorlatba, és a közelmúltban közzétett egy frissített tájékoztatót, amely az eddig elfogadott jogalkotási és nem jogalkotási kezdeményezéseket tartalmazta (16). Az EGSZB már korábban is javasolta egy olyan egyértelmű és összehangolt menetrend kidolgozását (17), amely meghatározza a pillér végrehajtásához kapcsolódó prioritásokat.

    2.6.12

    A szociális jogok európai pillérének végrehajtását szolgáló intézkedéseknek a tagállami és uniós szintű szociális és egészségügyi politikák jelenlegi jogi és gyakorlati helyzetének tudományos elemzésén kell alapulniuk, és be kell vonniuk a társadalmi érdekcsoportokat. Az EGSZB egy uniós szociálpolitikai fórum létrehozását javasolja: az EU-nak szüksége van ugyanis egy állandó fórumra a kommunikációhoz, a bevált gyakorlatok megosztásához, az értékeléshez, szakértői szemináriumokhoz, szociális programokhoz, az uniós és tagállami szabályoknak való megfeleléshez, illetve az uniós és tagállami szakpolitikákkal kapcsolatos reformprojektekhez. Mivel a meglévő szociális jogok jobb érvényesítése továbbra is problematikus, az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak gondoskodniuk kell az uniós jogszabályoknak való megfelelés javításáról. Az új fórumot szorosan össze kell kapcsolni az EGSZB-vel és az európai szemeszter folyamatával.

    2.6.13

    Azok a nem jogalkotási intézkedések, amelyek adott esetben kiegészítő eszközül szolgálhatnak a szociális jogok európai pillérének hatékony megvalósításához, magukban foglalhatnak olyan, „puha” jogi eszközöket, mint a jól teljesítő rendszerek kölcsönös elismerése, a közös ösztönzők, a nyitott koordinációs módszer, a kölcsönös tanulás, a szakértői értékelések, a tagállamok médián keresztüli szerepvállalása vagy a fékként szolgáló programok (18). Az EGSZB üdvözli a civil társadalom és az érdekelt felek mozgósítására irányuló kezdeményezéseket, amelyek pénzügyi támogatásban részesülhetnének, ideértve például a „Stand Up for the Social Pillar” (Álljunk ki a szociális jogok európai pillére mellett) elnevezésű kezdeményezést (19).

    2.7   Pénzügyi politikák és az uniós források következetes és célzott felhasználása

    2.7.1

    A szociális jogok európai pillérének hatékony megvalósításához megfelelő költségvetési mozgástérre, illetve európai és nemzeti szintű beruházásokra van szükség. Egy átfogó és egységes megközelítést követve a pillért be kell építeni a gazdasági, pénzügyi és költségvetési politikába és az EU jövőbeli stratégiájába. Ebben kulcsszerepet játszik az a cél, hogy az oktatás, a felelősségvállalás ösztönzése és a társadalmi befogadás révén nagyobb termelékenységet biztosítsunk és leszorítsuk a jövedelmi különbségeket (20). A pillér végrehajtásának az egyik vezérelvként kellene szolgálnia a következő uniós többéves pénzügyi keret meghatározásához. Ehhez a források következetes felhasználására, illetve arra van szükség, hogy a pillér egyrészről iránytűként szolgáljon az operatív programok számára, másrészről a strukturális és beruházási alapok, az ESZA+ és az InvestEU Alap, valamint az összes többi kapcsolódó uniós költségvetési sor hatását meghatározó eszközként szolgáljon. Az uniós forrásokhoz való hozzáférés kritériumainak konstruktív és megfelelő módon a pillérhez tartozó jogokra és elvekre kell vonatkozniuk, ugyanakkor figyelembe kell venniük a nemzeti körülményeket, valamint minden szociális szereplő hozzájárulásait. Az uniós pénzeszközök nem helyettesíthetik a tagállamok által, illetve a tagállamokban nyújtott modern, könnyen elérhető és magas színvonalú szociális biztonsági rendszerek állami finanszírozását.

    2.7.2

    A következő többéves pénzügyi keretről folytatott tárgyalások során törekedni kell arra, hogy a foglalkoztatás- és szociálpolitikához megfelelő finanszírozást biztosítsanak. Felül kell vizsgálni az uniós költségvetési és adósságszabályokat (21), hogy tiszteletben lehessen tartani az alapvető jogokat, valamint a Szerződések és a szociális jogok európai pillére célkitűzéseit. A gazdaságok teljesítőképességének, az adósság korlátok között tartásának és a szociális céloknak megfelelő egyensúlyban kell lenniük. Ahogy azt az EGSZB már több alkalommal is hangsúlyozta (22), a tagállamokon belüli állami beruházások fokozása a szociális célú állami beruházások aranyszabálya révén is elősegíthető, ami lehetővé tenné a költségvetési szabályok rugalmasabb kezelését. A növekvő jövedelmi szintek, a fenntartható növekedés, az erősebb társadalmi kohézió és a kirekesztés megelőzése közös célok, amelyeket figyelembe kell venni. Az állami beruházások magasabb szintjét is lehet támogatni, elsősorban az európai strukturális és beruházási alapokból, amelyek egyértelműbben összpontosíthatnának a szociális jogok európai pillérén belül kiemelt célkitűzésekre (23). Az adócsalás, az adóelkerülés és az agresszív adótervezés elleni hatékony küzdelemre irányuló megfelelő adópolitikával képesnek kell lennünk további forrásokat előteremteni a szociális jogok európai pillérének finanszírozásához (24).

    2.8   Az európai szemeszter

    2.8.1

    A szociális jogok európai pillére kihat az európai gazdasági kormányzásra. Ez már az európai szemeszter kulcsfontosságú dokumentumaiban is szerepelt, illetve ezzel a 2018. évi országspecifikus ajánlások is foglalkoztak. A 2019. évi együttes foglalkoztatási jelentés (25) az éves növekedési jelentéssel együtt meghatározó szerepet kapott az európai szemeszter keretében.

    2.8.2

    Az EGSZB szerint az európai szemeszter és a nemzeti reformprogramok – amelyek az euróövezeten kívüli országokra ugyanúgy vonatkoznak – a pillér végrehajtását és nyomon követését segítő legfontosabb eszközök közt vannak (26). A jobb eredmények érdekében szükség lehet olyan referenciakeretre, referenciaértékekre és összehangolt szakpolitikai tapasztalatcserére, amelyek a tagállamok, az uniós intézmények és a szociális partnerek arra irányuló erőfeszítéseit támogatják, hogy javuljon a foglalkoztatási és szociális politikák teljesítménye.

    A szociális eredménytáblának az együttes foglalkoztatási jelentésen és az országjelentéseken belül egyaránt nyomon kellene követnie a pillér megvalósítása terén elért előrehaladást. Ennek integrált módon kell működnie a tagállamok által kidolgozott, már létező foglalkoztatási teljesítményfigyelővel (EPM) és a szociális védelmi teljesítményfigyelővel (SPPM). A szociális eredménytábla további fejlesztésre szorulhat, mivel annak (az uniós átlagtól való eltérésen alapuló) teljesítményértékelési módszerei túlzottan optimista képet festhetnek a tagállamok szociális teljesítményéről. Az eredménytábla 14 mutatóját és almutatóit (összesen 35 mutatót) a szociális partnerek és a civil társadalmi szervezetek bevonásával folyamatosan felül kell vizsgálni annak érdekében, hogy hozzáigazítsák azokat a szakpolitikai célkitűzésekhez és Európa változó társadalmi-gazdasági helyzetéhez.

    2.8.3

    Az új európai szemeszter során – a társadalmi egyensúlyhiányt nyomon követve – szociális célkitűzéseket is el kell érni, hogy ellensúlyozzuk a költségvetési és makrogazdasági követelmények túlsúlyát. A szociális eredménytáblának a pillérhez tartozó valamennyi jogot és alapelvet nyomon kell követnie, ezenkívül továbbfejlesztett és új, mérhető mutatókat kell alkalmaznia. Az ilyen mutatók közé tartozhatnak a statisztikákon kívül a minőségi szociális szolgáltatásokhoz való tényleges hozzáférés, az érvényesíthető szociális jogok, a migránsok társadalmi és munkaerőpiaci integrációja, a kollektív tárgyalások lefedettsége, az érintett szociális szereplők részvétele az európai szemeszter folyamatában, továbbá a gyakornoki programokhoz és a színvonalas felsőoktatáshoz való hozzáférés. Az Európai Bizottságnak a szociális partnerekkel és az érintett civil társadalmi szervezetekkel szoros együttműködésben nyomon kell követnie a nemzeti reformtervek végrehajtását, ily módon támogatva a szociális országspecifikus ajánlások kidolgozását. Megfelelő számú, strukturált ajánlásra van szükség, amelyek nyomon követik, hogy milyen eredményeket sikerült elérni a menetrendben meghatározott prioritásokkal kapcsolatban.

    2.8.4

    Az EUMSZ rendelkezéseivel összhangban meg kell erősíteni a szociális partnerek bevonását, lehetővé téve számukra, hogy a nemzeti gyakorlatoknak megfelelően elmondják véleményüket a gazdasági, foglalkoztatási és szociálpolitika kialakításával és végrehajtásával kapcsolatban. A szociális partnereket időben és érdemben be kell vonni, hogy növekedjen a szakpolitikákban történő szerepvállalásuk, ami a munkavállalói és a munkaadói érdekek összeegyeztetésének köszönhetően megkönnyíti azok sikeres végrehajtását. A szociális partnerek együttműködése a gazdaság- és a foglalkoztatáspolitika, valamint a társadalmi integráció sikerének, fenntarthatóságának és inkluzivitásának motorja lehet (27). Kötelezővé kellene tenni a szociális partnerekkel történő konzultációt (28).

    2.8.5

    A szociális jogok európai pillérének az európai szemeszter keretében történő végrehajtásával kapcsolatos szakpolitikák kidolgozásában ugyancsak hatékonynak bizonyult a civil társadalmi szervezetek, szolgáltatói szövetségek és a közfinanszírozott biztosítók részvétele.

    2.8.6

    Figyelembe véve, hogy az európai szemeszter egyre nagyobb szerepet játszik az uniós költségvetés felhasználásának irányításában, ez nem történhet azon jelenlegi vagy jövőbeli rendelkezések kárára, amelyek az uniós költségvetés tervezésében és felhasználásában az átláthatóságot, a nyitottságot és az elszámoltathatóságot biztosítják.

    2.8.7

    Megfelelően kialakított referenciamutatók iránymutatással szolgálhatnak azokhoz a nélkülözhetetlen nemzeti reformokhoz, amelyek célja a munkaerőpiacok és a szociális rendszerek teljesítményének növelése. Egyértelmű prioritásokat kellene meghatározni, és ennek keretében azokra a kérdésekre kellene összpontosítani, amelyek kedvezően hatnak majd a versenyképességre és a foglalkoztatásra, valamint a szociális rendszerek fenntarthatóságára, inkluzititására és hatékonyságára. Ebben a Tanácsnak, az Európai Bizottságnak, a tagállamoknak és a szociális partnereknek közösen kellene részt venniük. Hasonlóképpen a nemzeti kormányoknak is teljes mértékben be kell vonniuk a nemzeti szociális partnereket a pillér elveinek és jogainak gyakorlati megvalósításába.

    3.   A végrehajtással kapcsolatos helyzet és a következő lépésekre vonatkozó javaslatok

    3.1

    A kontextus és a végrehajtásra vonatkozó iránymutatások alapján, illetve utalva az uniós intézmények és tagállamok közötti hatáskörmegosztásról és az összes érintett részvételéről szóló 2.6.1., 2.6.2. és 2.6.3. pontra, ez a fejezet néhány olyan prioritást határoz meg, amelyekkel az elkövetkező hónapokban foglalkozni kell. Természetesen nem csak ezekre az intézkedésekre lesz szükség a pillér megvalósításához.

    3.2   Esélyegyenlőség és munkavállalási jog

    3.2.1

    2019-ben elfogadtak egy, a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtéséről szóló irányelvet, amelynek kézzelfogható előnyöket kell hoznia a családok, különösen a nők és a gyermekek számára azzal, hogy minimumszabályt vezet be a szülők és a gondozók számára. Az EUMSZ 153. cikkének értelmében a nemzeti szociális partnereknek – kollektív szerződések révén – meghatározó szerepet kell játszaniuk a gyors átültetés biztosításában azáltal, hogy hozzáigazítják az uniós jogot az adott ország tényleges igényeihez, ugyanakkor tiszteletben kell tartaniuk az irányelv előírásainak már megfelelő megállapodásokat és jogszabályokat.

    3.2.2

    A munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtéséről szóló irányelv végrehajtásakor különös figyelmet kell fordítani a szülői szabadságot igénybe vevő munkavállalók megfelelő kompenzálásával és a rugalmas munkafeltételekkel kapcsolatos tisztességes és életképes megoldásokra, ideértve a barcelonai célkitűzések lehetséges felülvizsgálatát is. A családok támogatása érdekében mérlegelni kellene megfizethető gyermek- és egyéb gondozási szolgáltatásokat is.

    3.2.3

    Az EGSZB szorgalmazza, hogy dolgozzanak ki integrált stratégiát a nemek közötti egyenlőségről (29). Az európai miniszterek nemek közötti egyenlőségről szóló közös nyilatkozatának (30) fényében az EGSZB kéri, hogy szüntessék meg a nemek közötti bérszakadékot (31). Különösen a kkv-k igényeivel kell foglalkozni, hogy el lehessen kerülni a túlzott adminisztratív terheket.

    3.2.4

    Továbbra is döntő fontosságú megvizsgálni, hogy a bérszakadék milyen hatással van a nők jövőbeli nyugdíjaira, a nyugdíjszakadékra és a szegénység nőket fenyegető nagyobb kockázatára, és kezelni is kell ezeket a hatásokat.

    3.2.5

    Az EGSZB ismét hangsúlyozza, hogy az aktív munkaerőpiaci politikákba irányuló fokozott beruházásoknak köszönhetően és az állami foglalkoztatási szolgálatok (áfsz) hatékony működésére vonatkozó közös előírások meghatározása révén javulhat a munkaerőpiaci részvétel és a munkavégzés minősége (32). Ez vonatkozik a nonprofit foglalkoztatási szolgálatokra is, méghozzá azzal a céllal, hogy rövidüljenek az átmeneti időszakok, biztosítsák a megszerzett készségek használatát, támogassák a több és változatosabb szakmai életpályát és elmozduljanak a stabil munkaszerződések felé (33). A tartós munkanélküliség elleni küzdelem, a migránsok munkaerőpiaci integrációja és a reményüket vesztett személyek munkaerőpiacra való újbóli beilleszkedése egy másik fontos szakpolitikai terület, ahol sürgősen célzott intézkedésekre van szükség. Ezek magukban foglalhatják a munkavállalók ahhoz való jogának biztosítását, hogy az álláskeresés, képzés és átképzés során támogatást kapjanak.

    3.2.6

    Az Unió napirendjén kell szerepelnie annak, hogy az egész életen át tartó tanuláshoz való jog mindenki számára biztosítva legyen (34). Tovább kell fejleszteni a nemzeti oktatási, képzési és tanulószerződéses gyakorlati képzési rendszereket, középpontba helyezve a természettudományok, a technológia, a műszaki tudományok és a matematika területét (TTMM), valamint a duális rendszerek kifejlesztését, ami azt eredményezi, hogy jobban meg lehet majd felelni a munkaerőpiaci igényeknek.

    3.3   Tisztességes munkafeltételek

    3.3.1

    Rövid távon a hangsúlyt az egyenlő bánásmód elvét megerősítő, a munkavállalók kiküldetéséről szóló felülvizsgált irányelv, valamint az összes munkaviszony tekintetében minimális jogokat megállapító, az átlátható és kiszámítható munkafeltételekről szóló irányelv végrehajtásának nyomon követésére kell helyezni, emellett pedig létre kell hozni az Európai Munkaügyi Hatóságot, amelynek célja az uniós vívmányok végrehajtásának és a munkaügyi ellenőrzések hatékonyságának javítása.

    3.3.2

    Az EGSZB azt ajánlja, hogy a vállatokon belül fokozzák a munkavállalók bevonását, különösen a termelékenység növelése és az új technológiák bevezetésének támogatása, valamint a munkaszervezésre és a munkavállalói készségekre gyakorolt hatások kihasználása céljából. Ezzel összefüggésben az EGSZB nagy várakozással tekint az európai szociális partnerek között a digitalizációról szóló keretmegállapodásról folyó tárgyalások eredményei elé.

    3.3.3

    Az EGSZB támogatja, hogy – megfelelő európai és nemzeti szinteken zajló szociális párbeszéd keretében – dolgozzanak ki megfelelő intézkedéseket a „méltányos átalakulásról”, olyan elemeket és fellépéseket bevezetve, amelyek minimumvédelmet biztosítanak a (technológiai, demográfiai, globalizációs, valamint éghajlatváltozással vagy körforgásos gazdasággal kapcsolatos) átalakulásokból fakadó munkahelyi átszervezések vagy csoportos létszámcsökkentések esetére – ideértve a kollektív tárgyalás folytatásához való jogot –, hogy fel lehessen készülni a változásokra és támogatást lehessen nyújtani az érintett munkavállalók részére (a csoportos létszámcsökkentésről szóló irányelv (35) fejleményei). Az EGSZB már azt is nagyon várja, hogy a társjogalkotók elfogadják az Európai Globalizációs Alapot.

    3.3.4

    A munkavállalók – tájékoztatáshoz és konzultációhoz való joguk részeként – a vállalatirányításba való bevonásának illeszkednie kell a nem pénzügyi információkra vonatkozó új jogi kerethez (36), illetve azt úgy kell kiigazítani, hogy a vállalkozásokra vonatkozó elszámoltathatósági követelmények terén a szükséges körültekintéssel járjanak el.

    3.3.5

    Az EGSZB hasznosnak tartja olyan referenciamutatók meghatározását, amelyek a keresettel rendelkezők elszegényedésének megelőzése érdekében segítenek értékelni az alacsony bérek megfelelőségét, többek között azzal, hogy előmozdítják az elemzések és a bevált gyakorlatok megosztását a rendelkezésre álló kölcsönös tanulási folyamatok keretében, valamint az átlátható és kiszámítható minimálbérek megállapítására vonatkozó közös szabályokat vezetnek be, amennyiben ilyenek léteznek, és ha a szociális partnerek ezt akarják.

    3.3.6

    Figyelembe véve, hogy a centenáriumi ILO-nyilatkozat az egészségre és a biztonságra helyezi a hangsúlyt, az EGSZB intézkedéseket ajánl annak biztosítása érdekében, hogy a munkavállalók részesülhessenek a munkahelyi egészség és biztonság javítását és a balesetek megelőzését célzó legjobb technológiák kínálta előnyökből, kellően figyelembe véve ennek a magánéletre és a teljesítményellenőrzésre gyakorolt hatását.

    3.3.7

    Minden tagállamnak ugyanolyan mértékben kell tudnia a hatékony kollektív tárgyalási rendszerekre támaszkodni. Szükség esetén jogi és operatív keretrendszert kell kiépíteni, vagy javítani kell a meglévőket annak érdekében, hogy szabad, önálló és hatékony kollektív tárgyalásokat folytathassanak. A szociális partnerek kapacitásépítéséhez szükséges források ESZA+ keretében történő biztosítása, valamint a szociális párbeszéd és a szociális partnerek bevonásának különösen az európai szemeszter keretében történő előmozdítása révén kell támogatni a jogi és operatív keretrendszereket.

    3.4   Szociális védelem és társadalmi befogadás

    3.4.1

    A szociális jogok európai pillére olyan intézkedéseket irányoz elő, amelyek minden, az Unióban élő személy szociális védelmét garantálják. Az uniós és tagállami szintű szociálpolitikák segítettek továbbfejleszteni az európai szociális modellt, amelyet a szociális jogok európai pillérének célkitűzései alapján naprakésszé kell tenni. A globalizáció, a digitalizáció, az éghajlatváltozás és a munkavállalói mobilitás által támasztott új kihívásoknak való megfelelés érdekében biztosítani kell a társadalombiztosítási járulékot fizető munkavállalók és vállalkozások egyéni felelőssége és a szolidaritás közötti egyensúlyt.

    3.4.2

    Különösen fontosak a kiszolgáltatott csoportok, köztük a hátrányos helyzetű gyermekek és fiatalok, valamint az elegendő erőforrással nem rendelkező személyek alapvető igényeihez és esélyegyenlőségéhez kapcsolódó elvek és jogok. Ezekkel a csoportokkal a pillér 3. fejezete foglalkozik. Az EGSZB számára fontos célkitűzést jelent, hogy készüljön érdemi menetrend a fogyatékossággal élőkről (37). Nem minden tagállamban érvényesülnek az alapvető jogok és az alapelvek. A megfelelő minimumjövedelem (14) a foglalkoztatás aktív támogatásával együtt (4), a megfelelő időskori jövedelem (15), az oktatáshoz és képzéshez való hozzáférés (1), a lakhatás és a hajléktalanoknak nyújtott segítség (19) nem garantált minden esetben az Unióban, továbbá nem állnak rendelkezésre mindenhol megbízható és hatékony juttatások és szolgáltatások.

    3.4.3

    Az új technológiáknak és a digitalizációnak köszönhető innovációban rejlő lehetőségeket úgy kell kiaknázni, hogy azok – a polgárok jogainak tiszteletben tartása mellett – a közszolgáltatások és a szociális gazdaság javát szolgálják (38). Emellett foglalkozni kell a kereskedelmi digitális platformok által esetlegesen okozott társadalmi és kulturális kihívások (39), valamint a versennyel kapcsolatos egyensúlytalanságok kérdésével is, hogy a kkv-k ismét méltányos pozícióból indulhassanak, és hogy a hátrányos helyzetű régiókban is megvalósuljon a helyi szintű jóllét, illetve a társadalmi befogadás.

    3.4.4

    Egyes tagállamokban nem mindenki részesül szolidaritásalapú ellátásban, illetve részesül a szolgáltatásokból, valamint azokra nem vonatkoznak jogi intézkedések. A bevált gyakorlatok és az előrehaladás mellett az országjelentések rosszul összehangolt és integrált szociálpolitikákról, nem megfelelő rendszerekről, a szegénység nagy kockázatáról, az aktív befogadás hiányáról, jelentős regionális különbségekről, valamint az egészségügyi ellátással és az egyéb általános érdekű szolgáltatásokkal kapcsolatos beruházások és az e szolgáltatásokhoz való hozzáférés hiányáról is árulkodnak. E probléma kezelése érdekében megfelelő feltételeket kell biztosítani a hatóságoknak és az elismert nonprofit szolgálatoknak ahhoz, hogy jó minőségű közszolgáltatásokat tudjanak nyújtani.

    3.4.5

    Az EGSZB üdvözli a munkavállalók és az önálló vállalkozók szociális védelemhez való hozzáféréséről szóló tanácsi ajánlást, amely a szociális védelemhez való hozzáférés azon hiányosságaival foglalkozik, amelyekkel az atipikus szerződésekkel dolgozó és a különféle önálló vállalkozói tevékenységeket végző személyek szembesülnek. Az ajánlást ki kellene egészíteni a végrehajtásához szükséges további intézkedésekkel. Ilyen például az ajánlás által elfogadott nyomonkövetési keret szerinti értékelés, amely a tagállamok által benyújtott cselekvési tervek, illetve a szociális partnerek és a civil társadalmi szervezetek által nyújtott hozzájárulások alapján zajlana.

    3.4.6

    Ugyancsak sürgősen szükség van a szociális transzferek aktiválására irányuló tagállami kapacitás megerősítésére, hogy a születéstől az időskorig ki tudják elégíteni az emberek alapvető szükségleteit. Ez az alábbiakat foglalja magában:

    a minimumjövedelmi rendszerekről szóló európai keretirányelv elfogadása a szegénység felszámolása és a befogadó munkaerőpiacok előmozdítása érdekében (40),

    annak feltárása, hogy milyen lehetőség van közös minimumszabályok megállapítására az uniós tagállamokban a munkanélküliségi biztosítás területén (41),

    annak biztosítása, hogy fogyatékossággal élő személyek is vállalhassanak szociális és politikai funkciókat,

    az „öregedéssel járó költségek” megfogalmazás felülvizsgálata és helyette a „méltóságteljes öregedés” megközelítésre való áttérés, amely a gazdasági kormányzás középpontjába a nyugdíjak, az egészségügyi szolgáltatások és a hosszú távú ellátás megfelelőségét helyezi anélkül, hogy mindez a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságának rovására menne,

    az alacsony jövedelmű háztartások javát szolgáló, köztulajdonú bérlakásokkal és a lakhatáshoz való hozzáféréssel kapcsolatos konkrét programok létrehozása,

    beruházások a gyermekek és a hátrányos helyzetű fiatalok közvetlen érdekeit szolgáló gyermekgondozási létesítményekbe; az EGSZB üdvözli a gyermekgarancia bevezetésére irányuló európai bizottsági és európai parlamenti javaslatot, valamint

    a minőségi oktatáshoz való hozzáférés biztosítása mindenki számára, továbbá az ifjúsági garancia kiterjesztése.

    3.4.7

    Az EGSZB arra kéri az uniós jogalkotókat, hogy folytassák a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet felülvizsgálatára irányuló tárgyalásokat, és azt kéri a tagállamoktól, hogy gyorsítsák fel az európai akadálymentesítési intézkedéscsomag végrehajtását.

    3.4.8

    Célzott intézkedésekkel és speciális finanszírozással meg kell erősíteni a szociális szolgáltatások, a szociális gazdasági vállalkozások és a nonprofit szervezetek szerepét.

    3.5   Horizontális intézkedések

    3.5.1

    A szociális jogok európai pillérének uniós és nemzeti szinten egyaránt át kell alakítania a minőségi jogalkotással kapcsolatos jellemzőket és követelményeket, hogy minden kritérium – többek között a költség-haszon elemzés is – teljes mértékben tükrözze a szabályozás hatálya alá tartozó területekre gyakorolt gazdasági, társadalmi és környezeti hatásokat, lefedve a kkv-kat érő hatásokat is.

    3.5.2

    A helyi önkormányzatok, a szociális partnerek és más civil társadalmi szervezetek számára külön forrásokat – többek között külön költségvetési sorokat – kell biztosítani, hogy ösztönözzük és támogassuk azokat az intézkedéseket (konferenciák, tanulmányok, képzések, tájékoztatás, szakértői cserék stb.), amelyeket a szociális jogok európai pillérének megvalósításához végre kell hajtaniuk.

    Kelt Brüsszelben, 2019. szeptember 25-én.

    az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

    elnöke

    Luca JAHIER


    (1)  HL C 81., 2018.3.2., 145. o., 1.2. és 2.2. pont.

    (2)  Többek között az alábbi véleményeiben: HL C 13., 2016.1.15., 40. o.; HL C 81., 2018.3.2., 145. o. és HL C 440., 2018.12.6., 135. o.

    (3)  Az EUMSZ 9. cikke.

    (4)  HL C 13., 2016.1.15., 40. o.

    (5)  A 2.6.3. pontban felsoroltak szerint.

    (6)  HL C 262., 2018.7.25., 1. o., 1.5. és 1.6. pont.

    (7)  HL C 125., 2017.4.21., 10. o., 6.3.1. pont.

    (8)  HL C 81., 2018.3.2., 145. o., 2.2. pont.

    (9)  https://www.consilium.europa.eu/hu/press/press-releases/2019/05/09/the-sibiu-declaration/

    (10)  HL C 440., 2018.12.6., 28. o., 3.3. pont.

    (11)  HL C 13., 2016.1.15., 40. o.

    (12)  Európai szociális párbeszéd, 2019–2021-es munkaprogram.

    (13)  A fiatalok párbeszédbe való bevonásának fontosságát több nemzeti vita során felvetették, például Szlovéniában is.

    (14)  HL C 125., 2017.4.21., 10. o.

    (15)  HL C 125., 2017.4.21., 10. o.

    (16)  https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/european_pillar_one_year_on.pdf

    (17)  HL C 81., 2018.3.2., 145. o., 1.3. pont.

    (18)  Itt a minőségi jogalkotás eszköztárára utalunk, amely a kötelező erejű jogszabályokat kiegészítő vagy azok alternatívájaként alkalmazható intézkedéseket foglal magában.

    (19)  https://www.etuc.org/en/pressrelease/stand-social-pillar-alliance-social-economy-enterprises-trade-unions-and-civil-society.

    (20)  HL C 271., 2013.9.19., 91. o., 2.3. pont.

    (21)  HL C 177., 2016.5.18., 35. o.

    (22)  HL C 227., 2018.6.28., 1. o., 1.8. és 3.6. pont; HL C 327., 2013.11.12., 11. o.; HL C 227., 2018.6.28., 95. o., 1.4. pont; HL C 226., 2014.7.16., 21. o.; HL C 262., 2018.7.25., 1. o., 3.14. pont és HL C 190., 2019.6.5., 24. o., 1.8. pont.

    (23)  HL C 262., 2018.7.25., 1. o., 1.5. pont.

    (24)  HL C 262., 2018.7.25., 1. o., 1.6. pont.

    (25)  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-6167-2019-INIT/hu/pdf.

    (26)  HL C 125., 2017.4.21., 10. o., 6.3.1. pont.

    (27)  HL C 282., 2019.8.20., 32. o., 3.3.2. pont.

    (28)  HL C 282., 2019.8.20., 32. o., 3.3.5. pont.

    (29)  HL C 240., 2019.7.16., 3. o., 1.3. pont.

    (30)  A nemek közötti egyenlőségért felelős miniszterek 2018. október 12-i nem hivatalos találkozója keretében, Bécsben aláírt, „A nemek közötti egyenlőség mint az Európai Unió jelenlegi és jövőbeli prioritása” című közös nyilatkozat.

    (31)  HL C 110., 2019.3.22., 26. o., 3.1.1. és 3.1.3. pont.

    (32)  Az EGSZB külön véleményt fogadott el az áfsz-ekről, HL C 353., 2019.10.18., 46. o.

    (33)  HL C 353., 2019.10.18., 46. o.

    (34)  HL C 237., 2018.7.6., 8. o., 4.10. pont.

    (35)  A Tanács 98/59/EK irányelve (1998. július 20.) a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről (HL L 225., 1998.8.12., 16. o.).

    (36)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014/95/EU irányelve (2014. október 22.) a 2013/34/EU irányelvnek a nem pénzügyi és a sokszínűséggel kapcsolatos információknak bizonyos nagyvállalkozások és vállalatcsoportok általi közzététele tekintetében történő módosításáról (HL L 330., 2014.11.15., 1. o.).

    (37)  SOC/616 – A fogyatékossággal élő személyek jogaival kapcsolatos, 2020–2030 közötti időszakra vonatkozó menetrend kialakítása (folyamatban).

    (38)  HL C 353., 2019.10.19., 1. o.

    (39)  HL C 353., 2019.10.19., 17. o.

    (40)  HL C 190., 2018.6.5., 1. o.

    (41)  Az EGSZB jelenleg is dolgozik egy idevonatkozó véleményen: SOC/583 – „A munkanélküliségi biztosításra vonatkozó közös uniós minimumszabályok” (folyamatban).


    FÜGGELÉK

    Az alábbi, a vita során elutasított módosító indítványoknál a támogató szavazatok száma elérte az összes leadott szavazat számának legalább egynegyedét (Esz. 59. cikk (3) bekezdés):

    2.3. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.3

    A munka jövőjével kapcsolatos centenáriumi ILO-nyilatkozat, amelyet a közelmúltban fogadtak el a Nemzetközi Munkaügyi Konferencián, felvázol néhány fontos cselekvési irányvonalat, az ILO számára. A nyilatkozatban a konferencia arra is felkéri az összes tagot, hogy – figyelembe véve a nemzeti körülményeket – a tripartizmus és a szociális párbeszéd alapján, valamint az ILO támogatásával önállóan és kollektívan is dolgozzanak azon, hogy továbbfejlesszék az ILO munka jövőjével kapcsolatos emberközpontú megközelítését. A nyilatkozat olyan kérdéseket érint, mint , és olyan intézkedéseket rögzít, amelyek korszerűsítenék a munkajogot és megakadályoznák a kirekesztést. Emellett előirányoz egy sor, az emberek kapacitásainak és vàl, a munka intézményeivel nek erősítése, valamint a tartós, inkluzív és fenntartható gazdasági növekedés, a teljes és produktív foglalkoztatásés a mindenki számára elérhető tisztességes munka előmozdításaa tisztességes és fenntartható munkával kapcsolatos beruházást, amelyek jobb környezetet teremtenek a vállalkozások számára a növekedéshez, az emberek számára pedig a méltányosabb élet- és munkakörülmények megteremtéséhez úgy, hogy közben tiszteletben tartják a nemzeti kereteket és a szociális partnerek speciális szerepét.

    Indokolás

    A javasolt módosítások célja, hogy a pont szövege megfeleljen az ILO centenáriumi nyilatkozata tartalmának. Továbbá a vélemény kapcsán lásd az arra vonatkozó általános megállapítást, hogy az ILO tagjainak hogyan kellene dolgozniuk – egyénileg és kollektíven – a munka jövőjére vonatkozó megközelítésük támogatása érdekében.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    56

    Ellene:

    121

    Tartózkodott:

    3

    2.5. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.5

    A szociális jogok európai pillérének uniós szintű végrehajtására eddig

    a)

    jogalkotási és nem jogalkotási intézkedéseken keresztül (hangsúlyt helyezve a meglévő szociális vívmányok megerősítésére, vizsgálatára, és szükség esetén aktualizálásukra),

    b)

    egyedi finanszírozás keretében, illetve

    c)

    az európai szemeszter folyamatával kapcsolatos néhány kezdeti változtatás révén kerül sor.

    Indokolás

    Ez a pont arról számol be, hogy milyen uniós szintű intézkedésekre került sor a szociális jogok európai pillérének végrehajtása érdekében. Ezért nem logikus a meglévő vívmányok naprakésszé tételére hivatkozni.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    56

    Ellene:

    124

    Tartózkodott:

    2

    2.6. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.6

    Általános megjegyzések az u Uniós és nemzeti szintű jogalkotási és nem jogalkotási intézkedésekről

    Indokolás

    Javasoljuk e szakasz főcímsorának és alcímének módosítását, hogy tükrözze az alábbiakban javasolt új pontok tartalmát.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    49

    Ellene:

    126

    Tartózkodott:

    8

    Első új pont a jelenlegi 2.6.1. elé

    A jelenlegi 2.6.1. pont elé új pont illesztendő be (1.):

    A végrehajtás alapvetése – általános megközelítés

    Indokolás

    Javasoljuk e szakasz főcímsorának és alcímének módosítását, hogy tükrözze az alábbiakban javasolt új pontok tartalmát.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    55

    Ellene:

    119

    Tartózkodott:

    5

    Új pont a 2.6.1. pont után

    Új pont illesztendő be az 2.6.1. pont után:

    Abból kell kiindulni, hogy a munkajog területén az egyértelmű transznacionális dimenzióval nem rendelkező kérdéseket megfelelőbben lehet nemzeti szinten kezelni. Kerülni kell az egyenmegoldásra alapuló uniós jogszabályokat, amelyek nem veszik figyelembe az egyes tagállamokban működő vállalkozások, ágazatok, hagyományok és rendszerek jellege és mérete közötti különbségeket. Ezenkívül ellehetetlenítik, hogy a szakszervezetek és a munkaadói szervezetek ágazatspecifikus megállapodásokat kössenek, ami pedig különösen fontos azokban az országokban, ahol a szociális partnereknek nagy mozgásterük van a foglalkoztatási és munkafeltételek szabályozásában mind a nemzeti jogszabályok kiegészítéseként, mind azoktól függetlenül.

    Indokolás

    Szóban.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    51

    Ellene:

    116

    Tartózkodott:

    6

    2.6.4. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.6.4

    A tagállamoknak, és az uniós intézményeknek, a szociális partnereknek és a civil társadalmi szervezeteknek az európai szemeszter keretében figyelemmel kell kísérniük a szociális jogok európai pillérének megvalósítását és azt, hogy mennyire hatékonyak a már meglévő intézkedések, biztosítva a szociális partnerek és a civil társadalmi szervezetek bevonását. Az uniós intézményeknek segíteniük kellene a tagállamoknak és a szociális szereplőknek a pillér tagállami megvalósításában.

    Indokolás

    E módosítás célja annak tükrözése, hogy a szociális jogok európai pillére megvalósításának nyomonkövetésében az EU és a tagállamok, illetve a szociális partnerek és a civil társadalom szerepe eltérő.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    54

    Ellene:

    120

    Tartózkodott:

    1

    2.6.5. pont

    A jelenlegi pont törlendő.

    2.6.5

    A megfelelő területeken az európai jogszabályoknak – európai hozzáadott értéket nyújtva – általános és egyértelmű normákat tartalmazó keretet kell rögzíteniük, figyelembe véve az egyedi nemzeti helyzetet úgy, hogy alkalmazkodni lehessen a sokféle szociális rendszerhez és az érintett felek szerepéhez, illetve elismerve az embereket uniós és nemzeti szinten megillető, valódi és érvényesíthető szociális jogokat (1). A pillér céljait – egyebek mellett a horizontális rendelkezés alkalmazásával – az összes uniós szakpolitikai területen tiszteletben kell tartani (az EUMSZ 9. cikke).

    Indokolás

    Szóban.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    48

    Ellene:

    123

    Tartózkodott:

    5

    2.6.5. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.6.5

    A megfelelő területeken az európai jogszabályoknak – európai hozzáadott értéket nyújtva – általános és egyértelmű normákat tartalmazó megvalósítható normákra irányuló keretet kell rögzíteniük, figyelembe véve az egyedi nemzeti helyzetet úgy, hogy alkalmazkodni lehessen a sokféle szociális rendszerhez és az érintett felek szerepéhez, illetve elismerve az embereket uniós és nemzeti szinten megillető, valódi és érvényesíthető szociális jogokat. A pillér céljait – egyebek mellett a horizontális rendelkezés alkalmazásával – az összes uniós szakpolitikai területen tiszteletben kell tartani (az EUMSZ 9. cikke (2)).

    Indokolás

    Ha az a cél, hogy tiszteletben tartsuk a tagállamok sokféleségét a szociális rendszerek terén, nem lehet általános vagy közös normákat követelni.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    48

    Ellene:

    120

    Tartózkodott:

    4

    2.6.6. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.6.6

    A szociális jogok európai pillére végrehajtásának célja, hogy a foglalkoztatás és a szociális eredmények tekintetében elinduljon egy felfelé irányuló konvergencia, javuljanak és az adott viszonyokhoz igazodjanak az európai munkavállalókat és polgárokat érintő szociális és munkaerőpiaci feltételek, megbízható, fenntartható és hatékony szociális védelmi rendszerek, valamint modern, tudományos megalapozottságú, ellenőrzött minőségű szociális és egészségügyi (köz- és nonprofit) szolgáltatások jöjjenek létre, illetve javuljanak a meglévők (3), valamint minimumszabályokat határozzanak meg a szociális dömping elleni küzdelemre vonatkozóan, tisztességes munkakörülményekre törekedve, ugyanakkor egyenlő versenyfeltételeket teremtsenek a jól teljesítő gazdaságok és a fenntartható vállalkozások számára, munkahelyek jöjjenek létre és emellett növekedjen a polgárok EU-ba vetett bizalma. A szociálpolitikához kapcsolódó stratégiáknak foglalkozniuk kell a kkv-k érdekeivel, illetve azzal, hogy ez utóbbiak tisztességes piaci feltételek mellett működhessenek. Fontos, hogy alapkövetelményeket dolgozzunk ki és fogadjunk el az olyan általános érdekű alapvető szolgáltatásokra vonatkozóan, mint a lakhatás, a vízellátás, valamint a szociális szolgáltatások; ezeket többek között független értékelőknek (kutatóintézeteknek, tudományos akadémiáknak stb.) kell rendszeresen elemezniük, amelyek akár pénzügyi támogatásban is részesülhetnek, és amelyek jelentéseit közzé kell tenni. A polgárok és a kiszolgáltatott helyzetben lévő csoportok igényeit, valamint a lehetőségek, a jövedelem és a vagyon tekintetében a tagállamokon belül és az azok között fennálló veszélyes különbségeket prioritásként kell kezelni. Minden tagállamnak elő kell mozdítania az egyenlő esélyeken és a tisztességes életfeltételeken alapuló társadalmi befogadást.

    Indokolás

    A szociális jogok európai pillérének megvalósítása a foglalkoztatási és szociális eredmények felfelé irányuló konvergenciáját kell, hogy eredményezze, mivel az eredmények határozzák meg, hogy a szakpolitikai döntések sikeresek voltak-e. Amint a szociális jogok európai pillérének preambulumában szerepel (12. pont): „A szociális jogok európai pillérének célja, hogy iránymutatást nyújtson a hatékony foglalkoztatási és szociális eredmények eléréséhez (…) jelenlegi és jövőbeli problémák megoldása terén”. A szövegnek meg kell említenie a szociális és munkaerőpiaci feltételek kiigazítását (nem csak javítását) is, mivel szükség lehet ilyen kiigazításokra a társadalmainkban és a munka világában zajló változások eredményeképpen. A szociális biztonsági rendszereknek megbízhatónak és hatékonynak, ugyanakkor fenntarthatónak is kell lenniük.

    A szociális jogok európai pillére nem a szociális dömping elleni küzdelem minimumszabályainak meghatározásáról szól, ezért ezt a részt törölni kell.

    A prioritásként kezelendő kérdések listája nem tartalmazhat olyan kérdéseket, amelyekre a szociális jogok európai pillérének alapelvei nem vonatkoznak (pl. a jólét és a jövedelem terén fennálló különbségek a tagállamokon belül vagy azok között).

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    53

    Ellene:

    115

    Tartózkodott:

    3

    2.6.7. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.6.7

    Külön figyelmet kell fordítani a kollektív tárgyalások nemzeti szinten betöltött eltérő szerepére és a kollektív szerződésekre, amelyek a munkaerőpiac és a munkaügyi kapcsolatok konkrét területét szabályozva előkészíthetik a terepet a jogszabályoknak, illetve azok alternatívájaként szolgálhatnak. Így a szociális partnerek is szerepet kaphatnak a végrehajtásban, megmutatva, hogy ők is ugyanolyan jogi hatást érhetnek el. Egyes tagállamokban a kollektív tárgyalások folyamata nincs strukturálva, és a kollektív tárgyalások csak nagyon kevés területre terjednek ki. Ennek folytán továbbra is nagy különbségek vannak abban, hogy mennyire biztosítottak a szociális jogok európai pillérében meghatározott szociális jogok. Ilyen esetekben törvényi beavatkozásra van szükség. Az EGSZB ezért arra ösztönzi a tagállamokat, hogy erősítsék meg a nemzeti szociális partnerek kapacitásait.

    Indokolás

    Javasoljuk a második mondat végének törlését, mivel nem világos, mi értendő az „ugyanolyan jogi hatás” elérése alatt. A nemzeti rendszerek eltérőek a kollektív tárgyalásoknak és a jogalkotásnak a munkaerőpiac szabályozásában betöltött szerepét, a kollektív tárgyalások folytatásának szintjét (ágazatközi, ágazati, vállalati és munkahelyi, regionális, szakmai szint), valamint a különböző szinten folytatott tárgyalások egymásra hatásának (összekapcsolásának) módját illetően (forrás: Eurofound).

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    59

    Ellene:

    114

    Tartózkodott:

    2

    2.6.8. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.6.8

    „A szociális párbeszéd új kezdete” című négyoldalú nyilatkozat a hatékony kollektív tárgyalás megteremtését szorgalmazza. Az, hogy a szociális partnerek közösen vállalták a szociális jogok európai pillérének végrehajtását, megjelenik az európai szociális partnerek 2019–2021-es közös munkaprogramjában is, amelyet nemzeti szinten is végrehajtanak majd, így járulva hozzá a nemzeti reformfolyamathoz. A 2019–2021-es időszakra vonatkozó munkaprogram a következő hat prioritásra irányul: digitalizáció; a munkaerőpiacok és szociális rendszerek teljesítményének javítása; készségfejlesztés; munkahelyi pszichoszociális szempontok és kockázatok kezelése; kapacitásépítés a hatékonyabb szociális párbeszéd érdekében; körforgásos gazdaság konkrét javaslatokat fog tartalmazni a szociális jogok európai pillérének megvalósításához kapcsolódó kérdések vonatkozásában, ideértve például a digitalizációról szóló önálló keretmegállapodásról folytatott tárgyalásokat, ezen belül az összekapcsolás és lekapcsolódás lehetőségeinek és módjainak témáját, valamint a munkaerőpiacok és szociális rendszerek teljesítményének javítását és a készségfejlesztést (4).

    Indokolás

    Fontos, hogy a vélemény szövege kövesse az európai szociális partnerek munkaprogramjában használt megfogalmazást. (Az összekapcsolást és a lekapcsolódást például a munkaprogramban egy közös tényfeltáró szeminárium szervezéséről szóló nyilatkozat kapcsán használják, amelyen különböző tapasztalatokat vizsgálnak majd meg.)

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    53

    Ellene:

    115

    Tartózkodott:

    6

    2.6.10. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.6.10

    Az Európai Bizottság gyakorlati intézkedéseket hozott annak érdekében, hogy a pillért európai szinten átültethessék a gyakorlatba, és a közelmúltban közzétett egy frissített tájékoztatót, amely az eddig elfogadott jogalkotási és nem jogalkotási kezdeményezéseket tartalmazta (5). Az EGSZB már korábban is jelezte, hogy véleménye szerint egy, a szociális jogok európai pillérének végrehajtására vonatkozó egyértelmű ütemterv segítene előmozdítani a konvergenciát és elérni a célkitűzéseit. javasolta egy olyan egyértelmű és összehangolt menetrend kidolgozását (6), amely meghatározza a pillér végrehajtásához kapcsolódó prioritásokat.

    Indokolás

    Javasoljuk a SOC/564 jelű vélemény szövegének pontos átvételét.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    50

    Ellene:

    113

    Tartózkodott:

    4

    2.6.11. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.6.11

    A szociális jogok európai pillérének végrehajtását szolgáló intézkedéseknek a tagállami és uniós szintű szociális és egészségügyi politikák jelenlegi jogi és gyakorlati helyzetének tudományos elemzésén kell alapulniuk, és be kell vonniuk a társadalmi érdekcsoportokat. Az EGSZB támogató szerepet tölthetne be ebben.Az EGSZB egy uniós szociálpolitikai fórum létrehozását javasolja: az EU-nak szüksége van ugyanis egy állandó fórumra ösztönöznie kell a kommunikációt hoz, a bevált gyakorlatok megosztását hoz, az értékelést hez, szakértői szemináriumokat hoz, szociális programokat hoz, az uniós és tagállami szabályoknak való megfelelést hez, illetve az uniós és tagállami szakpolitikákkal kapcsolatos reformprojekteket hez. Mivel a meglévő szociális jogok jobb érvényesítése továbbra is problematikus, az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak gondoskodniuk kell az uniós jogszabályoknak való megfelelés javításáról. Az új fórumot szorosan össze kell kapcsolni az EGSZB-vel és az európai szemeszter folyamatával.

    Indokolás

    Egyáltalán nem világos, hogy mi értendő „egy uniós szociálpolitikai fórum” létrehozása alatt. Nincs szükség újabb eszközökre/platformokra, így a fórumra való utalást törölni kell. Ami fontos, az az érdekelt felek bevonása, a velük való konzultáció és a szociális jogok európai pillérének végrehajtása.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    52

    Ellene:

    114

    Tartózkodott:

    3

    2.7.2. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.7.2

    A következő többéves pénzügyi keretről folytatott tárgyalások során törekedni kell arra, hogy a foglalkoztatás- és szociálpolitikához megfelelő finanszírozást biztosítsanak. Felül kell vizsgálni az uniós költségvetési és adósságszabályokat (7), hogy tiszteletben lehessen tartani az alapvető jogokat, valamint a Szerződések és a szociális jogok európai pillére célkitűzéseit. A gazdaságok teljesítőképességének, az adósság korlátok között tartásának és a szociális céloknak megfelelő egyensúlyban kell lenniük. Ahogy azt az EGSZB már több alkalommal is korábban hangsúlyozta (8), a szociális pillér végrehajtásának finanszírozása nagymértékben függ majd a tagállami szinten rendelkezésre álló forrásoktól is. Az elkövetkező néhány évben szükség lesz a beruházások, valamint a tevékenységek működési költségeinek állami költségvetésekből történő finanszírozására. Ezt az EU költségvetésre és adósságra vonatkozó szabályai korlátozhatják (9). Ahogyan azt az EGSZB már többször is hangsúlyozta (10), fontolóra kell venni az ezekben megengedett rugalmasság növelését, például egy olyan „aranyszabály” révén, amely a szociális pillér céljainak elérése érdekében lehetővé tesz szociális célú állami beruházásokat. Ennek eszköze egyebek közt: a jövedelemszintek emelése, a társadalmi kohézió fokozása és az egyébként hátrányos helyzetű csoportok kirekesztődésének megelőzése, akik enélkül nem képesek teljes mértékben részt venni a társadalomban, illetve ezzel párhuzamosan fenntartható gazdasági növekedés megvalósítása. a tagállamokon belüli állami beruházások fokozása a szociális célú állami beruházások aranyszabálya révén is elősegíthető, ami lehetővé tenné a költségvetési szabályok rugalmasabb kezelését. A növekvő jövedelmi szintek, a fenntartható növekedés, az erősebb társadalmi kohézió és a kirekesztés megelőzése közös célok, amelyeket figyelembe kell venni. Az állami beruházások magasabb szintjét is lehet támogatni, elsősorban az európai strukturális és beruházási alapokból, amelyek egyértelműbben összpontosíthatnának a szociális jogok európai pillérén belül kiemelt célkitűzésekre (11). Az adócsalás, az adóelkerülés és az agresszív adótervezés elleni hatékony küzdelemre irányuló megfelelő adópolitikával képesnek kell lennünk további forrásokat előteremteni a szociális jogok európai pillérének finanszírozásához. A kiegészítő finanszírozás hatékony felhasználásának biztosításához a szociális pillér cselekvési terveit és ütemtervét az európai szemeszter szerves részeként kell végrehajtani, különösen a nemzeti reformprogramok és konvergenciaprogramok kidolgozása során (12).

    Indokolás

    Fontos, hogy pontosan idézzük a hivatkozott véleményt, hogy a szöveg kiegyensúlyozottabb legyen, valamint hogy utaljunk a korábbi véleményekben a pillér európai szemeszter részeként történő végrehajtása kapcsán tett megállapításokra.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    55

    Ellene:

    112

    Tartózkodott:

    4

    2.8.4. pont

    A következőképpen módosítandó:

    2.8.4

    Az új európai szemeszter új ciklusa során – a társadalmi egyensúlyhiányt átfogó nyomon követés keretében ve – szociális célkitűzéseket is el kell érni, hogy ellensúlyozzuk a költségvetési és makrogazdasági követelmények túlsúlyát. A szociális eredménytáblának a pillérhez tartozó valamennyi jogot és alapelvet nyomon kell követnie, ezenkívül továbbfejlesztett és új, mérhető mutatókat kell alkalmaznia. Az ilyen mutatók közé tartozhatnak a statisztikákon kívül a minőségi szociális szolgáltatásokhoz való tényleges hozzáférés, az érvényesíthető szociális jogok, a migránsok társadalmi és munkaerőpiaci integrációja, a kollektív tárgyalások érvényességi területe, az érintett szociális szereplők részvétele az európai szemeszter folyamatában, továbbá a gyakornoki programokhoz és a színvonalas felsőoktatáshoz való hozzáférés. Az Európai Bizottságnak a szociális partnerekkel és az érintett civil társadalmi szervezetekkel szoros együttműködésben nyomon kell követnie a nemzeti reformtervek végrehajtását, ily módon támogatva a szociális országspecifikus ajánlások kidolgozását. Megfelelő számú, strukturált ajánlásra van szükség, amelyek nyomon követik, hogy milyen eredményeket sikerült elérni a menetrendben meghatározott prioritásokkal kapcsolatban.

    Indokolás

    Nem fontos „új” európai szemeszterről beszélni, mivel az európai szemesztereket már 2010-ben bevezették. Ezenkívül nem szükséges „új” európai szemeszterre törekedni, hanem minden erőfeszítést arra kell összpontosítani, hogy a jelenlegi európai szemeszter hatékonyan és eredményorientált módon működjön. Ezért inkább az európai szemeszter új ciklusára kell utalni. A szociális jogok európai pillérét „szociális eredménytábla” kíséri, amely három, a pillér elveihez kapcsolódó területen követi nyomon a teljesítményt és a tendenciákat az uniós országokban. Az eredménytáblát felhasználják a gazdaságpolitikai koordináció európai szemeszterében, illetve az arra is szolgál, hogy felmérjék az előrelépést az EU egészének a „szociális AAA” minősítése felé. Ez azt jelenti, hogy létezik átfogó nyomon követés.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    49

    Ellene:

    117

    Tartózkodott:

    4

    Új pont a jelenlegi 3.1. pont előtt

    Új pont illesztendő be a jelenlegi 3.1. pont elé:

    Idevonatkozó véleményében (13) az EGSZB már hangsúlyozta, hogy a pillér jó lehetőséget kínálhat annak bizonyítására, hogy az uniós szint még mindig képes adott esetben megfelelő választ adni az utca embere előtt álló kihívásokra, a hatáskörök megosztásának és a szubszidiaritás elvének a teljes körű tiszteletben tartása mellett.

    Indokolás

    Ez a mondat összefoglalja, hogy a szociális jogok európai pillérének végrehajtása és az azt követő lépések során észben kell tartani, hogy a szociális jogok európai pillére jó lehetőséget kínálhat annak bizonyítására, hogy az EU képes megfelelő választ adni azokon a területeken, ahol fellépése helyénvaló. Ugyanakkor ez a mondat kiemeli a hatáskörmegosztás és a szubszidiaritási elv teljes körű tiszteletben tartásának jelentőségét.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    50

    Ellene:

    114

    Tartózkodott:

    4

    Első új pont a jelenlegi 3.1. pont után

    Új pont illesztendő be a jelenlegi 3.1. pont után:

    Nagyon fontos, hogy szinergiák legyenek az uniós, illetve a nemzeti szociálpolitikák és intézkedések között. Mivel az uniós szociális modell különböző nemzeti modellekre épül (amit meg is kell őrizni), az EU-nak tiszteletben kell tartania a nemzeti hatásköröket, illetve a politikai döntéseken és társadalmi modelleken alapuló tagállami szociális rendszerek sokféleségét. Az EU fő feladata ezért az, hogy minél jobb feltételeket biztosítson tagállamai és szociális partnerei számára, és támogassa őket a meghatározott reformok végrehajtására irányuló erőfeszítéseikben.

    Indokolás

    A következtetéseket és ajánlásokat tartalmazó szövegrészben is hangsúlyozni kell az uniós és a nemzeti szociálpolitikák és szociális intézkedések közötti szinergia fontosságát. A nyilatkozat preambuluma világosan fogalmaz: „A szociális jogok európai pillérének megvalósítását […] közös politikai kötelezettségvállalásnak és felelősségnek tekintik. ” A preambulum ezen túlmenően kifejezetten hivatkozik a hatáskörmegosztásra, a különböző társadalmi-gazdasági környezetek figyelembevételére, a nemzeti rendszerek közötti különbségekre (többek között a szociális partnerek szerepét tekintve), illetve a szubszidiaritás és az arányosság elvére.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    45

    Ellene:

    116

    Tartózkodott:

    4

    3.2.2. pont

    A következőképpen módosítandó:

    3.2.2

    A munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtéséről szóló irányelv végrehajtásakor különös figyelmet kell fordítani a szülői szabadságot igénybe vevő munkavállalók megfelelő kompenzálásával és a rugalmas munkafeltételekkel kapcsolatos tisztességes, megfizethető és életképes olyan megoldásokra, ideértve a barcelonai célkitűzések lehetséges felülvizsgálatát amelyek figyelembe veszik a munkahelyek igényeit is. A családok támogatása érdekében mérlegelni kellene megfizethető gyermek- és egyéb gondozási szolgáltatásokat is.

    Indokolás

    A munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtéséről szóló irányelv végrehajtása során a tagállamokban elfogadott, a szülői szabadságot igénybe vevő munkavállalók megfelelő kompenzálására irányuló megoldásoknak megfizethetőknek is kell lenniük. A rugalmas munkafeltételekre vonatkozó megoldásoknak mindig figyelembe kell venniük a munkahelyek igényeit is.

    Mivel a barcelonai célkitűzéseket az Európai Tanács határozta meg (2002-ben), azok esetleges felülvizsgálata nem kapcsolódik a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtéséről szóló irányelv végrehajtásához, ezért ezt a részt törölni kell.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    49

    Ellene:

    109

    Tartózkodott:

    5

    3.2.3. pont

    A következőképpen módosítandó:

    3.2.3

    Az EGSZB szorgalmazza, hogy dolgozzanak ki integrált stratégiát a nemek közötti egyenlőségről (14) Az európai miniszterek nemek közötti egyenlőségről szóló közös nyilatkozatának (15) fényében az EGSZB kéri, hogy szüntessék meg a nemek közötti indokolatlan bérszakadékot (16). Különösen a kkv-k igényeivel kell foglalkozni, hogy el lehessen kerülni a túlzott adminisztratív terheket.

    Indokolás

    Ez a kiegészítés pontosabbá teszi a szöveget. A bérszakadék leküzdését célzó intézkedéseknek az indokolatlan bérszakadék elleni küzdelemre kell irányulniuk.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    45

    Ellene:

    114

    Tartózkodott:

    5

    3.2.5. pont

    A következőképpen módosítandó:

    3.2.5

    Az EGSZB ismét hangsúlyozza, hogy az aktív munkaerőpiaci politikákba irányuló fokozott beruházásoknak köszönhetően és az állami foglalkoztatási szolgálatok (áfsz) hatékony működésére vonatkozó közös előírások meghatározása révén javulhat a munkaerőpiaci részvétel és a munkavégzés minősége (17). Ez vonatkozik a nonprofit foglalkoztatási szolgálatokra is, méghozzá azzal a céllal, hogy rövidüljenek az átmeneti időszakok, biztosítsák a megszerzett készségek használatát, támogassák a több és változatosabb szakmai életpályát és elmozduljanak a stabil munkaszerződések fenntartható munkahelyek felé (18). A tartós munkanélküliség elleni küzdelem, a migránsok munkaerőpiaci integrációja és a reményüket vesztett személyek munkaerőpiacra való újbóli beilleszkedése egy másik fontos szakpolitikai terület, ahol sürgősen célzott intézkedésekre van szükség. Ezek magukban foglalhatják azt, hogy a munkavállalók támogatást kapjanak ahhoz való jogát, hogy az álláskeresés, képzés és átképzés során támogatást kapjanak.

    Indokolás

    Az első módosítás az idézett vélemény szövegét követi. Ami a sürgős, célzott intézkedéseket illeti, ezt inkább „aktív módon” kellene megfogalmazni. Arról van szó, hogy támogatást nyújtsanak a munkavállalók számára az álláskereséshez, képzéshez és átképzéshez, nem pedig arról, hogy ezt jogként fogalmazzák meg.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    47

    Ellene:

    110

    Tartózkodott:

    2

    3.2.6. pont

    A következőképpen módosítandó:

    3.2.6

    Az Unió napirendjén (19) kell szerepelnie annak, hogy az egész életen át tartó tanuláshoz való jog hozzáférés mindenki számára biztosítva legyen. Tovább kell fejleszteni a nemzeti oktatási, képzési és tanulószerződéses gyakorlati képzési rendszereket, középpontba helyezve a természettudományok, a technológia, a műszaki tudományok és a matematika területét (TTMM), valamint a duális rendszerek kifejlesztését, ami azt eredményezi, hogy jobban meg lehet majd felelni a munkaerőpiaci igényeknek.

    Indokolás

    Olyan politikák előmozdítására kell összpontosítanunk, amelyek biztosítják, hogy mindenki számára elérhető legyen az egész életen át tartó tanulás. Továbbá, bár az említett vélemény utal az egész életen át tartó tanulás és az abban való részvétel támogatásának fontosságára, nem állítja, hogy az egész életen át tartó tanuláshoz való jognak az EU napirendjén kellene szerepelnie.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    48

    Ellene:

    116

    Tartózkodott:

    2

    3.3.1. pont

    A következőképpen módosítandó:

    3.3.1

    Rövid távon a hangsúlyt az egyenlő bánásmód elvét megerősítő, a szolgáltatásnyújtáshoz szervesen kapcsolódó, a munkavállalók kiküldetéséről szóló, és őket a kiküldetésük alatt megfelelő védelemben részesítő felülvizsgált irányelv, valamint az összes munkaviszony tekintetében minimális jogokat megállapító, az átlátható és kiszámítható munkafeltételekről szóló irányelv végrehajtásának nyomon követésére kell helyezni, emellett pedig létre kell hozni az Európai Munkaügyi Hatóságot, amelynek célja az uniós vívmányok végrehajtásának és a munkaügyi ellenőrzések hatékonyságának javítása.

    Indokolás

    A módosított szöveg elmondja a munkavállalók kiküldetéséről szóló irányelv célját.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    43

    Ellene:

    118

    Tartózkodott:

    2

    3.3.2. pont

    A következőképpen módosítandó:

    3.3.2

    Az EGSZB azt ajánlja, hogy ösztönzi a vállatokon belül fokozzák vállalatokat a munkavállalók bevonását bevonására, különösen a termelékenység növelése és az új technológiák bevezetésének támogatása, valamint a munkaszervezésre és a munkavállalói készségekre gyakorolt hatások kihasználása kihasználásának általánoscéljából. Ezzel összefüggésben az EGSZB nagy várakozással tekint az európai szociális partnerek között a digitalizációról szóló keretmegállapodásról folyó tárgyalások eredményei elé.

    Indokolás

    A javasolt módosítások arra irányulnak, hogy hangsúlyozzák a munkavállalói részvétel fontosságát az új technológiák bevezetésének támogatása során.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    46

    Ellene:

    118

    Tartózkodott:

    4

    3.3.3. pont

    A következőképpen módosítandó:

    3.3.3

    Az EGSZB támogatja, hogy – megfelelő európai és nemzeti szinteken zajló szociális párbeszéd keretében – dolgozzanak ki megfelelő intézkedéseket a „méltányos átalakulásról”, egyrészt olyan elemeket és fellépéseket bevezetve, amelyek elősegítik a változást, minimumvédelmet megfelelő védelmet biztosítanak a (technológiai, demográfiai, globalizációs, valamint éghajlatváltozással vagy körforgásos gazdasággal kapcsolatos) átalakulásokból fakadó munkahelyi átszervezések vagy csoportos létszámcsökkentések esetére – ideértve a kollektív tárgyalások támogatását, folytatásához való jogot –, hogy fel lehessen készülni a változásokra való felkészülést és támogatást lehessen nyújtását ani az érintett munkavállalók részére (a csoportos létszámcsökkentésről szóló irányelv (20) fejleményei) . Az EGSZB már azt is nagyon várja, hogy a társjogalkotók elfogadják az Európai Globalizációs Alapot.

    Indokolás

    Törölni kell a „kollektív tárgyalások folytatásához való jogot” és „a csoportos létszámcsökkentésről szóló irányelv fejleményei”-t, mivel bármely, a szociális jogok európai pillérének végrehajtásával kapcsolatos EGSZB-s álláspontra vonatkozó szöveget olyan kérdések kiemelésével kell összekapcsolni, amelyeket a tagállamoknak figyelembe kell venniük munkaerőpiacaik és/vagy szociális védelmi rendszereik fejlesztésére irányuló erőfeszítéseik során.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    49

    Ellene:

    109

    Tartózkodott:

    1

    3.3.4. pont

    A következőképpen módosítandó:

    3.3.4

    A tájékoztatáshoz és konzultációhoz való joguk keretében a munkavállalók vállalatirányításba való bevonását hozzá kell igazítani a nem pénzügyi információkra vonatkozó új jogi keret (21) fényében kell értékelni kerethez azzal céllal, hogy a vállalkozásokra vonatkozó elszámoltathatósági követelmények terén a szükséges körültekintéssel járjanak el.

    Indokolás

    A módosítás célja, hogy a szöveg általánosabb maradjon. Még túl korai beszélni a nem pénzügyi információkról szóló új jogi kerethez való igazodásról.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    49

    Ellene:

    114

    Tartózkodott:

    1

    3.3.5. pont

    A következőképpen módosítandó:

    3.3.5

    Az EGSZB hasznosnak tartja olyan referenciamutatók meghatározását, amelyek a keresettel rendelkezők elszegényedésének megelőzése érdekében segítenek értékelni az alacsony bérek megfelelőségét, többek között azzal, hogy előmozdítják az elemzések és a bevált gyakorlatok megosztását a rendelkezésre álló kölcsönös tanulási folyamatok keretében, valamint az átlátható és kiszámítható minimálbérek megállapítására vonatkozó közös szabályokat vezetnek be, amennyiben ilyenek léteznek, és ha a szociális partnerek ezt akarják.

    Indokolás

    A minimálbérek megállapítására vonatkozó közös szabályok bevezetése nem kívánatos és nem fogadható el, mivel a béreket nemzeti szinten kell megvitatni.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    51

    Ellene:

    114

    Tartózkodott:

    2

    3.4.6. pont

    A következőképpen módosítandó:

    3.4.6

    Ugyancsak sürgősen szükség van a szociális transzferek aktiválására irányuló tagállami kapacitás megerősítésére vagy egyéb intézkedésre, hogy a születéstől az időskorig ki tudják elégíteni az emberek alapvető szükségleteit. Ez az alábbiakat foglalja magában:

    az arra irányuló tagállami erőfeszítések támogatása és fokozása európai szinten, hogy a minimumjövedelmi rendszerekről szóló európai keretirányelv elfogadása a szegénység felszámolása és a befogadó munkaerőpiacok előmozdítása érdekében minimumjövedelmi rendszereket dolgozzanak ki, illetve aktualizálják a már meglévőket  (22) ;

    annak feltárása, hogy milyen lehetőség van közös minimumszabályok megállapítására elvek kidolgozására az uniós tagállamokban a munkanélküliségi biztosítás területén  (23) ;

    annak biztosítása, hogy fogyatékossággal élő személyek is vállalhassanak szociális és politikai funkciókat;

    az „öregedéssel járó költségek” megfogalmazás felülvizsgálata és helyette a „méltóságteljes öregedés” megközelítésre való áttérés, amely a gazdasági kormányzás középpontjába a nyugdíjak, az egészségügyi szolgáltatások és a hosszú távú ellátás megfelelőségét helyezi anélkül, hogy mindez a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságának rovására menne;

    az alacsony jövedelmű háztartások javát szolgáló, köztulajdonú bérlakásokkal és a lakhatáshoz való hozzáféréssel kapcsolatos konkrét programok létrehozása;

    beruházások a gyermekek és a hátrányos helyzetű fiatalok közvetlen érdekeit szolgáló gyermekgondozási létesítményekbe; az EGSZB üdvözli a gyermekgarancia bevezetésére irányuló európai bizottsági és európai parlamenti javaslatot; valamint

    valódi európai tanulási térség létrehozása, elősegítve a minőségi oktatáshoz való hozzáférést hozzáférés biztosítása mindenki számára, valamint az ifjúsági garancia kiterjesztése.

    Indokolás

    Mivel a szociális jogok európai pillére iránymutatást ad a tagállamoknak szociális rendszereik fejlesztéséhez, ennek kell a minimumjövedelemről szóló bekezdés központi helyén szerepelnie. Ezen túlmenően az említett vélemény mellékletében szerepel egy ellenvélemény, mely eltérő álláspontot képvisel.

    Mivel nincs konkrét európai bizottsági javaslat a gyermekgaranciáról, korai lenne azt támogatásról biztosítani.

    Utalni kell arra is, hogy szükség van egy valódi európai tanulási térség létrehozására.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    51

    Ellene:

    112

    Tartózkodott:

    2

    1.1. pont

    A következőképpen módosítandó:

    1.1

    Mivel úgy véli, hogy az Európai Unió reális jövőképének alapját csak egy stabil gazdasági háttér és egy erős szociális dimenzió ötvözete alkothatja (24), az EGSZB – a foglalkoztatás és a szociális eredmények szempontjából – mindig is felfelé irányuló konvergenciát és hatékonyabb szociálpolitikát szorgalmazott, mind az uniós, mind a tagállami szintet tekintve (25). Az európai szociális modellt nemzetközi referenciaként is meg kell erősíteni és naprakésszé kell tenni. A 2017. évi szociális jogok európai pillérének tényleges végrehajtása megerősíti, hogy egy új, társadalmilag befogadó stratégia keretében közösen kiállunk az európai szociális modell mellett.

    Indokolás

    Az erős szociális dimenzió szempontjából releváns a foglalkoztatás és a szociális eredmények felfelé irányuló konvergenciája, mivel az eredmények határozzák meg, hogy a politikai döntések sikeresek voltak-e. Ezt az Európai Parlament Kutatószolgálatának preambuluma is egyértelművé tette, melynek 12. pontja szerint „[a] szociális jogok európai pillérének célja, hogy iránymutatást nyújtson a hatékony foglalkoztatási és szociális eredmények eléréséhez a (...) jelenlegi és jövőbeli problémák megoldása terén”.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    47

    Ellene:

    116

    Tartózkodott:

    1

    1.3. pont

    A jelenlegi pont törlendő.

    1.3

    A megfelelő területeken az európai jogszabályoknak olyan keretet kell alkotniuk, amely általános közös szabályokat tartalmaz, tiszteletben tartja a sajátos nemzeti körülményeket és szociális rendszereket, valamint uniós és nemzeti szinten a polgárok számára valódi és érvényesíthető szociális jogokat ismer el. A pillér céljait a horizontális rendelkezés alkalmazásával az összes uniós szakpolitikai területen tiszteletben kell tartani (26).

    Indokolás

    Szóban.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    48

    Ellene:

    123

    Tartózkodott:

    5

    1.3. pont

    Az alábbiak szerint módosítandó:

    1.3

    A megfelelő területeken az európai jogszabályoknak olyan keretet kell alkotniuk, amely általános közös megvalósítható szabályokat ra irányul tartalmaz, tiszteletben tartja a sajátos nemzeti körülményeket és szociális rendszereket, valamint uniós és nemzeti szinten a polgárok számára valódi és érvényesíthető szociális jogokat ismer el. A pillér céljait a horizontális rendelkezés alkalmazásával az összes uniós szakpolitikai területen tiszteletben kell tartani (27).

    Indokolás

    Ha az a cél, hogy tiszteletben tartsuk a tagállamok sokféleségét a szociális rendszerek terén, nem lehet általános vagy közös normákat követelni.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    48

    Ellene:

    120

    Tartózkodott:

    4

    1.4. pont

    A következőképpen módosítandó:

    1.4

    A szociális jogok európai pillérének megvalósítása jelenleg jogalkotási és nem jogalkotási intézkedések révén, egyedi finanszírozás keretében és az európai szemeszter folyamatának módosítása révén történik, aminek azt a célt kell szolgálnia, hogy a foglalkoztatás és a szociális eredmények szempontjából elinduljon egy felfelé irányuló konvergencia, és hogy az ezzel párhuzamosan betartható szabályok kialakítására törekedjünk annak érdekében, hogy egyenlő versenyfeltételek megteremtése érdekében szociális minimumnormákat határozzanak meg jöjjenek létre.

    Indokolás

    A szociális jogok európai pillérének megvalósítása a foglalkoztatási és szociális eredmények felfelé irányuló konvergenciáját kell, hogy eredményezze, mivel az eredmények határozzák meg, hogy a szakpolitikai döntések sikeresek voltak-e. Ezt az Európai Parlament Kutatószolgálatának preambuluma is egyértelművé tette, melynek 12. pontja szerint „[a] szociális jogok európai pillérének célja, hogy iránymutatást nyújtson a hatékony foglalkoztatási és szociális eredmények eléréséhez a (...) jelenlegi és jövőbeli problémák megoldása terén”.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    47

    Ellene:

    116

    Tartózkodott:

    1

    Új pont a jelenlegi 1.4. pont után

    Új pont illesztendő be az 1.4. pont után:

    Az alapelv az kell, hogy legyen, hogy az egyértelmű transznacionális dimenzióval nem rendelkező kérdéseket nemzeti szinten kell kezelni. Az EU elsődleges feladata, hogy ösztönzőket, tájékoztatást és szakértelmet biztosítson a tagállamok és a szociális partnerek számára, hogy azok megtervezzék, végrehajtsák és értékeljék azokat a politikákat, amelyek az előttük álló strukturális munkaerőpiaci kihívásokat kezelik.

    Indokolás

    Szóban.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    49

    Ellene:

    113

    Tartózkodott:

    3

    Új pont a jelenlegi 1.4. pont után

    Új pont illesztendő be az 1.4. pont után:

    Nagyon fontos, hogy szinergiák legyenek az uniós, illetve a nemzeti szociálpolitikák és intézkedések között. Mivel az uniós szociális modell különböző nemzeti modellekre épül (amit meg is kell őrizni), az EU-nak tiszteletben kell tartania a nemzeti hatásköröket, illetve a politikai döntéseken és társadalmi modelleken alapuló tagállami szociális rendszerek sokféleségét. Az EU fő feladata ezért az, hogy minél jobb feltételeket biztosítson tagállamai és szociális partnerei számára, és támogassa őket a meghatározott reformok végrehajtására irányuló erőfeszítéseikben.

    Indokolás

    A következtetéseket és ajánlásokat tartalmazó szövegrészben is hangsúlyozni kell az uniós és a nemzeti szociálpolitikák és szociális intézkedések közötti szinergia fontosságát. A nyilatkozat preambuluma világosan fogalmaz: „A szociális jogok európai pillérének megvalósítását […] közös politikai kötelezettségvállalásnak és felelősségnek tekintik. ” A preambulum ezen túlmenően kifejezetten hivatkozik a hatáskörmegosztásra, a különböző társadalmi-gazdasági környezetek figyelembevételére, a nemzeti rendszerek közötti különbségekre (többek között a szociális partnerek szerepét tekintve), illetve a szubszidiaritás és az arányosság elvére.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    45

    Ellene:

    116

    Tartózkodott:

    4

    1.7. pont

    A következőképpen módosítandó:

    1.7

    A szociális jogok európai pillérének megvalósításához szilárd költségvetési alapra és beruházásokra van szükség uniós és tagállami szinten egyaránt. Ehhez megfelelő finanszírozást kell biztosítani a többéves pénzügyi keretben, a szociális célú állami beruházások aranyszabálya, illetve az európai strukturális és beruházási alapok (esb-alapok) révén, amelyeknek még inkább a szociális jogok európai pillérére, valamint megfelelő adópolitikákra kellene fókuszálniuk (28). Ahogy azt az EGSZB már korábban is hangsúlyozta, a szociális pillér végrehajtásának finanszírozása nagymértékben függ majd a tagállami szinten rendelkezésre álló forrásoktól is. Az elkövetkező néhány évben szükség lesz a beruházások, valamint a tevékenységek működési költségeinek állami költségvetésekből történő finanszírozására. Ezt az EU költségvetésre és adósságra vonatkozó szabályai korlátozhatják. Amint azt az EGSZB már többször hangsúlyozta, el kellene gondolkodni az ezeken belül engedélyezett rugalmasság növelésének módjain, például egy olyan „aranyszabály” bevezetésén, amely a szociális pillér céljainak elérése érdekében lehetővé tenne szociális célú közberuházásokat (29).

    Indokolás

    Fontos a hivatkozott vélemény szövegének pontos idézése a szöveg jobb egyensúlyának biztosítása érdekében.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    55

    Ellene:

    112

    Tartózkodott:

    4

    1.9. pont

    A következőképpen módosítandó:

    1.9

    Az Egy új európai szemeszterúj ciklusában folyamatában, átfogó nyomon követés keretében szociális célokat kellene megvalósítani úgy, hogy folyamatosan nyomon követjük a szociális egyenlőtlenségek alakulását és új, mérhető mutatókat, valamint szociális kérdésekre vonatkozó, célzott országspecifikus ajánlásokat vezetünk be kellene bevezetni.

    Indokolás

    Szükségtelen „új” európai szemeszterről beszélni, hiszen az európai szemeszter intézményét már 2010-ben bevezették. Ezért inkább az európai szemeszter új ciklusára kell utalni. Ezenkívül nem szükséges „új” európai szemeszterre törekedni, hanem minden erőfeszítést arra kell összpontosítani, hogy a jelenlegi európai szemeszter hatékonyan és eredményorientált módon működjön. A szociális jogok európai pillérét „szociális eredménytábla” kíséri, amely három, a pillér elveihez kapcsolódó területen követi nyomon a teljesítményt és a tendenciákat az uniós országokban. Az eredménytáblát felhasználják a gazdaságpolitikai koordináció európai szemeszterében, illetve az arra is szolgál, hogy felmérjék az előrelépést az EU egészének a „szociális AAA” minősítése felé. Ez azt jelenti, hogy létezik átfogó nyomon követés.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    49

    Ellene:

    117

    Tartózkodott:

    4

    1.10. pont

    A következőképpen módosítandó:

    1.10

    Elő kell mozdítani a szociális jogok európai pillére végrehajtásának folyamatos nyomon követését, kötelező rendszeres konzultációt folytatva a szociális partnerekkel, amit az EGSZB elősegíthetne. Az EGSZB azt ajánlja, hogy ennek érdekében, az európai szemeszter folyamatához kapcsolódva hozzanak létre egy uniós szociálpolitikai fórumot.

    Indokolás

    A „kötelező” szó jelentése ebben az összefüggésben nem egyértelmű, ezért azt a „rendszeres” szóval kell helyettesíteni. Egyáltalán nem világos, hogy mi értendő „egy uniós szociálpolitikai fórum” létrehozása alatt. Nincs szükség újabb eszközökre/platformokra, így a fórumra való utalást törölni kell. Ami fontos, az az érdekelt felek bevonása, a velük való konzultáció és a szociális jogok európai pillérének végrehajtása.

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    52

    Ellene:

    114

    Tartózkodott:

    3

    1.11. pont

    A következőképpen módosítandó:

    1.11

    Az EGSZB már korábban is jelezte, hogy véleménye szerint egy, a szociális jogok európai pillérének végrehajtására vonatkozó egyértelmű ütemterv segítene előmozdítani a konvergenciát és elérni a célkitűzéseit. (30) Az EGSZB már javasolta egy olyan egyértelmű és összehangolt menetrend kidolgozását, amely meghatározza a pillér végrehajtásához kapcsolódó prioritásokat, illetve kéri a már meglévő szociális jogok és normák elvek megerősítését is. Prioritásként kell kezelni a kiszolgáltatott helyzetben levő csoportok alapvető igényeit és jogait, az esélyegyenlőség, a jövedelmek és a jólét terén a tagállamok között, illetve azokon belül fennálló különbségeket, a társadalmi befogadással kapcsolatos politikákat, valamint azt, hogy megfelelő feltételek legyenek a közszolgáltatások és a nem profitorientált szolgáltatások nyújtásához és a szociális vállalatok működéséhez.

    Indokolás

    Javasoljuk a SOC/564 jelű vélemény szövegének pontos átvételét. A prioritásként kezelendő kérdések listája nem tartalmazhat olyan kérdéseket, amelyekre a szociális jogok európai pillérének alapelvei nem vonatkoznak (pl. a jólét és a jövedelem terén fennálló különbségek a tagállamokon belül vagy azok között).

    A szavazás eredménye:

    Mellette:

    50

    Ellene:

    113

    Tartózkodott:

    4


    (1)   HL C 440., 2018.12.6., 28. o. , 3.3. pont.

    (2)   HL C 440., 2018.12.6., 28. o., 3.3. pont.

    (3)  HL C 13., 2016.1.15., 40. o.

    (4)  Európai szociális párbeszéd, 2019–2021-es munkaprogram.

    (5)  https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/european_pillar_one_year_on.pdf

    (6)   SOC/564, 8.3. és 1.3. pontok ( HL C 81., 2018.3.2., 145. o.).

    (7)   HL C 177., 2016.5.18., 35. o .

    (8)   HL C 227., 2018.6.28., 1. o. , 1.8. és 3.6. pont; HL C 327., 2013.11.12., 11. o., 2018. évi éves növekedési jelentés, 1.4. pont (még nem tették közzé); HL C 226., 2014.7.16., 21. o.; HL C 262., 2018.7.25., 1. o., 3.14. pont és HL C 190., 2019.6.5., 24. o., 1.8. pont.

    (9)   HL C 177., 2016.5.18., 35. o.

    (10)   HL C 227., 2018.6.28., 1. o. , 1.6. pont; Az euróövezet gazdaságpolitikája (2018), 1.8. és 3.6. pont; HL C 327., 2013.11.12., 11. o. , 1.4. pont; HL C 226., 2014.7.16., 21. o .

    (11)   HL C 262., 2018.7.25., 1. o. , 1.5. pont.

    (12)   HL C 262., 2018.7.25., 1. o., 1.6. pont.

    (13)   HL C 125., 2017.4.21., 10. o.

    (14)  HL C 240., 2019.7.16., 3. o., 1.3. pont.

    (15)  A nemek közötti egyenlőségért felelős miniszterek 2018. október 12-i nem hivatalos találkozója keretében, Bécsben aláírt, „A nemek közötti egyenlőség mint az Európai Unió jelenlegi és jövőbeli prioritása” című közös nyilatkozat.

    (16)  HL C 110., 2019.3.22., 26. o., 3.1.1. és 3.1.3. pont.

    (17)  Az EGSZB külön véleményt fogadott el az áfsz-ekről, HL C 353., 2019.10.18., 46. o .

    (18)  HL C 353., 2019.10.18., 46. o.

    (19)  HL C 237., 2018.7.6., 8. o., 4.10. pont.

    (20)   A Tanács 98/59/EK irányelve (1998. július 20.) a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről.

    (21)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014/95/EU irányelve (2014. október 22.) a 2013/34/EU irányelvnek a nem pénzügyi és a sokszínűséggel kapcsolatos információknak bizonyos nagyvállalkozások és vállalatcsoportok általi közzététele tekintetében történő módosításáról

    (22)   HL C 190., 2018.6.5., 1. o.

    (23)   Az EGSZB jelenleg is dolgozik egy idevonatkozó véleményen: SOC/583 – „A munkanélküliségi biztosításra vonatkozó közös uniós minimumszabályok”.

    (24)   HL C 81., 2018.3.2., 145. o. , 1.2. és 2.2. pont.

    (25)  Többek között az alábbi véleményeiben: HL C 13., 2016.1.15., 40. o. ; HL C 81., 2018.3.2., 145. o. és HL C 440., 2018.12.6., 135. o .

    (26)   Az EUMSZ 9. cikke.

    (27)  Az EUMSZ 9. cikke.

    (28)  HL C 262., 2018.7.25., 1. o., 1.5. és 1.6. pont.

    (29)  HL C 262., 2018.7.25., 1. o., 3.1.4. pont (és az abban szereplő hivatkozások).

    (30)   HL C 81., 2018.3.2., 145. o., 8.3. pont.


    Top