EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018XC0601(02)

A mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban álló, kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyására irányuló kérelem közzététele

HL C 187., 2018.6.1, p. 7–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

1.6.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 187/7


A mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban álló, kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyására irányuló kérelem közzététele

(2018/C 187/07)

Az Európai Bizottság a 664/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 6. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdésével összhangban jóváhagyta ezt a kisebb jelentőségű módosításra irányuló kérelmet.

KISEBB JELENTŐSÉGŰ MÓDOSÍTÁSRA IRÁNYULÓ KÉRELEM

Az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban álló, kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyására irányuló kérelem

COMTÉ

EU-szám: PDO-FR-0116-AM02 – 2017.10.5.

OEM ( X ) OFJ ( ) HKT ( )

1.   Kérelmező csoportosulás és jogos érdek

Név

:

Comité interprofessionnel de Gestion du Comté (CIGC)

Cím

:

Avenue de la résistance

BP 20026

39801 Poligny Cedex

FRANCIAORSZÁG

Tel.

:

+33 384372351

E-mail

:

cigc@comte.com

A CIGC a „Comté” OEM előállításában érintett tejtermelőket, feldolgozókat és érlelőket tömöríti, és így jogosult a kérelem benyújtására.

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Franciaország

3.   A termékleírás módosítással (módosításokkal) érintett rovata

A termék leírása

A származás igazolása

Az előállítás módja

Kapcsolat

Címkézés

Egyéb: [Formai jellegű módosítások: földrajzi terület, az ellenőrző szervre vonatkozó adatok]

4.   A módosítás típusa

Bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti kisebb jelentőségűnek tekinthető módosítása, amely nem teszi szükségessé a közzétett egységes dokumentum módosítását.

Bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti kisebb jelentőségűnek tekinthető módosítása, amely szükségessé teszi a közzétett egységes dokumentum módosítását.

Bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti, kisebb jelentőségűnek tekinthető oly módon történő módosítása, amelyre vonatkozóan nem tettek közzé egységes (vagy azzal egyenértékű) dokumentumot.

Bejegyzett HKT termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének negyedik albekezdése szerinti, kisebb jelentőségűnek tekinthető módosítása.

5.   Módosítás(OK)

5. fejezet – „Az előállítás módja”

5.1.18. alfejezet – „Fejés”:

A hatályos termékleírásban szereplő „A fejést naponta kétszer, reggel és este, meghatározott időpontban végzik, ezért önkiszolgáló rendszerű fejésre nincs mód.” rendelkezés helyébe a következő szöveg lép: „A fejést naponta kétszer, reggel és este, meghatározott időpontban végzik, ezért önkiszolgáló rendszerű fejésre nincs mód. Fejőrobot alkalmazása tilos.”.

A hatályos termékleírás azon rendelkezése, amely szerint „önkiszolgáló rendszerű fejésre nincs mód”, a „Comté” OEM tekintetében fennálló szaktudás és imázs megőrzését célozza. A hatályos termékleírás rendelkezésének megszövegezésekor, amikor épp csak megjelentek a fejőrobotok első prototípusai, a rendelkezést nem lehetett pontosabban megfogalmazni. Mára célszerűnek tűnik kifejezetten tiltani a fejőrobot alkalmazását.

A szaktudás szintjén ugyanis a „Comté” sajt előállításának valamennyi szakaszához kapcsolódik egy egyedi művelet:

a termelő által végzett fejés,

az alvadék sajtkészítő mester általi darabolása,

a sajtok érlelő általi válogatása.

A nyers tejből készülő sajt előállításához a fejés során egyedi szaktudásra van szükség az állattenyésztő részéről. Az előállítási folyamatnak ebben a kritikus szakaszában ugyanis gondoskodni kell arról, hogy a nyers tej flórája megmaradjon. Ennek vonatkozásában az állattenyésztő az egyetlen, aki eseti alapon meg tudja határozni, miként kell megtisztítani a tőgybimbókat ahhoz, hogy teljes mértékben érvényre juthasson a tejben rejlő potenciál, ami a sajt jellegzetességét adja. Emellett a fejés kivételes alkalom arra, hogy az ember jelenlétével megfigyelhesse az állomány egészségi állapotát, észrevegye az állatok viselkedésén az enyhe jeleket, és így a problémák jelentkezése előtt intézkedéseket tehessen.

A fejőrobot alkalmazása ezért részben aláásná azt az elvet, hogy a „Comté” hagyományos szaktudás alapján készül, amely szavatolja a „Comté” sajtra jellemző sajátosságokat.

Mindemellett a módosított megszövegezés lehetővé teszi, hogy a gazdasági szereplők jobban átlássák az előállítási feltételeket, és könnyebbé váljon az ellenőrzés.

Egyéb: a megszövegezés aktualizálása

„A földrajzi terület meghatározása” rovatban a földrajzi területet alkotó települések listáját egyes települések összevonása nyomán aktualizálni kell; a kiterjedésük nem változik.

„Az ellenőrző szervre vonatkozó adatok” rovatot frissíteni kell:

A tagállami illetékes szerv neve és elérhetőségei törlendők.

A tanúsító szerv neve és elérhetőségei helyébe a következő szöveg lép: „Az 1151/2012/EU rendelet 37. cikkének rendelkezéseivel összhangban a termékleírásnak való megfelelés forgalomba hozatalt megelőző ellenőrzését egy terméktanúsító szerv biztosítja, amelynek neve és elérhetőségei az INAO honlapján és az Európai Bizottság adatbázisában elérhetők.”

Egységes dokumentum:

A közzétett egységes dokumentumban a földrajzi terület leírásának szövege bizonyos járások területének módosulása következtében aktualizálásra kerül, anélkül, hogy a földrajzi terület kiterjedése változna.

6.   Aktualizált termékleírás (csak OEM és OFJ esetében)

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-d4e5a722-a6f6-4790-a181-94ea41f1a5dd

EGYSÉGES DOKUMENTUM

COMTÉ

EU-szám: PDO-FR-0116-AM02 – 2017.10.5.

OEM ( X ) OFJ ( )

1.   Elnevezés

„Comté”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Franciaország

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa

1.3. osztály: Sajtok

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A „Comté” sajt nyers állapotban feldolgozott tehéntejből készült, hevített, gyúrt tésztájú, a felületén sózott vagy sós lében áztatott sajt. Legalább 120 napig tartó érlelést követő forgalomba hozatalakor a sajt tésztájának színe az elefántcsontszín és a sárga között változik, általában akár kisebb cseresznye méretű „lyukak” találhatók benne.

A „Comté” sajt a teljes kiszáradást követően 100 grammonként legalább 45 gramm és legfeljebb 54 gramm zsírtartalommal rendelkezik, 100 grammonkénti szárazanyag-tartalma pedig nem alacsonyabb 62 grammnál. A sótartalom 100 gramm sajtban legalább 0,6 gramm nátrium-klorid. A sajt zsírmentes nedvességtartalma legfeljebb 54 %.

A „Comté” sajtot 32–45 kilogramm tömegű, 55–75 centiméter átmérőjű, egyenes vagy enyhén domború szélű, 8–13 centiméter magasságú, dörzsölt, kemény és szemcsés kérgű, aranysárga és barna között változó színű tömbben hozzák forgalomba. A sajt középpontjában mért magasság legfeljebb 1,4-szerese lehet a külső peremnél mért magasságnak.

A „Comté” sajt darabonkénti kiszerelésben vagy reszelt állapotban csomagolva is forgalomba hozható.

A „Comté” összetett ízvilágú sajt. Jóllehet minden tömb érzékszervekkel érzékelhető általános jellege egyforma tartományba sorolható, kijelenthető, hogy nincs két, szigorúan megegyező tömb. A „Comté” sajtban hat nagy ízcsaládot állapítottak meg (gyümölcsös, tejes, pörkölt, növényekre, illetve állatokra emlékeztető, valamint fűszeres), és ezeken az ízcsaládokon belül több mint 90 árnyalat létezik.

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

A tej Montbéliarde fajtájú (46-os fajtatípusú) vagy Simmental française fajtájú (35-ös fajtatípusú) tehenekből álló tejelő állománytól, vagy igazolhatóan a két fajta keresztezéséből született utódoktól származik.

A tejet legfeljebb 25 kilométer átmérőjű körzeten belül gyűjtik be. Ez a rendelkezés a szállítási idő korlátozása révén megóvja a tejet az összetételének romlásától. Ily módon lehetővé teszi, hogy a tej feldolgozása a termékleírásban előírt, az endogén tejflóra kialakulásának elősegítését célzó feltételek mellett (nyers tej) történjen.

A termék minőségének és sajátosságainak megőrzése érdekében a termékleírás meghatározza a takarmánytermesztésre alkalmas területek hektáronkénti tejhozamát.

Ami a tej feldolgozását illeti, a termék minőségének garantálása érdekében az egy sajtkádból kiemelhető sajtok száma legfeljebb 12 lehet. Ugyanabban a sajtkádban 24 órán belül háromnál több előállítási munkamenet nem végezhető.

Annak érdekében, hogy a földrajzi területhez kötődő sajátos takarmányozás szoros kapcsolatot teremtsen a termelővidék és a termék között, a tejelő tehenek kiegészítő takarmánya évente legfeljebb 1 800 kg lehet. A gazdaság területén tejelő tehenenként legalább egy hektárnyi legelőterületet kell hasznosítani. A legeltetés mindaddig kötelező, amíg azt az időjárási körülmények, a talaj terhelhetősége és a fű jelenléte lehetővé teszi. Mindezek a rendelkezések azt eredményezik, hogy az állomány takarmányának legalább 70 %-a a földrajzi területről származik. A tejelő tehenek alaptakarmány-adagja teljes egészében a földrajzi területről származik.

A legeltetés hagyományos gyakorlatának megőrzése érdekében tilosak azok a gazdálkodási rendszerek, amelyekben a takarmányt a vályúba helyezik a vegetációs időszak alatt; a legeltetésnek döntő mértékűnek kell maradnia.

A tejelő állomány erjesztett – akár szilázs vagy attól eltérő formájú – takarmánnyal történő takarmányozása egész évben tilos, az e gyakorlatokhoz kapcsolódó, a sajtok előállítása és érlelése során felmerülő technológiai kockázatok miatt.

A takarmányozás hagyományos jellegének megőrzése érdekében a tejelő állomány takarmányozása során kizárólag géntechnológiával nem módosított termékekből származó nyersanyagok és kiegészítő takarmányok engedélyezettek.

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

A tej termelése, valamint a sajt előállítása és érlelése a meghatározott földrajzi területen belül történik.

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

A „Comté” sajtdarabok feldarabolási és csomagolási műveletére az érlelést követően kerül sor. A művelet különleges szaktudást igényel, emellett közvetlen és biztos hatást gyakorol a termék minőségére, amennyiben szortírozni kell a tömböket az előrecsomagolásra nem alkalmas tömbök eltávolítása érdekében. Ezek a feltételek ily módon lehetővé teszik, hogy – a tömbökben történő kiszerelésen túlmenően – maximálisan be lehessen tartani a sajt optimális tartósítási feltételeit, és garantálni lehessen a fogyasztó számára a „Comté” sajt fizikai és érzékszervi teljességét.

Előrecsomagolás esetén a fenti okok alátámasztják azt, hogy a darabolásnak és/vagy a reszelésnek a földrajzi területen belül kell történnie.

Előrecsomagolás esetén

a tömbök az érlelőpincéből való kihozatalukat követő legfeljebb tizenöt teljes nap elteltével darabolhatók fel. Ebben az időszakban azokat 4–8 °C között, és legalább 85 %-os páratartalom mellett kell tárolni,

a 40 grammnál kisebb egységtömegű darabok, illetve a reszelt sajtnak szánt darabok kérge eltávolítható. Túl nedves vagy sérült kéreg esetén a kérget a darabolást követően azonnal eltávolítják. Ép kéreg esetén a kéreg eltávolítását az első darabolást követő 8 órán belül elvégzik. Az eltávolított kérgű darabok csak 72 óráig tárolhatók levegőn; ezt követően azokat vákuumcsomagolásba kell helyezni. A sajtdarabokat legkésőbb 15 napon belül vákuumcsomagolásba kell helyezni,

a „Comté” eredetmegjelöléssel ellátott sajt darabolásával és csomagolásával egyidejűleg más terméken semmiféle művelet nem hajtható végre ugyanazon a daraboló- és csomagolósoron.

A darabolás és a reszelés továbbra is elvégezhető a földrajzi területen kívül, ha azokat a fogyasztó előtt végzik.

3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

A „Comté” ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott sajtok mindegyikének címkéjén fel kell tüntetni az eredetmegjelölés elnevezését a címkén szereplő legnagyobb karakter méretének kétharmadával legalább megegyező nagyságú karakterrel.

A címkén szerepelnie kell az európai uniós OEM-logónak. Szerepelhet rajta az „oltalom alatt álló eredetmegjelölés” kifejezés is.

A gyártó, az érlelőüzem vagy az előrecsomagolást végző üzem egyértelműen feltünteti a nevét és a címét, amelynek kötelezően a földrajzi területen kell lennie.

Az említett eredetmegjelölés mellett a címkén, a reklámanyagokban, a számlákon, illetve a kereskedelmi dokumentumokban minősítő vagy egyéb megjegyzés használata tilos, kivéve a márkaneveket vagy a védjegyeket.

A „Comté” eredetmegjelöléssel értékesített sajtokon fel kell tüntetni az előírt ismertetőjegyeket. Az érlelőpincéből való kihozatal előtt minden tömb peremére zöld vagy téglabarna színű, a sajt elnevezését feltüntető szalagot kell helyezni. Minden csomagolt darabon szerepelnie kell a „Comté clochettes vertes” logónak. A fogyasztóknak szánt darabokon az elülső oldalon – a legnagyobb karakter méretének legalább kétharmadával megegyező nagyságú karakterrel, Pantone 349C színkód szerinti zöld színnel – kötelezően feltüntetendő a „Comté clochette verte” logó és a „Comté” elnevezés.

A tömb egészben történő értékesítése esetén a sajtperemet a sajt elnevezését feltüntető szalag alatt zöld színű, ellipszis alakú kazeinpecséttel kell ellátni, és azon fekete színű, nyomtatott betűkkel a következőket kell feltüntetni: France, „Comté”, az előállító üzem száma és az előállítás hónapja. Az előállítás napját a zöld kazeinpecsét közelében elhelyezett kazeinpecséten kell feltüntetni.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

Ain megyében:

Bellegarde-Sur-Valserine, Nantua, Oyonnax, Pont-d’Ain, Thoiry járások.

Ambérieu-En-Bugey járás Château-Gaillard és Saint-Maurice de Remens települések kivételével; Gex járás Sauverny és Versonnex települések kivételével; Hauteville-Lompnes járás Armix település kivételével; Saint-Etienne-Du-Bois járás Marboz, Cormoz és Beaupont települések kivételével.

Saint-Benoît, Ceyzeriat, Druillat, Journans, Revonnas, Saint-Martin-du-Mont, Tossiat, Bénonces, Briord, Groslée-Saint-Benoit (csak Groslée), Innimond, Lhuis, Lompnas, Marchamp, Montagnieu, Ordonnaz, Saint-Sorlin-en-Bugey, Sault-Brénaz, Seillonnaz, Serrières-De-Briord, Souclin, Villebois települések.

Doubs megyében:

Besançon, Frasne, Morteau, Ornans, Pontarlier, Saint-Vit, Valdahon járások.

Baume-Les-Dames járás Abbenans, Avilley, Bonnal, Cubrial, Cubry, Cuse-et-Adrisans, Fontenelle-Montby, Gondenans-Montby, Gondenans-les-Moulins, Gouhelans, Huanne-Montmartin, Mesandans, Mondon, Montagney-Servigney, Montussaint, Nans, Puessans, Rognon, Romain, Rougemont, Tallans, Tournans, Tressandans, Trouvans, Uzelle, Viethorey települések kivételével; Maîche járás Bondeval, Thulay, Meslières, Abbevillers kivételével; Valentigney járás Bourguignon, Écot, Mandeure, Mathay települések kivételével.

Anteuil, Belvoir, Branne, Chaux-lès-Clerval, Chazot, Crosey-le-Grand, Crosey-le-Petit, Fontaine-lès-Clerval, (L’) Hôpital-Saint-Lieffroy, Hyémondans, Lanans, Lanthenans, Orve, Pays de Clerval, Pompierre-sur-Doubs, Rahon, Randevillers, Roche-lès-Clerval, Saint-Georges-Armont, Sancey, Servin, Surmont, Valonne, Vaudrivillers, Vellerot-lès-Belvoir, Vellevans, Vernois-lès-Belvoir, Vyt-lès-Belvoir települések.

Jura megyében:

Az egész megye, kivéve Annoire, Aumur, Champdivers, Chemin, Longwy-sur-le-Doubs, Molay, Peseux, Petit-Noir, Saint-Aubin, Saint-Loup, Tavaux településeket.

Saône-et-Loire megyében:

Beaurepaire-En-Bresse, Beauvernois, Bellevesvre, Fretterans, Mouthier-en-Bresse, Savigny-en-Revermont, Saillenard, Torpes, Flacey-en-Bresse, Joudes, Cuiseaux, Champagnat, Sagy települések.

Haute-Savoie megyében:

Challonges település, kizárólag két parcella tekintetében.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

A földrajzi terület a Jura-hegység vonulata övezte terület, amely teljes egészében mészkőfennsík, valamint ennek a területnek a szomszédos síkság egy kis részén húzódó folytatása.

Az érintett mezőgazdasági régiók megkülönböztető jegye a tápanyagszegény talaj, a domborzati elemek jelentős kiemelkedése, valamint az altalaj meszes és molassz jellege.

A terület egészét egyszerre jellemzi kontinentális és északias éghajlat, nevezetesen az évszakok közötti nagy hőmérséklet-ingadozás és az év egészében, de különösen a nyár folyamán jelentős csapadékmennyiség, valamint az alacsony éves átlaghőmérséklet és a fagyos napok nagy száma.

A környezetet hegyvidéki, illetve szubmontán vonások jellemzik, így sok a csapadék, amelynek éves mennyisége mindig meghaladja a 900 millimétert, általában pedig az 1 000 millimétert. A csapadék mennyisége már az alacsonyabban fekvő területeken is számottevő, és a hegyvidék belseje felé haladva nő. A csapadék évszakonkénti eloszlását a száraz évszak hiánya jellemzi.

A térség részben erdővel, részben legelőkkel borított. A terület földrajzi és éghajlati adottságai (bőséges csapadék, nyári szárazság hiánya stb.) rendkívüli módon kedveznek a kiváló minőségű takarmánynövények termesztésének. Lehetővé teszik a gazdag növényvilággal (különösen kétszikűekkel) és sajátos, alapvetően mészkedvelő növényvilággal jellemzett természetes legelők kialakulását.

Ebben a legeltetésnek kedvező környezetben a tejelő tehenek említett tartási módját részesítik előnyben mindaddig, amíg azt az időjárási körülmények, a talaj terhelhetősége és a fű jelenléte lehetővé teszi. Az állattenyésztők nemesítették a környezet feltételeihez alkalmazkodó Montbéliarde fajtát, amely a földrajzi területen előforduló tejelőtehén-állományoknak szinte teljes egészét képezi. A külterjes legelőgazdálkodás (a terhelhetőség, a nitrogéntartalom, a koncentrátumok stb. korlátozása révén) megőrződött. A földrajzi terület továbbá különleges „sajtkészítési kultúrával” rendelkezik. A nagyméretű sajt készítése érdekében a tej begyűjtésén alapuló sajtkészítési kultúra erős szolidaritás és a közösségi életre vonatkozó szabályok kialakulását eredményezte.

A XI. század óta a szóban forgó régió gazdálkodói szövetkezetekbe tömörültek, hogy a különböző állományaik napi tejhozamát nagyméretű sajttömbök előállításához gyűjtsék be. A tejtermelők még napjainkban is túlnyomórészt szövetkezetekbe tömörülnek, és a tejüket a feldolgozóüzemben (régi nevén: „fruitière”) gyűjtik be.

A sajt hagyományos előállítási módszerei napjainkig fennmaradtak egyrészt az állattenyésztés szintjén (a legelőgazdálkodás, valamint a kaszált fű szárításának szabályozása révén), másrészt az előállítás szintjén (az alvadék darabolásának, keverésének és felmelegítésének, valamint a sajt sajtkádból való kiemelésének, préselésének, majd sózásának, előérlelésének és végül érlelésének megfelelő időzítése révén).

A „Comté” nyers tehéntejből készült, hevített, gyúrt tésztájú, nagy, 55–75 centiméter átmérőjű, tömb formájú, hosszú érlelési idejű és ennek köszönhetően hosszú eltarthatóságú sajt.

A „Comté” sajt zsírtartalma alacsony, ami megkülönbözteti más hevített, gyúrt tésztájú sajtoktól.

A „Comté” összetett ízvilágú sajt. Jóllehet minden tömb érzékszervekkel érzékelhető általános jellege egyforma tartományba sorolható, kijelenthető, hogy nincs két, szigorúan megegyező tömb. A „Comté” sajtban hat nagy ízcsaládot állapítottak meg (gyümölcsös, tejes, pörkölt, növényekre, illetve állatokra emlékeztető, valamint fűszeres), és ezeken az ízcsaládokon belül több mint 90 árnyalat létezik.

A kemény tésztájú, nagyméretű sajtok a hírnevükre e mostoha adottságú környéken tettek szert, ahol az erdők és a legelők együttesen vannak jelen, és ahol nem volt lehetőség más erőforrások kialakítására. Az erre a területre települt emberek számára a hosszú érlelési idejű sajt előállítása volt az egyetlen módja annak, hogy a bőséges mennyiségű nyári tejből a hosszú telek alatt elálló, tartós élelmiszert készítsenek. A régió állattenyésztői tehát egy olyan tehénfajtát nemesítettek, amely különösen alkalmazkodik a környezet feltételeihez és egy különleges sajt előállításához. A tejet a „fruitière” elnevezésű sajtüzemekben gyűjtötték be a nagyméretű és hosszú ideig elálló sajtok előállítása érdekében, melyek lehetővé tették a környék értékeinek a területen kívüli érvényre juttatását. A hevített tésztára esett választást az segítette elő, hogy a közelben jelentős mennyiségű tűzifa volt.

A legelők jellegzetességeinek a sajtok ízében való kifejeződését a termék előállításának valamennyi szakaszában alkalmazott különleges szakértelem segíti elő.

Először is a földrajzi terület természeti környezetének rendkívül változatos növényvilága kifejezetten kedvez a sajtokban jelen levő aroma-összetevők kialakulásának. Ez a változatosság az állattenyésztők külterjes legelőgazdálkodása miatt őrződik meg. A változatos növényvilág és a „Comté” sajt aromagazdagsága közötti szoros kapcsolatot egyébként két, 1994-ben készült tudományos tanulmány is igazolta. Az előállítás szintjén a zsírtartalom korlátozása lehetővé teszi a lipolízis során keletkező ízek kiküszöbölését és a „Comté” sajt sajátos aromáinak fokozását. A zsírmentes sajt minimális szárazanyag-tartalma és maximális nedvességtartalma lehetővé teszi, hogy ne kerüljön túl sok vízfelesleg a sajtba, emellett kedvez az aromák kifejeződésének. A minimális sótartalom szintén lehetővé teszi az aromák jobb kifejeződését. A nyitott sajtkádakra vonatkozó előírás révén továbbra is kifejeződhet a sajtkészítési jártasság, például az alvadék feldarabolási időpontjának vagy a sajt kiemelési időpontjának a tökéletes felismerése. Végezetül a sajtérlelést végző szakember az egyes tételek érlelési feltételeinek finom kiigazításával juttatja érvényre különleges szaktudását. A sajtnak a természeti tényezők által kiváltott, a fűfélék és a mikroorganizmusok ökoszisztémája révén kifejeződő aromavilága csak hosszú ideig tartó érlelés után teljesedik ki, amelyet a „Comté” sajt érlelésére különlegesen alkalmas lucfenyődeszkák segítenek elő. A „Comté” sajt előállítása lehetővé teszi a hagyományos mezőgazdasági tevékenységek fenntartását, és jelentősen hozzájárul a helyi gazdaság egyensúlyához.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

(e rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-d4e5a722-a6f6-4790-a181-94ea41f1a5dd


(1)  HL L 179., 2014.6.19., 17. o.

(2)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.


Top