Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018XC0119(02)

    A mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban álló, kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyására irányuló kérelem közzététele

    HL C 19., 2018.1.19, p. 21–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.1.2018   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 19/21


    A mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban álló, kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyására irányuló kérelem közzététele

    (2018/C 19/10)

    Az Európai Bizottság a 664/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 6. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdésével összhangban jóváhagyta ezt a kisebb jelentőségű módosítást.

    KISEBB JELENTŐSÉGŰ MÓDOSÍTÁSRA IRÁNYULÓ KÉRELEM

    Kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyására irányuló kérelem az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet  (2) 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban

    MAGIUN DE PRUNE TOPOLOVENI

    EU-szám: PGI-RO-02194 – 30.9.2016

    OEM ( ) OFJ ( X ) HKT ( )

    1.   Kérelmező csoportosulás és jogos érdek

    SC Sonimpex Topoloveni SRL

    Aleea Barajul Cucuteni, nr. 4

    bloc M5A, scara 1, apartament 10

    Bucureşti, sector 3

    ROMÂNIA

    Tel./fax +40 213402666; +40 213046066

    E-mail: sonimpex.magiun@gmail.com

    Telephely: Topoloveni, strada Maximilian Popovici, nr. 56, judeţ Argeş, ROMÂNIA.

    Az SC Sonimpex Topoloveni SRL a „Magiunului de prune Topoloveni” termék egyedüli gyártója, és e minőségében jogos érdeke fűződik a kérelem benyújtásához.

    2.   Tagállam vagy harmadik ország

    Románia

    3.   A termékleírás módosítással (módosításokkal) érintett rovata

    A termék leírása

    A származás igazolása

    Az előállítás módja

    Kapcsolat

    Címkézés

    Egyéb: A termékleírásban foglalt rendelkezések betartását ellenőrző hatóságok neve és címe, és azok meghatározott feladatai

    4.   A módosítás típusa

    Bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti, kisebb jelentőségűnek tekinthető módosítása, amely nem teszi szükségessé a közzétett egységes dokumentum módosítását.

    Bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti, kisebb jelentőségűnek tekinthető módosítása, amely szükségessé teszi a közzétett egységes dokumentum módosítását.

    Bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti, kisebb jelentőségűnek tekinthető módosítása, amelyre vonatkozóan nem tettek közzé egységes (vagy azzal egyenértékű) dokumentumot.

    Bejegyzett HKT termékleírásának az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének negyedik albekezdése szerinti, kisebb jelentőségűnek tekinthető módosítása.

    5.   Módosítás(ok)

    A termék leírása

    A „Magiun de prune Topoloveni (OFJ)” változatlan maradt, jellegzetességeit teljes mértékben megőrizte.

    A termékleírás 3. fejezetének („Az élelmiszer leírása”) 3.3. alpontjában az „Eltarthatósági idő”-nél a befőttesüvegekbe csomagolt termék esetében az eltarthatóság 24 hónapról 36 hónapra változik.

    Indokolás

    A termék hosszabb időn át való viselkedésének ellenőrzésével – amelyet speciális laboratóriumokban végzett vizsgálatok is alátámasztottak – a terméket előállító egység szakértői bebizonyították, hogy a „Magiun de prune Topoloveni (OFJ)” változatlanul megőrzi érzékszervi és fizikai-kémiai jellemzőit. (2908/2016.7.4. sz. és 3066/2016.7.14. sz. vizsgálati jelentések, az IBA Bukarest [Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Bioresurse Alimentare, Élelmiszeripari Bioerőforrások Kutatásának és Fejlesztésének Nemzeti Intézete] által kiadott Magiun de prune Topoloveni – 945/2016.7.14. sz. oltalom alatt álló földrajzi jelzés – érzékszervi elemzésének eredményei és értékelése)

    Az előállítás módja

    Az előállítás módja nem változott. Ennek ellenére a termékleírásban és az eredeti egységes dokumentumban szereplő egyes fogalmak és adatok javítására vagy naprakésszé tételére van szükség.

    1.   Szövegezési hiba: 50–52 Brix fok helyett a helyes érték 55 Brix-fok.

    Az eredeti termékleírás szövegezésénél („Az élelmiszer előállítási módjának leírása” című 6. fejezetben a „Sűrítés” pontban szövegezési hiba történt – 50–52 Brix fok helyett a helyes érték 55 Brix-fok. Ugyanaz a hiba bekerült az eredeti egységes dokumentumba (a „Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell végrehajtani” című 3.5. fejezet „Sűrítés” albekezdésében).

    Indokolás

    A kérelmező csoportosulás szükségesnek látja az elírás kijavítását, mivel a termékleírásban „Az élelmiszer leírása” című 3. fejezet 3.2. alpontjában („Fizikai-kémiai jellemzők”) a „Szárazanyag” paraméternél a helyes érték, az 55 Brix-fok szerepel. A fent említett termékleírásban és az egységes dokumentumban szövegezési hiba történt.

    2.   A „fa horgonykeverők” kifejezést a „horgonykeverők” kifejezés váltja fel.

    Indokolás

    A termék minőségének szigorú felügyelete céljából a gyártó egység a felszereléseket korszerűsítette. Idetartozik az új duplafalú üstök beszerzése, amelyekben a szilvapép sűrítését végzik. Az új felszereléseket rozsdamentes acélból készült horgony keverőkkel látták el. A keverők gyártási anyagának megváltoztatása nem befolyásolja a végtermék érzékszervi jellemzőit. A termékleírásban („Az élelmiszer előállítási módjának leírása” című 6. fejezetben a „Sűrítés” pont második bekezdésében), akárcsak az egységes dokumentumban („Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell végrehajtani” című 3.5. fejezetben és a „Kapcsolat a földrajzi területtel” című 5. fejezet 5.2. pontjában és 5.3. pontjának hatodik bekezdésében) a „fa horgonykeverők”, illetve „fakeverők” kifejezésekben a „fa” szót el kell hagyni.

    A módosítás megfelel a 852/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) előírásainak (V. fejezet: „Berendezésekre vonatkozó követelmények”, (1) bekezdés, b) pont).

    3.   A következő kifejezés elhagyása a termékleírásból és az egységes dokumentumból: „nem használnak túlzott mértékben műtrágyát”.

    Indokolás

    Javasoljuk a „nem használnak túlzott mértékben műtrágyát” kifejezés elhagyását az egységes dokumentum 3.3. pontjából és a termékleírásból (4. oldal – „Az élelmiszer leírása”), mivel ez nem befolyásolja jelentős mértékben a végterméket, és nem módosítja a termék fizikai-kémiai jellemzőit.

    A „nem használnak túlzott mértékben műtrágyát” kifejezés eltörlését azzal indokoljuk, hogy a „Magiun de prune Topoloveni –- OJF” terméket ökológiai termelés útján szerettük volna előállítani, azonban a román piacon az ilyen típusú termékre nem volt kereslet, ezért az ilyen típusú termékről való lemondás mellett döntöttünk.

    Egyéb

    1.   A termékleírásban foglalt rendelkezések betartását ellenőrző hatóságok neve és címe

    Indokolás

    A termékleírás 9. fejezetében („A termékleírásban foglalt rendelkezések betartását ellenőrző hatóságok vagy szervek neve és címe, valamint azok meghatározott feladatai”) a kérelmező csoportosulás kéri a tanúsító szerv nevének és azonosító adatainak megváltoztatását (9. fejezet), vagyis a „LAREX CERT” helyettesítését a „CERTIND SA” névvel. Ugyanez a módosítás vonatkozik az egységes dokumentum 3.7. pontjának („A címkézésre vonatkozó egyedi szabályok”) utolsó bekezdésére.

    A CERTIND SA ellenőrző és tanúsító szervet az SR EN ISO/CEI 17065:2013 szabvány alapján az OEM/OFJ tanúsítási rendszerek tekintetében akkreditálták, az 1151/2012/EU rendelet követelményeinek megfelelően.

    6.   Aktualizált termékleírás (csak OEM és OFJ esetében)

    A www.madr.ro honlapon közzéteendő termékleírás 1. kiadása 1. felülvizsgált változatának (2015. december) linkje:

    http://www.madr.ro/industrie-alimentara/sisteme-de-calitate-europene-si-indicatii-geografice/produse-agricole-si-alimentare/caiete-de-sarcini-2016.html

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    MAGIUN DE PRUNE TOPOLOVENI

    EU-szám: PGI-RO-02194 – 30.9.2016

    OEM ( ) OFJ ( X )

    1.   Elnevezés(ek)

    „Magiun de prune Topoloveni”

    2.   Tagállam vagy harmadik ország

    Románia

    3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

    3.1.   A termék típusa

    1.6. osztály Gyümölcs, zöldségfélék és gabonafélék, frissen vagy feldolgozva

    3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

    A „Magiun de prune Topoloveni” finom, homogén lekvár, a felszíne fényes, a termék nem darabos, és héjdarabokat sem tartalmaz. Ezek a jellemzők a sajátos helyi előállítási módszernek köszönhetően alakulnak ki. A „Magiun de prune Topoloveni” minőségi szilvából készül, a darabokat a teljes érettség elérésekor gondosan válogatják ki. A gyümölcs héja a végtermék részét képezi, így növeli annak tápértékét, mivel közismert, hogy az aktív biológiai anyagokat és tápanyagokat (antioxidánsokat, vitaminokat, oldódó és oldhatatlan élelmi rostokat stb.) a legnagyobb arányban a gyümölcs héja tartalmazza.

    A szilvalekvár sötétbarna színű, mivel teljesen érett szilvából készül. A szín a sűrítési fázisban végzett, hosszan tartó forralásnak is köszönhető.

    A szilvalekvár íze a teljesen érett szilvának köszönhetően kellemesen édes-savanyú, az illata pedig erőteljes, kellemes. Égettségnek, erjedtségnek vagy penésznek sem a termék ízében, sem illatában nincs nyoma.

    3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

    A „Magiun de prune Topoloveni” előállítása során teljesen érett közönséges szilvát (Prunus domestica L. ssp domestica) és az abból származó fajtákat (Stanley, Piteștean, Tuleu timpuriu, Tuleu gras, Grasă ameliorată, Grasă Românească, Bistrițeană, Vânătă Românească, Brumării, Vâlcean, Centenar, Pescăruș, Dâmbovița, Tomnatici de Caransebeș, Silvia, Boambe de Leordeni) használják.

    A szilva említett fajtái mindazon tulajdonsággal rendelkeznek, amelyek a szilvalekvár elkészítéséhez szükségesek: amikor hosszú időn keresztül mérsékelt (enyhe) hőmérsékleten érlelődve elérik a teljes érettséget, szénhidrátban (természetes cukorban) és C-vitaminban gazdaggá válnak.

    A „Magiun de prune Topoloveni” előállításához kizárólag teljesen érett és gondosan válogatott gyümölcsöt használnak. A gyümölcs ép, láthatóan nem rothadt, gép nem károsította, és rovar, atka vagy más kártevő sem okozott rajta látható károsodást.

    3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

    3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

    A „Magiun de prune Topoloveni” előállításához használt szilva feldolgozása kizárólag a 4. pontban meghatározott földrajzi területen elhelyezkedő üzemekben történhet.

    Átvétel: a szilvát a feldolgozó üzembe szállítják, és kifejezetten erre a célra kialakított, hűvös, tiszta és idegen szagoktól mentes területen tárolják.

    Mosás: Mosásra szolgáló gépekben, mechanikusan történik, a gyümölcsöt hideg ivóvízzel, zuhanyfürdőben öblítik le. A mosást folyamatosan ellenőrzik azért, hogy megelőzzék, hogy a végtermékbe homok vagy egyéb szennyeződés kerüljön.

    Válogatás: a megmosott szilva megemelt futószalagra kerül, ahol a nem megfelelő szilvákat kiválogatják és eltávolítják.

    Hőkezelés: a szilvát speciális rozsdamentes acéledényekben 80 °C-os hőmérsékletű gőz, illetve 1,5 atm nyomás segítségével 4–5 percig melegítik.

    Passzírozás: Két fázisban történik. A szilvát átpasszírozzák, először egy nagyobb lyukú passzírozón (szitán), amelyen a lyukak legfeljebb 3 mm-esek, majd egy kisebb lyukú passzírozón (szitán), amelyen a lyukak 1,8–2 mm-esek, hogy a gyümölcspép a lehető legtisztább és leghomogénebb legyen.

    Sűrítés: A szilvapépet duplafalú üstökben, fedő nélkül forralva sűrítik, míg a sűrűsége el nem éri a legalább 55 %-os szárazanyag-tartalmat, azaz amíg a „Magiun de prune Topoloveni” el nem készül. A sűrítési folyamat célja, hogy a szilvából ellenőrzött hőmérsékleten kivonják a vizet. A sűrítési folyamat során gőzt használnak, amely az üst két fala között kering, amíg a termék sűrűsége el nem éri az 55 Brix-fok értéket, a nyersanyag szárazanyag-tartalmától függően 9–12 órán keresztül.

    A duplafalú üstök horgonykeverőkkel vannak ellátva, ami biztosítja, hogy a szilvapép folyamatosan homogén állapotban maradjon, ne ragadjon össze, és ne karamellizálódjon. A kész termék minőségének meghatározása érdekében szakképzett alkalmazott hordozható refraktométerrel ellenőrzi a sűrítést. A 60 Brix-fok elérését követően a forralási idő meghosszabbítása nem ajánlott, mivel ez a „Magiun de prune Topoloveni” termék égett szagát és ízét okozhatja, a forralási idő csökkentése viszont a kész termék erjedéséhez vezethet.

    Átöntés – hűtés: A „Magiun de prune Topoloveni” keveréket egyenletesen, kézzel, nagy fakanalak segítségével három 200 literes űrtartalmú hordóba öntik át, amelyeket műanyag zacskókkal (élelmiszeripari minőségű fólia) béleltek ki. A szilvalekvárt vékony rétegekben rakják le, hogy ily módon felgyorsítsák a környezeti hőmérsékleten történő hűlés folyamatát, mielőtt a terméket erre a célra kialakított tárolóhelyiségekben tárolnák.

    Az élelmiszeripari minőségű fóliával kibélelt hordókat 5–7 nap alatt fokozatosan töltik fel, ennyi időre van szüksége a „Magiun de prune Topoloveni” terméknek ahhoz, hogy a környezeti hőmérséklettől függően teljesen kihűljön. A hűlést érzékszervi úton, falapát vagy merőkanál (kanál) segítségével ellenőrzik.

    Tartósítószer vagy édesítő hozzáadása a felhasznált nyersanyag minőségétől függetlenül tilos.

    3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

    A „Magiun de prune Topoloveni” termék csomagolása és tárolása a termék tulajdonságai megváltozásának elkerülése érdekében a meghatározott földrajzi területen, azaz Topoloveni városában történik. A szilvalekvár érlelésének és szárításának eljárását szigorúan be kell tartani.

    Amennyiben a csomagolást nem megfelelően végzik, a hordókon kívüli levegő és meleg hatására a fizikai-kémiai, valamint biológiai hatóanyagok hatására a lekvár szaga és íze módosulhat.

    A termék felügyelete a csomagolási és hűtési folyamat teljes ideje alatt kötelező a kondenzálási folyamatnak (azaz a víz mikroszkopikus mennyiségben való megjelenésének) a megelőzése céljából, amely olyan mikroorganizmusok megjelenését segítené elő, mint a baktériumok, valamint az élesztő- és penészgombák.

    A Magiun de prune Topoloveni terméket ömlesztett formában, valamint befőttesüvegekbe csomagolják.

    Az ömlesztett terméket élelmiszeripari minőségű fóliával (PVC-zsákokkal) kibélelt hordókba csomagolják. A szilvalekvárt tartalmazó hordókat lehűtik, a PVC-zsákok (élelmiszeripari minőségű fólia) széleit kitisztítják és behajtják, az élelmiszer-ipari minőségű PVC-fóliából kerek lapot helyeznek a hordó tetejére, majd fedővel lezárják.

    Az ömlesztett termék csomagolására azért van szükség, mert nyersanyagként kizárólag friss szilvát használnak, amely mindössze rövid ideig áll rendelkezésre, legfeljebb évente 60 napig (augusztus 15-től legkésőbb október 15-ig). Az ömlesztett formában csomagolt terméket nem pasztörizálják.

    Befőttesüvegbe való csomagoláshoz az üvegeket „Magiun de prune Topoloveni” termékkel automatikusan (azaz futószalagon) megtöltik, lezárják, majd a következők szerint pasztörizálják:

    a 350 grammos befőttesüvegek esetében a következő eljárást használják: 15 perc alatt a hőmérsékletet 100 °C-ra emelik, 25 percig ezen a szinten tartják, majd 15 perc alatt az eredeti hőmérsékletre hűtik,

    a 800 grammos befőttesüvegek esetében a következő eljárást használják: 15 perc alatt a hőmérsékletet 105 °C-ra emelik, 45 percig ezen a szinten tartják, majd 15 perc alatt az eredeti hőmérsékletre hűtik.

    A „Magiun de prune Topoloveni” terméket tartalmazó üvegeket ezután eltávolítják az autoklávból, tartókba helyezik, és erre a célra kialakított tárolóhelyiségben, azaz tiszta, hűvös (legfeljebb 20 °C-os), jól szellőző tárolókban tárolják, amelyek a fagyással szemben védettek, és idegen szagoktól mentesek.

    A „Magiun de prune Topoloveni” különböző előállítási fázisai (a szilva melegítése, a szilvapép sűrítése, végül a szilvalekvár ömlesztett formában, hordókba történő csomagolása) a termék hagyományainak megfelelően egyaránt hosszú időt vesz igénybe.

    Az előállító címkéje minden egyes csomagolási egységen kötelezően szerepel. A címkén a „Magiun de prune Topoloveni” elnevezés jelenik meg. A közösségi regisztrációt követően a csomagolási címkén a termék elnevezése, a „Magiun de prune Topoloveni” mellett az „oltalom alatt álló földrajzi jelzés” kifejezés vagy az OFJ rövidítés is kötelezően szerepel majd.

    A címke jobb oldali részén az ellenőrző és felügyeleti szerv terméktanúsító jelzése, a „CERTIND SA” szerepel.

    4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

    Topoloveni város

    Viţicheşti falu

    Ţigăneşti falu

    Boţarcani falu

    Gorăneşti falu

    Crinţeşti falu

    Inuri falu

    Goleştii Badii falu

    5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

    A földrajzi terület sajátosságai:

    Topoloveni gyümölcstermesztő területe a mérsékelt kontinentális éghajlat, illetve a helyi talajviszonyok következtében ideális a szilvatermesztéshez. A domboldalak, ahol az évi átlaghőmérséklet magasabb, mint más gyümölcstermesztő területeken, különösen kedvezőek. A területet podzolok, illetve vörösbarna podzolos talajok jellemzik.

    A meghatározó talajtípus a barna erdőtalaj, ami lehet átlagos vagy alacsony humusztartalmú, agyagbemosódásos barna erdőtalaj (luvisol), erodált kolluviális és alluviális barna erdőtalaj.

    A területen az időjárási viszonyok kedveznek a gyümölcsfatermesztésnek: a sokéves átlaghőmérséklet 9,7 °C; az eddig mért legmagasabb hőmérséklet 38,8 °C, az eddig mért legalacsonyabb hőmérséklet –24,4 °C; az évi összes csapadékmennyiség pedig 663,3 mm.

    Az első őszi fagyok október végén jelentkeznek, az utolsó fagyok pedig április második harmadában vagy – igen ritkán – annál később fordulnak elő.

    A különböző szilvafajták aránya az időjárási feltételektől függően évről évre változik.

    A gyümölcstermesztésre használt összes terület mintegy 25 %-án folyik szilvatermesztés. Argeş megyében kb. 17 000 hektáron terülnek el szilvaültetvények.

    A szilva kiválogatásában, a forralási és érlelési folyamat ellenőrzésében, a termék érzékszervi vizsgálatában megmutatkozó helyi szaktudás segített a földrajzi területre jellemző szilvalekvár előállítási módszerének megőrzésében és fejlesztésében.

    A termék sajátosságai:

    A „Magiun de prune Topoloveni” szilárd összetételű termék, amely teljesen érett állapotban szüretelt, gondosan válogatott, és közvetett módon melegített, speciális duplafalú üstben forralt, horgonykeverőkkel folyamatosan kevert szilvából készül. Mivel a víz az előállítási folyamat során elpárolog, a „Magiun de prune Topoloveni” oldódó és oldhatatlan élelmi rostokban gazdag (34,2 %), hozzáadott cukrot vagy egyéb édesítőt nem tartalmaz, és aromája, illetve íze a szilva aromáját és ízét őrzi.

    A földrajzi terület és (OEM esetében) a termék minősége vagy jellemzői közötti vagy (OFJ esetében) a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője közötti okozati kapcsolat:

    A „Magiun de prune Topoloveni” és az előállítás helye közötti kapcsolat főként a termék hírnevében áll, amely a régóta fennálló, sajátos előállítási hagyományból és a termék kivételes egészségmegőrző tulajdonságaiból ered. Mindez a helyi szaktudásnak és a helyi előállítási módszernek köszönhető.

    A helyben kialakított előállítási módszer lényege az, hogy különböző szilvafajtákat úgy dolgoznak fel, hogy a gyümölcsöt hosszú ideig, fedő nélküli dupla falú üstben forralják, és a gyümölcspépet folyamatosan keverik, amíg el nem készül a szilvalekvár. Cukrot vagy tartósítószert nem adnak hozzá.

    A helyi lakosság szaktudása és tapasztalata a Románia más részein és a környező régiókban használt módszerektől eltér, mivel a forralási és a sűrítési folyamat nem vákuumban, hanem fedő nélküli duplafalú üstökben történik.

    A szilvalekvár elkészítésének helyi módszerét nemzedékek örökítették át egymásnak, és a termék hírneve mind a földrajzi területen, mind Románia egészében folyamatosan fennállt.

    A szilvalekvár néprajzi dokumentumok szerint Topoloveni térségének legtöbb lakója számára fontos termék volt, és ma is az egyik helyi bevételi forrás. A Topoloveniben működő piacot, amely a térség fő piaca, az ott árusított szilvatermékek és különösen a szilvalekvár miatt a Déli-Szubkárpátok teljes területén jól ismerik.

    A „Magiun de prune Topoloveni” minőségét és jellegzetes tulajdonságait az előállítás módszere garantálja: a víz elpárologtatása érdekében a szilva forralása, a szilvapép sűrítése ellenőrzött hőmérsékleten, és a homogén összetétel elérése érdekében a termék horgonykeverőkkel való folyamatos keverése. Más régiókban az előállítás e szakaszai nem képezik a folyamat részét.

    A „Magiun de prune Topoloveni” hírneve a szilvalekvár előállításának Topoloveniben régóta fennálló hagyományához kapcsolódik. A helyi levéltár szerint a területen 1914-ben kezdődött a szilvalekvár előállításának hagyománya, amikor egy helyi család (Maximilian Popovici családja) megalapította az első szilvalekvárüzemet.

    1941-ben az üzem irányítását a Mezőgazdasági Minisztérium vette át, és átnevezték „Cooperativa din Topoloveni”-re (Topoloveni Termelőszövetkezet), hogy növelhessék a szilvalekvár előállítási kapacitását. 1972-ban az üzem nevét „Intreprinderea de legume şi fructe Piteşti”-re (Piteşti Zöldség- és Gyümölcsgyár) változtatták. 1981-ban a helyi hatóságok vették át az üzem irányítását, és azt „Intreprinderea de prelucrarea şi industrializarea legumelor si fructelor Topoloveni”-re (Topoloveni Zöldség- és Gyümölcsfeldolgozó Gyár) keresztelték át. 2001-ben az üzemet az SC Sonimplex Serv Com SRL vásárolta meg. Jelenleg évente mintegy 200 tonna „Magiun de prune Topoloveni” terméket állítanak elő.

    A „Magiun de prune Topoloveni” hírnevét alátámasztják a helyi és az országos médiában sűrűn megjelent cikkek és szaktudósítások (Jurnalul Naţional, Adevărul, the Money Channel, Gândul, Capital), valamint a 2002 óta kiállításokon elnyert számos díj, úgymint a Román Általános Iparszövetség által szervezett Salonul Naţional de Conserve (a konzervtermékek nemzeti vására) kiállításon elnyert Marca de Aur (arany védjegy) díj a szilvalekvár kategóriában felmutatott kiválóságért. 2010-ben a Nemzetközi Íz- és Minőségintézet (International Taste & Quality Institute; ITQI) díjjal tüntette ki a „Magiun de prune Topoloveni” terméket.

    2008–2010 között a helyi és a nemzeti média több különböző témájú műsort sugárzott, amely a „Magiun de prune Topoloveni” különleges tulajdonságait népszerűsítette. A „Magiun de prune Topoloveni” hitelességét alátámasztja, hogy őstermelői piacokon, például a Topoloveniben található piacon ma is értékesítik.

    A szilvalekvár helyi konyhaművészeti hagyományát a nemzeti és nemzetközi kereskedelmi vásárokon és kiállításokon (a berlini Zöld Hét, Fruit Logistica Berlin, Alimentaria Barcelona) történő bemutatkozások és kóstolók is megerősítették.

    Hivatkozás a termékleírás közzétételére

    (e rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

    Internetes honlap: http://www.madr.ro/industrie-alimentara/sisteme-de-calitate-europene-si-indicatii-geografice/produse-agricole-si-alimentare/caiete-de-sarcini-2016.html


    (1)  HL L 179., 2014.6.19., 17. o.

    (2)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.

    (3)  HL L 139., 2004.4.30., 1. o.


    Top