EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018SC0293

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM A HATÁSVIZSGÁLAT VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA amely a következő dokumentumot kíséri az Európai Parlament és a Tanács rendelete a környezetvédelmi és éghajlat-politikai program (LIFE) létrehozásáról

SWD/2018/293 final - 2018/0209 (COD)

Brüsszel, 2018.6.1.

SWD(2018) 293 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLAT VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

amely a következő dokumentumot kíséri

az Európai Parlament és a Tanács rendelete

a környezetvédelmi és éghajlat-politikai program (LIFE) létrehozásáról

{COM(2018) 385 final}
{SEC(2018) 275 final}
{SWD(2018) 292 final}


Az EU világvezető a környezetvédelem és az éghajlat-politikai fellépés terén, és ezt a vezető szerepét Juncker elnöknek az Unió helyzetéről szóló 2017. évi beszéde 1 szerint tovább kívánja erősíteni. 2  

A LIFE az egyetlen olyan uniós alap, amely teljes egészében környezet- és éghajlatvédelmi célokat szolgál. Szerény költségvetésével félúton helyezkedik el a kutatást és innovációt támogató uniós programok és az intézkedések széles körű terjesztését finanszírozó uniós programok között.

Miközben a LIFE program intézkedései bizonyos problémák gyakorlati megoldására törekednek, a program legjelentősebb eredménye az a közvetett katalizátor-hatás, amelyet a fenntartható termelés, elosztás és fogyasztás beindítására, terjesztésére vagy gyorsítására gyakorol a következők támogatása révén:

­a bevált gyakorlatok és az ismeretek fejlesztése és cseréje;

­kapacitásépítés, valamint a környezetvédelmi és éghajlat-politikai jogszabályok és szakpolitikák végrehajtásának felgyorsítása;

­a kisléptékű technológiák és megoldások tesztelése; valamint

­a más forrásokból származó finanszírozás mobilizálása.

Ez a hatásvizsgálat a 2020 utáni Környezetvédelmi és éghajlat-politikai programra (LIFE) irányuló bizottsági javaslatot kíséri, és eleget tesz a költségvetési rendelet előzetes értékelésre vonatkozó követelményeinek.

A LIFE program számára a következő többéves pénzügyi keretben felmerülő lehetőségek és kihívások

A LIFE nemrég elvégzett félidős értékelése 3 megerősítette, hogy a program várhatóan eredményes 4 , hatásos és releváns lesz, és hozzájárul az Európa 2020 stratégia megvalósításához. Ezenkívül az érdekeltek többsége úgy véli, hogy a LIFE rendkívül fontos eszköz a környezetvédelmi és éghajlat-politikai kérdések kezeléséhez. 

A félidős értékelés azonban a program eredményességnek javítására alkalmas lehetőségeket is azonosított, melyek megvalósítására a LIFE jelenlegi formája és hatálya nem biztosítana megfelelő keretet 2021–2027 között. Elsősorban a LIFE program és más uniós források közötti összhang javítására és a program katalizátor-hatásának fokozására irányuló lehetőségekről van szó. Lehetne még javítani a program stratégiai fókuszán, valamint növelni a LIFE hatékonyságát és egyszerűsíteni a program igazgatását.

Az előnyben részesített lehetőségek

Az azonosított kihívások kezelésére több lehetőséget azonosítottak és vizsgáltak meg az eredményesség, a hatékonyság és a koherencia szempontjából. Így számos konkrét jobbítási lehetőség merül fel az új program keretében, melyeket alább ismertetünk.

A program hatálya kapcsán három lehetőség rajzolódott ki:

1.A LIFE hatályának kiterjesztése a tiszta energiákkal kapcsolatos kapacitást építő projektekre egy „Tiszta energiákra való átállás” alprogram hozzáadásával koherensebb megközelítést biztosítana a tiszta energiák területén megvalósuló kapacitásépítés támogatása számára, ugyanakkor bővítené a lehetséges kedvezményezettek körét.

2.A természet és a biológiai sokféleség horizontális érvényesítésének erőteljesebb támogatása a LIFE keretében. Ez az erőteljesebb érvényesítési módszereknek köszönhetően javítaná a természetvédelem finanszírozását és fokozná az uniós költségvetés átfogó szerkezetének koherenciáját. Ugyanakkor újabb tervezési és koordinációs feladatokat ró a környezetvédelmi hatóságokra.

3.A LIFE kiterjesztése az Unió tengerentúli országaira és területeire a természetre és a biológiai sokféleségre irányuló intézkedések támogatása érdekében, ami a LIFE „Természet és biológiai sokféleség” alprogramja keretében végezhető, megszüntetné a BEST 5 finanszírozása tekintetében fennálló hiányosságot.

Amennyiben növelni kell a költségvetést a „Tiszta energiákra való átállás” és/vagy egy természetvédelmi alprogram felvétele érdekében, e lehetőségeket (1. és 2. lehetőség) a LIFE program szerkezetének is tükröznie kell.

A program teljesítési mechanizmusa és irányítása kapcsán kilenc lehetőség rajzolódott ki.

A program teljesítményének és katalizátor-hatásának fokozására két lehetőséget vizsgáltunk meg, melyek valamennyi uniós tagállam kérelmezői szempontjából javítanák hozzáférhetőségét. A jelenlegi nemzeti kapacitásépítő projektek helyett (amelyek csak bizonyos tagállamok előtt állnak nyitva) hasznosabbnak tűnik központilag támogatni a teljes nemzeti kapcsolattartó hálózatot. A társfinanszírozási arányok növelésének lehetőségét újra kell vizsgálni, amikor a LIFE program következő többéves pénzügyi keret szerinti formája és költségvetése ismertté válik, valamint a kereslet alapján.

Négy kiegészítő lehetőség merült még fel a program teljesítményének és katalizátor-hatásának fokozására. Szerepel köztük a stratégiai integrált projektek használatának kiterjesztése, ami a jelenlegi LIFE programban végzett kísérleti integrált projektek tanulságai szerint a leghatásosabb eszköz. Ez azonban a jelenlegi költségvetésben előirányzotthoz képest további forrásokat tenne szükségessé.

A megismételhetőség javítása, illetve egyfelől a program rugalmasságának fokozása, másfelől az égető és új problémák célpontba állítása a rendelet és a többéves munkaprogramok egyszerűsítése révén érhető el. Ennek nincsenek számottevő negatív hatásai, így mindkettő elvégzendő. Ami a finanszírozási eszközöket illeti, a jelenlegi LIFE program keretében kialakított kísérleti eszközök megközelítéseit nagyobb körben is terjeszteni kell az InvestEU Alap segítségével.

Hogyan történik a teljesítmény nyomon követése és értékelése?

A teljesítményt továbbra is a program és az alprogramok szintjén kell nyomon követni, a jelenleg alkalmazott projekt-alapú módszerrel. Azonban további teljesítménykritériumokat sikerült azonosítani, melyekkel erősíthető a LIFE katalizátor-hatásának, valamint a társadalmi átalakuláshoz való hozzájárulásának nyomon követése és értékelése. Ezek alkalmazása elsősorban a Bizottság feladatkörébe fog tartozni, így nem szaporodnak tovább a jelentéstételi követelmények, illetve pontos és megbízható marad a jelentéstétel.

Két mélyreható értékelés fog készülni: a félidős értékelés (2024-ig) és a végső értékelés a programozási időszak végén (2027-ig).

(1)       https://ec.europa.eu/commission/state-union-2017_hu
(2)      A 4. melléklet mutatja be a különböző környezetvédelmi szakpolitikai területeken és az éghajlat-politika terén a vonatkozó uniós jogszabályoknak, a Párizsi Megállapodásnak és az energiaunió végrehajtásának való megfeleléshez szükséges jövőbeni intézkedések elemzését.
(3)       A környezetvédelmi és éghajlat-politikai program (LIFE) félidős értékeléséről készült jelentés (2017) SWD(2017) 355 final . A LIFE program félidős értékelését alátámasztó külső, független tanulmány, Ecorys (2017)
(4)      A projektek teljesítményének értékelésére használt fő teljesítménymutatók elemzése alapján.
(5)       A biológiai sokféleség és ökoszisztéma-szolgáltatások Európa tengerentúli területein önkéntes rendszer (BEST) a biológiai sokféleség védelmét, az ökoszisztéma-szolgáltatások fenntartható használatát, azon belül az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és az éghajlatváltozás mérséklése ökoszisztéma-alapú megközelítéseit támogatja az Unió legkülső régióiban és a tengerentúli országokban és területeken.
Top