EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0138

Ajánlás A TANÁCS HATÁROZATA a globális környezetvédelmi paktumról szóló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról

COM/2018/0138 final

Brüsszel, 2018.3.19.

COM(2018) 138 final

Ajánlás

A TANÁCS HATÁROZATA

a globális környezetvédelmi paktumról szóló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról


INDOKOLÁS

1.AZ AJÁNLÁS HÁTTERE

A nemzetközi környezetvédelmi jog koherenciájának kiegészítését és javítását, valamint a nemzetközi környezetvédelmi jog alapján fennálló kötelezettségek végrehajtásának megkönnyítését célzó új nemzetközi környezetvédelmi jogi eszköz kidolgozását egy jogi szakértőkből álló nemzetközi csoport kezdeményezte a francia kormány támogatásával. A „globális környezetvédelmi paktum” (a továbbiakban: paktum) szövegének tervezete a párizsi Sorbonne egyetemen került bemutatásra 2017. június 24-én. A Francia Köztársaság elnöke ez alkalomból ígéretet tett arra, hogy a paktum projektjét az Egyesült Nemzetek Közgyűlése elé terjeszti. A projektet 2017. szeptember 19-én, a Közgyűlés 72. ülésszakának miniszteri hetén nyújtották be az ENSZ-hez.

A paktum indítványozói a következő fő célokat határozták meg:

·Jogilag kötelező erejű szerződésbe foglalni a környezetvédelmi jog azon alapvető elveit, amelyek már szerepelnek az egyetemes politikai nyilatkozatokban, hogy azok a nemzeti bíróságok előtt végrehajthatók legyenek.

·Egyetemessé tenni azon jogilag kötelező érvényű egyezmények fő rendelkezéseit, amelyek nem egyetemesek.

·További új alapelveket kidolgozni az új kihívások ismeretében. A jogászok által összeállított szöveg például magában foglalja a csökkentés kizárására és a rezilienciára vonatkozó elvet, valamint a környezetről való gondoskodás kötelezettségét.

[Frissítendő az állásfoglalás hivatalos beterjesztését és/vagy elfogadását követően] A 2017. szeptember 19-i New York-i találkozót követően a Franciaország által vezetett ad hoc országcsoport eljárási határozatot készített a Közgyűlés általi elfogadás érdekében. Az állásfoglalás-tervezetet társtámogatás céljából 2017. december 20-án elektronikus úton elérhetővé tették [és hivatalosan 2018. [dátum beszúrandó]-án/-én került benyújtásra a Közgyűléshez]. Az indítványozók célja, hogy 2018 márciusában elfogadásra kerüljön az állásfoglalás, így a paktumról szóló hivatalos tárgyalások már 2018 tavaszán kezdetüket vehetik. A szóban forgó állásfoglalás révén – amely egyelőre nem hivatalos vita tárgyát képezi New Yorkban és hivatalosan még nem került benyújtásra – a Közgyűlés:

·határozna egy „globális környezetvédelmi paktum” elnevezésű nemzetközi eszköz kidolgozásáról, amelynek célja a nemzetközi környezetvédelmi jog koherenciájának kiegészítése és javítása, valamint a nemzetközi környezetvédelmi jog szerinti meglévő kötelezettségek végrehajtásának elősegítése;

·határozna egy New Yorkban ülésező nyitott kormányközi munkacsoport létrehozásáról (a kormányközi konferenciát megelőzően), amely 2018-tól lehetőleg 2020-ig New Yorkban tárgyalásokat folytatna a globális környezetvédelmi paktumról;

·felkérné a Közgyűlés elnökét, hogy jelöljön ki két közvetítőt, akik a munkacsoport konzultációit és tárgyalásait vezetik, és rendszeresen egyeztetnek és konzultálnak a tagállamokkal, a regionális csoportokkal és valamennyi érdekelt féllel;

·döntene arról, hogy a munkacsoport első ülésén meg kell vizsgálni a csoport tagjai közötti munkaszervezéssel kapcsolatos kérdéseket;

·felkérné a főtitkárt, hogy gondoskodjon az ENSZ környezetvédelmi programja (UNEP) által nyújtott támogatásról a Közgyűlés munkájának ellátásával, a titkársági szolgáltatásokkal, valamint az alapvető háttérinformációk és megfelelő dokumentumok biztosításával kapcsolatban;

·felkérné az UNEP-et, hogy nyújtson segítséget a több érdekelt féllel folytatott konzultációkhoz annak érdekében, hogy összegyűjthesse a globális környezetvédelmi paktum főbb elemeivel kapcsolatos inputokat;

·javasolná, hogy a nyitott kormányközi munkacsoport legkésőbb 2020-ig zárja le a munkáját.

A paktum indítványozói leszögezték, hogy a tárgyalási folyamat során a jogi szakértők által végzett munka nem tekinthető „nulladik változatnak”.

A nemzetközi környezetvédelmi kérdésekkel foglalkozó munkacsoport (WPIEI-Global) 2017 szeptemberében kezdődő ülésein a francia küldöttség tájékoztatta a szóban forgó kezdeményezésről az Európai Unió Tanácsát és az Európai Bizottságot.

2.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Tekintettel arra, hogy a kezdeményezésnek egyelőre csak az általános célkitűzései ismertek, a paktum meglévő jogi szakértői tervezete pedig nem rendelkezik hivatalos státusszal, a kezdeményezésről folytatott konzultáció ebben a fázisban korlátozott értékű lenne. 2018. február 15-én ütemterv került közzétételre, amely bemutatta az érdekelt feleknek e tanácsi határozatra vonatkozó ajánlás hátterét és célkitűzéseit. Az érdekelt feleknek az ütemterv közzétételétől számított 4 héten át volt lehetőségük visszajelzést adni. Azt követően, hogy a Közgyűlés hivatalosan is elindítja a folyamatot, megkezdődik az egyeztetés a polgárokkal és az érdekelt felekkel. Amint az új nemzetközi eszköz az ENSZ munkacsoportjának jóvoltából formát ölt, alkalmazásra kerül minden megfelelő konzultációs eszköz. Az érintett felek magukban foglalják a tagállamok közigazgatásának képviselőit, a nem kormányzati szervezeteket, az uniós polgárokat és a közvéleményt, valamint – a tárgyalási folyamat alakulásától függően – adott esetben további érdekelt feleket is.

A fenti okok miatt ugyanígy hatásvizsgálat sem készült, mivel a tárgyalások pontos tárgya és tartalma még meghatározásra vár. Az EU tárgyalásokon való részvételének célja a kialakítandó nemzetközi jogi eszköznek a vonatkozó európai uniós és egyéb nemzetközi joggal való lehető legnagyobb mértékű összehangolása.

3.AZ AJÁNLÁS JOGI ELEMEI

Ezen ajánlás célja, hogy a Bizottság megszerezze a Tanács felhatalmazását arra, hogy az EU nevében tárgyalásokat folytasson a jövőbeni globális paktumról. A Tanács számára a tárgyalások megkezdésének engedélyezésére vonatkozó jogalap az EUMSZ 218. cikkének (3) és (4) bekezdése.

A paktum tárgya messzemenően az uniós politikák és hatáskörök körébe tartozna, különösen a környezetvédelem területén (192. cikk (1) bekezdés), és uniós jogkérdésként a tárgyalásokat nem is lehetne az EU részvétele nélkül lefolytatni.

A nemzetközi jog és az uniós jog környezetvédelemre vonatkozó szabályainak összhangban kell lenniük, ezért az EUMSZ 216. cikkének (1) bekezdése értelmében fellépésre van szükség az uniós jog integritásának védelme érdekében.

Ajánlás

A TANÁCS HATÁROZATA

a globális környezetvédelmi paktumról szóló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 218. cikke (3) és (4) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság ajánlására,

mivel:

(1)Az Unió számos többoldalú környezetvédelmi megállapodás részes fele, és belső és külső politikái, valamint jogszabályai révén hozzájárul azok hatékony végrehajtásához.

(2)Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése [2018 márciusára tervezik – a pontos dátum beillesztendő] elfogadta a „Globális környezetvédelmi paktum kidolgozása a nemzetközi környezetvédelmi jog végrehajtásának megerősítése érdekében” című határozatot [a végleges cím leellenőrizendő, a hivatkozás beszúrandó], felállított egy nyitott [kormányközi] munkacsoportot a globális környezetvédelmi paktum (a továbbiakban: paktum) megtárgyalása érdekében, és úgy határozott, hogy a nyitott [kormányközi] munkacsoport 2018-tól ülésezik.

(3)A Szerződés 191. cikke uniós hatásköröket határoz meg a környezetvédelem területén. Az uniós jog integritásának védelme, valamint annak biztosítása érdekében, hogy a nemzetközi jog és az uniós jog környezetvédelemre vonatkozó szabályai konzisztensek maradjanak, az Uniónak részt kell vennie a paktumról folytatott tárgyalásokon.

(4)A Bizottságot ezért fel kell hatalmazni arra, hogy az Unió nevében tárgyalásokat kezdjen,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy az Unió nevében tárgyalásokat folytasson a globális környezetvédelmi paktumról. 

2. cikk

A tárgyalási irányelveket a melléklet tartalmazza.

3. cikk

A tárgyalásokat a(z) [ különbizottság neve a Tanács által beszúrandó]-val/-vel konzultálva kell lefolytatni.

4. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

Top

Brüsszel,2018.3.19.

COM(2018) 138 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Ajánlás
A TANÁCS HATÁROZATA

a globális környezetvédelmi paktumról szóló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról


MELLÉKLET

A Bizottság a globális környezetvédelmi paktumról (a továbbiakban: paktum) folyó tárgyalások keretében az alábbiak biztosítására törekszik:

-    A paktum képviseljen jelentős hozzáadott értéket a meglévő nemzetközi környezetvédelmi jog szempontjából, és segítse elő annak végrehajtását;

-    A paktum rendelkezései álljanak összhangban a vonatkozó uniós joggal és azon vonatkozó többoldalú megállapodásokkal, amelyeknek az Unió részes fele;

-    A nyitott [kormányközi] munkacsoport munkamódszerei tegyék lehetővé az Unió számára, hogy részt vehessen a tanácskozásokon;

-    A paktum tartalmazzon olyan megfelelő rendelkezéseket, amelyek lehetővé teszik az Unió számára, hogy a paktum szerződő felévé válhasson, és teljes mértékben részt vehessen a végrehajtására létrehozott mechanizmusokban.

A Bizottság biztosítja, hogy a tárgyalásokra a(z) [a különbizottság neve a Tanács által beszúrandó]-val/-vel konzultálva kerüljön sor. A Bizottság rendszeresen jelentést tesz a Tanácsnak a tárgyalások eredményéről.

Top