Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0006

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek szállításának felügyeletéről és ellenőrzéséről szóló 2006/117/Euratom tanácsi irányelvnek a tagállamok általi végrehajtásáról Második jelentés

    COM/2018/06 final

    Brüsszel, 2018.1.19.

    COM(2018) 6 final

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK

    a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek szállításának felügyeletéről és ellenőrzéséről szóló 2006/117/Euratom tanácsi irányelvnek a tagállamok általi végrehajtásáról
    Második jelentés

    {SWD(2018) 4 final}


    Tartalomjegyzék

    1.Bevezetés

    1.1.Jogi keret

    1.2.A szállítások felügyeletére és ellenőrzésére vonatkozó általános elvek

    2.Az általános rendelkezések végrehajtása

    2.1.Az irányelv átültetése

    2.2.A szállítások felügyeletét és ellenőrzését lehetővé tévő egységes formanyomtatvány

    2.3.Illetékes hatóságok

    3.A kiégett fűtőelemek vagy a radioaktív hulladékok szállításaihoz kapcsolódó megfigyelések és tendenciák

    3.1.Szállítmányokra vonatkozó általános információk

    3.2. Behozatal, kivitel és a Közösségen áthaladó szállítás

    3.3.Az első bizottsági jelentés utánkövetése

    4.Következtetések



    1.Bevezetés

    A 2006/117/Euratom tanácsi irányelv 1 létrehozta a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek határokon átnyúló szállításának közösségi szintű felügyeleti és ellenőrzési rendszerét a lakosság megfelelő védelmének biztosítása céljából. Rendelkezik arról, hogy a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek valamely tagállamba irányuló vagy valamely tagállamon áthaladó szállítmányairól az érintett tagállamok értesítést kapjanak, és vagy hozzájáruljanak a szállításhoz, vagy indokolás mellett megtagadják azt. Az irányelv kiegészíti a radioaktív hulladékok és kiégett fűtőelemek hosszú távú kezelésével összefüggő szakpolitikára és felelősségére összpontosító 2011/70/Euratom tanácsi irányelvet 2 .

    A 2006/117/Euratom tanácsi irányelv végrehajtásáról szóló e második bizottsági jelentés áttekintést ad a vonatkozó szállítmányokról és a kapcsolódó szempontokról. Kiegészítő információkkal szolgál a 2011/70/Euratom tanácsi irányelv végrehajtásáról szóló bizottsági jelentéshez 3 .

    Radioaktív hulladék az Unió minden tagállamában keletkezik különböző létesítményekben (például atomerőművekben, kutatóreaktorokban) és bizonyos tevékenységek során, ilyen például a radioizotópok orvosi, ipari, mezőgazdasági, kutatási és oktatási feladatokhoz történő alkalmazása. A radioaktív hulladék olyan gáz, folyékony vagy szilárd halmazállapotú radioaktív anyag, amelynek további felhasználását nem tervezi a származási és rendeltetési hely szerinti ország, vagy egy olyan természetes vagy jogi személy, akinek döntését ezen országok elfogadják, és amelynek radioaktív hulladékként való ellenőrzését valamely szabályozó testület végzi a származási és rendeltetési hely szerinti ország jogszabályi és szabályozási keretei szerint.

    Az atomerőművi és kutatóreaktorok működése közben pedig kiégett fűtőelemek is keletkeznek. A kiégett fűtőelem olyan nukleáris üzemanyag, amelyet már besugároztak és a reaktormagból véglegesen eltávolítottak. Vagy újrafeldolgozásra felhasználható forrásnak kell tekinteni, vagy pedig további felhasználásra nem szánt anyagként végleges elhelyezéséről kell rendelkezni, és radioaktív hulladékként kell kezelni.

    Az esetleges újrafeldolgozás vagy elhelyezés előtt a keletkezett kiégett fűtőelemeket és radioaktív hulladékokat tárolják. A keletkezés, illetve a kezelés helyéről általában közúti, vasúti vagy tengeri, és bizonyos esetekben légi szállítás útján viszik el a kiégett fűtőelemeket és radioaktív hulladékokat.

    Az Unióban általános gyakorlatnak számít a radioaktív hulladékok és kiégett fűtőelemek behozatala, kivitele és tagállam(ok)on keresztüli átszállítása. Az ilyen anyagok mozgatása, azaz szállítása a tagállamok többségében előfordul, függetlenül nukleáris programjuk méretétől.

    A mai napig 16 tagállam 4 területén létesült atomreaktor, működő atomreaktorok pedig 14 tagállamban találhatók. Emellett az Unión belül 20 tagállam 5 működtetett vagy működtet jelenleg is kutatóreaktorokat. A tagállamok egy része a kiégett fűtőelemeket más uniós vagy az Unión kívüli országokba szállítja újrafeldolgozásra. A kutatóreaktorral rendelkező tagállamok többsége 2020 előtt vissza szándékozik küldeni a kiégett fűtőelemeket a szállítónak (USA vagy Oroszország), bár számos képzési és kutatási célú reaktor esetében még nem határozták meg a kiégett fűtőelemek hosszú távú kezelési útvonalát (például végleges elhelyezését). Számos esetben előfordul továbbá, hogy a radioaktív hulladékokat olyan céllal szállítják az EU-n belül és kívül, hogy a tárolás és/vagy végleges elhelyezés előtt feldolgozás (például olvasztás, égetés) révén minimalizálják a radioaktív hulladékok mennyiségét.

    A 2006/117/Euratom tanácsi irányelv 20. cikkének (1) bekezdésével összhangban a tagállamok 2011. december 25-től kezdődően három évente kötelesek jelentést benyújtani a Bizottság számára az irányelv végrehajtására vonatkozóan. A második jelentés benyújtásának határideje tehát 2014. december 25. volt.

    6 7 8 A jelentését először benyújtó Horvátországon kívül minden tagállam második alkalommal nyújtotta be a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek területükön áthaladó szállítmányaival kapcsolatos, a 2012–2014-es időszakra vonatkozó nemzeti jelentését. A második jelentéstételi körben jelentős késedelmek merültek fel, mivel csak három tagállam teljesítette időben kötelezettségét (a többi tagállam különböző mértékű késésekkel nyújtotta be jelentését).

    9 10 A Bizottság a nemzeti jelentések alapján és a tanácsadó bizottsággal történt véleménycsere, illetve a tanácsadó bizottság általi jóváhagyás után az irányelv 20. cikkének (2) bekezdése értelmében elkészítette e jelentést az Európai Parlament, a Tanács, valamint az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság számára. A tagállamok bejelentésein alapuló jelentés a 2008–2011-es időszakra vonatkozó, 2013-ban kiadott első bizottsági jelentés folytatása.

    A jelentés célja, hogy áttekintést adjon a kiégett fűtőelemek és radioaktív hulladékok közösségi szállítmányairól, a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok behozatala, kivitele és átszállítása terén tapasztalható közelmúltbeli tendenciákról és kihívásokról, az elutasított és meghiúsult szállítmányokról, valamint a javasolt intézkedésekről.

    Az irányelvnek az egyes tagállamokban történő végrehajtását részletesen ismerteti a következő bizottsági szolgálati munkadokumentum: SWD(2018)4. A jelentésben meghatározott következtetések kiemelik a további figyelmet igénylő témaköröket.

    1.1.Jogi keret 

    A radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek biztonságos és felelősségteljes kezelése, többek között az ilyen anyagoknak a tagállamok területén belül és kívül történő biztonságos szállítása jogszabályi követelmény. Ezt a követelményt nemzetközi és uniós jogszabályok határozzák meg.

    Nemzetközi szinten a témával kapcsolatos fő referencia a kiégett fűtőelemek kezelésének biztonságáról és a radioaktív hulladékok kezelésének biztonságáról szóló közös egyezmény (továbbiakban: a közös egyezmény) 11 . A közös egyezmény – egyéb rendelkezések mellett – kötelezettségeket határoz meg a szerződő felek számára a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok határokon átnyúló szállításának (behozatalának, kivitelének és átszállításának) biztonságára vonatkozóan. A 27. cikkében előírja, hogy a határon keresztüli szállításban érintett minden szerződő fél megfelelő intézkedéseket tesz annak biztosítása érdekében, hogy az ilyen szállítások az egyezmény rendelkezéseivel összhangban valósuljanak meg, figyelembe véve a vonatkozó kötelező érvényű nemzetközi okmányokat is. Málta a 2006/117/Euratom irányelv végrehajtásáról szóló első bizottsági jelentés után csatlakozott a közös egyezményhez, így jelenleg már valamennyi uniós tagállam tagja a közös egyezménynek 12 , ami jól szemlélteti, hogy a tagállamok elkötelezettek a kiégett fűtőelemeknek és a radioaktív hulladékoknak a keletkezéstől a végleges elhelyezésig történő biztonságos kezelése mellett.

    Az uniós szintű jogi keret tekintetében a 2006/117/Euratom irányelv végrehajtásáról szóló első bizottsági jelentés óta az alapvető biztonsági előírások megállapításáról szóló 96/29/Euratom tanácsi irányelvet 2013-ban felülvizsgálták, de megtartották az irányelv átfogó célkitűzését, hogy javítsák az ionizáló sugárzás veszélyeivel szembeni védelmet, a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok szállítása során is. A felülvizsgált 96/29/Euratom irányelv (azaz az új 2013/59/Euratom irányelv 13 ) hatályon kívül helyezi és egyetlen jogszabályban egységes szerkezetbe foglalja öt uniós irányelv rendelkezéseit, beleértve a nagy aktivitású zárt radioaktív sugárforrásokra vonatkozó 2003/122/Euratom irányelvet 14 . A tagállamok 2018. február 6-ig kötelesek átültetni az új irányelvet, amely harmonizált mentesítési feltételeket, valamint az anyagok szabályozói ellenőrzés alól való kivonásával kapcsolatos általános szinteket határoz meg. A természetes eredetű radioaktív anyagok tekintetében a 2013/59/Euratom irányelv alkalmazási körét kiterjesztették a természetes sugárforrások jelenlétét igénylő emberi tevékenységekre, beleértve a természetben előforduló radionuklidokat tartalmazó anyagok feldolgozását. Az irányelv előírja, hogy a természetes sugárforrásokkal szembeni védelmet nem külön szerkezeti egységben kell tárgyalni, hanem szervesen be kell építeni az általános követelményekbe. Azon iparágakat, amelyek a természetben előforduló radionuklidokat tartalmazó anyagokat dolgoznak fel, a többi tevékenységgel azonos szabályozási keretben kell kezelni 15 . 23. cikke kiköti, hogy a tagállamoknak biztosítaniuk kell a természetben előforduló radioaktív anyagok felhasználásával végzett mindazon tevékenységek besorolásának vagy típusainak meghatározását, amelyek a munkavállalókra vagy a lakosságra nézve sugárvédelmi szempontból el nem hanyagolható mértékű sugárterhelést okoznak. A 2013/59/Euratom irányelv VI. melléklete felsorolja a természetben előforduló radioaktív anyagokkal kapcsolatos azon ipari ágazatokat, amelyeket az uránbányászati és -őrlési iparon kívül figyelembe kell venni az azonosítási folyamat során. Amennyiben egy tagállam radioaktív hulladékként jelent be egy, a természetben előforduló radioaktív anyagot, annak szállításáról a 2006/117/Euratom irányelv 20. cikkének értelmében be kell számolnia.

    Ezen átfogó uniós nukleáris és sugárbiztonsági keretrendszer alkalmazási körén belül a 2006/117/Euratom irányelv kifejezetten foglalkozik a polgári létesítményekből vagy tevékenységekből származó kiégett fűtőelemek és radioaktív hulladékok határokon átnyúló szállítására vonatkozó engedélyezéssel és eljárásrendi vonatkozásokkal. Az irányelvet minden olyan esetben alkalmazni kell, amikor:

    ·a radioaktív hulladékokat vagy a kiégett fűtőelemeket tekintve a származási ország, a rendeltetési hely szerinti ország vagy bármely tranzitország uniós tagállam;

    ·a radioaktív hulladékok vagy a kiégett fűtőelemek szállítmányának mennyisége és koncentrációja meghaladja a 2013/59/Euratom tanácsi irányelv által a közelmúltban felváltott 96/29/EURATOM irányelv 16 3. cikke (2) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott szintet.

    1.2.A szállítások felügyeletére és ellenőrzésére vonatkozó általános elvek 

    A 2011/70/Euratom irányelvnek megfelelően minden tagállam továbbra is teljes mértékben felel a joghatósága alá tartozó radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek kezelésére vonatkozó szakpolitikájának kialakításáért, amely magában foglalhatja a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok kivitelét vagy az ilyen anyagok – például újrafeldolgozás céljából – saját területére történő behozatalát.

    17 A 2006/117/Euratom irányelv 17. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy a tagállamoknak egységes formanyomtatványt kell használniuk a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek szállításának felügyeletéhez és ellenőrzéséhez. Ha az ilyen anyagokat harmadik országba kívánják szállítani, a tagállamoknak alkalmazniuk kell az irányelv 16. cikkének (2) bekezdésében és a bizottsági ajánlásban meghatározott szállítási kritériumokat.

    Amennyiben a szállítás nem bonyolítható le, vagy a szállítás feltételeit ezen irányelvvel összhangban nem teljesítették, a származási tagállam illetékes hatóságai biztosítják, hogy a kérdéses radioaktív hulladékokat, vagy kiégett fűtőelemeket azok birtokosa visszaszállítsa, kivéve, ha lehetőség van alternatív biztonsági intézkedés megtételére. Ezen illetékes hatóságok azt is biztosítják, hogy a szállításért felelős személy szükség szerint megtegye a korrekciós biztonsági intézkedéseket. Ilyen esetekben a birtokos 18 felel az azon esetekben felmerülő költségekért, amelyekben a szállítást nem lehet vagy nem szabad lebonyolítani (az irányelv 12. cikke).

    A kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok ilyen szállításainak elutasítását i. az irányelvben meghatározott kritériumok alapján kell megindokolni; ii. az elutasítás nem lehet önkényes; és iii. annak a megfelelő nemzeti, közösségi vagy nemzetközi rendelkezéseken kell alapulnia. A tagállamok kiviteli vagy elutasítási döntéseinek összhangban kell lenniük a közös egyezményben és az irányelv 16. cikkében foglalt rendelkezésekkel, amelyek megtiltják a radioaktív hulladékok vagy a kiégett fűtőelemek kivitelét a déli szélesség 60. fokától délre lévő rendeltetési helyre, afrikai, karibi és csendes-óceáni országokba vagy olyan harmadik országba, amely nem rendelkezik a radioaktív hulladékok vagy kiégett fűtőelemek biztonságos kezeléséhez szükséges kapacitással.

    A tagállamoknak a 2006/117/Euratom irányelv 20. cikkének (1) bekezdésében meghatározott háromévenkénti jelentéstételi kötelezettségen felül:

    ·évente tájékoztatniuk kell a Bizottságot és a tanácsadó bizottságot a radioaktív hulladékok és/vagy kiégett fűtőelemek biztonságos kezeléséhez szükséges technikai vagy adminisztratív kapacitás vagy hatósági szervezet hiánya miatt nem engedélyezett, harmadik országba szánt szállítmányokról (az irányelv 16. cikke (1) bekezdésének c) pontja).

    ·továbbítaniuk kell a Bizottság részére az illetékes hatóság vagy hatóságok nevét és címét, valamint az ilyen hatóságokkal való gyors kapcsolatfelvételhez szükséges valamennyi információt (az irányelv 18. cikke).

    2.Az általános rendelkezések végrehajtása 

    2.1.Az irányelv átültetése

    Horvátország a 2012–2014-es jelentéstételi időszak során (2013. július 1-jén) csatlakozott az Európai Unióhoz, és végrehajtotta az irányelv átültetését.

    Mindezek alapján az irányelv átültetése mind a 28 tagállamban befejezettnek tekinthető.

    2.2.A szállítások felügyeletét és ellenőrzését lehetővé tévő egységes formanyomtatvány

    19 A 2008-ban hozott bizottsági határozattal létrehozott, és 2011-ben módosított egységes formanyomtatvány az alábbi nyomtatványokat foglalja magában:

    ·kiégett fűtőelemek vagy radioaktív hulladékok szállítási engedélye iránti kérelem;

    ·a kérelem átvételének elismerése – a kiégett fűtőelemekkel és a radioaktív hulladékokkal kapcsolatos hiányzó adatok pótlására vonatkozó kérés;

    ·a radioaktív hulladékok vagy kiégett fűtőelemek szállítása iránti kérelem érintett illetékes hatóság általi elutasítása vagy elfogadása;

    ·a radioaktívhulladék-szállítmány leírása és a küldeménydarabok listája;

    ·a radioaktív hulladékok vagy a kiégett fűtőelemek átvételének elismerése;

    ·a kiégett fűtőelemek vagy a radioaktív hulladékok szállítási engedélye.

    Néhány tagállam javaslatokat nyújtott be az egységes formanyomtatvány továbbfejlesztésére. Javasolták például a magyarázó megjegyzések pontosítását, valamint egy olyan rovatnak az egységes formanyomtatványhoz való hozzáadását, amelyben korábbi engedélyre/hozzájárulásra vonatkozó kereszthivatkozást lehet megadni minden olyan esetben, amikor a szállításra vonatkozó kérelem az ilyen korábbi szállítmányból származó maradékanyagok visszaszállításához kötött. Ez megkönnyítené a nyomon követést, és ellenőrzési nyomvonalat biztosítana a feldolgozás/újrafeldolgozás céljával végzett kimenő szállítás, valamint a termelt hulladékok és melléktermékek szállítása között. Kiemelték továbbá, hogy nagyobb mértékű konzisztenciára lenne szükség az egységes formanyomtatványban a B-1. „Szállítási engedély iránti kérelem” című részben kért, a kiégett fűtőelemek radioaktivitási szintjét nem tartalmazó információk, valamint a B-5. „A szállítmány leírása/Küldeménydarabok listája” című, az említett információt kérő rész között.

    A Bizottság nyomon fogja követni az előterjesztéseket.

    2.3.Illetékes hatóságok

    20 2017 júliusáig valamennyi tagállam benyújtotta az illetékes hatóságaira vonatkozó, az irányelv 5. cikkének (13) bekezdése szerint aktualizált adatokat, amelyeket az SWD(2018)4 bizottsági szolgálati munkadokumentum mutat be.

    21 A 2006/117/Euratom irányelv 19. cikkével, valamint az irányelv rendelkezéseivel kapcsolatos dokumentumok és információk biztonságos és hatékony továbbítására vonatkozó ajánlással összhangban a tagállamok illetékes hatóságainak aktualizált listája elérhető a Bizottság weboldalán: .

    3.A kiégett fűtőelemek vagy a radioaktív hulladékok szállításaihoz kapcsolódó megfigyelések és tendenciák

    A 2012–2014-es időszakra a tagállamok többsége nem kötelező jellegű formanyomtatvány használatával számolt be a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok területét érintő szállítmányairól, megadva i. az irányelv végrehajtására vonatkozó információkat; és ii. a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok behozatalával, kivitelével és átszállításával kapcsolatos információkat.

    Eltérések általában a jelentéstétel formája, valamint a tagállam által a Bizottság részére készített jelentésben megadott információk részletezettsége és minősége tekintetében voltak tapasztalhatók. Például:

    ·a tagállami jelentésekben a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok szállítmányaival kapcsolatosan használt terminológia nem minden esetben volt összhangban az irányelvben és a 2008/312/Euratom határozatban meghatározottal (például a behozatal [import to], kivitel [export from], áthaladás [transit through], engedély [authorisation], hozzájárulás [consent] szavak esetében);

    ·hasonlóképpen, a tagállamok jelentései nem minden esetben tartalmazták a szállítmányok részletes adatait, vagy nem tettek különbséget a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok szállítmányai között;

    ·a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok szállítmányaira vonatkozó összes engedély 48 %-át kitevő két tagállami jelentés inkább csak összefoglaló jellegű volt, és az adatokat nem a jelentéstételi sablon szerint szükséges részletességgel adta meg;

    ·A szállítási engedélyek tekintetében néhány tagállam nemzeti jelentései következetlenségeket tartalmaztak.

    E második jelentés vonatkozásában a Bizottságot nem tájékoztatták a be nem jelentett radioaktív hulladékok nem engedélyezett szállításaihoz kapcsolódó visszaszállításokról (a 4. cikk szerint), a szállítás meghiúsulásairól (a 12. cikk szerint) és az irányelv 16. cikke (1) bekezdése c) pontjának hatálya alá eső tiltott kivitelekről. Engedély elutasítása két esetben történt szennyezett fémhulladékkal kapcsolatosan, egy esetben pedig hiányos adatok miatt. Az elutasításokat valamennyi esetben meg tudta oldani az érintett tagállam.

    A tagállamok szállítmányaira vonatkozó további részleteket a kísérő SWD (2018)4 bizottsági szolgálati munkadokumentum mutatja be. 

    3.1.Szállítmányokra vonatkozó általános információk

    A 2006/117/Euratom irányelv meghatározza a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek tagállamok közötti szállítására vonatkozó keretet, amely szállítások feltétele az összes érintett tagállam (beleértve a tranzittagállamokat) illetékes hatóságai által kiállított előzetes beleegyező nyilatkozat.

    A 2012–2014-es időszakra vonatkozóan 20 tagállam számolt be az irányelv alkalmazási körében végrehajtott, engedélyezett szállításról. A tagállami jelentések a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok szállítmányaira vonatkozóan beszámoltak 400 kiadott jóváhagyásról 22 , amelyek közül 192 a származási tagállam által kiadott engedély, 208 pedig hozzájárulás 23 . A jelentést tevő húsz tagállam közül öt 24 felel a 2012–2014-es időszakra bejelentett 192 engedély 74 %-áért.

    Az összes kiadott engedély 81 %-a (157) radioaktív hulladékok, 17 %-a (32) kiégett fűtőelemek, 2 %-a pedig radioaktív hulladékoktól és kiégett fűtőelemektől különböző anyagok szállítására vonatkozik. Az előző jelentéstételi időszakban az engedélyek 74 %-a vonatkozott radioaktív hulladékok szállítására, a fennmaradó 26 % pedig kiégett fűtőelemek szállítására.

    A Bizottság megállapítja, hogy az engedélyek száma 15 %-kal nőtt az előző, 2008–2011-es időszakhoz képest, amelynek során 14 tagállam 161 engedélyt adott ki az irányelv alkalmazási körén belül.

    3.2.     Behozatal, kivitel és a Közösségen áthaladó szállítás

    A 2012–2014-es jelentéstételi időszakban a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok szállításának nagy része a tagállamok között történt, és a határon keresztüli szállításnak csupán nagyjából 17 %-át jelentette a Közösségbe irányuló bevitel és a Közösségből történő kivitel.

    11 tagállam 25 számolt be radioaktív hulladékok és/vagy kiégett fűtőelemek harmadik országokba irányuló kivitelére vonatkozó engedélyről 30 esetben: Oroszországba (47 %), az Amerikai Egyesült Államokba (30 %), Svájcba és Japánba (10-10 %) és Norvégiába (3 %).

    A Közösségből történő kivitelre vonatkozó 30 engedély közül 20 (azaz 67 %) vonatkozott kiégett fűtőelemek szállítására. A kiégett fűtőelemek e kivitelei közül egy kivételével mindet újrafeldolgozás céljával hajtották végre, a fennmaradó egy pedig kutatási tevékenységre vonatkozott.

    Az előző, 2008–2011-es jelentéstételi időszakban kilenc tagállam adott ki összesen 29 kiviteli engedélyt, és a Közösségből történő kiviteli engedélyek 59 %-a vonatkozott kiégett fűtőelemek kivitelére, ami azt mutatja, hogy növekedés következett be a kiégett fűtőelemek és/vagy radioaktív hulladékok kivitelét végző tagállamok számában. Miközben a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok kiviteli engedélyeiben enyhe növekedés tapasztalható, a Bizottság megállapította, hogy a kiégett fűtőelemek kiviteli engedélyeinek számában 2011 óta összességében csökkenés történt.

    A radioaktív hulladékok visszaszállítás és kezelés céljából harmadik országba irányuló kiviteléről öt tagállam számolt be, és a Közösségből történő kivitelre vonatkozó engedélyek száma összesen kilenc volt.

    Három tagállam (Franciaország, Svédország és az Egyesült Királyság) számolt be radioaktív hulladékok, kiégett fűtőelemek behozataláról, a kiégett fűtőelemek és/vagy radioaktív hulladékok Közösségen áthaladó szállítására vonatkozóan pedig egyetlen esetet sem jelentettek.

    3.3.    Az első bizottsági jelentés utánkövetése

    A 2006/117/Euratom irányelv végrehajtására vonatkozó első tagállami jelentéstétel során két, további figyelmet igénylő problémát azonosítottak, amelyeket a COM(2013) 240 final bizottsági jelentés részletesen ismertet: 

    ·Megállapították, hogy az Unión belül nincsen egységesítve a radioaktív hulladékok mentesítési szintje, ezért előfordulhat, hogy egy radioaktív elemeket tartalmazó anyagot az egyik tagállamban már közönséges, egy másikban viszont még radioaktív hulladéknak kell tekinteni.

    Az alapvető biztonsági előírások megállapításáról szóló 2013/59/Euratom irányelvnek a tagállamok nemzeti jogába való, 2018 februárjáig végrehajtandó átültetésével várhatóan összehangoltabbá válnak a tagállamok általános mentesítési kritériumai és a harmonizált általános mentesítési értékek. Fontos megjegyezni, hogy a tagállamoknak ugyanakkor lehetőségük van az irányelvben meghatározott mentesítési kritériumoknak megfelelő mentesítési szinteket bevezetni.

    ·A természetes eredetű radioaktív anyagokat tartalmazó, nem a 96/29/Euratom irányelvben meghatározott engedélyezett tevékenységekből származó hulladékok országhatárokat átlépő szállításait kizárták mind a 2006/117/Euratom irányelv 26 , mind az ásványinyersanyag-kitermelő iparban keletkező hulladék kezeléséről szóló 2006/21/EK irányelv 27 hatálya alól.

    A 2013/59/Euratom irányelv alkalmazási körét kiterjesztették a természetes sugárforrások jelenlétét igénylő emberi tevékenységekre, beleértve a természetben előforduló radionuklidokat tartalmazó anyagok feldolgozását. Jogi szempontból tehát minden, a természetben előforduló, szabályozói ellenőrzést igénylő, radioaktív hulladékokként besorolt 28 radioaktív anyag a 2006/117/Euratom irányelv alkalmazási körébe tartozik.

    A 2006/117/Euratom és a 2013/59/Euratom irányelv gördülékeny végrehajtásának biztosítása és a fenti problémák kezelése érdekében a Bizottság 2016-ban tanulmányt indított 29 . A tanulmány célja, hogy áttekintse a mentesítési szintek alkalmazásával és a természetben előforduló radioaktív anyagok szállításával kapcsolatos jelenlegi tagállami gyakorlatokat, és ezáltal jobb betekintést nyerjen a tagállamok gyakorlatába, kihívásaiba, az ilyen anyagok szállítására vonatkozó új uniós jogi keretben lévő jó példákba, valamint a témához kapcsolódó uniós jogszabályok és/vagy kezdeményezések iránti igényekbe.

    4.Következtetések

    A 2006/117/Euratom irányelvet, az új 2013/59/Euratom irányelvet és a 2011/70/Euratom irányelvet magában foglaló jelenlegi uniós jogi keret átfogó jogi alapot biztosít a munkavállalók és a lakosság egészségének az ionizáló sugárzásból származó veszélyekkel szembeni védelméhez, többek között a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok szállítása során.

    A tagállamok beszámolót készítettek a kiégett fűtőelemek és radioaktív hulladékok szállítmányainak felügyeletére és ellenőrzésére szolgáló nemzeti keretrendszer keretében történő szállításokra vonatkozóan. A jogi keret meghatározza, hogy a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek határon keresztüli szállításainak feltétele az összes érintett tagállam illetékes hatóságai által kiállított előzetes beleegyező nyilatkozat, valamint a behozatalra, kivitelre és a Közösségen keresztül történő szállításra vonatkozó egységes formanyomtatvány használata.

    Az aktuális jelentéstételi időszakban egyetlen tagállam sem számolt be radioaktív hulladékok vagy kiégett fűtőelemek határon keresztüli szállításának meghiúsulásáról. A jelentések két olyan esetet írtak le, amikor az engedélyt azért utasították el, mert a radioaktív anyagot nem radioaktív hulladékként jelentették be, illetve hiányos volt az információ, de ezeket a problémákat az adott tagállamok megoldották.

    A tagállamok ezen időszakra vonatkozó nemzeti jelentéseinek többségét késve nyújtották be, és azok eltértek a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok szállítmányaival kapcsolatos információk részletessége és a jelentéstételi megközelítés tekintetében.

    A Bizottság kellő módon figyelembe veszi e jelentés megállapításait, és visszajelzést nyújt vagy megteszi a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy:

    ·a tagállamok által nyújtott visszajelzéseket és a tanácsadó bizottság ajánlásait figyelembe véve fejlessze a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek szállításainak felügyeletére és ellenőrzésére vonatkozó, a 2006/117/Euratom tanácsi irányelvben említett egységes formanyomtatványt;

    ·segítse a tagállamokat a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok szállítására vonatkozó jelentések harmonizálásában (az irányelv 20. cikke), ezáltal végeredményben javítva a Bizottság által a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak készített jövőbeli jelentések konzisztenciáját és részletességét.

    A Bizottság emellett megteszi a megfelelő intézkedéseket a radioaktív anyagok uniós tagállamokban történő szállításával kapcsolatos jelenlegi helyzet áttekintését célzó, folyamatban lévő tanulmány megállapításai alapján. A tanulmány kitér a természetben előforduló radionuklidokat tartalmazó hulladékok szállítására és a mentesítési szintek alkalmazására, hogy meghatározza a szállítások uniós és nemzeti szintű fejlesztéséhez szükséges konkrét intézkedéseket, javítsa az átláthatóságot és növelje a közbizalom szintjét.

    A Bizottság az Unió tagállamaival szoros együttműködésben fogja folyamatosan figyelemmel kísérni az irányelv és a meghatározott intézkedések végrehajtását annak érdekében, hogy a 2015–2017-es időszakra vonatkozó közelgő jelentéstétel megfelelő időben történjen (a tagállamok 2017. december 25-ig kötelesek benyújtani jelentésüket).

    (1)

         A Tanács 2006/117/Euratom irányelve (2006. november 20.) a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek szállításának felügyeletéről és ellenőrzéséről (HL L 337., 2006.12.5., 21–32. o.).

    (2)      A Tanács 2011/70/Euratom irányelve (2011. július 19.) a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok felelősségteljes és biztonságos kezelését szolgáló közösségi keret létrehozásáról (HL L 199., 2011.8.2., 48–56. o.).
    (3)      A Bizottság jelentése a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek a 2011/70/Euratom tanácsi irányelv végrehajtásának előrehaladásáról és a Közösség területén lévő radioaktív hulladékokról és kiégett fűtőelemekről, illetve a jövőbeli kilátásokról, COM(2017)236 final, 2017.5.15.
    (4)      Belgium, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Finnország, Franciaország, Németország, Magyarország, Hollandia, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovénia, Szlovákia és az Egyesült Királyság (Litvániában és Olaszországban leállították az atomreaktorokat).
    (5)      Ausztria, Belgium, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Finnország, Franciaország, Németország, Dánia, Görögország, Magyarország, Olaszország, Lettország, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovénia és az Egyesült Királyság.
    (6)      Horvátország 2013. július 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz.
    (7)      Dánia, Litvánia és Románia.
    (8)      6 hónapon belül: Bulgária, a Cseh Köztársaság, Görögország, Észtország, Finnország, Lettország, Luxemburg, Lengyelország, Portugália, Szlovénia, Szlovákia, Svédország és az Egyesült Királyság; 6-12 hónapon belül: Ausztria, Belgium, Horvátország, Ciprus, Franciaország, Németország, Magyarország, Írország, Málta, Hollandia és Spanyolország; 1 éven túl: Olaszország.
    (9)      A tanácsadó bizottságot 2007-ben hozták létre az irányelv 21. cikkében foglaltak szerint.
    (10)

         COM(2013) 240 final, a Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek szállításának felügyeletéről és ellenőrzéséről szóló 2006/117/Euratom tanácsi irányelv tagállamok általi végrehajtásáról, 2013.4.25, SWD(2013) 150 final.

    (11)      A közös egyezmény 2001. június 18-án lépett hatályba. Ezt az egyezményt kell alkalmazni akkor, ha a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok polgári célú atomreaktorokból vagy polgári alkalmazásból származnak, valamint a katonai, illetve a honvédelmi programokból származó kiégett fűtőelemekre és radioaktív hulladékokra, ha az ilyen anyagok tartósan polgári célú programok részévé válnak, és azok kezelése kizárólag ilyen programokon belül történik, vagy ha azokat a szerződő fél ezen egyezmény tekintetében kiégett fűtőelemnek vagy radioaktív hulladéknak nyilvánítja. Az egyezmény vonatkozik továbbá azoknak a folyékony, illetve gáznemű radioaktív anyagoknak a tervezett és ellenőrzött kibocsátásaira, amelyek hatóságilag ellenőrzött nukleáris létesítményekben keletkeznek.
    (12)      2016. szeptember 26. óta 73 szerződő fél csatlakozott az egyezményhez (http://www.iaea.org/Publications/Documents/Conventions/jointconv_status.pdf).
    (13)      A Tanács 2013/59/Euratom irányelve (2013. december 5.) az ionizáló sugárzás miatti sugárterhelésből származó veszélyekkel szembeni védelmet szolgáló alapvető biztonsági előírások megállapításáról, valamint a 89/618/Euratom, a 90/641/Euratom, a 96/29/Euratom, a 97/43/Euratom és a 2003/122/Euratom irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 13., 2014.1.17., 1–73. o.).
    (14)

         A Tanács 2003/122/Euratom irányelve (2003. december 22.) a nagy aktivitású zárt radioaktív sugárforrások és a gazdátlan sugárforrások ellenőrzéséről (HL L 346., 2003.12.31., 57-64. o.)

    (15)      A 4. cikk (65) bekezdése értelmében a „tevékenység” fogalmának meghatározása a következő: „tervezett sugárzási helyzetként kezelt olyan emberi tevékenység, amely növelheti a személyeknek valamely sugárforrásból származó sugárterhelését”.
    (16)

         A Tanács 96/29/Euratom irányelve (1996. május 13.) a munkavállalók és a lakosság egészségének az ionizáló sugárzásból származó veszélyekkel szembeni védelmét szolgáló alapvető biztonsági előírások megállapításáról (HL L 159., 1996.6.29., 1–114. o.)

    (17)

         A Bizottság ajánlása (2008. december 4.) a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek harmadik országokba való kivitelére alkalmazandó kritériumokról (az értesítés a C(2008) 7570. számú dokumentummal történt) (2008/956/Euratom).

    (18)

         „Birtokos” minden olyan természetes vagy jogi személy, akit vagy amelyet a radioaktív hulladékok vagy kiégett fűtőelemek szállításának lebonyolítását megelőzően ezen anyagokért a vonatkozó nemzeti jogszabályok alapján jogi felelősség terhel, és aki vagy amely egy címzett részére szállítást tervez.

    (19)

         A Bizottság határozata (2008. március 5.) a 2006/117/Euratom tanácsi irányelvben előírt, a radioaktív hulladékok és a kiégett fűtőelemek szállításának felügyelete és ellenőrzése céljából alkalmazandó egységes formanyomtatvány megállapításáról (az értesítés a C(2008) 793. számú dokumentummal történt), (2008/312/Euratom) (HL L 107, 2008.4.17., 32–59. o.).

    (20)      A 2006/117/Euratom irányelv 5. cikkének (13) bekezdése értelmében az „illetékes hatóságok: bármely olyan hatóság, amely a származási, tranzit- vagy a rendeltetési hely szerinti országok törvényei és rendelkezései értelmében felhatalmazással rendelkezik a radioaktív hulladékok vagy a kiégett fűtőelemek szállítására vonatkozó felügyeleti és ellenőrzési rendszer megvalósítására”.
    (21)

         A Bizottság ajánlása (2009. július 7.) a 2006/117/Euratom tanácsi irányelv rendelkezéseivel kapcsolatos dokumentumok és információk biztonságos és hatékony továbbításáról (HL L 177., 2009.7.8., 5–6. o.)

    (22)      Noha az irányelv fogalommeghatározásai között nem szerepel a jóváhagyás (approval) kifejezés, és az irányelv csak a származási tagállam engedélyére (authorisation), valamint a tranzit- vagy a rendeltetési hely szerinti tagállamok hozzájárulására (consent) és elutasítására (refusal) utal, a tagállamok nemzeti jelentései nem mindig tesznek különbséget az engedély és a hozzájárulás között. Ezért e bizottsági jelentésben a jóváhagyás kifejezést használjuk, amely magában foglalja mind az engedélyt, mind a hozzájárulást.
    (23)

         A 9. cikk szerint legkésőbb két hónappal a kézhezvételről szóló átvételi elismervény időpontját követően valamennyi érintett tagállam illetékes hatóságai értesítik a származási tagállam illetékes hatóságait a kérelemhez adott hozzájárulásukról, vagy a hozzájárulás megadásához általuk szükségesnek tartott feltételekről, vagy a hozzájárulás megtagadásáról.

    (24)      Belgium, Németország, Franciaország, Svédország és az Egyesült Királyság.
    (25)      Ausztria, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Németország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Románia, Svédország és az Egyesült Királyság.
    (26)      Lásd a 2006/117/Euratom irányelv 1. cikkének (5) bekezdését.
    (27)

         Az Európai Parlament és a Tanács 2006/21/EK irányelve (2006. március 15.) az ásványinyersanyag-kitermelő iparban keletkező hulladék kezeléséről és a 2004/35/EK irányelv módosításáról (HL L 102., 2006.4.11., 15–33. o.).

    (28)

         „radioaktív hulladék”: olyan gáz, folyékony vagy szilárd halmazállapotú radioaktív anyag, amelynek további felhasználását nem tervezi a származási és rendeltetési hely szerinti ország, vagy egy olyan természetes vagy jogi személy, akinek döntését ezen országok elfogadják, és amelynek radioaktív hulladékként való ellenőrzését valamely szabályozó testület végzi a származási és rendeltetési hely szerinti ország jogszabályi és szabályozási keretei szerint (a 2006/117/Euratom irányelv 5. cikkének (1) bekezdése).

    (29)      Radioaktív anyagok uniós tagállamokban történő szállításával kapcsolatos jelenlegi helyzet áttekintése.
    Top