EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0783

Javaslat A TANÁCS IRÁNYELVE a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a minimális általános adómérték tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettség tekintetében történő módosításáról

COM/2017/0783 final - 2017/0349 (CNS)

Brüsszel, 2017.12.19.

COM(2017) 783 final

2017/0349(CNS)

Javaslat

A TANÁCS IRÁNYELVE

a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a minimális általános adómérték tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettség tekintetében történő módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

A hozzáadottérték-adó (héa) Európa leghosszabb ideje létező fogyasztási adója. A héára vonatkozóan 1967-ben tett kötelezettségvállalás egy, az Európai Közösség szintjén kialakítandó olyan végleges héarendszer létrehozására irányult, amely ugyanúgy működne, mint egy egyetlen országban működő rendszer 1 , anélkül, hogy – egy általános héamérték alkalmazásán túl – különös szabályokat fogadnának el a héa mértékére vonatkozóan, és kötelező érvényű alsó vagy felső határérték nélkül 2 .

A tagállamok közötti fiskális határok megszüntetésével összefüggésben 1992 végére szükségessé vált az árukereskedelem Közösségen belüli adóztatására alkalmazott módszer felülvizsgálata. A cél az volt, hogy az áruk után a származási országban kelljen megfizetni az adót, tökéletesen érvényre juttatva ezáltal a valódi belső piacra vonatkozó elképzelést. Mivel sem a politikai, sem a technikai feltételek nem voltak adottak egy ilyen rendszer működtetéséhez, átmeneti héaszabályozás került elfogadásra 3 .

Az átmeneti rendszerben szükség volt a héa mértékére vonatkozó szabályokra, hogy a fiskális határok megszüntetését követően elkerülhetők legyenek a torzulások a határokon átnyúló vásárlásokban és kereskedelemben. 1992 októberében a Tanács elfogadta a héa mértékének megállapítására vonatkozó tagállami jogkört korlátozó szabályokat 4 . Ezek kötelezték a tagállamokat, hogy 1996. december 31-ig vezessenek be legalább 15 %-os általános héamértéket.

A legalább 15 %-os általános héamértéket azóta hatszor hosszabbították meg. Jelenleg a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelv 5 (a továbbiakban: héairányelv) 97. cikke értelmében 2016. január 1-jétől 2017. december 31-ig az általános adómérték nem lehet kevesebb, mint 15 %.

A héára vonatkozó 2016-os cselekvési tervében 6 a Bizottság egy erős egységes európai héaövezet létrehozása érdekében javasolta a tagállamok közötti kereskedelem adóztatására vonatkozó jelenlegi átmeneti szabályozás felváltását a rendeltetési hely szerinti tagállamban való adózás elvén alapuló végleges szabályozással. Eközben a szolgáltatások adóztatásának helye is fokozatosan megváltozott, és 2010 óta a célország lett. A döntés 2008-ban született meg, amikor a Tanács elfogadott egy, a különböző héamértéket alkalmazó tagállamok között fellépő versenytorzulás megelőzésére irányuló javaslatot 7 .

2017. október 4-én a Bizottság elfogadta az első javaslatot, amely bevezeti a tagállamok közötti kereskedelem adóztatásának végleges rendszerét 8 , és a héára vonatkozó cselekvési terv nyomon követésének 9 a részeként felvázolta e rendszer bevezetésének egymást követő szakaszait és alszakaszait. Azt is bejelentette, hogy javasolni fogja a héamértékek reformját, amelyek így összhangban lennének a jelenlegi átmeneti szabályozást fokozatosan felváltó, a rendeltetési hely elvén alapuló végleges szabályozással.

Noha a rendeltetési hely szerinti tagállamban való adózás elvén alapuló végleges héarendszer nagyobb rugalmasságot biztosítana a tagállamoknak a héamértékek megállapításában, a végleges héarendszerben is fenn kell tartani, és ezért véglegessé kell tenni a minimális általános héamértéket.

Figyelembe véve, hogy jelenleg minden tagállam legalább 17 %-os általános héamértéket alkalmaz, a jelenlegi 15 %-os minimális általános héamérték továbbra is megfelelő lenne. Ezzel tartósan rögzítésre kerülne egy olyan közösen megállapított határ, amely biztosítja a belső piac megfelelő működését, ugyanakkor rugalmasságot biztosít a tagállamoknak az általános héamérték megállapításában.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

Mivel a javaslat egy meglévő ideiglenes rendelkezés (a héairányelv 97. cikke) állandóvá tételére vonatkozik, összhangban van a jelenlegi jogszabályokkal.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

Nem releváns.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

Az irányelv módosítja a héairányelvet. A jogalap az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 113. cikke. Ez a cikk arról rendelkezik, hogy a Tanács az Európai Parlamenttel, valamint a Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően, különleges jogalkotási eljárás keretében, egyhangúlag rendelkezéseket fogad el a közvetett adózás területére vonatkozó tagállami szabályok harmonizálására.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Mivel a javaslat nem tartozik az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe, a szubszidiaritás elve érvényesül. A javaslat célkitűzéseit a tagállamok a következők miatt nem tudják kielégítően megvalósítani:

Az Unió a héairányelvben már rögzített harmonizált rendelkezéseket a héamértékek alkalmazását illetően. Csak egy uniós jogi aktus módosíthatja e rendelkezéseket vagy hosszabbíthatja meg azok érvényességét, a tagállami törvényhozás pedig nem térhet el a harmonizált szabályoktól.

A javaslat célkitűzései ennélfogva csak uniós fellépés révén érhetők el, és csak így biztosítható az Európai Unió állampolgáraival szemben tanúsított egyenlő bánásmód elvének érvényesülése. A javaslat ezért megfelel a szubszidiaritás elvének.

Arányosság

E javaslat megfelel az arányosság elvének, mert fenntartja a jelenlegi helyzetet, mely szerint a tagállamok legalább 15 %-os általános héamértéket alkalmaznak.

A jogi aktus típusának megválasztása

A jelenleg hatályos héairányelv módosításához irányelv elfogadása szükséges.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

Nem releváns.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

2016. december 21. és 2017. március 21. között 12 hetes nyilvános konzultáció folyt a hozzáadottérték-adó mértékéről, amelyre 327 hozzászólás érkezett. A válaszadók több mint fele (52 %) egyetértett a jelenlegi 15 %-os minimum fenntartásával, míg 16 % ellenezte annak fenntartását. 32 % nem nyilvánított véleményt a kérdésben 10 .

Hatásvizsgálat

A javaslatnak nincs gazdasági, társadalmi, regionális vagy környezeti hatása, mivel az összes tagállam megfelel a minimumkövetelménynek, és nincs szükség a nemzeti jogszabályok módosítására.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

A javaslat nincs összefüggésben a REFIT-tel és nem von magával szabályozásból eredő terheket.

Alapjogok

Tárgytalan.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javaslat nincs hatással az uniós költségvetésre.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

A Bizottság továbbra is figyelemmel kíséri, hogy a tagállamok tiszteletben tartják-e a legalább 15 %-os általános héamértéket.

Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetében)

Jelenleg valamennyi tagállam teljesíti a 15 %-os minimális héamértéket. Nincs szükség a nemzeti jogba való átültetést magyarázó dokumentumokra.

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

A 97. cikk megakadályozza, hogy a 15 %-os minimális általános adómérték megszűnjön 2018. január 1-jén, valamint biztosítja, hogy minden tagállam állandó jelleggel alkalmazza a 15 %-os minimális általános adómértéket.

2017/0349 (CNS)

Javaslat

A TANÁCS IRÁNYELVE

a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a minimális általános adómérték tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettség tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 113. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Parlament véleményére 11 ,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 12 ,

különleges jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)A 2006/112/EK tanácsi irányelv 13 97. cikke értelmében 2016. január 1-jétől 2017. december 31-ig az általános adómérték nem lehet kevesebb, mint 15 %.

(2)A hozzáadottérték-adó (héa) általános mértékének alkalmazása biztosítja a közös hozzáadottértékadó-rendszer zökkenőmentes működését, ezért azt fenn kell tartani.

(3)A minimális általános héamértéket indokolt a rendeltetési hely szerinti tagállamban való adózás elvén alapuló végleges héarendszerben is a jelenlegi 15 %-os értéken tartani, valamint azt állandóvá tenni.

(4)A 2006/112/EK irányelvet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A 2006/112/EK irányelv 97. cikke helyébe a következő szöveg lép:

„97. cikk

Az általános adómérték nem lehet kevesebb, mint 15 %.”

2. cikk

(1)A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek legkésőbb 2018. január 1-jéig megfeleljenek. E rendelkezések szövegét haladéktalanul megküldik a Bizottság számára.

Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(2)A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguk azon főbb rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

3. cikk

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

4. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    A Tanács 67/227/EGK első irányelve (1967. április 11.) a tagállamok forgalmi adókra vonatkozó jogszabályainak összehangolásáról.
(2)    A Tanács 67/228/EGK második irányelve (1967. április 11.) a tagállamok forgalmi adóra vonatkozó jogszabályainak összehangolásáról – a közös hozzáadottértékadó-rendszer struktúrájáról és alkalmazási módjairól.
(3)    A Tanács 91/680/EGK irányelve (1991. december 16.) a hozzáadottérték-adó közös rendszerének kiegészítéséről és a 77/388/EGK irányelv módosításáról, tekintettel a fiskális határok megszüntetésére (HL L 376., 1991.12.31., 1. o.).
(4)    A Tanács 92/77/EGK irányelve (1992. október 19.) a közös hozzáadottértékadó-rendszer kiegészítéséről és a 77/388/EGK irányelv módosításáról (hozzáadottértékadó-mértékek közelítése) (HL L 316., 1992.10.31., 1. o.).
(5)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.
(6)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak egy, a héára vonatkozó cselekvési tervről – Úton egy egységes uniós héaövezet felé – új döntések szükségeltetnek (COM(2016) 148 final).
(7)    A Tanács 2008/8/EK irányelve (2008. február 12.) a 2006/112/EK irányelvnek a szolgáltatásnyújtás teljesítési helye tekintetében történő módosításáról (HL L 44., 2008.2.20., 11. o.).
(8)    Javaslat – A Tanács irányelve a 2006/112/EK irányelvnek a hozzáadottértékadó-rendszer egyes szabályainak harmonizálása és egyszerűsítése tekintetében történő módosításáról, valamint a tagállamok közötti kereskedelem adóztatására vonatkozó végleges rendszer bevezetéséről (COM(2017) 569 final).
(9)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak az „Úton egy egységes uniós héaövezet felé – új döntések szükségeltetnek” című, a héára vonatkozó cselekvési terv nyomon követéséről (COM(2017) 566 final).
(10)    Konzultációs weboldal: https://ec.europa.eu/taxation_customs/consultations-get-involved/tax-consultations/review-existing-legislation-vat-reduced-rates_en
(11)    HL C… , , . .o.
(12)    HL C… , , . .o.
(13)    A Tanács 2006/112/EK irányelve (2006. november 28.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről (HL L 347., 2006.12.11., 1. o.)
Top