Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0215

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a Bering-tenger középső részén előforduló sávos tőkehalat érintő állománymegőrzésről és -gazdálkodásról szóló egyezmény részes feleinek éves konferenciáján az Európai Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról és a 11724/12 határozat hatályon kívül helyezéséről

COM/2017/0215 final - 2017/092 (NLE)

Brüsszel, 2017.5.8.

COM(2017) 215 final

2017/0092(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

a Bering-tenger középső részén előforduló sávos tőkehalat érintő állománymegőrzésről és -gazdálkodásról szóló egyezmény részes feleinek éves konferenciáján az Európai Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról és a 11724/12 határozat hatályon kívül helyezéséről


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Lengyelország szerződő fele a Bering-tenger középső részén előforduló sávos tőkehalat érintő állománymegőrzésről és -gazdálkodásról szóló egyezménynek (a továbbiakban: Bering-tengeri egyezmény). A csatlakozási okmány 1 6. cikkének (9) bekezdése szerint az új tagállamok harmadik országokkal kötött halászati megállapodásainak igazgatását az Unió látja el, és az Uniónak kell végrehajtania az egyezmény alapján meghozott minden határozatot.

A Bering-tengeri egyezmény keretében a részes felek éves konferenciája felel az egyezmény hatálya alá tartozó területen élő sávostőkehal-állományok megőrzésére, kezelésére és optimális hasznosítására vonatkozó nemzetközi rendszer kialakításáért. A konferencia emellett törekszik a Bering-tengeri sávostőkehal-állományok olyan mértékű helyreállítására is, amely lehetővé teszi a maximális fenntartható hozamot, továbbá összegyűjti és megvizsgálja a sávos tőkehalra és a Bering-tenger más biológiai erőforrásaira vonatkozó ténybeli információkat.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 218. cikkének (9) bekezdése szerint amennyiben valamely regionális halászati gazdálkodási szervezetben az adott szervezet intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító aktustól eltérő, joghatással bíró jogi aktust kell elfogadni, az Unió által képviselendő álláspontot a Tanács a Bizottság javaslata alapján meghozott határozattal fogadja el.

A regionális halászati gazdálkodási szervezetekben képviselendő álláspont kialakítása jelenleg egy kétlépcsős eljárásban történik. Az uniós álláspont alapelveit és irányvonalait több évre szólóan rögzíti egy tanácsi határozat. Ezt az álláspontot az egyes éves ülésekre a tanácsi munkacsoportban megvitatandó informális bizottsági dokumentumok révén aktualizálják.

A Bering-tengeri egyezmény tekintetében a 2012. június 29-i 11724/12 tanácsi határozat úgy rendelkezik, hogy az uniós álláspontot a 2016. évi éves ülés előtt felül kell vizsgálni. Ez a javaslat ennek megfelelően a Bering-tengeri egyezmény keretében a 2017–2021-es időszakban képviselendő Uniós álláspont meghatározására és ezáltal a 2012–2016-os időszakra vonatkozó, 2012. június 29-i 11724/12 tanácsi határozat felváltására irányul.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

E felülvizsgálat célja, hogy az uniós álláspont tükrözze az 1380/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben 2 meghatározott új közös halászati politika alapelveit és irányvonalait, figyelembe véve a közös halászati politika külpolitikai vetületéről szóló bizottsági közleményben 3 megfogalmazott célkitűzéseket is. Az uniós álláspont ezenkívül a Lisszaboni Szerződéssel is összhangba került.

A jelenlegi állásponthoz hasonlóan az alábbi álláspont is általános elveket és irányvonalakat határoz meg, és a szükséges mértékben kitér a Bering-tengeri egyezmény sajátosságaira. Ezen túlmenően a tagállamok által kifejezett kérésnek megfelelően egységes eljárás kerül bevezetésre az uniós álláspont évenkénti meghatározására.

A 2016. április 11-i 7277/16 tanácsi határozat felhatalmazta a Lengyel Köztársaságot arra, hogy az Unió érdekében tárgyalásokat folytasson a Bering-tengeri egyezmény módosításáról annak érdekében, hogy az Unió szerződő felévé váljon az említett egyezménynek. Ennek a megbízatásnak a teljesítése folyamatban van. A tervek szerint azt követően, hogy az Unió teljes jogú szerződő felévé válik a Bering-tengeri egyezménynek, a Lengyel Köztársaság vissza fogja vonni egyezménybeli tagságát.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

Tárgytalan.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

Az alábbi határozat az Európai Unió működéséről szóló szerződésen, különösen annak 43. cikke (2) bekezdésén alapul, összefüggésben a 218. cikke (9) bekezdésével, amely úgy rendelkezik, hogy amennyiben a megállapodásokkal létrehozott szervekben joghatással bíró jogi aktust kell elfogadni, az Unió által képviselendő álláspontot a Tanács a Bizottság javaslata alapján meghozott határozattal fogadja el. Ez a Bizottság által a Bering-tengeri egyezmény részes feleinek konferenciáján képviselendő uniós álláspontra is vonatkozik.

Az 1380/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet az a jogalap, amelynek alapelveit ebben az álláspontban követni kell.

Az alábbi határozat felváltja a 2012. június 29-i 11724/12 tanácsi határozatot, amely a 2012–2016-os időszakra vonatkozik.    

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Tárgytalan.

Arányosság

Tárgytalan.

A jogi aktus típusának megválasztása

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 218. cikkének (9) bekezdése szerint amennyiben valamely regionális halászati gazdálkodási szervezetben az adott szervezet intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító aktustól eltérő, joghatással bíró jogi aktust kell elfogadni, az Unió által képviselendő álláspontot a Tanács a Bizottság javaslata alapján meghozott határozattal fogadja el.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

Tárgytalan.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

Tárgytalan.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

Tárgytalan.

Hatásvizsgálat

Tárgytalan.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

Tárgytalan.

Alapjogok

Tárgytalan.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Tárgytalan.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

Tárgytalan.

Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)

Tárgytalan.

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

Tárgytalan.

2017/0092 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

a Bering-tenger középső részén előforduló sávos tőkehalat érintő állománymegőrzésről és -gazdálkodásról szóló egyezmény részes feleinek éves konferenciáján az Európai Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról és a 11724/12 határozat hatályon kívül helyezéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 43. cikke (2) bekezdésére, összefüggésben 218. cikkének (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 38. cikke a 39. cikk (1) bekezdésének d) pontjával összefüggésben megállapítja, hogy a közös halászati politika egyik célkitűzése az ellátás hozzáférhetőségének biztosítása.

(2)Az 1380/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 4 2. cikke értelmében a közös halászati politikának biztosítania kell, hogy a halászati és az akvakultúra-tevékenységek környezeti szempontból hosszú távon fenntarthatóak legyenek, és hogy végzésük összhangban legyen a gazdasági, a társadalmi és a foglalkoztatási előnyök elérésére irányuló célkitűzésekkel, valamint hogy hozzájáruljanak az élelmiszerellátás biztosításához. Ezenkívül előírja, hogy az Uniónak elővigyázatossági megközelítést kell alkalmaznia a halászati gazdálkodás vonatkozásában, annak biztosítására törekedve, hogy a tengerek élő biológiai erőforrásainak kiaknázása helyreállítsa és olyan szinten tartsa a halászott fajok állományát, amely meghaladja a maximális fenntartható hozamot előállítani képes szintet. Rögzíti továbbá, hogy az Uniónak gazdálkodási és védelmi intézkedéseket kell hoznia a rendelkezésre álló legjobb tudományos szakvélemények alapján az olyan halászati módszerek támogatása érdekében, amelyek hozzájárulnak a szelektívebb halászathoz és amennyire lehetséges, a nem szándékos fogások elkerüléséhez és csökkentéséhez, a tengeri ökoszisztémára és a halászati erőforrásokra alacsony kihatással bíró halászathoz, valamint a visszadobás gyakorlatának fokozatos felszámolásához. Az 1380/2013/EU rendelet 28. cikke emellett külön kiemeli, hogy ezen alapelvek az Unió külső politikájában is alkalmazandók.

(3)Lengyelország szerződő fele a Bering-tenger középső részén előforduló sávos tőkehalat érintő állománymegőrzésről és -gazdálkodásról szóló egyezménynek (a továbbiakban: Bering-tengeri egyezmény). Az Unió nem szerződő fele az említett egyezménynek. A csatlakozási okmány 5 6. cikke (9) bekezdésének megfelelően az új tagállamok harmadik országokkal kötött halászati megállapodásainak igazgatását az Unió látja el, és az Uniónak kell végrehajtania az egyezmény alapján meghozott minden határozatot.

(4)A 2016. április 11-i 7277/16 tanácsi határozat felhatalmazta a Lengyel Köztársaságot arra, hogy az Unió érdekében tárgyalásokat folytasson a Bering-tengeri egyezmény módosításáról annak érdekében, hogy az Unió szerződő felévé váljon az említett egyezménynek. Ennek a megbízatásnak a teljesítése folyamatban van. A tervek szerint azt követően, hogy az Unió teljes jogú szerződő felévé válik a Bering-tengeri egyezménynek, a Lengyel Köztársaság vissza fogja vonni egyezménybeli tagságát.

(5)2012. július 10-én a Tanács elfogadta a Bering-tenger középső részén előforduló sávos tőkehalat érintő állománymegőrzésről és -gazdálkodásról szóló egyezmény tekintetében az Európai Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról szóló 11724/12 határozatot.

(6)A 11724/12 határozat előírja, hogy az abban meghatározott álláspontot legkésőbb a Bering-tengeri egyezmény részes feleinek 2016. évi konferenciájára felül kell vizsgálni. Ezért indokolt hatályon kívül helyezni és új határozattal felváltani a 11724/12 határozatot.

(7)Tekintettel a Bering-tengeri egyezmény hatálya alá tartozó sávostőkehal-állományok folyamatosan változó természetére, valamint arra, hogy ennek következtében az uniós álláspont kialakításánál figyelembe kell venni az új fejleményeket – ideértve a részes felek éves konferenciája előtt vagy alatt előterjesztett új statisztikai, biológiai és egyéb információkat –, az uniós intézmények közötti jóhiszemű együttműködésnek az EUSZ 13. cikke (2) bekezdésében meghatározott elvével összhangban meg kell állapítani az Unió álláspontjának évenkénti kialakítását szolgáló eljárásokat.

(8)Mivel az Unió nem részes fele a Bering-tengeri egyezménynek, az egyezmény részes feleinek éves konferenciáján a Lengyel Köztársaság képviseli az Uniót. Ezért ennek a határozatnak a Lengyel Köztársaság a címzettje.

(9)Azt követően, hogy az Unió csatlakozik a Bering-tengeri egyezményhez, az EUMSZ 218. cikkének és 3. cikke (1) bekezdésének megfelelően a Bizottság fogja képviselni az Uniót a Bering-tengeri egyezmény részes feleinek éves konferenciáján. Ezért attól a pillanattól kezdve ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Bering-tengeri egyezmény részes feleinek éves konferenciáján a joghatással bíró határozatok elfogadása során képviselendő uniós álláspontot az I. melléklet határozza meg.

2. cikk

A Bering-tengeri egyezmény részes feleinek éves konferenciáján képviselendő uniós álláspontot évenként, a II. mellékletben foglaltak alapján kell megállapítani.

3. cikk

(1)    Az I. mellékletben szereplő uniós álláspontot a Tanács legkésőbb a Bering-tengeri egyezmény részes feleinek 2022-es éves konferenciájáig értékeli és – adott esetben – a Bizottság javaslata alapján felülvizsgálja.

(2)    Amennyiben az Unió csatlakozik a Bering-tengeri egyezményhez, e cikk (1) bekezdése továbbra is alkalmazandó az abban a bekezdésben szereplő időszak fennmaradó részében.

4. cikk

A 11724/12 határozat hatályát veszti.

5. cikk

(1)    Ennek a határozatnak a Lengyel Köztársaság a címzettje.

(2)    A 3. cikk (2) bekezdésében foglalt esetben e határozat címzettje az Európai Bizottság, amely ellátja az Unió képviseletét a Bering-tengeri egyezmény részes feleinek konferenciáján.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1) HL L 236., 2003.9.23., 33. o.
(2) Az Európai Parlament és a Tanács 1380/2013/EU rendelete a közös halászati politikáról, az 1954/2003/EK és az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 2371/2002/EK és a 639/2004/EK tanácsi rendelet és a 2004/585/EK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 354., 2013.12.28., 22. o.).
(3) COM(2011) 424, 2011.7.13.
(4) Az Európai Parlament és a Tanács 1380/2013/EU rendelete a közös halászati politikáról, az 1954/2003/EK és az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 2371/2002/EK és a 639/2004/EK tanácsi rendelet és a 2004/585/EK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 354., 2013.12.28., 22. o.).
(5) A Cseh Köztársaság, az Észt Köztársaság, a Ciprusi Köztársaság, a Lett Köztársaság, a Litván Köztársaság, a Magyar Köztársaság, a Máltai Köztársaság, a Lengyel Köztársaság, a Szlovén Köztársaság és a Szlovák Köztársaság csatlakozásának feltételeiről, valamint az Európai Unió alapját képező szerződések kiigazításáról szóló okmány (HL L 236., 2003.9.23., 33. o.).
Top

Brüsszel, 2017.5.8.

COM(2017) 215 final

MELLÉKLETEK

a következőhöz:

Javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA

a Bering-tenger középső részén előforduló sávos tőkehalat érintő állománymegőrzésről és -gazdálkodásról szóló egyezmény részes feleinek éves konferenciáján az Európai Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról és a 11724/12 határozat hatályon kívül helyezéséről


I. MELLÉKLET

A Bering-tengeri egyezmény részes feleinek éves konferenciáján képviselendő uniós álláspont

1.Alapelvek

A Bering-tengeri egyezmény keretében az Unió:

a)    biztosítja, hogy a Bering-tengeri egyezmény részes feleinek konferenciáján elfogadott intézkedések összhangban legyenek azokkal a célkitűzésekkel és elvekkel, amelyeket az Unió a közös halászati politika keretében követ, elsősorban az elővigyázatossági megközelítés és az 1380/2013/EU rendelet 2. cikkének (2) bekezdése szerinti, a maximális fenntartható hozamhoz kapcsolódó célkitűzések útján, a következők érdekében: a halászati gazdálkodás ökoszisztéma-alapú megközelítésének és a halászati tevékenységek környezeti hatásai mérséklésének előmozdítása, a nem szándékos fogások lehető legnagyobb mértékű elkerülése és csökkentése, a visszadobás gyakorlatának fokozatos felszámolása, a halászat által a tengeri ökoszisztémákra gyakorolt hatások minimalizálása, valamint – a gazdaságilag életképes és versenyképes uniós halászat támogatása révén – a halászatból élők megfelelő életszínvonalának biztosítása és a fogyasztók érdekeinek figyelembevétele;

b)    gondoskodik arról, hogy a Bering-tengeri egyezmény részes feleinek konferenciáján elfogadott intézkedések összhangban legyenek a Bering-tengeri egyezmény célkitűzéseivel;

c)    gondoskodik arról, hogy a Bering-tengeri egyezmény részes feleinek konferenciáján elfogadott intézkedések összhangban legyenek a nemzetközi joggal, különösen az ENSZ Tengerjogi Egyezményével, a kizárólagos gazdasági övezeteken túlnyúló halállományok és a hosszú távon vándorló halállományok védelméről és kezeléséről szóló ENSZ-megállapodással, a nemzetközi védelmi és gazdálkodási intézkedések nyílt tengeri halászhajók általi betartásának előmozdításáról szóló megállapodással; valamint a kikötő szerinti államok intézkedéseiről szóló 2009. évi FAO-megállapodással;

d)    olyan álláspontot képvisel, amely összhangban áll a más regionális halászati gazdálkodási szervezetekben képviselt állásponttal, illetve adott esetben az ugyanazon területre vonatkozó regionális tengeri egyezményekkel;

e)    szinergiára törekszik a harmadik országokkal fenntartott kétoldalú halászati kapcsolatok keretében követett politikájával, és biztosítja az összhangot az egyéb, elsősorban, de nem kizárólag külkapcsolati, környezetvédelmi, kereskedelmi, fejlesztési, kutatási és innovációs politikáival;

f)    gondoskodik arról, hogy eleget tegyen nemzetközi kötelezettségvállalásainak;

g)    a közös halászati politika külpolitikai vetületéről szóló közleményre vonatkozó, 2012. március 19-i tanácsi következtetésekkel 1 összhangban végzi tevékenységét;

h)    arra törekszik, hogy egyenlő versenyfeltételeket teremtsen az uniós flotta számára az egyezmény hatálya alá tartozó területen, az uniós jog szerint alkalmazandóakkal megegyező elvek és normák alapján, valamint törekszik az állásfoglalások és ajánlások egységes végrehajtásának előmozdítására.

2.Irányvonalak

Az Unió – adott esetben – törekszik rá, hogy a Bering-tengeri egyezmény részes feleinek konferenciája elfogadja az alábbi intézkedéseket:

a)    a Bering-tengeri egyezmény hatálya alá tartozó terület halászati erőforrásaira vonatkozó, az elérhető legjobb tudományos szakvéleményeken alapuló állományvédelmi és kezelési intézkedések, ideértve a sávos tőkehal Bering-tengeri egyezmény keretében szabályozott állományaira vonatkozó teljes kifogható mennyiségeket (TAC) és kvótákat. Szükség esetén a túlhalászott állományokra vonatkozó célzott intézkedéseket kell fontolóra venni az állomány helyreállásának lehetővé tétele érdekében;

b)    a Bering-tengeri egyezmény hatálya alá tartozó területre vonatkozó nyomonkövetési, ellenőrzési és felügyeleti intézkedések felülvizsgálata az ellenőrzési intézkedések hatékonyságának javítása és a Bering-tengeri egyezmény keretében elfogadott intézkedések betartásának fokozása érdekében;

c)    a Bering-tengeri egyezmény hatálya alá tartozó területen folytatott jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló intézkedések megerősítése;

d)    a Bering-tengeri egyezmény hatálya alá tartozó területen lévő veszélyeztetett tengeri ökoszisztémákra vonatkozó védelmi intézkedések, összhangban az ENSZ Közgyűlésének határozataival;

e)    közös megközelítések kidolgozása más regionális halászati gazdálkodási szervezetekkel;

f)    kiegészítő technikai intézkedések a Bering-tengeri egyezmény alapján létrehozott tudományos és technikai bizottság tanácsai alapján.



II. MELLÉKLET

A Bering-tengeri egyezmény részes feleinek éves konferenciáján képviselt uniós álláspont

évenkénti meghatározása

A Bering-tengeri egyezmény részes feleinek minden éves konferenciája előtt gondoskodni kell arról, hogy az Unió nevében képviselendő álláspont az I. mellékletben meghatározott alapelvek és irányvonalak tiszteletben tartása mellett figyelembe vegye az Európai Bizottsághoz eljuttatott legújabb releváns statisztikai, biológiai és egyéb információkat.

Ennek érdekében az Európai Bizottság a Bering-tengeri egyezmény részes feleinek minden éves konferenciája előtt kellő időben eljuttatja a Tanácshoz vagy annak előkészítő szerveihez megvitatásra és jóváhagyásra a javasolt uniós álláspont részletes írásos ismertetését.

Amennyiben a későbbi, többek között a helyszínen sorra kerülő ülések során nem lehetséges az új elemeket figyelembe vevő uniós álláspontot kialakítani, a kérdést vissza kell utalni a Tanács vagy előkészítői szervei elé.

(1) Vesd össze a következő dokumentummal: 7086/12 PECHE 66.
Top