EURÓPAI BIZOTTSÁG
Strasbourg, 2017.3.14.
JOIN(2017) 11 final
KÖZÖS KÖZLEMÉNY AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK
A Szíriára vonatkozó uniós stratégia elemei
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52017JC0011
JOINT COMMUNICATION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL Elements for an EU Strategy for Syria
KÖZÖS KÖZLEMÉNY AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK A Szíriára vonatkozó uniós stratégia elemei
KÖZÖS KÖZLEMÉNY AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK A Szíriára vonatkozó uniós stratégia elemei
JOIN/2017/011 final
EURÓPAI BIZOTTSÁG
Strasbourg, 2017.3.14.
JOIN(2017) 11 final
KÖZÖS KÖZLEMÉNY AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK
A Szíriára vonatkozó uniós stratégia elemei
Bevezetés
A Szíriában zajló háború – a második világháború óta az egyik legsúlyosabb humanitárius katasztrófa a világon – továbbra is pusztító és tragikus következményekkel jár a szíriaiakra nézve. E konfliktus borzalmas és mindezidáig véget nem érő történetének legújabb fejezete Aleppó tavalyi porig rombolása volt. A konfliktus ezenfelül egyre nagyobb mértékben destabilizálja a tágabb térséget is: az emberek lakóhelyük elhagyására kényszerülnek, terjed a terrorizmus, súlyosbodnak a politikai és vallási különbségek.
Jean-Claude Juncker elnök a 2016. szeptemberi, az Unió helyzetét értékelő beszédében egy Szíriára vonatkozó uniós stratégiára szólított fel. E stratégia célja annak meghatározása, hogy az Európai Unió az ENSZ által elfogadott, meglévő kereteken belül hogyan tud eredményesebben hozzájárulni a tartós politikai megoldáshoz Szíriában, és hogyan tudja segíteni az ellenálló képesség és a stabilitás kiépítését, továbbá hogyan tudja támogatni a megegyezést követő újjáépítést, amint megkezdődik a hiteles politikai átmenet folyamata. Az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője (a továbbiakban: a főképviselő) és a Bizottság arra törekszik, hogy a 2017. április 5-én Brüsszelben megrendezésre kerülő „Szíria és a térség jövőjének támogatása” elnevezésű konferencia előestéjén támogatást szerezzen a stratégiához. Ez lenne az Unió hozzájárulása az említett konferencia három átfogó témaköre közül kettőhöz: a politikai folyamat támogatásához, valamint a megbékélés és a stabilizáció támogatásához. A konferencia harmadik témakörét – a térség támogatását – az Unió londoni felajánlásán, valamint a Jordániával 1 és Libanonnal 2 való uniós paktum és a törökországi menekülteket támogató eszköz 3 végrehajtásán keresztül külön kezelik.
A stratégia a Tanács által legutóbb 2016 májusában felülvizsgált és aktualizált 4 , az EU Szíriára és Irakra, valamint a Dáis jelentette veszélyre vonatkozó regionális stratégiája szíriai vonatkozásainak felülvizsgálata is egyben. Felül kell vizsgálni az EU szerepét és azt, hogy mit tud tenni az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2254. sz. határozatán alapuló olyan politikai megoldás előmozdítása érdekében, amely valamennyi szíriai számára megfelelő, és lehetővé teszi számukra, hogy szabadságban, méltóságban és biztonságban éljenek.
A szíriai kormánnyal való kétoldalú együttműködés felfüggesztésére azt követően került sor, hogy a rezsim erőszakosan elfojtotta a 2011-es polgári felkelést. Az EU mindazonáltal továbbra is támogatja a szíriai népet az életmentés érdekében humanitárius segélyeken, valamint az alapvető szolgáltatások nyújtását és a civil társadalom támogatását szolgáló segélyeken keresztül. E stratégia hatékony végrehajtásához elengedhetetlen az uniós tagállamok és az uniós intézmények, valamint azok pénzügyi eszközei közötti fokozott koordináció.
1. A szíriai helyzet
1.1. Politikai és biztonsági háttér
A szíriai rezsimnek a 2011-es békés politikai felkelésre adott katonai reakciója számos külföldi szereplő által támogatott és súlyosbított, elhúzódó polgárháborúhoz vezetett. A háború folytatódása olyan elkülönülő és egymással versenyző térségek mozaikját eredményezte, amelyeket különböző fegyveres csoportok irányítanak, és mindez lehetővé teszi a Dáis térhódítását.
Az ENSZ vezette egymást követő tárgyalások, a 2012. évi genfi nyilatkozat 5 , valamint a Szíriát támogató nemzetközi csoport és annak munkacsoportjai által tett erőfeszítések ellenére a konfliktusban érintett felek nem tudtak megállapodni a háború befejezéséről. A szíriai felek részvételével Genfben 2017 februárjában megtartott negyedik tárgyalási fordulón három kérdéskört azonosítottak a jövőbeli tárgyalásokhoz – kormányzás, alkotmány és választások –, valamint egy további ad hoc kérdéskört, amelynek keretében a terrorizmus elleni küzdelmet lehet megvitatni. Mindezek összhangban állnak az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2254. sz. határozatával.
Mindeközben a szíriai rezsim és annak szövetségesei, valamint erőszakos szélsőséges csoportok és a fegyveres ellenzék elemei szisztematikusan szítják az erőszakot, ami a szíriai nép kiszolgáltatottságának növekedéséhez, a demográfiai szerkezet kitelepítésekkel történő manipulálásához, valamint súlyos emberi jogi és nemzetközi humanitárius jogi visszaélésekhez vezetett.
A rezsim semmilyen erőfeszítést nem tett a párbeszédre. Üzenete egyértelmű: aki nem veti magát alá a rezsimnek, az hagyja el az országot. Egy ilyenfajta elnyomó megközelítés nem jelenthet szilárd alapot egy jövőbeli egyesült és inkluzív Szíriához.
1.2. Humanitárius háttér
A hatodik éve zajló konfliktus hatalmas terhet ró Szíria polgári lakosságára. A várható élettartam 20 évvel csökkent. Szíria gazdasági és humán fejlődése 40 évvel esett vissza, ami miatt sok szíriai elhagyta országát. A szíriai gazdaság összeomlott: helyébe háborús gazdaság lépett, amelyből csak egy nagyon szűk kör tesz szert előnyre. 13,5 millió ember 6 számára – ez a megmaradt lakosság majdnem háromnegyede 7 , akik között több mint hat millió belső menekült van, több mint öt millióan pedig ostrom alatt álló és nehezen elérhető területeken tartózkodnak – égetően szükséges a humanitárius segély.
A nemzetközi humanitárius jog szinte napi gyakorisággal történő megsértése, így a polgári infrastruktúrák – többek között a vízelosztó rendszerek, az egészségügyi létesítmények és az iskolák – elleni folyamatos szándékos támadások az alapvető szolgáltatások súlyos hiányához vezettek. A humanitárius segélyhez való hozzáférést, illetve annak célba juttatását ugyanakkor jelentősen hátráltatja a segélyek fokozott átpolitizálódása.
1.3. Az uniós segítségnyújtás állása 2017 januárjában
A háború 2011-es kitörése óta az EU és a tagállamok együttesen több mint 9,4 milliárd EUR-t mobilizáltak a szíriai válságra való válaszlépésként Szírián belül és a térségben is. Ezzel az EU a legnagyobb donorrá vált.
Szírián belül az EU több mint 900 millió EUR-t mobilizált. Ebből több mint 600 millió EUR-t humanitárius segítségnyújtásra használtak fel. E finanszírozás révén Szíria egészében kezelték az emberek szükségleteit, és előresorolták a több ágazatot összefogó életmentő műveleteket, különösen a gyéren ellátott, vitatott és ostrom alatt álló területeken.
Az EU humanitárius segélye több millió rászorulóhoz jutott el Szírián belül és a menekülteket befogadó szomszédos országokban. Szírián belüli segítségnyújtásunk lehetővé tette partnereink számára, hogy élelmiszert, szükséghelyzeti egészségügyi támogatást, menedéket, ivóvizet és higiéniai cikkeket nyújtsanak emberek milliói és különösen a leginkább rászorulók számára, továbbá támogatta az UNICEF 2,7 millió gyermeket érintő, gyermekbénulás elleni védőoltás-kampányát. Habár e közlemény középpontjában a Szírián belüli vonatkozások állnak, meg kell említenünk azt is, hogy az EU jelentős támogatást mobilizált a menekülteket befogadó szomszédos országok (Törökország, Jordánia, Libanon) számára is, ahol több mint 1,15 millió, a térségben lévő szíriai menekült részesült életmentő egészségügyi és orvosi ellátásban, valamint pszichoszociális támogatásban és védelemben.
Az EU ezenfelül 327 millió EUR összegű nem humanitárius segélyt is nyújt különböző eszközökön keresztül: Az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz 8 különböző ágazatokban – például az oktatás, a megélhetés támogatása, a helyi kormányzás, az egészségügy és a civil társadalom támogatása terén – finanszírozott fellépéseket Szírián belül.
E finanszírozás célja, hogy megőrizze a szíriai humántőkét, megkönnyítse az emberek számára az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférést, valamint fokozza a helyi polgári intézmények kapacitásait. A stabilitás és a béke elősegítését szolgáló eszköz 9 , valamint a demokrácia és az emberi jogok európai eszköze 10 keretében az EU a szíriai civil társadalmat és az emberijog-védőket támogatja. A Fejlesztési Együttműködési Eszköz 11 ugyancsak Szírián belüli projekteket támogat a szíriai lakosság élelmezésbiztonságának javítása érdekében.
Az EU a 2016–2017-es évre szóló 3 milliárd EUR-s összköltségvetéssel létrehozta a törökországi menekülteket támogató eszközt, hogy segítse a menekültek hosszabb távú megélhetését, valamint társadalmi-gazdasági és oktatási perspektíváit Törökországban.
Az EU továbbá létrehozta a szíriai válság kezelésére szolgáló uniós regionális alapot 12 , amely 22 tagállamtól és Törökországtól származó 932 millió EUR összegű hozzájárulást foglal magában. Ezt az uniós költségvetésből származó, a térségben idáig felhasznált közvetlen finanszírozáson felül nyújtják, hogy segítsék a szíriaiakat és a befogadó közösségeket a szomszédos országokban.
Az uniós finanszírozás hozzájárult a menekültek életminőségének javításához, különösen az oktatás tekintetében. Például Törökországban, Libanonban és Jordániában 663 000, a szíriai menekültek közül kikerülő, illetve a befogadó közösségekben élő gyermek és fiatal részesül minőségi alapfokú oktatásban, védelemben és pszichoszociális gondozásban. A felsőoktatásban a HOPES projekt ösztöndíjakat, oktatási tanácsadást és nyelvi képzést nyújt mintegy 250 000, a szíriai menekültek közül kikerülő, illetve a befogadó közösségekben élő fiatal részére Jordániában, Libanonban, Egyiptomban, Irakban és Törökországban. Törökországban az oktatás területén végzett fellépések eredményeképpen többek között 70 új iskolát építettek és láttak el felszerelésekkel.
2. Az EU alapvető érdekeire jelentett kockázatok és veszélyek a háború folytatódása esetén
A szíriai háború folytatódása oda vezethet, hogy vagy felosztják az országot szektariánus alapon, ami tovább táplálhatja az erőszakos szélsőségességet és a terrorizmust, vagy a rezsim az egész országot katonai ellenőrzés alá vonja. Mindkét lehetőség elhúzódó instabilitást eredményezne, valamint regionális és globális szinten is szélesebb körű káros következményekkel járna, többek között rontaná a nemzetközi jogi és intézményi keretek lehetőségeit más viták megoldása kapcsán is.
E lehetőségek bármelyikének vonzatai – elhúzódó konfliktus vagy folytatódó önkényuralmi rendszer: a tárgyalásos politikai átmenet alternatívái – a szíriai nép, a térség és az EU érdekeivel szöges ellentétben állnának. Az említett vonzatok magukban foglalnák az alábbiakat:
többek között az ostromok miatt halálesetek következnének be és fokozódna az emberek szenvedése, ami a lakosság további lakóhelyelhagyásához és különösen nagy menekülthullámokhoz vezetne a térség egészében és Európába irányulóan,
folytatódna az erőszak, a fegyveres csoportok radikalizálódnának, valamint terjedne az erőszakos szélsőségesség,
a háborús gazdaságból – többek között a fegyver- és emberkereskedelemből – eredő bűnözői tevékenységek terjednének,
folytatódna a gazdasági visszaesés, az üzleti és gazdasági lehetőségek csökkennének,
a szektariánus ellentétek megszilárdulnának, ami még jobban megnehezítené a nemzeti megbékélési folyamatra irányuló erőfeszítéseket,
a szomszédos országokban fokozódna az instabilitás, többek között akadályozná a Dáis utáni Irak stabilizációját, és további közvetlen hatásokat gyakorolna Jordániára, Libanonra és Törökországra, valamint
a kulturális örökség – többek között a világörökségi helyszínek – tovább pusztulnának és folytatódna a kulturális cikkek kereskedelme.
3. Az EU stratégiai céljai
Az EU Szíriával kapcsolatos stratégiai céljai összhangban állnak alapvető érdekeivel és értékeivel, és alapjukat az EU kül- és biztonságpolitikájára vonatkozó globális stratégia és az európai szomszédságpolitika jelenti:
Egy Szíria – egyesült és területileg egységes ország valamennyi szíriai állampolgár számára.
Demokratikus Szíria – legitim kormány és többpárti politikai rendszer, a jogállamiság tiszteletben tartása és egyenlő állampolgárságon alapuló egyéni jogok.
Sokszínű és inkluzív Szíria – multikulturális ország, amelyben valamennyi etnikai és vallási csoport úgy érzi, hogy egyéniségük védelmet élvez és egyenlő hozzáféréssel rendelkeznek a kormányzathoz.
Erős és biztonságos Szíria – hatékony állam működő intézményekkel, középpontjában az állampolgárok biztonsága és a szolgáltatások, egységes nemzeti hadsereg, valamint elszámoltatható rendőri és biztonsági erők.
Stabil Szíria – stabil politikai rendszer és erős gazdaság, amely megfelelő oktatást és egészségügyi ellátást nyújt lakossága számára, továbbá vonzó a külföldi befektetések előtt, jó kapcsolatokat tart fenn valamennyi szomszédjával, és konstruktív partnerként vesz részt a nemzetközi közösségben.
E stratégiai célok megvalósításával párhuzamosan lehetővé fog válni a menekültek és a belső menekültek önkéntes, méltóságteljes és biztonságos visszatérése.
4. Az EU célkitűzései
E stratégiai célok megvalósítása érdekében az EU Szíriára vonatkozó célkitűzései az alábbiak:
A háború lezárása az ENSZ szíriai különmegbízottjának, valamint a fő nemzetközi és regionális szereplők támogatásával a konfliktusban érintett felek által megtárgyalt politikai átmeneten keresztül.
Érdemi és inkluzív átmenet előmozdítása Szíriában a politikai ellenzék megerősítésének támogatásán keresztül, az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2254. sz. határozatával és a genfi nyilatkozattal összhangban.
A demokrácia, az emberi jogok és a véleménynyilvánítás szabadságának előmozdítása a szíriai civil társadalmi szervezetek megerősítése révén.
Békeépítési tevékenységeken, valamint az erőszakos szélsőségesség és szektarianizmus elleni küzdelmen alapuló nemzeti megbékélési folyamat előmozdítása, az átmeneti igazságszolgáltatás olyan megközelítésére kiterjedően is, amelynek magában kell foglalnia a háborús bűncselekményekre vonatkozó elszámoltathatóságot.
Emberéletek megmentése a leginkább kiszolgáltatott helyzetben lévő szíriaiak humanitárius szükségleteinek időben, hatékonyan, eredményesen és bizonyos elvek mentén történő kezelése révén.
A szíriai lakosság, valamint az intézmények és a szíriai társadalom ellenálló képességének támogatása.
E célkitűzéseket az 5. szakasz részletesen ismerteti.
5. Az uniós célkitűzések végrehajtását célzó főbb fellépések Szíriában
5.1. A háború lezárása az ENSZ különmegbízottjának, valamint a fő nemzetközi és regionális szereplők támogatásával a konfliktusban érintett felek által megtárgyalt politikai átmeneten keresztül
A háború tartós megoldásának középpontjában a következőknek kell állniuk: eleget kell tenni a szíriai nép demokratikus törekvéseinek és igényeinek, lehetővé kell tenni a politikai és civil szféra megnyitását a korábban kizárt csoportok előtt, valamint végre kell hajtani az állami intézmények demokratikus és valódi reformját. Az EU – tekintettel egy tárgyalásos politikai átmenetben való érdekeltségére, valamint a rendelkezésére álló eszközök felhasználásával – ebben maradéktalanul részt fog venni.
Az EU továbbra is közvetlen segítséget fog nyújtani az ENSZ közreműködésével Genfben folytatott tárgyalásokhoz, olyan technikai megbeszélésekre kiterjedően is, amelyek előmozdíthatják a háború lezárását célzó politikai tárgyalásokat, valamint a 2254. sz. ENSZ BT-határozattal és a genfi nyilatkozattal összhangban meghatározzák egy átmeneti irányító szerv paramétereit. Az EU üdvözli az Oroszország, Törökország és Irán által a tűzszünet támogatása érdekében tett lépéseket, amely tűzszünetet a 2336. sz. ENSZ BT-határozat is támogatja és amely a szíriai felek részvételével Genfben zajló tárgyalásokra való felkészülés eszköze.
Mivel a szíriai háborút jelenleg nagymértékben számos regionális és globális szereplő közvetlen katonai szerepvállalása alakítja, az EU – az ENSZ teljes körű koordinációjával – kezdeményezést indított, hogy politikai párbeszédet alakítsanak ki a főbb regionális szereplőkkel a szíriai rendezés közös nevezőjének, valamint a megbékélés és az újjáépítés feltételeinek meghatározása érdekében. E munka arra irányul, hogy további hozzájárulást nyújtsanak a szíriai felek részvételével zajló békefolyamat eredményeképpen születendő megállapodáshoz.
A béke nem valósítható meg oly módon, hogy a szíriai érdekelt felekkel kizárólag makroszinten tárgyalnak. Ehhez először is olyan összehangolt erőfeszítésekre van szükség, amelyek közvetlenül a szíriai civil társadalomra, a közösségekre és a háború által sújtott lakosságra irányulnak, amelyeknek részt kell venniük az átmeneti megállapodások, valamint a szíriai politikai rendszer jövőjének meghatározásában. Az EU szíriai békefolyamatot támogató kezdeményezése 13 jelenleg konkrét platformot alakít ki a békefolyamat és a tűzszünet támogatására, az ellenzéki pártok megerősítésére és a civil társadalommal folytatott párbeszédhez való hozzájárulásra. Az EU továbbra is támogatni fogja az ENSZ szíriai különmegbízottjának arra irányuló erőfeszítéseit, hogy a Civil Társadalmi Konzultációs Központ (Civil Society Support Room) és a Nők Tanácsadó Testületén keresztül bevonja munkájába a civil társadalmat.
Az EU mindaddig fenn fogja tartani a rezsimet támogató szíriai egyének és szervezetek elleni korlátozó intézkedéseket, amíg a polgári személyek elnyomása folytatódik. A szíriai gazdaság bizonyos ágazatait célzó intézkedéseket továbbra is fenntartjuk, ameddig azok szükségesek. A hatályos szankciókat szükség esetén meg fogjuk hosszabbítani. Az EU folyamatosan felül fogja vizsgálni a szankciók hatását, és az esetleges nem szándékolt következmények enyhítése érdekében rendszeresen mérlegelni fog különböző lehetőségeket.
5.2. Érdemi és inkluzív átmenet előmozdítása Szíriában a politikai ellenzék megerősítésének támogatásán keresztül, az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2254. sz. határozatával és a genfi nyilatkozattal összhangban
Szíriában nem valósulhat meg átfogó és életképes átmenet az összes főbb szíriai politikai csoport részvételének és társadalmi szerepvállalásának növelése nélkül.
A szíriai ellenzéknek – Szírián belül és kívül egyaránt – támogatásra van szüksége azon erőfeszítéseihez, hogy olyan erős és fenntartható politikai platformmá alakuljon át, amely demokratikus alternatívát tud nyújtani és jelentős szerepet tud játszani a szíriai átmenetben és az átmenetet követő szakaszban. Az EU továbbra is a meglévő munkájára épít, hogy támogassa a fő politikai ellenzéki csoportokat a tárgyalási folyamatban, valamint segítse őket az átmenetről és a szíriai állam és társadalom jövőjéről alkotott elképzelésük továbbfejlesztésében és kiigazításában.
Az EU a magas szintű tárgyalóbizottság, valamint annak két politikai komponense, a Szíriai Nemzeti Koalíció és a Nemzeti Koordinációs Testület megerősítésén keresztül továbbra is befektet a szíriai ellenzék egységesítésébe.
Az EU támogatni fogja, hogy az ellenzék párbeszéden keresztüli tárgyalásra szolgáló platformját kiszélesítsék olyan egyéb szíriai ellenzéki csoportokkal, amelyek nem voltak képviselve a genfi folyamatban. Az EU ezen túlmenően ösztönzi az ellenzéki csoportok és a szíriai érdekelt felek – így a civil társadalmi szervezetek, a vallási és törzsi vezetők, az üzleti világ és a női szervezetek – közötti párbeszédet annak céljából, hogy nézeteiket politikai platformmá szervezzék.
Az EU továbbra is támogatni fogja a szíriai ellenzéki csoportok mérsékelt fegyveres csoportokkal való együttműködését és szerepvállalását, hogy megerősítsék azok részvételét a tűzszünetben és egy jövőbeli politikai átmenetre való felkészülésben.
5.3. A demokrácia, az emberi jogok és a véleménynyilvánítás szabadságának előmozdítása a szíriai civil társadalmi szervezetek megerősítése révén
Az EU továbbra is számottevő támogatást fog nyújtani azon szíriai civil társadalmi szervezetek részére, amelyek osztják a demokrácia, az emberi jogok és a véleménynyilvánítás szabadsága előmozdításának értékeit. A szíriai civil társadalomnak kiemelt szerepet kell játszania a konfliktus utáni Szíriában, többek között segítenie kell az országot a múlt feldolgozásában, lehetővé kell tennie a helyi és nemzeti megbékélést, valamint a kultúrák és vallások közötti párbeszédet, és hozzá kell járulnia a politikai megállapodás nyomon követéséhez.
Az EU különösen azt fogja támogatni, hogy a szíriai civil társadalom olyan koherens platformokat képezzen, amelyek jobban elő tudják mozdítani célkitűzéseiket és a szíriai társadalom lehető legszélesebb spektrumát tudják képviselni. Az EU azon fog munkálkodni, hogy megerősítse a civil társadalomnak a nyilvánosság bevonását célzó kapacitását, ezáltal megfogalmazza a szíriai állampolgárok aggodalmait. Továbbra is támogatásban részesülnek azok a női, ifjúsági és kisebbségi jogi szervezetek, amelyek egy inkluzív és demokratikus Szíriában való részvételükre irányuló programot képviselnek.
A véleménynyilvánítás szabadsága támogatásának ki kell terjednie a dinamikus, szabad és független média kialakítására, valamint a többek között a közösségi médián keresztül folytatott, nyitott és toleráns kommunikációt szolgáló csatornák ösztönzésére.
5.4. Békeépítési tevékenységeken, valamint az erőszakos szélsőségesség és szektarianizmus elleni küzdelmen alapuló nemzeti megbékélési folyamat előmozdítása, az átmeneti igazságszolgáltatás olyan megközelítésére kiterjedően is, amelynek magában kell foglalnia a háborús bűncselekményekre vonatkozó elszámoltathatóságot
A konfliktus alatt és után az EU továbbra is támogatja az átmeneti igazságszolgáltatási kezdeményezéseket, hogy segítse a háborús bűncselekményeknek, az emberi jogok megsértésének és a nemzetközi humanitárius jog megsértésének az elszámoltathatóságát. Ez kiterjed a vegyi fegyverek bizonyított alkalmazására, valamint a háborús bűncselekmények kivizsgálásának támogatására nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt. Ezen erőfeszítésekkel párhuzamosan támogatni fogjuk a pszichoszociális segítség és a megbékélés megerősítését az egész országban.
A békeépítési erőfeszítések tekintetében az EU segíteni fogja a szíriai társadalom különböző elemeit a békés egymás mellett élés és a közösségi ellenálló képesség támogatása érdekében, amelyek egy jövőbeli demokratikus Szíria kialakításának előfeltételei. A békeközvetítési erőfeszítések célcsoportjait gondosan meg kell tervezni, hogy megfeleljenek a helyi közösségek sajátos szükségleteinek és a konfliktus folyamatosan változó körülményeinek.
Az EU támogatni fogja az eltűnt személyek azonosítására vonatkozó munkát, valamint tanácsadás, jogi tanácsadás és képviselet révén támogatást nyújt majd e személyek családjai részére.
5.5. Emberéletek megmentése a leginkább kiszolgáltatott helyzetben lévő szíriaiak humanitárius szükségleteinek időben, hatékonyan, eredményesen és bizonyos elvek mentén történő kezelése révén
Szíriában egyre több kihívással jár a humanitárius segélyek célba juttatása. A humanitárius hozzáférés jóváhagyása vagy visszatartása olyan háborús taktikává vált, amelyet a konfliktusban érintett valamennyi fél saját céljaira használ. Az EU folytatni fogja a Szíria kormányával és az ellenzéki csoportokkal való gyakorlati kapcsolatait, hogy ismételten megerősítse: a konfliktusban érintett valamennyi félnek be kell tartania az alapvető humanitárius elveket és el kell kerülnie a humanitárius segélyszállítmányok célba juttatásába való politikai beavatkozást. Az EU továbbra is elveken alapuló, megkülönböztetésmentes és szükségletalapú megközelítést alkalmaz a segélyeknek a partnerein keresztül történő eljuttatására vonatkozóan.
Az EU humanitárius válaszlépései továbbra is kétféle forgatókönyvre – a helyszíni szükséghelyzeti reagálásra és a szükséghelyzetet követő reagálásra – vonatkoznak majd a beavatkozás öt fő területének integrált megközelítésén keresztül: élelmiszer; egészségügy; menedék és nem élelmiszer jellegű termékek; ivóvíz, megfelelő higiéniai feltételek és higiéniai cikkek; és védelem. Helyszíni szükséghelyzeti reagálásán keresztül az EU és humanitárius partnerei olyan területeket rangsorolnak előre, amelyeken a polgári lakosság semmilyen módon vagy csak korlátozottan tud hozzáférni a humanitárius segélyhez. Az EU vészhelyzeti tervek kidolgozását támogatja annak érdekében, hogy a humanitárius helyzet bármilyen romlása esetén arról előzetesen képet lehessen alkotni és hatékony válaszlépéseket lehessen tenni.
Az EU továbbra is életfenntartó segítséget nyújt a leginkább kiszolgáltatott szíriaiak részére a szükséghelyzetet követő helyzetekben, így például hosszú távú lakóhelyelhagyás vagy az alapvető szolgáltatások huzamosabb hiánya esetén. Az EU tovább fogja erősíteni a humanitárius segély, az ellenálló képesség és a megélhetés támogatása közötti kiegészítő jelleget.
Humanitárius diplomáciájának részeként az EU továbbra is azt fogja kérni a konfliktusban érintett valamennyi féltől, hogy biztosítsák a polgári lakosság védelmét, valamint tegyék lehetővé a humanitárius hozzáférést és a humanitárius segélyek célba juttatását a nemzetközi humanitárius joggal és az elszámoltathatósági elvekkel összhangban. Az EU továbbra is támogatni fogja a határozott „Szíria egésze” megközelítést, mivel álláspontja szerint ez a legjobb módja annak, hogy felszámolják a hozzáférés korlátait, és a segélyeket valamennyi segélyközpontból következetes, elveken alapuló és hatékony módon juttassák el a rászoruló lakossághoz, a választóvonalakon és határon átnyúló műveletekre kiterjedően is.
5.6. A szíriai lakosság, valamint az intézmények és a szíriai társadalom ellenálló képességének támogatása a Szíria egésze megközelítéssel összhangban
A szíriai lakosság ellenálló képességének a „Szíria egésze” megközelítés szerinti fejlesztéséhez az egész országban segélyt kell nyújtani az érintett lakosság részére. Ez a hozzáférés és a biztonság hiánya, valamint a végrehajtó partnerek válságkörnyezetben történő munkavégzési kapacitása miatt egyre több kihívással jár. E megközelítés annak óvatos, konfliktusérzékeny értékelését és nyomon követését teszi szükségessé, hogy hol és hogyan lehet célba juttatni az uniós segélyeket. Az EU ezért intézkedéseket hozott a Szírián belüli munka politikai és egyéb kockázatainak enyhítésére, és megerősítette jelenlétét a térségben.
Az EU továbbra is támogatni fogja a szíriai polgári lakosság ellenálló képességét. A jövedelemtermelés, valamint a társadalmi felelősségvállalás előmozdítása érdekében különös hangsúlyt fektet majd a közösségalapú és a helyiek által támogatott megközelítéseken keresztüli munkahelyteremtésre. Az EU továbbra is összpontosítani fog az oktatásra, így többek között a felsőoktatásra, a készségfejlesztésre, a szakképzésre és a szíriai gyermekek és fiatalok számára nyújtott pszichoszociális támogató szolgáltatásokra, valamint a lányok oktatásban való egyenlő részvételének előmozdítására irányuló konkrét intézkedésekre. Ez lehetővé teszi számukra iskolai vagy egyetemi tanulmányaik folytatását, ezáltal a jobb jövő lehetőségét is megkapják, és elsajátítják mindazokat a képességeket, amelyekkel hozzá tudnak járulni Szíria újjáépítéséhez. Ez továbbá arra ösztönzi majd az embereket – és különösen a fiatalokat –, hogy Szíriában maradjanak, illetve a konfliktus végét követően visszatérjenek oda, valamint alternatívát teremt a fegyveres vagy erőszakos szélsőséges csoportokban való részvételre, illetve az általuk gyakorolt befolyásra.
Az EU azon fog dolgozni, hogy elkerüljék a szíriai államigazgatás összeomlását. Egy működő államhoz alapvetően szükséges, hogy az egész országban biztosítva legyen a kormányzati struktúrák összekapcsolása valamennyi szinten. Az EU bővíteni fogja az ellenzék ellenőrzése alatt álló területeken működő helyi polgári kormányzati struktúrák – így például a helyi tanácsok és egyéb igazgatási egységek – részére már eddig is nyújtott támogatását, hogy javítsa azok átláthatóságát, részvételét és elszámoltathatóságát a szolgáltatásnyújtásban, valamint megakadályozza a polgári struktúrák katonai szereplők általi ellenőrzését. Az EU szorosan együtt fog működni egyéb donorokkal és szíriai érdekelt felekkel – beleértve a szíriai átmeneti kormányt 14 –, hogy összehangolt és kiegészítő megközelítéseket biztosítson a különböző ágazatokon belül és azok között.
A „Szíria egésze” megközelítés értelmében az EU továbbra is támogatást nyújt majd az ellenálló képességhez az egész országban. E támogatás célja, hogy:
i. megőrizze Szíria humántőkéjét, ezáltal megnyissa az utat a konfliktus utáni helyreállítás előtt; valamint
ii. eszközöket kínáljon az emberek részére, hogy méltósággal otthonaikban maradhassanak, illetve a belső menekültek részére, hogy alapvető szolgáltatásokat kapjanak, ezáltal csökkenjenek a migrációs áramlások.
E „Szíria egésze” megközelítést annak érdekében kell követni, hogy előkészítsék a terepet a konfliktus utáni helyreállításhoz és a megegyezést követő államreformhoz, amelyben a helyi intézmények várhatóan jelentős stabilizációs szerepet fognak játszani az egész országban.
6. Uniós szerepvállalás az újjáépítés és az átmenet korai tervezésében
6.1. A megegyezést követő időszakra vonatkozó tervezés
Az EU egyértelműen kijelentette, hogy addig nem tud segíteni az ország újjáépítésében, amíg el nem indul egy átfogó, valódi és inkluzív politikai átmenet. Az EU újjáépítésben vállalt szerepe ezért a konfliktus politikai megoldásának függvénye, amelynek alapja az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2254. sz. határozata és a genfi nyilatkozat. Ezenfelül az újjáépítés költségeiért a konfliktust tápláló külső szereplőknek kell különös felelősséget vállalniuk. Az előkészületeknek mindazonáltal időben meg kell kezdődniük, hogy a megfelelő pillanatban készen álljunk a haladéktalan és eredményes fellépésre. A beruházási igények rendkívül jelentősek lesznek, és ehhez globális erőfeszítésre lesz szükség.
Az EU továbbra is részt vesz az ENSZ intézményközi munkacsoportja által vezetett, megegyezést követő időszakra vonatkozó tervezésben és hozzájárul ahhoz. A tervezés során részletezni fogják azokat az ágazatközi beavatkozásokat, amelyekre a békemegállapodást követő első hat hónapban a politikai folyamat és az átmeneti kormányzati struktúrák támogatása érdekében szükség lesz. Ugyancsak folyamatban van a számos szíriai városban végzett közös EU–ENSZ kár- és igényfelmérés kiterjesztése is, valamint annak biztosítása, hogy az újjáépítési erőfeszítések keretében a lakosság szükségleteit is kezeljék. Az EU törekedni fog arra, hogy integrálja a Világbank hasonló párhuzamos erőfeszítéseit. Ez a munka előkészíti a terepet és csökkenti a megegyezést követően az EU, a Világbank és az Egyesült Nemzetek Szervezete által közösen végrehajtandó helyreállítási és békeépítési felméréshez szükséges időt. E felmérés támogatja az átmeneti kormányzati struktúrák hosszabb távú helyreállítási és újjáépítési terveit.
Az EU részt vesz az uniós tagállamok és a szíriai fő donorok közötti koordináció fokozásában. Ennek kapcsán az EU 2012 októbere óta már kilenc találkozót tartott a fő donorok részvételével annak érdekében, hogy javítsák a szíriai válság kezelésére vonatkozó nem humanitárius helyreállítás, ellenálló képességet növelő és fejlesztési segély, valamint az előretervezés közötti nemzetközi koordinációt. A megegyezést követő szakaszra való felkészülés során az EU kapcsolatba lép majd Szíria szomszédjaival, az arab nemzetközi pénzügyi szervezetekkel és egyéb érintett harmadik felekkel annak megvitatása érdekében, hogy Szíria szomszédjai és a regionális szereplők milyen módon tudnak hozzájárulni Szíria újjáépítéséhez, valamint hogyan lehet támogatni a menekültek és belső menekültek biztonságos, önkéntes és méltóságteljes visszatérését.
6.2. Az EU szerepe Szíria újjáépítésében
Amint valódi politikai átmenet indul el a 2254. sz. ENSZ BT-határozattal és a genfi nyilatkozattal összhangban, az EU lépéseket tehet az újjáépítés támogatására. E lépésekre fokozatosan és kizárólag konkrét és mérhető előrehaladásra válaszul kerül majd sor:
A korlátozó intézkedések megszüntetése: a korai helyreállítás és újjáépítés támogatása érdekében az EU felülvizsgálhatja a Szíria ellen hatályban lévő korlátozó intézkedéseket.
Az együttműködés újraindítása: az EU újraindíthatja a szíriai kormánnyal folytatott kétoldalú együttműködési kapcsolatokat és mobilizálhatja az európai szomszédságpolitika és egyéb programok eszközeit a gazdaság fellendítése, valamint a kormányzati és elszámoltathatósági kihívások kezelése érdekében.
Finanszírozás mobilizálása: mihelyst valódi és átfogó politikai átmenet indul el, az EU készen fog állni, hogy hozzájáruljon Szíria újjáépítéséhez, valamint mobilizálja és ösztönözze az egyéb nemzetközi donoroktól származó finanszírozást. A szíriai válság kezelésére szolgáló uniós regionális alapnak fontos szerepet kell játszania az uniós és tagállami, valamint egyéb hozzájárulóktól származó finanszírozás összegyűjtésében és irányításában.
A megegyezésben érintett szíriai tárgyalópartnereknek maguknak kell meghatározniuk az újjáépítésre vonatkozó prioritásaikat, így a velük folytatott konzultációk eredményeinek előrevetítése nélkül az EU az alábbi ágazatokban nyújthat támogatást:
Biztonság: bármilyen politikai megállapodás végrehajtásában kiemelkedő jelentőségű a biztonsági iránti igény. A megegyezést közvetlenül követő szakaszban az EU finanszírozhatja az aknamentesítést és a fel nem robbant hadianyagok eltávolítását, valamint támogathatja az összetűzések beszüntetésének felügyeletét és nyomon követését célzó helyi vagy nemzetközi mechanizmusokat. A szíriai átmenet csak akkor lesz sikeres, ha a biztonsági intézményeket megreformálják, hogy elszámoltathatóvá váljanak, és az állampolgárok biztonságára és védelmére összpontosítsanak. Ehhez helyi és országos szintű polgári felügyeletre lesz szükség. Az EU támogathatja a biztonsági ágazat reformját, valamint a korábbi harcosok lefegyverzését, leszerelését és reintegrációját a polgári életbe vagy a megreformált biztonsági szolgálatokba. Az EU egyéb releváns vonatkozásokat is finanszírozhat, többek között a vegyi anyagok ártalmatlanítását és a kézi- és könnyűfegyverek követését és ártalmatlanítását.
Kormányzás, reformok és szolgáltatásnyújtás: a megegyezést közvetlenül követő szakaszban az EU azáltal támogathatja a béketeremtést, hogy helyi szinten gyorsan helyreállítják az alapvető szolgáltatásokat (oktatás, víz, villamos energia, romeltakarítás, hulladékgazdálkodás stb.), különösen a nagy számú belső menekültet vagy visszatérő személyeket befogadó területeken. Hosszabb távon az EU támogathatja az állami intézmények konfliktust követő reformját, beleértve azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a különböző gyakorlatok/adminisztrációk létezésének megszüntetése, a szolgáltatásnyújtás koherenciájának megerősítése, valamint a megosztott közösségek újraegyesítése érdekében tesznek. Az EU támogathatja egy új alkotmány megszövegezését és választások megszervezését, mégpedig a választások lebonyolításához nyújtott segítség és uniós választási megfigyelő misszió révén. Továbbá fokozhatja a szolgáltatásnyújtás állami és helyi intézményeken keresztüli támogatását, ezáltal egész Szíriában megerősítheti a megreformált és elszámoltatható állami és helyi intézmények legitimitását. Az EU támogathatja Szíriát abban, hogy a Pénzügyi Akció Munkacsoport (FATF) ajánlásainak végrehajtása révén küzdjön a pénzügyi bűncselekmények ellen.
Társadalmi kohézió, békeépítés és megbékélés: a megegyezést közvetlenül követő szakaszban az EU inkluzív helyi szintű megbékélési folyamatokat támogathat a békemegállapodás megerősítése, valamint a konfliktus kiújulásának megakadályozása érdekében. Támogatást nyújthat továbbá az átmeneti hatóságok részére a legsürgetőbb problémák (korábbi fogvatartottak és eltűnt személyek, lakhatás és földtulajdonnal kapcsolatos vitarendezés stb.) kezeléséhez, a civil társadalommal szoros együttműködésben. Az EU abban is hajlandó szerepet játszani, hogy előkészítsék és támogassák a menekültek és belső menekültek biztonságos, önkéntes és méltóságteljes visszatérését otthonaikba, valamint a szíriai társadalomba való beilleszkedésüket. Hosszabb távon ehhez többek között jogokon alapuló és áldozatközpontú átmeneti igazságszolgáltatási mechanizmusra, valamint a nemzeti és helyi megbékélést ösztönző intézkedésekre – például nemzeti párbeszédre – lesz szükség, amihez mélyreható igazságügyi reform társul.
Humántőke: az EU a humántőke fejlesztése és megtartása érdekében azokra a meglévő kezdeményezésekre építhet, amelyek Szíria újjáépítéséhez szükségesek lesznek. Ennek érdekében mobilizálni lehet a vonatkozó uniós ágazati politikai eszközöket, például a „Horizont 2020” keretprogramot.
Gazdasági fellendülés: a megegyezést közvetlenül követő szakaszban az EU növelheti a lakosság – különösen a leginkább kiszolgáltatott helyzetben lévő fiatalok és lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek – részére nyújtott megélhetési támogatását. Hosszabb távon Szíria békéjét és újjáépítését csak a hat éve tartó háború miatt súlyosan károsodott szíriai gazdaság újraindítása révén lehet megvalósítani. A gazdasági fellendüléshez fontos lesz, hogy valamennyi szíriai (különösen a visszatérő menekültek, a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek, a háború által sújtott közösségek és a korábbi harcosok) számára munkahelyeket és üzleti lehetőségeket teremtsenek, az újjáépítési folyamat által nyújtottakat is beleértve. A nemzetközi támogatás hatékonyságának maximalizálása érdekében lényeges lesz, hogy a nemzetközi közösség egy cél érdekében és teljesen összehangolt módon dolgozzon. Ezzel összefüggésben – amint a feltételek lehetővé teszik és a követelményektől függően – a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetheti a makrogazdasági stabilizálási erőfeszítéseket, a Világbank által nyújtott kölcsönökkel, valamint a strukturális és ágazati reformpolitikákra vonatkozó tanácsadással együtt. Uniós makroszintű pénzügyi támogatás állhat Szíria rendelkezésére a konfliktust követő helyzetben, feltéve, hogy létezik IMF-program folyósítására vonatkozó megállapodás és teljesítik a releváns előfeltételeket: a demokratikus mechanizmusok tiszteletben tartását, beleértve a többpárti parlamentáris rendszert, a jogállamiság elvét és az emberi jogok tiszteletben tartását. Megbízatásával összhangban az Európai Beruházási Bank (EBB) és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szakértelmével hozzájárulhat az infrastruktúra-finanszírozáshoz és a magánszektor fejlesztéséhez, többek között a kisvállalkozók mikrohitelekkel történő támogatása révén.
http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-12384-2016-ADD-1/hu/pdf (Lásd a mellékletet.)
http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2016/11/pdf/st03001_en16_docx_pdf/ (Lásd a mellékletet.)
https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/sites/near/files/frit_factsheet.pdf
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/PDF/?uri=CELEX:52015JC0002&qid=1489488213083&from=HU
http://www.consilium.europa.eu/hu/press/press-releases/2016/05/23-fac-syria-iraq-daesh-conclusions/
.
http://www.un.org/News/dh/infocus/Syria/FinalCommuniqueActionGroupforSyria.pdf
http://www.unocha.org/syria
http://www.worldometers.info/world-population/syria-population/
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:32014R0232&from=HU
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014R0230&qid=1489488583912&from=HU
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:32014R0232&from=HU
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:32014R0232&from=HU
https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/sites/near/files/20161220-eutf-syria_0.pdf
A szíriai válság kezelésére szolgáló uniós alap, amelyet a stabilitás és a béke elősegítését szolgáló eszköz keretében hoztak létre.
A szíriai átmeneti kormányt 2013-ban hozta létre a Szíriai Nemzeti Koalíció, és az átmeneti kormány olyan működő helyi kormányzati struktúrák kialakításán dolgozik Szírián belül az ellenzék ellenőrzése alatt álló területeken, amelyek képesek szolgáltatásokat nyújtani a lakosság számára.