Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0725

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK a .eu felső szintű domén bevezetéséről, működéséről és eredményességéről

    COM/2017/0725 final

    Brüsszel, 2017.12.4.

    COM(2017) 725 final

    A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

    a .eu felső szintű domén bevezetéséről, működéséről és eredményességéről


    1.Előzmények

    2016 áprilisában volt tíz éve, hogy bevezették a .eu felső szintű domént (TLD). Az elmúlt tíz évben a .eu országkód szerinti felső szintű domén (ccTLD) innovatív és modern kiterjesztésként volt jelen a piacon, miközben népszerűségben utolérte a doménkörnyezetben három évtizede jelen lévő hagyományos TLD-ket, és versenyt támasztott a 2014-ben bevezetett új általános felső szintű domének (gTLD-k) számára. 2017 első negyedévének végén a .eu TLD a világ hetedik legnagyobb országkód szerinti felső szintű doménje volt 1 . Több mint 3,7 millió bejegyzéssel a .eu TLD vonzó lehetőséget jelent az internetes jelenlétükhöz doménnevet választó európaiak számára.

    A .eu felső szintű domén bevezetéséről szóló 733/2002/EK rendelet 8. cikkével összhangban a Bizottság egy évvel a rendelet elfogadását követően, majd azután kétévente jelentést terjeszt az Európai Parlament és a Tanács elé. Ez a jelentés a .eu TLD bevezetését, működését és eredményességét vizsgálja az elmúlt két évre, de különösen a 2015. április 1-jétől 2017. március 31-ig terjedő időszakra vonatkozóan.

    2.A .eu működésének jogi kerete és alapelvei

    A .eu felső szintű domént a következő jogi aktusok hozták létre:

    Az Európai Parlament és a Tanács módosított 2 733/2002/EK rendelete (2002. április 22.) a .eu felső szintű domén bevezetéséről;

    Az Európai Bizottság módosított 3 874/2004/EK rendelete (2004. április 28.) a .eu felső szintű domén bevezetésére és funkcióira vonatkozó általános szabályok, valamint a bejegyzésre irányadó elvek megállapításáról.

    A nyilvántartás jelenlegi üzemeltetője az EURid, amely felelős a .eu TLD-nek és annak más írásrendszerek szerinti változatainak szervezéséért, kezeléséért és igazgatásáért. Az EURid 2014. április 12-én – egy részvételi szándék kifejezésére való felhívást és az Európai Bizottság 2014. április 11-i végrehajtási rendeletét követően – másodszor is elnyerte a .eu TLD-re vonatkozó szolgáltatási koncessziós szerződést 4 .

    3.A .eu doménnevek bejegyzése és használata

    Az e jelentés által lefedett időszakban a .eu ccTLD használatának bővülése megtorpant, hasonlóan a többi európai országkód szerinti TLD-hez. 2016 folyamán a .eu éves növekedése negatív volt. A bejegyzések teljes száma ugyanis a 2015 végi 3 862 467-ről 2016. december 31-ére 3 760 695-re csökkent. Az elmúlt évben tapasztalható csökkenés oka a doménnévrendszer (DNS) környezetével kapcsolatos és azon túlmutató tényezőknek tudható be – mint például a piaci telítettség, az élesebb verseny, kevesebb reklámkampány az új általános TLD-kel foglalkozó regisztrátorok részéről, egyes esetekben pedig a gazdasági stagnálás –, amelyek az ágazat más szereplőit is érintették, de a csökkenéshez az is hozzájárult, hogy folyamatosan zajlik a helytelen adatokkal rendelkező doménnevek törlése a Whois adatbázisból 5 .

    A .eu doménnevek megújítási rátája továbbra is átlagosan 80 %-os, ami az ágazat 73 %-os átlagához képest nagyon jó arány.

    A .ею kiterjesztés (.eu a cirill írásrendszer szerint) 2016. június 1-jén került bevezetésre. 2017 első negyedévének végén kicsit több mint 2200 doménnév volt bejegyezve a .ею kiterjesztés alatt.

    A doménnevek környezete jelentősen megváltozott az elmúlt két évben, a gTLD-k területének a Bejegyzett Nevek és Számok Internetszervezete (ICANN) által történő megnyitását követően bevezetett új általános TLD-k (pl. .car, .hotel) következtében. E jelentés készítésének idején több mint 1200 új gTLD volt már kiadva, és becslések szerint az ICANN 2018-as pénzügyi évének végére több mint 1240 kerül teljes mértékben kiadásra és kezd el működni 6 . Jelenleg az egész világon bejegyzett 329,3 millió doménnév között 25,6 millió új gTLD szerepel (142,7 millió a ccTLD-k alatt került bejegyzésre) 7 .

    Jóllehet az új gTLD piac nem teljesítette a várakozásokat, mivel a felhasználói igény a vártnál jóval alacsonyabbnak bizonyult, a növekedése nagyobb volt, mint a hagyományos” TLD-ké.

    A korábbi trendekre és a piaci helyzetre tekintettel a cél a stabil, pozitív növekedés fenntartása és az arra irányuló intézkedések előmozdítása, hogy a .eu és annak cirill írásmódú változata minőségi TLD-vé váljon.

    4.A nemzetköziesített doménnevek (IDN-ek)

    4.1..eu IDN-ek

    A nemzetköziesített doménnevek felső szintű bevezetése az ICANN hatáskörébe tartozik. 2009. november 16-án az ICANN elindította a nemzetköziesített, országkód szerinti felső szintű doménekre vonatkozó gyorsított eljárási folyamatot 8 , hogy elősegítse a nem latin karaktereket használó országkódokat tartalmazó felső szintű internetes doménkiterjesztések (például .gr, .bg, .eu) bevezetését.

    A Ciprus, Görögország és Bulgária által a Bizottsághoz benyújtott, a .eu kiterjesztés általuk előnyben részesített változatára vonatkozó igénylések alapján az EURid 2010. május 5-én kérelmet nyújtott be az ICANN-hez a .eu TLD cirill és görög írásmódú változatára vonatkozóan. Eleinte a görög .ευ és a cirill .ею karakterláncokat a meglévő ASCII országkód szerinti TLD-karakterlánccal (.eu) megtévesztően hasonlónak ítélték, ezért ezek bevezetésével kapcsolatban hosszadalmas értékelési eljárás kezdődött.

    Míg a (.ею) cirill karakterlánc IDN-ekre vonatkozó gyorsított eljárási folyamata sikeresen lezárult, a (.ευ) görög karakterlánc nem teljesítette a folyamat technikai értékelésének követelményeit, mivel a karakterlánc „vagy vizuálisan azonos, vagy vizuálisan összetéveszthető legalább három ISO 646-BV karakterlánccal (.eu, .ev és .ey)”.

    Újraértékelési kérelem benyújtását követően 2014 októberében az új értékelésben a .ευ karakterláncot már nem találták megtévesztően hasonlónak a .ev és a .ey karakterlánccal, a .EV-vel és a .EY-nal viszont igen.

    2016. június 23-án az a munkacsoport, amely azért jött létre, hogy további útmutatást nyújtson a második karakterlánc-hasonlósági felülvizsgálati folyamat módszereit, többek között a megosztott ajánlások értelmezését illetően, azt javasolta, hogy ha a más karakterláncokkal való megtévesztő hasonlóság a nagybetűs írásmódnál fennáll, a kisbetűsnél viszont nem, akkor a kisbetűs karakterláncnak kell elsőbbséget adni.

    Jelenleg mérlegelés alatt áll egy másik munkacsoport felállításának lehetősége, amelynek feladata az lenne, hogy bevezesse a nyilvántartó szintjén a megtévesztő hasonlóság kezelésére szolgáló intézkedések értékelését.

    5.A nyilvántartó működése

    5.1.Hivatal

    Az EURid egy Európa-szerte működő nonprofit szervezet, amelynek központi irodája Diegemben (Belgium) található, és regionális irodát működtet Stockholmban, Prágában és Pisában. Két alapító tagja – a DNS Belgium (a .be nyilvántartó) és az Istituto di Informatica e Telematica (a .it nyilvántartó) –, valamint nyolc társult tagja van. Ezek a következők: az ARNES (a .si nyilvántartó), a CZ.NIC (a .cz nyilvántartó), a Business Europe (33 ország 39 ipari szövetségének nemzetközi szövetsége), az ECTA (az Európai Védjegyjogosultak Egyesülete) Internetbizottsága, az EMOTA (az Európai Többcsatornás és Online Kereskedelmi Szövetség), az IAB Europe (Interaktív Hirdetési Iroda), a CECUA (az Európai Számítástechnikai Egyletek Szövetsége) és az UEAPME (Európai Kézműves-, Kis- és Középvállalkozások Szövetsége). 2016-ban független tagként csatlakozott a szervezethez Marie-Emmanuelle Haas szellemi tulajdonjoggal foglalkozó jogász.

    Az EURid fő szerverei Amszterdamban és Luxemburgban találhatók. Ugyanolyan berendezésekkel rendelkeznek. Az EURid önmenedzselő szerverei Amszterdamban, Ljubljanában, Londonban és Prágában találhatóak, a három Anycast szolgáltató – a DENIC, a NETNOD és a DYN – pedig a világ minden táján rendelkezik névszerverekkel 9 .

    Ami az emberi erőforrást illeti, 2017 első negyedévének végén az EURid négy irodájában összesen 50,3 teljes munkaidős alkalmazott dolgozott. A legtöbb alkalmazott a külkapcsolati csoportban (amely fiókkezelést és támogatást biztosít az összes uniós nyelven), valamint a műszaki osztályon található.

    5.2.Kapcsolatok a nyilvántartókkal

    A hatályos rendeletek értelmében a .eu nyilvántartó nem működik regisztrátorként. Az EURid fő prioritása az, hogy 693 akkreditált regisztrátorának minőségi szolgáltatást nyújtson. Az akkreditált regisztrátorok száma az elmúlt két évben kismértékben csökkent – 2015 első negyedévének végén 751-en voltak –, mivel folytatódott a regisztrátori fiókok összevonása, és számos nagy európai és globális szereplő megvásárolt több kis regisztrátort.

    2016 novemberében a .eu nyilvántartó megkezdte az egységes euró pénzforgalmi övezet (SEPA) rendszerének és az úgynevezett utólagos kifizetési rendszernek az alkalmazását, amelynek köszönhetően a regisztrátorok ma már dönthetnek úgy, hogy tranzakciós díjuk fizetése a bankszámlájuk automatikus terhelésével történjen. Emellett az EUrid nagyobb figyelmet fordított a kifizetetlen számlákkal rendelkező regisztrátorokra, és ennek következményeképp bizonyos fiókokat megszüntetett.

    5.3.Nemzetközi kapcsolatok

    A jelentés által lefedett időszakban a .eu nyilvántartó továbbra is rendszeresen és hatékonyan részt vett az internet ökoszisztémájának életében. Ez az alábbiakat foglalja magában:

    ·Proaktív részvétel az Európai Nemzeti Felső Szintű Domének Nyilvántartóinak Tanácsa (CENTR) ülésein és munkaértekezletein;

    ·Részvétel az ICANN ülésein;

    ·Az ICANN-nek az országkódokkal kapcsolatos névpolitikai támogató szervezetén (ccNSO) belül a stratégiai és működési tervvel foglalkozó munkacsoport elnöklete;

    ·A ccNSO kiterjesztett eljárásban hasonlóságot felülvizsgáló testülete (EPRSP) munkacsoportjának elnöklete 2015 második negyedévében;

    ·Részvétel az internetes számkiosztó hatóság (IANA) felügyeletének átruházási folyamatában és az ICANN elszámoltathatósági eljárásaiban az egész közösséget képviselő munkacsoport ccNSO által kinevezett tagjainak egyikeként;

    ·Együttműködés az UNESCO-val és a Verisignnal az IDN éves globális jelentésének elkészítésében 10 ;

    ·Együttműködés az ICANN-nel az EURid bevált gyakorlatainak a Közel-Kelet és az azzal határos országok régiója (MEAC – Middle East and Adjoining Countries area) és a latin-amerikai és karibi régió (LAC) nyilvántartóival és regisztrátoraival való megosztása érdekében 11 .

    ·Partneri együttműködés annak érdekében, hogy az Internet-irányítási Fórum a pisai Scuola S. Annában kerüljön megrendezésre;

    ·A „.eu Academy” elindítása 2015 júniusában 12 ;

    ·Az Internet-irányításról szóló Európai Párbeszéd (EuroDIG) éves ülésének megrendezése Brüsszelben, 2016. június 9–10-én, az Európai Bizottsággal együttműködésben.

    5.4.Marketing-, tudatosságnövelő és kommunikációs tevékenységek

    2016. április 7-én volt a .eu bevezetésének tízéves évfordulója. Ezt a mérföldkövet egy új eurid.eu weboldal elindításával, valamint az .eu illustrated című online magazin erre az alkalomra készült különkiadásával 13 ünnepelték.

    Az elmúlt két évben az EURid többféle marketing-, tudatosságnövelő és kommunikációs tevékenységet is folytatott:

    ·Akkreditált regisztrátoraival tovább erősítette a partneri viszonyt a .eu TLD-nek a társfinanszírozott marketingprogram és az úgynevezett testreszabott díjcsökkentési programok útján történő népszerűsítése érdekében. A társfinanszírozott marketingprogram keretében 2015-ben 52, 2016-ban pedig 57 különféle jellegű javaslatot nyújtottak be. A testreszabott díjcsökkentési programokkal a nyilvántartó lehetővé tette a regisztrátorok számára, hogy értékesítési eredményeiktől függően alacsonyabb bejegyzési díjakat fizessenek, ami sok más TLD-nyilvántartónál is jellemző gyakorlat. E jelentés elkészítésének időpontjában a 2017 első negyedévében történt bejegyzések 98 %-a annál a 331 regisztrátornál történt, akik 2017-ben csatlakoztak a testreszabott díjcsökkentési programhoz.

    ·Finomította a .eu ismertségét előmozdító közvetlen marketingtevékenységeket. A 2015-ös és 2016-os kezdeményezések között szerepelt két éves szintű, online hirdetéseken alapuló marketingkampány, részvétel több kiemelkedő, doménekkel kapcsolatos vásáron és rendezvényen Európa-szerte, valamint folytatódik az óriásplakát-kampány a brüsszeli repülőtéren. Továbbá az elmúlt két évben rendszeres tevékenységgé vált a .eu internetes díj kiosztása.

    ·A negyedéves és éves jelentések közzététele és a .eu illustrated című, félévente megjelenő magazin mellett strukturált jelenlét kialakítása a közösségi médiában 14 .

    5.5.Pénzügyi helyzet

    A nyilvántartó külső szervezet, amely döntéseit önállóan hozza, a Bizottság azonban a jogi keret és a szolgáltatási koncessziós szerződés rendelkezéseivel összhangban szoros figyelemmel kíséri a pénzügyi helyzetet. A nyilvántartónál független pénzügyi ellenőr végez teljes körű helyszíni számviteli vizsgálatokat. A Bizottság felügyeleti szerepét az ellenőrök észrevételei, a féléves és éves pénzügyi jelentések, a negyedéves értékelő jelentések, a költségvetési javaslatok, valamint a stratégiai és marketingtervek felülvizsgálata révén gyakorolja. A pénzügyi kérdéseket féléves üléseken és a szervezeti egységek szintjén tartott üléseken rendszeresen megvitatják a nyilvántartóval.

    Annak érdekében, hogy a dinamikus TLD-piacon versenyképesebbé váljon, az EURid testreszabott díjcsökkentési programot indított regisztrátorai számára, amely a regisztrátor értékesítési eredményeitől függően csökkentett regisztrációs díjat tesz lehetővé. 2017 januárjától a testreszabott díjcsökkentési programban részt vevő regisztrátorok számára az új doménnév alapdíja 1,75 EUR.

    A nyilvántartó kulcsfontosságú pénzügyi jellemzői 2015-ben és 2016-ben nem változtak. A bevétel mindkét év tekintetében 13 millió EUR volt, a költségek azonban jelentősen csökkentek: 2016 végén kevéssel haladták meg a 11 millió EUR-t. Ennek következtében a nettó pénzügyi eredmény az elmúlt évekhez viszonyítva kevésbé volt kiegyensúlyozott, ami az EU költségvetése javára a 2015-ös pénzügyi évben 1 238 723 EUR, míg 2016-ban 2 748 873 EUR többletet mutatott.

    A Bizottság rendszeresen ellenőrizte a nyilvántartó költségvetésben előirányzott, illetve tényleges költségeiben bekövetkező változásokat, különösen a marketing- (2015-ben körülbelül 3 millió EUR, 2016-ban 2,7 millió EUR) és a humánerőforrás-költségeket (2015-ben 4 millió EUR, 2016-ban 3,9 millió EUR).

    2016 végén a nyilvántartó ötféle pénzügyi tartalékkal rendelkezett: Értékcsökkenési leírás (0,8 millió EUR), beruházások (0,6 millió EUR), szociális kötelezettségek (2,7 millió EUR), jogi felelősség (1,2 millió EUR) és működőtőke (1 millió EUR).

    5.6.A rendszerműködés folyamatossága, rugalmassága és minősége

    5.6.1.Az üzletmenet folytonossága

    2016 során a különféle kiberfenyegetések megnövekedett számára tekintettel a rendszerműködés folyamatosságát tesztelő gyakorlatot értékelésnek vetették alá. Mivel az adatközpontok közötti hagyományos váltás beépült a rendes rendszerműködésbe, és rendszeresen sor kerül rá a karbantartási időszakok során, az EURid a válságkezelés másik területét helyezte előtérbe.

    2016 második felében az EURid megbízott egy külső céget egy úgynevezett szimulációs gyakorlat (TTX, Table Top eXercise) lebonyolításával. A TTX egy előre megírt forgatókönyvű, kitalált incidensen alapuló gyakorlat, amelynek során a teljes válságkezelési folyamatot értékelik. A rendszerműködés folyamatosságát tesztelő 2016 előtti gyakorlatokkal ellentétben a TTX-ben az egész válságkezelési csoport részt vett, ideértve a műszaki üzemeltetési, a jogi, a kommunikációs és a külkapcsolati osztályt, valamint a főigazgatót is. Bár a gyakorlat csak elméleti és eléggé vázlatos volt, remekül rávilágított a lehetséges hiányosságokra.

    Az EURid több katasztrófaelhárítási tesztet (DRRT) is végrehajtott 2016-ban, bár a tervezettnél kevesebbet, mivel az erőforrás-tervezés nem volt összhangban a prioritásokkal.

    5.6.2.Biztonság

    A .eu TLD a doménnévrendszer biztonságának javítását célzó (DNSSEC) protokollt alkalmazza. A DNSSEC a megjelenített névhez tartozó szerver válaszainak (webhelyek) hitelességét a „bizalmi láncnak” nevezett úton egészen az internetes gyökérzónáig ellenőrző protokoll. A 2013-ban bevezetett DNSSEC-kedvezmény (havi 0,02 EUR értékű kedvezmény a doménnév díjából, helyesen aláírt doménnevenként) továbbra is elérhető a regisztrátorok számára a DNSSEC alkalmazásának további támogatása érdekében. 2017 első negyedévének végén 357 389 DNSSEC-aláírással rendelkező .eu doménnév létezett.

    Továbbá vállalati szinten, annak érdekében, hogy a .eu akkreditált regisztrátoroknak és a nagyközönségnek biztonságos és magas színvonalú szolgáltatást nyújtson, az EURid bevezette az ISO/IEC 27001 szabványt, amely egy, a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet által bevezetett információbiztonsági szabvány. 2016. június 28-án, a Brit Szabványügyi Intézet (BSI) által lefolytatott ellenőrzés alapján megtörtént az .eu nyilvántartó ISO/IEC 27001 szerinti újratanúsítása.

    5.6.3.A regisztrációs adatok pontosságának javítása, a doménnevekkel való visszaélés visszaszorítása és a kiberbűnözés elleni küzdelemben való együttműködés érdekében hozott intézkedések

    A nyilvántartó napi rendszerességgel alkalmaz intézkedéseket a doménneveket érintő visszaélésekkel kapcsolatos rosszindulatú online magatartásformák ellen, ideértve pl. a szerzői jog megsértését, az adathalászatot és a kibertámadásokat, többek között a rosszindulatú számítógépes programok terjesztését is. Különösen a doménnevek jogosultsági feltételeknek való megfelelését ellenőrzik, az új bejegyzéseket pedig szűrik, gyanús mintákat vagy más eltéréseket keresve  15 . A regisztrátorok akkreditációs megállapodásának 4. cikke szerint a regisztrátoroknak biztosítaniuk kell, hogy valamennyi doménnévbirtokos teljesítse az uniós rendeletekben és azok módosításaiban foglalt összes követelményt, valamint a nyilvántartó honlapján közzétett .eu bejegyzési politikát és .eu-ra vonatkozó feltételeket.

    A doménnévvel kapcsolatos visszaélések megelőzése és az ellenük való küzdelem érdekében egyre nagyobb jelentősége van annak, hogy a bejegyzést igénylőket minél jobban ösztönözzük pontos bejegyzési adatok megadására. Az EURid ebből a célból indította el 2014 első negyedévében a Whois minőségi tervet. A jelentés által lefedett időszakban finomították az egyértelmű esetekre alkalmazandó gyorsított eljárás bevezetésére irányuló eljárásokat. A gyorsított eljárást nyilvánvalóan pontatlan bejegyzési adatok, a doménnévbejegyzésekben felismerhető minták, valamint visszaélés gyanúja vagy bejelentése esetén alkalmazzák. Amennyiben ezek valamelyikéről van szó, a bejegyzés igénylője felszólítást kap, hogy három napon belül igazolja a bejegyzési adatok helytállóságát; ellenkező esetben az érintett doménnév felfüggesztésre kerül. 2016 során több mint 18 000 doménnevet ellenőriztek, amelyből több mint 9000-et függesztettek fel és több mint 1000-et visszavontak.

    Emellett a nyilvántartó továbbra is rendszeres segítséget nyújt a bűnüldöző szerveknek és a többi érintett hatóságnak. Tagállami szinten Belgiumban az EURid rendszeresen egyeztetett a CERT-EU-val, és aktívan együttműködött több hatósággal is – például a Belga Szövetségi Gazdasági Minisztériummal (FOD Economie), a belga vámhatósággal (Cybersquad) és a főügyészi hivatallal – a .eu doménhez kapcsolódó illegális tevékenységek elleni küzdelmükben. Az együttműködés elsősorban a hamisított termékek .eu doménnév segítségével történő értékesítése elleni küzdelemre irányult. Európai szinten az EURid 2016 decemberében egyetértési megállapodást írt alá az EUROPOL-lal a kiberbűnözés elleni küzdelemben való együttműködésről, a kiberbűnözéssel kapcsolatos statisztikai adatok és a kiberbűnözési trendekre vonatkozó információk cseréjéről, valamint a kiberbűnözés elleni küzdelem terén indított projektekben való együttműködés iránti elkötelezettségükről 16 .

    5.7.A doménnevekre vonatkozó jogi eljárások és jogviták

    5.7.1.A Törvényszék vagy az Európai Unió Bírósága elé vitt ügyek

    A jelentés által lefedett időszakban nem voltak folyamatban a .eu TLD-vel kapcsolatos ügyek a Törvényszék vagy az Európai Unió Bírósága előtt.

    5.7.2.Alternatív vitarendezési eljárás

    A doménnevekkel kapcsolatos jogvitákat alternatív vitarendezési fórum – a prágai székhelyű Választottbíróság („Cseh Választottbíróság” vagy „CAC”) – elé lehet vinni.

    2015-ben összesen 65 – havonta átlagosan 5 – új alternatív vitarendezési keresetet nyújtottak be. Összesen 68 alternatív vitarendezési eljárás zárult le (elfogadott keresetek száma: 46; elutasított keresetek száma: 5; visszavont keresetek száma: 2; hiányos keresetek száma: 14; peren kívüli megegyezések száma: 1).

    2016-ban összesen 80 új alternatív vitarendezési keresetet nyújtottak be, ami havi átlagban kicsit több mint 6 keresetet jelent, az év egészére egyenletesen elosztva. Összesen 67 alternatív vitarendezési eljárás zárult le (elfogadott keresetek száma: 41; elutasított keresetek száma: 9; visszavont keresetek száma: 2; hiányos keresetek száma: 14; peren kívüli megegyezések száma: 1).

    2016. június 1-jétől a .eu doménnév cirill betűs (.ею) változatával kapcsolatban is lehet keresetet benyújtani. 2017 első negyedévének végén a CAC előtt nem volt folyamatban a .ею-val kapcsolatos ügy.

    5.7.3.Bírósági eljárások

    A beszámolási időszakban az EURid a következő ügyekben vett részt:

    STRANSKY kontra EURid

    2015. május 6-án az EURid bevezette az IDNA2008 protokollt és a homoglifa-kötegelést, és meghatározta az azon hagyományos doménnevekre vonatkozó politikáját, amelyek már nem felelnek meg az új szabályoknak. Ez a politika egyéves kivezetési időszakot határoz meg. Eszerint 2016. május 6-án a szabályoknak többé nem megfelelő doménneveket vissza kellett vonni, és nem lehetett őket újra bejegyezni. Két ilyen, már nem megfelelő doménnév (fırstrowsports.eu és fırstrow.eu) lejárati dátuma azonban a 2016. május 6-i kivezetési időpont utánra esett (2025. február 28-ra).

    A két doménnév birtokosa keresetet nyújtott be egy cseh bíróság elé az EURid ellen az egyik doménnév, a fırstrowsports.eu vonatkozásában.

    Az írásbeli ítéletet az érintettek 2016. november 21-én vették kézhez. A hivatalos bírósági határozat az alábbiakat mondta ki: „Az alperes (az EURid) köteles biztosítani a fırstrowsports.eu doménnév működését 2025. február 28-ig, mivel az EURid doménnevek bejegyzésére vonatkozó általános feltételeinek 13. cikke alapján az EURid nem változtathatja meg egyoldalúan a birtokos jogait és kötelezettségeit, és az új szabályokat csak az új bejegyzésekre alkalmazhatja.”

    Bár a bírósági határozat csak az egyik doménnévre, a fırstrowsports.eu-ra vonatkozik, a fırstrow.eu-ra nem, az EURid mindkét doménnévre alkalmazta a bírósági határozatot, így azok a 2025. február 28-i lejárati időpontjukig működhetnek, majd ekkor visszavonásra kerülnek.

    Ez az ügy tehát ezzel lezárásra került.

    EURid kontra VAN COLLEM

    2016. február 29-én az EURid bírósági eljárást kezdeményezett két doménnévbirtokos, a Nanogenetics Ltd és a Citizen Engineering Services Ltd ellen (a két társaság üzleti címe megegyezik: 29 Harley Street, Marylebone, London, W1G 9QR). Mindkét tulajdonos körülbelül 1600 doménnevet jegyzett be az IO Domain UK Ltd regisztrátoron keresztül, amely „Universal Domains” néven működik, a címe pedig ugyanaz, mint a fentebb említett két társaságnak (29 Harley Street, Marylebone, London, W1G 9QR). Úgy tűnik, hogy több mint 6000 egyesült királyságbeli társaság erre a címre volt bejegyezve. Úgy tűnik továbbá, hogy egy bizonyos Van Collem képviselte mindkét doménnévbirtokost, és az EUrid okkal feltételezi, hogy Van Collem úr egyben maga a regisztrátor is.

    Mivel a regisztrátornak 7 363,50 EUR összegű tartozása volt, az EURid (több figyelmeztetést követően) szerződésszegés miatt felbontotta vele az akkreditációs megállapodást.

    A regisztrátor szerződésének megszűnése következtében az összes doménnévbirtokos e-mailben automatikusan felszólítást kapott, hogy válasszon más regisztrátort, és doménnevét helyezze át a választott regisztrátorhoz. Van Collem úr jelezte, hogy egy holland alapítványt, a Lifestyle International BV-t választotta. Ez a társaság korábban valóban folyamodott .eu akkreditációért, de mivel az akkreditációs eljárását soha nem zárta le sikeresen, az EURid nem fogadta el az akkreditációs kérelmét.

    Az EURid több mint 166 naptári napot biztosított Van Collem úrnak a doménnevek áthelyezésére (noha hasonló esetben más birtokosnak 30-40 napot biztosítanak erre).

    Mivel az EURid „fenntartotta” Van Collem úr számára ezeket a doménneveket anélkül, hogy az fizetett volna értük, az EURid úgy döntött, hogy bírósághoz fordul annak érdekében, hogy a bíróság mondja ki az EURid és a doménnévbirtokos(ok) közötti megállapodás megszűnését.

    A doménnévbirtokosok (a Nanogenetics Ltd és a Citizen Engineering Services Ltd)

    A (brüsszeli) bírósági tárgyalásra 2017. február 21-én került sor, és időközben mindkét társaság megszűnt.

    A bíró úgy határozott, hogy több időre van szükség, mert másodszor is ellenőrizni kell, hogy a két társaságot valóban törölték az egyesült királyságbeli cégjegyzékből, ezért a határozathozatalt elhalasztotta. Az EURid arra számít, hogy időközi határozat születik, amelyben a bíró vagy újra megnyitja a jogvitát, vagy nem.

    6.Az EMAS-regisztráció és a CO2-kompenzáció

    2012. május 23-án az EURid az első EMAS-tanúsítvánnyal rendelkező európai nyilvántartóvá vált (regisztrációs szám: BE-VL-000016) 17 . 2015 második negyedévében az EURid teljesítette az újratanúsítási folyamatot a 2015–2017-es időszakra szóló felülvizsgált környezetvédelmi nyilatkozattal, amely hat célkitűzést foglal magában. Az EMAS-regisztráció az EURid diegemi (Belgium) központi irodájára és 2015 második negyedéve óta pisai (Olaszország) regionális irodájára is kiterjed.

    Az EURID 2013 óta hitelesíti szén-dioxid-kibocsátásait és azok kompenzálása érdekében engedélyezett szén-dioxid-kibocsátási egységeket vásárol 18 .

    7.Következtetés

    A .eu TLD modell bevezetése sikeres volt.

    Az elmúlt két évben a .eu TLD olyan TLD-környezetben működött, amely jelentősen megváltozott ahhoz képest, amilyen 2006-ban, a .eu elindításakor volt. Az új gTLD-k teljesen megváltoztatták a doménnévágazatot. Egyre több regisztrátor kapcsolódott be az új kiterjesztések kezelésébe, míg a hagyományos TLD-k üzemeltetői megpróbálják megkülönböztetni kínálatukat, és új üzleti területekre merészkedni, hogy az új bejegyzésekből származó alacsonyabb bevételt hosszú távon ellensúlyozni tudják.

    2016 végén az Európai Bizottság megkezdte a Célravezető és hatásos szabályozás program (REFIT) keretében a .eu rendeletek felülvizsgálatát annak érdekében, hogy a .eu jogszabályi kerete továbbra is megfeleljen eredeti céljának. A REFIT-értékeléssel párhuzamosan hatásvizsgálat is készül. Az értékelés során legalább öt kötelező értékelési kritériumot – eredményesség, hatékonyság, relevancia, koherencia és uniós hozzáadott érték – fognak figyelembe venni, és az értékelés kiterjed a .eu jogi keretének az Unióban, az EGT-ben és a tagjelölt országokban az első, 2002. évi rendelet elfogadása óta történő alkalmazására is. Ez az értékelés jelenti majd az alapját a későbbi jövőorientált hatásvizsgálatnak, amely a feltárt kihívásokra szakpolitikai válaszokat fogalmaz meg, és 2018-ban már konkrét kezdeményezések elfogadásához vezethet.

    A többnyelvűség továbbra is az egyik elsődleges célja mind a .eu nyilvántartónak, mind az Európai Bizottságnak. Emlékeztetnénk arra, hogy hét évvel azután, hogy az EURid benyújtotta a .eu karakterlánc görög írásmódú változatának elfogadására vonatkozó kérelmét, az ICANN még mindig nem fogadta el a görög .ευ kiterjesztést azon az alapon, hogy az megtévesztően hasonlít más karakterláncokra. A Bizottság ismételten sürgette az ICANN-t, hogy zárja le az eljárást, és hangsúlyozta, hogy az ICANN nem volt ilyen szigorú, amikor a közelmúltban egyértelműen megtévesztően hasonló új gTLD-k kerültek kiadásra.

    Fontosnak tartjuk, hogy a nyilvántartó a közelmúltban proaktívan támogatta a .eu doménnel való visszaélések megakadályozása és a .eu domén biztonságának és megbízhatóságának fokozása érdekében tett intézkedéseket, és továbbra is erre ösztönözzük, tekintettel arra, hogy napjaink digitális környezetében jelentősen megnőtt a kiberbűnözés veszélye és hatása.

    Az Európai Bizottság továbbra is fenntartja a rendszeres és konstruktív kommunikációt a nyilvántartóval annak érdekében, hogy a .eu TLD továbbra is megfeleljen a legmagasabb szintű DNS-előírásoknak, és az európaiak számára ez legyen a legvonzóbb kiterjesztés. A .eu TLD teljesítményét 2018-ban értékeljük újra, amikor elérhetőek lesznek a folyamatban lévő REFIT-értékelés eredményei.



    MELLÉKLET

    ·A .eu és CENTR-nyilvántartók statisztikai összehasonlítása, 2017 első negyedévének vége

    ·.eu bejegyzések negyedévenként 2017 első negyedévének végéig



    ·Összes doménnév a bejegyzést igénylő országa szerint 2017 első negyedévének végén

    ·A regisztrátorok megoszlása 2017 első negyedévének végén



    ·IDN-bejegyzések 2017 első negyedévének végén

     

    (1)    A .tk továbbra sem szerepel a számításban, tekintettel különleges kereteire és értékesítési modelljére.
    (2)    Az Európai Parlament és a Tanács 1137/2008/EK rendelete (2008. október 22.) a Szerződés 251. cikkében meghatározott eljárás alá tartozó egyes jogi aktusoknak az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárás tekintetében történő, az 1999/468/EK tanácsi határozat szerinti kiigazításáról – Az ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljáráshoz történő hozzáigazítás – Első rész (HL L 311., 2008.11.21., 1. o.).
    (3)    A 2005. október 10-i 1654/2005/EK bizottsági rendelet (HL L 266., 2005.10.11., 35. o.), a 2007. október 25-i 1255/2007/EK bizottsági rendelet (HL L 282., 2007.10.26., 16. o.), a 2009. június 26-i 560/2009/EK bizottsági rendelet (HL L 166., 2009.6.27., 3. o.) és a 2015. március 26-i (EU) 516/2015 bizottsági rendelet (HL L 82., 2015.3.27., 14. o.).
    (4)    Az Európai Bizottság 2014. április 11-i végrehajtási rendelete a.eu felső szintű domén nyilvántartójának kijelöléséről (a Hivatalos Lapban (L109/41) 2014. április 12-én közzétéve).
    (5)    Lásd az 5.6.3. szakaszt.
    (6)    Lásd: https://www.icann.org/public-comments/fy18-budget-2017-03-08-en.
    (7)    Lásd: Verisign doménágazati értesítő, 2016. negyedik negyedév (Verisign Domain Industry Brief, Q4 2016), https://www.verisign.com/en_US/domain-names/dnib/index.xhtml#executive-summary.
    (8)    Lásd: http://www.icann.org/en/topics/idn/fast-track/.
    (9)    A névszerver olyan internetes kiszolgáló, amely egy adott doménnév különféle szolgáltatásainak elhelyezkedésére vonatkozó lekérdezéseket kezel. A névszerverek alapvető fontosságú részei a DNS-nek. Lehetővé teszik a domének használatát az IP-címek helyett.
    (10)    A globális IDN-jelentés 2016 végén digitálissá vált, hivatalos elindítására az Internet-irányítási Fórumnak (Internet Governance Forum) a mexikói Guadalajarában 2016. december 7-én tartott ülésén került sor. A globális IDN-jelentés online változatát lásd itt: www.idnworldreport.eu . Az IGF 2016-os műhelytalálkozójáról: https://igf2016.sched.com/event/8htA/ws19-enhancing-linguistic-and-cultural-diversity-in-cyberspace .
    (11)    Mindkét esetben elemzés készült az adott régió doménpiactereiről. A MEAC-ról szóló elemzést lásd itt: https://www.icann.org/en/system/files/files/meac-dns-study-26feb16-en.pdf ,a LAC-ról szóló elemzést lásd itt: https://www.icann.org/en/system/files/files/lac-dns-marketplace-study-13mar17-en.pdf .
    (12)    E kezdeményezés fő célja az iparág résztvevőinek, a regisztrátoroknak és a jövő generációknak a megismertetése az internet alapjaival, történetével, működésével és marketing-/igazgatási/biztonsági/jogi kérdéseivel.
    (13)    Lásd: https://eurid.eu/en/about-us/publications/.
    (14)    Lásd: Facebook (EUregistry), Twitter (@Euregistry), YouTube (Europeanregistry).
    (15)    A jogosultsági feltételeket lásd a 733/2002/EK rendelet 4. cikke (2) bekezdésének b) pontjában. A nyilvántartó jogosult ellenőrizni a bejegyzés érvényességét (a 874/2004/EK rendelet 3. cikke). A bejegyzési politika szerint a bejegyzést igénylőnek gondoskodnia kell arról, hogy személyes adatai mindenkor teljes körűek és pontosak legyenek, és a nyilvántartóval való kapcsolattartásra használt e-mail-címe működjön; a nyilvántartó fenntartja a jogot, hogy nem működő cím esetén visszavonja a doménnevet.
    (16)    Lásd: https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/europol-enhances-cybercrime-and-internet-security-cooperation-signing-mou-eurid.
    (17)    Az EURid környezetvédelmi elkötelezettségéről az alábbi címen talál bővebb információt: https://eurid.eu/en/going-green/.
    (18)    2015-ben az EURid felmérte a 2014-es szén-dioxid-kibocsátását, és ellenőrzött szén-dioxid-kibocsátási egységeket vásárolt, hogy hozzájáruljon az Ecomapuà projekthez, amelynek célja többek között az Amazonas gazdag biológiai sokféleségének megőrzése. 2016-ban a 2015-ös szén-dioxid-kibocsátást olyan ellenőrzött szén-dioxid-kibocsátási egységekkel ellentételezték, amelyek a vietnami Dak Rung vízierőmű-projekt megvalósulását segítették elő.
    Top