Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0709

    Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a lakossági befektetési csomagtermékekkel, illetve biztosítási alapú befektetési termékekkel kapcsolatos kiemelt információkat tartalmazó dokumentumokról szóló 1286/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az alkalmazása kezdő napjának tekintetében történő módosításáról

    COM/2016/0709 final - 2016/0355 (COD)

    Brüsszel, 2016.11.9.

    COM(2016) 709 final

    2016/0355(COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a lakossági befektetési csomagtermékekkel, illetve biztosítási alapú befektetési termékekkel kapcsolatos kiemelt információkat tartalmazó dokumentumokról szóló 1286/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az alkalmazása kezdő napjának tekintetében történő módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat okai

    Az 1286/2014/EU rendeletet 2014. november 26-án azzal a céllal fogadták el, hogy javítsák a lakossági befektetési csomagtermékekbe, illetve biztosítási alapú befektetési termékekbe (packaged retail and insurance-based investment products, a továbbiakban: PRIIP-ek) fektető lakossági befektetők védelmét. A rendelet célja továbbá, hogy helyreállítsa a fogyasztók pénzügyi szolgáltatási ágazatba vett bizalmát, amely a pénzügyi válság után megrendült.

    E célok elérése érdekében az 1286/2014/EU rendelet előírja, hogy a PRIIP-ek előállítói a terméktájékoztatók tekintetében egységes követelményeknek feleljenek meg, és hogy a kínált PRIIP-ek tekintetében a lakossági befektetők rendelkezésére bocsássák a kiemelt információkat tartalmazó dokumentumot (a továbbiakban: KID). A terméktájékoztatókban közzétett információknak lehetővé kell tenniük, hogy a lakossági befektetők jobban megértsék az adott termék gazdasági jellegét és kockázatait, és a terméket összehasonlíthassák más befektetési ajánlatokkal. Az átláthatóság és a harmonizáció fokozása a pénzügyi szolgáltatások belső piaca szempontjából is előnyös, mivel egyenlő versenyfeltételeket teremt a különböző termékek és értékesítési csatornák között.

    Az 1286/2014/EU rendelet meghatározza a KID tartalmát és formáját. A KID különböző jellemzőinek további szabványosítása érdekében és a PRIIP-ek típusai közötti fontos különbségek figyelembevétele céljából az európai felügyeleti hatóságok (az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság, az Európai Bankhatóság és az Európai Értékpapírpiaci Hatóság) azt a feladatot kapták, hogy dolgozzanak ki szabályozástechnikai standardokat a következők tekintetében: a KID megjelenítése és tartalma, a KID egységesített formája, a kockázat és a nyereség bemutatását és a költségek kiszámítását alátámasztó módszertan, valamint a KID-beli információk felülvizsgálatának feltételei és minimális gyakorisága, továbbá a KID lakossági befektetők részére való rendelkezésre bocsátásával kapcsolatos követelmény teljesítésének feltételei.

    Az európai felügyeleti hatóságok 2016. április 6-án közösen benyújtották a PRIIP-ek kiemelt információkat tartalmazó dokumentumára vonatkozó szabályozástechnikai standardtervezeteket. E tervezeteket a Bizottság 2016. június 30-án, a KID-ről szóló felhatalmazáson alapuló rendelet 1 útján elfogadta.

    A Tanács a vizsgálati időszakban nem emelt kifogást a felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelettel szemben. Az Európai Parlament azonban 2016. szeptember 14-én kifogást emelt a rendelettel szemben 2 , és felkérte a Bizottságot, hogy vizsgálja felül a több lehetőséget kínáló PRIIP-ekkel, a jövőbeli teljesítményre vonatkozó forgatókönyvekkel és az összetettségre utaló figyelmeztetéssel kapcsolatos rendelkezéseket. Az Európai Parlament és a tagállamok jelentős többsége emellett arra kérte a Bizottságot, hogy halassza el az 1286/2014/EU rendelet alkalmazásának kezdő napját, mivel a technikai standardok hiánya akadályozná a rendelet zökkenőmentes végrehajtását.

    Az 1286/2014/EU rendelet 2016. december 31-től közvetlenül alkalmazandó, és a KID kibocsátását nem köti a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadásához. A rendelet rendelkezéseit a PRIIP-ek előállítói alkalmazni, az illetékes hatóságok pedig érvényesíteni tudnák a felhatalmazáson alapuló rendelet elfogadása nélkül is, egyes szabályok tartalmát azonban célszerű mégis a pontosításukra szolgáló technikai standardokkal a lehető legnagyobb mértékben egyértelműsíteni.

    A felhatalmazáson alapuló rendelet elfogadásának késedelméhez vezető kivételes körülmények miatt a Bizottság a jogbiztonság érdekében az 1286/2014/EU rendelet alkalmazása kezdő napjának 12 hónappal való elhalasztását javasolja, ezzel több időt biztosítva a PRIIP-ek előállítóinak az új szabályok alkalmazására való felkészüléshez.

    A halasztás időtartama

    A tizenkét hónapos halasztás várhatóan elég időt biztosít az illetékes hatóságoknak és a PRIIP-ek előállítóinak az új szabályok betartására való felkészüléshez.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    A javaslat alapja az EUMSZ 114. cikke, csakúgy, mint az általa módosítani kívánt 1286/2014/EU rendeleté.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

    A szubszidiaritás elve értelmében uniós szintű intézkedés csak akkor hozható, ha a kitűzött célokat a tagállamok önmagukban nem tudják elérni. A pénzügyi szolgáltatások és termékek belső piacán található akadályoknak a PRIIP-ekre vonatkozó egységes szemléletű tájékoztatók bevezetésével való megszüntetéséhez uniós beavatkozás szükséges. E tekintetben a módosítandó jogi aktus teljes mértékben a szubszidiaritás elvének megfelelően került elfogadásra, és módosítását minden esetben bizottsági javaslattal kell megtenni.

    Arányosság

    Az uniós fellépésre szükség van annak a célkitűzésnek a megvalósításához, hogy az illetékes hatóságok és a PRIIP-ek előállítói eredményesen alkalmazzák a PRIIP-ekre vonatkozó szabályokat. A javaslat ezért biztosítani fogja, hogy az 1286/2014/EU rendelet célkitűzései a belső piac egészén megvalósuljanak, és ezáltal magas szintű piaci átláthatóságot és befektetővédelmet biztosítsanak.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    A javaslatot nem kíséri külön hatásvizsgálat, mivel az 1286/2014/EU rendelet tekintetében korábban már készült hatásvizsgálat. A javaslat érdemben nem változtat a rendeleten, és nem ír elő új kötelezettségeket a hatálya alá tartozó piaci szereplőkre. A javaslat nem tesz mást, csupán 12 hónappal elhalasztja az 1286/2014/EU rendelet alkalmazásának kezdő napját, hogy ezzel biztosítsa az ágazat jogbiztonságát, és lehetővé tegye az ágazat és az illetékes hatóságok számára az új szabályok alkalmazására való felkészülést.

     

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    A javaslat az Európai Bizottságra nézve nem jár költségvetési vonzattal.

    2016/0355 (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a lakossági befektetési csomagtermékekkel, illetve biztosítási alapú befektetési termékekkel kapcsolatos kiemelt információkat tartalmazó dokumentumokról szóló 1286/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az alkalmazása kezdő napjának tekintetében történő módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 114. cikkére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    tekintettel az Európai Központi Bank véleményére,

    tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére,

    rendes jogalkotási eljárás keretében,

    mivel:

    (1)Az 1286/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 3 egy sor intézkedést vezetett be, azzal a céllal, hogy a lakossági befektetési piac átláthatóságának növelésével fokozza a befektetők védelmét, és helyreállítsa a fogyasztóknak a pénzügyi szolgáltatási ágazatba vetett bizalmát. A rendelet a lakossági befektetési csomagtermék, illetve biztosítási alapú befektetési termék előállítói számára előírja a kiemelt információkat tartalmazó dokumentum elkészítését.

    (2)Az 1286/2014/EU rendelet értelmében az európai felügyeleti hatóságoknak szabályozástechnikai standardokat kell kidolgozniuk a kiemelt információkat tartalmazó dokumentum egyes elemeinek részletes meghatározása tekintetében.

    (3)A Bizottság 2016. június 30-án felhatalmazáson alapuló rendeletet 4 fogadott el, amelyben meghatározta a következőket: a kiemelt információkat tartalmazó dokumentum megjelenítése és tartalma, a kiemelt információkat tartalmazó dokumentum egységesített formája, a kockázat és a nyereség bemutatását és a költségek kiszámítását alátámasztó módszertan, valamint a kiemelt információkat tartalmazó dokumentumbeli információk felülvizsgálatának feltételei és minimális gyakorisága, továbbá a kiemelt információkat tartalmazó dokumentum lakossági befektetők részére való rendelkezésre bocsátásával kapcsolatos követelmény teljesítésének feltételei.

    (4)Az Európai Parlament kifogást emelt a Bizottság által 2016. június 30-án elfogadott, felhatalmazáson alapuló rendelettel szemben, és a tagállamok jelentős többségével együtt arra kérte a Bizottságot, hogy halassza el az 1286/2014/EU rendelet alkalmazásának kezdő napját.

    (5)Tizenkét hónapos halasztással további idő biztosítható az érintettek számára az új követelményeknek való megfeleléshez. Az említett kivételes körülmények miatt helyénvaló és indokolt az 1286/2014/EU rendelet megfelelő módosítása.

    (6)Az 1286/2014/EU rendeletben megállapított rendelkezések alkalmazása előtti idő rendkívüli rövidsége miatt ennek a rendeletnek haladéktalanul hatályba kell lépnie.

    (7)Emiatt ebben az esetben indokolt továbbá alkalmazni a nemzeti parlamenteknek az Európai Unióban betöltött szerepéről szóló 1. sz. jegyzőkönyv 4. cikkében meghatározott, sürgős esetekre vonatkozó kivételt,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az 1286/2014/EU rendelet 34. cikkének második bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „Ezt a rendeletet 2018. január 1-től kell alkalmazni.”.

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

    az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

    az elnök    az elnök

    Martin Schulz    

    (1) C(2016)3999 final.
    (2) Az Európai Parlament 2016. szeptember 14-i állásfoglalása a lakossági befektetési csomagtermékekkel, illetve biztosítási alapú befektetési termékekkel kapcsolatos kiemelt információkat tartalmazó dokumentumokról szóló 1286/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kiemelt információkat tartalmazó dokumentumok megjelenítése, tartalma, felülvizsgálata és módosítása, valamint az ilyen dokumentumok rendelkezésre bocsátására vonatkozó kötelezettség teljesítése tekintetében meghatározott szabályozástechnikai standardok megállapítása révén történő kiegészítéséről szóló, felhatalmazáson alapuló, 2016. június 30-i bizottsági rendeletről (C(2016)03999 – 2016/2816(DEA)).
    (3) Az Európai Parlament és a Tanács 1286/2014/EU rendelete (2014. november 26.) a lakossági befektetési csomagtermékekkel, illetve biztosítási alapú befektetési termékekkel kapcsolatos kiemelt információkat tartalmazó dokumentumokról (HL L 352., 2014.12.9., 1. o.).
    (4) C(2016)3999 final.
    Top