Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0484

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján közszektorbeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvjavaslat elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

COM/2016/0484 final - 2012/0340 (COD)

Brüsszel, 2016.7.19.

COM(2016) 484 final

2012/0340(COD)

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

közszektorbeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvjavaslat elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

(EGT-vonatkozású szöveg)


2012/0340 (COD)

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

közszektorbeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvjavaslat elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

(EGT-vonatkozású szöveg)

1.Háttér

A javaslat Európai Parlament, illetve Tanács számára történő megküldésének időpontja (COM(2012) 721 final – 2012/0340 (COD) dokumentum):

2012.12.03.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményének időpontja:

2013.05.22.

Az Európai Parlament álláspontjának időpontja (első olvasat):

2014.02.26.

A Tanács álláspontja elfogadásának időpontja:

2016.07.18.

2.A Bizottság javaslatának célja

A Bizottság javaslatának célja, hogy a közszektorbeli szervezetek honlapjainak akadálymentesítésére vonatkozó tagállami törvények, rendeletek és közigazgatási rendelkezések közelítésével csökkentse az Unió egységes piacának a web-akadálymentesítéssel kapcsolatos termékek és szolgáltatások tekintetében fennálló szétaprózottságát.

A javaslat szerint néhány közszektorbeli szervezet honlapját az Unió egészében elérhetővé kell tenni, és ennek eszköze az azonos műszaki előírások és szabványok alkalmazása (Web Akadálymentesítési Útmutató WCAG 2.0, a W3C konzorcium AA megfelelőségi szintje – WCAG 2.0).

A javaslat a közszektorbeli weboldalaknak csupán 12 típusára vonatkozott, és lehetővé tette a tagállamoknak, hogy ezt a listát szabadon kibővítsék.

3.A Tanács álláspontjával kapcsolatos megjegyzések

Összességében a Tanács elfogadta, hogy szükséges e terület szabályozása, és támogatta a Bizottság javaslatának fő célkitűzését, azaz a közszektorbeli weboldalak akadálymentesítését. Ugyanakkor a Tanács változtatott e célkitűzés elérésének módján.

A javaslat hatályát a Tanács kiterjesztette valamennyi közszektorbeli szervezet honlapjára és mobilalkalmazásaira, néhány kivétellel a szervezet típusától és az érintett tartalomtól függően. A szöveg kiegészült néhány rendelkezéssel, amelyek lehetővé teszik a közszektorbeli szervezeteknek, hogy olyan mértékben feleljenek meg az akadálymentesítési követelményeknek, hogy azok ne okozzanak aránytalan terhet (tekintetbe véve olyan tényezőket, mint a közszektorbeli szervezet mérete és erőforrásai).

A „közszektorbeli szervezet” fogalmának meghatározása egyértelművé teszi, hogy az egy vagy több hatóság vagy közjogi intézmény által létrehozott társulásokra vonatkozó kiterjesztés olyan társulásokat érint, amelyek kifejezetten közérdekű céllal jöttek létre, és nem ipari vagy kereskedelmi jellegűek.

A tagállamok fenntarthatnak, illetve bevezethetnek az uniós joggal összhangban álló olyan intézkedéseket, melyek túlmutatnak az irányelvben meghatározott minimumkövetelményeken.

A Tanács kiigazította a szabványokra vonatkozó rendelkezéseket, figyelembe véve a 376. sz. megbízás eredményeképpen 2014-ben elfogadott, az „Európai közbeszerzési ICT-termékek és -szolgáltatások hozzáférhetőségi követelményei” című, EN 301 549 sz. európai szabványt, valamint azt a tényt, hogy a mobilalkalmazásokra vonatkozóan folyamatban van a szabványosítás. A Bizottságnak az irányelv hatálybalépésétől számított 24 hónapon belül végrehajtási jogi aktust kell elfogadnia a mobilalkalmazások műszaki leírására vonatkozóan, amennyiben azokra vonatkozó harmonizált szabványok hivatkozási adatai nem kerülnek közzétételre. A szöveg kiegészült az EN 301 549 V1.1.2. (2015-04) európai szabvány weboldalakra és mobilalkalmazásokra vonatkozó rendelkezéseinek való megfelelés kötelezettségével, és a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogadhat el annak érdekében, hogy e szabvány újabb változatára, vagy az e szabványt felváltó újabb európai szabványra hivatkozzon, vagy abban az esetben is, ha nem kerültek közzétételre erre vonatkozó harmonizált szabványok hivatkozási adatai.

A szöveg a jelenlegi változatában meghatároz átláthatóságra vonatkozó követelményeket (a közszektorbeli szervezetnek közzé kell tennie a honlapja és mobilalkalmazásai akadálymentességére vonatkozó információkat), és azt, hogy a felhasználók kérhetik bizonyos, egyébként az akadálymentességi követelmények alól mentes tartalmak akadálymentes elérhetőségét. A módosított javaslat a hatékony jogérvényesítési eljárás tekintetében is tartalmaz követelményeket, beleértve az ombudsmanhoz fordulás lehetőségét, valamint a tagállamok általi nyomon követést és jelentéstételt. Mindez várhatóan hozzájárul az akadálymentességi követelmények tényleges teljesítéséhez.

A Bizottság továbbá felkérést kap, hogy végrehajtási jogi aktusokban dolgozza ki a közszektorbeli szervek által közzéteendő, akadálymentességről szóló nyilatkozat mintáját, határozza meg, hogy a tagállamok milyen módon tesznek jelentést, és milyen nyomon követési módszert kell bevezetniük.

Az elfogadott irányelvet a tagállamoknak a hatálybalépésétől számított 21 hónapon belül át kell ültetniük nemzeti jogrendjükbe. Azután 12 hónap áll rendelkezésre arra, hogy az irányelvet közszektorbeli szervek új honlapjaira alkalmazzák, 24 hónap a határidő a már meglévő honlapok tekintetében és 33 hónap a közszektorbeli szervek mobilalkalmazásai tekintetében való alkalmazásra.

A Bizottság támogatja ezeket a módosításokat.

A 2016. január 26-án, február 2-án, és május 3-án tartott informális háromoldalú megbeszéléseket követően a Parlament és a Tanács ideiglenes politikai megállapodásra jutott a szöveget illetően.

A Tanács 2016. június 16-án megerősítette ezt a politikai megállapodást, majd július 18-án elfogadta az első olvasatbeli álláspontját.

4.Következtetés

A Bizottság támogatja az intézményközi tárgyalások eredményeit, és ennek következtében elfogadhatónak tartja a Tanács első olvasatban kialakított álláspontját.

Top