Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0459

Javaslat A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA a Guineai Köztársaságnak az IUU-halászat elleni küzdelemben nem együttműködő harmadik országok listájáról való eltávolítása céljából a 2014/170/EU végrehajtási határozat módosításáról

COM/2016/0459 final - 2016/0219 (NLE)

Brüsszel, 2016.7.13.

COM(2016) 459 final

2016/0219(NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Guineai Köztársaságnak az IUU-halászat elleni küzdelemben nem együttműködő harmadik országok listájáról való eltávolítása céljából a 2014/170/EU végrehajtási határozat módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Ez a javaslat a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról, továbbá a 2847/93/EGK, az 1936/2001/EK és a 601/2004/EK rendelet módosításáról és az 1093/94/EK és az 1447/1999/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2008. szeptember 29-i 1005/2008/EK tanácsi rendelet 1 (a továbbiakban: alaprendelet) alkalmazását érinti.

Ez a javaslat az alaprendelet végrehajtásának keretébe illeszkedik, és az abban megállapított tartalmi és eljárási követelményeknek megfelelően lefolytatott vizsgálatok és egyeztetések eredményeként jött létre, mely követelmények között szerepel, hogy minden ország teljesítse a nemzetközi jog szerint rá mint lobogó, kikötő, forgalomba hozatal szerinti vagy parti államra háruló kötelezettségeket.

2012. november 15-én a Bizottság határozatban értesített 8 harmadik országot (Belize, Fidzsi Köztársaság, Guineai Köztársaság, Kambodzsai Királyság, Panamai Köztársaság, Srí Lanka Demokratikus Szocialista Köztársaság, Togói Köztársaság és Vanuatui Köztársaság) arról az eshetőségről, hogy az alaprendelet értelmében nem együttműködő harmadik országként azonosítja őket.

A Bizottság e nyolc országgal szemben eljárást indított. Ennek keretében ismertette az eljárás alapjául szolgáló okokat, a tervezett fellépéseket, lehetőséget biztosított az érintett országoknak válasz és cáfolat benyújtására, kiegészítő információk kérésére és szolgáltatására, javasolt a helyzet rendezésére irányuló cselekvési tervet is, és az értesítés megválaszolásához, valamint a helyzet orvoslásához ésszerű időt biztosított.

A 2013. november 26-i bizottsági végrehajtási határozattal a Bizottság a Guineai Köztársaságot (a továbbiakban: Guinea) az alaprendelet értelmében nem együttműködő harmadik országként azonosította.

A 2014. március 24-i tanácsi végrehajtási határozat útján a Tanács elfogadta a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat (a továbbiakban: IUU-halászat) felszámolásában nem együttműködő harmadik országok listáját, amelyen Guinea is szerepelt.

A csatolt, tanácsi végrehajtási határozatra irányuló javaslat azért született, mert Guineáról bebizonyosodott, hogy a listára való felvételét alátámasztó helyzetet orvosolták, és Guinea olyan gyakorlati intézkedéseket hozott, amelyek alkalmasak a helyzet tartós javulásának biztosítására.

Ezért a Bizottság azt javasolja, hogy a Tanács fogadja el a mellékelt határozatjavaslatot.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A Bizottság által a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról szóló 1005/2008/EK tanácsi rendelet értelmében nem együttműködő harmadik országként azonosíthatónak tekintett harmadik országok értesítéséről szóló, 2012. november 15-i bizottsági határozattal (HL C 354., 2012.11.17., 1–47. o.) a Bizottság Guineát előzetesen nem együttműködő harmadik országként azonosította.

A Bizottság által a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról szóló 1005/2008/EK tanácsi rendelet értelmében nem együttműködő harmadik országnak tekintett harmadik országok azonosításáról szóló, 2013. november 26-i bizottsági végrehajtási határozattal (HL C 346., 2013.11.27., 2–25. o.) a Bizottság Guineát nem együttműködő harmadik országként azonosította.

A jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról szóló 1005/2008/EK rendelet értelmében a jogellenes halászat felszámolásában nem együttműködő harmadik országok listájának összeállításáról szóló, 2014. március 24-i tanácsi végrehajtási határozattal (HL L 91., 2014.3.27., 43–47. o.) a Tanács Guineát felvette a nem együttműködő harmadik országok listájára.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

Tárgytalan.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról szóló, 2008. szeptember 29-i 1005/2008/EK tanácsi rendelet.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

A javaslat az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe tartozik, ezért a szubszidiaritás elve nem alkalmazható.

Arányosság

A javaslat megfelel az arányosság elvének a következők miatt:

Az alaprendelet meghatározza az intézkedés formáját, és nem hagy teret nemzeti döntéshozatalnak.

Nem szükséges annak feltüntetése, hogy az Unióra, a nemzeti kormányokra, a regionális és helyi hatóságokra, a gazdasági szereplőkre és a polgárokra háruló pénzügyi és adminisztratív teher hogyan minimalizálható, és milyen mértékben arányos a javaslat célkitűzésével.

A jogi aktus típusának megválasztása

Javasolt aktus: határozat.

Más jogi aktus azért nem lenne megfelelő, mert az alaprendelet nem rendelkezik más lehetőségről.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

Tárgytalan.

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

Az érintettek lehetőséget kaptak arra, hogy az alaprendelet rendelkezéseivel összhangban megvédjék érdekeiket a vizsgálati és az egyeztetési eljárás során.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

Külső szakértők bevonására nem volt szükség.

Hatásvizsgálat

Ez a javaslat az alaprendelet végrehajtásának eredménye.

Az alaprendelet halászatra vonatkozó rendelet nem ír elő általános hatásvizsgálatot, viszont tartalmazza a megvizsgálandó körülmények teljes listáját.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

Tárgytalan.

Alapjogok

Tárgytalan.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javaslat nincs hatással az uniós költségvetésre.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

Tárgytalan, mivel a javaslat a kihirdetést követő napon hatályba lép.

Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)

Tárgytalan.

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

A javaslat módosítja a jogellenes halászat felszámolásában nem együttműködő harmadik országoknak a Tanács által a 2014/170/EU tanácsi határozat mellékletében megállapított listáját.

2016/0219 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Guineai Köztársaságnak az IUU-halászat elleni küzdelemben nem együttműködő harmadik országok listájáról való eltávolítása céljából a 2014/170/EU végrehajtási határozat módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról, továbbá a 2847/93/EGK, az 1936/2001/EK és a 601/2004/EK rendelet módosításáról és az 1093/94/EK és az 1447/1999/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 1005/2008/EK tanácsi rendeletre 2 és különösen annak 34. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az 1005/2008/EK rendelet (a továbbiakban: alaprendelet) létrehozza a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat (a továbbiakban: IUU-halászat) megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló uniós rendszert.

(2)Az alaprendelet VI. fejezete meghatározza az IUU-halászat elleni küzdelemben nem együttműködő harmadik országok azonosításával kapcsolatos eljárást, valamint előírja az ilyen nem együttműködő országok listájának összeállítását.

(3) 2012. november 15-i határozatába 3 a Bizottság belefoglalta az esetleges azonosítás alapjául szolgáló főbb tényeket és megfontolásokat, valamint a határozat útján értesített nyolc harmadik országot, köztük a Guineai Köztársaságot (a továbbiakban: Guinea) arról, hogy az IUU-halászat elleni küzdelemben nem együttműködő harmadik országként azonosíthatónak tekinti őket.

(4)2013. november 26-i végrehajtási határozatával 4 a Bizottság Guineát az IUU-halászat elleni küzdelemben nem együttműködő harmadik országként azonosította. A Bizottság az említett határozatban felsorolta azokat az okokat, amelyek miatt úgy véli, hogy ez az ország nem tesz eleget a nemzetközi jog értelmében rá mint lobogó, kikötő, forgalomba hozatal szerinti vagy parti államra háruló azon kötelezettségnek, hogy fellépjen a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat megelőzése, megakadályozása és felszámolása érdekében.

(5)A 2014/170/EU végrehajtási határozattal 5 a Tanács elfogadta a nem együttműködő harmadik országok listáját, amelyen Guinea is szerepelt.

(6)Az IUU-halászat elleni küzdelemben nem együttműködő harmadik országok listája a 2014/170/EU tanácsi végrehajtási határozat mellékletében szerepel.

(7)Miután felkerült a listára, Guinea megkísérelte orvosolni a listára vételét indokoló helyzetet, valamint megpróbált konkrét lépéseket tenni a feltárt hiányosságok megszüntetésére.

(8)A Bizottság által szerzett információk alapján úgy tűnik, Guinea teljesítette a nemzetközi jog értelmében fennálló kötelezettségeit, és megfelelő jogi keretet hozott létre a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni fellépés érdekében. Guinea elrettentő hatású szankciórendszert hozott létre. Ezenkívül egy nemzeti vizsgálati terv kidolgozásával megfelelő és hatékony nyomonkövetési, ellenőrzési és vizsgálati rendszert léptetett életbe, bevezette a légi felügyeletet, valamint halászati felügyelő központját teljesen működőképes műholdas hajómegfigyelési rendszerrel (VMS) szerelte fel. Guinea lajstromozási és engedélyezési rendszerét is felülvizsgálta, valamint olyan műszaki, állományvédelmi és -gazdálkodási intézkedéseket vezetett be, amelyekkel ésszerű egyensúly alakítható ki a kibocsátott engedélyek, a rendelkezésre álló erőforrások és Guinea ellenőrzési és érvényesítési kapacitásai között. Guinea ezen túlmenően felülvizsgálta a regionális halászati gazdálkodási szervezetekben való részvételét, fokozottabban eleget tesz az ilyen szervezetek ajánlásaiból és határozataiból eredő nemzetközi kötelezettségeinek, valamint megfelelő intézkedéseket hozott az említett szervezetek IUU-listáin szereplő jogsértő guineai hajókkal szemben.

(9)Úgy tűnik, a meghozott intézkedéseknek köszönhetően Guinea már teljesíti a nemzetközi jog szerint rá háruló kötelezettségeket, különös tekintettel az Egyesült Nemzetek Tengerjogi Egyezményének 61., 62., 94., 117. és 118. cikkében, valamint a halállományokról szóló ENSZ-megállapodás 18., 19. és 20. cikkében foglalt rendelkezésekre. 

(10)Ezért megállapítható, hogy a Guinea listára vételét alátámasztó helyzetet orvosolták, és Guinea olyan gyakorlati intézkedéseket hozott, amelyek alkalmasak a helyzet tartós javulásának biztosítására.

(11)Következésképpen módosítani kell a 2014/170/EU tanácsi végrehajtási határozatot annak érdekében, hogy Guineát töröljék az IUU-halászat elleni küzdelemben nem együttműködő országok listájáról.

(12)A Tanács e határozata nem zárja ki, hogy az Unió az alaprendelettel összhangban a jövőben további lépéseket tegyen abban az esetben, ha tényekkel alátámasztható, hogy Guinea nem tesz eleget az IUU-halászat megelőzése, megakadályozása és felszámolása tekintetében a nemzetközi jog értelmében rá mint lobogó, kikötő, forgalomba hozatal szerinti, illetve parti államra háruló kötelezettségeknek.

(13)A nem együttműködő harmadik országként való azonosítás hátrányos következményeire figyelemmel indokolt előírni, hogy Guineának a nem együttműködő harmadik országok listájáról való eltávolítása azonnal hatályba lépjen,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2014/170/EU tanácsi végrehajtási határozat mellékletének helyébe e határozat melléklete lép.

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1) HL L 286., 2008.10.29., 1. o.
(2) HL L 286., 2008.10.29., 1. o.
(3) A Bizottság 2012. november 15-i határozata a Bizottság által a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról szóló 1005/2008/EK tanácsi rendelet értelmében nem együttműködő harmadik országként azonosíthatónak tekintett harmadik országok értesítéséről
(HL C 354., 2012.11.17., 1. o.).
(4) A Bizottság 2013. november 26-i végrehajtási határozata a Bizottság által a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról szóló 1005/2008/EK tanácsi rendelet értelmében nem együttműködő harmadik országnak tekintett harmadik országok azonosításáról (HL C 346., 2013.11.27., 2–25. o.).
(5) A Tanács 2014. március 24-i 2014/170/EU végrehajtási határozata a jogellenes, nem bejelentett és szabályozatlan halászat megelőzésére, megakadályozására és felszámolására irányuló közösségi rendszer létrehozásáról szóló 1005/2008/EK rendelet értelmében a jogellenes halászat felszámolásában nem együttműködő harmadik országok listájának összeállításáról (HL L 91., 2014.3.27., 43. o.).
Top

Brüsszel, 2016.7.13.

COM(2016) 459 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Guineai Köztársaságnak az IUU-halászat elleni küzdelemben nem együttműködő harmadik országok listájáról való eltávolítása céljából a 2014/170/EU végrehajtási határozat módosításáról


A jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan (IUU) halászat felszámolásában nem együttműködő harmadik országok listája


A jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan (IUU) halászat felszámolásában nem együttműködő harmadik országok listája

 

 

 

 

 

 

Kambodzsai Királyság

Top